Gemeenteraadsverkiezingen MARKIEZEN 'ubliekeVerkoopinqen Veilinqen enz. „BEL AMIM DE VEREENIGDE HAARLEMSCHE MELKHANDEL TOONEEL, FILM EN MUZIEKI EDEGO AUTOBANDEN HENLEY 40 PCT. KORTING De berekening van den uitslag VERLAAGD WORDT, J. KORT ALGEMEEN VERKOOPLOKAAL FRITZ HIRSCH OPERETTE aW* ER ZIJN GEEN BETERE DINSDAG 6 JUNI 1939 Overschotzetels Aanwijzing gekozenen DIOC. HANDBALTOURNOOI Jong Leven winnaar BOSCHBRAND NABIJ ARNHEM iy2 H.A. jong dennenbosch verloren Onderzoek ovei5, het koprot der uien Uitgifte van nieuw ontgonnen pachthoeven Parachute-sprongen van 7500 meter hoogte UIT DEN OMTREK ZUSTERHUIS TE HEEMSKERK 20 Juni aanbesteding Aanbestedingen BENNEBROEK DRIEHUIS ZON SCHERMEN Haarl. Jaloezieënfabriek HILLEGOM SANTPOORT VELSEN VERKEERSONGEVAL BURGERLIJKE STAND ZAANDAM IJMUIDEN R. K. DAM- EN SCHAAKVER. GEZELLIG SAMENZIJN Finale om den R. K. Landstitel ERNSTIG GEVAL VAN ZONNEBRAND Duinbrand Aanrijding Haringvangsten RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN maakt bekend, dat met ingang van a.s. ZONDAG 11 JUNI 1939 de melkprijs met 1 cent per Liter zodat met ingang van die datum de prijzen als volgt zijn vastgesteld: HORRENGAAS INBOEDELVEILING DONDERDAG 8 JUNI .STADSSCHOUWBURG. met HILDE HARMAT SLECHTS EéN OPVOERING! STAD Deze maand zullen in zoo goed als alle gemeenten van ons land verkiezingen plaats hebben voor den gemeenteraad. In een en kele vlugge gemeente is het groote werk al volbracht. Mits zulks geschiedt binnen 45 dagen na de candidaatstelling, welke door de wet op den tweeden Dinsdag van de maand Mei is vastgesteld, kan het gemeen tebestuur den verkiezingsdag bepalen, zoo als het zelf wil. Er zijn echter eenlge for maliteiten in acht te nemen, zooals het on derzoek van de candiaatenlijsten door het hoofdstembureau en de termijn om in be roep te komen tegen een beslissing van het hoofdstembureau en dan moet er nog tijd zijn om de stembiljetten te laten drukken, de oproepbiljetten rond te zenden enz. Daar is in de eene gemeente meer tijd mee ge moeid dan in een andere. In tegenstelling met vroeger, toen reeds direct na het bekend worden van het aantal stemmen, dat iedere candidaat had gekregen, kon worden gezegd of iemand gekozen was of dat een her stemming moest plaats hebben, vereischt thans de vaststelling van den uitslag een omslachtige berekening. Het voornaamste daarvan zullen wij hieronder vermelden. Het eerste werk bestaat in het optellen van het aantal stemmen, dat is uitgebracht op eiken candidaat en van het gezamenlijk aantal stemmen, dat op iedere lijst is uitgebracht. De som der stemcijfers van alle lijsten wordt daar na gedeeld door het aantal te vervullen plaat sen. Het op die manier verkregen quotiënt is de kiesdeeler. Even zoovele malen als de kies- deeler begrepen is in het stemcijfer eener lijst, wordt aan die lijst een der te vervullen plaat sen toegekend. Het is natuurlijk zoo goed als onmogelijk, dat op die manier alle te vervullen eetels direct opgedeeld worden. Er blijven dus altijd, kunnen wij zeggen, nog een aantal zetels te vefdeelen over. Dat zijn de zoogenaamde overschotzetels en het is de verdeeling van deze overschotzetels, die reeds verschillende malen aanleiding is geweest om de Kieswet van 1917 te veranderen. Sedert de kieswetwijziging van 1933, de laatste op dit punt, moeten wij beginnen met een onderscheid te maken tusschen gemeenten, waar minder dan negentien raadszetels zijn en gemeenten, waar meer dan negentien raadszetels zijn. Dat wil zeggen tusschen gemeenten met minder dan 20.000 inwoners (volgens de laatste oificieele volkstelling) en gemeenten met meer dan 20.000 inwoners. In de groote gemeenten heeft de ver deeling van de overschotzetels plaats volgens het stelsel der grootste gemiddelden en in de kleine gemeenten volgens het stelsel der groot ste overschotten. De