NATIONAAL CENTRUM Ad P schoonheids middel Engeland en de den vredesactie van Paus Agitatie van de linksche pers 911 Strang confereert te Londen Vaticaan wordt ver dacht gemaakt Kerkelijk leven VRIJDAG 9 JUNI 1939 Optimisme in Britsche kringen na bespreking van Halifax met Maisky Het transpireeren Gamelin's antwoord aan Hore Belisha Wanneerhetgeen God verhoede een oorlog komt...." Emigrantenleed voor de Cubaansche kust Het verzet tegen de Delftsche politie EEN AARDIGE VERRASSING VOOR DE KINDEREN! Man lag reeds tien dagen dood te bed Droevig geval van vervuiling op Texel Verplichte verzekering tegen werkloosheid Rapport van Hoogen Raad van Arbeid spoedig te wachten WAAR HET HOOGOVENGAS HEEN GAAT Een kranige sprong tijdens het internationaal concours hippique, dat te Bussum gehouden wordt DIRECTEUR VAN CONSERVEN- FABRIEK JUBILEERT H.H. WIJDINGEN TE GEMERT Bij de paters van den H. Geest Bij de paters van het Goddelijk Woord Vertrek en terugkeer van missionarissen Audiëntie Sinds het eerste steunpunt van de Stich ting Nationaal Centrum op huize „Schoonoord" te Zeist in tegenwoordig heid van Z. K. H. Prins Bernhard en tal Van militaire en civiele autoriteiten bij ont stentenis van den minister-president door Exc. minister Romme luisterrijk werd ge iend, heeft het groote publiek van het bcstaan en het werk dier stichting nog s'echts sporadisch een en ander vernomen. ^°or de meesten, die er wel eens van ge hoord hadden, en deze meesten vormden op öe massa een geringe minderheid, was deze stichting niet veel meer dan een zaak van ten aantal adellijke kasteelheeren, die hun Üscaai onbewoonbaar geworden goederen ter beschikking hadden gesteld voor propaganda Van de nationale gedachte, de nationale "karden en de nationale eenheid door mid del van tentoonstellingen, schoolexcursies etlz. Beter geïnformeerden wisten, dat de dichting Nationaal Centrum veel breeder en wijder van opzet en bedoelen was en dat het Publiek toegankelijk stellen van zoo noo- door werkloozen gerestaureerde landgoe deren en kasteelen slechts een der vele mid delen was, w'aarmee de Stichting de natio- &ale taak, welke zij zelve zich had opgelegd, Succesvol hoopte te vervullen. Onder die eter geïnformeerden waren er, die, hoezeer ook van harte instemden met het streven ber Stichting om de nationale eenheid boven alle verdeeldheid in ons volk te bevorderen etl alles, wat aan die eenheid afbreuk en kchade zou kunnen doen te bestrijden, ten teerste gereserveerd stonden tegenover de Mogelijkheid van succes. Thans echter, nu Stichting een propaganda-nummer van kar officieel orgaan, dat als veertien- "aagsch periodiek zal verschijnen, in een Millioen exemplaren over geheel het land °hder ons volk heeft verspreid, een propa ganda-nummer, dat door inhoud, opmaak 6ri vorm blijk geeft van een streven naar h°Pulariteit, zullen waarschijnlijk de reser- Ves voor een deel in een zekere verwachting Veranderen. Nationaal Centrum is ontstaan uit den nood en de gevaren van onzen tijd, maar het is gefundeerd op de oude ^torische, cultureele en geestelijke waar- ^h van ons land en ons volk, waarden en Verworvenheden, die behouden en vermeer- ^erh moeten worden, thans en in de toe- '°öist. Het wil ons volk en ons land van eeh gezond nationalisme onder de hooge en Vereerde leiding van Oranje doordringen om et sterk te maken in fiere zelfbewustheid tender aanmatiging of zelfoverschatting en 1(1 een karaktervolle, vrijwillige en vrije eenheid, waarin ieders eerlijke godsdienstige °vertuiging ten volle geëerbiedigd en ieders eerlijke godsdienstige overtuiging ten volle recht gedaan wordt. Het wil de uitspraak Van H. m. de Koningin, welke