Van een Hongaar, die op de zee verliefd werd Bij Oscar Mendlik te Aerdenhout Onlangs teruggekeerd Van n studiereis naar Curasao, Aruba en Columbia MAANDAG 5 JUNI 1939 k De 68-jarige zeeschilder Oscar Mendlik, die dit jaar met de„Oberon" van de KJ1.SM. een studiereis naar de West maakte De machtige deining van den Atlantischen Oceaan op een der zeestukken van Oscar Mendlik UIT DEN OMTREK BEVERWIJK WERKLOOSHEID BLIJFT DALEN Gunstiger cijfers dan vorige jaren BURGERLIJKE STAND BLOEMEND AAL DRIEHUIS HILLEGOM OVERVEEN Vragen van den heer Heeremans Om een brandstoffenbergplaats SANTPOORT VELSEN PAPIERFABRIEKEN VAN GELDER EN ZONEN VELSEN-NOORD Iets nieuws IJMUIDEN KON. NED. HOOGOVENS V erkeerson geval Scheepvaart Noordzeekanaal Alg. Ledenvergadering O.I.V. V erkeersongeval V OGELENZANG Op zee drijvende gevonden Openbare veiling Personalia Het Roode Kruis Fraai succes der IJ.O.V. ZAANDAM ZILK Er was eens, vele jaren geleden, een 'kleine Hongaarsche jongen te Radvank aan den voet der Karpa- then, die droomde van de zee, die hij nooit had gezien, die als hij ziek was en koorts had, haar rustelooze onein digheid als een visioen voor oogen kreeg, hooge, groen-doorschijnende golven dreigend nader zag kantelen, welker aanblik hij vreesde, maar waar hij toch, als hij alleen was, tel kens weer heftig naar verlangde. Deze jongen, de zoon van een wis- kunde-leeraar, wilde schilder worden. Hij had aanleg en studeerde voor por trettist, maar achter de figuren en mo dellen, die hem bij de lessen voor oogen werden geplaatst, doemde steeds weer een vaag beeld op, de verschijning van een schoone onbe kende en zijn geest en zijn handen begeerden slechts die eene te portret- teeren, welke hij nimmer had gezien, maar die hem vervulde met heimwee en rusteloos verlangen: de wijde, le vende zee Hij droeg dit heimwee met zich mee, de ja ren zoo door, zonder te weten hoe hij aan dit onbestemd verlangen richting en antwoord zou geven. Tot hij, de artistieke jongen, die trouw de groote exposities bezocht, een tentoonstel ling zag van den vermaarden Zwitser Böcklin, die zeeën schilderde en zijn doeken te Boeda pest had uitgespannen en heel de mystiek van het water, de vochtige atmosfeer der zeekust bracht aan den rand der zonnige, stoffige Puszta. En daar stond, onder de dage'ijksche ten toonstelling-bezoekers, de jonge Oscar Mendlik, verbijsterd eerst, om dan met lichtende oogen en kloppend hart zich te verzadigen aan de uitbeelding van zijn droom; water, golven, zeeën, schuim, de heftige verlokking der hori zonten. En hij wist, op dit oogenblik, dat het de zee zou zijn, die zijn geest en zijn hand zou bezielen, dat hij de zee wilde schilderen en de zee alleen. Twintig jaar was Oscar Mendik, toen hij voor het eerst de zee zelve zag: een rustige, blauwe Adria vóór Piume. Het werd als de eerste ontmoeting van zijn geest met de uitverkorene, die zich als een bruid had ge- toóid, zonnig en lieflijk. Toen wist hij, dat hij haar begeerde als een mooie, grillige vrouw, weelderig en verleidelijk, maar even zeer listig en vol verraad, gereed tot felle uitbarstingen van niets ontziende woede. De zee zou zijn geliefde zijn en blijven, hij wilde haar kennen, haar mysteries door gronden, hij was bereid met haar te vech ten, te worstelen op leven en dood om haar dat geheim te ontrukken en het te dwingen en vast te leggen in lijnen en kleuren op zijn doek. Oscar Mendlik werd zeeschilder. Zijn levensweg voerde naar het Westen, naar de zee. Hij werkte eenige jaren te Rome en kwam later naar Ho'land. Daar vond hij, dicht bij zee, een geluk zooals het maar voor weini gen is weggelegd. Zijn huwelijk met Julia Mijnssen, de jeugdige beeldhouwster, die als eerste vrouw den „Prix de Rome" verwierf en die hij ook in de Eeuwige Stad had leeren ken nen, was rijk gezegend met aardsche goederen, wat hen in staat stelde hun schoon en harmo nisch leven