niet verstandig KEPS Venkcdk, De Caudillo spreekt over de toekomst van Spanje is z'n HOOFDPIJN OU De moeilijke onderhandelingen over een pact met Moskou dank wd-een, De rede van Molotof: een koude douche PHALANX VERGADERT TE BURGOS MINTA m mrpKviPH Buitenlandsch Overzicht Rusland wil het onderste uit de kan hebben DINSDAG 6 JUNI 1939 verm ^ritsch Koningspaar bezoekt nikkelmijnen Verfijnde pepermunt. Neem ze in huis. 2 ons voor 25 cent en in fleurige doo- zen van 35 cent. Na den aanslag op de hertogin van Kent Klachten over wantrouwen in het buitenland tegenover de nieuwe regeering Pleidooi voor grootere productie „De as overheerscht" Italiaansch oordeel over krachts' verhoudingen in Europa Hollandsch program in Amerikaanschen aether in een paar minuten, zóó vlug werken "AKKERTJES" bij hoofd- en zenuwpijnen, kiespijn, rheumatische pijnen, spit in den rug, enz. Bovendien verdrijven ze ook snel en zeker gevatte kou, koorts en griep. Nederlandsche Bank Jaarverslag Maart 1938/39 PERMANENTE DIENST VOOR BALLONVERSPERRING H. Ms. O 16 te Tandjong Priok Men behoeft niet alles aan elkan ders neus te hangen en elke nieuwsgierige, die graag van alles eh nog wat het naadje van de kous wil ^eten, heeft op grond van die nieuwsgie- righeid alleen geen recht om opening Van alle voor hem min of meer gesloten Za-ken te eischen. Het kan zelfs plicht 2lih zuik een nieuwsgierige de kous °P den kop te geven in plaats van het naadje daarvan te laten zien. Geldt dit in het algemeen in het privé- 'even der burgers onderling, het geldt in Zekere mate ook voor de regeering ten ^Pzichte van het volk. In een land als het onze, waar men in tegenstelling met ahdere landen nog prat gaat op een aterk levenden vrijheidszin en op open baarheid ook van officieele zaken, dient be regeering echter voorzichtig te zijn baet het betrachten van een al te groote geheimzinnigheid, welke slechts wan- tiouwen wekt of aan de meest wilde en b'et altijd gevaarlooze fantasieën ruim aan geeft. Het wil ons voorkomen, dat Ij het aftreden van Z. Exc. de Wilde a^s minister van Financiën door het doen van al te spaarzame officieele me- edeelingen niet verstandig is gehandeld en Weer te weinig rekening is gehouden met de psychologie van ons volk. Offi cieel weten wij, dat minister de Wilde het nationale huishoudboekje neerlegde, °mdat hij het met enkele nieuwe uitga- yen, door zijn collega's voor de begroo- 'hg van 1940 gevraagd, niet eens kon Zlin, maar officieel weten wij niet, welke collega's te veeleischend waren naar De Glide's smaak en welke die zijns inziens 'hancieel niet te rechtvaardigen uitga an waren. Noch minister De Wilde zelf, h°ch de regeering heeft het noodig of enkel maar wenschelijk geoordeeld iéts hieer over dit toch niet geheel onbelang- tijke heengaan van een zoo zorgzame Nationale huismoeder aan het groote Eezin Van het Nederlandsche volk mede ,e deelen en het gevolg is geweest, dat n de daardoor ontstane troebelheid door ^elen dapper politiek wordt gevischt. mgens den een was het De Wilde's par- 1 genoot, de minister van de Defensie, die v ®er vroeg dan De Wilde toe wilde staan, gens den ander was het minister Rom- e' die voor de bestrijding van de jeugd- ejkloosheid te diep in de door De 1 de angstvallig op een smallen kier ouden nationale knip wilde tasten, h hopen, dat dit laatste overeenkomt et de waarheid, want dan zou Colijn, £le det departement van Financiën van e Wilde tijdelijk overnam, wèl kans ch om aan de jeugdwerkloosheidsbe- riJding de middelen te verschaffen, elke Z. Exc. minister Romme ook onder e huidige financieel en economisch Olijke omstandigheden onontbeerlijk acht. Het is merkwaardig, hoe populair minister De Wilde plotseling ge- worden is, nu hij is heengegaan, 'j. die hem steeds verketterd hebben als 6ca blijkbaar onoverkomelijken hinder paal voor een ruime en inzichtige, aan e