Gespeculeerd met andermans bezittingen Veertig jaren Landbouwcrediet Fraude bij Maastrichtsche middenstandsbank DINSDAG 6 JUNI 1939 Voorstel tot oprichting van be drijfsgroepen aangenomen Herdenkingsrede van oud-minister Deckers voor de jubileerende Coöp, Centrale Boeren leenbank St. Willibrord-tentooii' stelling herdachte, de 31-jarige procu ratiehouder, gaf de hem ten laste gelegde feiten toe Twee zeer bijzondere boekwerken beschikbaar gesteld Hulde aan pioniers De zuivelpositie van ons land Directeur te goed van vertrouwen Bevredigende clearing met Duitschland allereerst noodig Minister Romme opent weg in de Peel Inwerkingtreding op 7 Juni Ontgonnen terrein wordt ver kaveld voor jonge boeren J. OTTEN EERVOL ONTSLAGEN Nieuwe inspecteur van den land- bouw wordt ir. G. Veenstra DE 0-16 IN INDIË Arbeidersbonden wenschen geen contractlooze periode Minister Steenberghe aan het woord UIT DE STAATSCOURANT Economische raad Landbouw hoogeschool Justitie DEN SPAANSCHEN BURGERKRIJG VLUCHTELINGETJES UIT DUITSCHLAND e zaak tegen acht jonge Nederlandsche strijders Onderscheidingen Op doorreis naar Engeland te Oldenzaal aangekomen Eervol ontslag „Driehonderdvierentwintigzei hii hardop. n«rt Vinter- böoneo es per anzaad door WILLY WATERMAN Het bewijs is geleverd, dat de boeren stand tot groote dingen in staat is, wan neer slechts duidelijk is gebleken, wat moet worden bereikt en welke weg moet worden gevolgd. Dit gaf spr. hoop voor de toekomst, want op de medewerking van dien stand aan de oplossing van de tallooze problemen, waar voor onze tijd ons plaatst, zal nog menig maal een beroep moeten worden gedaan. In zijn rede deelde Z.Exc. nog mede, dat het H. M. de Koningin behaagd heeft dr. G. W. M Huysmans, den oudsten directeur van de bank te benoemen tot officier in de orde van Oranje- Nassau. Ook de commissaris der Koningin in Noord- Brabant kwam zijn gelukwenschen aanbieden, evenals de burgemeester van Eindhoven. Na afloop van de vergadering vereenigden de achthonderd afgevaardigden zich aan een maal tijd, waarbij nog een groot aantal sprekers het woord voerden, om de jubileerende bank geluk te wenschen. Wijck, eischte tegen alle verdachten drie maan den gevangenisstraf. Thans heeft de politierechter uitspraak ge daan, waarbij de zaak terugverwezen werd naai den rechter-commissaris om te onderzoeken, of en in hoeverre Nederlandsche consulaire ambte naren in Spanje of andere autoriteiten hebben medegedeeld, dat geen strafvervolging zou wor den ingesteld bij terugkeer naar Nederland of de indruk gewekt is, dat dit niet zou gebeuren. De bondsvergadering van oen Nederlandschen R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Win kelbedienden heeft Maandagmiddag met alge- meene stemmen het bestuursvoorstel, om de mogelijkheid te openen tot het oprichten van bedrijfsgroepen, aangenomen na een korte be spreking, waarbij woorden van lof werden geuit aan het adres van den bondspenningmeester en de commissie tot statutenwijziging. De statuten en het huishoudelijk reglement zullen met dit besluit in overeenstemming worden gebracht. De aftredende bestuursleden, de heeren Joh. van Beek, A. I. Cornells, G. Geertjens, C. Ma- jermans, P. A. van de Ven en mej. A. M. Vleugel, werden herkozen. De vergadering hechtte haar goedkeuring aan een bestuursvoorstel tot het instellen van een geschillencommissie, bij welke geroyeerde leden in beroep kunnen gaai.. Een amendement, ingediend door de afdeeling Den Haag, werd bij hoofdelijke stemming verworpen. Een aantal voorstellen van afdeelingen, waar op het bestuur afwijzend prae-advies had uit gebracht, werd verworpen. Na de rondvraag sloot de voorzitter, de heer A. I. Cornelis, as bondsvergadering. H. Bartels, oud-directeur van het bijkantoor Maastricht, der Neder'andsche Middenstands- bank, die o.m. verklaarde, dat verdachte geheel zelfstandig de effectenafdeeling behandelde. Deze getuige moest herhaaldelijk