in zorgeloosheid te wijden aan beider kunst. Te Aerdenhout lieten zij hun wo ning bouwen: „Erdölak", het Boschhuis. Hier omringden zij zich met louter mooie dingen, ontvingen een uitgelezen schaar van vrienden grooten als Breitner en Bauer waren on der hen hun eenige zoon werd er geboren en groeide er op. En in hun atelier werkten zij beiden, man en vrouw, wier geest en hart zoo wonderlijk eender bleken gestemd. Zij dienden de schoonheid, zij schiepen schoonheid, dit le ven was als een droom, 35 jaren lang. Eerst kort geleden viel een schaduw over dit geluk; de dood van zijn echtgenoote liet den grijzen Mendlik achter, alleen in zijn prachtig huis met slechts de herinnering als gezellin. Nu is Oscar Mendlik 68 jaar en wij zijn zijn gast geweest op Erdölak. Hier heeft hij ons ontvangen, in zijn huis en ons er rond geleid en verteld van zijn leven en van ïzijn werk. En telkens hebben wij daarbij, geboeid en op'ettend gekeken naar dien wonderlijken man, dien Hongaar, die uit zijn land weg zwierf, om bij en op de zee te zijn, die nu zoovele jaren hier in Neder land woont, maar toch een echte Magyaar is gebleven. Want dit was hij, onmiddellijk bij de eerste begroeting: de lange, slanke verschijning met het smalle gebruinde ge laat, het borstelig grijze haar, fronsende, donkere wenkbrauwen boven diepliggende grijs-bruine oogen, de gedrongen haviksneus, de zware sluike snor, bloot lachende for- sche tanden. Een man, dien men in gedach ten den Arpad-helm op de slapen drukt en op een vurig ros de puszta inzendt. Een verschijning, wiens gelijkenis men zich her innert van het reusachtig schilderij van Julius Benczur, dat in het Parlement te Boedapest hangt en de Hongaarsche Mag naten toont, die hun Koning Franz Josef huldigen. Dit huis, dit Erdölak, had wel een zeer eigen sfeer. Het sterkst den geur: een bedwelmend, exotisch aroom, vermengd met den reuk van kostbare oude dingen. Welke bloemen bloei den hier? Wij zagen seringen, maar deze geu ren slechts licht. Dan voerde onze gastheer ons in een glas-gedekten wintertuin, die onmiddellijk aan de woonkamer grenst. Daar stond een kleine oranjeboom in bloesem en vulde met zijn sterken, kruidig-zoeten geur de vertrekken, ge sierd met wat smaak en kunstzin in verloop van jaren zorgvol samenbrachten, verrijkt met wat vriendenhand schonk: werk van groote buitenlanders, ook van Breitner, van Bauer, van Maris. En rond het huis een tuin, her schapen in een klein paradijs, waar op den middag van ons bezoek een Italiaansch b' auwe hemel over het jonge groen der boomen stond en de bloei van bloemen en heesters uitbundig was van kleur en gloed. En eindelijk het atelier met zijn hooge licht uit de groote vensters, waarachter een stuk Noorderhemel en de toppen van boomen. Hier is Mendlik geheel in zijn sfeer. Er valt een ander licht op hem, zooals hij zich beweegt tussehen de dingen van zijn werk en van zijn leven in de niet groote maar hooge ruimte, vol draperie en ergens een spiegel in een hoek. Ook hier de wanden vol mooie dingen, maar nu veel persoonlijke herinneringen. Wij keken lang naar twee geschilderde portretten van Mendlik's vrouw: het eene, toen zij jong was, zijn mooie droomerige bruid; het andere kort voor haar dood: nog altijd hetzelfde voor name fijn besneden gelaat, de kunstenares, van wier opmerkelijk talent nog veel getuigt in het huis der Mendliks. Hier in dit atelier heeft Mendlik zijn pas sie uitgeleefd voor de zee, die hij steeds in zijn nabijheid wist, welker zilten adem hij proefde en waarvan hij de stem vernam als de Noord-Wester, die wonderlijk sterke en breede wind, gromde om het huis. Hier heeft hij de altoos nieuwe indrukken uit gewerkt en vastgelegd, welke hij vergaar de langs het strand of op tochten en rei zen die hü menigmaal ondernam, het zee gat ui£, het wijde water op, om dagen en weken lang de zee, den oceaan te kunnen bespieden ën