KREYMB0RG De Heemsteedsche gasfabriek Federatie van V.V.V.'s in Noord-Holland H WAWKIMSTIW KIEST Haarlem, 13 Jüni MARKIEZEN ZOOM GOLDSCHMEDING Hoogovengas, gas van Haar lem of eigen fabrikaat? ER IS VOORUITGANG DINSDAG 13 JUNI 1939 De keuringen in het Krelagehuis Alle seizoensoorten zijn vertegenwoordigd On DE WERKLOOSHEID DAALDE WEER!! Nu 4500 werkloozen PROGRAMMA RADIO CENTRALE Woensdag 14 Juni Positief Christendom' Godsdienst, gezin, gezag EXPOSITIE IN TEYLER'S MUSEUM Zeldzaam ruime keus kwaliteits merken. Concurreerende prijzen. Nieuwe en bespeelde instrumenten. Vakkundige bediening. Op 1ste Idas Service afgesiemd. Vraagt eens prijs en voorwaarden GOLDSCHMEDING Groote Markt - Haarlem VAN WAVEREN'S GRAAN HANDEL BURGERLIJKE STAND Concert in het Bloemendaalsche Bosch In tijden van gevaar Ged. Staten van N. H. werken nog weinig mee Wat moet er in de toekomst gebeuren? De provincie is niet toeschietelijk Op het stalen ros AGENDA Bioscopen 14 Juni Bioscopen Apotheekdiensten ZOISSCHERMEJS Haarl. Jaloezieënfabriek NIEUWE INDUSTRIEËN Oprichting van fabrieken De jeugd en de rijweg Auto bij Rotterdam tegen trein gereden Treinpassagier werd verwond STAD waren deze week in het Krelagehuis alle j°rten bloemen te zien, die er om dezen tijd h kassen en buiten te bloeien staan, gladiolen, anonkels, irissen, liliums, pioenen en nog ftieer- ere bolgewassen. We beginnen deze week met den stand van e flrma C. G. van Tubergen, Haarlem. Deze 'riha bracht lilium Tubergianum, Roseum, «eraut gladiolen. Joost van den Vondel, Jan 'etersz. Coen beide rood met een donkere 'ek, Professor Donders zalmrose, Pairlady rose ®>et vlek, Eremurus Olgac licht rose en tot slot eb drietal Muscari Plumosum blauw. E>e firma J. P. Bekker te Haarlem liet een 'j'boie vaas gladiolen zien. Early beauty rose en e zaailing no. 39, deze was purper wijnrood. Oe firma N. V. P. Rijnveld en Zn. te Hillegom, e bekende liliumspecialist bracht lilium um- ejlatum oranje en lilium Brownie wit. "e firma A. Verschoor te Sassenheim had "ze week gladiolen Hybride Komeet rood, J*°rgenrood rood, de Heraut tegelrood en 'n vaas jvet gladiolus zaailingen en kruising van groot- 'oemige en Heraut gladiolen, o.i. geen bijzon- öerheden. .De N.V. P. Bijvoet en Co. Overveen bracht een r'eetal beste gladiolen, Rainbow lila rose don- er gestreept en Orchideum zeer mooi donker lila. De firma P. Bakker en Zn. te Enkhuizen zond vaas met Holl. Irissen, Orange King een eel goede oranje gele Iris, die zijn weg wel zal 'beien. Gebr. van Buggenum, Beverwijk was er met e beste gladiolen Dr. Dentz, rose, Hermosa lila ^"t donker vlek en een beste witte zaailing. van den heer J. Schoehuis te Uitgeest was een j^bding Pioenen Duchess de Amoer wit, E-G Dresi Cerise rood, Charles Levinne licht rose, 'esident Taft rose en Mona Julius Elie lila fose. jDe firma A. Filippo en Zn. te Hillegom bracht ^nonkels Aziaticus in de soorten als rosette °se, Brillant star rood, Oranje Boven en meer- "re goede soorten. Het was jammer dat de L est eenigszins slap waren, zoodat het ge- e®i niet zoo goed uitkwam. ^De heer S. Koppes Cz. te Akersloot bracht ®rzische Ranonkels Barberousse 'n prima soort, "bitterend van