op de eerste ^Sina van het propaganda-nummer staat k^Sedrukt, als adagium voor zijn actie nemen, b'h de uitspraak: „Als één en ondeelbaar v°lk zuilen wij handhaven, de handen ineen slaande, teneinde onze beste krachten en Saven te wijden aan het welzijn van ons dierbaar vaderland." Zelfhandhaving, natio nale eenheid, alles, waarin een klein land groot kan zijn; Nationaal Centrum wil het bevorderen en stimuleeren en propageeren. Vandaar, dat de minister-president Z. Exc. H. Colijn op de eerste pagina van het pro paganda-nummer verklaart, dat het pogen van het „Nationaal Centrum" niet slechts belangstelling, maar ook daadwerkelijken steun verdient. Wij, katholieken, kunnen en moeten als trouwe vaderlanders, verknocht aan het Huis van Oranje en in het zeer levendig besef van onzen nationalen plicht en nationale verantwoordelijkheid, in den geest van de nieuwe gemeenschap en stre vend naar geestelijke en moreele herbewape ning, onze plaats innemen temidden, der oprechte Nederlanders, die op de bres sprin gen voor het behoud en de versterking van onze volkskracht in den ruimsten zin des woords, van onze meest waardevolle histori sche en cultureele tradities, van onze karak tervaste onafhankelijkheid en zelfstandigheid, ook op geestelijk gebied. Dat bij een derge lijk gemeenschappelijk nationaal streven als „Nationaal Centrum" voorstaat zich dingen kunnen voordoen, die grond voor critiek opleveren, het over geheel ons land versprei de propaganda-nummer bewijst het. Immers, niet iedereen zal b.v. de volgende dilettantis tische opsomming en rangorde van namen in de volgende zinsnede als bewijs van dat, waarin een klein land groot kan zijn, voor zijn rekening willen nemen: „Mannen als Vondel, Hooft, Breeroo, Coster, Heinsius, Van Maerlant, Potter, Houwaert, Catz, Huygens, Van Meeteren, Wagenaar en onder de lateren: Van Deyssel, De Genestet, Mul- tatuli (Douwes Dekker), Perk, Blok, Bos boomToussaint, Kloos, Top Naeff, Van AmmersKiiller, enz., enz. blijven onver getelijk in de herinnering van een ieder onzer voortleven en vormen een sieraad van de Nederlandsche dicht- en schrijfkunst". In dezen vollen volziff wordt te veel nationale eer aan Multatuli en te veel litteraire eer aan den schilder Paulus Potter gegeven. Weinig gelukkig, ofschoon goed bedoeld, is ook de woordkeuze in het persbericht ter propaganda van het nieuwe orgaan, waarin gezegd wordt, dat de Natlonale-Centrum- Beweging ten aanzien van politieke en gods dienstige meeningen volkomen neu traal staat en zich op het standpunt stelt, dat zij uitsluitend beoogt, iedereen er toe te brengen zich, met terzijdestelling van welke gezindheid ook, in de eerste plaats Neder lander en warm aanhanger van het Oranje- Vostenhuis te gevoelen. Juister wtarc het o.i. geweest? te verklaren, dat de Nationale Centrum-Beweging zich volkomen afzijdig wenscht te houden van den strijd van poli tieke en godsdienstige meeningen en zich op het standpunt stelt, dat zij uitsluitend beoogt iedereen er toe te brengen zich Nederlander en warm aanhanger van het Oranje- Vorstenhuis te gevoelen. Maar terwille van zulke bijkomstigheden mag men de groote lijn, die Nationaal Centrum trekken en volgen wil, niet uit het oog verliezen. Zou men dat wél doen, dan zou men blijk geven van een kleinheid, waarin ons kleine land wel eens te groot is geweest. EONden, 9 Juni (Reuter) Alhier wordt v«rnomen, dat Strang, die per vliegtuig in Lon- is aangekomen, heden een onderhoud zal hebben met Halifax en Zaterdag naar Moskou ^i vertrekken, eveneens per vliegtuig. Tot Strang in Moskou zal zijn aangekomen, aldus diplomatieke correspondent van Reuter, is hiet