beluisteren, gewiegd te worden door haar deining, de wilde, bruisend spat tende brekers te trotseeren. De Zuiderzee heeft hij geschilderd met het eigen coloriet van haar korte golven, de for- sche Noordzee, ruiger van kleur en toon, de Golf van Biscaye, wild en stormig, het zonnige blauw van de Midde'landsche Zee, den diepen toon van den machtig dienenden Oceaan. En ook onder den tropenhemel van Oost-Indië heeft hij gewerkt; zeeën, die men zelf moet hebben gezien, om in hun kleuren te gelooven. Hem bleef nog één illusie: den Atlantischen Oceaan over te steken naar de West en ook daar het gezicht der zee in zijn geest te pren ten, het spel der golven, lijnen, tinten en heel de atmosfeer te grijpen en uit te beelden. Zoo trok de 68-jarige onlangs als eenige pas sagier op de Oberon, een vrachtboot der K. N S. M. naar Colombia en de Kleine Antillen, een reis met veel zwaar weer, die het uithoudings vermogen van den bejaarden kunstenaar op zware proef stelde. De Oberon had met aan houdenden storm te kampen als wilde de Zeegod dien anderen Oberon, daar aan boord, duidelijk doen weten, dat hij beter deed by elven en nixen van bosch en veld te blijven dan in zijn Triton's rijk, najaden en zeemeerminnen met zijn kunst het hof te maken. Maar de grijze Mendlik kende den Oceaan en was in het minst niet vervaard voor de woede der ontketende elementen. Hij liet zich op de brug vastsjorren en zwoegde op het stampende, slingerende schip, besproeid door het stuivende buiswater, aan zijn schetsen. Zbo vocht hij, als menigmaal in zijn leven, met altoos diezelfde zee, die hem juist in haar weerspannigheid het liefste was. En hij won, als evenzoo vele malen: met trots beziet hij zijn doeken, waarop de Noord-Atlantic bij storm en orkaan is uit gebeeld. Over dit alles, over de rijke ervaringen van deze laatste reis, weet Mendlik veel en on derhoudend te vertellen. Van kapitein Kars- dorp van de Oberon, die zoo meesterlijk de kunst verstond om een goeden geest en een prettige sfeer aan boord te bewaren, zelfs op deze moeilijke vaart, waarbij men al aller- handen tegenslag had te kampen en die niet weinig trotsch was, later in de haven op Mend lik's werkstukken, welke in den salon waren opgehangen; elke vreemde aan boord moest ze zien en dan zei hij: hoe vind je wel, dat w ij schilderen?Trouwens allen aan boord waren vriendelijk en voorkomend. Daar was de gemoedelijke eerste stuurman, die met zijn goeden humor veel zwarigheid verlichtte. Hij noemde de Oberon, die door de hooge zeeën vaak meer onder dan boven water voer: de Onderzee-Baron. Op Curagao en Aruba, aan de CoJombiaan- sche kust bü Cartagena en Maracaibo, heeft Mendlik eveneens veel kunnen werken- De oogst van deze reis is dan ook bijzonder groot. Doek na doek werd ons getoond en nimmer zagen wij zóó de zee in haar machtige beko ring, het gemarmerd, dooraderd water in steeds wisselende teekening en belichting onder luchten nu eens hoog en pralend, dan dreigend en som ber- De zee, bij opkomend onweer, venijnig het valsche licht op het schuim der brekers orkaan op de Atlantic met zware deining en stuivende koppen, de blauwe zee bij de Azoren, bijkans zwart de Caraïbische in de buurt van Portori- co, 'n zee, die trotsch den kop opsteekt in den vla- genden wind, citroengeel op violet het maan licht op den Oceaan. En zijn werk van de kust, op Curagao, op Aruba: een tropenzee, die zich te pletter loopt op de koraalrots, branding, die splijt met kruimig schuim in duizend tinten, een grondzee in het ochtendlicht, nog zonder vermoeidheid, blijmoedig en sterk, brekers, die hoog tegen de kust op slaan, felkleurig tegen het tonige, bron zen land daarachter. Dan, bij zijn schilderijen, sprak Mendlik tmrnÊÊ over de zee, over de psychologie van haar wezen, waarin zich de tragedie van het menschelijk leven weerspiegelt: de ruste loosheid der zee, de hemel hoog en onbe