grens van 19 zetels is niet geheel willekeurig getrokken. Zij valt samen met de grens, waarboven de gemeente ingevolge artikel 31 der Kieswet in 3 kieskringen wordt verdeeld. Zoodra er verdeeling in kieskringen ls. dreigt bij het stelsel der grootste overschotten de mogelijkheid om door splitsing van lijsten een extra overschotzetel te behalen. Bij het stelsel der grootste gemiddelden kan dit niet. De werking van de wet demonstreeren wij nu het duidelijkst, dunkt ons, door een voor beeld van zetelverdeeling te geven in een stad met méér dan 20.000 inwoners en van een ge meente met minder dan 20.000 inwoners. In een stad met meer dan 20.000 inwoners, waar 39 raadszetels te verdeelen zijn, worden veronderstellen wij, uitgebracht: op lijst A 10500 stemmen; op lijst B 7400 stemmen; op Hjst C 4200 stemmen; op Hjst D 21300 stemmen; op lijst E 1700 stemmen; op lijst F 2300 stem men. Het totaal aantal stemmen van alle lijsten is in dit geval dan 46800. Gedeeld door 39 (het aantal te verdeelen raadszetels) geeft dit een kiesdeeler van 1200 stemmen. De eerste zetelverdeeling is nu als volgt: overschot grootste ge- stemmen zetels stemmen middelde Lijst A 10500 8 900 1166 Lijst B 7400 6 200 1055 Lijst C 4200 3 600 1050 Lijst D 21300 17 900 1183 Lijst E 1700 1 500 850 Lijst F 2300 1 1100 1150 Bij de eerste toekenning van zetels gingen er dus al 36 van de 39 aan de lijsten (partijen) over, zoodat er nog drie zetels te verdeelen over blijven. Deze vallen toe aan dé lijsten met het grootste gemiddelde. Om dit te vinden verhoogt men het aantal zetels, dat aan een lijst is toe gewezen, met één en deelt dit op het lijsttotaal. Lijst A heeft in ons geval 8 zetels, één er bij maakt negen, 10500 gedeeld door negen geeft als gemiddelde 1166. (Wij verwaarloozen voor deze gelegenheid de breuken.) In bovenstaand staatje heeft lijst D met 1183 het grootste ge middelde en krijgt daarom den eersten overschot zetel toegewezen, zoodat deze lijst dus 18 zetels krijgt. Haar grootste gemiddelde wordt daar mede 1121. Het is daarna lijst A, welke niet een gemiddelde van 1166 voor den tweeden over schotzetel in aanmerking komt, daarmede dus 9 zetels verkrijgt en een gemiddelde heeft van 1050. De derde en laatste overschotzetel valt dus ten deel aan lijst F met haar gemiddelde van 1150. De zetelverdeeling is dan geworden: Lijst A. 9 zetels; lijst B. 6 zetels; lijst C. 3 zetels; lijst D. 18 zetels; lijst E. 1 zetel en lijst F. 2 zetels. Nu een voorbeeld van een verkiezing in een gemeente met minder dan 20.000 inwoners. Aantal uitgebrachte stemmen 10.000; te ver vullen zetels 10, lijst* A. verkreeg 3600 stemmen; lijst B. 2750 stemmen; lijst C. 1950 stemmen; lijst D. 1700 stemmen. De kiesdeeler is 10.000 ge deeld door 10 is 1000. Eerste zetelverdeeling: B. en daarop lijst D., zoodat de uitslag is,'dat lijst A. 3 zetels krijgt; lyst B. 3; lijst C. 2 en lijst D. 2. Bij toepassing van het stelsel der grootste overschotten moet er rekening mede gehouden worden, dat een lijst met minder dan 75 van den kiesdeeler nimmer voor een zetel in aan merking komt. Nadat aan elke lijst het aantal zetels is toegekend, dat haar toekomt, kan begonnen worden met de aanwijzing der gekozenen. Hiertoe wordt allereerst een lijstkiesdeeler opgemaakt. Dat is het totaal van het aantal stemmen, uitgebracht op de lijst, gedeeld door het getal te verdeelen zetels. Direct ge kozen zijn de candidaten, die het aantal stemmen verkregen hebben, gelijk aan den lijstkiesdeeler of daarboven. Het aantal stemmen, dat overblijft, gaat naar de andere candidaten van de lijst in de volgorde, waarop zij op de lijst voorkomen. Heeft zoo'n candidaat daarmede ook een aantal stem men gekregen, gelijk aan den kiesdeeler, dan wordt hij ook gekozen verklaard. Dat gaat zoo door tot er geen candidaten meer zijn met een aantal stemmen