erkennen, dat hij van de handelingen van zijn procuratie houder niet op de hoogte was geweest. Na verklaringen door den algemeenen procuratie houder van de Nederlandsche Middenstands- bank te Amsterdam, den heer Das, die eenigen tijd het bijkantoor Maastricht heeft waarge nomen over vervalschingen van effectenkaarten en staten, hoorde de rechtbank den 20-jarigen J, A. Mirrer, bankbediende. Deze heeft met verdachte in de effectenafdeeling van het kan toor Maastricht gewerkt, verving ze'f.s in af wezigheid van verdachte zijn chef. Hij had orders ontvangen, om van een der rekeningen, welke blijkbaar fictief is geweest, af te blijven en zoo weinig mogelijk in de rekening-positie van den cliënt Weiss te doen veranderen. De mijnbeambte L. J. Handels uit Heerlen, een zwager van verdachte, ontkende, dat hij een tekening op de middenstandsbank had, hij had op verzoek van verdachte toegestaan, dat op zijn naam een safe werd genomen en had enkele malen een brief van de Middenstandsbank ontvangen, welke hij op verd.'s verzoek onge opend terugzond aan verdachte. Hierna werden eenige rekeninghouders ge hoord, die mededeeling deden over hun reke ning en effectenbezit in verband met het feit, dat op hun rekening effecten werden geboekt, welke hun niet toebehoorden. De Amsterdamsche effectenhandelaar J. Koch, vertegenwoordiger van Ha'Ie en Stieglitz, had herhaaldelijk op order van verdachte als procuratiehouder van de Middenstandsbank te Maastricht, gelden, in totaal 37000 dollars, over gemaakt aan Weiss, die toen in Amerika was. Deze gelden mochten niet worden afgegeven, omdat de rekening van Weiss een debet ver toonde. De accountant J. P. Wehmann, van de Nederlandsche Middenstandsbank, heeft uit voerige inlichtingen gegeven over zijn controle onderzoek, toen de malversaties aan het licht waren gekomen, en hij bevestigde, dat verdach te effecten van de eene rekening op de andere overboekte, effecten uit het bezit van de bank lichtte en gelden ten gunste van Weiss deed afgeven, terwijl de rekening een groot tekort aangaf. De rekeninghouder F. Weiss was niet ver schenen. Hij vertoeft thans weer in Amerika. Tenslotte is gehoord de algemeene directeui van de Middenstandsbank, de heer J. van Eek, te Bussum, die op vragen van den pre sident mededeelde, dat het hoofdkantoor afging op mededeelingen van het bijkantoor Maas tricht, en dat men den directeur van het bij kantoor beschouwde als den man, die in de eerste plaats de controle had uit te oefenen Het controle-systeem had zoowel in Maastricht als bij de provinciale controleurs gefaald. Verdachte gaf op vragen van den president toe, met de effecten gemanipuleerd te hebben Hij had gespeculeerd. Het O. M. hield een uitvoerig requisitoir. Mr. Fabius toonde aan, dat verdachte ten aanzien van de z.g. rekeninghandels al heel brutaal te werk was gegaan en hij houdt vol, dat deze rekening niet fictief is. Hij heeft van al zijn manipulaties weinig voordeel gehad. Met den rekeninghouder Weiss, een Poolschen immigrant, die een aartsspeculant was, heeft verdachte blijk baar nauwe relaties onderhouden. Punt voor punt volgde het O.M. de dagvaarding en 't achtte de verschillende ten laste ge legde verduisteringen, valschheid in ge schrifte én oplichting bewezen. Gezien de groote geldsbedragen welke met de malver saties verband hielden, vroeg het O.M. een gevangenisstraf van drie jaar, met aftrek van een half jaar voorloopige hechtenis. De verdediger Mr. von Geldern betoogde uit voerig, dat er geen groote schade is geweest voor de bank. Met Weiss is een dading getrof fen, waarbij 70.000 gulden door Weiss is be taald. Overigens twijfelt de verdediger, of het wel zoo vast stond, dat Weiss een groot tekort had. PI. drong aan op de uiterste clementie. Uitspraak 19 Juni. leer, ;ade» neu» Hen, ;eus, rga- h€" klei, tuk- ano, De Coöperatieve Centrale Boerenleenbank hield vandaag te Eindhoven haar 40ste alge