UIT DEN OMTREK piuinlreltlelt Werkverschaf f ing Noord-Holland m De pontsteigers worden gebouwd l0J lAl DINSDAG 13 JUNI 1939 BEVERWIJK De aardbeiencampagne Eerste speciale veiling op a.s. Donderdag DE GEMEENTE RIOLEERT KOZIJNENHANGERS GRASVEILINGEN Zonnestraal-collecte BENNEBROEK HILLEGOM VELSEN V erkeersongeval Wie is de eigenaar? IJMUIDEN STORMVOGELS IN DEN EINDSTRIJD MIDDENSTANDSDIPLOMA DE WERKLOOSHEID VERKEERSONGEVAL DE BLOEMENDAAL WEER TERUG Lage vischprijzen ZAANDAM DRIEDAAGSCHE ZIEKEN- BEDEVAART Op de bedevaartplaats O. L. Vr. ter Nood te Heiloo VAN EEN ADVERTENTIE EN NOG WAT Het kanaal OudkarspelKolhorn Een werk voor twee jaar Autotocht ouden van dagen Het samenstellen der voeding Hoe voeren de eendenhouders? Wat is eigenlijk de voedings verhouding? Hoe berekent men de voedings verhouding van een voer? Noord-Hollandsche waterschappen Jaarvergadering te Amsterdam Ingrijpende verandering in de situatie bij den kanaal overgang STAAT VAN BESOMMINGEN Haringvangsten Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van de veilingbesturen de speciale aardbeien- veilingen Donderdag a.s. te laten beginnen. Het vorig jaar werd de eerste speciale aard beienveiling gehouden op 21 Juni, zoodat de campagne dit jaar bijna een week eerder zal beginnen. Omtrent de vooruitzichten valt nog weinig te zeggen. De prijzen der aardbeien, die op de gewone groentenveilingen werden verkocht zijn inmiddels gedaald tot ƒ0.90 a 1.— per slof. Hoeveel ongerief de uitvoering van de rio- leeringswerken aan een gedeelte van de inge zetenen ook bezorgt, men kan niet zeggen dat er geen schot zit in de werkzaamheden. Na den Polderweg, de Meerstraat, de Stations- en de Adrichemstraat, zijn thans het Weerensteijn- plein en de Arendsweg aan de beurt. De straten zijn in korten tijd herschapen in woestenijen, men woelt den grond onderstboven, maar aan verdwijnen de groote rioolbuizen één voor één in de geulen en na korten tijd is het leed ge leden, waarna de mogelijkheid komt om van de voordeelen te profiteeren. De gemeente bouwt aan haar rioleerings- stelsel met bekwamen spoed. De kapitalen, oie thans in den grond gestopt worden, zullen straks hun rente opleveren door het gerief, het welk de tegenwoordige en toekomstige bevol king ervan zullen genieten. Het openbreken van het Weerensteijnplein heeft het noodig gemaakt, dat de standplaats voor autobussen tijdelijk naar de C. Amsestraat is verlegd. De onhebbelijke gewoonte om op de kozijnen te gaan zitten van de winkelramen aan de Bree- straat heeft de politie weer eens genoopt om In te grijpen. Ben achttal jongelieden, dat, moede van het flaneeren, een raamkozijn van een winkel als rustplaats had uitgekozen, liep deswege een bekeuring op. Gistermorgen zijn in het veilinggebouw 't Centrum de jaarlijksche grasveilingen gehouden door de notarissen mr. A. Moens en J. H. Bremmers. Er was groote belangstelling, terwijl voor verschillende perceelen meer werd besteed dan het vorig jaar, waarschijnlijk als gevolg van de droogte, waarvan het grasgewas te lijden heeft gehad. Besteed werd o.m. voor het gemeenteland aan den Munnikenweg, met een opervlakte van bijna 7 H.A., f432. Het perceel genaamd „Het groote stuk", van ongeveer 5'/2 H.A., bracht f570.— op tegen f 469in 1938. Voor het etgroen van dit per ceel werd f260 besteed. Voorts werd 't perceel „De Toren", dat een oppervlakte heeft van 5.71.10 H.A., f691— be steed, hetgeen f 20.meer is dan het vorig jaar. De Zonnestraalcollecte, welke hier ter plaatse is gehouden, heeft opgebracht f242.51. Het vorige jaar bedroeg de opbrengst f 273.23. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: Antoon E. Verhaegen te Voorhout en Margaretha C. de Winter te Bennebroek. Autotochten voor ouden van dagen. Aan gaande den autotocht 1939, welke de vijfde zal zijn. door het Comité te Bennebroek georgani seerd, kan worden medegedeeld, dat deze zal plaats hebben op 22 Juni a.s. De noodige spanning waar de tocht heen zal gaan zit er bij de belanghebbenden al in, maar vooralsnog wordt het doel geheim gehouden. Het comité hoopt echter dat de deelnemers tevreden zullen zijn. Nu de collecte heeft plaats gehad, zullen bij verschillende winkeliers collectebussen worden geplaatst. Aan de burgerij deze bussen