gelijk aan den lijstkies deeler. Blijven er dan zetels te verdeelen over, dan moeten die worden toegewezen aan hem, die de meeste stemmen heeft, mits deze meer dan de helft van den lijstkiesdee ler heeft gekregen. Zijn er geen candidaten, die meer dan de helft van den kiesdeeler hebben gekregen, dan worden de candida ten verder aangewezen in de volgorde, waarin zij op de lijst voorkomen. Een voorbeeld: Op een lijst zijn 1000 stemmen uitgebracht en er zijn twee zetels aan toegekend. De stemverdeeling is als volgt: M. kreeg 550 stemmen; N. kreeg 350 stemmen; V. 75 en O. 25 stemmen. De lijstkiesdeeler bedraagt in dit geval (1000 2) 500. M. wordt direct gekozen ver klaard. Op M. zijn 50 stemmen boven den lijst kiesdeeler uitgebracht. Deze gaan over op N., die echter daardoor met de rechtstreeks op hem uitgebrachte stemmen nog maar 400 stemmen heeft. Ofschoon deze dus den lijstkiesdeeler nog 'niet bereikte, overschrijdt zijn stemmenaantal wèle de helft van dien lijstkiesdeeler. Gekozen zijn dan, candidaat M. en candidaat N. Wij hebben ons in het bovenstaande niet bezig gehouden met allerlei mogelijkheden, zooals een gelijk stemmenaantal, zelfs hebben wij bij de be paling van den kiesdeeler de breuken verwaar loosd, doch het is voldoende om een begrip te krijgen hoe de toekenning van de zetels na een verkiezing plaats heeft. Wij doen nog opmerken, dat de hierboven ge schetste zetelverdeeling door middel van het grootste gemiddelde ook toegepast wordt bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer en bij die voor de Provinciale Staten. Stemmen zetels I4jst A. Lfjst B. Lijst C. Lijst D. 3600 2750 1950 1700 overschot stemmen 600 750 950 700 Bij de eerste verdeeling werden dus toegewe zen 7 zetels. Er blijven dan nog 3 zetels te ver deelen over. Deze komen toe aan de lijsten met de grootste overschotten. De partij met het grootste overschot is lijst C.; daarop volgt lijst Door den DHGBDHAK werd Zondag voor de eerste maal een diocesane handbaldag georga niseerd. Ofschoon deze eerste handbaldag nog niet aan alle verwachtingen voldeed, meenen wij toch, dat de organisators op den goeden weg zijn. De wedstrijden, welke door schitterend weer begunstigd werden, werden gehouden te Heem stede op de terreinen van HBC. Allereerst bond het Amsterdamsche „Jong Le ven" den strijd aan met „Wings" uit Den Haag. Met een 141 overwinning plaatste Jong Leven zich in de finale. Het pleit voor de Hagenaars, dat zij ondanks dezen grooten achterstand tot het einde moedig bleven volhouden. Intusschen had op een zijterrein de ontmoe ting tusschen twee Amsterdamsche ploegen, n.l. Wilskracht en K.D.O., plaats. Wilskracht toon de zich verre de meerdere en had bij de rust reeds een voorsprong van 41 bereikt. Het werd 111 en met deze overwinning plaatste ook Wilskracht zich in de finale. Aller belangstelling ging uit naar de finale tusschen de beide Amsterdamsche rivalen Jong Leven en Wilskracht, 't Is een éclatante over winning geworden voor Jong Leven. Angstig be waakten de Wilskrachters den snellen Jong Leven-aanval. Hiervoor hadden zij echter te veel krachten noodig, zoodat er een te groot hiaat ontstond tusschen verdediging en aanval. De vooruitgeschoven post leverde hierbij te wei nig gevaar op voor de Jong Leven-veste en wij noteerden dan ook geen enkel gevaarlijk schot op het doel der groen-rooden. Anders was het aan den anderen kant., waar keeper Dubbel verschillende malen handelend moest optreden, omdat de groenbroeken telkens weer kans zagen aan hun strenge bewaking te ontsnappen. Een doelpunt werd geannuleerd wegens off-side, doch dit bleek uitstel van executie te zijn. want even daarna scoorde Jong Leven wederom en met 10 voorsprong voor de groenbroeken werd gerust. Na de rust handhaafde Wilskracht haar spel wijze en dit werd haar noodlottig, want de