De H. Sacramentsprocessies te Münster en Aken Geweld wordt met geweld gekeerd II* S Zon over Rome R.K. STAATSPARTIJ Het nieuws van' heden DIJJERS WEINIG BLEEF VAN VROEGEREN LUISTER RECTOR DROST VEREENIGDE katholieke pers ±dm DAGBLAD MET\ OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DINSDAG 13 JUNI 1939 - AVONDBLAD HOTEL - CAFE - RESTAURANT Uw lunch wordt ook op het terras geserveerd Engeland echter bereid door on derhandelingen tot een eerlijke overeenstemming te komen Halifax over Engelands politiek Een verklaring van Serrano Suner Een Spanje zonder Katholicisme is niet denkbaar E. N.A. van MEVERDEN ACCOUNTANT AMSTERDAM Het Weer He V.S. en de wereld handel Een verklaring van Huil ^omplot tegen Kerr? Raadsverkiezingen Flinke winst voor de katholieken Geruchtenverspreiding door Radio-Bari ^Sjanghai, 13 Juni. Reuter). In verband inlichtingen, welke door de Britsche auto <3eeiten zÜn ontvangen over een complot om -^nitschen ambassadeur, Kerr, te vermoor' zijn uitgebreide maatregelen genomen. De s®he ambassade is onder sterke bewaking Ook draagt de ambassadeur en zijn se- aris een kogelvrij vest en is de auto van Ambassadeur voorzien van kogelvrij glas. Duitsche invloed op Arabische uitzendingen De neutraliteitswet b i r -- Op het fabrieksterrein der fa. Van Houten te Weesp werd Maandagmiddag een veertig meter hooge vijftig jaar oude fabrieksschoorsteen opgeblazen. Het gevaarte valt De processie te Aken Gedeelte spoorlijn weggeslagen Bandjir richt groote ravage aan Noodweer boven Soerabaja Naturalisaties Hotel des Galeries SCHEVENINGEN Telef. 556566 ROMEINSCH DAGBOEK Van een blozenden houwdegen 7 Juni 9 Juni 63STE JAARGANG No. 21834 HAARLEM GROOTE PROPAGANDA- VERGADERING IN ST. BAVO MUZIKALE ILLUSTRATIE DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN WlACK'f en SALADE JAU5 Twist met droevigen afloop Jongeman b\j vechtpartij te Deurne doodgestoken Engeland laat 1500 vluchtelingen toe Spaansch-Italiaansche besprekingen I ROTTERDAM. Telel. 50354. Open Rij»tuln 4a. [Amsterdam - Tel. 36948 - Marnixstr. 425] [Peventer^Te^l29^^Diepenv. weg 2651 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Buitenhof Telefoon 117375 Den Haag OP VASTENDAGEN SPECIALE SCHOTELS MAGER MENU LONDEN, 13 Juni (Reuter) Terwijl Cham- ~erlain en Butler Manadagmiddag vragen be- «btwoordden in het Lagerhuis, heeft Halifax betzelfde gedaan in het Hoogerhuis en daarbij eens duidelijk de richtlijnen van de Brit se buitenlandsche politiek uiteengezet. Wie in deze dagen geweld wil gebruiken, %ide hij, dient te weten, dat geweld met Beweid gekeerd zal worden, dat is het eerste beginsel van onze huidige politiek. L)e geest van het volk van deze eilanden is eel sterker dan in 1914. Een ding dat buiten- bhdsc'ne propaganda-apparaten steeds nalaten te vermelden en het is duidelijk genoeg daarom is het feit, dat geen van onze ga ranties ooit in werking zal treden, zoolang er bergens een gewelddadig verstoorder van den Vl'ede is. L>it brengt mij tot het tweede beginsel van bbze politiek. Als er geen poging gedaan wordt bbi geweldmiddeien aan te wenden, dan zal de b®ele invloed van dit land en die invloed is biet gering aangewend worden en volgens mij Jbet recht aangewend worden, om door middel Van onderhandelingen tot een eerlijke overeen stemming te geraken. Tk zou dankbaar zijn, zoo besloot Halifax, als 'b de overtuiging mocht hebben, dat dit debat be aandacht van allen, die het zou kunnen be