te ge denken. Er is dit jaar nogal wat geld noodig en nog is alles niet bijeen. Werkloosheid. De werkloosheid verminder de deze week met 4 personen. Zegge en schrijve 4! Het is onbegrijpelijk dat er onder de land arbeiders nog steeds zoo veel werkloosheid heerscht en dat er deze week zelfs 13 landarbei ders bijgekomen zijn. Het aantal van 340 wil nog al wat zeggen in midden-zomer. Het vorig jaar waren er 358 werkloozen in dezelfde week. Tengevolge van het plotseling oversteken van den rijweg, den Wijkerstraatweg te Velsen-N„ is een driejarig kind door een vrachtauto aan gereden. Met een bloedende hoofdwond is het kind naar de ouderlijke woning vervoerd. De commissaris van politie brengt belang hebbenden ter kennis dat in het Zuidelijk ge deelte in onze gemeente een baal meel, inhoud 100 pond, is gevonden. Vermoed wordt dat deze van een vrachtauto gevallen is. tocht naar Zandvoort. Zij die minstens 65 jaar oud zijn kunnen zich opgeven bij den heer A. J. v. Splunter Meervloetstraat 92, Velsen. Om het voetbalkampioenschap van Haarlem hebben Stormvogels en HFC zich in den eind strijd weten te. plaatsen. Donderdagavond half acht zal deze eindstrijd op het EDO-terrein worden gespeeld. .Van den cursus van het Instituut voor Mïd- denstandsontwikkeling slaagden te Amsterdam voor bovenvermeld diploma de dames L. Baart, S. de Bruyn en I. Snijders. De heeren E. Aart- sen, C. Bakker, A. Bosman, N. S. Bus, A. Engel hart, J. Groot, J. Hamburger, W. Hazenberg, H. Jordaan, D. Kooyman, J. Krab, A. van Leeuwen, Ij. Luyt, J. Oesterholt, W. van Ombergen, J. Parlevliet, J. Roodveldt en S. de Waard. Uit het overzicht der Gemeentelijke Arbeids beurs blijkt, dat het aantal ingeschreven werk zoekenden op 10 Juni 1749 bedroeg. Hiervan waren 1271 geheel werkloos, 275 gedeeltelijk, 94 werkend en 109 geplaatst in een gesubsidieerde werkverschaffing. De totale werkloosheid be- oroeg in de overeenkomstige week van het vo rig jaar 1868. Gisterenavond had cp het Velserduin weder om een valpartij plaats. Een drietal fietsers, komende van den Velserduinweg en rijdende in de richting van den Wijk aan Zeeërweg, kwam ter hoogte van het winkelpand van den heer V. te vallen, zulks tengevolge van het gladde en afglijdende wegdek. Met de noodige schaafwon den, ontvellingen en een gebroken vork van een deT fietsen, liep dit ongeval goed af. De stoomtrawler „Bloemendaal", die vier we ken geleden naar Amsterdam werd gesleept, keerde in de haven terug. Het schip is voorzien van nieuwe bunkerplaten, voorlogies en verdere groote reparaties. Met het vervaardigen, mon- teeren, smeden enz. hebben niet minder dan 60 man personeel aan dit schip gedurende vier weken gearbeid. Tengevolge van de geringe vraag en de be trekkelijk ruime aanvoeren zijn de prijzen van tal van vischsoorten zeer laag. waardoor de be sommingen van vele trawlers niet meer loonend zijn. Verwacht wordt, dat wederom schepen zul len worden opgelegd. T.O.V. voetbaltoumooi Op het Verkade- lerrein vond Zaterdagavond ten bate van de T.O.V. de ontmoeting tusschen twee militaire elftallen plaats. Alvorens kapitein Heerma de Vos den aftrap verrichtte, herdacht hij met eenige treffende woorden den dezer dagen omgekomen militair Leusink uit Lochem, die bij een ongeval op Schiphol het leven liet. Met 62 bleef de 6e afd. Luchtdoel-Artillerie in de meerderheid. De gehouden collecte bracht f 58.62 op. Spelend knaapje te water Zaterdagmiddag geraakte een spelend jongetje te water in de sloot bij de Valkstraat. Een voorbijganger bedacht zch geen moment en sprong het 5-jarig jongetje na. Behouden werd het ventje op het droge gebracht. Plaquette in het Lyceum onthuld In het Gem. Lyceum is Zaterdagmiddag in het bijzijn van talrijke autoriteiten een plaquette onthuld van den oud-rector Dr. C. L. v. d. Broek als herinnering aan zijn 27-jarigen arbeid. Na een rede van Burgemeester in 't Veld, waarin waardeering werd uitgesproken voor het vele, dat Dr. v. d. Broek voor het Gem. Ly ceum heeft gedaan, werd de plaquette onthuld, welke plechtigheid geschiedde door diens zoon Chr. v. d. Broek. Hierna heeft Dr v d. Broek een dankwoord gesproken, waarbij de ontwerper Prof. Huib Luns niet vergeten werd. De plaquette, met borstbeeld van den oud-rector draagt als op schrift: Dr. C. L. v. d. Broek, Rector 1911—1938. V.B. bestaat 60 jaar De Vrijwillige Brand weer herdenkt Donderdag 15 Juni haar 60- jarig bestaan. Met het oog op de financiën moet van her denking of feestviering worden afgezien. De driedaagsche ziekenbedevaart naar Heiloc wordt dit jaar gehouden op 1, 2 en 3 Augustus Zieken die hieraan wenschen deel te nemen geven zich daartoe voor 20 Juli op bij den pas toor hunner (harer) parochie. Voor nachtverblijf stelle men zich in verbin ding met de caféhouders bij Kapel, daar het comité niet voor nachtverblijf kan zorgen. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij den secretaris van het comité, den heer C. Fran ken, Stationsweg 30, Heiloo. Naar aanleiding van de advertentie: „Jon gens hebt jullie geen werk, schrijf dan direct naar Pater Fritschy, Postbus 21, Goirle, Tel. 4124" schrijft pater Fritschy ons het volgende: Daar het gebleken is, dat velen er aJi.w. „ingeloopen" zijn met deze advertentie, zoo meende ik goed te doen even een korte uiteen zetting te geven. Men vond de advertentie zoo mooi klinken, dat velen reeds p.o. schreven of ik iets voor hen had. Ja zeker .hadden we iets voor hen, maar toen we met voorwaarden kwa men vonden velen die nogal bezwaarlijk. We hebben hier een kamp geen concentra tiekamp- of barakkencomplex, maar een mooi huis, omgeven door bosch en tuin. Hier voelt men niets van de werkloosheid, en men merkt er ook niets van, integendeel, men ziet nu pas, velen weer sinds langen tijd, dat men met een klein beetje moeite en energie weer' aan den slag kan gaan, vooral daar hier iemand aan het hoofd staat, die er steeds op uit is iederen jongen weer aan een positie te helpen, die al geslaagd is ongeveer 40 jongens aan een „baan" te helpen, die er nog veel meer zou kunnen helpen, als ze maar kwamen. In dit kamp leert men hoe men weer aan het werk kan komen. Van de 500 jongens hebben 440 dat geleerd en zijn dan ook geslaagd. Zij allen hebben weer werk. Dat moettoch iets zeggen, en men moest verwachten dat er een stroom van jongens naar hier zou komen. Ze weten het niet Amsterdammers en allen die dit lezen, er is nog een kans voor jullie. We hebben nog een kamp van veertien dagen. Het begint Maandag 19 Juni. We kunnen nog enkele jongens plaat sen. Schrijft dus zoo gauw mogelijk. De reis ls gratis, er is geen steunaftrek. verliezen dus niets, misschien wel winst. Het is hier dus de plaats voor de vele Mulo jongens en H.B.S.'ers, die niet weten wat ze y orden moeten, die al zoolang naar iets zoe ten. Wie echter niet van plan is mee te werken óm een positie te verkrijgen behoeft hier niet te komen. Wij helpen niemand aan werk als wc. geen behoorlijke garantie hebben dat we volkomen voor den candidaat kunnen instaan. Zfj opgemerkt dat we hier een werk-retraite houden, vandaar is de periode ook geschikt voor jongens die moeilijkheden hebben met de groote vraagstukken van het „leven", die moe deloos zijn, die zwak staan in hun godsdienst etc. Jongens, wij zullen je een kans geven, geef ook ons een kans. De leeftijdsgrenzen zijn 16 en 24 jaar. De ouderen zeggen; „Wij, vochten school en volk vrij en zochten steeds de eerste rij als 't goldt gevaar te keeren!" De jongeren antwoorden: „Wij bouwen kerken als 'n wal en houwen fel en blijven pal tot 't Kruis zal triomfeeren!" Giro 135198 „Bisschopsfonds" H. Sondaa pr. Secr.-Penn. Oegstgeest Over het West-Friesche Kanalenplan is ai heel wat te doen geweest en hoe verder men in den tijd kwam, des te meer werden de voor standers tegenstanders: de enorme ontwikke ling van het as-verkeer maakte de kanalen in West-Friesland en Hollands Noorderkwartier minder noodig en van een volledige uitvoering der oorspronkelijke plannen zal het dan ook niet komen. Wel ligt daar het kanaal naar Schagen, maar het verkeer erdoor is niet van groote beteekenis. Het ontworpen Kanaal Hoorn- Medemblik, ofschoon het aansluiting zou geven op de kanalen in het nieuwe land van de Wie- ringermeer, zal zelfs niet meer uitgevoerd wor den. Aan de uitvoering van het kanaal Oud karspelKolhorn, dat een deel uitmaakt van de waterverbinding tusschen den Wieringermeer en het Noord-Hollandsch Kanaal en Alkmaar i? men thans echter begonnen. De Rijks-inspectie voor de