groenbroeken wijzigden hun tactiek en hierdoor stichtten zij een dergelijke verwarring in de Wiiskrach*-verdediging, dat zij met de regel maat van een klok den stand konden opvoeren. Toen het reeds 50 stond, wist Wilskracht de eer te redden door een tegenpnut te scoren. Jong Leven, dat hiermede verdiend dit eerste doelpunten, zoodat de eindstand 71 werd voor Jong Leven, die hiermede verdiend dit eerste Diocesane Handbaltournooi won. Vanmorgen is onder de gemeente Arnhem brand ontstaan in 'n perceel dennenbosch, ge legen aan het Verlengde van den Waterberg- schenweg, ten noorden van den Schelmsche- weg. Door het snelle optreden van de brand weer van Schaarsbergen, geholpen door de Arn- hemsche brandweer en door arbeiders van de werkverschaffing, die in de nabijheid aan het werk waren, kon het vuur al vrij spoedig wor den gestuit, en het gevaar, dat voor de omlig gende dennenbosschen bestond, worden afge wend. Ongeveer 11/2 H.A. Jong dennenbosch is een prooi der vlammen geworden. Omtrent de oorzaak van het vuur tast men in het duister. Gedurende het afgeloopen najaar is een zeer ernstige rotting voorgekomen in de opgeslagen uien. zoowel in Zeeland en het eiland Goerree- Overflakkee als aan den Langendijk. Meerma len moest 3050 pet. uit een partij verwijderd worden, alvorens deze voor export kon worden goedgekeurd. De schade, die vele uientelers door deze rot ting leden, gaf de Nederl. Uien-federatie aan leiding een verzoek te richten tot de betref fende Landbouw-Consulenten en den Planten- ziektenkundigen Dienst om een onderzoek in te stellen naar de oorzaak ervan, alsmede naar de omstandigheden, die haar bevorderen. Zeer binnenkort zullen de resultaten, die dit onderzoek hebben opgeleverd, uitvoerig worden gepubliceerd in een mededeeling van den Plan- tenziektenkundigen Dienst te Wageningen. In het kort kan hierover thans reeds het volgende worden medegedeeld. Door laboratorium-onderzoek is komen vast te staan, dat zoowel de rotting bij den hals der uien (den telers bekend als: koprot) en ook de rotting bij den bodem der uien (in de prak tijk vaak aangeduid als „wortelschimmel", maar in bedoelde mededeeling „Bodemrot" genoemd) veroorzaakt wordt door een bepaalde zwam en wel door Botrytis allii Münn. Aangezien de grootste verliezen ontstaan door het koprot, is hieraan de meeste aandacht be steed. Het is niet de eerste keer, dat dit uienrot in ons land is opgetreden. Ernstig koprot is voor zoover bekend ook voorgekomen: in 1928 aan den Langendijk; in 1929 in Groningen en misschien ook in Zeeland; in 1938 in Zeeland, Goeree-Overflakkee en aan den Langendijk. In de tusschen liggende jaren was het koprot wel niet geheel afwezig, maar de verliezen wa ren dan van weinig beteekenis in vergelijking met die, welke in de „koprot"-jaren geleden werden. Ook in het buitenland is dit koprot bekend; het was vooral in Amerika, dat reeds vele proefnemingen verricht om de schade te verminderen. Naar aanleiding van deze Amerikaansche onderzoekingen Ls men daar de meening toe gedaan, dat de zwam, die het rot veroorzaakt, tijdens den oogst of gedurende de periode, waarin de uien op het veld te drogen liggen, vanuit het afstervende loof doordringt tusschen de vleezige schubben. Na verloop van korteren of langeren tijd zou een aantasting dier schub ben volgens met als gevolg rotting. Gewoonlijk merkt men deze rotting eerst op, nadat de uien korten tijd in de „rennen" of in de „putten" gelegen hebben. De groei van de zwam vanuit het afstervende loof naar den bol zou gestuit kunnen worden, wanneer het loof tijdens, de drogingsperiode voldoende snel uitdroogt. Dit drogen zou ge makkelijker kunnen plaats vinden bij volkomen rijpe uien dan wanneer het halsgedeelte nog gedeeltelijk groen en sappig is. Naar aanleiding van deze opvatting werd dan ook de raad gegeven om in