kken, zou vestigen op het onuitsprekelijke ■bordeel, dat behaald zou worden, als men de btfcigende, gevaarlijke en duistere methoden der Beweidpoiitiek zou laten varen voor die van "bderhandeling en vreedzame overeenstemming. -Serrano Suner, de Spaansche minister van ®binenlandsehe Zaken, heeft in een onder- boud met het agentschap Stefani verklaard, at Spanje Italië eeuwig dank verschuldigd is. Ret is duidelijk, zoo zeide hij, dat wij steeds 5® vriendschap met Itaüë, Duitschland en fbitugai zullen bevorderen. Slechts de vijanden au Spanje kunnen aan de monsterachtigheid bebken, de vrienden uit de moeilijke uren te srioochenen om de voorkeur te geven aan hen, g'e al het mogelijke hebben gedaan, opdat 2 banje zijn bevrijdings- en hereenigingsoorlog bü verhezen. En eender laatsten gaat voort de plechtig op zich genomen verplichtin- 6b niet na te komen. Sprekende over zijn bezoek aan den H. Vader b over het godsdienstige vraagstuk gaf de biUister uiting aan de diepe ontroering, waar- v ec*e hij het schouwspel bijwoonde, dat zich JJbr zijn oogen ontvouwde, toen drie duizend 1'baten van Franco de zalen van het Vaticaan 'raden, den gemeenschappelijken Vader der v bnvigen toejuichten en de edele woorden be- Isterden, welke de Paus richtte tot Spanje, zich nogmaals een zeer trouwe dochter der Libische Kerk toont. ,sPanje, zoo zeide de minister, is niet denk- eaar zonder het Katholicisme, want het is er gevolg van. De godsdienst was het bind- ybel, dat de moreele en politieke eenheid van Schillende gebieden van het Iberische schier- bbd verwezenlijkte. Spanje heeft aan de g 0rIt Wederom vijf honderd duizend martelaren hefeven en WÜ zijn trotsch op deze zonen van s. eeuwig Katholieke en Roomsche land van banje. Lid Ned. Unie v. Acc. 7 P. C. Hooftstraat Tel 90361 (Na 6 u. 23123) - Tel. 22361 VERWACHTING geldig van hedenavond EE tot morgenavond ongeveer 19 uur: 1 VOOR HET GEHEELE LAND: wisselende bewolking, enkele plaatselijke regenbuien, koude nacht, iets warmer overdag, matige tot zwakke Noordweste- lijke tot Zuidwestelijke wind. Zon op 4.37 onder 21.22 Licht op 21.52 Maan op 2.11 onder 16.37 17 Juni N. M. Washington, 13 juni (Reuter) Ter ge- .enhaid van het feit, dat vijf jaar geleden de qjj s afgekondigd, krachtens welke de presi- tf. wordt gemachtigd handelsovereenkomsten Ua/felcenen zonder bekrachtiging van de,n Se- hn beeft Minister Cordell Huil een verfcla- 'h "j. afSelegd, waarin hij zeide: „Wij hopen, dat br0 bomende jaren alle landen zich bij ons S)-Uj?raihrna van handelsverdragen zullen aan- jiv„ en en wij noodigen hen daartoe uit. Indien ge].® groote mogendheden discrimineerende re- 8{er gen aangaan met de bedoeling, invloeds- Ver 011 te verdeelen, zullen andere staten on- Ir-^ idelijk defensieve economische maatrege- ine bemen en dan zou men tot een algeheele eCr blotting komen in plaats van tot vrede en lijk 0rnisch herstel. Kleine landen, die derge- Wor®, °vereenkomsten met groote staten sluiten, i>je eh voor huil economisch bestaan steeds afhankelijk: zij moeten in politiek op- Öepn vazallen van den grooteren staat wor- Tot en met Maandag zijn raadsverkiezingen gehouden in 88 gemeenten met minder dan 20.000 inwoners. Deze gemeenten tellen tezamen 852 zetels. In totaal werden bij deze verkiezingen 179.708 stemmen uitgebracht (161.593). Percentsgewijze behaalden de katholieken in deze gemeenten belangrijke winst. De R.K.S.P. kreeg 38.333 st. (21.3 pet.) tegen de vorige maal 28.819 (17.8 pet.) De S.D.A.P. liep eenigszins achteruit; zij be haalde 34.647 st. (19.2 pet.) tegen 32.062 (19.8 pet.) vier jaar geleden. De A. R. partij ging iets vooruit; van 16.5 pet. tot 16.9 pet. Ook de Christ.