reikbaar en daartusschen de scheiding, de altoos wijkende horizont. Zoo vertelt toch het Scheppingsverhaal: „God zeide; Daar zij een uitspansel in het midden der wate ren; en dat make scheiding tussehen wate ren en wateren! En God maakte dat uit spansel en maakte scheiding tussehen de wateren, die onder het uitspansel zijn, en tussehen de wateren, die boven het uit spansel zijn. En het was alzoo." Het water nu is het symbool van het leven en toen hemel en aarde, de wateren boven en de wateren beneden, gescheiden waren, heeft God daartusschen de oneindigheid gezet Dit is het geheim, waarom de aanblik der zee, de wisselwerking tussehen lucht en water, den mensch zoo aantrekt en velen gansch vervullen kan. Dit alles en meer nog vertelde ons de schil der Mendlik op dien onvergetelijken middag, daar in het hooge licht, in de klare atmosfeer van zijn atelier. En hij bekende ons hoe het droomgezicht, dat hij als kleine jongen kende nu nog, na zoovele jaren, tot hem terugkeert en hem bevangt. Dan ziet hij weer die ruste looze oneindigheid, de groene, schuimoverkuif- de watermassa, die nader komt. En als hij ont waakt, na dit visioen, jaagt een drift hem voort tot hij staat voor zijn doek en zijn penseel de lijnen, de kleuren, de beweging opzet der van eeuwigheid tot eeuwigheid levende zee. den heer W. v. d. S. uit Haarlemmermeer, kwam vanaf de Zomerzorgerlaan en reed de wielrjjd- ster aan. Zij kwam zoodanig te vallen, dat zij een beenbreuk opliep. Dr. Immink uit Bloemen daal verleende de eerste hulp, waarna zij per ziekenauto naar de Maria-stichting te Haarlem werd overgebracht. Wie is de eigenares? De vorige week werd door de politie ten noorden van het Bloemen- daalsche Strand een onbeheerd damesrijwiel ge vonden, dat aan den politiepost werd gedepo neerd. Tot nu toe werd het nog niet afgehaald. Zaterdag stonden bij de gemeentelijke ar beidsbeurs ingeschreven 750 werkzoekenden, waarvan 88 uit de gemeente Heemskerk, tegen 761 (80) in de voorafgaande week. Hiervan waren 43 personen in de werkverschaffing ge plaatst. In dezelfde week van het vorig jaar bedroeg het aantal werkloozen 976. Het cijfer van de af- geloopen week la,g beneden dat van dezelfde week in 1935. Ondertrouwd: T. A. A. Benkhard en A. H. M. de Wolf; P. G. Kneppers en A. P. Graas; G. E. Duineveld en M. Th. Warffemius; J. Name en R. J. Hoogland; P. Witvoet en H. K. van Leeu wen. Getrouwd: P. W. Portegies en E. W. Meule- man; P. Groen en G. Rol; G. Plessius en Tr. van den Haven; J. Koomen en N. Gertenbach; G. Blomvliet en A. J. Mol; R. Hoen en J. Kluft. Geboren: d. van H. G. Mulder-Pennock; z. van E. L. Niesten-Tromp; d. van H. L. Schef- fers-Amme; z. van J. Schoevers-van Lier; d. van A. M. Visser-Vredenberg; z. van E. Zv/art- Mulder; z. van W. Kuijs-Berkhout. Overleden: C. Knap, 62 j., echtgenoot van C. Pesch, Kees Delfsweg 42; E. Bart, 77 j., wedr. van M. Nooy, Baanstraat 53 B; M. van der Aar, 74 j., echtgen., van J. Dekker, overleden te Velsen; A. M. de Winter, 60 j. echtgenoote van A. van Huik, overl. te Haarlem; H. Plee ging, 68 j., vr. Schreybeecklaan 5; G. J. Grapendaal, 2 j., m., Wijkerstraatweg 27; G. Heinis, 82 j., wed. van W. v. d. Horst, Papulie- renlaan 52. Aanrijding Zondagmiddag omstreeks vier uur had op den hoek Hooge Duin en Daalsche- weg en Zomerzorgerlaan een ernstige aanrijding plaats. Een wielrijdster, mej. C. K. uit Amster dam wilde per fiets naar den Hooge Duin en Daalscheweg. Een personenauto, bestuurd door Koloniale Missies De zakjescollecte heeft de mooie som opgebracht van f 103.50. Radio-uitzending Op Sacramentsdag, 8 Juni, zal docr de K.R.O. de Hoogmis worden uit gezonden uit de kapel van 't Missiehuis der Missionarissen van het H. Hart. De H. Mis wordt opgedragen door Pater Overste van Erp M.S.C. Gezongen zal worden de Missa in G (Resonet iri laudibus) 5 st. van J. Mul. Het Credo is uit de Mis „Sponsa