Opgravingen bij Duin en Kruidberg 7000 Haarlemsche honden krevmborg Het oude Veis en van St. Willibrord en St. Engelmundus? VRIJDAG 9 JUNI 1939 in den gemeenschapspot gevonden wordt Minder crisis, meer honden Militairen! Attentie! Let op den fatalen datum! Makelaars ten stadhuize De feesten in September B. en W. stellen voor voor f 2000 deel te nemen De rondritten van „Haarlems Bloei" Belangstelling was zeer groot Programma Radio-Centrale Verkoopingen H.F.C.Stormvogels WAARBORG-KLEEDING waarborg-kieedmg alléén bij Hun aantal mindert als de hond De beteehenis van Haarlem voor den Ned. Bond BURGERLIJKE STAND H.B.S.—E.D.O. FRANS HALSMUSEUM Eere-tentoonstelling ter nagedach tenis van den beeldhouwer H. A. van den Eynde E.E. ZUSTERS VAN MOERDIJK 350.000 4 pCt. Oblig.-leening HOUTHANDEL WILLIAM PONT, ZAANDAM Winst 202.064 (v.j. 409.737) G I ERSTR.27 Dr. TH. W. TWAALFHOVEN Röntgenoloog aan het St. Jozef ziekenhuis te Heerlen HARINGVISSCHERIJ Verschillende schepen naar zee vertrokken Noordhollandsche Brandwaarborg Mij. van 1816 te Oudkarspel UIT DEN OMTREK LOONREGELING VOOR TEWERKGESTELDEN TE BLOEMENDAAL Voorstel van de R. K. en S.D.- fractie IJMUIDEN V.Z.V. VERPLETTERT HAARLEM 3 STAD n Volgens officieele schatting verleent onze gemeente gastvrijheid aan bijna 7000 hon den. Men kan dit aantal groot of klein en verheugend groot of verheugend klein noe men. Het ligt er maar aan hoe u een hond bekijkt en hce u getallen bekijkt. Honden - minnaars, die 7000 voor een stad als Haar lem veel vinden, zeggen: deze stad houdt van honden. En dat pleit voor haar bewo ners. Hondenhaters, die 7000 voor een stad als Haarlem weinig vinden, zeggen: dat valt me nu toch werkelijk mee. Er wonen meer verstandige menschen in Haarlem, dan ik dacht. En uit zijn standpunt bekeken pleit ook dat vcor de Haarlemmers. In andere combinaties zijn er misschien min der vleiende conclusies voor Haarlems stede lingen te trekken, doch dat verandert noch het cijfer en noch de honden. Dat cijfer verandert met de tijdsomstandig heden. Jaren van voedselschaarschte, zooals 19141918, gaan gepaard met een waren uit tocht van Fikkies, en in jaren van hoogcon junctuur is er een figuurlijk hondengedrang voor onze stadspoorten. Als de werkloosheid.toeneemt, neemt het aan tal honden af en als de prijzen der levens middelen stijgen gebeurt hetzelfde. Het cijfer is ook in hooge mate onderhevig aan vestiging en vertrek van Haarlemmers. Het eene jaar vertrekken er tal van hondenbezit ters en komen er slechts weinigen van elders, die een hondenhokje met zich voeren, het an dere jaar komen er op deze wijze tal van hon den bij en gaan er slechts weinige weg. De gastvrijheid wordt overigens niet gra tis verleend. Iedere Haarlemsche hond is belastingplichtig, of hij nu buitens- of binnenshuis verkeert. En de leeftijdsgrens voor belasting ligt bij hem veel lager dan die voor de burgers. Slechts honden bene den de zes weken, die niet de straat ge bruiken, zijn vrij van een hondenpenning. Vanaf dien. leeftijd zijn penningen ver schuldigd en wel in verhouding tot het in komen van den baas. Verdient de eigenaar minder dan 2000 per jaar dan betaalt hy voor zijn hond aan de gemeente 5, ver dient hij meer dan ƒ20.000 per jaar, dan moet hy zelfs 25 voor zijn huisdier neer leggen. Waakhonden en honden ten dienste van den landbouw of eenig bedrijf betalen belangryk minder, soms zelfs de helft. Deze heffing naar de draagkracht van den eigenaar is redeiyker dan die, welke nog in enkele gemeenten wordt toegepast, waar men belasting betaalt naar de grootte van den hond. En bovendien is heffing naar inkomen verstan diger. Want als men een hond naar de grdotte moet betalen, wacht men niet tot het beest zyn