-Hist. Unie behaalde een flinke winst, n.l. 11.4 pet. van het aantal stemmen te gen 9.1 pet. bij de gemeenteraadsverkiezingen in 1935. De Vrijz.-Dem. gingen met bijna 4 pet. voor uit, n.l. 11.342 st. of 6.6 pet. tegen 4720 st. of 2.9 pet. de vorige maal. De communisten leden verlies; van 2.9 tot 2.7 pet. Andere kleine partijen bleven zichzelf gelijk. *eti «e» LONDEN, 13 Juni (Havas). De diploma tieke redacteur van de „Times" schrijft: „Het radiostation Bari, dat in het Arabisch zendt, heeft Vrijdag de grenzen van het fatsoen over schreden door melding te maken van een op stand in Transjordanië en een succes van re bellen tegen geregelde troepen. In werkelijkheid is er van een opstand geen sprake geweest. Juist op dienzelfden Vrijdag heeft de Syrische nationalistische leider Abdoer Rahman Sjah Bandar een bezoek gebracht aan den Emir van Transjordahië en hem gelukgewenscht met zijn rechtvaardig bestuur. Hij gaf hem de verzekering van de trouw van al zijn onderdanen en ver klaarde, dat in geheel Transjordanië rust heerschte. De opstand bestaat slechts in de kolommen van zekere Egyptische bladen, die, naar men gelooft, Duitsche subsidie krijgen." Sprekende over andere berichten in de Duit sche pers, zegt de „Times": „Er is reden om aan te nemen, dat de Irakeesche publicist, die na den moord op den Britschen consul te Mosoel als getuige dagvaard werd en onverwijld per vliegtuig naar Duitschland vertrok, thans werk zaam is op het Duitsche ministerie van Propa ganda in de afdeeling voor de Arabische uit zendingen." WASHINGTON, 12 Juni. (Havas). De com missie voor Buitenlandsche Zaken van het Huis van Afgevaardigden heeft zonder wijzigingen van belang de zes eerste artikelen aangenomen van het wetsontwerp op de neutraliteit, dat was ingediend door Bloom. Te Hunstanton (Engeland) bralc op de wandelpier brand uit. De wind wakkerde het vuur zoo snel aan, dat twee vrouwen zich slechts konden redden door in zee te springen, waar zij door baders werden "opgevangen Men schrijft ons: Het is nog maar enkele jaren geleden, dat het Octaaf van Sacramentsdag zijn stempel drukte op het leven in Münster, de hoofdstad van Westfalen. En van heinde en verre kwam men op den Zondag van het octaaf naar de Bisschopsstad, om de luisterrijke processie te volgen of te zien, welke uit de St. Lamberti- kerk, de stedelijke hoofdkerk, door Münsters rijk-versierde en bevlagde straten trok. Onder de Duitsche steden van gelijke groot te en beteekenis zijn er weinige, welke in historische schoonheid zoo sterk op den be zoeker werken als deze middeleeuwsche stad. Voorhoven, gevels en bogen-gangen verhalen van Hanze-historie, van de groote omwenteling tijdens het tijdperk der Wederdoopers, van den Westfaalschen vrede, welke in de zaal van het beroemde Raadhuis gesloten, aan de Nederlan den de onafhankelijkheid en aan Europa den vrede bracht. Alles draagt hier het stempel eener katholieke traditie. Schitterende musea, onder welke het museum in den Dom, leggen getuigenis af van de katholieke kunst, van katholieke schoonheid, dat Münster groot heeft gemaakt. Daar woonde de Prins-bisschop men her- innere zich slechts Bernard von Galen en in die zetelstad bouwde de adel als stedelijke woonplaats