meene jaarvergadering. In de namiddagzitting werd het veertig-jarig bestaan dezer instelling herdacht, waarbij mr. dr. L. N. Deckers, oud-minister van Landbouw en Visscherij, een rede hield. Tot blijdschap van het comité, dat de St. Willibrordtentoonstelling inricht, is thans uit Parijs ontvangen het kalendarium van Echter- nach, een boekje, beroemd door de geheele wereld, omdat het de eenige regels handschrift van St. Willibroj-d bevat, die tot heden zijn gevonden. Eigenhandig heeft de Apostel daarin den datum vermeld van zijn aankomst in het land der Friezen en ook dien van zijn bisschopswij ding. Verder is uit Parijs van de Nationale Biblio theek in bruikleen ontvangen het beroemde Evangelie-boek van St. Willibrord, een boek met miniaturen voorzien, dat als een spiegel wordt beschouwd van het cultureele leven uit het midden, waarin St. Willibrord leefde. in de maand October van het vorig jaar zijn 6an het bijkantoor Maastricht van de Neder 'andsche Middenstandsbank N.V. Amsterdam, verschillende malversaties ontdekt, in verband daarmee de procuratiehouder van die bank, de "Harige P. J. L. N. uit Maastricht, werd ge- Schorst. Het door de politie ingestelde onderzoek, dat met behulp van deskundigen moet geschieden, leeft uitgemaakt, dat de procuratiehouder zich aan een geheele reeks verduisteringen, boeken- v'crvaischingen en oplichtingen heeft schuldig Scmaakt. De aanleiding tot deze frauduleuze handelingen, welke in een tijdsverloop van on geveer drie jaar zijn gepleegd, moet worden ge- Zocht in het feit, dat de procuratiehouder voor Sjeh zelf speculeerde en daarvoor geldswaardige stukken van de bank of van rekeninghouders Sebruikte. Toen de politie den procuratiehouder onder verdenking van verduisteringen enz. wilde ar mste eren, was deze juist naar Amerika vertrok- *en, om, zooals hij zelf heeft verklaard, tot een accoord te komen met een der grootste reke ninghouders, den wijnkoopman M. W. te Maas zicht, een Poolschen emigrant, wiens rekening °P de bank een debet van tonnen vertoonde. He procuratiehouder kon als gevolg van de Qoor de Nederlandsche justitie ondernomen stappen, in New York niet van boord gaan. Hij ls Per zelfde bootgelegenheid naar Europa terug gekomen en van Le Havre naar Maastricht over gebracht waar hij in voorarrest is gesteld. Het onderzoek der malversaties heeft aan het icht gebracht, dat verdachte belangrijke gelds- eflragen heeft verduisterd. De dagvaarding maakt slechts melding van eenige bedragen: H.250, f 5000 en verder van 7000, 10.000 en nog 'flbs 10.000 dollar. Het totale bedrag, waarover de fraude en de frauduleuze handelingen zijn gegaan, moet in "e honderdduizenden guldens beloopen. Niet al deze geldswaarden zijn verdwenen maar toch heeft de Middenstandsbank een Schade gehad van enkele tonnen, welke intus- Schen voor het grootste gedeelte door verzeke- nhe is gedekt. Merkwaardig is, dat de boeken-vervalschingen ^olang konden worden voortgezet, niettegen staande het controle-systeem van de Nederland sche Middenstandsbank, maar het schijnt, dat Ae directeur van 't bijkantoor een volledig ver bouwen had in zijn procuratiehouder, hem ge- "eel zelfstandig alle beurs- en valuta-zaken liet kwikkelen, en genoegen heeft genomen met een Verantwoording op papier over den stand van saken. Aan dezen directeur is, toen het onderzoek ^n omvang der fraudes aan het licht bracht, flhtslag verleend. °P de rekening van den wijnhandelaar M. W.. fr Maastricht, die daarop met tonnen gouds perkte, zijn zeer ernstige malversaties bedreven. e Nederlandsche Middenstandsbank had eerst fl®h vordering tegen dezen rekeninghouder inge- e'h, omdat deze naar haar oordeel aan de bank "fl'hi zeven ton schuldig was, terwijl daartegen- j'er slchts een effecten-depót van ongeveer "50.000 zou staan. Later is echter een minnelijke schikking ge- flfren met W., waarna de aanhangig gemaakte A'viele procedure is ingetrokken. herdachte