vollen wasdom heeft bereikt. Men laat het meten in zijn jeugd. En betaalt dan tot de vol gende opmeting den prijs voor een halfvolwas sen beest, dat na drie maanden misschien reeds zijn vollen wasdom bereikt heeft. Het aantal honden in Haarlem is thans groeiend. Er kwamen er dit jaar niet minder dan 1000 by, terwyi er slechts even 600 naar elders vertrokken. Globaal genomen is thans onge- veeer 20 pet. van de Haarlemsche gezinnen hondenbezitter. Meermalen hebben wü erop gewezen, dat dit maal dank zy een door de Staten-Generaal aangenomen daartoe strekkende wet bij de gemeenteraadsverkiezingen door militairen b ij volmacht gestemd kan worden. Kiesgerechtigde militairen by de land- en zeemacht, die buiten hun woonplaats in wer- kelyken dienst zyn en nog geen maatregelen getroffen hebben om van hun recht, bij vol macht te stemmen, gebruik te kunnen maken, worden er aan herinnerd, dat zy onverwyid alsnog die maatregelen dienen te nemen. Zy moeten zich direct in hun garnizoen bü den hiervoor aangewezen officier melden en j een formulier invullen. Verdere inlichtingen zijn j te verkrijgen bijden commandant der betref fende militairen. De tyd dringt dus wèl! Praktisch kan alleen morgen nog maar de noodzakeiyke eerste stap gezet worden. Naar wü vernemen zal in de Woensdag a.s. te houden vergadering van den Haarlemschen ge meenteraad behandeld worden een voorstel van B. en W. om tot een bedrag van 2000,deel te nemen in de kosten, die verbonden zijn aan de Hildebrandfeesten in September. De belangstelling voor de rondritten, die Haarlems Bloei ook dit jaar 'weer organi seert en die vandaag weer zijn begonnen, is buitengewoon groot geweest. Er waren vandaag 5 bussen noodig om de deelnemers door de Haarlemsche straten te voeren. Voorwaar een goed begin! Zaterdag 10 Juni Programma 1: Jaarsveld en Hilversum I. Programma 2: Hilversum II. Programma 3: 8.000.20 Keulen; 10.20— 10.50 Parüs; 10.50—11.20 Radio PTT Nord: 11.20 —11.50 Parüs; 11.50—12.20 Radio PTT Nord; 12.20—1.20 Ned. Brussel; 1.20—2.20 Fransch Brussel; 2.203.50 Ned. Brussel; 3.504.30 Keu len; 4.306.20 Ned. Brussel; 6.206.35 Fransch Brussel; 6.357.20 Londen; 7.20—7.50 Fransch Brussel; 7.508.30 Ned. Brussel; 8.308.50 Keulen; 8.509.40 Ned. Brussel; 9.40—10.55 Keulen; 10.5512.00 Ned. Brussel. Programma 4; 8.009.20 Ned. Brussel; 9.20— 9.30 Parijs: 9.309.50 Parüs PTT Nord; 9.50 10.35 diversen; 10.3511.30 Londen; 11.301.20 Droitwich; 1.201.50 Londen: 1.502.50 Droit- wich; 2.503.50 Londen; 3.505.50 Droitwich; 5.506.05 Parijs; 6.056.20 Radio PTT Nord; 6.206.50 Droitwich: 6.507.40 Londen; 7.40— 7.50 Fransch Brussel; 7.50—8.20 Londen; 8.20— 12.00 Droitwich. Programma 5: 8.00—7.00 diversen; 7.008.00 eigen gramofoonplatenconcert, verzoekprogr.; 8.0012.00 diversen. De eerste prijis van de premie-keuring hengstveulens-trekpaarden te Hoofddorp Op een terrein tusschen de begraafplaats Westerveld en het bekende buiten Duin en Kruidberg worden momenteel oudheidkun dige opgravingen gedaan, welke wel eens van groot belang zouden kunnen blijken te zijin voor onze vaderlandsche historie. Wü zijn zelf nog niet in de gelegenheid geweest de vondsten in oogenschouw te nemen, doch naar wat wü hoorden vertellen, moeten er voorwerpen gevonden zijn, welke er op dui den, dat het terrein van de komst der Ro meinen af tot de vijftiende eeuw bewoond is geweest. Er zijn verschillende vormen van aardewerk voor den dag gekomen, Ger- maansch en Romeinsch, scherven van ur nen, een vaasje, en verwacht wordt, dat binnen niet al te langen tijd een grafveld ontdekt zal worden. Het was de stichting, eenige jaren geleden, van de vereeniging „Vrienden van Oud-Sant poort", waarvan de heer J. S. Visser adviseur werd, die de