de adellijke huizen. Het feest van het H. Sacrament was van ouds het hoofdfeest van deze katholieke stad. We schreven „was", want langzamerhand, jaar na jaar werden de ommegangen besnoeid, zoo dat er Zondag 1.1. niet veel meer van was over gebleven. Voor slechts luttele jaren hingen van de hooge torens, de openbare gebouwen en particuliere woningen de Pauselijke en de Westfaalsche pro- vincievlag. Fleurig berkengroen langs de straten verhoogde het feestelijk karakter van de stad gedurende het H. Sacramentsoctaaf. Maar alles werd overtroffen door de machtige versiering van het wonderschoone Raadhuis, waarvoor een rustaltaar was opgeslagen. Toen we Zondag Münster bezochten, was er niets, dat er op duidde, dat Münster zijn eeu wenoude traditie handhaafde. Geen enkele vlag hing er uit. Een vlaggenverordening is oorzaak, dat de Pauselijke kleuren zijn opgeborgen tot andere tijden. Het vorig jaar waaiden ze nog breed uit, maar nu is de kerkelijke overheid nog eens extra gewaarschuwd, dat zelfs de proces sie-altaren niet met de geel-witte vaantjes of geel-witte bloemen mogen versierd worden. Münster was een stille stad 1.1. Zondag. De jeugd, dat wil in Duitschland zeggen de Hitler- jugend, jongens en meisjes waren reeds vroeg naar buiten getrokken om eerst des avonds te rug te keeren. De mannen hadden verplichte S.A.-oefening of Schutzenfest of Uebung. Dat gaat zoo Zondag op Zondag, zoodat talrijke café's op Zondagmiddag van half 2 tot 6 uur sluiten. Reeds vroeg in den morgen was uit de stede lijke hoofdkerk de Sacramentsprocessie uitge trokken, slechts gevolgd door enkele getrouwen enmoedigen. Deze aloude Münstersche pro cessie, waaraan steeds de magistraten der stad deelnamen, terwijl voor het Raadhuis, omstuwd door duizenden en duizenden, de zegen ge geven werd, was nu slechts een kleine, stille groep. De Sacraments-hymmen, welke vroeger tegen de oude gevels weerschalden, bleven ach terwege. Van den vroegeren luisterrijken omgang was niets meer aanwezig. Toch imponeerde deze kleine stoet van het H. Sacrament. In den Dom was het Veertig-urengebed. Toen we dit heerlijke bouwwerk betraden begon juist de plechtige H. Sacramentsmis met pontificale assistentie. Het bekende domkoor zong de missa „Simile est regnum Coelorum" van Viotta. De heldere jongensstemmen klonken welluidend door de eeuwenoude gewelven. Maar we hebben het koor voller gehoord en op onze vraag ver namen we: „Wij kunnen de jongens hier niet meer voor krijgen". En dat was juist, hadden we ook de katholieke jongens des morgens niet zien wegtrekken in hun bruine uniformpakjes. Donderdag, op Sacramentsdag, was de pro cessie uitgetrokken uit den Dom, waarbij het H. Sacrament gedragen werd door Z. H. Exc. Mgr. Clemens graaf von Galen. Zonder gezang en in kleinen stoet trok deze stoet in beperkten tijd over het Domplein. De jeugd moest naar de school en de mannen moesten werken. Maar de vrouwen zijn op het appèl. Dat be merkten we den geheelen Zondag door bij de aanbidding van het H. Sacrament. En dat geeft hoop voor de opvoeding der jeugd, welke thans geheel in het huisgezin moet geschieden. Zondagavond om 6 uur werd het Veertig urengebed besloten met een plechtige processie in den Dom. De kerk was stampvol, het altaar baadde in een zee van licht en het H. Sacra ment was omringd door gepurperde prelaten, priesters en seminaristen in witte superplie met den fieren Mgr. von Galen aan het hoofd. Toen na de processie