geval de weers omstandigheden na den oogst niet gunstig zijn voor het drogen en het koprot begint op te treden, over te gaan tot een kunstmatige dro ging, tenminste bij de vatbare rassen. Met kleine proefpartijtjes bereikte men in derdaad hiermede gunstige resultaten. Toch heeft deze methode in Amerika in de groote praktijk geen toepassing gevonden. Het meermalen waargenomen feit, dat het koprot slechts in zeer bepaalde jaren in ernstige mate optreedt en in de tusschenliggende jaren bijna niet, tracht dezelfde pnderzoeker daar mee te verklaren, dat er zeer bepaalde weers omstandigheden gedurende groeiseizoen en droogperiode moeten optreden, wil men een oogst verkrijgen, die ernstig vatbaar is voor koprot. In de betreffende Amerikaansche uiendistric- ten zou"regenrijk, koel weer tijdens de groei periode en vochtig weer tijdens de droog periode een vatbaren uienoogst opleveren. Men moet hierbij in aanmerking nemen, dat- het klimaat der Amerikaansche uiendistric- ten in velerlei opzicht afwijkt van ons klimaat zoodat gevolgtrekkingen, di misschien juist kunnen zijn voor de Amerikaansche districten niet zonder meer van toepassing zullen zijn op onze uiendistricten. De bestudeering der weersomstandigheden, die voornamelijk op den voorgrond traden in onze koprot-jaren, heeft den indruk gegeven, dat on ze koprot-jaren niet samenvallen met de zegen rijke jaren, maar veeleer met de droge jaren. Met de noodige reserve zou de groote vat baarheid van het uiengewas 1938 misschien op deze wijze verklaard kunnen worden. De aan vankelijke koude en de later in het groeiseizoen optredende droogte hebben de ontwikkeling der uien aanvankelijk geremd, maar daarna hebben een voldoende regenval, gepaard gaande met groote warmte een zeer snellen en lang aanhou denden groei doen ontstaan, zóó zelfs, dat van een aanvankelijk achtelijk gewas over het al gemeen een meer dan normale opbrengst ver kregen werd. Tegen het einde van het groei seizoen moet dus een zeer snelle groei hebben plaats gehad. Daardoor zal het gewas niet nor maal uitgerijpt zijn óf wel het ging na een periode van noodrijpheid tegen het einde van het seizoen wederom aan den groei. Zoodoende zal tegen den oogsttijd het halsgedeelte niet voldoende afgerijpt zijn geweest, terwijl de weersomstandigheden tijdens de droogperiode niet voldoende gunstig waren om een snelle droging van het niet voldoende rijpe loof te maken. Hierdoor zal de zwam gelegenheid heb ben gekregen om vanuit het afstervende loof door te dringen tusschen de vleezige schubben. Er zullen echter ook wel andere factoren ge weest zijn, die de vatbaarheid voor koprot heb ben bevorderd. Hiernaar is verleden najaar met behulp van een vragenlijst een onderzoek by verschillende uientelers ingesteld. Uit de vele gegevens, die op deze wijze ver kregen werden, is de conclusie te trekken, dat de welige gewassen over het algemeen meer vatbaar waren dan de meer normaal ontwik kelde gewassen. Verder is de indruk verkregen, die op 't eerste gezicht wellicht eigenaardig aandoet, dat par tijen, die tijdens de dro-gingsperiode riu en dan een beetje regen gehad hebben, veelal vrij van koprot gebleven zijn, terwijl partijen, die ge durende die periode in het geheel geen reger, gehad hebben, een groot percentage koprot opleverden. Deze indruk komt wel overeen met de meening van een aantal uientelers, die gaar ne zien, dat de uien, terwijl ze op het veld lig gen, eens een keertje nat regenen. Het heet, dat dan de droge schubben beter om de uien blijven, hetgeen de houdbaarheid zou verhoo- gen. Of een verklaring van den gunstigen invloed van een enkel buitje regen misschien gevonden kan worden in het aanwezig zijn van een zwam- werende in water oplosbare stof, die alleen aanwezig zou zijn in de droge schubben en van daar uit binnen kan dringen in het hals