Werkverschaffing het Rijk dus treedt hier op als aannemer en voert het werk voor de provincie Noord-Hol land uit, terwijl de dagelijksche leiding berust bij de Nederlandsche Heidemaatschappij. Circa 500 arbeiders vinden hier twee jaar werk, dank zij de geste- van de leiding van het werk, om dit niet met mechanische kracht uit te voeren, doch hoofdzakelijk met handkracht op een wijze dus, zooals 60 jaar geleden ge bruikelijk was. Vanzelfsprekend wordt het werk hierdoor duurder; zouden de kosten bij nor male uitvoering na aanbesteding en met me chanische hulpmiddelen circa f 450.000 bedra gen, thans worden zij begroot op bijna een mil- lioen, n.l. aan arbeidsloonen op f 86.000 en aan bijkomende kosten op f 280.000. De arbeiders, die aan dit belangrijke object werken, komen uit den Zaanstreek; Krommenie, Wormerveer, Koog aan de Zaan. Zaandijk en Zaandam en uit Alkmaar. Het bezoek aan dit belangrijke werk maakte op ons een uitstekenden indruk. Hier daverde het lied van den arbeid. Over een lengte van 6 K.M. wordt hier een kanaal gegraven van 28 M. breedte welke in de bochten 30 M. bedraagt. Wij zagen de werkzaamheden onder Winkel, waar men bezig was met het werk van een ge deelte in de verschillende stadia. Over een lengte van enkele honderden meters lag daar reeds open de kanaalbodem, welke ligt 3% M. minus A.p. en 2.80 M. beneden den waterspiegel. Karspoor loopt over den vasten kleibodem, waarop, ondanks het feit, dat er niet gepompt werd, nagenoeg geen water stond. Leeg rijden de kipkarren van de helling naar de plaats, waar een ploeg grondwerkers graaft in de vaste klei; Met bewonderenswaardige handigheid en in 'n merkwaardig vlot rhythme slingeren ze de vaste klei-kluit in de karren en het duurt niet lang of de trein van twintig en meer karren is vol en een kleine locomotief trekt het ge vaarte den kanaalbodem uit naar de plaats, waar men bezig is de kade langs het kanaal te formeeren; intusschen rijdt weer de volgende kar-trein binnen en het werk gaat zijn gang: Elders is een kleine ploeg bezig met het inheien van den damwand; ook dit gaat het handkracht; zeven man trekken telkens bet heiblok omhoog aan een kabel, waaraan zeven trektouwen zitten en zoo gaat het een-twce- hurry-hup. De houten damwand wordt afgedekt met een betonnen kop en met trekstangen, bevestigd aan betonnen platen in de kade verankerd. Over de kade loopt een pad en aan de buiten- glooiing worden nieuwe slooten gegraven. Natuurlijx wordt meer grond ontgraven dan voor de kaden noodig is; deze overtollige grond wordt, indien niet direct elders gebruikt voor andere werken, in gronddepots ondergebracht, om te zijner tijd weer dienst te doen. Op onze informatie naar de by dit werk ver diende loonen kregen wij ten antwoord, dat het werk in accoordloon wordt uitgevoerd; het ba sis-uurloon is 36 cent, waarbij komt de pro centische toeslag, welke in verhouding staat tot de uurloonen in de plaatsen, vanwaar de arbeiders komen. Zoo varieeren de uurloonen van 36 tot 45 cent en de weekloonen van f 17 tot 22, waarop enkele uitzonderingen voorkomen. Ofschoon hier de 48-urige week geldt, wo.dt niet langer dan 8 uur per dag gewerkt; een half uur wordt als bus-verlet gerekend en hier door is het mogelijk, dat de van verre komen de arbeiders niet langer dan 12 uur van huis zijn; zij vertrekken 's morgens om 6 uur en komen 's avonds om 6 uur weer thuis. Dit is ongetwijfeld voor de arbeiders niet zoo ple zierig, zoo fang van hun gezin weg te moeten, doch daar staat tegenover, dat zij aan het einde van de week met meer thuis komen dan Natuurlijk! Elk begin van brand in de kienv srr,oféri. En véél beter„noq is het om heelémaol niet te rooken in bosch of hei! Op Donderdagmiddag 6 Juli organiseert het comité voor ouden van dagen te Velsen, Vei- sen-Noord, Santpoort en IJmuiden-O. een auto- Het voedingsprobleem is één der moeilijkst te behandelen onderwerpen en het wordt met het verloop der jaren steeds moeilijker. Immers steeds hooger worden de eischen, die wij stellen aan onze legdieren en er wordt een maximum productie verlangd, waaraan wij een twintigtal jaren geleden in de verste verte niet zouden gedacht hebben. De dieren worden door deze hooge eischen méér gevoelig voor allerlei ziekte gevallen, die