vorm, beste dubbele roode. De firma G. van der Meij te Lisse bracht een mooie groep pioenbloemige Ranonkels. s "°r de volgende soorten verkreg hij 't getuig- "brift voor verdiensten, Lion d'or Oranje geel, aIttïon Queen zalm, Yellow Giant geel, Sum- "r Beauty donker flox rose, Couronne d'or r rahje, La, Citronière Pink Pearl donker Y.Se- en een zeer beste dubbel roode k'ctory. Het lijkt ons toe, dat met alle ePerkingen, welke de verschillende landen te- ®ebWoordig den export van grovere bonensoorten /*°eilijk maken, de handel in Ranonkels, Ane- °ben en andere kleine bollensoorten toeneemt. De heer J. de Goede te Breezand liet weer fraaie collectie Hollandsche Irissen zien, elleyonne een heel beste gele, welke het ge- 'Sschrift van verdienste behaalde, King Mauve "baalde eveneens het getuigschrift van ver aste, Yellow Hammer diep geel. Orange King, v'ateur blauw no 27 brons kleurig. Lemon eeh en meerdere andere goede soorten vorm- een zeer mooi geheel. Wij hebben de vaste "^rtuiging, dat de meeste soorten .een goede "komst hebben. Werkloosheid is opnieuw een eind gedaald. (Waren en verleden week 4605 ingeschrevenen, t-.2e Week daalde dit met 105, zoodat het ge- hiomenteel 4500 is. u-, gunstig verschil met dezelfde week van 8 nu 580; met 1937 746; en met 1936 1521. ''gramma 1: Jaarsveld en, Hilversum I. "Sramma 2: Hilversum II. ^ïramma 3: 8 oo Keulen; 10.20 Radio P.T.T. 12.20 Ned. Brussel; 2.20 Keulen; 3.20 Regional; 5.20 Parijs Radia; 6.05 Radio l6tl. Nord of Diversen; 6.50 Keulen; 7.20 Radio l02' 8-30 Fransch Brussel; 8.50 Parijs Radio; K Ned. Brussel; 10.30 Fransch Brussel; 10.50 pZe; 10.55 Keulen. ""STamma 4: 8.00 Ned. Brussel; 9.20 Parijs 0f 109.30 Radio P.T.T. Nord; 9.50 Diversen muziek; 10.35 Londen Regional; 12.50 1 Ol rv»»4 _v_ - - Mi ic°^ch; 2.20 Londen Regional; 3.10 Droit- 6-40 Londen Regional; 7.20 Ned. Brussel; Droitwich Pr, Hq, gramma 5; 8.007.00 Diversen. 8.00 Eigen gramofoonplatenco Ziek Eigen gramofoonplatenconc. Dans- 1. Mammy I'll sing about you, Harry Let yourself go, Johnny Johnson. 3. 4jbburn, Maurice Winnick. 4. I got love, Bert thjp. r°se. 5. Why doesn't somebody tell me these PéspSS'- Jacl" Hylton. 6. Rio, tango, Orquestre tiier nt;i' A little dash of Dublin, Debroy So- coJ- 8- The Missouri Waltz, Alexander's Ac- Pfjll®0ris. 9. The Snoop, The Six Swingers. 10. a r'1'"11- Porter Sam, The Krakajax. 11. She's **th n form Manhattan, Harry Roy. 12. I'd Of "r lead a band, Nat Brandwyne. 13. A couple ftijjj PNl fools, Maurice Winnick. 14. Daydrea- Bert Ambrose. 15. Don't let that moon away, Jack Hilton. 16. Uu baiscr, Orquestre VERWACHT: A NEW UNIVERSAL PICTURE Pésenti. 17. Marina Waltz, Debroy Somers. 18. Delilah Waltz Alexander's Accordeons. 19. So you left me for the leader of a swingband, The Six Swingers. 20. You're in Kentucky, The Kra kajax. 