eischen en de nooden des tijds aan- ®®Paste financieele politiek of als den al toegefelijken organisator van een chrikbarend op handen zijnd staats- ahkroet, weenen nu zilte krokodillen- ■en over zijn ministerieele afscheid, zij oedelijk om te maskeeren, ho.e blij J m hun hart er over zijn, dat er een bh in den kabel van de christelijke alitie scheen gekomen. Zij, die zichzelf eds hebben gesierd met een martel- ;m van kunstgroen om zich voor weer- Ze slachtoffers van de allesbehalve hde de-Wilde-politiek uit te geven, ehen thans van waardeering en deer- ls voor De Wilde, dien zij het nieuwste achtoffer noemen van de kongsie der reede katholieke ministers. Zelfs zij, 2 e van den nood des volks een verkie- pgsieuze maakten en thans om vier a§schepen van niet minder dan 35.000 d elk krijschen, vinden nu nog goede °erden om de ministerieele nagedach- bis van De Wilde te eeren, terwijl zij bi tijdens zijn ministerieele leven chts verguisden. Dit zou allemaal heel ^hdoenlijk zÜn> indien het niet zoo ergaloos politiek onsmakelijk was. -Usschen de regeering zwijgt en blijft 'Jgen, en oud-minister De Wilde even- j r- Wil de regeering haar afgetreden h bij wijze van laatste eer en gunst in onverdeelde genot laten van deze bl gegroeide populariteit en zou oud- g bbstbr De Wilde, die heusch niet zoo rand leek op populariteit, deze t geheel onbedenkelijke populari- oen onverdeeld genoegen vinden? Verwacht men van een naar waarheid 6er gepreciseerde mededeeling over de zaken van het heengaan van den bbni, j^bschte reacties dan nu reeds het geval ■ba dat geval zou de betrachte ge- (j 'Vinnigheid gemotiveerd zijn, maar b zou er ook gegronde reden zijn voor ister van Financiën nóg meer onge- ®thst; ige bedenkingen. (Ontario), 6 Juni (Havas) Het aa ''clle koningspaar heeft een bezoek gebracht ter öe nikkelmijnen van Sudbury, de rijkste 8t%-Wereld- De 2500 mijnwerkers hadden vrij t® j®gen om het koningspaar bij hun aankomst jb®roeten, waarna het werk werd hervat. k]ee5°ning en de Koningin staken zich in de kcrsnZaal van de mijnwerkers in een mijnwer- 28oq en daalden met de gewone liftkooi lanc V°et oncier de aarde. Zij stelden veel be- ln het werk der mijn. diüDt 0-50 uur Greenwichtijd verliet het ko- *>aar Sudbury. LONDEN, 6 Juni. (Havas.) De Daily Mirror schrijft over den aanslag op de hertogin van Kent het volgende: „Toen de hertogin zich met lady Port Arlington naar de bioscoop begaf werd een schot gelost. Geen der beide dames werd getroffen en ook merkten zij niet dat werd ge schoten." Het blad voegt hier aan toe dat een voorbij ganger een schot hoorde en een man op den grond zag zitten met een geweer met afgezaag- den loop. Hij vroeg den man wat hij deed, doch kreeg geen antwoord. Vervolgens waarschuwde hij de politie, die den man arresteerde. De po litie heeft vastgesteld dat het schot werd gelost ter hoogte van Belgrave Square no. 1, op twee huizen afstand van de woning van de hertogin De gearresteerde is drie weken geleden uit Australië gekomen. BURGOS, 6 Juni (Havas) Gisteren heeft de nationale raad van de Phalanx vergaderd. Een boodschap van den secretaris-generaal Fernando Cuesta en van Franco werd voorge lezen.. De secretaris-generaal bracht hulde aan den Caudillo en verklaarde, dat de Phalanx blindelings aan zijn orders gehoorzaamt. Hier na legden de leden van den raad den eed af steeds aan Franco te zullen gehoorzamen. Franco verzocht vervolgens krachtige hulp om den staat op te bouwen volgens de nationaal- syndicalistische theorie van de Phalanx. Hij zeide dat na den oorlog, welke de aandacht van de Spanjaarden in beslag heeft genomen, de eco nomische en administratieve moeilijkheden ko men. Het nationale Spanje werd door de wereld miskend en kreeg geen buitenlandsche credie- ten. De grondslagen van het werk zijn soberheid en discipline. Tegenover het nationale Spanje stonden