waarschijnlijk dat er eenigerlei ontwik- het heling zal komen in den toestand ten aanzien Vab het Britsch-Fransch-Russische anti-agres- siepact. *h welingelichte kringen verluidt dat het doel kil het bezoek van Maisky aan Halifax in het r®'gn Office op Donderdagmorgen was zekere Utlten op te helderen uit de verklaring die -kmberlain Woensdag in het Lagerhuis afleg- en tevens te vragen om inlichtingen ten j 2lcn van de plannen van Strang. In wel- "-lichte kringen te Londen gelooft men niet. ach nieuwe moeilijkheden voordoen. Na de ®sPrekingen van Halifax met Maisky was e indruk over het algemeen optimistisch. Naar Reuter uit Moskou bericht, is de Woensdag door Chamberlain in het Lager huis afgelegde verklaring Donderdagavond bi de radio-uitzending voor het Russische binnenland volledig vérslagen. De rede zal Gepubliceerd worden in de dagbladen van V«jdag. ac^er heeft Chamberlain, naar Reuter meldt, bc,r'ttelijk antwoord gegeven op de vraag van w. aSei'huislid Fletcher of zijn aandacht ge in Wlas °'i recen^e officieele verklaringen bi üitechland, volgens welke Engeland van - 11 's den Duitschen handel en alle grondsla- Sen van het Duitsche bestaan te vernietigen om van v.men tot P°litieke en physieke uitroeiing tul bet Duitsche volk. De eerste minister ver lag ft. tot zijn groote spijt opgemerkt te heb- tg bat men voortgaat dergelijke beweringen van ondanks de vele positieve verklaringen hemzelf en van lord Halifax welke het b^hdeel inhouden. Na verwezen te hebben zijn redevoeringen van 12 Mei in de Albert Serb etl Van 19 Mei bij de debatten in' het La- end^'5 ver'£laari; Chamberlain, dat alle ver- Cyuit'^hhigen als zou Engeland wenschen Bleu ^hland te isoleeren of zich in den weg te va, en van de natuurlijke, wettige uitbreiding CW.b®11 Duitschen handel in Midden- en Zuid- bibaV opa> of het plan heeft ccniserlei com- Met k ^egen Duitschland op touw te zetten, denkbeeld om een oorlog tegen dit land ^tefen, fantastisch zijn. van oksels, voeten en andere lichaamsdeelen wordt door Purolpoeder tegengegaan en het stukloopen wordt er door voorkomen. Werkt verkoelend, opdrogend en reukwegnemend. Bussen 40 en 60 cent. Bij Apoth. en Drogisten. LONDEN, 9 Juni. (Havas). Donderdag avond heeft, in antwoord op de tafelrede van Hore Belisha, generaal Gamelin op zijn beurt gewezen op de banden, die Frankrijk en Enge land binden en zqo sterk zijn, dat „geen van beide landen geheimen kan hebben of reserves kan maken wanneer Tiet andere land daarbij betrokken is". Spreker gaf uitdrukking aan de dankbaarheid van Frankrijk voor de „grootte der inspanning van Engeland op het gebied der herbewapening ter zee, in de lucht en te land" en voor de invoering van den dienst plicht. Hij besloot als volgt: „Wanneer, het geen God verhoede, een obrlog mocht uitbar sten, zullen de mobiele strijdkrachten van Frankr^k gereed zijn om op te treden volgens de behoeften der omstandigheden. Wjj weten dat uw troepen zich bij de onze zullen voegen. Onze soldaten zullen te beter strijden daar zfj er zeker van zijn, dat de Tommies sneller aan hun zijde zullen komen." HAVANA, 9 Juni (Havas). Gezaghebben de kringen verklaren, dat alleen de vluchtelin gen die vervoerd worden aan boord van de Flandre en geldige papieren hebben, machti ging zullen krijgen om aan land te gaan. Zij voegen hier aan toe, dat president Laredo geen enkele uitzondering onder de oogen ziet. Er deden zich ontroerende tooneelen voor, toen aangekondigd werd dat de meeste vluchtelingen weer afgevloeid zouden worden. Naar Havas nader bericht, is te zes uur plaatselijken tijd de „Flandre" met 96 Duitsche Joodsche vluchtelingen, die noch in Mexico, noch op