8.00—12.00 Diversen. Als twééde geïllustreerd propagandaschrift voor de komende gemeenteraadsverkiezingen verspreidt onze wakkere propagandaclub in deze dagen een verkiezingscirculaire van de R. K. /Staatspartij, speciaal gewijd aan: „Po sitief christendom, godsdienst, gezin en ge zag". Met hóóg de vaan trekken mannen en vrou wen en kinderen op voor deze idealen aldus de symbolische teekening van Jan Wiegman. Op voor positief christendom, niet als leuze, niet als slagwoord, doch als sterk beleefde werkelijkheid. Positief Christendom! DAT IS strijd voor het behoud van de gees telijke en moreele volksgezondheid; DAT IS strijd voor het lenigen van den socialen nood; DAT IS strijd voor krachtige handhaving van het gezag; DAT IS strijd voor verbetering der volks huisvesting; DAT IS strijd voor een gezonde volksont wikkeling; DAT IS kort samengevat, strijd voor: Wilt gij, kiezers, de fractie, die in den raad krachtens haar beginsel hiervoor strijdt, ver sterken, wilt gij bevordering van het practisch positief Christendom, w'ilt gij zoowel op gees telijk als op materieel gebied bevordering van een gezonde volksontwikkeling, Stemt dan op Woensdag 21 Juni LIJST 2 VAN LIEMT Van Juni tot September zal in het Teyler's Museum aan het Spaarne een tentoonstelling worden gehouden van teekeningen door Gio vanni Francesco Barbieri. De werken behooren tot de kunstverzameling van Teyler's Museum. Het museum is kosteloos toegankelijk eiken werkdag (behalve Maandag) van 11 4 uur en den eersten Zondag van iedere maand van 14 uur. een PIANO of VLEUGEL bij Heden had ten kantore der N.V. Van Wave- ren's Graanhandel, Haarlem dé jaarlijksche al- gemeene vergadering van aandeelhouders plaats. De balans en verlies- en winstrekening werden goedgekeurd. Als commissaris werd de heer mr. W. E. van Waveren herkozen. Uit het jaarverslag ontleenen wij: De graanhandel was in het afgeloopen boek jaar teleurstellend. De prijzen van verschillende granen liepen sterk terug, in het bijzonder van tarwe, waarvan de prijzen met ongeveer 50 pet. daalden. Deze prijsdaling gaf de regeering aanleiding, weer nieuwe maatregelen te treffen ter be scherming van den landbouw hier te lande; de monopolieheffingen, welke aan het begin van het jaar voor alle granen 1 per 100 kilo's bedroegen, werden voor maïs, arwe en haver successievelijk verhoogd tot 3 per 100 kg, voor gerst tot 3.50 per 100 kg. en voor Rogge zelfs tot 4.50 per 100 kg. Deze abrupte en ongelijkmatige verhoogingen hadden een funeste uitwerking op den binnem- landschen afzet van enkele artikelen, met name gerst en rogge; het verhoogd prijsniveau bleek veelal onbereikbaar en de handel had op zijn voorraden aanzienlijke verliezen te lijden. Aan het einde van het jaar kwam een rege ling tot stand, waardoor voorradige granen bij verhooging of verlaging van monopolieheffingen voortaan buiten aanmerking blijven. Door de gebeurtenissen in Centraal Europa werden de exportmogelijkheden voor zaden weer belangrijk verminderd. Schetsten wij in ons vorig jaarverslag reeds alle moeilijkheden, waarmede ons bedrijf te kampen heeft, zoo blijkt uit het voorgaande, dat deze moeilijkheden in 193B nog belangrijk toenamen. Dat onder dergelijke omstandigheden geen behoorlijk bedrijfsresultaat kon worden bereikt, was te voorzien. Toch hebben wij gemeend, de mogelijkheid van eenige dividenduitkeering niet te moeten uitsluiten en daarom hebben wij in overleg met h.h. commissarissen een bedrag van 100.000 van onze extra-reserve naar de verlies- en winstrekening overgebracht, waardoor wij