enorme reserves aan goud en deviezen van het land en een bijna volkomen afwezigheid van vertrouwen in het buitenland. Toch heeft 't den toestand verbeterd door zijn voortdurer.de overwinningen en de gelukkige maatregelen van den wordenden staat. In zijn verklaring in den nationalen r*ad heeft Franco verder hulde gebracht aan Duitschland, Italië en Portugal, die tezamen met Spanje een front hebben gevormd in den moeilijken slag, welke moest worden geleverd in de buitenlandsche politiek. Verder klaagde Franco er over dat met de officieele erkenning van het nationalistische Spanje na de overwinning de moeilijkheden en het wantrouwen niet zijn verdwenen. Hj lever de critiek op de langzame wijze waamp de overeenkomst van Bérard met Jordan-- welke den grondslag vormt voor de betrek) gen tus schen Frankrijk en Spanje, wordt gevoerd, hetgeen fnuikend is voor de Spaansefce econo mie, en hij voegde hieraan toe, dat in Engeland een groot deel van de bankwaardeii bevroren blijft, tengevolge van het voortbestaan van een weldadigheids-instelling, welke door de Rooden werd opgericht in de laats'- dagen voor vlucht. Vervolgens sprak Franco over een „geheim offensief tegen Spanje, dat wordt geleid door hen, die de afschuwelijke misdaden in het ge martelde Spanje hebben aangemoedigd, gehol pen door de internationale vrijmetselarij." Franco verklaarde dat men zich gereed moet maken zich te verdedigen en weerstand te bieden aan de omsingeling. Verder besprak Franco de economische en financieele situatie van Spanje. Het is nood zakelijk Spanje opnieuw op te bouwen en de nationale revolutie doeltreffend te maken door het lot van den middenstand en de armen te verbeteren. Hij verklaarde het noodzakelijk te achten dat de invoer wordt verminderd en de productie wordt opgevoerd teneinde den uit voer te vergrooten. Op deze wijze moet een bron van deviezen woiden gevonden en economische vrijheid. Ten slotte zeide hij: ^ons devies moet zijn produceeren, produceeren, produceeren". Franco's geloofsbelijdenis Over de indrukwekkende godsdienstige plech tigheden, welke hebben plaats gehad bij gele genheid van de overwinning feesten te Madrid, bericht de Spaansche cor. adent van het Engelsche Katholieke Wee „The Tablet" o.m. de volgende bijzonderheden: De grootsche plechtigheden vonden plaats in de kerk van de H. Barbara, een der grootste en meest artistieke bedehuizen van Spanje, die Koning Ferdinand VI in de ïgde eeuw liet bou wen, als laatste rustplaats v» .r zichzelf en zijn gemalin Barbara van Brag: -,za. Voor het al taar, waarop het vermaar oeeld prijkte van den Christus van Lepante, heeft de Kardinaal Primaat van Spanje, Zijne Excellentie Goma y Tomas, aartsbisschop van Toledo, omringd door 20 bisschoppen, op plechtige wijze den zegen ge geven aan den generalissimus Francisco Fran co. Na het „Te Deum" zongen twee koren van Benedictijnen en Dominicanen een plechtigen Lofzang, waarmee in de Middeleeuwen de over winnaars en legeraanvoerders van het Ko ninkrijk Castilië na hun terugkeer uit den oor log ontvangen werden. Hierna trad generaal Franco voor het altaar en legde zijn degen neer voor de beeltenis, terwijl door het koor der Mon niken het volgende gebed gezongen werd: „O God, aan Wien alle menschen onderdanig zijn en aan Wien alle dingen dienstbaar zijn, verleen genadig, dat de regeeringstijd van Uw trouwen dienaar, den Caudillo Francisco Fran co, een tijdperk van vrede moge zijn en verwij der van ons, volgens Uwe groote barmhartig heid, iederen moorddadiger oorlog, opdat er onder Uwe bescherming en met Uw steun steeds vrede moge heerschen onder de volkeren." Daarop sprak generaal Frapco, terwijl hij- voor den troon stond, waarop de Kardinaal Primaat, gezeten was, het volgende gebed: „Mijn Heer en Mijn God, aanvaard genadig den helden moed van dit Uw volk, dat met mij in Uw naam op heldhaftige