aanleiding werd tot het doen van Jeze opgravingen. Een oude bewoner uit de streek herinnerde zich, dat er in zijn jeugd op het nu ontgonnen terrein oud aardewerk was gevonden. Hij vertelde dat aan den heer Visser. Van de eigenaars van Duin en Kruidberg werd toestemming gevraagd en zonder moeite ge kregen om op het terrein te gaan graven en reeds by het boren van de proefputjes bleek, dat men op de fundamenten van een oude ne derzetting was gestooten. Eeuwen geleden en waarschijniyk eeuwen lang moet de plek bewoond zyn geweest en onwil lekeurig komen ons de namen van St. Willi brord en St. Engelmundus in de gedachten. De overlevering wil, dat deze heiligen in Velsen het H. Geloof hebben verkondigd, maar meer bijzonderheden waren niet beken". Mocht het geluk den ontgravers zoodanig meezitten, dat zij de sporen van een vroeger bedehuis ont dekken, dan zou met groote zekerheid aange nomen kunnen worden, dat daar het kerkje van St. Willibrordus heeft gestaan. Velsen is zeer oud. In het register der Utrechtsche kerkgoederen wordt het Vesela en in den verdragsbrief tusschen St. Balduinus, den zeventienden Bisschop van Utrecht, en den abt van Echternach, in 1004, Velsereburg ge noemd. Het schijnt, zegt van der Aa, dat er in de schriften der achtste of negende eeuw onder den naam van Felisa gewag van wordt gemaakt. Men houdt Velsen voor het oud Welsereburg, waar St. Willibrord in eigen persoon omtrent den aanvang der achtste eeuw een kerk zou ingezegend hebben. Tot de voornaamste mede helpers van St. Willibrord behoorden, zooals bekend. Suitbertus, Wereniried, de beide Ewal- den, Plechelmus, Adelbert, Engelmundus en vooral Bonifacius. Sommige schrüvers meenen, dat Velsen eertyds Bevervoort placht genoemd te worden, doch dit is niet meer dan een ver onderstelling. Reeds van oudsher is toegegeven, dat de te genwoordige kerk, welke midden in het dorp staat, niet die is, welke door St. Willibrord zou zün gesticht. Zij is in later tijd gebouwd en ter gedachtenis aan den H. Engelmundus, den Apostel van het Duingebied en den bijzonderen patroon van Velsen, gewüd. Vroeger heeft men vele bedevaarten naar Velsen gedaan, om daar den H. Engelmundus tegen tandpün aan te roepen. De vereering had in het open veld plaats, op een plek, waar een kapel ter eere van den heilige stond. Deze processies zijn na de Hervorming herhaalde malen door 's Lands Staten ten strengste verboden, maar hielden niettemin hardnekkig langen tyd stand, zooals blijkt uit de daartegen uitgevaardigde plakka ten op 25 Juni 1587, 10 Juli 1588, 17 Januari 1674 en zelfs nog op 2«8 Juli 1714. Hou oud de parochie Velsen is, blijkt wel hieruit, dat de geschiedenis de herinnering heeft bewaard aan een geschil, dat rees tus schen de Staten van Holland en de Bredero- de's. Gerrit Willemszoon, pastoor van Velsen, omtrent 60 jaar oud, verklaarde in het jaar 1415, dat hij de pastorie verkregen had op de begeving van den Graaf, maar dat hij tot meer der zekerheid de pastorie ook ontvangen had uit handen van den heer van Brederode. De pastoor had er een huis en trok jaarlijks uit de landerijen vyf ponden. In 1415 moet de pa rochie dus al onheugeiyke tijden bestaan heb ben, anders zou de rechtsverhouding tusschen pastoor en Graaf en de heeren van Brederode wel beter bekend zün geweest. Wanneer de tegenwoordige kerk van Velsen dan wel werd gesticht, is volstrekt onbekend. De veronderstelling wordt geuit, dat zü in de plaats is gekomen van een vroeger bede huis, dat verwoest zou zyn tijdens de twisten van het Kaas- en Broodvolk. En dit zou won derwel kloppen met deze andere lezing, dat de nu ontdekte nederzetting haar einde gevonden heeft toen het Kaas- en Broodvolk het kasteel van Brederode