HONINGZUIGENDE ZWEEFVLIEGERS CEBUTO WAAR ONZE ZEEVISSCHERS HUN BUIT VANGEN ROOZENDAAL Haring brengt welvaart in het land Haarlem, 5 Juni Hlhde\iyJk dia ooat? Kon. ned. toonkunste- burgerlijke stand Als vliegende edelsteenen bewegen kolibri's zich üan bloem tot bloem B is Bretagne Het gevarieerde oppervlak Van den bodem der Noordzee I MAANDAG 5 JUNI 1939 Propaganda kost gelcU Programma Radio-Centrale Dinsdag 6 Juni NAARSVEREENIGING Aanbesteding Ons bijkantoor in de bollenstreek IN MEMORIAM MOEDER JULIANA Hotel Café Restaurant - -v. -■«- - AGENDA Bioscopen 6 Juni D.H.V.B.-UITSLAGEN Het oudste levende wezen ter aarde gOOG Haar\em PRIJSVRAAG TOT 11UU Fl. 8000.-PRIJZEN STAD Moderne propaganda kost offers. Niet hechts offers van hen, die daaraan daadwer kelijk medewerken, doch ook en vooral finan- c'eele offers. Gelukkig kunnen wij ons prijzen, de Haarlemsche staatkundig georganiseerde katholieken de leden van de R. K. Staats partij door hun jaarlijksche sobere contri butie gezamenlijk ook daarvoor een niet onbe- langrijk bedrag bijeenbrengen, verhoogd met P°g vele vrijwillige extra bijdragen in den ver kiezingstijd. Er zijn evenwel nog tal van katholieken, die ach nimmer realiseerden, waaruit de kosten, verbonden aan elke verkiezingsactie, werden ^streden en uiteraard zelve .daartoe nimmer bet hunne hebben bijgedragen. Daartoe wordt thans een ieder in de gele genheid gesteld: eerstens door zich aan de buisbezoekers van onzen propagandadienst als Üd van de R. K. Staatspartij op te geven en t°orts door extra gaven klein en groot daarvoor de propagandisten U bonnen zullen Aanbieden, te schenken. Laat een ieder naar vermogen er toe bijdra- 8en om onzen propagandadienst in staat te ttelien de actie op zoo grootsch mogelijke wijze te voeren. Alg. R. K. Propagandaclub. Propaganda- en inlichtingen-bureau ^ar- O. L. Vr. van Zeven Smarten Haarlem N. Het is een goede gedachte geweest van de P- K. Propagandaclub afdeeling Haarlem N 001 in de voormalige Kosterswoning, Rijks straatweg 363, vanaf Maandag 5 Juni tot aan öen verkiezingsdag een propaganda-inlichtin- ®®h-bureau open te stellen, iederen avond van uur. Daar zal het centrum zijn gevestigd van den Propagandadienst in de geheele parochie en Van daaruit zal de actie worden geleid. Daar °°k worden gaarne nog vele medewerkers (sters) VerWacht voor de vele noodige werkzaamheden. 'e verricht moeten worden, koorts kunnen er raambiljetten etc. worden ^rkregen en worden aan de kiezers aldaar na kijk ook alle mogelijke inlichtingen om- ent de a.s. verkiezingen verstrekt. bfogen van deze mooie gelegenheid velen ge- rüik maken. Programma 1: Jaarsveld en Hilversum I. programma 2: Hilversum II. Programma 3: Keulen 8.0010.20; Radio P.T. r-Nord 10.20—11.20; Droitwich 11.20—11.45; Pauze 11.45—11.50; Radio P.T.T.-Nord 11.50— 1 l5l Parijs 12.15—12.35; Ned. Brussel 12.35— r2°; Keulen 2.20—3.20; Droitwich 3.20—3.55; adlo P.T.T.-Nord 3.55—4.20; Keulen plm. 4.20 "~Pbn. 5.10; Ned. Brussel 5.20—6.50; Keulen 6.50 ^-7.20; Ned. Brussel 7.20—7.50; Keulen 7.50— 9_n' Fransch Brussel plm. 8.309.10; Keulen iiT"~101°; Ned. Brussel 10.20—11.20; Keulen p"12.00. ï?=,f°8ramma 4: Ned. Brussel 8.009.20; Parijs ö?Qio 9.20—9.30; Radio P.T.T.-Nord 9.30—10.05; 'Versen plm. 10.05—10.35; London 10.35—1.05; j, °itwich 1.051.20; London Regional 1.204.30; J5°itwich plm. 4.30—5.50; Keulen 5.50—6.20; 8 2®'tWich 6.207.50; London Regional 7.50 Droitwich 8.209.50; London Regional 9.50 *0.20; Droitwich 10.20—12.00. jjl rogramma 5: 7.008.00 Eigen gramofoon- atenconcert, Hollandsch cabaret, 1. Lambeth August de Laat. 2. Twee oogen zoo blauw, j,1 'y Derby. 