wijze de vijanden der waarheid in het huidig tijdsgewricht overwonnen heeft. Mijn Heer en God, in Wiens handen alle recht en alle macht gelegen is, verleen mij Uw hulp en bijstand om dit volk te mogen geleiden naar volledige vrijheid van het Rijk, tot eer van U en van Uwe Kerk. God, Dien alle menschen belijden als Jezus, Christus, den Zoon van den Eeuwigen God." ROME, 6 Juni De diplomatieke redacteur van Stefani schrijft: „Men kan in den huidigen staat van zaken de meening zjjn toegedaan, dat de opstand der Baltischg landen tegen de omsingelings-poli- tiek er» de moeilijkheden tusschen de twee Weste" xe mogendheden cn Rusland werkelijke gar .jties voor den vrede vormen, althans voor het oogenblik. Andere moeilijkheden voor de omsingeling en bijgevolg andere daadwerkelijke garanties voor den vrede vloeien voort uit 't feit, dat de Weste lijke mogendheden geen voldoende continentale troepen hebben om ze te plaatsen tegenover het formidabele ItaliaanschDuitsche blok. Het Fransche leger zit vast aan den Rijn, de Alpen, in Libye en bovendien in de koloniën en zal niet kunnen nalaten de Pyreneeën en Ma rokko te bewaken. De troepen der gevasalliseerde staten in het Oosten zijn niet voldoende, kortom het Italiaansch—Duitsche blok, waarbij de steun nog kan komen van bevriende volken, overheerscht. Men kan een omsingelingspolitiek improvi- seeren, maar men kan geen groote legers im- proviseeren. Tegenover deze moeilijkheden der omsingeling vindt men het aeer hechte blok van het nieuwe Italië en het nieuwe Duitsch land, dat men kan berekenen op een honderd tal geoefende en machtig bewapende divisies. Dit blok is de werkelijke behoeder van den vrede in Europa op de grondslagen der recht vaardigheid". De Municipal Broadcasting Company te New York heeft een uitzending gewijd aan Neder land, naar aanleiding van de Nederlandsche deelneming aan de wereldtentoonstelling. Voor deze uitzending hebben gesproken de heeren Van Paassen, wiens boek „Days of our Years" tot de meest gelezen werken in de Vereenigde Staten behoort, prof. Barnouw van Columbia university, dr. Van Aken, secretaris van de Ne- derlandsch-Amerikaansche K. v. K., Van den Hoek, de tuinbouwkundige adviseur van Rocke feller center en mr. Bierens de Haan, general- manager van het Nederlandsche paviljoen. Jan van Bommel, solo-tenor van St. Patricks Cathe dral, heeft gezongen „Mooi Holland" van Hak ker en „O jubel mijn hart" van Cor Kuiler. Een min of meer humoristisch element ontbrak niet, door het vurige pleidooi van den heer Van Dijke voor de hutspot, waarbij deze bekende hoteldirecteur verklaarde dat de nationale spijs der Nederlanders bezig is zich in New York groote populariteit te verwerven. Alb. H. Eekens f De directeur der Lips-Vago te Milaan, dochter maatschappij der bekende Lips' brandkasten en slotenfabrieken N. V. te Dordrecht, de heer Alb. H. Eekens, is plotseling overleden. De heer Eekens was meer dan 25 jaren aan de firma Lips verbonden, waarvan 20 jaren te Milaan. Overal verkrijgbaar in doosjes van 2 stuks - 2 stuivers kokers van 13 stuks - 12 stuivers IET OP DIT "AKKER"-MERK In de op heden gehouden algemeene ver gadering van aandeelhouders der Nederland sche Bank heeft Mr. L. J. A. Trip, president der Nederlandsche Bank, verslag uitge bracht over het boekjaar 1 April 193831 Maart 1939. In dit verslag wordt opgemerkt, dat in de taak en de werkzaamheden van De Neder landsche Bank in het afgeloopen jaar geen belangrijke veranderingen kwamen. Het be heer van het Egalisatiefonds bleef voort durende aandacht en omvangrijken arbeid vergen. Zooals bekend, is het aan- en ver- koopen van goud, dat een van de belangrijke onderdeelen van het werk van De Nederland sche Bank vormde, sedert het verlaten van den gouden standaard aan het Egalisatie fonds overgedragen. Daarmede is pen winst bron afgesloten, die als gevolg