belegerde en verwoestte. De oude kerk van Velsen zou dan in de plaats ge komen zyn van een ouder kerkje, dat nabij het tegenwoordige Duin en Kruidberg stond. Doch ook zonder zoo'n opzetteiyke verwoes ting, zal het te eeniger tijd wei eens noodig gewor den zün, het oude kerkje, waar volgens dr overlevering de H. Engelmundus „na veel arbei- dens", aan de koorts overleed en begraven werd, door een nieuw te vervangen en wellicht was toen reeds het centrum van de oude nederzetting meer naar het Noorden verplaatst. Het nieuwte kerkje zai er het hare toe hebben bijgedragen om de uit den tyd der Kaninefaten stammende nederzetting geheel van den aardbodem te doen verdwijnen. Wü herinneren er aan, dat ter plaatse waar thans het Huis te Velsen wordt gevonden vroe ger het Velser-slot of kasteel moet gestaan hebben, dat reeds in de 11e eeuw gesticht is geweest en o.m. tot woonplaats gediend heep van Gerard van Velsen, een der moordenaars van Floris V, den Graaf van Holland. Om zich te wreken op hem werd zün slot door de Gooi- landers en Kennemers in of kort na 1296 ver woest. Uit bovenstaande blükt wel hoe interessant de opgravingen van de vereeniging Oud-Sant poort kunnen worden. Allen kenden wij de legenden, die Velsen er. meer speciaal Velsen-Driehuis een plaats en een belangrijke plaats aanwezen in de kerste ning van ons land. Maar niemand had er ook maar eenig begrip van, dat Velsen zóó oud zou zijn. Er was niets, dat daarop wees. Alles wordt echter begrijpelijk als een dik half uur gaans van het tegenwoordige Velsen een ander Velsen w'ordt gevonden, dat waarschü'nlijk reeds dooi de Kaninefaten is gesticht. Het ligt voor de hand, dat St. Willibrordus en zyn gezellen, na- aat zij in Nederland waren geland om hier het H. Geloof te brengen, zich ook naar Velsen heb ben begeven. A.s. Donderdag om 7 uur zal de finale om het kampioenschap van Haarlem op het EDO-ter- rein gespeeld worden. wilt dr^,ere kloet"ng a9en< neemt dan De Nederlandsche Bond van Makelaars in On- roerende Goederen houdt vandaag en morgen zün jaarvergadering binnen onze veste. Het congres begon met een officieele ontvangst van de afgevaardigden ten stadhuize vanmiddag om half een. Het voltallige college van B. en W en de gemeente-secretaris waren bij deze ont vangst tegenwoordig. De burgemeester, dr. J. E. baron de Vos van Steenwyk, verklaarde verheugd te zyn, dat een belangryke groep Nederlanders Haarlem koos als congresplaats; een groep, die bovendien veel in contact komt met openbare lichamen en dus ook met een gemeentebestuur. Het doet ons by- zonder genoegen, dat U de medewerking hebt van een onzer hoofdambtenaren, die bovendien morgen een voordracht zal houden (spr. doelde hier op den heer Meeusen). Ik kan u de ver zekering geven, aldus de burgemeester, dat u hiertoe een in alle opzichten deskundige geas- sumeerd hebt. In Uw orgaan las ik, ging spr. voort, de con clusies, die Mr. de Jongh getrokken heeft voor zün voordracht, die hy morgen zal houden- De laatste zin luidt: „De overheid geve sobere doch deugdelijke leiding en onthoude zich van hin- deriyke inmenging of bemoeiingen." Deze zin is een program op zichzelf, het is een groszes Wbrt gelassen ausgesprochen. U.w vereeniging moge steeds het juiste midden vinden tusschen de vrijheid, die het vak be hoeft en den steun, die noodig is om de eer van Uw stand hoog te houden. Een bloeiende toe komst moge daarvan het gevolg zün. De voorzitter van den Bond, de heer A. van Loon, wees er in zyn dankwoord op, dab Haar lem heel bijzondere beteekenis voor de organi satie heeft. Zes jaar geleden ontwierp de Haar lemsche secretaris Henk Fibbe een program van actie. Voor de uitvoering was de steun noodig van de Kamers van