Christi" van H. Andriessen. On der het Offertorium zal worden gezongen: Lau- date pueri, voor vierstemmig gemengd koor van J. Mul, De wisselende gezangen zijn van Sacraments dag. Processie Donderdag 8 Juni. Sacraments dag. wordt het Triduum over het Heilig Pries terschap ter gelegenheid van het aanstaand veertigjarig priesterjubilé van onzen Bisschop des avonds te half 8 geopend met predikatie door Pater Auxentius van Schalen O.F.M. uit het klooster te Woerden. Het triduum wordt gesloten op Zondag 11 Juni met het plechtige Lof te 7 uur. waaronder de jaarlijksche Tuinprocessie. B. S. M.Concordia 43. In het begin doet B. S. M. de eerste aanvallen, maar na 10 min. als Concordia ook wat ingespeeld raakt, zetten ze eenige goede aanvallen op, waar de B. S. M.- verdediging alle moeite mee heeft. Steeds weer valt C. goed aan, doch succes komt aan den anderen kant, als de C.-backs niet ingrijpen en de r.b. kalm inschiet (10). Sterker valt C. nu aan en ze heeft eindelijk succes, na keurig werk van Lubbe, Nog vóór de rust nemen de Concor- dianen de leiding door een hard schot van Maarten. Na de thee is het voorloopig een slap pe vertooning. De Concordia-verdediging is er nu bepaald uit en het B. S. M.-binnentrio maakt hiervan gretig gebruik. B. S. M. maakt gelijk door haar linksbinnen. Zonder dat Concordia los kan komen kopt de B. S. M.-middenvoor keurig een voorzet in, terwijl even later hun rechtsbuiten er alleen van door gaat en kalm er 42 van maakt. Wel ziet Concordia in, dat het zoo niet gaat, maar te laat. Slechts een hard schot van Moos via de lat brengt den stand op 4—3. Motorongeluk op den Zeeweg Zaterdagmid dag omstreeks zes uur had op den Zeeweg een ernstig ongeval plaats. Een bestelauto, bestuurd door den heer G. P. A. E., wonende te Haarlem kwam uit de richting Overveen en wilde den. linker zijweg naar het Kolkje inslaan. De be stuurder lette niet genoegzaam op het drukke verkeer, met het gevolg, dat hij in botsing kwam met den motorrijder C. S. uit Haarlem, die met zijn vrouw als duo-passagier uit de richting Zantvoort met vrij groote snelheid naderde. Met een hevigen klap vlogen de beide voertui gen op elkaar, waardoor de heer S. ernstig ver wond werd aan zijn knie, terwijl zijn vrouw ernstig geblesseerd werd aan haar rechter on derbeen. Dr. van Beusekom en Dr. Immink, beiden uit Bloemendaal, verleenden de eerste hulp, waarna zij beiden naar het St. Elisabeth Gasthuis te Haarlem werden overgebracht. De heer S. kon later weer naar huis terugkeeren, doch zijn Het raadslid, de heer J. Heeremans te Velsen, heeft aan B. en W. verzocht in de raadsverga dering van Dinsdag inlichtingen te mogen vra gen over het afbreken van de brandstoffen- werkplaats van C. N. Böhm te Santpoort. De volgende vragen heeft hij daarbij o.a. ingediend: Is aan Böhm ten tijde van den bouw oer bergplaats een vergunning verleend voor de stichting daarvan en zoo ja, onder welke voor waarden? Zoo neen, is dan aan iemand anders vergunning verleend? Is ongeveer anderhalf jaar geleden door of namens B. en W. aan Böhm medegedeeld, dat de termijn van de vergunning op 5 jaar was bepaald, dat deze termijn verstreken was en dat hij om een verlenging voor opnieuw vijf jaar zich tot B. en W. moest wenden? Is het waar dat daarbij aan Böhm is gezegd, dat tegen verlenging geen bezwaar zou be staan? Is het juist, dat nadien aan Böhm is mede gedeeld, dat een in te dienen verzoek zou wor den ingewilligd, wanneer Böhm bereid was toe stemming te verleenen tot het leggen van een rioolleiding door zijn terrein? Is het juist, dat later aan Böhm is gezegd, dat hij op inwilliging van zoodanig verzoek zou mogen rekenen, wanneer hij een bepaalde grondstrook om niet aan de gemeente zou af staan? Wanneer op een der beide of op de beide laatste vragen bevestigend moet worden ge antwoord, achten B. en W. het dan juist, dat aan zulk een publiekrechtelijke