m I uto „FAMEZO H. J. VAN DER MEER Werklooze sloeg met breekijzer Haarlem, 8 Juni rijwielen DONDERDAG 8 JUNI 1939 Het afgeloopen tooneelseizoen W, at Katholiek Haarlem speelde «in een STADSSCHOUWBURG ROUWKAMER IN GEBRUIK GENOMEN WEDSTRIJDEN POLITIE- DIENSTHONDEN Voor de vernieuwing van het metselwerk der Zuid-pier te IJmuiden moet een aan tal betonblokken verwijderd worden. Dit geschiedde tot nu toe met houweelen, men is er nu echter toe overgegaan de blokken met dynamiet te laten springen. Foto: Eén der blokken springt uiteen Het watervliegtuig uit De Mok, dat gisterenmiddag, bemand met twee vliegers, in het Spaarne neerstreek en dat natuurlijk zeer veel belangstelling trok In zijn drift ging hij ambtenaar van Maatschappelijk Hulp betoon met breekijzer te lijf 2 jaar geëischt Misdadige duivenliefde IJmuidensche inbreker krijgt IV2 jaar Mr. dr. F. A. Bijvoet voor de R. K. Staatspartij Ie H.B.S.B. bestaat 75 jaar Brandje te Vogelenzang AGENDA LUCHTBESCHERMING IN HAARLEM BURGERLIJKE STAND Wie zag dat? ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN de Zilveren r boor Hruschlca STAD Nu wij de verrassing beleven van vroege zo- ersche dagen sommigen mompelen reeds an hittegblf en wij 's avonds in de tuinen enter onze woningen een koel windje pogen bewegen om langs onze slapen te strijken, ?aan onze gedachten onwillekeurg terug naar en> die nog slechts kort geleden zulke vrije ren benutten om zich „in het zweet te wer- e"-" En nog wel uit liefhebberij! De Stads- J-houwburg op het thans zon-doorstoofde Wil- fplein zou heel wat kunnen vertellen over de 'gsten en benauwdheden, die binnen zijn mu ren zün doorstaan, over de zweetdruppels, die gestort en over de zuchten, die zijn ge «.j ovuvy; k UVCI UC Z»UL/llbCJ.l, U1C II fc>^ akt (Joqj. onze Katholieke dilettanten tij - "s het tooneelseizoen 19381939. Waar Desti to, rmede wi^ slechts wilden zeggen, dat de van tooneelspelen van een dilettant veel en, mits ernstig opgevat, uren van inspan- en arbeid kost u het seizoen achter den rug is, heeft het zin, taak vergt fiend. woord van lof te uiten aan het adres der uren van onze Haarlemsche Katholieke JMeelvereenigingen. Wij hebben in den loop 1161 seizoen meermalen de gelegenheid ge had "aarb met hen van gedachten te wisselen en het lJ is ons gebleken, dat geen enkel bestuur vereeniging beschouwt als een instituut tot mateloos aankweeken van den lach. Men ut mt van het eenjg juiste standpunt, dat het °oneel een veredelenden invloed moet uitoefe- I m dat het een taak heeft te vervullen juist 5ezen tijd van geestelijke ontreddering, doch van geestelijken opbouw. Het volbrengen fa a Ir l.n„ nnenKiorlav. lnn cv, H r>r"l nrOrr hen biet e taak kan geschieden langs den weg van lach en langs den weg van den traan Ij,.. andere woorden, zoowel klucht to!JSPel als drama kunnen hierbij op de reper- worden ingeschakeld. Zulke gezonde ideeën der de bestuurderen onzer tooneel vereenigin- is.n ~'even den burger moed. Een andere vraag hoe bereikt men het doel? Men moet nu v hrnaal rekening houden zelfs een tooneel- ^reehiging is afhankelijk van stoffelijken steun! biet de eischen en inzichten van het publiek voorzichtig beleid vraagt, dat men bij het „y bustellen van het repertoire den weg der l -"lelijkheid bewandelt en voorloopig „niet te ^.grijpt." wi) zullen niet ingaan op de vraag of som- vereenigingen van tijd tot tijd niet wat hel Snel het hoofd bukken voor de stoffelijke ar>gen der vereeniging, doch een terugblik rPen naar de prestaties tijdens het afgeloopen Ui z°bn. Natuurlijk hebben de „lachsuccessen", 2jj biecstal niet tegelijkertijd „tooneelsuccessen" ^Jb in den juisten zin van het woord, wederom onderdeel gevormd van het jaarprogram. 