Aanslag op Hertogin van Kent Vermoedelijke oorzaak van de ramp der Thetis r Het vredeswerk van den Paus Felle brand te Almelo Het nieuws van' heden Tokio en de as 1 ï>e H. Vader ontvangt Osborne EEN DAGORDER VAN MUSSOLINI WATER DRONG BINNEN IN HET VOORSCHIP m LONDEN BESTUDEERT MOSKOU'S ANTWOORD VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DINSDAG 6 JUNI 1939 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21821 Bij het verlaten van haar huis, werd een schot op haar gelost Londen. 5 Juni (Havas) Maan dagavond is een aanslag gepleegd op de Hertogin van Kent, op het oogen blik, waarop zij haar woning aan de Belgrave Square verliet. Er werd een achot op haar gelost, waardoor zij echter niet werd geraakt. Er is een Arrestatie verricht. Van nieuwe stappen van het Vaticaan is geen sprake ^\j huldigt de uit Spanje terug gekeerde vrijwilligers Minister Frick te Boedapest Nog lang geen pais en vrêe in Tsjechië Vier leden der bemanning kwamen bij het gebruik der Davis- toestellen om het leven Chamberlain antwoordt in het Lagerhuis Het Weer inwinmmiiiiiiii Gebouwencomplex van den A.B-T.B. door het vuur geheel vernield 3 a 400.000 eieren mede verloren gegaan Minister Munters naar Berlijn Ter onderteekening van niet-aan- valsverdrag tusschen Letland en Duitschland De Hongaarsche weermacht heeft dezer dagen groote luchtafweer-oefeningen gehouden. Luchtdoelgeschut in stelling Chamberlain acht een persoonlijk contact" met Moskou thans niet nuttig De Oostzee-staten Worosjilof niet naar Engeland Letland en de garanties De Duitsche marine uit Spanje terug Groot-admiraal Rader inspec teert de vrijwilligers LA CROIX VERBODEN Het Japansche kabinet bespreekt de voorstellen aan Rome en Berlijn Auto tegen een boom gebotst Mgr. Lamy f NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et., Inoez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek >3' °P het oogenblik, dat het schot op haar ge lost werd stapte de hertogin juist in haar auto. Was vergezeld van Lady Portarlington. De hertogin gaf zich er op dat oogenblik geen rekenschap van, dat de aanslag op haar ge munt was en begaf zich met Lady Portarling ton naar een bioscoop in Westend. Eerst na af- '°°P van de voorstelling vernam zij, hoe zij aan 6etl groot gevaar was ontsnapt. Vaticaanstad, 5 Juni. w« hebben in- •fertjjd in ons blad uitvoerig melding ge haakt van de stappen, die door Z. H. Paus **ius XII bij verschillende mogendheden zijn ondernomen, met het doel tot een ontspan ning in Europa te komen. Deze pogingen Van den H. Stoel worden op de normale wijze Voortgezet. ®et is echter onjuist, dat de H. Vader zich C!<iZer dagen in nieuwe nota's tot de verant woordelijke staatslieden der voornaamste landen 2011 hebben gericht, zooals door eenige buiten- ^hdsche bladen werd gemeld. T^eze berichten zijn, zoo verneemt Havas in ^voegde Vaticaansche kringen, slechts het pro- ?Uct van de fantasie van de betrokken journa len. inderdaad zet de H. Stoel zijn actie ten gun ste van den vrede voort. De H. Stoel doet dit v°hter geheel en al in den geest en volgens de Hlhi en van de groote redevoering, die de H. Vader c°g dezer dagen heeft gehouden voor het H. ollege van Kardinalen, jin deze rede verklaarde de H. Vader, dat Hij ^jeenige leidende staatslieden in Europa stap- r*^1 had gedaan en hun had medegedeeld, dat de jV.ternationale toestand Hem verontrust en dat 1J Vreesde, dat de spanning zou toenemen en Uitloopen op een bloedig conflict. Iri dezelfde Vaticaansche kringen heeft de /^Willende ontvangst van deze pauselijke stap le11 bij deze staatslieden een gunstigen indruk Vaticaanstad, 5 Juni (Havas) De Vader heeft den gezant van Groot Brit- iannië by den Heiligen Stoel, Osborne, in Particuliere audiëntie ontvangen. ^APELS, 5 Juni. (Stefani). Maandagmiddag J5 cle schepen, welke de Italiaansche troepen terugbrengen, in de Golf van Na- aangekcmen, waar zij door een eskader Pels °°®'08sschepen werden verwelkomd. Ais ter Ciano kwam te Napels den verte- j^bWoorcjiggr van Franco, den Spaanschen mi- ,er van Binnenlandsche Zaken, Suner, ver bomen. Mussolini heeft tot de terugkeerende tr°epen een dagorder gericht, waarin hij zegt: Op de slagvelden hebt gü den kahd tusschen Spanje en Italië met bloed ^aegeld. Het eenige, vrije en groote Spanje van Franco is ook door uw offers ontstaan. 