vergunning zoodanige burgerrechtelijke voorwaarde wordt verbonden? Willen B. en W. mededeelen, welke gemeen tebelangen geschaad zouden zijn, wanneer aan Böhm was toegestaan de bedoelde kolgnberg- plaats nog te laten staan? Zijn B. en W. van oordeel, dat wanneer Böhm door grondafstand tot zekere hoogte een pu bliekrechtelijke vergunning had gekocht, geen hinder of gevaar voor de gemeente zou zijn ont staan, maar dat die bergplaats wel hinder of gevaar oplevert nu Böhm heeft geweigerd aan den gestelden eisch gevolg te geven? Willen B. en W. mededeelen in welk stadium de bedoelde zaak thans verkeert en wat zij voornemens zijn verder ter zake te doen. Wordt en is door B. en W. altijd en overal overgegaan tot afbraak van hetgeen zonder vergunning of in strijd met de bouwverorde ning is tot stand gebracht? Zoo niet, welke aanleiding bestond er dan voor B. en W. om in dit geval tot dezen maat regel over te gaan en anderen ongestoord te laten? echtgenoote moest in het Ziekenhuis ter obser vatie worden opgenomen. Brandje Zondagmiddag werd de Bloemen- daalsche brandweer gealarmeerd voor een duin brand nabij het Station Overveen. De brandwéer was spoedig ter plaase en zij heeft het vUur met schoppen zand gebluscht. De burgemeestér van Bloemendaal, Jhr. Mr. C. J. A. den Tex en de commissaris van politie, de heer A. Heemstra, waren op het terrein van de brand aanwezig. De oorzaak is vermoedelijk bet wegwerpen van een brandende sigaar of si garet. Ons mooie Santpoort Ten onrechte hoort men tegenwoordig maar al te vaak zeggen, dat er in ons Santpoort niet veel meer van de na tuur te genieten valt. Inderdaad heeft Santpoort veel aan vrije na tuur ingeboet, maar aan natuurschoon in ieder geval niet. Santpoort met zijn polderland, met zijn dui nen en met zijn bosschen herbergt een grooten schat van natuurschoon. Men kan gerust zeggen, dat Santpoort in de zen tijd van het jaar op zijn mooist is. De wei den stonden tot voor enkele dagen nog vol met bloeiende lentebloemen, de appel heeft gebloe- sêmd, het goud van de dotterbloemen is inmid dels weer verdwenen. Nu bloeien de eerste zomerbloemen; de sloot kanten en de bermen van de wegen staan er vol van, overal is het zomer. De koekoeksbloemen hebben hun ros-roode bloemen met de franje achtige kroonblaadjes weer ontplooid, als kleine zonnetjes prijken de paardebloemen tussehen het gras. En als de leeuwerik hoog iri de blauwe lucht zijn lied uitgezongen heeft en met een glijvlucht weer neerstrijkt op de aarde, dan begint een riet zanger. In Santpoort leven vogels van allerhande plui mage. In de struiken aan den waterkant zit de groenvink in zijn mooi aristocratisch groene pak je, een merel trekt de eene kronkelende worm na den andere den grond uit. En dan is er nog Duin- en Kruidberg. Maak daar eens een fiets tocht door. Het oordeel over Santpoort en zijn natuur zal spoedig heel wat milder gaan klin ken, omdat er op dat landgoed zoo oneindig veel te genieten valt. En als de zon is ondergegaan en het leven ter ruste gaat, is het heerlijk in het rustige Santpoort. Dan doet de heerlijk kruidige geur van het dennebosch een mensch goed, dan is het fietsen onder den steeds donker wordenden hemel een medicijn. Alleen in de verte ziét men nog de fel-roode gloed van de hoogovens; het eenige teeken van het bedrijvige leven op een koelen, rustigen avond na een drukkenden dag. Santpoort is nog steeds mooi. Santpoort zal ook wel mooi blijven Het is althans te hopen. Personalia. Woensdag 4 Mei slaagde de heer D. Huyboom te Driehuis voor het midden standsdiploma Alg. Handelskennis. Hij was op geleid bij „Privé-opleiding Middenstandsdiplo ma" te Santpoort. Bedevaart naar Hefloo Op Zondag 25 Juni wordt de jaarlijksche fietsprocessie gehouden van den R.K Volksbond, afd. Velsen, Propaganda-avond Op Woensdag 7 Juni wordt in de groote zaal van de H. Hart-kleu- terschool een