steeds in nauw verbindingscontact staan met de hoog opgedreven legproductie. Het legdier is eene machine geworden en om die machine constant door te laten mar- cheeren, is het noodig, dat de grondstof, de voe ding, aan de alerhoogste eischen voldoet. Met het duurder worden der verschillende graansoorten eenige jaren geleden, ging menig pluimveehouder er toe over, zijn voeders zelf te mengen. Nu is zèlf-mengen niet uit den booze, mits men maar volkomen op de hoogte is der voedingsleer. Indien men dit niet is, is zelf mengen ge waagd, zelfs een groot gevaar en door onwetend heid en onkunde blijft het dan vaak bij proef nemingen. Voor het nemen van proeven is de tijd echter voorbij; de huidige tijdsomstandigheden laten dit niet toe. Bovendien zijn de voederfabrikaufen met hun proefstations dermate ingericht, dat zij eerst d&n eene samenstelling in den handel lan- ceeren, wanneer zij volkomen zeker van hun zaak zijn. Toch zal het zèlf-mengen steeds blijven be staan. De eendenhouders b.v. zijn op het zelf- mengen aangewezen, daar er geen aan de eischen voldoend en degelijk eendenvoer in der. handel bestaat. Door jarenlange routine is het deze nijvere groep van pluimveehouders ech ter ten volle toevertrouwd De hoofdlijnen van een voedingssoort moet men steeds in het oog houden d.w.z. de porties eiwit-zetmeelachtige stoffen en vetten moet nen in de juiste verhouding blijven betrachten. De practici, die dezelfde voedermethode vol gen, zijn niet talrijk, d.w.z. de voedingsverhou ding zal bij den één altijd iets hooger of lager liggen dan bij den ander. Dit verschil, als ge volg van verschillend voeren, zal men steeds te rugvinden in het dier zelf. De voedingsverhouding wordt berekend naar ,een formule, welke zegt, dat het totale percen tage van de zetmeelachtige stoffen, vermeerderd met 214 der vetten zóóveel meer (dus x-maali groot-er moet zijn dan het totaal der eiwitach tige stoffen. Deze formule luidt als volgt: Zetmeelachtige stoffen 214 x vetten is x maal dan wordt de voedingsverhouding aldus: 5 x 214 70.3 is 7.84 dus bijna 7.9 Eiwitachtige stoffen De eindsom drukt dus uit de voedingsverhou ding. Bij de kip is deze' eindsom hooger dan bij de eend, daar deze laatste heel wat meer eiwi' noodig heeft voor de productie van haar enorm aantal eieren. Een dergelijke voedingsverhouding geldt voor Nederland. Want in een vorig artikel van mijn hand, waarin ik gewag maakte van een onderhoud met een Engelschen eendennouder, bleek het, dat deze voor zijn eenden een heel wat hoogere voedingsverhouding (1 8) had, dan wij Hol landers, hetgeen dus geheel klopt met den in houd van mijn vorig praatje. Voor de eenden in Engeland zijn minder eiwit en meer zetmeel achtige stoffen benoodigd dan bij ons dus. Teneinde dit te berekenen, moet men natuur lijk weten, hoeveel eiwit, vet en zetmeel ieder onderdeel van Uw voer bevat en kan men dien tengevolge berekenen van elk onderdeel de voe dingsverhouding. (Gewoonlijk zijn deze cijfers reeds bekend; daar deze onderdeelen weer te kiassii'iceeren zijn in verschillende soorten, kan men zich op deze cijfers niet altijd baseeren). Nemen we dus het artikel, dat voor de eenden houders het meest wordt gebruikt, dus mais, en nemen wij aan, dat de mais o.a. bevat: ruwe eiwitten 10.4 zetmeelachtige stoffen 70.3 vetten 5.0 10.4 Berekent men een voer dan moet de bereke ning natuurlijk geschieden volgens de vaste stoffen, die zich in de onderdeelen bevinden. Ter illustratie volgt hieronder een voorbeeld van een willekeurig eendenvoer. Met opzet neem ik in dit voer versche visch en geen vischmeel en laat het dan zijn als volgt: 75 Kg. mais en 130 Kg. versche visch. Nu bestaat mais uit on geveer 87 V2 pCt. vaste stoffen en visch uit on geveer 56 pCt. Dientengevolge worden in de zoo juist genoemde samenstelling de vaste stoffen voor: de mais 8714/100 x 75 Kg. is 65.60 Kg. de visch 56/100 x 130 Kg. is 65.60 Kg. Nemen we nu aan dat de voedingsverhouding voor de mais is 8% en van de versche visch dan wordt de voedingsverhouding van de hier- voren genoemde samenstelling: 1) Mais 1: (7'8 x 8.5 x 65.6) of 1 7.44 x 65.6 is 65.6 488.064 2 Visch 1: (56/100 x 4.5 x 72.8) of 1 2.52 is 72.8 183.456 Totaal 138.4 671.520 De voedingsverhouding is dus hier 