3. Oome Piet, Louis Davids. 4. Een 'tsje bij de toren, Kees Pruis. 5. Stop even, u Bandy. 6. Het lied van de straat, August g6 Laat. 7. Laat de moed niet zakken, Bob rnoite. 8. Ik zoek een meisje, Louis Noiret. 9. aridchen, Albert de Booy. 10. De jongens van u Hadeldiedeldee, Bob Scholte. 11. Slaap zacht jby. August de Laat. 12. Het plekje bij de hen. Wüly Derby. 13. Als je voor een dub- Itje geboren bent, Louis Davids. 14. Breng jPs een zonnetje, Kees Pruis. 15. Als je verliefd Pt, Lou Bandy. 16. Een twee drie vier, ober n bier, August de Laat. 17. Als jij een tango 'jp.^lt, Bob Scholte. 18. Juffrouw Sanders, Louis 2 °iret. 19. Roosje op de heide, Albert de Booy. Haal op Manus, Bob Scholte; 8.0012.00 Di ssen. N ^aterdag hield de afd. Haarlem van de Kon. ib rP°onk. Ver. haar jaarlijksche vergadering hef06 tuinzaal van café-rest. Brinkmann. Van t bestuur waren de heeren George Robert Harel de Jong verhinderd te komen. Vari at de heer p- de Waardt als plaatsver- WP voorzitter de vergadering had geopend, '«en de boeken door twee leden nagezien en <1 bevonden, waaruit bleek, dat de rekening een mooi saldo sluit, eti -rVolgens las de beer Jac. Zwaan notulen 0v Jaarverslag over 1938 voor, waarna werd argegaan tot meerdere besprekingen o.a. over jb binnenkort uit te geven boekje door de N. t. V. he fn niet onaanzienlijk aantal nieuwe leden zich opgegeven, waarvoor mej. Betsy st^man en de heer Jac. Zwaan zich verdien- hjk hadden gemaakt. Deze actie wordt ^tgezet. Cerj Sl°tt€ kenmerkte zich deze avond door s] d eendrachtig streven naar nauwere aaneen hang van de Haarl. toonkunstenaars. Orgelbespeling programma van de Orgelbespeling op Up s 6 Juni> des avonds van 8.15 tot 9.15 t door den heer George Robert is als volgt: gj reludium en Fuga a kl. t„ J. S. Bach; 2a. je enne, b. Gavotte, Padre Martini; 3. „Heer 8s s heeft een hofken". Flor Peeter; 4. Puge j.ja5T>0ll, Joh. Brahms; 5. Prélude, Fugue et Va- tonnw'. c- Franck; 6. Grand Choeur dans la au.é Grégorienne. A. Guilmant. EUWS J. Woerde-Duyn: 5 Juni, zoon van T. van 't Boveneind-van Beek. Ondertrouwd: 5 Juni, S. de Vries en M. Vermaak. Gehuwd: 5 Juni, F. H. Poelman en J. A. Vliegen. Overleden: 3 Juni, B. M. R. F. van Swaaij- Revermann, 59 jaar, Kamperlaan; C. M. van Dongen-van der Toorren, 54 jaar, Kamper laan; D. W. Meijer, 80 jaar, Vooruitgangstraat; G. ten Napel, 56 jaar, Maerten van Heems kerkstraat; H. J., 1 maand, zoon van H. Zon neveld, Emostraat; 4 Juni, K. F. Klaassen, 54 jaar, Paz-klaan; C. Kerkvliet, 72 jaar, Kamper laan. Hedenmorgen om half 12 werd door den Di recteur van Openbare Werken in het stadhuis aanbesteed: Het ophoogen van straatbanen c.a. op een terrein, gelegen ten noorden van den Orionweg en ten- Westen van de Planeten- laan. Laagste was de fa. Verheul te Haarlem voor f 29.950. Verder werd ingeschreven door: M- Bamhoorn en Jansen, Bentveld, f 39.200; Haarlemseh Grond-, Hei- en Aannemersbedrijf f 38.790; H. Koningen, Nieuwer Amstel f 38.902; G. Hulse- bos, Bloemendaal f 43.200; W. Aafjes, Assen delft f 40.540; J. de Jong, Haarlem f 48.888; R, Bijker, Haarlem f 43.560; W. J. de Weers, Haar lem, f 36.228; G. Kroon, Bloemendaal f 34.875.25; Jansen, Machiel en Arnoldus, Heemstede, f 38.200; Tanis, Haarlem, f 32.000; W. Hoon- hout en C. Smit, Haarlem, f 30.425; Gebr. v. d. Pieterman, Haarlem, f 35.400; J. P. Nelis, Haar lem f 34.254; A'damsche Ballastmij. f 35.000; N.V. De Cycloop, A'dam f 36.800. De gunning wordt nader bekend gemaakt. geboren: 2 Juni, dochter van P. J. C. Rui- sa-van