propaganda-avond gehouden voor het Wit-Gele Kruis. Triduum Donderdag te half 8 is de opening van het triduum over het Priesterschap, waarin predikatie ovèr de „Betëekenis Van het Pries terschap". Vrijdag: „De priester, een werktuig voor de voortzetting van het verlossingswerk" en Zondag: „Hoe de geloovigen de priesters moe ten helpen." Personalia De heer D. Huyboom uit Drie huis slaagde dezer dagen voor het Midden- stands-examen Algemeene Handelskennis. De heer Huyboom werd opgeleid bij Privé Opleiding Middenstandsdiploma te Santpoort. In de afgeloopen 5 maanden van dit jaar werd in totaal 920O ton houtstof aangevoerd, tegen 10.200 ton in de eerste 5 maanden van 1938. Als gevolg van den grooten voorraad hout. werd in deze periode geen hout aangevoerd. Het vorig jaar werd in dit tijdvak bijna 23.000 kub. vadem aangevoerd. Zoowel de leden der St. Jozefsgezellen-Ver- eenig'inè en van I.E.V., als ook van de R. K. Biljartclub, worden hiermede herinnerd aan den rookwedstrijd, welke a.s. Woensdagavond, 7 Juni, om half 8, in het R. K. Vereenigingsgebouw plaats heeft. Aan dezen wedstrijd zijn fraaie prijzen ver bonden, reden waarom de belangstelling èn deel name zeer groot zullen zijn. Gedurende de maand Mei werden 12 ladingen piekijzer vanaf de Hoogovens geëxporteerd, tegen 5 exportladingen in Mei 1938. Het mee- rendeel der ladingen was bestemd voor Scan dinavië. Een 3-jarig jongetje, dat plotseling den IJmuiderstraatweg overstak, werd aangereden door een aldaar passeerend motorrijwiel, ten gevolge waarvan het kind aan het hoofd en een der beenen werd verwond. Het jongetje, dat ter plaatse door dokter Van L. werd behandeld, is per auto naar huis ver voerd. Gedurende de afgeloopen week kwamen alhier binnen 63 schepen, waarvan bestemd voor Am sterdam 59, IJmuiden 1 en Zaandam 3. Vrijdag 7 Juli houdt de R. K. Voetbalveree- niging O.I.V. haar jaarlijksche algemeene ver gadering in het Patronaatsgebouw aan den Zee weg. Aanvang 8 uur. Een 12-jarige fietser reed op den strandweg nabij de Haringhaven, toen hij door een auto mobilist werd aangereden. De jongen werd tegen den grond geslingerd. Het rijwiel werd nagenoeg geheel vernield. De automobilist vervoerde het slachtoffer naar een dokter, die een borstkas- kneuzing constateerde. Den chauffeur trof geen schuld. Vogelenzang ILisse II 34. Om den bloembollenstreekwisselbeker had te Vogelen zang de voetbalwedstrijd Vogelenzang ILisse II plaats. Lisse wint den toss en laat Vogelenzang af trappen met den vrij sterken wind in den rug. Aanstonds wordt een flink tempo ingezet met aanvankelijk Lisse iets in de meerderheid. Plotseling echter heeft Vogelenzang succes, wanneer Kokkelkoom van grooten afstand een hoog schot lost, dat den keeper te machtig blfjkt (1—0). Een ver schot bezorgt aan Vogelenzang het tweede doelpunt, wanneer de Lisse-keeper den bal niet goed beoordeelt en hem in het doel ziet verdwijnen (20). Na de rust is het spelbeeld geheel gewijzigd. Een zware druk wordt op het Vogelenzang-doel uitgeoefend en het is Lisse dat in deze tweede helft de toon aangeeft. Spoedig heeft de middenvoor een kans en op schitterende wijze weet hij deze te benutten (2—1). Eenige minuten later is de stand reeds ge lijk, wanneer de keeper een schot van den links buiten achter de Hjn vandaan grabbelt (22). Steeds blijft Lisse aanvallen en Vogelenzang wordt geheel op eigen helft teruggedrongen. Bij een van deze aanvallen heeft de middenvoor zich prachtig vrljgespeeld en met een tam schot bezorgt hij zijn club de leiding (23). Hierbij blijft het niet, want weldra ligt na keurig sa menspel no. vier in de touwen (24). Nu is het voor de thuisclub een verloren strijd. Eenige minuten later maakt een der Lisse-backs hands in het doelgebied. Piet plaatst zich achter het leder en benut deze kans op prachtige wijze (3-4). Vrijdagmiddag 1 uur werd in de haven vam IJmuiden binnengesleept de KW 169, die nabij Borkum door de Schev. 