4.8. Wanneer men nu als eendenhouder, zooals heden het geval is, tracht de dure mais te ver vangen door een goedkooper voer, dan moet dit goedkoopere voer weer die samenstelling heb ben, dat het uiteindelijke voedermengsel op nieuw de voedingsverhouding heeft van 1 4.8. Dit is niet altijd even gemakkelijk en wel om twee reden: Eerstens spreekt de praktijk dik wijls de theorie tegen, wat de analyses van een voederstof betreft. Tweedens kan men de mais wel door andere stoffen vervangen van onge veer hetzelfde g-ehalte, doch veel verschil in prijs zal het een en ander toch niet uitmaken. Er is echter een voedersoort, welke eventueel met iets bijvoeging van zetmeel de mais kan vervangen en waarvan de prijs heel wat la ger is. Dit is: de aardappel. Echter op voorwaarde, dat zij oordeelkundig en met veel overleg ge voerd wordt. F. LAFèRE met het ontoereikende steunbedrag van circa f 14.dat zij anders ontvangen; bovendien smaken zij de voldoening zich nuttig te weten voor de samenleving en blijven zij geschikt voor de arbeidsmarkt. Wij vernamen van geen wanklanken en mochten, voorzoover wij daartoe in staat waren niet alleen bij dit werkverschaffingsobject doch ook elders een goeden geest onder de arbeiders constateeren. Er zullen er wellicht zijn, die het niet ver antwoord vinden, om voor dit werk, dat bij normale uitvoering-na-aanbesteding 'n f 450.000 zou kosten, bijna een millioen uit te geven. Zij mog'en bedenken, dat het bedrag wat de uit voering op deze 'wijze méér kost, ongeveer ge lijk is aan het bedrag, dat bij niet-uitvoering aan steun voor deze 500-arbeiders weg zou gaan Het belang van dit kanaal Alkmaar-Oudkarspel -Kolhorn, dat gedeeltelijk voert door reeds bestaande vaarten of nog te verbreeden wateren, willen wij niet onderschatten. Het zal voor heel Noord-Holland van belang blijken te zijn, Voor het vervoer van materialen naar en van den oogst uit den Wieringermeer kan dit kanaal belangrijke diensten bewijzen. De zui velfabriek te Lutjewinkel, die niet ver van het kanaal af ligt, laat zelfs een zijtak graven van de fabriek naar het kanaal, om zoodoende een betere verbinding met dezen grooten water weg te hebben. Het werk aan dit kanaal, wat het deel Oud karspel—Kolhorn betreft, en waarvoor de zes bruggen al gereed staan in het nieuwe land schap, werd November 1938 begonnen en geeft 500 arbeiders uit de Zaanstreek twee jaar werk; de arbeiders worden van en naar het werk per autobus vervoerd. In de onmiddellijke nabijheid van dit kanaal- werk is een 50-tal arbeiders uit Den Helder bezig met het afgraven van den ouden West- Frieschen Dijk over een lengte van 1700 M. van Kolhorn naar Boeresluis; de weg wordt van 4 op 5 M. breedte gebracht en krijgt nog een fietspad ernaast van 2 M. De beharding van den weg geschiedt met de steenen uit den zeedijk van den Groetpolder, welken dijk men van de steenen ontdoet, omdat het onkruid, dat tusschen deze steenen welig groeit een plaag werd voor de vruchtbare en veelbelovende ak kers in den besten Groetpolder. Aan dit verbeteren van den weg op den West- Frieschendijk wordt f 13.000 verloond. In Krasnapolsky te Amsterdam is hedenmor gen de jaarlijksche algemeene vergadering van leden der vereeniging van Noord-Hollandsche Waterschappen gehouden. De voorzitter, de heer J. Commandeur K. Azn., opende de vergadering en sprak er zijn voldoening over uit, dat zoo vele leden waren opgekomen en zag hierin een bewijs van de goede verstandhouding tusschen de leden en het bestuur. Ingekomen was een schrijven van het college van hoofdingelanden van de banne of polder Obdam, betreffende den Bilau-watermolen te Obdam. Zooals in wijden kring bekend was, behoefde de watermolen van^de banne of polder Obdam in 1935 dringend voorziening. Na een uitvoerig onderzoek door het bestuur der banne werd besloten tot het laten aan brengen van nieuwe ventiroeden: systeem Bilau. Dit besluit werd genomen 19 December 1935 en goedgekeurd door het provinciaal be stuur bij besluit van 22 Januari 1936. Reeds in het nummer van 27 December 1935 van het Noordhollandsch Dagblad, mogelijk ook in andere bladen, verscheen een artikel van een zich noemend ingeland, waarin critiek werd uitgeoefend op het besluit van het polderbe stuur. Niettegenstaande