der Linden; 3 Juni, zoon van W. E, Wü vestigen er nogmaals de aandacht van onze lezers op, dat er voor de bollen streek een bijkantoor van onze courant te Hillegom gevestigd is. De heer J. Kunst, Leidschestraat 43 te Hillegom, telefoon 5406, verzorgt de streekbelangen, zoowel op redactioneel als op administratief gebied. Na een ziekte van eenige maanden is op 48- jarigen leeftijd in het Moederhuis van de Ju- liana-zusters te Heilo overleden Moeder Julia na, overste van de Zusters aan de Nieuwe Gracht te Haarlem. Het bestuur van den R. K. Vrouwenbond is veel dank aan haar verschuldigd. De samen werking met de z.g. Juliaantjes, die er dag in dag uit op uittrokken om de armste gezinnen hulp en verpleging te brengen, was steeds voor beeldig. Geheel Katholiek Haarlem en ook an dersdenkenden zijn vol lof over het werk der Zusters. Naast deze lichamelijke werken van barm hartigheid staan ook de werken, in het directe belang van de ziel. Bij dit alles gaf Moeder Juliana de leiding. Met weemoed zullen velen haar overlijden ver nomen hebben. Een schoone herinnering aan een hoogstaande religieuze is overgebleven. Moeder Juliana overleed in het 22e jaar van haar religieus leven; zij was tevens Vicaris van de Congregatie Liefdezusters van de H. Juliana van Falconerie. Tot de wonderen der natuur in de tropische oerwouden behooren zeker de kolibries, die als .vliegende edelsteenen" zich van bloem tot bloem bewegen. Hun heerlijke kleuren schitte ren in de zon, wanneer zij in de lucht stilstaan de voor allerlei bloemen daaruit met den langen snavel honing opzuigen. Want deze vormt het voedsel voor de lilliputters, die de bewondering wekken van allen die hen aan het werk zien. Ook biologen schonken aan de kolibries bijzon dere aandacht, vooral wegens hun vliegkunst die wel zeer belangwekkend mag worden ge noemd. Zoo bestudeerden Stolpe en Zimmer deze in den Berlijnschen Dierentuin, waar men sinds 1932 kolibries in het leven leerde houden. Zij het prachtige land van de oude heldensagen, van de typische klee derdrachten, idyllische visschers- dorpen en mondaine badplaatsen. Een reis daarheen in een luxueuze Cebuto Touring Car is onvergetelijk! Uit de Cebuto Massakeus: 10 dg. Bretagne, Normandië, de Loire en Parijs 87.50 4 dg. Rijn 29.50 6 dg. Rijn 46.50 8 dg. Zwarte Woud 65.— 13 dg Praag-Weenen Budapest „112.— Ook voor privéreizen, vlieg- en bootpas sages, chèques, en verzekeringen CEBUTO Inlichtingen en Reisgids bij JAC. HEEMSKERK, HOUTPLEIN 34 - HAARLEM - TEL. 16448 Agenten Spaas, Rijksstraatw. 21, Haarlem N. Tel. 16531 Fa. Bruynzeel, by Velserp., Velsen-N. Tel. 3064 trekken daar sterk de aandacht der bezoekers, wanneer zij blijven zweven voor het drinkbakje, waaruit het fijne snaveltje den honing opzuigt. De vleugels worden daarbij zoo snel bewogen dat zij onzichtbaar worden, evenals de bladen van een draaienden propeller, en ook een snor rend geluid voortbrengen, waaraan de vogeltjes den Engelschen naam „hummingbird" te dan ken hebben. Om het vliegen der kolibries nader te onder zoeken werden verschillende methoden gebezigd. Een daarvan bestond hierin, dat men een zwe- venden kolibries bestudeerde naast 'n gloeilamp, die brandde op wisselstroom van bepaalde fre quentie. Aldus bleek dat de snelheid der vleugel slagen correspondeerde met de wisselingen tus- schen licht en donker in een lamp, die werd gevoed door een stroom van 50 perioden per se conde. De snelheid van den vleugelslag moet hiermee overeenkomen, en bedraagt dus 3000 slagen per minuut. Hieruit volgt reeds dat een kolibrie een zeer bijzondere