gedeelte, zooals een der Amerikaansche onder zoekers meent, is een der vragen, die een nader onderzoek vereischen. Voorloopig kan aan de praktijk alléén wor den aangeraden alle rotte uien diep te begra ven. Laat men de koprotte uien in hoopen lig gen, dan ontwikkelt de bewuste zwam zich hier op in sterke mate en vormt een massa sporen, die wanneer althans de omstandigheden daarvoor gunstig zijn een bedreiging vor men voor het nieuwe gewas. Overigens laten de resultaten van de bedoelde rondvraag niet toe bepaalde adviezen af te lei den, wel brengen zij een aantal gezichtspunten, naar voren, die een nader onderzoek rechtvaar digen. Voor nadere bijzonderheden en meer uitvoe rige gegevens wordt verwezen naar de hier boven genoemde Mededeeling van den Flanten- ziktenkundigen Dienst. De regeeringspersdienst meldt: Evenals in vorige jaren zal binnenkort van staatswege een aantal nieuw te bouwen boer derijen in pacht worden uitgegeven op de on der het beheer van den rentmeester der staats domeinen te Zwolle ressorteerende gronden in de 4 noordelijke provinciën. In dezen zomer zullen worden verpacht 24 boerderijen met een gezamenlijke oppervlakte van ca. 440 H.A., en wel 5 in de provincie Fries land, n.l. 2 nabij Rohel, 1 in het complex „het Jongenshuis" nabij Appelscha, 1 nabij Hoorn- sterzwaag en 1 nabij Kooten; 12 in de provin cie Groningen, waarvan 2 in de gemeente Groo- tegast, 8 nabij Tolbert en 2 in de gemeente Bellingwolde, terwijl 7 stuks zullen zijn gelegen in het land van Vollenhove nabij Giethoorn (provincie Overijssel). De bij de boerderijen behoorende gronden zijn van overheidswege in werkverschaffing ontgon nen, waarna ze gedurende korteren of lange ren tild zijn geëxploiteerd, zoodat de cultuur- toestand thans zoodanig is, dat ze in pacht kunnen worden uitgegeven. De aanbesteding van den bouw der boerde rijen zal zoo spoedig mogelijk geschieden, ten einde de gebouwen op 1 Mei 1940 in gebruik te kunnen nemen. Na ontvangst van de (in het prospectus aan wezige) aanmeldingsformulieren zal een aan vang worden gemaakt met de selectie der pach ters, waarby evenals in vorige jaren zal wor den gelet op vakbekwaamheid, ontwikkeling, financieele draagkracht, enz. MOSKOU, 5 Juni (Havas) Negen en twin tig Russische officieren hebben Zondag in groepsverband van 7500 meter hoogte een pa rachute-sprong uitgevoerd op een niet nader aangegeven punt in het militaire district Noord-Kaukasus. Op 1 Juni sprong dezelfde groep van een hoogte van 5000 meter. Aange zien de temperatuur op 7000 meter hoogte 25 graden beneden het vriespunt ligt, sprongen de parachutisten met een uitrusting van meer dan 35 K.G., o.m. bestaande uit een bontjas, been beschermers van bont, waarop vilten laarzen en twee paar handschoenen. Op Dinsdag 20 Juni zal architect J. H. H. Berben te Breda namens en voor rekening van het bestuur der Beatrixstichting te Beverwijk aanbesteden: den bouw van een Zusterhuis, annex rusthuis te Heemskerk, op een terrein, gelegen aan de Kerklaan. De Ged. Staten der provincie Zuid-Holland hebben aanbesteed het aanbrengen van asfalt- deklagen en het verrichten van bijbehoorende en bijkomende werken op het gedeelte Sassen- heimNoordwijkerhout van den provincialen weg no. 3 van het provinciaal wegenplan 1936 in de gemeenten Voorhout en Noordwijkerhout. Laagste inschrijving was van A. J. Iesta te Rotterdam voor f 25.632. Burgerlijke stand. Geboren: Hendricus J. z. van C. G. van Rooijen en A. A. Doeswijk; Overleden: Christina Maria Beek, 46 jaar te Haarlem; Alida Elisabeth Paff, 51 jaar, te Am sterdam; Aart Kooij, 62 jaar, woonplaats on bekend; Jan Hendrik Dirksz, 67 jaar, te Am sterdam; allen verblijfhoudende stichting Vo gelenzang. R. K. Middenstandsbond Op Maandag 12 juni zal een groote propaganda-avond gehouden worden in 't Huis te Velsen. Als sprekers