N. heeft toegegeven, een deel van hem ten laste gelegde verduisteringen, boe- vervalschingen en oplichting te hebben ge- Meegd. L>e man is er met zijn frauduleuze practijken ffret rijker op geworden. Toen zijn persoonlijk pezit verdwenen was, en zijn speculaties bleven •h'slukken, kwam hij tot het vergrijp aan an- Acfrnans bezit. Voor de behandeling van de zaak bestond froote belangstelling. Het getuigenverhoor heeft vele uren in beslag genomen. He inspecteur van politie te Maastricht, G. H. Seelen, die als eerste getuige is gehoord, een uitvoerig relaas over de feiten en Chooren, welke hij aan verdachte heeft afge- ?0tben. Aan het einde van deze getuigenver- "'aringen richtte de president, mr. Fr. Jans- reh> tot den inspecteur woorden van -waardee- ,ll1S voor de wijze, waarop deze het onderzoek flacl behandeld en voor het uiterst correcte ff°ces-verbaal, dat de heer Seelen had opge haakt. Voorts hoorde de rechtbank den heer H. J. Treedt 50, 60 jaar terug in de geschiedenis en ge vindt, aldus spr., een boerenstand, die gebukt gaat onder de gevolgen van de crisis der tachtiger jaren. Vergeleken bij het tijdvak 1872 tot 1879 deed die crisis het Nederlandsche land- bouwland een waardevermindering ondergaan van 700 millioen gulden. Tegenover de gevol gen van deze geweldige ramp want dat was het stond een vrijwel onbeschermde niet ge steunde boerenstand, die de zedelijke en stof felijke kracht, welke uit het vereenigingsleven valt te putten, nog niet had leeren kennen. Blijkens het jaarverslag van den Algemeenen Nederlandschen Zuivelbond (F. N. Z.) waren 31 December 1938 bij de vereeniging aangeslo ten acht provinciale bonden met 420 leden-fa brieken (vorig jaar 423), verwerkende 2.586 281 948 K.G. melk, tegen 2.588.349.180 K.G. in 1937. De gemiddeld per fabriek verwerkte hoeveelheid melk steeg van 6.1 millioen K.G. tot 6.2 millioen K.G. per jaar. De proefnemingen inzake de duurzaamheid der boter werden, na het bereiken van een gun stig resultaat, beëindigd. De desbetreffende commissie werd omgezet in een commissi^ voor kwaliteitsverbetering. Proefnemingen op practischen grondslag in zake de bereiding van textielcaseine leidden tot het verkrijgen van volledig inzicht, wat betreft deze bereiding, de benoodigde installatie en de bereidingskosten. De commissie voor coöperatie adviseerde tot het instellen van coöperatiecommissies door de aangesloten bonden, in verband waarmede het bestuur zich ter zake tot de bonden wendde. In zes bonden zijn thans zoodanige commissies ingesteld. Tevens werd nagegaan, wat in de verschillende bonden tot dusver op het gebied der propaganda werd gedaan. Wat het handelsverkeer met het buitenland betreft, wordt o.m. in het verslag opgemerkt, dat meer en meer blijkt dat, zoolang er voor de zuivelproducten in de clearing met Duitschland geen bevredigende regeling wordt bereikt, er geen uitzicht cp terugkeer tot. eenigszins nor male verhoudingen in het veehouders- en zui velbedrijf bestaat. Blijkens de Maandagavond uigegeven staats bladen is de inwerkingtreding van het Vesti- gingsbesluit automobiel- en garagebedrijf 1939, het Vestigingshesluit kruideniersbedrijf 1939 en het Vestigingsbèsluit bloemenverkoopersbedrfjï 1939 vastgesteld op 7 Juni 1939. De overtuiging zette zich vast, dat zonder een behoorlijk geregeld landbouw-credietwezen de boerenstand gedeeltelijk ten onder zou gaan. Bij onze Oosterburen was men op dit gebied een heel stuk voor. Spr. schetste het prachtige werk van Friedrich Wilhelm Raiffeisen. Vervolgens releveerde hij, wat in Nederland te dezer zake de maatschappij van landbouw heeft verricht en wees hij op de bekwame ad viezen ten behoeve van den landbouw van wij len den heer P. van Hoek, aan wiens nagedach tenis spreker woorden van hulde bracht. De geestelijken waren het, die voor het mach tige gebouw van de boerenleenbanken met haar 75.000 leden, van welks toren thans de feestvlag