methode bezigt om op eenzelfde plaats in de lucht te kunnen blijven zweven. Er zijn ook andere vogels, zooals torenvalk en vischdiefje, die dit doen, maar toch alleen bij een tegenwind, die hen als een vlieger in de hoogte kan houden. Kolibries zijn echter de eenige vogels die langeren tijd ook bij windstil weer op één plaats blijven zweven. Verder zijn er ook enkele vlindersoorten die dit doen, zoo als een Hollandsche nachtvlinder die aldus ho ning uit kamperfoelie of orchideeën zuigt en daarom den naam van „kolibrievlinder" heeft ontvangen. Zulk een prestatie vereischt een bij- zonderen lichaamsbouw, zooals krachtige en snelle vleugelspieren. Die bezitten onze honing vogels inderdaad, en daarnaast een hart en lon gen die naar verhouding zeer groot zijn, om deze gewichtige prestaties van het spierstelsel mógelijk te maken. Een nauwkeuriger onderzoek van het zweven der kolibries werd mogelijk gemaakt door dit te fotografeeren met een camera van bijzonderen bouw, die 10001200 opnamen per seconde ver richt. Hierbij bleek volgens een mededeeling in Die Umschau in der Wissenschaft und Tech- nik dat de vleugelpunt een soort van spiraal lijn beschrijft, waaraan een achterste en een voorste keerpunt kunnen worden onderscheiden. Hierbij draait de richting van den vleugelslag telkens om van voorwaarts naar achterwaarts en weer omgekeerd. Bij den naar voren gerich- ten slag nu is de bovenzijde der vleugels naar boven gericht, bij den naar achteren gerichten slag geldt dit voor de onderzijde. En het geheel der bewegingen heeft ten gevolge, dat een soort schroefbeweging optreedt, welke de zwaarte kracht compenseert en zoo het dier zwevende houdt. Dit geldt dan vooral voor de breede, platte handpennen aan de buitenzijde van den vleugel, terwijl de rest van de vleugels meer als draagvlak dienst doet. De kolibrie mag dus wor den vergeleken met een vliegtuig hetwelk aldus werd geconstrueerd, dat bij een klein draag vlak een groote schroef aanwezig is die naar boven kan worden gericht, en dan het stilstaan op één punt mogelijk maakt. Alleen: wat de menschelijke techniek met veel moeite ook wist te bereiken, presteert deze miniatuur-vogel op veel doeltreffender en eleganter wijze. Het zwe ven der kolibries mag inderdaad een meester stukje der levende natuur worden genoemd! TE OVERVEEN GEHEEL GEMODERNISEERD VOORJAAR 1939 VOLLEDIG PENSION vanaf 3.50 SPECIAAL INGERICHT VOOR DINERS EN PART IJ EN Vraagt condities. - Prima keuken en kelder. Beleefd aanbevelend, A. J. VAN SCHOOTEN. In deze dagen klinkt het geroep: „Mooie nieuwe haring" weer overal langs de straten. En menig huisvrouw houdt het witgeschil derde, vroolijk bevlagde karretje aan, waar het blinkende „zeebanket" wordt verkocht. Een verstandig besluit! Want de versche haring vormt een even smakelijk als gezond voedsel, waarvoor men wellicht hooge prij zen zou willen betalen, als de overvloedige vangst onzer visschersschepen dit niet bin nen het bereik aller beurzen bracht. Deze haringvangst is van oudsher een echt vaderlandsch bedrijf. Het was een Zeeuw, Wil lem Beukelszoon uit Biervliet, die in 1391 ont dekte dat men kieuwen en ingewanden op een bepaalde wijze moest verwijderen, om na het zouten een soort van „zelfvertering" te doen optreden, die de gekaakte haring tot een uit stekend voedsel maakte. De man wist maar weinig van spijsverteringsklieren en enzymen, maar vond toch de juiste methode om het pro duct zichzelf te doen toebereiden. En van dien tijd vooral dateert de bloei der „groote vissche- rij", die in ons land nog steeds aan vele handen werk