1 hieenen ze in een jaaroverzicht voorbij te da k1 Saan' om in het bijzonder onze aan- h^,ht te bepalen tot het werk van hooger ge- e- Onze oudste vereeniging „Alberdingk j, IJ,H" kan onder leiding van haar regisseur g Wan Moerkerk terugzien op drie voorstellin- gj1, h-l. „Janus Tulp", „De Molen van Sans- 0 Uci" en „De pastoor van Neuvillette." Elke 'v0ering ademde een sfeer van verzorging en ,ar Onze meening moet het ouderwetsche ;aabus Tulp" van den ouderwetschen Justus j, b Mourik als het best geslaagd worden ge- "Vakteriseerd. óók wat betreft keuze. q anciënniteit volgt dan St. Genesius uit verveen, die wij langzamerhand wel mogen be- bi UWen als een vereeniging, welke zijdelings (jJ c'e tooneelcultuur van de stad Haarlem is r 'obken. Het ernstige spel „Branding" en het tiit nde stuk „Tropenadel" vormden de belang, Ijj. te voorstellingen van dit gezelschap, waar- öiiri06 °Pvoering van „Branding" boven de ddelrnaat uitstak en duidde op de hoopvolle iet)e''Ükheden, welke in deze vereeniging schui- haiThaIia" gaf als vertooningen van „beter" ge- ,jj „Bij Heernonkel" van Jac. Ballings en Familie-Dictator' van den schrijver dezer regelen. ge~® regisseur Jos van Turenhout wist met dit ta* °hap in „Heernonkel" meermalen een ver- t|, t"ende spontaneïteit te bereiken. „De Familie- ^otator" werd zoo verzekerde men mij 0j veel enthousiasme gerepeteerd en de lei- Ya S der vereeniging beschouwde de opvoering 't dit «Pel als het hoogtepunt van Thalia in p v°°rbije seizoen. Volgens de gebruikelijke ge- e bescheidenheid dienen wij ons, als auteur h- ,^bt spel, van verder commentaar te ont ken. w^bzë jongste vereeniging „Ludamus" mag te- Èon u11 °P een uitstekend seizoen, dat wil zeg- bij de eerste en de laatste voorstelling. Met genoegen denken wij nog terug aan de opvoe ring van „Chateau de Bersac" in September van het vórige jaar, waarbij spel en décor zui ver waren afgestemd op voorname sfeer; en een zelfde resultaat bereikte men in „Hij, zij en Hottentot", het bijzonder aardige blijspel, waar mede „Ludamus" de vorige maand haar werk zaamheid voor dit seizoen besloot. Indien men op den ingeslagen weg voortgaat en de leiding zich niet door allerlei omstandigheden op zij wegen laat voeren, voorspellen wij deze tooneel- vereeniging een roemvolle toekomst. Het Katholieke tooneel in Haarlem toont zich actief en bereikt van tijd tot tijd grootere of kleinere prestaties, die de beste verwachtingen geven voor de toekomst. Ingewijden weten, dat in deze „stille" maanden hard en moeizaam wordt gelezen om stukken te vinden voor het repertoire voor het volgende seizoen. En daar bij verneemt men steeds weer de klacht, dan het zoo moeilijk valt om een goed spel te vin den. Inderdaad er ontbreekt nog wel iets op dit gebied in Nederland en het valt voor goede vereenigingen niet mee om een behoorlijk re pertoire samen te stellen. En juist daarom zien wij met bijzondere be langstelling de repertoire-samenstelling der* ve1- - schillende vereenigingen tegemoet en gaan intusschen als recensent uitrusten. PIETEN, VAN DER VALK BEL AMI, operette in 3 acten van Leopold Jacobson en Rudolf Oes- terreicher, muziek Jean Gilbert, door Fritz Hirsch Operette. Een vreemd verhaal van liefde en liefdes verdriet, doch niet vreemder dan alle andere operetten, is deze Bel Ami, waaruit de voor naamste melodie reeds haar ronde maakt en op de straatpopulariteit een aanval doet. Bel Ami is een soort Nieuwenhuis (of Ca sanova om meer in de oorspronkelijke taal te blijven)die de oogen van alle vrouwen doet schitteren en dezelver harten heftiger laat kloppen. Natuurlijk is hij een prins van den bloede, doch gelukkig slechts van een denk beeldig koninkrijk, die in den tijd dat deze operette speelt, het zwakke gedeelte van de Parijsche upperten met zijn charme onveilig maakt. Een, namens hem uit zijn land ver dreven gravin, die nu haar brood verdient met zang, dans en wraakplannen, kruist zijn weg, en heeft de keus hem aan haar vijanden over te leveren of doordringend verliefd op hem te worden. Echt vrouwelijk besluit zij tot het laat ste en nadat eerst nog een paartje met een zoetemelksche-kaas-liefde foutief