het heerlijk Te Deum weer klonk, trof meer dan anders, terwijl de geheele kerk geknield lag, na het triomfale: „Tu Rex gloriae Christe", het deemoedvolle „Te ergo quaesumus": „Wij bidden U, kom Uw dienaren te hulp", en jubelend sloot de heerlijke zang met het zekere: „In te Domine speravi". „Op U, Heer, heb ik mijn hoop gesteld". De H. Sacramentsprocessie te Aken, die vroe ger met zoo'n grooten luister door de stad trok en duizenden bezoekers uit de omgeving, ook uit Limburg, trok, is dit jaar slechts getrokken door enkele straten in de omgeving van de Domkerk. Op straat mocht niet ..gestrooid" worden, ter voorkoming van verkeersongelukken. BATAVIA, 13 Juni (Aneta)Tengevolge van een zwaren bandjir is een gedeelte van de spoorlijn tusschen de stations Bandjar en Lan gen weggeslagen. Het verkeer is volledig ge stremd. Ook overstappen is niet mogelijk, zoo dat doorgaande reizigers over Cheribon moeten reizen. Van een brug met drie spanningen is een der landhoofden weggeslagen. De duur van de stremming zal vermoedelijk een week zijn. In de geheele streek staan verder alle wegen onder water, zoodat ook dit verkeer gestremd is. SOERABAJA, 13 Juni (Aneta). Gistermid dag is boven Soerabaja een wolkbreuk losge barsten, zooals men in jaren niet heeft gekend. Vele stadsgedeelten zijn onder water gezet. Tal van pakhuizen zijn overstroomd, terwijl de in aanbouw zijnde schuilkelder in het nieuwe mid denstandsgebouw geheel vol liep. De toegang tot het raadhuis op Ketapang stond lang, nadat de wolkbreuk reeds was afgeloopen nog 20 centimeter onder water. Ingediend zijn by de Tweede Kamer wets ontwerpen, houdende naturalisatie van: Wal ter W. H. M. Craemer en 19 anderen, Gustav E. Bartha en 22 anderen en Johannes K. G. Arnold en 19 anderen. Geheel nieuw en modern geïnstalleerd, 100 ka mers, 100 maal warm en koud water, 100 maal fraai uitzicht, 100 maal eenheidsprijzen, 100 maal 100 service. Logies met ontbijt 2.50, volledig pension 4.5Ó. Ook in hoogseiz. Weekend 8.50. (Van onzen Romeinschen correspondent.) Als je ergens alleen maar woonde voor het weer dat is heelemaal niet zoo'n gekke ver onderstelling; er zijn bendes menschen, die naar hun conversatie te oordeelen niet slechts ergens wonen, maar eenvoudigweg hun gansche bestaan voeren alleen maar voor het weer ik herhaal dus: als je ergens alleen maar woonde voor het weer, welnu, dan zou er voor mij onderhand alle aardigheid af zijn om in Rome te wonen. Ik kreeg vanmorgen een brief uit Nederland, waarin mij gevraagd werd een werkje op Te knappen, „wanneer dat in de Romeinsche zon überhaupt mogelijk was." Ik houd niet van net woord überhaupt, maar in bovenstaand ver band zou ik er vrede mee hebben kunnen ne men, sterker: zou het een aangenamen indruk op mij hebben gemaakt, kon er van een Ro meinsche zon überhaupt nog sprake zijn. De Romeinsche zon, vanwege dewelke het (nog altijd) dolzinnig heet om in den zomer een Rome-reis te ondernemen en vanwege dewelke een in den zomer te Rome verblijvende valide zich van den plicht tot werken ontslagen mocht achten, zij loopt gevaar iets legenda risch te worden. In Mei hebben wij hier geen dag zonder re gen gezeten. Omdat je gebrande gerst voor koffie moest drinken, was dat een groote ellen de, want gebrande gerst maakt een mensch tot een zwartgalligen kankeraar. Nu, in Juni, kun nen wij weer koffie krijgen en is ook de zon teruggekomen. Haha, dacht ik, nu zal die heer lijke tijd, waarin je