eenerzij ds van de groote goudbewegingen der na-oorlogsche jaren, anderzijds van het terugioopen der credietverleening door de Bank, een naar evenredigheid stijgende beteekenis heeft ver kregen. De remuneratie, welke de Bank voor haar beheer van het Fonds ontvangt, is niet voldoende gebleken om het zooeven bedoelde verlies goed te maken. De stijging der bankbiljettencirculatie, waar door het voorafgaande boekjaar gekenmerkt werd, heeft zich ook in 1938/1939 voortgezet. Het boekjaar begon met het laagste maandgemid- delde (ƒ920,4 millioen), waarboven het cijfer zich aanvankelijk niet zeer veel verhief. In ver band met de internationale spanning liep de cir culatie in den loop van den zomer en vooral gedurende de maand September 1938 echter prachtig op. Het maximum werd op 29 Septem ber bereikt, waarna de terugvloeiing slechts langzaam plaats vond. Tot aan het einde van het kalenderjaar bleef het maandgemiddelde, dat in October 1938 tot 1.053,6 millioen was op- geloopen, in de nabijheid van 1.000 millioen Pas in het eerste kwartaal van 1939 daalde het maandgemiddelde beneden laatstgenoemd cijfer; het bleef in deze periode tamelijk stabiel. Het boekjaar eindigde met 'n gemiddelde van 982,7 millioen voor Maart 1939. Beschouwt men de ontwikkeling der bank biljettencirculatie in het kader van het ver loop van de totale opeischbare schuld, dan blijkt, dat in tijden van spanning op groote schaal omzetting van creditsaldi in bank biljetten plaats vond. Zoowel in September 1938 als in Maart 1939 is het aandeel, dat de biljetten hadden in de totale opeischbare schuld, sterk gestegen. Over het geheele jaar berekend beliep het echter in 1938/1939 53,19 pet., tegen 55,41 pet. in het voorafgaande boekjaar. De uitkomsten van het bedrijf der Neder landsche Bank, verkregen over het boekjaar 1938/1939, zijn opgesomd in de winst- en ver liesrekening. Hieruit blijkt, dat de netto winst, vergeleken met het vorige boekjaar, een daling vertoont van 2.576.087 tot 2.551.833. Dat de achteruitgang van het totaal der cre- ditposten der Verlies- en Winstrekening niet grooter was dan 360.427, is hoofdzakelijk toe te schrijven aan de groote bedragen, waarmede en kele bijzondere posten ditmaal voorkwamen. Uit hoofde van niet opgekomen bankbiljetten kon een bedrag van 552.750 in het credit van de winst- en verliesrekening worden gebracht. Ten aanzien van de debetposten der winst- en verliesrekening is op te merken, dat de onkosten ƒ253.236 lager waren dan over 1937/1938. Zulks is voor een belangrijk gedeelte het gevolg van de daling der kosten van aanmaak van bank papier, die ditmaal 531.661 beliepen, tegen ƒ686.581 in het voorafgaande boekjaar. Van de winst komt in mindering van de vor dering op den Staat der Nederlanden 1.275.916. Deze vordering staat dientengevolge nog met 7.629.955 te boek. Voor de aandeelhouders is beschikbaar, na aftrek van ƒ601.705, als het aandeel in de winst van den Staat en vermeerderd met het onver deeld saldo van het boekjaar 1937/1938, 681.829. Zooals reeds gemeld, laat dit bedrag, rekening houdende met de te betalen dividendbelasting, een uitkeering van ƒ30 per aandeel toe (onv.). Met het s.s. „Ariadne" vertrokken dezer dagen naar IJsland v.l.n.r.: Pater Thimo- theus O.C., Provinciaal, zustèr Veronica (Fr. Bröring), moeder Priorin van den te stichten Karmel op IJsland (Corn, de Wit) en zuster Martina (T. Moolenschot) Toen de Britsche premier Neville Chamber lain op dien gedenkwaardigen middag, een dag na de sluiting van het „accoord van München", op het Heston-vliegveld uit zijn vliegtuig stapte, werd hij door de duizenden, die op het vliegveld waren samengestroomd, als de redder van den Europeeschen vrede hartstochtelijk toegejuicht Vol trots zwaaide hij met een document, dat de handteekeningen droeg van Rijkskanselier Hitier en hem zelf en waarin de beide staats lieden elkander