af sluiten met een winst van 119.432,78. Hiervan hebben wij met machtiging van com missarissen een bedrag van 45.000 aangewend ter versterking der interne positie onzer doch teronderneming te Buenos Aires. Voorts wendden wij een bedrag van 22.224,09 voor afschrijving op vaste goederen aan, gelijk aan het bedrag der in 1938 plaats gevonden uitbreidingen, zoodat de vaste goederen voor een onveranderd bedrag op nieuwe rekening over gaan. Tenslotte hebben wij het noodig geacht een bedrag van 4.061.87 te bestemmen voor ver sterking der reserve dubieuze debiteuren. Er resteert dan een winstsaldo van 48.146,82, het welk als volgt wordt verdeeld: Dividend pref. aandeelen 6 pet., 14.160; di vidend prior, aandeelen 6 pet. 1.212; dividend gew. aandeelen 3 pet., 30.172,50; dividendbe lasting 456,04; onverdeeld div.-saldo f 2.146.28. Geboren: 9 Juni: H. A. Blok—Morseld, z.; 12 Juni: H. C. Albrichtde Zwart z.; 9 Juni: C. M. Kitseroo—Klanderman, d.; 12 Juni: H. van NunenHooiveld, z.; 13 Juni: w. A. Nieu- wenhuisvan Schooten, d.; 11 Juni: B. Kruijs- wijkCohen Rodrigues, d.; 12 Juni: J. I. H. MüllerKluck, d.; 13 Juni: H. van Gemert Reijnders, z.; W. G. VisserZwetsloot, d.; J. van DeudekomSchouten, d.; H. BandAs- sink, d. Overleden: 11 Juni: J. M. GosewehrWul- lems, 55 j„ Kamperlaan; 12 Juni: H. Wesseling, De noodzakelijkheid om belangrijke ver nieuwingen te laten uitvoeren in de gas fabriek van Heemstede heeft in deze omge ving de vraag weer actueel gemaakt of het niet beter en voordeeliger is 't gas van één centraal punt uit te doen leveren. Hierbij wordt dan aan de gasfabriek van Haarlem of aan de Hoogovens gedacht. Als wij ons niet vergissen vormt de kwestie momenteel een punt van onderhandeling tusschen Haarlem en Heemstede. Gemakkelijk is het antwoord niet. Men is er natuurlijk niet van af met te zeggen: het is zonde van die bijna twee ton gouds, welke Heemstede in die verbeteringen gaat steken; Haarlem kan, wat zyn productie-capaciteit be treft, de levering van gas aan de ingezetenen van Heemstede er nog best bij hebben; breek de Heemsteedsche fabriek dus maar af en be trek in het vervolg gas van Haarlem. Er zijn verschillende aspecten aan het vraag stuk, die een nadere beschouwing en studie ver dienen, alvorens een zijn verantwoordelijkheid voelend gemeentebestuur een besluit kan ne men. Daar is natuurlijk allereerst de zuiver commercieele vraag of levering van gas door Haarlem of door de Hoogovens voor Heem stede voordeeliger uit zou komen. Men moet daarbij niet vergeten, dat bij levering door derden niet het geheele gasbedrijf wordt op geheven, doch alleen het gedeelte, dat het gas produceert; het andere, het distributieve, blijft in zijn geheel bestaan. Wel wordt in dat geval het bedrag aan vernieuwingen uitge spaard, maar daar staat tegenover, dat bij af braak het reeds in de fabriek belegde kapitaal afgeschreven moet borden, dat er aan het personeel, dat ontslagen wordt, wachtgeld zal moeten worden betaald en dat een geduchte persleiding zal moeten worden aangelegd, die veel geld zal kosten. Het is voor een buiten staander geheel moeilijk een antwoord te ge ven.. Het is een kwestie van optellen en af trekken, welke het