luieren kunt zonder gewe tenswroeging, dan toch aanbreken. Maar wat lees ik vandaag in mijn Italiaansch lijfblad? Denemarken schijnt tengevolge van de warmte, die er heerscht, practisch heelemaal in brand te staan. En in Engeland is een dame met een strooien hoed in de zon gaan wandelen, waar op die hoed benevens de platina-blond gebleek te haren der dame vlam hebben gevat, hetgeen alles zeer tragisch had kunnen afloopen, wan neer niet een koelbloedig voorbijganger het hoofd, dat die dame inmiddels verloren had. met hoed en al ondergedompeld had in een fontein. Wat is bij dit alles de Romeinsche zon? Het wordt tijd, dat de „Enit" gaat adverteeren: „Zoekt gij in de hondsdagen koelte? Wilt gij zonder brandgevaar met een strooien hoed in de zon wandelen? Komt dan naar Rome. Het frissche, verkwikkende Rome verwacht u." De Italiaansche vrijwilligers, die in Spanje streden voor Koning Victor Emanuel. Voorop gaat generaal Gambara, een korte, gedrongen figuur, die loopt als op een schip in storm. Hij heeft een rood verbrand gezicht, het kan niet rooder, denk je, maar dat blijkt een vergissing te zijn. Als hij met geheven arm langs den Ko ning marcheert, krijgt hij van dezen een wenk- om bij hem te komen. Het is dan, dat hij nog rooder wordt. Over het mannelijk rood van den zonnebrand schiet een ander rood, ik veron derstel, omdat het zoo duidelijk anders is, een meisjesachtig rood. En de oogen onder de bor stelige wenkbrauwen stralen plotseling kinder lijk blij. Hemel, daar gaat een generaal aan den loop! Een generaal, die voor aan zijn troepen mar cheert, knijpt er plotseling tusschen uit als een jongetje, dat met zijn klas aan 't wandelen is en aan den overkant van de straat ineens zijn moeder ziet. Hijgend staat generaal Gambara voor de koninklijke tribune stil en salueert. Dit was de eerste keer, dat ik hem zag. Toen ik hem den tweeden keer zag, stapte hij uit een extra-trein, die hem van Napels naar Rome had gebracht. Er lag een dikke looper op het perron, er stond een eerewacht van lanciers, er waren allerlei hooge heeren om hem te ver welkomen. Het zag er naar uit, dat het een bui tengewoon plechtige geschiedenis zou worden. Maar des generaals dochter had haar zoontje, een ventje van een jaar of drie, meegebracht en dat schopte alles in de war. Niet dat het kereltje zich niet keurig gedroeg het deed precies wat het geleerd had maar de generaal deed niet wat men van hem verwacht had. Hij maakte zich heel haastig van de hooge heeren af, gooide het jong de lucht in, kuste het op beide wangen en liep toen (liep als op een schip in storm), met het handje van zijn kleinzoon in zijn groote hand, naar den uitgang. En hij dacht er nog maar net aan om te salueeren voor het vaandel van de lanciers en dat hij over een dikken loo per liep, dat heeft men hem vast en zeker later moeten vertellen. Gisteravond zag ik hem voor den derden keer, in de Ulpia, een kelder, waar je komt om wijn te drinken, maar toch vooral om naar den zan ger te luisteren, die er iederen avond optreedt, El Pelo, voor wien zelfs Toscanini de grootste bewondering heeft. De generaal had zijn uniform met een colbertje verwisseld, waardoor hij nog eens zoo kort en gedrongen leek. De menschen juichten hem toe en hij straalde, dat je er warm van werd. Toen stemde El Pelo zijn gitaar en begon zijn liedjes te zingen, Napolitaansche en Romeinsche volks- en levensliedjes, waarin het over de goede dingen des levens