wordt gear resteerd, vliegen prins en gravin elkaar in de armen en verkeeren waarschijnlijk thans nog in dien toestand, doch het gordijn heeft hen aan alle onbescheiden blikken onttrokken. Ziedaar den inhoud van deze nieuwe Fritz Hirsch operette, welke weer even kleurrijk en geraffineerd als gewoonlijk door Hirsch ten tooneele werd gevoerd. Er waren twee gasten bij het gezelschap, Hilde Harmat, nog een oude bekende van vroe ger, en Imre Raday, een nieuwe onbekende van thans. Voor de rest was het weer het ge bruikelijke groepje, dat zoo geheel en al van deze operette-sfeer is doordrongen en dat het geheel tot een goed sluitend en alleraange naamst schouwspel weet te maken. Hirsch zelf was nu een stramme lord en te vens gezant van het Trangocianië, een creatie, welke hem evengoed blijkt te liggen, als die van een ronden Weenschen huisknecht, terwijl Egon Rarter, als prins van Komga, de drager van de titelrol, Bel Ami is en als zoodanig een uitstekend figuur sloeg. Paul Harder en Ruth Rhoden vormden samen het paartje wiens onhandige liefde tot veel vroolijkheid aanlei ding geeft. Harder als altijd een jolig en graag gezien acteur, vond in Ruth Rhoden een alles zins behoorlijke partner. En zoo was alles bijeen weer een feestelijk en vroolijk spel, van op muziek gezette blijden onzin, waaraan men eenige uren een aangena me verpoozing had en daarna nog een prettige herinnering overhield. Het muzikale gedeelte was weer aan de goede zorgen van Hans Lich- tenstein met zijn orkest toevertrouwd, en de uitvoering daarvan liet weer niets te wenschen over. Het decor, dat ons niet van Gerard Vroom leek te zijn, voldeed uitstekend en was royaal van opzet. De kleeding der dames scheen op de warmte te zijn ingesteld, al leek het ons nou ook weer niet zóó warm. Sapienti sat. Overigens een frissche montere operette, wel ke wij aan volwassenen wel kunnen aanbeve len. V—t. In tegenwoordigheid van verschillende autori teiten had vanmorgen om 10 uur de officieeie in gebruikneming plaats van de rouwkamers der Coöperatieve Associatie voor Lijkbezorging aan den Zijlweg 63. Namens het gemeentebestuur was aanwezig Wethouder A. G. Boes. Verder gaven van hun belangstelling blijk de heer J. L. Bouwer, direc teur van Hout en Plantsoenen en tevens direc teur van de Algemeene Begraafplaats en de heer Ravensloot, opzichter van de Algemeene Eegraafplaats. De bezichtiging geschiedde mede door de be stuursleden van de associatie, twee der oprich ters, de heeren J. de Bok en H. Plant, en stond onder leiding van den voorzitter, den heer E. Kaleveld en den secretaris den heer G. Hage- bout. Allereerst bezichtigde men de ontvangkamer, die aan de voorzijde van het geheel verbouwde pand gelegen is. Deze kamer is door een paars gordijn in twee gelijke deelen verdeeld. Achter het gordijn wordt de kist met het stoffelijk overschot opgebaard. De familieleden kunnen hier, alvorens naar de begraafplaats te vertrek ken, een laatsten groet brengen. Verder zijn er twee rouwkamers, geheel van beton en marmer. De inrichting is vooral van „beteekenis voor personen, die een pension of een zaak hebben, waardoor het minder goed mogelijk is een rouw kamer in te richten. In het kader van de feestelijkheden, die de afdeeling Haarlem en omstreken van den Ne- derlandschen Bond voor den Diensthond bij haar tienjarig bestaan organiseert, zijn Dinsdag en Woensdag op het landgoed Schaependuinen te Bloemendaal de Tenckinck-bekerwedstrijden gehouden. De jury bestond uit de heeren E. H. Ten- ckinck, D. Jacobs en J. Doornbosch. De uitslag was als volgt: 1. I. Offringa met „Corry", winnaar van den beker met 469 pun ten uit een maximum van 510 punten; 2. L. Bruinenberg met „Max", 456 punten; 3. Tj. H. Dijkman (Dolly) 455 punten; 4. P. van der Mey (Nero), 445 punten; 5. A. Zwart (Kazan), 432 punten; 6. F. G. Bultje (Rigo), 428 punten; 7. A. Rutte (Leksy), 424 punten; 8. H. van Gulde- ner (Breston). 