zullen optreden de heer Jan Bakker, directeur van het Centraal Hanze Bureau in Den Haag, met het onderwerp: „De middenstand van gisteren, EN MODERN INGEBOUWDE NASSAULAAN 76 TELEFOON 10743 J. P. S E N F T vandaag en morgen" en de geesteiyke adviseur, pastoor B- P. M. de Jong, met als onderwerp. „Katholiek zakenleven, of heeft ook het zaken leven iets met den hemel uit te staan?" Op deze by eenkomst worden alle middenstan ders met hun dames verwacht, leden zoowel als niet-leden der vereeniging, aangezien geen en kele middenstander, die zijn belang begrypt, deze gelegenheid mag laten voorby gaan. Goed terecht gekomen. Gistermorgen om twaalf uur ongeveer was de 20-jarige jonge da me Emmy Bon van Zilk bezig met het ramen schoonmaken aan de Weeresteinstraat alhier. Zy was daarmede bezig op de tweede verdieping, ongeveer 4 meter boven den grond, toen het naam waaraan zij zich vasthield losliet, zoodat zij met raam en al naar beneden viel. Gelukkig stonden beneden haar de zonne schermen uit; zij kwam juist op.zulk een scherm terecht; daardoor was haar val gebroken en be kwam zij wonder boven wonder niet het minste letsel. De leden van de E. H. B. O. en de doktoren van der Kaaden en Versluis waren ter plaatse, maar hun hulp was gelukkig overbodig. R. K. S. V. „Santpoort". De voetbalvereeni- ging Santpoort heeft 1.1. Zondag den eersten prijs behaald in ,het voetbaltournooi van Vi tesse te Castricum. Het was een propaganda- tournooi voor de katholieke voetbalber»eging. Santpoort kwam in de finale uit tegen G. V. O. Daar het warm was, werd er kalm doch goed gespeeld. Met de rust was de stand 00. Na de thee kwam Santpoort meer opzetten en werden 3 goals gemaakt door Kaldenbach (2) en Maarschalk. Het einde kwam met een 30-overwinning voor Santpoort. Hierna wer den in hotel Broksma de prijzen uitgereikt. Santpoort kreeg een prachtigen beker, terwijl elke speler een draagmedaille ontving. De wed strijd werd door een talrijk publiek bijgewoond. Op het kruispunt Wijkerstraatweg te Velsen Noord reed een wielrijder ulfc Beverwyk uit de file, met het doel zich naar de Melklaan te begeven. Hy lette hierby echter niet op het verkeer dat achter hem kwam. met gevolg, dat hij tegen een autobus reed. Met een groote wond aan het hoofd werd hij opgenomen en na ter plaatse verbonden te zijn, kon hy weer huis waarts keeren. Geboren: G. J. Scheenaardde Graaf, z.; J. Westerhuis—Bouwens, d-; M. J. Molenkamp— Handgraaf, zj J. S. Domhof—Vriesendorp, d.; A-. J. GrauwelmanOssenwaarde, z.; C. M. Ad miraalAdmiraal; G. J. ScheltensWierin- ga, d. Gehuwd: F. J. Kaan en G. M. Hendriks; P. Smoor en Ch. M. van Laar'; M. van Duijn en C. H. Gout; J. A. Bouwens en L. Jellema; Th. J. Verzijlbergh en W. S. P. Neve; G. van der Lugt en A. A. Ouwerkerk. Ondertrouwd: J. M. Visser en J. Prins; H. van der Wiele en J. W. Harmsen; H. Slings en H. Wortel; W. D. Bijl en J. A. Boelsums; F. G. Starreveld énJ. H. Bongers; P. M. Douma en Ch. Simonis; S. J. M. Quax en E. van 'tHoff; W. J. Stertefeld en J. Oldenburg. Geslaagd. Dezer dagen slaagden voor het diploma algemeene handelskennis de heeren: W. Dielen, W. Ebbelaar, L. Eiling, J. v. Gerve, P. Hooijschuur, J. Holtkamp, Th. Koninks, J. Leis, J. Lutterman, W. Lange, J. Lange, K. Lap, A. Nooij, C. v. Nugteren, Th. Punt, T. Stevens, J. Vergouw. Allen werden opgeleid aan R. K. Middenstands Handelsschool, directeur de heer G. J. Kocx, Zaandam. Zondag 11 Juni a.s. speelt G. Z. in het St. Fi- delisgebouw haar tweede ontmoeting om den R. K. Landstitel tegen D. O. S. uit Naaldwijk. De vorige ontmoeting leverde een 12—8-over- winning voor D. O. S. op. Slagen de IJmuidena- ren er in dezen wedstrijd te winnen, dan is er nog een derde wedstrijd noodig. Wanneer G. S. verliest of gelijk speelt, dan is zij uitgeschakeld en wint D. O.S. het kampioenschap. 