1~>€rtig maanden lang zijt gij het schrik- beeld geweest van de groote demo-pluto- ctatieën en hierop moet gij trotsch zijn. divisie „Littorio", de onweerstaanbare etl gevreesde divisie, blijft in de tegen woordige samenstelling bestaan. Deze hoo- ge onderscheiding hebt gij ten volle ver band. APEST, 5 Juni (D.N.B.) De Duit- hiinister van Binnenlandsche Zaken, Vqqj. Maandag te Boedapest aangekomen Werd 6en bezoek, dat vijf dagen zal duren. Hij onder meer verwelkomd door zijn Hon- "oen collega, Kereszt Fischer, PRAAG, 5 Juni (Havas) Frank, de mede werker van Von Neurath, heeft een redevoe ring gehouden, waarin hij zinspeelde op het verzet, dat de Duitschers in Tsjecho-Slowakije ontmoeten. „Wij kennen onze vijanden in het binnen land," zeide hij, „en waarschuwen hen. De Tsje chische regeering is verantwoordelijk voor haar volk en voor dezen arbeid, die het gezag onder mijnt. Hoewel men probeert een Tsjech Slowaaksch legioen te vormen, schijnt ons de rol, welke Benesj speelt, belachelijk." iïSS In Londen, West End, zijn luchtbeschermingsoefeningen gehouden. Bouwvallige en afgebroken huizen vormden een achtergrond, die de werkelijkheid nabij kwam LONDEN, 5 Juni (Reuter). De heer Johnson, directeur van de scheepswerf Cammell Laird, heeft medegedeeld, dat de Thetis" is verongelukt, door dat er water in een van de voorste torpedolanceerbuizen is gekomen. De ze buis moet defect zijn geweest of het voorsluitstuk was niet dicht. De be manning heeft het achtersluitstuk ge opend in de meening, dat er geen water in de buis Was. Door den druk van het water konden de mannen de opening niet afsluiten. Toen de waterschotten waren neergelaten, tonden de twee voorste compartimenten onder water. Menschenlevens waren toen nog niet ver loren gegaan. Vier mannen zijn omgekomen bij het gebrui ken van de Davistoestellen. Kapitein Oram en luitenant Woods verlieten de duikboot het eerst. Vier mannen wilden hun voorbeeld volgen, doch drie hunner moesten door welke oorzaak is niet bekend weer dood in de boot gebracht worden, terwijl de vierde na eenigen tijd be zweek. Later zijn Shaw en Arnold nog door middel van het Davistoestel ontkomen. Johnson zette uiteen, dat eerst Oram en Woods naar buiten zijn gegaan, omdat zij de nuttigste aanwijzingen voor het reddingswerk konden geven. Het was een zeer dappere daad van deze twee officieren, omdat zij niet wisten, of zij, aan de oppervlakte gekomen, redding zouden vinden. Gelukkig kwamen zij in de na bijheid van de „Brazen" boven water. Johnson legde er den nadruk op, dat de admi raliteit alles heeft gedaan om het leven der be manning te redden. De reddingspogingen werden echter op ontzettende wijze bemoeilijkt door de sterke stroomingen. De duikers werden in bijna horizontale houding gedwongen. Zij slaagden er niet in de verbinding tot stand te brengen, die den opgeslotenen van versche lucht had moeten voorzien. Een der overlevenden heeft verklaard, dat hij geen half uur langer had geleefd, indien hij in de boot had moeten blijven. Johnson was van meening, dat de duikboot thans vol water staat. Er worden pogingen in het werk gesteld om het schip langzaam naar boven te brengen. In het Lagerhuis heeft minister-presi dent Chamberlain eveneens een lange uiteen zetting gegeven over de „betreurenswaardige ramp" van de Thetis. Chamberlain wees er op, dat de ramp was ver oorzaakt door het onder water loopen van de voorste afdeelingen door een der torpedolanceer buizen in den boeg, welke open stond toen het schip dook. Het signaaltoestel van de Thetis werd vernield, zoodat het niet mogelijk was in contact te treden met schepen aan de opper vlakte. De boeien en rooksignalen werden wel los gelaten, doch niet onmiddellijk