395 punten; 9. L. Hofstra (Due), 383 punten; 10. C. Kuyer (Kazan), 368 punten; 11. D. Doornbosch (Kaz^n), 356 punten; 12. P. Huisman (Due), 340 punten; 13. W. Jonker (Olaf), 335 punten; 14. J. M. van der Zande (Nora), 324 punten; 15. J. J. H. van Gent (Beer), 321 punten. De voorzitter van de afdeeling Haarlem, de heer J. Doornbosch, wenschte den prijswinnaars van harte geluk, in het bijzonder den winnaar Offringa, wien nog een extra-prijs te beurt viel in den vorm van een beker, door de familie Sonneveld voor de beste prestaties in enkele onderdeelen van het programma beschikbaar gesteld. De voorzitter dankte ieder, die had bijgedra gen tot het slagen van deze wedstrijden. En in het bijzonder mevrouw Bierens de Haan-van Riemsdijk die haar terrein welwillend ter be schikking stelde. De hulde, die spr. bracht aan den heer D. Ie Roy, die beide dagen als boef fungeerde (geen sinecure bij een temperatuur van bijna 100 gr.) was meer dan verdiend. Zaterdagmiddag vindt in café Bolwerk de prijsuitreiking plaats. 99 geh compl. met electr. lamp f 32.SO I 37.50 en geheel verchroomd met trommelremmen drie jaar garantie en gratis f cc onderhoud 1 SCHAGCHELSTRAAT en Filiaal hoek CRONjéSTRAAT „Hier heeft U weer eens kunnen zien, waartoe moeilijkheden een mensch kunnen brengen," zei de verdediger, Mr. O. H. van Wijk, in zijn pleidooi voor een Wormer- veerschen werklooze, die verdacht van po ging tot doodslag hedenmorgen voor de Haarlemsche Rechtbank stond. „Hij gaat piekeren, verliest zijn nuchteren kijk op de dingen en komt er zoo toe om onbeheerscht er op los te slaan. Deze verdachte had het idee: ik sta tegenover de geheele wereld en de geheele wereld staat tegenover mij." Op den 27sten Januari van dit jaar was de werklooze komen vragen of hij nog niet in aanmerking kwam voor steun. Op zijn verzoek was toen afwijzend beslist. Niet speciaal om re denen, die verdachte persoonlijk betroffen, maar omdat normaliter de dienst van Maat schappelijk Hulpbetoon niet direct tot uitkee- ring overgaat, als iemand, die tot voor kort een behoorlijke verdienste had, zonder werk komt. Verdachte liet het hier niet hij zitten. Nog denzelfden avond wachtte hij een ambtenaar van M.H. op en reed met hem per fiets over den wandelweg te Wormerveer 0111 de kwestie nog eens te bespreken. Toen deze besprekingen niet het gewenschte resultaat opleverden, reed hij tegen de fiets van den ambtenaar op, zooóat beiden kwamen te vallen, gaf vervolgens zijn slachtoffer eenige slagen met de vuist op het achterhoofd en be werkte hem tenslotte met een breekijzer, waar van iedere slag doodelijk had kunnen zijn. De ambtenaar stond eerst op, werd toen echter weer op den grond geslagen en bleef bewuste loos liggen. President: Waarom heeft U dat breekijzer meegenomen? Heeft U de bedoeling gehad om hem daarmee, als hij niet op Uw verzoek in ging, dood te slaan? U heeft het voorwerp van boven moeten halen, daar moet toch een be doeling aan ten grondslag hebben gelegen?" Verdachte: Als ik nagedacht had, zou dit al les zeker niet gebeurd zijn. Wat heb ik gedaan? Wat heb ik er mee bereikt en wat kon ik er mee bereiken? Des morgens aan het loket, toen ik de afwijzende beslissing op mijn verzoek ver nam, wist ik me geen raad. Ik zag er geen gat meer in. Ik moet me in mijn drift niet meer hebben kunnen beheerschen. Pres.: Uw slachtoffer is een ambtenaar, die soms beslissingen moet nemen in het nadeel van den betrokkene. Dit doet hij ook niet voor zijn plezier. Verdachte begreep dit nu wel. Hij had totaal in het wilde weg geslagen en kon zich niet meer herinneren, kon zich zelfs niet voorstel len, dat hij zijn slachtoffer met het breekijzer op het hoofd zou hebben geslagen. Een zeventienjarige drukker had de eerste slagen in aeze vechtpartij gezien. Hij was ech ter doorgereden. Pres.: Er zijn ook menschen, die dan tus- schenbeide komen. Dat had een melkslijter uit Zaandijk gedaan, die van zijn motor was gestapt, het