dat, werd het werk opge dragen aan de firma A. Wijnveen, Molenbouw, te Voorthuizen. De roeden bestonden uit êen ijzeren borst stuk van 10 meter met Amerikaansch grenen einden. In den zomer van 1936 kwam de molen ge reed en bleek bij proefmalen goed te voldoen, ofschoon aangaande stevigheid der roeden bij velen wel eenigen twijfel heerschte. Na eenige maanden in gebruik te zijn ge weest brak ongeveer half December een roede af, waaruit bleek, dat de molenbouwer het werk met het Oog op de lengte der roeden, n.l. 25% meter, te licht had ondernomen. De firma Wijnveen verklaarde zich spontaan bereid den molen geheel voor haar rekening te herstellen. Na eenige beraadslagingen werd besloten den molen te voorzien van geheel ijzeren roeden met een lengte van 24 meter. Het bannebestuur zou de meerdere kosten van geheel ijzeren roeden voor zijn rekening nemen, op voorwaarde, dat het polderbestuur na twee jaren voor honderd procent tevreden zou kun nen zijn over het afgeleverde werk en de pro ductie van den molen. In den loop van den zomer 1937 kwam de vernieuwde molen gereed en in het najaar kon hij volop in dienst worden gesteld. Na twee jaar dienst te hebben gedaan en zeer veel te hebben gemalen, constateert het college van hoofdingelanden dat de molen aan de gestelde eischen in alle opzichten heeft be antwoord en dat de molen een waardevol bezit is geworden voor den polder. Jaarverslag en rekening en verantwoording over 1938 werden goedgekeurd. De ontvangsten bedroegen 5.895, de uitgaven 5.234. De be grooting voor 1940, in ontvangsten en uitgaven sluitende met een bedrag van 3.590, werd aanvaard. Het aftredende bestuurslid, de heer J. Hoek Spaans, was niet meer herkiesbaar, daar hij wegens het bereiken van den 70-Jarigen leeftijd geen bestuurslid meer is van een waterschap. In zijn plaats werd gekozen de heer P. Groot Jz., dijkgraaf van Drechterland. Met nagenoeg algemeene stemmen werden herkozen de aftre dende bestuursleden, de heeren P. Hoek Spaans, dijkgraaf van de Wijde Wormer, C. Kramer Glijnis, dijkgraaf van de Schermer en M. Dek ker, hoogheemraad van Noordhollands Noorder kwartier. Ir. A. G. Swart, adjunct-secretaris der Cen trale Cultuurtechnische Commissie te Utrecht, hield een inleiding over ruilverkaveling. De vergadering werd daarna door den voorzitter gesloten. Op den zuidelijken kanaaloever, bij de pontveren, is men al eenigen tijd bezig met de uitvoering van belangrijke werken, die in de situatie daar ter plaatse straks groote veranderingen zullen teweegbrengen. Deze werken houden verband met de verbree ding van het Noordzeekanaal, waarmede mee thans tot aan Velsen genaderd is. Zooals Wil reeds vroeger gemeld hebben, zal de zuidelijke kanaaloever, beoosten Velsen, een eind worde» verlegd, waardoor het vaarwater slechts een flauwe bocht behoudt en tegelijkertijd een groote breedte verkrijgt. Voorloopig wordt de verbreeding van het ge deelte, waar de tunnels komen te liggen, niet uitgevoerd, omdat allereerst moest worde» gewacht op de vaststelling Van het tunnelpro ject. Deze omstandigheid heeft nu de mogelijk heid geopend voor een praktiscne oplossing va» het vraagstuk, op welke manier de tunnelbouw straks zal worden uitgevoerd. Ir. Wolterbeek> hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat, heeft daarover gisteren, tijdens een kanaaltocht det Amsterdamsche Kamer van Koophandel, enkele mededeelingen gedaan, waaruit bleek, dat het mogelijk zal zijn den tunnelbouw in een droge» bouwput uit te voeren. De mededeelingen va» ir. Wolterbeek vindt men elders in dit numinc1 uitvoerig vermeld. Intusschen is niet gewacht met den bouw va» de nieuwe aanlegsteigers voor de pontveren. D® kanaalverbreeding maakt het noodzakelijk, d»t de aanlegplaatsen eveneens een heel eind terug gelegd worden en daarmede is men thans druk inde weer. Begonnèn is met den bouw van den zuidelij ken steiger, waarvoor de groote graafmachines eerst een bouwput gegraven hebben, vlak naast de huizen van het oude Velsen. Men krijgt da» ook den indruk, dat hier de fundeering voor ee» gebouw gelegd wordt, instede van de grondwer ken voor een waterbouwkundig werk. Na de voltooiing van dit werk echter, zal de bestaande over ervoor worden weggegravene zoodat de stei ger uiteindelijk