Koophandel. En nu was het weer de Haarlemsche Kamer, die het eerst aan de wenschen tegemoet kwam. Voor ons is en blijft het waehtwoord, besloot spr.; „Van Haarlem begint de victorie." De congressisten komen vanmiddag in huis houdelijke vergadering bijeen, waarna een ge meenschappelijk diner by Brinkmann. Deze dag wordt besloten met een feestavond, aange boden door de afdeeling Haarlem. De uitslag van de gisterenavond in het Nota rishuis aan de Bilderdijkstraat gehouden ver- kooping is als volgt: Heerenhuis aan den Wagenweg 194, A. M. Joustra qq f 6300.—; Woonhuis aan de Ramplaan 103, D. J. van Rijn qq f 3350. Heerenhuis aan de Berkenrodestraat 12, op gehouden voor f 4900. Huis met afzonderlijke bovenwoning te Haar lem aan de Colensostraat 35 zw. en rd., N.N. voor f 3610. Geboren 7 Juni; H. G. BeentjesArnoud, z.; 8 Juni: L. HooglandRollfs of Roelofs, d.; 8 Juni: T. G. P. Blaas—Hesp, z.; 8 Juni: H. Stoker van Dusschoten, z.; 7 Juni: C. M. A. Brouwer Houtman, z.; 8 Juni: C. RasmussensVrij, z. Overleden 7 Juni: M. C. Kok, 46 j., Hazepa- terslaan; 8 Juni: E. BeesmanFoijer, 82 j„ Wa genweg; 7 Juni: H. Koopman, 67 j„ Leidsche- vaart. Gehuwd 9 Juni: J. H. Ekering en R. C. Eef- tinck, Schattenkerk. EDO speelt a.s. Zondag om 7 uur in Den Haag met het volgende elftal: Wille Steffens Zandstra Koene SchijVenaar Oomen Spek Jr. v. Zaanen v. d. Putten Perukel Jr. v. d. Braak Voorverkoop HBSEDO Aan de bekende adressen in Haarlem zyn spoorkaartjes en kaarten voor het terrein in voorverkoop verkrijgbaar. Zaterdag 10 Juni, des middags om drie uur, zal in het Frans Halsmuseum te Haarlem een Eere-tentoonstelling worden geopend ter nage dachtenis van den bekenden .beeldhouwer H. A van den Eynde. De expositie bevat ruim vyftig inzendingen, daaronder bevinden zich eenige origineele werk jes, benevens, een omvangryk aantal modellen van beelden en bouwbeeldhouwwerken, die in den loop der jaren door Van den Eynde werden ontworpen en uitgevoerd, zooals een relief van Koningin Wilhelmina en een buste van wijlen Prins Hendrik. Van de grootere werken zijn hier de modellen van het beeldhouwwerk, dat zich aan het Scheepvaarthuis te Amsterdam bevindt, be nevens de twee reliefs, aldaar in teakhout uit gevoerd, voorts enkele fragmenten van het Van Heutsz-monument te Batavia, de beeldgroepen „De Dans" „Afscheid" en „Die Theilung der Erde", details van het beeldhouwwerk aan de Bijenkorf te 's-Gravenhage, een relief van Nicolaas Beets, fragmenten uit „Levensgang" voor de „Olveh" te Den Haag en tal van ver- sieringen van gebouwen en bruggen cn een aan tal geteekende ontwerpen. Deze tentoonstelling werd georganiseerd door een comité, dat is samengesteld uit de heeren Jhr. J. P. W. van Doorn, burgemeester van Heemstede, voorzitter; Ir. J. B. van Loghem; D. J. Steyn Parvé en den beeldhouwer Marie Andriessen. Ook heeft zich een uitvoerig eere-comité ge vormd, waarin tal van bekende Nederlanders zitting hebben genomen. De tentoonstelling is geopend tot en met 25 Juni. Het eere-comité is gevormd door de volgende personen: F. Blaauw, C. Blaauw, J. Boetje, W. F)ogt- man, H. F. Boot, H. van Borssum Buisman, ir. G. C. Bremer, prof. J. Bronner, ir. Jeseph Cuypers, dr. E. A. M. Droog, W. M. Dudok, G. A. Dunlop, A Elffers, dr. H. M. Hirschfeld, ir. J. F. van Hoytema, W. A. van Konynenburg, Piet Kramer, dr. Gerda Kurtz, dr. A. A. G. Land, arts, E. Lefebvre, Th. B. van Lelyveld, prof. Huib Luns, M. J. Luthmann, prof. dr. W. Martin, Albert L. Oger, jhr. A. van de Poll, mr. J. F. van Royen, J. H. Sauveur, J. Schel ling, Willy Sluiter, Jan Sluyters, ir. R. M. Spijksma, R. Stuurman, J. W. Teillers, N. Vos, ir. J. van der Waerden, jhr. ir. A. C. von Wei- ler, ir. Mart. .A. H. Wertheim, Jan