deksel van een melkbus had genomen en op de vechtenden was toegestapt. Zijn tusschenkomst was echter niet meer noodig. Verdachte hield reeds op met slaan. De officier van Justitie achtte poging tot doodslag bewezen. Hij wilde aannemen, dat deze slagen niet met voorbedachten rade gegeven waren dan had ook poging tot moord op de ten laste legging gestaan Onmiddellijk na zijn daden heeft ver dachte spijt gekregen en zich zijn daden gerealiseerd. Toen de ambtenaar zich wilde gaan verdedigen, zei hij: Blijf daar maar. Ik ga mezelf wel aangeven. En hij heeft zich zelf ook aangegeven. Hij heeft echter slagen gegeven met een voorwerp, waarvan iedere slag, zeker in zijn krachtige hand, doodelijk had kunnen zijn. Mocht zijn slachtoffer er het leven bij heb ben ingeschoten, dan zou hier toch zeker doodslag ten laste zijn gelegd. Nu toevallig gelukkig het normale resultaat uitbleef, kan toch niet anders dan van poging tot doodslag worden gesproken. De verdediger, Mr. O. H. van Wijk, achtte al leen mishandeling bewezen en bepleitte uiter ste clementie. Eenige maanden geleden heeft de Hillegom- sche politie de voornaamste leden van een die venbende gearresteerd, die tal van diefstal letjes op het geweten hadden, waarvan de meeste verband hielden met de edele duiven sport. Zoo waren in Februari in een tuin aan den ouden Heerenweg asbestplaten gestolen, waarvan een 27-jarige werklooze zooals na der bleek gebruik had gemaakt van zijn dui venhokken. Uit het hok van een Hillegomschen bloemist wera een doffer gestolen en uit een ander hok vijf postduiven. De doffer werd later terugge vonden bij een duivenhouder in Lisse. De werklooze, die in samenwerking met een handlanger deze misdaden pleegde, hoorde zes maanden gevangenisstraf tegen zich eischen. De hanalanger stond terecht wegens heling. De Officier noemde hem den aanstichter van deze diefstallen. Hij bracht eerlijke menschen op het slechte pad. Daarom eischte de Officier, ook al zijn de misdaden klein, een zware straf, n.l. negen maanden. Een andere heler, die zeiae zooals helers dat gewoon zijn er niets van te weten, dat de door hem gekochte duiven van diefstal afkomstig zouden zijn, kwam er met 'n lichteren eisch van af. De officier eischte 2 maanden gevangenisstraf. Uitspraken 22 Juni. De 25-jarige IJmuidenaar, die 14 dagen ga- leden voor de Haarlemsche Rechtbank stond, had op 7 April ingebroken bij een fruithande laar en was met een niet te onderschatten buit naar huis gegaan. Conform den eisch werd hij hedenmorgen tot 1/t jaar gevangenisstraf veroordeeld. In ons verslag van de propagandavergade- ring der R.K. Staatspartij afdeeling Overveen op Dinsdagavond 1.1. komt de volgende zin snede voor; „Ten opzichte van een propagan- davergadering van dien bond wilde de burge meester een zuiver neutraal standpunt inne men. Hij had de bevoegdheid om die vergade ring te verbieden; deed dit echter niet." Deze woorden wekken den indruk, alsof over een bepaald geval, dat zich in het verleden heeft afgespeeld, gesproken werd; dit is even wel niet zoo. Mr. Bijvoet besprak de houding die de burgemeester verklaard biad in toe komstige gevallen bij deze vraagstukken te zullen innemen. De Gemeentelijke le H.B.S.B. met 5-jarigen cursus bestaat dit jaar 75 jaar. De feestelijkheden worden ingezet met een sportdag op 15 Juni op het H.F.C.-terrein aan de Spanjaardslaan. Vele ouders en reünisten worden op dezen sportdag verwacht, In den afgeloopen nacht omstreeks twee uur werd de politie te Vogelenzang in kennis gesteld van het feit dat ten Westen van den Zilkerweg een hoop helmgras in brand stond. De brand weer was spoedig ter plaatse en had omstreeks drie uur den brand gebluscht. Doordat de eigenaar, de heer L. J. M. Neder- stigt te Noordwijkerhout, des avonds bij den hoop van 3000 K.G. helmgras zijn pijpje had opge stoken is de brand ontstaan. PRIJSVRAAG TOT 1 JULI Fl. 8000.