aan zijn plaats van bestemming komt te liggen. Het plein van de bestaand® ponten-steigers verdwijnt dan grootendeels. Momenteel is men bezig met het plaatsen der fundeeringen, terwijl daarachter de straten makers reeds begonnen zijn met den aanleg va» nieuwe toegangswegen. Op den noordelijken oever is het voorberei dende werk begonnen. De graafmachine is daal reeds bezig om een f linken hap uit Velsen® grondgebied te nemen. De tijd is niet ver dat we, bij den overtocht van het kanaal, ee» aanzienlijk grooteren afstand met de pont zul len moeten afleggen. Naast de plek, waar aan den zuidkant nieuwe pontsteiger wordt gebouwd, is inmiddels een haventje gekomen met een loskade. In he1 verbreede kanaal zullen nergens meer los plaatsen worden geduld, die het scheepvaart verkeer belemmeren en daarom zal ook Velse» waarschijnlijk een dergelijk haventje ter be schikking krijgen, zooals er voor en ten dienst® van de verbreedingswerken is aangelegd. Nog is dit alles slechts het J?egin van groote veranderingen, welke bij Velsen tot sta»»0 zullen komen. De beslissing over de grootscn|, tunnelwerken zal nu wel spoedig vallen en da daarbij een spoorwegtunnel inbegrepen is^ schijnt nu wel vast te staan. Nieuwe toegangs wegen, ook voor het treinverkeer, zullen daarbu noodig zijn en dan denken we aan de aanslui ting van dit verkeer op Beverwijk waar d situatie eveneens grondig zal worden gewijzigd- Een mooie gelegenheid om de aardbeiensta eindelijk eens van de oude loods, die nu a' stationsgebouw dienst doet, te bevrijden en ha® een nieuw modem station te geven. Hoet het tracé van den nieuwen snel' verkeersweg, na het verlaten van den tun»® langs Beverwijk zal gaan, is een vraagstuk' waarvan de oplossing met belangstelling wow tegemoet gezien. Het is een kwesti.e, die ree ff jaren geleden de gemoederen daar in bewegi»" bracht. Er is indertijd zelfs actie gevoerd °r» den primairen weg door Beverwijk te voer® en de bekende Breestraat dus als hoofdverkeers' weg te behouden. Het staat thans échter va7?J dat het snelverkeer ten oosten van BeverwU zal worden geleid. De plannen voor dit alles zullen langzar»er^ hand ongetwijfeld vastere vormen hebben aan genomen. n Tenslotte rest dan nog de verruiming va het kanaal ten westen van Velsen tot U1»" den, waarbij de opruiming van de spoorbrug ov het program staat. e We hebben de laatste tien jaren geweldig veranderingen rondom het kanaal zien plaa,0 grijpen. Er is een stad verrezen ter linkerzij» en een groot-industrie aan den rechterkant, t midden waarvan een van Europa's grootste si» zen tot stand kwam. Hoe zal het beeld zU wanneer wederom een periode van 10 j»r voorbij is gegaan? IJMUIDEN, 13 Juni Tarbot 46—34, To^» 82—63, Heilbot 80—69, alles per kg.; Griet 26--' 14, Groote schol 20, Middel schol 18, Zetsch 17.50, Kleinschol 16—9.50, Schar 8.50—4.6 Tongschar 1513, Poontjes 3.101.25, Gr schelvisch 14, Middel schelvisch 16—10.50, middelschelvisch 12—7.30, Kleine schelvis® 6.803.10, Groote gul 7.406, Kleine gul 4.20, Wijting 4.603.10, Makreel 9.50—6.80, a» per 50 kg.; Kabeljauw 35—13.50 per 125 Vleet 2.30—0.95 per stuk; Koolvisch 25—24 P Btuk' tiS' Staat van besommingen trawlers: Wa»u^' IJm. 24, 620 mnd, ƒ2930.—; Amsterdam, IJjV 58, 510 mnd., ƒ2790.—. Logger: Sch. 46 lzy WATERSTANDEN TE IJMUIDEN 14 Juni 19 Juni 20 Juni 21 Juni 1.08 5.01 5.47 6.38 9.08 0.40 1.24 2.12 1.34 5.24 6.12 7.04 9.34 2.38 Volgens te Scheveningen ontvangen radj» grafische berichten uit zee waren de vangst van onderstaande schepen hedenochtend volgt: VI. 197 1 kantje, 217 1 braadje, 216 3 Gdy. 262 3 k., 13 7 k„ 48 1 k„ 151 k., Sch. 73 5 k„ Sch. 89 1 braadje, 102 j braadje, 342 1 k., 285 2 k„ 179 1 braad) - Vannacht tusschen twaalf uur en half zijn 17 haringschepen, behoorende tot de die heden mocht uitvaren, uit de Scheveni»» sche haven ter haringvangst vertrokken. Het resteerende gedeelte, voorzoover gere®"' zou hedenmiddag bij hoog water naar zee v® g trekken. In totaal zullen dan circa 30 logS van deze groep, zee gekozen hebben. Te Vlaardingen kwamen hedenochtend 6^ schepen van de haringvisscherij binnen. Vertrokken ter haringvisscherij voor de eer® reis de VI. 50, 70, 103, 172, 199, 20 en 203.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2