Cuba aan land konden worden gezet, naar Saint Nazaire teruggekeerd. De meeste passagiers waren op het oogenbllk van vertrek kalm. De vier personen, die in verband met het Zon dagavond op de Vlamingstraat te Delft tegen de politie gepleegde verzet »werden aangehou den, zijn voorgeleid voor den officier van justi tie te 's-Gravenhage. De toestand van den mishandelden agent Blom is nog weinig veranderd. Omdat kinderen zoo graag Palmolive Zeep ge bruiken bieden wij hen 6 mooie, in kleuren gedrukie uitknipkaarten met voorstellingen van Sneeuwwitje, den Prins, de 7 dwergen (in totaal 32 figuren) speciaal door Walt Disney voor Palmolive geteekend, aan. Zij worden franco toegezonden tegen inzending van 3 zwarte Palmolive-bandjes en 2 post zegels van 5 ct. aan Palmolive, Afdeeling 13 Postbus 635, A'dam-C. Met toert. Walt Disney Micltey Mouse SA Ik masseer mijn gezicht, hals en schou ders, tweemaal daags 's morgens en 's avonds met het donzig schuim van Palmolive, de olijfolie-zeep. Niets over treft dit natuurlijke middel. Het reinigt de poriën en verzacht de huid-, waar door ik de teint der jeugd heb behouden. Een mooie, jeugdige teint is een eerste ver- eischte wanneer men als vrouw wil behagen. Pas daarom ook de Palmolive-schoonheidsbe- handeling toe. Duizenden vrouwen hebben deze raad opgevolgd; zij zijn er eiken dag nog dank baar voor. Volg haar voorbeeld. Na korten tijd zult U reeds het resultaat bemerken. (Van onzen Londenschen correspondent) Z. Em. Kardinaal Hinsley, de Aartsbisschop van Westminster, zeide onlangs in een rede hoe nuttig het zijn zou als eens een maand lang in het geheel geen kranten verschenen, en de wereld dus niet geënerveerd uferd dooi schreeuwende „headlines". Zijne Eminentie bedoelde het zeker niet zóó letterlijk; hij wilde ons slechts erop wijzen dat vooral in een tijd van ernstige crisis het in het algemeen belang is dat ook door de organen der openbare meening de zaken op rustige wijze be handeld worden. Niet tegen het feit, dat het publiek voorzien wordt van nieuws, maakte hij bezwaar, doch tegen de pogingen van een zeei groot deel der pers dat nieuws op zoodanige wijze uit te buiten, dat de wereld in een toe stand van voortdurende spanning gehouden wordt Hij zal, door aldus te spreken, de gevoelens van velen (ook van vele journalisten) vertolkt hebben. En toch kan men menigmaal consta- teeren dat een krant, die erop uit is het pu bliek te misleiden, dit juist niet doet in den door Z. Em. gelaakten „schreeuwerigen" vorm, maar integendeél dergelijke berichten of beschouwin gen afdrukt in een zeer „ingetogen" lettertype, met „tamme" opschriften over een breedte van slechts één kolom. Want -zelfs de lezers van een sensatieblad nemen zulk bezadigd opgesteld nieuws ernstiger op dan dat, hetwelk verschijnt onder indrukwekkende „headlines". „Berichten", de internationale politiek van het Vatikaan betreffende, drukken linksche bladen ten minste wanneer zij die berichten zelf fabriceeren bij voorkeur af in een vorm, die vertrouwen opwekt. Zij heeten afkomstig te zijn van „diplomatieke medewerkers" of van andere hoogst achtenswaardige zijde. Sinds enkele weken geleden bekend werd, dat het Vatikaan zekere „stappen" voorbereidde, heeft de linksch staande pers blijk gegeven van groot wantrouwen. Zij vreest dat de eigenlijke bedoeling van den Paus was te voorkomen dat Engeland en Frankrijk erin slaagden Sovjet Rusland te betrekken in een „vredesfront". Van deze zijde werd erop gewezen, dat de Pauselijke diplomatie de beweerde actie eerst aanving toer. ernstige onderhandelingen tusschen Londen er Moskou werden aangeknoopt, en dat zij dus beoogde besprekingen