bezorgt. Het is belangwekkend om in verband daar mee iets meer te hooren over vischgronden in de Noordzee. Er zullen weinig zeeën bestaan, waarover men zoovele inlichtingen bezit omtrent bodemgesteldheid, eigenschappen van het wa ter, paarplaatsen e.d. Dit is het gevolg van het feit dat de visscherij hier zeer intensief wordt beoefend en gedurende reeds vele jaren uitge breide wetenschappelijke onderzoekingen op vis- scherijgebied werden verricht. Bovendien maken de omstandigheden het onderzoek niet moeilijk. Geologisch gesproken is de Noordzee immers niet meer dan een ondiep binnenwater op de plaats, waar 20.000 jaar geleden nog- een land- brug tusschen het vasteland en Engeland dat nog niet in „splendid isolation" verkeerde werd gevormd. In het Zuidelijk deel is de diepte doorgaans dan ook grooter dan 40 meter. Toch moet men zich den bodem daarvan niet als een eentonige vlakte voorstellen. Want deze wordt doorsneden door een aantal diepere geu len, die overbleven van rivierbeddingen uit den tijd, toen hier nog weilanden en bosschen te vinden waren. Tot de bekendste dezer geulen behooren het Diepwaterkanaal langs de Engel- sche kust, het Zilverdiep en het Modderkanaal ten Zuiden van Doggersbank. Tusschen genoemd Diepwaterkanaal en de Hollandsche kust vindt men een zachtglooiende helling, door onze vis- schers de „Breeveertien',' genoemd. Zij dankt den naam aan de gemiddelde diepte van 14 vadem of 25 meter. Van groote beteekenis voor den vischstand is verder de temperatuur van het water. De economisch belangrijke vicchsoorten kan men verdeelen in koud- en warmwaterbewoners, en daardoor heeft het Noordelijk deel der Noord zee een andere fauna dan het warmere Zuide lijke gedeelte, waaraan wij verder vooral de aandacht willen wijden. Een tweede factor, die zeer sterk het voor komen van bepaalde soorten beheerscht al dus merkt v. d. Stigchel op in een artikel, dat in „De Natuur" verscheen is de gesteldheid van den zeebodem. Bestaat deze voor een groot deel uit fijn of grof zand vermengd met schel pengruis, op andere plaatsen is het zand weer vermengd met derrie. In dit gebied verheft zich als een heuvel, ontstaan in den ijstijd, de Dog gersbank. Op de diepere plaatsen daarentegen vindt men meer slijk met zand vermengd, ter wijl weer in andere gebieden de steenbodems te vinden zijn, die bestaan uit gesteentebrok- ken, welke in den ijstijd door de gletschers uit het Noorden hierheen zijn gesleept en die we geheel kunnen vergelijken met de zwerfsteenen van de heidevelden van onze Veluwe en Drente. Ook hier varieeren zij van kleine keisteentjes tot groote steenblokken. Iedere vischsoort leeft nu bij voorkeur op de bodemsoort, die haar het beste voedsel verschaft. Bij andere speelt de bodemgesteldheid ook een belangrijke rol bij de voortplanting, omdat hier de gunstigste voor waarden zijn geschapen voor de ontwikkeling van het jongbroed. Bekende vischgronden Daardoor komt het, dat men dus op een zandbodem een geheel andere samenstelling der vischfauna zal vinden dan op een rotsachtigen of een modderigen bodem. Vooral dient aan dien invloed gedurende de voortplantingsperiöde groote beteekenis te worden gehecht, gedurende welken tijd bepaalde soorten in bepaalde ge bieden, welker begrenzing men zich echter niet al te scherp moet denken, in groote aantallen voorkomen en waar dus de mogelijkheden van ruime vangsten voor de visschers bestaan. Het is voor hen dan ook van het grootste belang deze gebieden als vischgronden nauwkeurig te kennen en reeds van oudsher hebben zij aan bepaalde bekende gebieden