66 aldaar drijvende op zee werd aangetroffen, veroorzaakt door ern stige machineschade. De KW 169 werd behouden te IJmuiden bin nengesleept. Te 6 uur vertrok de Schev. 66 wederom ter visscherij. In hotel „De Bijenkorf" werd de stalen stoom trawler „Eemmond" IJm. 76 openbaar verkocht, ten overstaan van notaris G. D. Boerlage. De trawler ging voor f6800.— over in handen der Rotterdamsche Hypotheekbank. Voor 't einddiploma driejarige Handelsavond school slaagden de dames J. Klein en R. v. d. Valk en de heeren H. Post, G. van Straten, N. Wamsteeber, J. Dekker, A. den Heyer, J. Floor, E. Prins en H. Morren. Dinsdag 13 Juni a.s. houdt het Ned. Roode Kruis afd. IJmuiden—Velsen des n.m. 8 uur in de bovenzaal van hotel Augusta zijn jaarver gadering. In Krasnapolsky vond Vrijdagavond 'n ver gadering plaats der BATOVA, aan welker com petitie dit speelseizoen een tiental vereenigin- gen hebben medegespeeld. De jury, die de tweede opvoering van „lm weissen Röss'l" der IJmuider Operette Vereeni- ging heeft bijgewoond, gaf reeds een gunstig verslag, waardoor de verwachtingen der IJ.O.V.- ers reeds hoog gespannen waren. En dit bleek inderdaad juist te zijn. De uitslag was als volgt: 1. IJmuider Operette Vereeniging 33814 punt; 2. De Operette Spelers DOS 31114 punt; 3. Ne- derlandsche Operette Vereeniging 287 p.; 4. Alkm. Operette- en Orkest Vereeniging 275% punt; 5. Operette Vereeniging Joh. Strauss (Reg. R. Rijke) 231 punt. De jury der BATOVA overhandigde den heer H. A. Geendarp, voorzitter der IJmuider Ope rette Vereeniging 't fraaie wisselschild en een medaille en complimenteerde het actieve be stuur der IJ.O.V. met dit prachtig succes. Burgerlijke stand Cornelis, z. v. J. Hoorn en D. op den Velde; Henderkien Teuntje, d. van J. van IJzeren en A. Buitstra; Wilhelmina Hen- drika, d. van W. Joosten en H. de Vries; Willy, d. van W. Eijerman en A. de Boer; Henrietta Bertha, d. van E. F. O. Bracke en H. Bührs; Gerardus Johannes Maria, z. van J. Hooijschuur en A. H. J. Klomp; Teunis Cornelis, z. van W. C. van Leeuwen en G. Poulain; Cornelis, z. van J. G. van der Haar en A. Ceelen; Pieter, z. van K. van 't Loo en A. C. Vink; Geertje, d. van G. Kok en J. M. Spoelder; Johannes Petrus Maria, z. van T. J. Mul en E. A. Knook; Martina Thomina, d. v. H. J. Kalbfleisch en C. M. Ver- straate; Gerardus Frederik z. van J. Wijngaar den en J. Castricum; Adrianus Franciscus, z. van A. F. de Krijger en A. Lazones; Maria, d. van D. H. Bakker en G. van Nek; Maartje Mar- garetha, d. van G. J. Bekker en G. de Wit; Jacob, z. van P. Kruijver en A. Wakker; Maria Anna, d. van E. Bakker en T. van Prooljen; Henderkien Margaretha, d. van A. H. Buitstra en F. M. A. Holkamp; Trijntje, d. van L. van der Horst en T. de Wilde. Ondertrouwd: J. Koning en H. Fokke; T. Gaas en C. P. Arends; P. Geerlof en J. IJdenberg; J. Schenk en J. Veltmeijer; P. Out en P. Bakker; A. J. Bakker en H. Dekker; J. J. Roos en G. Nieuwenhuizen. Gehuwd: J. K. Drabbe en N. M. Kuljk; C. Hildering en G. C. Ouwejan; C. Stadt en C. E. Borsjes; H. A. Goossens en M. A. De Loof; R. Koops en P. Roepert; J. Geugjes en T. Groen. Overleden: Dirk Hendrik Rinsses, 52 jr., ge huwd met A. Hille; Elisabeth van 't Walderveen, 47 jr., gehuwd met J. B. Tax; Adriaan Martinus Aué, 7 jr., z. van H. W. Aué en G. Stengewis; Elisabeth Maria Catharina Paulina Sijmons, 74 jr., wed. van T. A. Gohren; Jacobus Klafjboer, 73 jr.; Klaas Smit, 82 jr., weduwnaar van M. Buijsman; Siementje Brandij, 74 jr. weduwe van D. Visser; Klaas Visser, 46 jr., gehuwd met N. Brand. C. Kerkvliet f Gisteren is in de Maria- stichting te Haarlem overleden onze plaatsge noot C. Kerkvliet. De overledene maakte zich gedurende vele jaren verdienstelijk als lid van het Kerk- en Schoolbestuur en was een groot weldoener van de parochie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2