opgemerkt. Een volledig onderzoek zal worden ingesteld. De minister-president zeide verder, dat ge poogd was het achterschip hooger uit het water te lichten, ten einde een gat hierin te branden om de opvarenden te redden, doch dit is niet gelukt. Verder is gepoogd het schip door middel van pontons te lichten, doch het is uit de kabels los geschoten. Men kan thans met geen mogelijk heid zeggen, wanneer het schip gelicht zal wor den. De minister-president gaf namens de regee ring en namens het Huis uiting aan de diepe droefheid over het verlies van zooveel waarde volle menschenlevens en aan de diepe sympathie met de achterblijvenden. In antwoord op verschillende vragen zette de minister-president nader uiteen, dat door onbe kende oorzaken het sluitstuk van een der tor- pedo-lanceerbuizen om onbekende redenen werd geopend, waardoor het water naar binnen stroomde. De bemanning was niet in staat het eerste waterdichte schot te sluiten, zoodat de twee voorste compartimenten vol liepen. Wel werden de ballasttanks leeggeblazen, doch het schip bleef zinken in een hoek van 35 graden en raakte den bodem op 130 voet diepte. Woensdagmiddag te twee uur zal aan boord van een Britsch oorlogsschip in de nabijheid van de plaats, waar de onderzeeër is gezonken, een herdenkingsdienst voor de slachtoffers van de ramp worden gehouden. Het onderzoek naar de oorzaak van de ramp van de Thetis zal te Portsmouth worden inge steld. De commissie van onderzoek zal met ge sloten deuren vergaderen. Na het einde van het onderzoek zal een verklaring worden gepubli ceerd, tenzij om bijzondere redenen hiervan moet worden afgezien. Ten einde de commissie van onderzoek in staat te stellen zoo volledig mogelijk een onder zoek in te stellen, zal eerst hiermede worden begonnen, wanneer het vaartuig aan de opper vlakte zal zijn gebracht. VOOR HET GEHEELE LAND: droog, warm weer. licht tot half bewolkt, meest zwakke wind uit Oostelijke rich- j= tingen. =j Gisterennamiddag' heeft een ernstige brand gewoed in de gebouwen van den Aartsdiocesanen Boeren- en Tuindersbond aan de Haven-Zuidzijde te Almelo, waar door een groot gedeelte van het complex, bestaande uit het eierenpakhuis met op slagplaatsen, de werkplaats en het kantoor gebouw, totaal is uitgebrand. Omstreeks half zes kwam een arbeider, die bezigheden verrichtte in de werkplaats onder het geroep „brand" naar buiten spellen. Met hulp van andere arbeiders werd een slang aan gesloten op de waterleiding, maar spoedig bleek, dat hiermede weinig succes kon worden be haald. Het vuur had zich zeer spoedig meege deeld aan het erboven gelegen eierenpakhuis, waar het in het daar aanwezige materiaal een gewillige prooi vond. In vrij korten tijd verspreidde het vuur zich verder door het gebouw, tastte- de opslagplaat sen van eieren, houtwol, karton en bekistin gen aan en sloeg daarna over op het kantoor gebouw. Het personeel had hier inmiddels maatrege len genomen om verschillende machines en de voornaamste gedeelten van de boekhouding in veiligheid te brengen, terwijl eveneens vele papieren nog in de brandvrije kluis konden worden geborgen. De politie was spoedig met brandspuiten aan wezig, terwijl de brandweer met veel materiaal volgde. Inmiddels had de brand een grooten omvang genomen. Een twintigtal slangen werd uitgelegd. Van alle zijden werd de strijd tegen het vuur begonnen. De fabrieksbrand- weer van de spinnerij „Ten Kate" bestreed met eenige slangen van het dak van de fabriek af het vuur in de kartonopslagplaats. Langzamerhand werd het vuur ingesloten en om kwart over zeven kon men zeggen, da» men niet voor verdere verspreiding behoefde te vreezen. In het gedeelte, waar de brand heeft gewoed, is niets gespaard gebleven. Behalve de groote voorraad houtwol, kisten en karton zijn circa 3 a 400.000 eieren verloren gegaan. De schade wordt door beurspolis gedekt. Daar de groote voorraad brandbaar materiaal na smeulde, nam het na-blusschingswerk nog ge luimen tijd in beslag. RIGA, 5 Juni (D.N.B.) De regeering