'Donateurs (trices) hebben op vertoon van de donateurskaart toegang tot den wedstrijd. Een ernstig geval van zonnebrand heeft zich voorgedaan by een der soldaten die ingekwar tierd zyn by het badhuis List aan het strand. De jongeman benutte een vrijen middag om na een bad een zonnebad te nemen, zonder zich daarbij eenige rekenschap te geven, hoe de ver zengende zonnestralen op zijn huid zouden in werken. Tegen den avond kreeg hij pyn, .die in den loop der nacht tot het ondragelijke toenam. Een inmiddels opgeroepen geneesheer achtte den toestand zoo ernstig, dat hij direct naar t ziekenhuis in Den Haag werd overgebracht, al waar operatief ingrypen noodzakelijk was. Naar wij vernemen is zyn toestand thans re- deiyk wel. In het duinterrein achter den watertoren aan de Vlsschershaven is gisterenmiddag, vermoe delijk tengevolge van het spelen met lucifers door eenige Jongens, brand ontstaan. Een ojp- pervlakte van ongeveer 100 M2 brandde af. Door voorbijgangers en omwonenden is de brand gebluscht. De brandweer belastte zich met de nablussching. Een wielrijdster uit IJmuiden -O. reed op den Hagelingerweg te Santpoort tegen de ach- terzyde van een motorrytuig dat uit een tuin van een aldaar staand perceel reed. De wiel- rijkster kwam te vallen en is' met een ge kneusde knie naar haar woning vervoerd. Volgens te Scheveningen ontvangen radio grafische berichten uit zee waren de vangsten van onderstaande schepen hedenochtend als volgt: VI. 197: 12 kantjes, (zal vandaag van ver schillende schepen haring overnemen). VI. 97: 12 k. VI. 216: 2 k. Lïm. 490: 12 k. Sch. 101: 4 k. Sch. 361: 7 k. Sch. 89: 5 k. Sch. 73: 6 k. Kw. 151: 10 k. Kw. 79: 4 k. Kw. 50: 6 k. Kw. -141: 10 k. IJMUIDEN, 6 Juni. Versche visch. Tarbot 40 46 cent, Tong 5290 cent, Heilbot 7092 cent per kg. Griet 15.0023, groote Schol 22.50, mid del Schol 16.00—22, Zetschol 12.00—27, kleine Schol 5.50—16, Bot 4.30—11, Schar 2.20—7, Tongschar 13.5017, Poontjes 3.505.50, groote Schelvisch 10.00, middel Schelvlsch 10.50, kleine middel Schelvlsch 7.3013. kleine Schelvlsch 3.9010. groote Gullen 3.108, kleine Gullen 1.70—4.30, Wijting 3.104.70, Makreel 4.90—7.80 per 50 kg. Kabeljauw 12.5034 per 125 kg. Vleet 1.203.60, Leng 95 cent, Koolvisch 35 ct. per st. van de heden aangekomen TRAWLERS Sch. 61 250 manden 1700.Cornells IJm. 15 470 manden 2570.Jacuellna Claslna, IJm. 10 255 manden 1490.Reiger IJm. 106 245 man den 1460. LOGGERS K.W.: 76 1590.—, 125 380.—, 89 430.—. WATERSTANDEN TE IJMUIDEN 6 Juni 6.33 2.14 6.53 2.33 7 Juni 7.14 2.53 7.32 3.14 8 Juni 7.52 3.32 8.15 3.52 9 Juni 8.37 4.15 9.00 4.37 10 Juni 9.25 5.00 9.54 5.25 MELK 0.12 per liter 1/1 fles Gepasteuriseerde Melk 0.15 y2 Gepasteuriseerde Melk 0.08 1/1 Melk in Fles 0.13 i/a Melk in Fles 0.07 1/1 flacon Melkyoghurt 0.21 flacon Melkyoghurt 0.11 1/1 fles Havermoutpap 0.14 Havermoutpap 0.07 1/1 Rijstepap 0.13 Vi Rijstepap 0.07 1/1 Taptemelk Choc. 0.15 i Taptemelk Choc. 0.08 4/10 Gest. Taptemelk Choc. 0.08 4/10 Gest. Volle Melk Choc, 0.12 1/1 liters Room 1-80 1/2 0.90 1/4 0.45 1/10 0.19 1/10 fles Koffieroom 0.11 Geslagen room per ons 0.23 1/1 flacon Tapte Yoghurt 0.10 1/2 flacon Tapte Yoghurt 0.05 KL. HOITTSTR 17 EN FILIALEN groen - bliiuw- vertind per vierk. Meter 0.70 0.70 1.00 Latten voor Raamhorren - v. Deurhorren per Meter 0.08 per Meter 0.10 Nagels Band Knopjes Handgrepen enz. fTTTTTTTTTVTVrTTVTVVTVf ■■■1 NIEUWE GRACHT 74 - HAARLEM Makelaar I*. HOOGEVEEN Lzn. waarbij ged. INBOEDEL WEGENS STERFGEVAL KIJKDAG: morgen (Woensdag) van 104 uur. Dg Veiling der Buitengoederen heeft plaats Woensdag direct na 1 uur. WOENSDAG 7 JUNI 8.15 UUR FRITZ HIRSCH PAUL HARDEN TM RE RADAY EGON KARTER RUTH RIIODEN WALTER TRIEBEL Prijzen alles inbegrepen: 3,653,002,351,551,20. KINDERHUISVEST 37 TELEFOON 17340 HAARLEM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 10