beloofden nooit met elkandei oorlog te zullen gaan voeren en te zullen trach ten alle voorkomende conflicten vredelievend op te lossen. En toen de menigte dit document zag, juichte zij nog harder en zij beschouwde hem bijna als een bovenaardsch wezen, als een vredesengel, die over Europa was gevlogen en het loof van den vredespalm had uitgestrooid, ook over de hoofden van de dictatoren Hitier en Mussolini.De wereld scheen een oogenblik minder ongelukkig. Nog geen half jaar later marcheert Hitier aan het hoofd der Duitsche troepen Praag bin nen en zetelt als een vorst op het Hradschin. Het in September reeds zoo verscheurde Tsje- cho-Slowakije verdwijnt en wordt een Duitsch protectoraat. De Duitschers marcheeren, de Hongaren marcheeren, de Polen marcheeren en allen bezetten stukken land, waarop zij om de een of andere reden meenden aanspraak te mogen maken. Maar de Duitschers weten van geen halt en zij bedreigen Polen en Roemenië en heel Oost-Europa. Ook Italië komt in bewe ging en annexeert in een minimum van tijd Albanië. De as RomeBerlijn wentelt steed, sneller en sneller. Europa vreest een nieuwen oorlog: zes maanden na München! Engeland neemt zich voor, al zijn krachten in te spannen, om een einde te maken aan elke agressie. Het is Chamberlain, dezelfde Chamber lain, die vredestakken naar München bracht. Hij wil nu op een andere wijze dan in September den vrede redden, want hij heeft in deze zes maanden veel geleerd. Hitier bezet Tsjeeho- Slowakije; Chamberlain antwoordt met een garantie-verklaring aan Polen, aan Roemenië en aan Griekenland en stelt een verplichten militairen dienst in Engeland in. Mussolini bezet Albanië, Chamberlain antwoordt met een bond genootschap met Turkije; Hitler en Mussolini sluiten het politieke en militaire pact van Milaan; Chamberlain's antwoord? Het is nog niet volledig uitgesproken, het antwoord is nog niet precies geformuleerd, doch het komt hierop neer: een verbond tusschen Londen— ParijsMoskou. Heel de wereld volgt met spanning de vor ming van dit merkwaardige verbond. De onder handelingen zijn moeilijk, gaan stroef, want het conservatieve Engeland vertrouwt het commu nistische Rusland niet en omgekeerd en toch willen beide het verbond, want beide zeggen, dat ze een vredesfront willen oprichten tegen verdere agressie in Europa. Principieel zijn beide het dus eens en men kan onderhandelen; het wordt een loven en bieden. In de onderhandelingen, welke nu al sinds begin April gevoerd worden, zijn verschillende phases te onderscheiden. Engeland had na de be zetting van Tsjecho-Slowakije eenige verplich tingen op zich genomen om de veiligheid van eenige staten in Oost-Europa te garandeeren; in de eerste plaats Polen, met Wederkeerigheid, in de tweede plaats Roemenië, zonder wederkee- righeid. Londen nam deze verplichtingen op zich zonder de Sovjet-regeering uit te noodigen er direct aan deel te nemen. Een directe deel name zou toen van de zijde der gegarandeerde staten op bezwaren zijn gestuit. We komen nu aan de eerste phase: Londen vraagt de Sovjet- regeering een verklaring af te leggen, gelijk aan die van de Engelsche regeering, en wel in dien geest, dat in geval Engeland en Frankrijk bij de uitvoering van de reeds op zich genomen verplichtingen in een conflict geraken, de Sovjet-regeering bereid is liulp te verleenen, in dien er om gevraagd wordt. Moskou wijst dit voorstel af, en komt met een uitgebreider en rigoureuzer plan voor den dag: de garantie moet niet beperkt blijven tot Polen en Roemenië en de uitvoering der garantie moet automatisch werken. Dit was de tweede phase. Er worden nu drukke onderhandelingen ge voerd tusschen Lord Halifax en Maisky, den Russischen ambassadeur te Londen, tusschen Halifax en Bonnet te Parijs en ten slotte tus schen Fransche, Engelsche en Russische gede legeerden te Genève. Het Russische persagent