-PRIJZEN Gebouw St. Bavo: Groenten- en Fruithan del, 8 uur; Geestel. Belangen, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Gr. Kerk; Orgelbespeling 34 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 105 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Door de afd. Haarlem van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming werd in het Gebouw van den Protestantenbond in de Ber kenstraat een openbare vergadering gehouden voor de bewoners uit de wijken 15 en 16, het stadsdeel van Haarlem-Noord gelegen tusschen Kleverlaan, Kloosterstraat en Zaanenlaan, Zaanenstraat. Uit de zeer groote opkomst bleek wederom' hoe groot de belangstelling voor de luchtbe scherming thans is. In zijn openingswoord zette de voorzitter van de afdeeling Haarlem doel en streven van de vereeniging uiteen, waarbij hij een beroep deed op alle bewoners van deze wijken hun mede werking te verleenen. Slechts door een goede organisatie bij hechte samenwerking der bur gerij kan. aan de gevaren uit de lucht weerstand worden geboden. Vervolgens hield de heer E. H. Tenckinck, hoofd van den Luchtbeschermingsdienst, een rede, waarin hij de organisatie van de luchtbe scherming schetste en waarin hij naar voren deed komen, dat de gezinsbescherming voor en door de burgerij de kern van de luchtbescher ming is. Vervolgens gaf de heer Tenckinck een overzicht over de gevaren, die uit de lucht drei gen kunnen. Ter bestrijding hiervan moeten ook de overheidsdiensten, die gedecentraliseerd worden door indeeling van de stad in vakken en wijken, belangrijk uitgebreid worden, waarvoor een beroep gedaan wordt op de burgerij om zich als vrijwilliger aan te melden. Tenslotte wijdde spreker bijzondere aandacht aan de praktische uitvoering der gezinsbescherming, waarbij hij erop wees hoe met eenvoudige middelen en ge ringe kosten veel bereikt kan worden. De rede, die voor allen veel wetenswaardigs bevatte, ondervond een belangstellend en dank baar gehoor, hetgeen bleek uit de gestelde vra gen, die alle tot tevredenheid beantwoord wer den. Aan het eind van den avond werd overgegaan tot samenstelling van een wijk-comité, waar over binnenkort nadere gegevens verstrekt zul len worden. Geboren; 4 Juni C. VossSinger, d. 5 Juni C. M. Wassink—Dekker, z. G. W. F van Leeu wenJoostema, z. J. H. Strijland—Smeenk, z. M. C. van Bruggede Rooij, d. 6 Juni G. Prins Koning, z. 7 Juni H. -J. van der Hulst Stroombergen, z. C. Zwiersenvan Hofwegen, z. N. van Leeuwen—Waterman, d. W. Bouwer Bouwer, d. A. M. van LuykDoesberg, d. J. Smitvan Kampen, d. E. J. L. Dop—Kingmans, z. J. C. BaanBeullens, d. F. Schoorl Boot, d. Overleden; 7 Juni F. van 't HofMauritz, 65 jaar, Lange Lakenstraat. R. Kalbfleisch, 65 jaar, Kruisstraat. M. C. Kok, 46 jaar, Haze- pa tersla an. Ondertrouwd 7 Juni K. Verkade en A. A. Berghuijs. G. Geüings en J. Dijkstra. M. van der Walle en B. Jonker. J. T. Swarte en H. A. M. Kuenen. 8 Juni P. A. Althuisius en C. S. C. Gardenier. C. Ritsema en E. M. Hoorn. G. Kanning en S. E. Walter. J. A. M. van Leuven en W. C. Veeneman. J. J. Boom en F. W. Kwast. T. J. Appel en P. Michel. C. J. Adriaanse en L. Hoogenberg. Getrouwd 8 Juni J. M. Smit en A. J. van Balen. A. van Oostendorp en J. H. van der M'aën. A. Singeling en C. Gouwentak. D. H. van der Vlerk en J. A. Warnecke. Dinsdagavond om kwart over 8 is een ze ventienjarig meisje, dat van de Koningstraat links af naar het Verwulft wilde rijden en daartoe een duidelijk teeken gaf, aangereden door een tot nu toe onbekend gebleven wiel rijder, die een te groote vaart had. Het meis je werd gewond. Getuigen werden verzocht zich voor het geven van inlichtingen aan het Bu reau van Politie, Smedestraat 23 te wenden. 