wappert, den hechten grondslag hebben ge legd. De eerste boerenleenbank werd 18 Augus tus 1897 te Geldorp opgericht en reeds op 5 De cember 1898 waren er 22 boerenleenbanken in Brabant en Limburg, op welken datum zij tot de oprichting van de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank besloten. Een van de wegbe reiders van het eerste uur, lid van den eersten raad van toezicht en eerste inspecteur is nog in ons midden, aldus spr.: de hoogeerwaarde deken Souren. Spreker gaf hierna een schets van het werk der boerenleenbanken en bracht ih het bijzon der dank aan kanunnik Van der Marck, die wel de Nederlandsche Raiffeisen mag worden genoemd en van zijn 70 levensjaren er reeds 38 aan de boerenleenbank heeft gegeven, als adviseur dezer centrale. Met den wensch, dat men met goeden moed trouw aan- zijn beginselen en vol liefde voor den boerenstand, voorwaarts zal gaan, besloot spre ker zijn rede. Op verzoek van het bestuur van de coöpera tieve Roêrmondsche Eiermijn heeft de minister van Sociale Zaken, prof. mr. C. P. M. Romme, zich bereid verklaard heden in de Peel een weg te openen op het terrein genaamd „De Klotter- peel", gelegen in de gemeente Bakel, alwaar met subsidie van het departement van Sociale Zaken een groot terrein wordt ontgonnen. De coöperatieve eiermijn zal dit terrein na de ontginning verkavelen en aan jonge boeren in eigendom uitgeven. Hierdoor wordt voldaan ean een wensch, welke allerwege in Noord- Brabant en Limburg leeft, om den jongen boeren de gelegenheid te geven zich op een eigen plaats te vestigen. De minister zal bij deze opening, waaraan wordt vastgeknoopt een bezoek aan de Roer- mondsche eiermijn, vergezeld zijn van den heer Meyer de Vries, regeeringscommlssarls voor dé werkverruiming. neiro. iburg- Met ingang van 1 Juli is aan ir. J. M. L. Ot- ten op zijn verzoek eervol ontslag verleend als inspecteur van den landbouw, onder dank betuiging voor de belangrijke in ver schillende functies bij het landbouwonderwijs en bij de landbouwvoorlichting bewezen dien sten. Met ingang van dezelfden datum bevorderd tot inspecteur van den landbouw in vasten dienst ir. G. Veenstra, thans rijkslandbouwcon- sulent in algemeenen dienst, onder aanwijzing van de gemeente Wageningen als standplaats >akar. ilima- Armi- Galle ibang De commissie van advies voor afzetbelangen stelde zich, in verband met de definitieve in werkingtreding van het zuivel-kwaliteitscontrö- le-bureau, in haar advies aan het bestuur in meerderheid op het standpunt, dat alleen eerste klasse boter in aanmerking diende te komen voor export. Ingesteld werd een commissie voor het weke lijks vaststellen eener noteering voor Frieschs kaassoorten te Leeuwarden. De vanwege de Nederlandsche-zuivel-centrale getroffen regeling, wat betreft eischen voor verpakking en kwaliteit van naar Duitschland uitgevoerde kaas, blijkt meer en meer vooral van belang te zijn vanwege haar preventieve werking. De regeling van (jen uitvoer van melkproduc ten naar Engeland blijft groote moeilijkheden opleveren, doordat andere melkproducten ex- porteerende landen niet aan minimumprijzen zijn gebonden, en zich bovendien niet blijken te houden aan de z.g. „standstil", welke voor deze landen vastgesteld is. De geldelijke omzet der afdeeling centrale aankoop steeg van 1.727.000 in 1937 tot bijna 1.856.000 in 1938. terwijl het bedrag der op drachten van den technischen dienst steeg van ƒ480.000 tot ƒ590.290. In het slotwoord van het jaarverslag wordt er op gewezen dat, terwijl het jaar 1937 een ge rechtvaardigde hoop op herstel van het maat schappelijk leven te zien gaf, deze hoop in 1938 weer teloor gegaan is en daarmede tevens de kans, dat langzamerhand de crisismaatregelen meer en meer vereenvoudigd en afgeschaft zouden kunnen worden. BATAVIA, 5 Juni. (Aneta). De onderzeeër 0-16 wordt, na een voorspoedige reis uit Ne derland, morgenochtend om zeven uur voor de haven te