tusschen de groote mo gendheden tot stand te brengen, met uitsluiting van Rusland. Deze week gingen een paar dier bladen ver der. In een voor den gemiddelden lezer hoogst vertrouwenwekkenden vorm Werd „bericht" dat de Heilige Vader zich tot zekere groote mogend heden (Duitschland en Italië) gericht had om inlichtingen te vragen omtrent haar gebieds eischen, terwijl hij aan andere staten gevraagd zou hebben welke concessies zij bereid waren te doen. Een ander, nog merkwaardiger, bericht luidde dat het Vatikaan te Londen een formeele dé marche ondernomen had om de Britsche regee ring te bewegen af te zien van het sluiten eener overeenkomst met Rusland. Hierbij zou het Vati kaan tevens opgetreden zijn namens de Ita liaansche regeering. Waarom het Vatikaan, dat te Londen niet door een geaccrediteerden diplomaat, maar door een Apostolischen Delegaat vertegenwoordigd is, hier zou moeten optreden namens de Italiaan- sche regeering, welke te Londen een ambassade onderhoudt, is niet duidelijk. Wél duidelijk daarentegen is het, Waarom ze kere bladen gepoogd hebben dit aan het pu bliek wijs te maken. Er zou immers zonneklaar uit blijken dat het Vatikaan bemiddelen wil, terwijl het geheel en al aan de zijde staat var, één der partijen namelijk Italië. Hierdoor zou het als bemiddelaar gedisqualificeerd worden. En strookte hetgeen er aan voorafging niet prachtig met wat nu reeds eenige weken lang beweerd, of juister: geïnsinueerd Wordt door bladen die stemming pogen te maken tegen elke activiteit van het Vatikaan in het belang van verzoening en vrede namelijk dat de Heilige Vader niets anders beoogt dan een samengaan tusschen de West-Europeesche mogendheden en Rusland te voorkomen, en aldus de waarde van het tegen agressie gerichte vredesfront te ver minderen? In ongeveer dezelfde richting wees ook het eerste bericht. De Heilige Vader heeft Italië en Duitschland naar hun territoriale eischen ge vraagd, en gepoogd van andere mogendheden te weten te komen tot welke concessies zij be reid zouden zijn. Met andere woorden: de Paus grondt zijn vredesactie hierop dat Engeland en Frankrijk gebiedseischen van Duitschland en Italië moeten inwilligen; Engeland vermoedelijk wat de koloniën aangaat, Frankrijk met betrek king tot Tunis en Corsica. De „kracht" van zulke berichten, die er voor den gemiddelden lezer geloofwaardig genoeg uitzien, is dat zij steunen op waarheid, dat wil zeggen op het feit, dat het Vaticaan ongetwij feld diplomatieke bedrijvigheid in het belang van den vrede ten toon spreidt, en dat de Paus onder anderen den Britschen gezant bij den Heiligen Stoel, mr. D'Arcy Godolphin Osborne, in gehoor ontvangen heeft. Of deze audiëntie bijzondere politieke beteekenis gehad heeft, is te Londen nog niet bekend, maar het wordt on waarschijnlijk geacht, aangezien mr. Osborne, naar verzekerd wordt, nóg niet in particulier gehoor door den Heiligen Vader ontvangen was, zoodat zijn audiëntie tot de diplomatieke routine behooren zou. Hoe dit ook zij: met groot talent wordt een agitatie gevoerd, welke klaarblijkelijk beoogt al wat het Vaticaan ondernemen mocht om betere verhoudingen tusschen de Europeesche volken te bevorderen, bij voorbaat verdacht te maken. Dat al deze berichten in regelrechten strijd zijn met de toespraak, de vorige week Vrijdag door den Heiligen Vader gehouden, is blijkbaar een factor, waarmede in het geheel niet rekening gehouden wordt. Wij maken van deze agitatie gewag, omdat haar uitwerking niet gering is. Conservatieve bladen, die om politieke redenen en heusch niet uit warme sympathie een samengaan met Rusland noodzakelijk achten, en zeker on welwillend zouden staan