Wils, prof, ir. Wolff Schoemaker, ir. H. T. Zwiers. De Nederlandsche Landbouwbank N.V. en de fa. Lentjes Drossaerts berichten, dat zij de in schrijving op: ƒ350.000,- 4 pCt. Obligatiën in stukken van 1000,— en 500,— aan Toonder ten laste van de Congregatie der E.E. Zusters van het Allerheiligste Hart van Jezus Moerdijk te Moerdijk tegen den koers van 100 pCt. open stellen vanaf: Maandag 19 Juni 1939 te hunnen kantoren en bij de N.V. Effectenkantoor Schret- Ien Co. te Amsterdam en de Trichtsche Bank N.V. te Maastricht. De betaling der toegewezen obligatiën moet ge schieden op Vrijdag 14 Juli 1939 ten kantore van inschrijving, tegen inontvangstname van de de finitieve stukken. Houders van opgezegde onderhandsche schuld bekentenissen, ten laste van bovengenoemde Congregatie, hebben tot uiterlijk Maandag 19 Juni 1939 v.m. 10 uur recht van voorkeur in dier voege, dat de aanmelding der Schuldbekentenis sen recht geeft op toewijzing van hoogstens een gelyk nominaal bedrag 4 pCt. obligatiën 1939. De voor uitoefening van het voorkeurrecht aangemelde schuldbekentenissen, moeten op Vrijdag 14 Juli 1939 ten kantore van inschrijving worden ingeleverd, waartegen 4 pCt. obligatiën worden uitgereikt, onder vergoeding van de loo- pende rente aan de inschrijvers, tot 14 Juli 1939. De financieele toestand van de Congregatie is gezond. De waarde der bezittingen overtreft vol gens de balans per 1 Januari 1939 in ruime mate de schulden op langen en korten termijn aan gegaan. De inkomsten laten een zoodanig overschot, dat, na toepassing van een normale afschrüving op de eigendommen, de thans bestaande rente verplichting bijna driemaal gedekt wordt. Doel dezer uitgifte is de consolidatie van ver plichtingen, welke op korten termijn opvraag baar zijn, in een 4 pCt. obligatieleening met jaarlyksche aflossingen. Het totaal bedrag der schulden wordt hierdoor dus niet verhoogd. De bezittingen van de Congregatie zijn onbe last. De Congregatie verbipdt zich bij notarieel te verlyden trustcontract deze bezittingen 'niet te vervreemden of te belasten, zoolang deze lee ning loopt, dan met toestemming van de Trustee, na ontvangen machtiging van obligatiehouders. Als Trustee voor de gezamenlijke obligatiehou ders zal optreden de Maatschappy voor Trust- en Administratiezaken N.V. te Amsterdam. Aan het verslag van de directie der Naam- looze Vennootschap Houthandel voorheen Wil liam Pont, over het boekjaar 1938, ontleenen wij: Niettegenstaande de verkoopen een stijgende tendens vertoonden, is het resultaat over het- boekjaar 1938 niet meegevallen. In den loop van het tweede halfjaar werden, als gevolg van een betere beoordeeling van den markttoestand, de prijzen weer iets hooger; deze verbetering was echter niet van dien aard dat deze veel invloed op het eindresultaat kon uitoefenen. Na ruime voorzieningen bedraagt de winst 202.064 (409.737). De winstuitkeering op deelnemingen rn andere ondernemingen bedroeg 42.505 (44.193). Na afschrijvingen resteert als saldo-winst 133.333 (231.111). Wy stellen voor, dit saldo als volgt te ver- deelen: Reservefonds 13.333 (23.111) en 6 pCt. op de cum. pref. aandeelen 120.000 (onv.) (v.j. tevens ruim 3 pCt. op gewone aandeelen). Het reservefonds zal een saldo aanwijzen van 65.162 (51.829). Ons filiaal te Duisburg heeft in 1938 weder om bevredigend gewerkt. Uit de Verlies- en Winstrekening Duisburg, welke met de balans afzonderlijk in dit ver slag is opgenomen, blykt dat over 1938 na af schrijving op eigendommen ad RM. 29.1jfl4 (20.441) en vorming van een reservefonds vdo'r diverse doeleinden van RM. 63.035 (v.j. reserve belastingen RM. 35.494) een netto-winst is ge maakt van RM. 19.888 (59.601). Overeenkomstig de