Tandjong-Priok verwacht. De bodem vertrekt Woensdagmiddag naar Soerabaja. Dezer dagen kwamen de hoofd- en af- deelingsbesturen van den Algemeenen, den Roomsch-Katholieken en den Christelijken Bond van arbeiders in het bakkersbedrijf samen om te beraadslagen over de door de werkgevers opgezegde collectieve arbeids overeenkomst voor 's-Gravenhage. Met leedwezen werd kennis genomen van het feit, dat door de starre houding van één firma de strijd om den broodprijs nog steeds voort duurt. Datintusschen de positie van vele ar beiders zeer onzeker is geworden is een feit, omdat diverse patroons van oordeel zijn, dat alleen door drastische bezuinigingsmaatregelen het bedrijf zich aan den ongezonden toestand dient aan te passen en nu door de opzegging van de C.A.O. tegen 27 Juni a.s. de weg naar verdere afbraak schijnt te moeten worden geëffend. De besturen der arbeidersorgani saties die zich heel veel tijd en moeite hebben gegeven om de positie van het be drijf zoo goed mogelijk te houden of, indien er uit-de-band-springers waren, al hun krachten inspanden voor consolidatie zien in de opzegging van de C.A.O. geen bewijs van breed inzicht. Tijdens de vergadering heeft ook minister Steenberghe in een rede zjjn waardeering uit gesproken voor het vele goeds, dat de Boeren leenbanken in den loop der jaren hebben be werkt. De minister begon zijn rede met een beschou wing van het werk van Raiffeisen en diens worsteling om de geesten der boeren. Spr. zag in de geslaagde Raiffeisenbeweging de groote gangmaakster van de opleving, welke zich in het agrarisch leven allerwege heeft gemani festeerd. Waardoor heeft de verwerkelijking dezer ze genrijke gedachte, begonnen onder schijnbaar hopelcoze omstandigheden, tot zulk een groot succes kunnen voeren? In de eerste plaats noemde spr. het geloof, dat de promotors zelve hadden èn in de zaak, die ze voorstonden èn in hun roeping. In de tweede plaats wees hij er op, dat bij den opbouw van het geheele systeem is uitge gaan van de behoeften, de eigenaardigheden en het karakter van het boerenbedrijf eener- zijds en van die der boerenbevolking ander zijds. In de derde plaats memoreerde de minister de groote durf, die men toonde te bezitten door deze groote crediet-organisatie op te zetten zonder het toen reeds krachtig ontwikkelde bankwezen als model te nemen. De boerenleenbanken hebben de boeren eco nomisch zeer gesterkt en daardoor aan de be drijven vrijheid geschonken zich te ontwik kelen. De organisatie van het landbouwcredietwe- zen leidde vanzelf ook tot de financiering van organisaties, die andere doeleinden nastreven in het belang van het boerenbedrijf. Deze gang van zaken is voor de ontwikkeling van het bedrijfsleven zeer gelukkig geweest en kan ook in het toekomst nog zegenrijke ge volgen hebben, mits men blijve vasthouden aan de beproefde gedragslijn, dat ook hier een zui ver zakelijk standpunt blijve ingenomen. Dit is noodig èn voor de positie der boerenleenban ken als debiteuren èn voor de organisaties, wel ke zjj helpen. Van den beginne af heeft de overheid de groote beteekenis hiervan begrepen. itavia- en. Havre; icht. driO. Met ingang van 11 Juni is wederom voor den tijd van een jaar benoemd tot voorzitter van de vaste commissie van den economischen raad voor de economische voorlichting mr. W. G. F. Jongejan te 's-Gravenhage. Met ingang van 14 Juni 1939 is wederom voor een jaar benoemd tot voorzitter van de vaste commissie van den economischen raad voor het verkeerswezen prof. mr. F. de Vries te Rotter dam. Voor het tijdvak van 1 Juni 1939 tot 1 Juni 1940 is wederom benoemd tot tijdelijk plant kundige aan de landbouwhoogeschool te Wa geningen, dr. ir. S. J. Wellensiek aldaar. Voor het tijdvak van 1 Juni 1939 tot 1 Juni 1940 is wederom benoemd tot tijdelijk assistent aan de landbouwhoogeschool te Wageningen ir J. H. M. van Stuivenberg aldaar jmini' czuel» icaibo- na»r icaibo. ïoven- Aden