veiligst door de leiding van het bedrijf kan plaats hebben. Bijkomende om standigheden zijn nog, dat bij levering door derden de gemeente een deel van haar auto nomie opoffert, dat zij voor de levering van gas van anderen afhankelijk is, dat in de gemeen te een werkgelegenheid verloren gaat, wat voor een kleine gemeente als Heemstede toch wel eenig gewicht in de schaal legt, dat de in gezetenen niet meer in de gelegenheid zullen zijn op het terrein van de gasfabriek goed- koope cokes te halen, en deze relatief goed- koope brandstof van buiten de gemeente zal moeten worden aangevoerd. Het is echter bekend, dat met name de 79 j„ Gen. Joubertstraat; G. F. Bakker, 25 j„ Linschotenstraat. Ondertrouwd: 13 Juni: B. J. Boeziek en R. I. Weiner; J. A. Dijkhoff en T. M. Schaap. Getrouwd: 13 Juni: F. J. van Kampen en N. C. Verdel. Het programma van het concert, te geven door Harmonie „Euphonia", directeur J. W. Le- feber, ini het Bloemendaalsche Bosch op Woens dag 14 Juni, des avonds 8.15 uur, is als volgt: 1. Marsch Officier van den dag, R. B. Hall. 2. Ouverture Feodora, Tschaikovsky. 3. Maannacht op de Alster, Wals, Oscar Fétras. 4. Parade in het Sprookjes woud, karakterstuk, P. W. Noach. 5. Eerste Walspotpourri, C. Robrecht. 6. Dood of glorie, marsch, R. B. Hall. 7. Ouverture Verre gedachten, G. Gadenne. 8. Weensch Praterleven, wals, S. Translateur. 9. Zonen van de dapperen, marsch, Bidgood. Hoogovens zeer goedkoop gas produceeren, dat zij er om zoo te zeggen mede in hun maag zitten en dat dus elke cent, welken zij voor een kub. meter gas, die anders de lucht in zou gaan, krijgen, voordeel is. Te ver verwonderen is het dan ook niet, dat de Hoogovens aanbiedingen kunnen doen, die concurrentie met een eigen gasfabriek uit sluiten. Zelfs Haarlem heeft een overeen komst aangegaan voor de levering van een deel van het bênoodigde gas. Er zijn enthousiaste voorstanders van gecen- troliseerde levering van gas door grootbedrij ven. Maar vooral in den laatsten tyd is toch een sterke kentering in de ideeën merkbaar. Het gaat om de bedrijfszekerheid. Zal het leverende bedrijf wel te allen tijde in staat zijn gas te le veren? Men denke maar eens aan oorlogstijd. In een tijd, dat de Nederlandsche Regeering het noodzakelijk vindt den diensttijd voor onze sol daten tot twee jaar te verlengen, dat zij ten koste van heel veel geld en opofferingen de grenzen versterkt, alles doet om in de steden de luchtafweer te organiseeren, is het niet zoo ongehoord deze vraag te stellen. In geval van oorlog zullen bedrijven als de Hoogovens en Staatsmijnen het eerste doelwit van vijande lijke vliegeraanvallen zijn. Zij loopen de kans spoedig te worden vernietigd en mocht dat het geval zijn, dan is meteen de gasproductie voor een geheele streek stopgezet. Ook een stede lijke gasfabriek loopt kans aangevallen te worden, maar wie, om deze gevaren tot een minimum te reduceeren, een min of meer ge decentraliseerde gasfabricage voorstaat, kan onmogelijk voor een bespottelijken pessimist worden aangezien. Dat gebrek aan voldoende bedrijfszekerheid is voor gemeenten als Til burg, Breda en Bergen op Zoom een reden ge weest om maar liever niet met de Staats mijnen in