schap Tass zet in een opzienbarend artikel het standpunt van Moskou nog eens uiteen en eischt dat het eventueel te sluiten verdrag op weder- keerigheid zal berusten. De vierde phase kenmerkt zich door het steeds moeilijker worden der onderhandelingen. Moskou voelt zich in een sterke positie en buit deze zoo veel mogelijk uit. Potemkin, die te Genève met Halifax besprekingen zou voeren, verschijnt niet. Chamberlain zegt in het Lagerhuis, dat er een soort scherm, een soort muur tusschen de twee regeeringen schijnt te bestaan, maar het is Londen, dat concessies doet, hoewel aar- zeiend en met duidelijken tegenzin. We komen nu aan de phase, waarin de huidige onderhandelingen plaats hebben en welke be gint met de rede van Molotof. Met spanning ziet men in de Europeesche hoofdstad de woor den van den Sovjet-Russischen minister-presi dent en volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken tegemoet. De persbureaux en buitenland sche correspondenten seinden berichten, w'aar- uit men den indruk kreeg, dat het verdrag Lon den—ParijsMoskou zoo goed als in kruiken en kannen was. Het Kremlin zweeg, zooals het sinds 10 Maart gezwegen had, toen Stalin een rede hield, waarin hij de Westersche democra tieën beschuldigde, dat zij niets liever zagen dan dat Duitschland Rusland zou binnenvallen. Molotof zette een domper op het al te voorbarige optimisme. Zeker, er was wfel een schrede voor waarts gedaan Londen en Parijs waren be reid tot wederkeerigheid dus hulp te verlee nen, in geval van een directen aanval op Rus land maar Moskou had nog meer wenschen: o.a. moest het pact zonder uitzondering alle landen aan de Westgrens van de Sovjet-Unie, dus ook de Oostzee-staten garandeeren. Boven dien wilde Moskou er niets van weten, dat Engeland den Volkenbond inschakelde. Het be ruchte artikel dook weer op, dat hulp aal worden geboden overeenkomstig art. 16 van het handvest van den Volkenbond. Moskou vreest de blijkbaar omslachtige procedure van beraad slaging van den Volkenbond. En om het Londen en Parijs nog lastiger te maken, herinnerde Molotof er aan, dat er kans bestaat, dat de economische onderhandelingen met Duitschland spoedig hervat zullen worden. Verder voelde Rusland er niets voor „om voor andere volken de kastanjes uit het vuur te ha len" enz. Veel vriendelijks had Molotof nog niet over voor den te vormen driebond. Rusland wil nu, dat Engeland en Frankrijk garanties geven aan Estland, Letland en Finland, voor het ge val deze aangevallen Worden. Maar nu is het merkwaardige, dat deze landen van een garantie niets willen weten. Dit is op het oogen blik het belangrijkste geschilpunt. Of er dan weer geen nieuwe zullen opduiken? „Paris Soir" schetste na de rede van Molotof de situatie als volgt: Men verwachtte te Londen, dat Molotof over het EngelschRussisch verdrag een heel klein, kort woordje zou zeggen, dat in het Engelsch luidt: „yes" en in het Russisch: da.... Molotof heeft niet „ja" gezegd; hij heeft ook niet „neen" gezegd; hij zeide alleen „nog niet". LONDEN, 6 Juni. (Havas). Het Ministerie van Luchtvaart heeft bekend gemaakt dat het systeem der ballonversperring tot bescherming van Londen tegen luchtaanvallen permanent gehandhaafd zal worden in het meest kwetsbare centrum van de bebouwde kom van Londen. De afdeelingen, die ingedeeld zijn bü de ver sperring zullen elk een dienst van een maand bij toerbeurt verrichten te beginnen op 11 Juni as. H. Ms. onderzeeboot O. 16, onder bevel van luitenant ter zee le klasse P. A. Mulock van der Vlies Bik is Maandag te Tandjong Priok aange komen. De commandant der zeemacht, vice-admiraal Ferwerda begaf zich aan boord, en hield een korte toespraak tot den commandant, de offi cieren en de andere leden van de bemanning. Spr. heette hen namens de marine in Neder- landseh-Indië welkom.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5