verschillende namen gegeven. Zoo spreekt men van den Hornsrif- grond en de Jutlandbank langs de Deensche kust, de Borkumrifgronden en de Helgolander- bocht langs de Duitsche kust, terwijl langs onze Nederlandsche kust de Terschellinger en Ame- landsche vlakte, de Haaksgronden en de Bree veertien te vinden zijn. In het Zuidelijk deel vinden we dan langs de Belgische kust de zgn. Vlaamsche Banken. Dit zijn de Oostelijke visch- Het heerlijke zeebanket wordt door fijnproevers gekeurd X r- m&t» gen trawler, ter haringvangst op de Noord gronden, waarvan de bodem bijna uitsluitend uit zand bestaat met uitzondering van het ge bied ten Noorden van Texel, waar losse steen- grond ligt. De voornaamste hier gevangen vischsoorten zijn de platvisschen zooals kleine schol, schar, tarbot, griet en tong, voorts veel poon, pieterman, rog en wijting. De schelvisch en kabeljauw komen in deze gebieden bijna niet voor. De vischgronden, die meer in het bekken der Noordzee liggen, zijn in het Zuidelijke deel de Bruine Bank en het Diepwaterkanaal, dieper dan 40 meter, terwijl genoemde bank uit een aantal noord-zuid loopende heuvelruggen op den bodem bestaat. Men vangt hier ongeveer dezelfde vischsoorten als op de Breeveertien. De Doggersbank, die meer naar het Noorden ligt en die haar naam ontleent aan den ouden Nederlandschen naam voor kabeljauw de „Dog ger", heeft een zeer uiteenloopende bodemsa menstelling. Was het vroeger een beroemd ge bied voor de vangst van kabeljauw en groote schollen, vooral deze laatste zijn er zeldzaam geworden. Schelvisch komt er in sommige ja ren veelvuldig voor en ook wijting wordt er soms in ruime mate gevangen. De tong is hier al schaarsch, daar men hiervoor reeds te veel naar het Noorden is gekomen, maar tarbot- wordt er nog vrij veel gevangen. In het meer zuidelijk gelegen Zilverdiep, dat een diepte van ruim 60 meter vertoont en zijn naam waarschijnlijk dankt aan een vroegeren rijkdom aan tong. zijn schelvisch en schol de voornaamste visschen. Het belangrijkste product onzer visscherij is echter nog steeds de haring. Van belang zijn vooral twee rassen van herfstharingen zoo genoemd omdat zij in het najaar zich voort planten namelijk de Doggersbankharing en de Kanaalharing De eerste soort begint om streeks Mei en Juni geweldige scholen te vor men ten Noorden van Schotland, en trekt dan geleidelijk zuidwaarts langs de Engelsche kus ten tot zü tegen einde September de Doggers bank heeft bereikt. Hier worden dan de eieren afgezet, die zwaarder dan het zeewater zijn en aan zandkorrels, steentjes of wier worden vast gekleefd. Het aantal daarvan is uit den aard der zaak bijzonder groot; vxndaar ook dat een groot aantal schelvisschen steeds de paargron- den opzoekt, om zich daar aan het haringkuit te goed te doen. De hieruit komende larven worden eerst wil loos door den stroom meegevoerd, maar zwem men later actief naar het Noorden om zich in de Noordelijke wateren met het rijke, uit den Atlantischen Oceaan komende, plankton te voeden. Dit bestaat uit tallooze kleine planten en dieren, waaronder vooral zwemmende kreeft soorten moeten worden genoemd. Als de haring volwassen is geworden aanvaardt zij op haar beurt de reis naar Doggersbank. Haring wordt gevangen met de „vleet", een net waarvan de bovenkant drijvende wordt ge houden, zoodat het loodrecht naar beneden in het water hangt. De maaswijdte is zoo gekozen dat de visch er met den kop doorheen schiet, maar d- blijft steken en niet terug kan zwem men. Netten van ongeveer dertig meter lengte en twaalf meter breedte worden met elkaar