gaat, over meis jes, rozen en over de maan, over murmelend water en fluisterende lippen en over dien traan in het oog van de liefste, waarin droefheid en vreugde zijn samengevloeid en dat is eerst ge luk. En toen zat daar die houwdegen van een generaal vanuit zijn rood gezicht, van onder zijn borstelige wenkbrauwen, maar dwaas te kijken, hij was er van weg, van al die goede dingen des levens, en toen hoorde je opeens onder de lichte stem van El Pelo een zware bas meebrommen en iedereen dacht eerst nog, dat hij verkeerd hoor de, maar het was de generaal, wel degelijk. Nu moet ik hem niet nog een vierden keer zien, want anders ga ik beslist gelooven, dat vechten goed is voor een man. HEDENAVOND 8.30 EUR Spreker de bekende redenaar DE TOEGANG IS VRIJVOOR R. KATH. KIEZERS gereserveerde plaatsen ver krijgbaar a 10 cent in het Geb. St. Bavo. DOOR HET ENSEMBLE J. NIBBERING Cordell Hull over den internationalen handel. De Nederlandsche zoutconventie is we derom voor een jaar algemeen verbin dend verklaard. Jongeman bij vechtpartij te Deurne dood geschoten. Gedeelte van spoorlijn op Java door bandjir weggeslagen. Het drama te Koedijk in hooger beroep voor het Amsterdamsche Hof. DE FIJNppoF.VËR CERPUIKT fcj AVAhlkl A I C a nATUnriAl>t In den afgeloopen nacht is bij een vecht partij te Deurne een 25-jarige jongen met een mes zoo ernstig gewond, dat hij onmid dellijk dood was. Omstreeks het middernachtelijk uur ontstond nabij café Den Dolder twist tusschen eenige jongelui, waarbij de circa 25-jarige van G. zoo danig door den 21-jarigen L. met een mes werd gestoken, dat hij vrijwel onmiddellijk dood was. Zekere F. hep bovendien een snij wonde in den schouder op. Hij werd door dokter Wiegersma behandeld en kon naar zijn woning worden overgebracht. De gemeentepolitie heeft den dader in zijn woning gearresteerd. Hij heeft een vol ledige bekentenis afgelegd. Omtrent de oorzaak van den twist ver keert men 'nog in het onzekere; vermoede lijk heeft men met een oude voetbalkwestie te doen. L. wordt naar Roermond overgebracht. Het lijk is in beslag genomen. De Britsche minister van landbouw, Dor- man Smith, heeft in het Lagerhuis medege deeld, dat de Britsche regeering op aanbeveling van de ondercommissie voor landbouw van de coördinatiecommissie voor de vluchtelingen be sloten heeft, 1500 vluchtelingen toe te laten, die in afwachting van hun emigratie naar andere landen te werk gesteld of opgeleid zullen worden in landbouwondernemingen in Engeland. Bovendien wordt op het oogenblik de kwestie van toelating van een nieuw con tingent vluchtelingen onder de oogen gezien, teneinde tegemoet te komen aan het tekort aan werkkrachten in den landbouw. MADRID, 13 Juni. (Havas). In een te legram uit Rome wordt gemeld, dat Maan dag besprekingen gevoerd zijn tusschen de leden van de Spaansche militaire en marinedivisies en hooge Italiaansche of ficieren. Deze bijeenkomst werd o.m. bijgewoond door Suner en Ciano, de onderstaatssecretaris sen van Oorlog en Marine, alsmede door den Italiaanschen ambassadeur in Spanje en den Spaanschen ambassadeur in Italië. De Spaansche pers heeft dit bericht nog niet gepubliceerd. Mén meent n.i. te weten dat bjj deze besprekingen de mogelijkheid on der de oogen is gezien van het sluiten van een Duitsch-Italiaanscli-Spaansch militair pact, waarvoor de meeste leidende Spaansche per sonen op het oogenblik niet veel voelen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1