tegenover elke poging van het Vaticaan om Rusland onder de tegen woordige omstandigheden van Europeesch over leg uit te sluiten, doen aan deze campagne niet mee. Integendeel: zij zijn geneigd werkelijk ge loofwaardig nieuws omtrent de werkzaamheden der Pauselijke diplomatie de plaats te geven, die het toekomt, en de Romeinsche correspondent van de „Daily Telegraph", een overtuigd voor standster van samenwerking met Moskou, stelt dezer dagen de vernuftige verzinsels der link sche bladen aan de kaak. Dat de Paus den mogendheden naar haar gebiedseischen en con cessies gevraagd zou hebben ls, naar hij op grond van wat men in Vaticaansche kringen verklaart, aanvoert, een veronderstelling, die, indien zij juist was, zou getuigen van een be leid, dat „tot een der grootste fiasco's in de ge schiedenis" der Vaticaansche diplomatie zou voeren. Maar, vervolgt hij, het „is waar, dat Pius XII er van overtuigd is, dat het uur van actie voor Hem geslagen heeft. Hij acht zich verantwoordelijk tegenover de volken, die vrede wenschen en op Hem rekenen. Op het oogen- blik is het -Zijn politiek een beroep te doen op verantwoordelijke regeeringshoofden, zonder in détails te treden of de hangende vraagstukken te bespreken." Verder schrijft hij, dat in Vati caansche kringen niet tegengesproken wordt, dat de Pauselijke diplomatie sinds Vrijdag groote bedrijvigheid aan den dag legt. Deze correspondent poogt niet te ontkennen, dat de Heilige Stoel afkeurend staat tegenover Russisch ingrijpen in Europa, en hij acht dit blijkbaar zeer begrijpelijk, want „in geen land is de godsdienst, en in het bijzonder het Chris tendom, zoo vogfelvrij verklaard als in Rusland." Bovendien gelooft het Vaticaan „dat Ruslands toetreden tot het Europeesch concert veel moeilijkheden en misverstand veroorzaken zou", maar in weerwil hiervan helt het toch over tot de meening, dat verdeeling van Europa in twee blocs, die ongeveer tegen elkaar opwegen, Euro peesche staatslieden ervan weerhouden zal hun land in gevaarlijke avonturen te storten. Bij gevolg meent men „dat het huidige oogenblik gunstig is voor besprekingen, zonder dreigemen ten of pressie, en voor onderhandelingen tus schen de twee thans min of meer gebalanceerde krachten." Wij geven deze opmerkingen niet weer als on- omstootelijke waarheid, maar zij zijn in ieder geval aannemelijk en bewijzen, dat een invloed rijk orgaan, zooals de „Daily Telegraph", dat opkomt voor een krachtige vredesfrontpolitiek, mét vertrouwen staat tegenover Vaticaansche pogingen in het belang van de Europeesche pa cificatie. Nabij De Koog op Texel woonde sinds eenige jaren in het gebouw voor onbehuisden het kinderloos echtpaar v. d. V. Het tweetal, dat niet al te zindelijk was, was den laatsten tijd niet meer buiten gezien. De man en de vrouw hadden met niemand omgang en leefden geheel in afzondering en vervuiling. Alleen de bakker kwam er wel aan de deur. Toen hij dezer dagen een verdachten geur waarnam, waarschuwde hij de politie. Bij het toen onmiddellijk ingesteld onderzoek kwam men tot de lugubere ontdekking, dat de man. Job genaamd, dood in bed lag. De ge meente-geneesheer stelde vast, dat de dood tien dagen geleden moet zijn ingetreden, daar het lijk in verren staat van ontbinding ver keerde. De zonderlinge vrouw had al dien tijd op een stoel bij het bed doorgebracht. Het lijk is naar Den Burg vervoerd en daar op de algemeene begraafplaats ter aarde be steld. De vrouw vond een onderdak in het gesticht van weldadigheid. Meermalen was het echt paar een plaats in het gesticht aangeboden, maar dit was steeds niet'geaccepteerd. Naar wij vernemen, kan zeer binnenkort het rapport