sssant- arqueS Benoemd zijn tot kantonrechters-plaatsver- vangers in het kanton Dordrecht mr. J. M. Croockewit en mr. K. N. Korteweg, beiden ad vocaat en procureur te Dordrecht. Zij wijzen de opzegging van de C.A.O. af, zij wenschen geen contractlooze periode en zij zullen al hun krachten inspannen om op 28 Juni a.s. met een vernieuwde collec tieve overeenkomst de toekomst tegemoet te gaan. De aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille in zilver, is toegekend aan N. Schuurmans, meesterknecht bij de N.V. Wollen- stoffenfabriek v.h. Brands en Zonen te Tilburg en aan A. J. Pigmans, magazijnmeester bij de firma Pieter van Dooren te Tilburg. Vorige week stonden voor den Haagschen Po-, litierechter mr. van Rijn van Alkemade acht jongemannen terecht, die bij de strijdmacht van de vroegere Spaansche regeering dienst hadden genomen en onlangs hier te lande waren te ruggekeerd. Hun was ten laste gelegd overtre ding van de wet van 8 April 1937 annex het Koninklijk Besluit van 11 Juni 1937. De zaak van een der verdachten, G. H. van B., werd aangehouden om getuigen te hooren, daar deze verklaarde, dat hem voorgespiegeld was, dat hij als betonwerker in Spanje werk zou vin den. De overigen erkenden zonder aarzeling om principieele redenen dienst te hebben genomen. De Officier van Justitie, mr. van Asch van Met den D-trein van 16.51 uur is Maandag middag een transport van omstreeks honderd Joodsche kinderen uit Duitschland te Olden zaal aangekomen. Na het nuttigen van enkele ververschingen, welke hun werden aangeboden, zijn de kinde ren met denzelfden trein doorgereden naar Hoek van Holland, vanwaar zjj scheep zjjn ge gaan naar Engeland. Indien deze C.A.O. alleen door strijd afge dwongen zal kunnen worden, dan zullen zij daarvan niet weerhouden kunnen worden, om dat meer dan ooit levenszekerheid van honder den arbeiders, in en ten dienste van het bedrijf werkzaam, moet worden verkregen. Aan de werkgeversorganisaties is geschreven, dat de besturen der arbeidersorganisaties bin nen tien dagen wenschen te vernemen of men bereid is, de C.A.O. te vernieuwen, welke dan op 28 Juni in de plaats van de nu opgezegde zal treden. ■nburg- Leone- üdsire. Met ingang van 9 Juni is aan dr. A. W. Pot, bacterioloog bij het rijks instituut voor de volks gezondheid te Utrecht eervol ontslag als zoo danig verleend. teering verW- jer s.s. en 7 Bright Het oogenblik daarop voelde hij de vuist van den professor, die hem in zijn maag porde en hem achteruit deed springen. „Jij bedekt met je groote voeten den heelen grond!" klaagde deze, „ga eens opzij en laat ons kijken!" Ze keken en zagen niets, maar het verbaasde geen van hen; niemand had verwacht dat de honderd en vijftig pas van den stuurman hen juist zouden doen uitkomen, waar ze zijn moes ten. „Zoeken jullie mee den grond af?" vroeg de professor, „er moet natuurlijk ergens een kentee- ken zijn, je kunt niet verwachten, dat we met dynamiet den heelen bodem vijftig meter in het rond laten openspringen!" Het kenteeken was er, en het was spoedig ge vonden. George, die met zijn schoenpunten over den bodem krabde, voelde plotseling een onef fenheid en toen hijhet stof wegveegde, bleek er een vierkante, op staande rand op den grond te zijn. George schopte tegen den rand en voelde, dat hij een weinig meegaf. Wat dat te beteeke- nen had, was duidelijk. In den rotsbodem was hier een vierkant gat uitgehakt, waarin, juist zooals bjj het merkteeken, dat ze daareven had den verlaten, een passende steen was ingelaten. George riep de anderen er bij, en te zamen slaagden ze er in, den smallen rand van den steen te pakken en het ding uit het gat te tillen. Er onder was een vierkant gat en daarin stak de professor zijn hand. Even later bracht hij een metalen kokertje te voorschijn. „De aanwijzing, waar de schat verborgen ligt!" zei hii en schroefde den deksel eraf. Er in zat „Het midden ligt dus op honderdtweeenzestig