32 Op weiken grond had ik hem kunnen v esteeren? Wij hebben niet één bewijs tegen em! En zonder aanhoudingsbevel. Je had twist tegen den kerel kunnen bw- hem tot een onvoorzichtigheid kunnen Sf'skelen en dan een agent ter hulp roepen. jD lest zou dan wel in orde gekomen zijn. «t voornaamste was, hem achter slot en gren- k 1 te krijgen. Maar dit moet ik zeggen: je hari nlet vermoeden, wien je eigenlijk vóór je d en welk een sujet van beteekenis ons ging "«nappen. Wat bedoelt u met die woorden? n"" Ja, je Zult groote oogen opzetten als ik zeg, dat ik heel den nacht met den neus over Wpü> umenten heb gezeten' documenten, anrt 6 de familie Von Turnwald betroffen en "ere. En dat ik bij dat onderzoek ben geko- tot conclusies, die bij den eersten aanblik loèf lijk mogen schijnen, maar niettemin r de leiten worden bevestigd er ons een stevigen draad in de hand geven, om uit den doolhof van tegenstrijdigheden, waarin wij nu omzwerven, te geraken. U maakt mij waarlijk nieuwsgierig! Luister dus: De man met de krijschende stem die Mr. Wendland en Anna- Milden heeft vermoord heet UIrich Von Turnwald en is de oudste zoon der tegenwoordige eigenares van Sperber-Eck. Hij werd vele jaren geleden wegens diefstal en wegens moord op zijn leeraar tot vier jaar tuchthuis veroordeeld, zat die straf uit en vestigde zich daarna in Argentinië. De familie heeft hem uitgestooten. Dat zijn feiten, die bewezen kunnen worden. Door iedereen verlaten, zonder middelen van bestaan, in moreel opzicht tot het laagste peil gedaald, wrokkende op degenen die hem hadden verstoo- ten, herinnerde zich die man, dat hij in de oude Heimat nog rechten bezat en hij kwam terug, om die rechten te doen gelden. Mr. Ullmann hield even op en keek Hem- pel vol verwachting aan. Maar Hempel zweeg.... En Ullmann ging voort: De rest is nog al duidelijk. UIrich Von Turnwald is twintig jaar weggeweest. Dus is hij niet op de hoogte wat de omstandig heden op Sperber-Eck betreft. Zijn vader is intusschen overleden. Welke testamentaire regelingen heeft die getroffen? Op de eerste plaats moet dit vastgesteld worden. Dan komen de huidige toestanden op Sperber-Eck aan de beurt. De advocaat die op dat tijdstip al de zaken der familie Von Turnwald waarnam; de man. die indertijd ook de onderhandelingen met den ontaarden zoon leidde, hem geld be zorgde en naar Zuid-Amerika afscheepte, die man leeft nog. Hij, die van alles zoo goed op de hoogte is, ook van het verstooten van den oudsten zoon en van het met dezen gesloten accoord, is als tegenstander het meest te duch ten. Hij zal al het mogelijke doen om Ulrich's aanspraken te verijdelen. Heel zeker 'bezat Mr. Wendland documenten, waarop hij zich kon beroepen. Hebt u in de map iets van dien aard ge vonden? vroeg Hempel. Misschien een acte van afstand? Neen. Maar 't is duidelijk, dat het dossier gestolen werd met geen ander doel, dan om zekere papieren, die UIrich Von Turnwald last konden veroorzaken, eruit te laten verdwijnen. In een afschrift van het testament van den ouden heer Von Turnwald wordt van den oudsten zoon niet gerept. Bij die uiterste wils beschikking wordt mevrouw Sibylle von Turn wald tot universeele erfgename aangesteld; haar kinderen, Roland en Veronica krijgen eenvoudig hun wettig aandeel van het nage laten vermogen. Maar 't lijdt geen twijfel, dat Wendland ook door mondelinge, eventueel onder eede afgelegde verklaringen de aanspra ken van den uit Amerika teruggekeerden Von Turnwald had kunnen vernietigen. Hij moest dus uit den weg worden geruimd. Dit was ook het geval met Anna Milden, nadat zij de van haar gevraagde diensten bewezen had. Dan had UIrich de handen vrij. Voor de wet was hij nog steeds de eerstgeboren zoon en ingeval er geen verzet kwam <le wettige erfgenaam. Zijn recht zou zelfs het tesffement ongeldig hebben gemaakt, omdat hij daarin niet genoemd wordt; hij had kunnen aanvoeren, dat het in zijn toenmaligen vorm gemaakt was onder de valsche veronderstefling van zijn overlijden. Begrijp je nu alles? En wat zeg je van dien verrassenden keer in de zaak? XX Silas Hempel zei eerst niets. Hij was opge staan en liep onrustig op en neer. Moest hij Ullmann in den waan laten, dat Meller inderdaad UIrich