verbonden, zoodat een hangende haringval van meerdere kilometers lengte wordt gevormd Hiermede wordt de visch des nachts gevangen, omdat zij dan de bovenste waterlagen opzoekt. En tegen den morgen wordt de zilverblinkende buit binnengehaald, die nog steeds een van Hollands rijkdoVunen uitmaakt. Dat- behoeft niet, koopt zoo'n flatteuse ZONBRIL met GOEDE zonglazen, waarvan veel plezier zult hebben en die Uw oogen NIET bederven. De prijzen zijn zeer billijk, daarom behoeft U het niet te laten. Alleen KEIP, Gr. Houtstraat, naast Luxor. Gebouw St. Bavo: Reisclub Bloemisten, 8 uu?; Haarlems Zanggenot, 8 uur; R-K. Bevolkings bureau, 8 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 105 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Rembrandl-theater: „Je kunt het toch niet meenemen", toegang alle leeftijden, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace-Cinema: „Het dubbele huwelijk" en „Moeder's jongen", toegang voor volwassenen, 2 en 8.15 uur. Luxor-theater: „Jongensstad", toegang bo ven veertien jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „Het zit in de lucht", toe gang boven veertien jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac-theater: „Nina, het indianenkind", toegang alle leeftijden, 2-30, 7.15 en 9.15 uur. St. Bavo: St. Caecilia, 8 uur; Rechtskundig bureau, 8 uur; bestuur spoorwegpersoneel, 8 uur. Gebouw Domi, Overveen R.K. Staatspartij, half negen. Pannekoekenhuisje, BloemendaalAquarium expositie. Gr. Kerk: orgelbespeling 8.159.15. Kunstzaal De Bois: Expositie 105 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Bioscopen Rembrandt; „Je kunt 't toch niet meenemen" (alle leeftijden), 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „Het dubbele huwelijk", „Moeder's jongen" (volwassenen), 2 en 8.15 uur. Luxor; „Jongensstad", (boven 14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: ,,'t Zit in de lucht", (boven 14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac„Nina, het Indianenkind". (alle leeftijden), 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Apotheekdiensten De avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waargenomen door de volgende apotheken Bosch en Vaart-apotheek, B. en V.-straat 26; H. Remmers, Kruisstraat 5; Noorder-Apotheek Jan Gijzenkade 181. Steeds geopend zijn: C. E. Schotman, Bin nenweg 206208; Elswout-Apotheek, Bloemen- daalscheweg 341; Apotheek Aerdenhout, Zand- voortschelaan, tel. 26772; Heemsteedsche Apo theek, Binnenweg 98, tel. 28197. De Bloemen- daalsche Apotheek, Bloemendaalscheweg 85, tel. 22181. In naam van het belang van onze volks gemeenschap vraag ik U voort te gaan met in uw kringen tegenheid te bieden tot' beginselvaste, godvreezende scholing en vorming. Jhr. Ruys de Beerenbrouck bij het gouden feest der Vrije Universiteit 1930. Statistiek der boekproductie in 1938 Dezer dagen verscheen bij de Rijksuitgeverij te 'sGravenhage de Statistiek der Boekproductie 1938. Deze publicatie Is de eerste welke door de afdeeling Cultureele Statistiek van het Centraal Bureau voor de Statistiek zelfstandig kon wor den bewerkt, op grond van het door het Nieuws blad voor den Boekhandel verstrekte materiaal. Als gevolg hiervan is het cijfermateriaal aan zienlijk uitgebreid. Een aantal nieuwe tabellen is toegevoegd, waarin combinaties van gegevens, welke tot dusverre niet in onderling verband werden bewerkt, werden vastgelegd. In de publicatie is ook een novum ingevoerd, door de introductie van de z.g. standaard-blad zijde, welke het mogelijk maakt een juister in druk van den omvang en den prijs der