van den Hoogen Raad van ArJfl beid betreffende de verplichte werkloos heidsverzekering worden verwacht. Zooals bekend leveren Hoogovens een gedeel te van het door hen geproduceerde cokesoven- gas aan omliggende gemeenten, waartoe ook Beverwijk behoort, dat het gas op zijn beurt aan enkele naburige gemeenten distribueert. Hoogovengas brandt thans, behalve in de ge meenten Beverwijk en Velsen, in Heemskerk, Limmen, Uitgeest, Wormer, Jisp, Zaandijk, Wor- merveer, Krommenie, Assendelft en Zaandam. Linksche bladen wantrouwen niet alleen die pogingen, maar geven er een voorstelling aan, welke er op berekend is den indruk te verwek ken, dat het Vaticaan wèl vrede wcnscht, doch een vrede, die moet steunen op eenzijdige con cessies, en vooral beoogt toenadering tusschen Engeland en Rusland te verijdelen. Het is in ieder geval bemoedigend, dat de conservatieve pers zich vér houdt van deze agi tatie en dat er redenen zijn om aan te nemen dat de regeering welwillend staat tegenover elke diplomatieke activiteit van het Vaticaan. Maar dit neemt niet weg, dat de wekenlange ver dachtmaking, haar hoogtepunt bereikend in de geraffineerde berichten van deze week, haar uitwerking niet mist. Wantrouwen tegen al wat het Vaticaan ondernemen mocht wordt aan gekweekt met een vernuft, een betere zaak waardig en zonder dat ook maar één feit, hoe klein ook, deze zienswijze staaft, wordt van dag tot dag de indruk verwekt, dat het Vaticaan voornamelijk beoogt de zaak van Italië te dienen. Op 1 Juli aa. zal het 40 jaar geleden zijn, dat de heer J. P. Neijt, directeur van de Be- verwijksche Conservenfabriek, bij deze N.V. in dienst trad. De heer Neijt werd destijds ais adjunct-di recteur aan de fabriek verbonden. Nadat de heer Dekker zijn functie van directeur had neer gelegd, werd de heer Neijt in het directorium opgenomen. Tijdens zijn directeurschap is de fabriek een van onze voornaamste industrieën, belangrijk uitgebreid en gemoderniseerd. Zondag 16 Juli zullen de volgende theologan ten van het Groot-Scholastikaat der Paters van den H. Geest te Gemert, aldaar de H. Priesterwijding ontvangen uit de handen van Z. H. Exc. mgr. dr. Le Hunsec, generaal der Congregatie: Antonius Rijnen uit Tilburg; An- tonius Kosian, uit Beek-en-Donk; Jacobus de Ruiter, uit Pannerden; Hermanus Vloet, uit Mill; Petrus Schol ten, uit Zaandam; Martinus Aarts, uit Liessel; Hubertus Steur, uit Eind hoven; Albertus van den Berg, uit Amsterdam; Joannes Stas, uit Geldróp; Jacobus van der Lubbe, uit Amsterdam; Wilhelmus Verheul, uit Utrecht; Martinus Sillekens, uit Neer; Alber tus van Lieshout, uit Helmond; Antonius de Winter, uit Heemstede; Theodorus Rooijakkers, uit Beek-en-Dohk; Henricus Lammers, uit Bu- del; Petrus van Doom, uit Someren en Fran- ciscus Soontiëns, uit Ginneken. Zondag zal Z. H. Exc. Mgr. Hopmans in de kapel van de Paters van het Goddelijk Woord te Teteringen het Subdiakonaat toedienen aan de eerw. fraters Ant. Jos. Aarts; J. Com, Aarts; Gul. Eggenkamp; Corn, van der Linden; P. Peters; Al. de Rechter; Paul. van Riel; Adr. Schouten; Ger. Smits; Adr. Snijders; Bern. Sonnemans; P. Verharren; Hub. van Wees. Zaterdag zullen twee Nederlandsche missio narissen der Congregatie van den H. Geest te Bordeaux scheep gaan: pater Chr. Laurent uit Amsterdam, met bestemming Loango (West Afrika) en broeder Wilfridus Kuster, uit Am- hem, met bestemming Oost-Kameroun (West- Af rika) Uit Katanga (Belg. Congo) repatrieerde broe der Bernulphus Heemskerk uit Reeuwijk. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week alleen Dinsdag, Woensdag en Donderdag audiëntie verleenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9