pas van een van de twee steenen af!" De professor trok hem aan een knoop van zijn jasje: „Zeg Crawley.... je weet, dat het document vermeldt, dat we van dat midden uit honderd vijftig pas naar het Westen moeten doen, maar weet jij soms, wat die neger bedoeld kan hebben met honderdenvijftig pas? Ik wilde alleen we ten: is een pas bij de negers, waar jij iets van af weet, soms een vaste maat?" Crawley knikte: „Ja, dat is heel gewoon, als een neger het heeft over zooveel pas, dan is dat een pas van een middelmatigen neger, een kerel van een kleine zes voet, een langere neger houdt dus zijn pas een beetje in, en een korte rekt hem uit, het is verbazingwekkend, hoe zuiver het altijd uitkomtik zou voorstellen, den stuurman den afstand te laten uitmeten, die is niet lang en niet kort!" De niet lange en niet korte stuurman trok een leelijk gezicht tegen hem en met hun allen keer den ze terug naar de plaats, waar ze het midden vermoedden. Crawley kwam hen al tellende ach terop. „Eenenzestigtweeënzestig!" zei hij „hier is het. Stuurman, steek van wal." De stuurman stak van wal; rustig voortstap pende, recht op het Westen toe. De anderen volgden. Bij den hondeard vijf en zestigsten stap hield hij halt, en keerde zich om. „Hieronder ligt twaalf millioen pond sterling aan goud," zei bij en sloot zijn oogen, „ik voel het!" lijn, die van de rotspunt naar de piek in de verte liep. Honderd meter hadden ze nu achter zich. Honderdvijftig „Nu kan het gaan komen!" zei de professor en begon langzamer te loopen, letten jullie mee op?" Ze letten op, onderzochten eiken centimeter van den grond, dien ze passeerden, maar het was niet voor ze ongeveer tachtig meter verder waren, dat ze ontdekten, wat ze zochten. Het was een platte, vierkant gehouwen steen, nau welijks een handbreedte hoog, die in den steenen bodem was ingelaten, zoodat hij onmogelijk toe vallig kon verschuiven, doordat er iemand tegen stootte, of een dier er tegen krabde. Naar 't merkteeken behoefden ze niet lang te zoeken. Op den steen zagen ze, nadat het stof was weggeveegd, een kruisje gehouwen, een simpele kruising van twee lijnen, maar een voldoende bewijs, .dat deze steen niet door de natuur was neergelegd. „Dat is hij!" zei de professor, en richtte zich weer op. „Nu moeten we het midden tusschen de twee punten vinden, op de lijn, welke die twee pun ten verbindt en dan honderd en vijftig passen naar het Westen doen, maar wat voor passen, voor den drommel, groote of kleine? Maar hier kwam Crawley te hulp. Hij had zich, toen hij zag, dat er gevonden was, wat er gezocht werd, bezig gehouden met het meten van den afstand tusschen de twee punten en hij naderde hen, voor zich zelf tellende, met regelmatige passen. rinsen- mid- lanvoef ïuiten- Rott. rdvrij). neeko- 72-73 if.). I.» tomend stoo- e. dis" nseko- trtr.) •komen antlno k. trek» Pel 153 Herr- Isnonl- b eeefl. •strekt.' 4a is rotspunt, die op de kaart staat e fl^egeven!" begon hij, „het document zegt, dat twee honderd meter ten Noorden, zuiver ten j,.°°rden van deze rotspunt, een tweede aanwjj- H8 is gelegen, gekenmerkt door een erop aan- "fachte inscriptie. Het zal wel een platte steen of zooiets, want ik zie in het Noorden niets Lehi 5 dan stof! KaPit;ein> mag ik dat kompas floen. dat u hebt meegenomen?" kins trok het kompas uit zijn foudraal en Wa Let hem. De professor hield het horizontaal, j. chtte even, tot de naald stil stond, en keek Loor de spleet,, die opzij in het koperen Was aangebracht naar 'n eventueel land je in noordelijke richting. >,in kromme piek daar!" zei hij even later, Le verte, die ligt zuiver ten Noorden van Ji0 e Plaats, we moeten dus recht daarop aan- 4cht En aldus geschiedde. Crawley bleef d-Jtr bij de rotspunt, om te controleeren, of ze h^elijk wel in ZUiver rechte lijn gingen, en z'jn aanwijzingen bleven ze zuiver op de tegen ïarken

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 3