Von Turnwald was en voor eigen rekening had gewerkt? Of was nu het oogenblik gekomen om hem alles te zeggen? Ook den op Gottfried Kluge gepleegden moord en de rol, door Andagola met zijn zilveren auto en zijn sprekende familie gelijkenis met de Von Turnwald's in heel de zaak gespeeld? Nog steeds verzette zich iets in hem zeer heftig ertegen de politie zijn laatste kaarten bloot te leggen. Doch moest hij er niet toe be sluiten, nu Ullmann toch reeds zooveel was 'te weten gekomen? Hoe zouden zij langs uiteen- loopende wegen hun doel bereiken? Zonder het te weten zouden zij elkander ieder oogenblik moeilijkheden veroorzaken. Hij bleef vóór Ullmann staan: Eerst nog een vraag, mijnheer: Hoe weet u dat eigenlijk allemaal? Zeker niet enkel uit de Tumwald-documenten? O neen! Die zeggen er niet veel van, want het voornaamste is er uit verwijderd. Uit die docunjenten ben ik alleen het bestaan van, UIrich Von Turnwald te weten gekomen. Onder de kwitanties liggen er eenige van 't bestuur der gevangenis van Stein over geldzendingen van Mr. Wendland ten profijte van den gevan gene UIrich Von Turnwald, wien zekere facilitei ten waren toegestaan. Dit trok onmiddellijk mijn aandacht. Ik vond ook een copie van een brief van Wendland aan ritmeester Sylvester von Turnwald, waarin wordt medegedeeld, dat met UIrich alles is geregeld volgens het verlan gen van zijn vader, en dat de jonge man on middellijk na zijn ontslag uit de gevangenis naar Buenos Aires is getrokken, in welke stad het grootste gedeelte van het overeengekomen kapi taal te zijner beschikking werd gesteld. Einde lijk vond ik in de map nog een brief van UIrich Von Turnwald zelf aan Mr. Wendland. In dien brief, afkomstig uit Montevideo en gedateerd uit hetzelfde jaar, dankt UIrich den advocaat voor al zijn moeite. Hoe was de toon van dien brief? Verbit terd, boos, driftig, onvriendelijk? Integendeel. Buitengewoon hartelijk, blijk baar door oprechte dankbaarheid in de pen gegeven. Uit deze schrale gegevens ontwik kelde zich voor mij een familiedrama, waarin Mr. Wendland een rol had gespeeld. En, beste Hempel, zij herinnerden mij ook onmiddellijk aan hetgeen je naar voren bracht, toen wij voor de eerste maal over de door Wendland nage laten papieren spraken. Plotseling kwamen mij je vermoedens niet meer zoo fantastisch voor, en ik besloot, de zaak grondig te onderzoeken, 't Scheen mij het eenvoudigst toe, te Stein rechtstreeks inlichtingen te vragen. Dat heb ik vanmorgen per telefoon gedaan, met aan duiding van de data der kwitanties en van den naam Von Turnwald. In de gevangenis te Stein schijnt voorbeeldige orde te heerschen, want heel spoedig was ik in 't bezit van de gevraagde inlichtingen. En toen? Hebt u intusschen den een of anderen maatregel getroffen? O zeker! Ik heb dezen morgen mijn tijd niet verloren, en al het mogelijke gedaan. Ik heb mij onmiddellijk per telefoon in verbin ding gesteld met de crimineele politie te Graz, en ook rechtstreeks met Roland Von Turnwald gesproken. Zoo vernam ik alles met betrekking tot den dood van Anna Milden. Ditmaal ontstelde Silas Hempel niet weinig. U hebt toch, naar ik hoop, bij uw onder houd met Graz niets van de geschiedenis van UIrich Von Turnwald verraden? vroeg hij driftig. Neen. Dat wil zeggen: ik heb heel even, zoo maar en passant gevraagd of men soms iets wist aangaande de lotgevallen en 't verblijf van den oudsten zoon van wijlen ritmeester Von Turnwald. Het antwoord luidde, dat men niets wist aangaande het bestaan van een twee den zoon. Wat Roland Von Turnwald betreft, die antwoordde, dat zijn broeder UIrich reeds twintig jaar dood was. Toen verzocht ik, met mevrouw Von Turnwald te mogen spreken, doch men antwoordde, dat zij tengevolge der ontdek king van 't lijk van Anna Milden aan een zenuwaandoening leed en dat de dokter iedere herinnering aan die zaak streng verbood. (Wordt vervolgd) I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5