van Letland heeft een officieel communiqué uitge geven van den volgenden inhoud: „Na bereikte overeenstemming over de bepa lingen yan het Duitsch-Letsche niet-aanvals- verdrag heeft de Duitsche minister van Buiten- Iandsche Zaken, von Ribbentrop, den minister van Buitenlandsche Zaken van Letland, Mun ters, uitgenoodigd als gast van de Duitsche re geering naar Berlijn te komen, om daar het verdrag te onderteekenen. Ingevolge deze uit- noodiging zal Munters zich Dinsdag naar Ber lijn begeven, waar bij Woensdagochtend zal aankomen. Denzelfden dag zal ook het Duitsch Estlandsche niet-aanvalsverdrag onderteekend worden." Voorts wordt vernomen, dat de Estlandsche minister van Buitenlandsche Zaken, Selter, zich Woensdag per vliegtuig eveneens naar Berlijn zal begeven. m mmmm LONDEN, 5 Juni De Russische tegen voorstellen op de Britsche nota worden, naar Chamberlain Maandag in het Lager huis verklaarde, door deskundige raadslieden der Britsche regeering bestudeerd. Het Russische voorstel zou volgens Reuter's diplomatieken correspondent een verdere ge dachten wisseling met de Russische regeering noodig kunnen maken, in het bijzonder ten aanzien van de formule welke de mogelijkheid zou moeten dekken van een indirecte agressie via de Oostzeestaten. Daar het Russische antwoord ook aan de Fransche regeering is medegedeeld zal het noo dig zijn met de Fransche autoriteiten overleg te plegen aleer antwoord aan Moskou kan wor den gezonden. De voorstellen van Moskou zouden in groote lijoen gelijk zijn aan de punten vervat in de rede van Molotof. De Labour-afgevaardigde David Adams vroeg den minister-president of deze, na zijn ver klaring voor de overeenkomst van München over de groote waarde van het persoonlijk con tact tusschen staatshoofden, het wenschelijk achtte een bezoek te brengen aan Moskou. Chamberlain antwoordde, dat zijn verklaring natuurlijk moet worden gezien in het licht van den tijd- In de huidige omstandigheden achtte de minister-president het niet waarschijnlijk, dat het voorstel van Adams nuttig zou zijn. Chamberlain antwoordde niet op de vraag van Adams of een niet uit den weg te ruimen hindernis bestond tusschen Engeland en de Sovjet-Unie en of hij niet van meening was, dat door een persoonlijk bezoek deze hindernis wel zou worden weggenomen. Havas verneemt uit Moskou, dat Worosjilof de uitnoodiging om de manoeuvres van het En- gelsche leger bij te wonen in hoffelijke be woordingen heeft afgewezen, omdat hij in Rus land moet blijven wegens de manoeuvres van het Russische leger. Hij geeft echter de toe zegging dat hij zich in Engeland zal doen ver tegenwoordigen door een groep hooggeplaatste Russische militairen. Uit &iga meldt Havas: Na de rede van Mo lotof zet de officieuze „Briva Zeme" de positie van Letland uiteen. Het blad schrijft, dat Let land bereid is met de wapens in de hand de neutraliteit te verdedigen en alleen een ga rantie van deze neutraliteit kan aanvaarden. De voorstellen van- Molotof doen denken aan een onder voogdij stellen, terwijl de Britsche voorstellen rekening houden met wil en wen- schen van de neutrale staten. Indien de Oostzeelanden, evenals België van alle betrokken landen een garantie van hun neutraliteit zouden kunnen krijgen, dan zou dit een gelukkige oplossing zijn. Een overeenkomst tusschen Engeland, Frankrijk en de Sovjet- Unie, hangt niet af van de Oostzeelanden. In dien men hen bij dit verdrag zou willen be trekken in tegenspraak met hun belangen, dan zouden zij niets anders kunnen doen dan pro testeeren BERLIJN, 5 Juni (Havas) De Duitsche Groot-admiraal Rader heeft Maandagochtend in het kamp van Döberitz bij Berlijn de een heden der marine geïnspecteerd, die in Spanje hebben gevochten. Op de eerste plaats stonden de officieren en manschappen van de troepen der „Noordzee groep" welke reeds van het begin af aan de gevechten hebben deelgenomen. Ook waren er delegaties van de pantser schepen Admiraal Scheer en Deutschland en de torpedojagers Leopard, Lux, Albatros en See-adler. Admiraal