boeken te verkrijgen dan tot dusverre het geval was. Het meerendeel der historische cijfers, welke in de vorige editie werden gepubliceerd (Sta tistiek der Boekproductie 19001937) is her haald. Uit de cijfers betreffende het jaar 1938 blijkt o.a„ dat de totale boekproductie 6.172 boeken omvatte, welk aantal tevoren n&r.mer bereikt werd. Verder treft men bijzonderheden aan omtrent de taal, den omvang en den prijs Voorts vindt men gegevens betreffende de maand, waarin de boeken zijn verschenen en aangaande nieuwe uitgaven en herdrukken. Tenslotte zijn cijfers aangaande de boek productie in andere landen opgenomen. Enkele grafieken brengen de meest sprekende cijfers in beeld. Promotie-degradatie le kl. Afd. Centrum B: HBC 2Quick Steps 3—5; OIV—Roda 1—1. le kl. Afd. Zuid A: Excelsior 2Rava 42. 2e kl. Afd. Zuid A: ActivitasL. en S. 21. Bisschopsbeker: Afd. C: Meerburg—DEM 14. Afd. D; GDA—Pioniers 7—0. In den Mexicaanschen staat Oaxaca ligt het dorpje Tule verscholen in het weelderige groen van een tropische flora. Het trekt vele bezoe kers, die de beroemde Azteken-bouwvallen ko men bewonderen. Maar ook zijn er verschei- denen die hun schreden richten naar den knoes- tigen stam van een cypres, die als het oudste levende wezen op onze planeet wordt beschouwd. Men ziet reeds van verre de breede kroon, die zich tot 40 meter hoogte verheft. En dich terbij gekomen aanschouwt men den reuzen stam, die een omtrek van 4547 meter heeft bjj een middellijn van ongeveer 13 meter. De stam is zoo grillig van vorm, dat zij wel uit meerdere afzonderlijke stammen ontstaan ïykt te zijn. De schors wekt dadelijk gedachten op aan den hoogen leeftijd van dezen reusachti- gen Taxodium Mexicanum, waaraan <ie In dianen den naam van „Ahuehuete" of „oude man aan het water" hebben gegeven. Andere Taxodium-soorten kunnen ook hoo gen ouderdom bereiken. Een der bekendste daarvan is de Virginiaansche moerascypres, die aan of in het water groeit en kegelvormige uit- groeiingen naar boven zendt, waardoor de wortels kunnen ademhalen. Men vindt deze boomen ook in ons land in vele parken aan geplant, waarbij zich maar zelden de lucht wortels ontwikkelen; zy trekken echter wel de aandacht door het feit, dat zy in tegen stelling tot andere naaldboomen des winters hun groen verliezen. In den loop der aardhisto- riè hebben Taxodium-soorten een belangrijke rol gespeeld. Men vindt in bruinkoolgroeven daarvan nog vaak overblijfselen in den vorm van boomstompen, die soms een middellijn van vier meter bereiken. De ouderdom dezer reuzen kan men aan het aantal der jaarringen bepalen op drie- tot vierduizend, jaar. De boven beschreven „oude man" of „boom van Montezuma" in Mexico heeft thans naar schatting een leeftyd van ongeveer zesduizend jaar bereikt. Dit is zeker een respectabele ouder dom! Overigens zyn er ook planten van beschei dener afmeting, die zeer oud kunnen worden. Zoo is er een algemeen voorkomende mossoort, het bekende goudgroene veenmos, dat zich voor al uitbreidt doordat de toppen steeds nieuwe spruiten vormen. Wat daaronder ligt vergaat op den duur tot veen, maar steeds groeien de moskussens naar boven toe verder aan. Deze zijn dus veelal even oud als de veenlaag welke zü bedekken, en om den ouderdom daarvan aan te geven moet men meestal met duizenden jaren tellen. Men heeft zelfs volgens een mededee ling van Prof. Keilhack in de Umschau in Wis senschaft und Technik op IJsland moskus sens gevonden van ruim 60 centimeter dikte, waarvan de ouderdom op 8—10000 jaar wordt geschat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5