deviezenbepalingen werd van de winst 3'/, pCt. over het stamkapitaal, zijnde 10.520 (10.091) naar Zaandam overge maakt. De schuld aan de Twentsche Bank N.V., nage noeg ongewijzigd op 390.000, werd in de balans van Duisburg tegen onveranderden koers opge nomen. Rekening-courant- saldo met Zaandam per 31 December 1937 bedroeg 1Ï5.945 (121.961). De voorraad, zoowel het te Zaandam opge slagen hout als de in het buitenland overlig gende partijen, is beneden de marktwaarde van 31 December 1938 gewaardeerd. Bij het ver schijnen van dit rapport is zoo goed als de geheele inventaris tegen winstgevende prijzen gerealiseerd. De voorraden in Estland zijn eveneens laag geïnventariseerd. De balans per 31 December 1938 vermeldt als Activa: Ingekochte eigen gewone aandeelen 390.000 (onv.) Ingekochte Winstbewyzen 17.411 (17.309). Kas en Kassiers 54.262 (42.987). Houtvoorraad 903.680 (2.107.116). Debiteuren 767.984 (738.349). Wissels in porte feuille 29.530 (53.152). Te vorderen interest 454. Exploitatiekosten 18.709 (18.512). Depo sito u/g 109.148 (119.113). Wijlhuizen Co. 59.639. Wijlhuizen Co., oude rekening 1 (onv.) William Pont, Zweigniederlassung Duisburg: 250.991 (252.800). Bankiers garan tiedepot Duisburg 389.748 390.078). Niet ter beurze genoteerde fondsen 69.000 (69.002). Deelnemingen in andere ondernemingen 911.500 (754.000). Vorderingen op deze onder nemingen 4.695.039 (4.635.959). af: geaccep teerde wissels 38.505.03 blijft 5.568.034. Eigen dommen 350.000 onv.) Passiva: Cum. pref. aandeelenkapit. 3.000.000, ongeplaatst 1.000.000, blijft 2.000.000 (onv.). Gewoon Aandeelenkapitaal 7.000.000, ongepl. 3.750.000, blyft 3.250.000 (onv.) Re servefonds 51.829. (28.718). Reserve debiteuren en deelnemingen 353.586. (381.822). Reserve diverse belangen 350.000 (300.000). Pensioen reserve werklieden 86.392 (88.877). Stichting Pensioenfonds 93.814 (144.814). Deposito o/g 1.404.058 (1.091.513). Crediteuren 621.356 (454.227). Te betalen Wissels 466.760 (1.477.172). Bankiers 156.465 (474.282). Reserve Belastin gen 11.000 (18.175. Saldo Winst 133.333 (231.111). Verlies- en Winstrekening der Naamlooze Vennootschap voorheen William Pont, Zaan dam over het boekjaar 1938. Reserve div. belangen 50.000 (68.000). Af- schryving Eigendommen 7.729 Afschrij ving Effecten 2 Reserve Belastingen 11.000 (16.000). Saldo Winst 133.333 (231.111). Afschr. en res. debiteuren en deeln. (61.737). Exploitatierekening 31.781 (131.532). Uit- keering op deelnemingen in andere ondernemin gen 42.505 (44.193). Zweigniederlassunig Duis burg 10.520 (42.981). Rente Effecten 709 (1289). Interest 1)6.546 (182.044). Winst in geh. eigen aand. (2925). Winst Estland (4771). LEVERT ALLE Z.FONDSEN. Tot röntgenoloóg aan het St. Jozef-zieken- huis te Heerlen is benoemd met ingang van 1 Juli de heer Th. W. Twaalfhoven, arts, geboren te Utrecht in 1900. Aan de universiteit van Lei den behaalde hy in 1926 het artsdiploma én ge noot vervolgens chirurgische opleiding by dr. Duquesne te Roermond. Later wijdde hij zich aan röntgenologische studiën onder leiding van dr. Keyzer te Groningen, dr. Ten Hoet te Am sterdam en aan de universiteiten te Weener., Keulen en Stockholm. Te Haarlem heeft hy tot voor eenige jaren een geneeskundige practijk uitgeoefend. Hedenochtend zyn tien haringloggers, behoo- rende tot het gedeelte, dat 9 Juni ter haring- visscherij mocht vertrekken, uit de Schevenin- sche haven naar zee vertrokken. Het zyn de: Sch. 280, Sch. 365, Sch. 169, Sch. 159, Sch. 39, Sch. 103, Sch. 180, ch. 285, Sch. 399 en Sch. 79. Hedenavond zullen nog vijf loggers vertrek ken. Te Vlaardingen waren hedenochtend geen haringschepen binnen. Van Engeland is binnengekomen de VI. 70, die haring heeft