Rader verheerlijkte de waarde der Duitsche marine-soldaten in Spanje en ver klaarde, dat de officieren van de Duitsche vloot bij de uitoefening van hun taak de groote verantwoordelijkheid hadden een uitbreiding van het conflict tegen te gaan. Sprekende over het bombardement van Al- meria zeide de admiraal, dat deze daad de wereld bewees, dat 't thans niet meer mogelijk is ongestraft Duitsche strijdkrachten aan te vallen. Göring zijnerzijds heeft de eenheden van het Condorlegioen geïnspecteerd. Hij verklaarde, dat de geheele Duitsche natie zich voor de geheele wereld solidair gevoelt met de vrijwil ligers, die in Spanje hebben gestreden. Hij be sloot met te zeggen, dat de orde in Spanje heeft gezegevierd over het bolsjewisme. ROME, 5 Juni. (Havas) Het Fransche katho lieke blad „La Croix" is in Italië verboden. Men veronderstelt, dat deze maatregel is genomen wegens een artikel over den kerkdijken toestand in Duitschland. De vermoedelijke oorzaak van de ramp der Thetis. De Duitsche groot-admiraal Rader in specteert de uit Spanje teruggekeerde vrijwilligers der marine. Het Japansche kabinet bespreekt de voorstellen aan de regeeringen van Italië en Duitschland. Chamberlain verklaart in het Lagerhuis dat Engeland het Russische antwoord bestudeert. Mussolini brengt in een dagorder hulde aan de Italiaansche vrijwilligers. Nieuwe weg in de Peel zal vandaag door minister Romme worden geopend. Inwerkingtreding van eenige vestigings- besluiten vastgesteld op 7 Juni. Behandeling voor het gerecht van de fraude bij de Middenstandsbank te Maastricht. Veertig-jarig bestaan van de Coöp. Cen trale Boerenleenbank herdacht. De gezellen in het Haagsche bakkersbe drijf hebben de opzegging van de C.A.O. afgewezen. Gebouwencomplex van den A. B. T. B. te Almelo door brand verwoest. Beurs van New York: Stemming weife lend, weinig handel, slot prijshoudend. TOKIO, 5 Juni (Havas) In welinge lichte kringen wordt vernomen, dat de voor stellen, welke Japan wil doen aan de re geeringen van Italië en Duitschland, zijn opgesteld tijdens de besprekingen der regee ring op Zaterdag en Maandag. Zij zullen binnenkort worden geseind naar de Japan sche ambassadeurs te Berlijn en Rome om ze aan de regeeringen van Duitschland en Italië te overhandigen. In groote lijnen zijn de besluiten van het ka binet te Tokio na het militair verdrag tus schen Italië en Duitschland op 6 Mei niet ge wijzigd. De nieuwe instructies aan de ambas sadeurs zetten alleen het Japansche stand punt duidelijker uiteen en houden rekening met de opmerkingen, welke de Japansche am bassadeurs te Rome en Berlijn hebben ge maakt. In officieele Japansche kringen te To kio wordt het grootste stilzwijgen in acht ge nomen. Op den betonweg naar Utrecht, tusschen hotel Trier en den Veenhuizertol te Baarn is Maan dagavond een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarbij drie personen werden gewond. Een grijze personenauto en een vrachtauto wilden een stilstaanden woonwagen passeeren. Uit de tegengestelde richting naderde een vrachtauto met drie inzittenden, waarvan de chauffeur door de situatie ter plaatse zoo in de war geraakte, dat hij de macht over het stuur verloor en tegen een boom reed, waarbij de in zittenden verwondingen opliepen. Zij werden naar de rijksklinieken te Utrecht vervoerd. Een van hen, een inwoner van Zeist, werd zeer ern stig gewond, en verkeert in levensgevaar. De beide anderen zijn er minder ernstig aan toe. De vrachtauto werd van voren geheel ver nield. De bestuurder van den grijzen personenauto wordt verzocht zich op het politiebureau te Baarn te willen melden voor het geven van inlichtingen. LANGRES, 5 Juni (Havas). Z. H. Excellentie Mgr. Lamy, bisschop van Langres in Frankrijk, is Maandagavond tengevolge van een auto ongeluk om het leven gekomen. Mgr. Lamy werd 24 October 1888 te Moulins geboren. Op 27 Juli 1938 werd hij tot bisschop van Langres gekozen. Stand op Dinsdag 1 uur vun. 769.1. Vorige stand: 769.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1