weggebracht. Vertrokken ter haringvisschery de VI. 16, 114, 204, 217, 49, 84, 14, Kw 129, Gdy 115 en 114. Vrijdag 2 Juni 1.1. werd door de directie reke ning en verantwoording gedaan over haar beleid over het boekjaar 1938 aan de commissie, be staande uit commissarissen, twee hoogste deel hebbers en twee agenten. Op Maandag 5 Juni d.a.v. werd in de algemeene vergadering van directie, commissarissen, hoogste deelhebbers cn agenten, na toelichting door de commissie, de rekening en verantwoording met algemeene stemmen goedgekeurd. De toename van de premie-ontrangst en het gunstige schadecyfer gaven reden tot volle te vredenheid. De aftredende commissaris J. W. L. Alber- cingk Thym werd herkozen. De 3 R.K. raadsleden A. J. Prinsenberg, R. N. Bolleman en mr. Rohling en de 3 S.D. raads leden Noorman, C. Schulz en F. Lanson, heb ben het volgende aan den raad van Bloemen- daal geschreven De ondergeteekenden, in aanmerking nemen de, dat de „Overgangsregeling", welke met be trekking tot de loonen van de op arbeidscon tract tewerkgestelden in de raadsvergadering d.d. 9 Januari 1939 werd vastgesteld, op 30 Juni a.s. haar kracht verliest en derhalve een nieu we regeling voor deze arbeidscontractanten dient te worden vastgesteld; Overwegende, dat het wenschelijk is deze overgangsregeling door een definitieve regeling te vervangen, welke naar het oordeel der ondergeteekenden tevens op rechtvaardiger wijze de loonen van de in de „overgangsrege ling" bedoelde categorie arbeiders bepaalt; Hebben de eer het volgende voorstel te doen: Een onderscheiding dient bij de bepalingvan het loon te worden gemaakt tusschen hen, wier arbeid noodzakelyk is voor de normale functio neering van de gemeentelyke diensten (zorg voor de wegen, plantsoenen, gemeente-reini ging, enz.) en hen die by de uitvoering van de z.g. „werken voor derden" werkzaam zijn; De ondergeteekenden zijn van oordeel, dat het redelijk is het loon voor de eerstgenoemde categorie te stellen op een bedrag van 22,56 per week (n.l. het minimum van de loonklasse I voor de ongeschoolde werklieden in gemeen tedienst) voor de ongeschoolden en 24,per week (n.l. het minimum van loonklasse II) voor de geschoolden, in beide gevallen met een kindertoeslag van 3 pet. beginnende bij het derde kind; Voor de tweede categorie dient het loon te worden bepaald volgens de loonregeling, neer gelegd in de collectieve arbeidsovereenkomst, geldende voor overeenkomstig personeel in het particuliere bedryf (vgl. art. 7, sub la van de Verordening op de Arbeidsovereenkomsten d.d. 18 Maart 1937); Zij stellen u mitsdien voor in de raadsverga dering van 15 Juni 1939 een dienovereenkom stig besluit te nemen. Ht zwembad „De Heerenduinen" heeft hec dezen zomer druk met de afwerking van het programma van de polo-wedstryden van V.Z.V. Na de heeren speelden de dames gisteren avond reeds haar returnmatch tegen Haarlem 3' Kwak was het eerste ingespeeld en spoediS stichtte zy' met haar gevaarlijke schoten ver warring in de Haarlem-achterhoede. De eerst® goal voor V.Z.V. ontstond uit een strafworPj Truus Meester op de rechtsbuitenplaat5 deed goed werk en uit een harer voorzetten scoorde M. Kwak (20). Na draaien profiteer de G. van Vrede van een misverstand en geen minuut later deed zij het nogmaals (4O). Na het opzwemmen ging M. Kwak er alleen van door, niemand stuitte haar en met een kalm schot verdween de bal in het net (5—0>' Om het halve dozijn vol te maken verschalkt® zy kort hierna wederom de doelverdedigst®r (6—0). Reeds begon men te roepen „tien tien' toen Truus Meester twee fraaie goals maakt® (80). Met dezen stand kwam het einde. Uitslag junioren heeren V.Z.V. aHaarlem 1—1.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2