zee te gaan, terwijl andere gemeen ten, zooals Zaandam, slechts een deel van het benoodigde gas van de Hoogovens betrekken. Het beste zou zijn, dat overwogen werd de verschillende gasfabrieken in ons land op de een of andere manier door middel van leidin gen aan elkaar te koppelen teneinde de be drijfszekerheid zoo hoog mogelijk op te voeren. Neen, eenvoudig is de oplossing van de vraag of de gasfabriek van Heemstede moet worden afgebroken allerminst en het zou waarschijnlijk de moeite loonen als Haarlem of Heemstede van deze gelegenheid gebruik maakte om deze kwestie door bekende des kundigen, mede uit een nationaal oogpunt, te laten bezien. Over de vraag of gecentrali seerde dan wel een zooveel mogelijk plaatse lijke gasproductie de voorkeur verdient be staat er geen communis opinio. Zelfs in de kringen van gasfabrikanten heerscht daarover groot verschil van gevoelen. Daarnaast blijft echter de wenschelijkheid bestaan van samenwerking tusschen verschil lende gemeentebesturen en c.q. particuliere fabrieken. Oppervlakkig bezien zou men zeg gen, dat eèn oplossing voor een geheele streek de beste moet zijn. De gemeentewet geeft in artikel 129 en artikel 130 daartoe mogelijkheid en schijnt daartoe zelfs uit te noodigen. Er zou één lichaam kunnen worden gesticht, dat de geheele gasvoorziening in handen neemt. Dat zou gaan met opoffering van een stukje ge meentelijke autonomie, doch, hoe kostbaar ook, mag autonomie nimmer het betere in den weg staan. De verhouding tusschen de gemeente besturen van Haarlem en Heemstede is uitstekend en wij zijn er zeker van, dat by de loopende besprekingen aan beide kan ten het verlangen domineert het algemeen belang zoo goed mogelijk te behartigen. Zaterdag hield de Federatie van Vereenigin- gen voor Vreemdelingenverkeer in Noord-Hol land boven het Noordzeekanaal in Hotel Nassau Bergen te Bergen aan Zee haar algemeene jaarvergadering. De voorzitter, de heer D. Breebaart, burge meester van Zijpe verwelkomde de aanwezigen hartelijk, in het bijzonder den voorzitter van de A.N.V.V., baron Kraijenlioff. Het speet spr., dat deze het voornemen heeft voor het voorzitter schap van de A.N.V.V. te bedanken. Voorts ver welkomde spr. o.a. het geheel aanwezige gemeen tebestuur van Bergen. Medegedeeld werd, dat de V.V.V. De Ryp is toegetreden tot de Federatie. In de kwestie van een weg naar zee te Heems kerk zei de voorzitter, dat het toegezegde onder houd met het gemeentebestuur niet is doorge gaan, omdat e- in het gemeentebestuur van Heemskerk bepaalde tegenstellingen bestaan, hoewel de bevolking veel voor zoo'n weg voelt. Intusschen is de zaak ter behandeling aan het bestuurslid Dinkelberg opgedragen. Deze heeft reeds een onderzoek ingesteld. De heer Dinkel berg was tot de conclusie gekomen, dat het ini tiatief geheel van het gemeentebestuur afhangt De zaak moet zeer voorzichtig behandeld wor den en het zal daarom het beste zijn, dat men wacht tot na de gemeenteraadsverkiezingen, die misschien andere verhoudingen in het gemeen tebestuur zullen geven. De afgevaardigde van Heemskerk ging met deze conclusie geheel ac- coord. Eenige discussie werd gevoerd over een pro- paganda-radio-uitzending naar Ned.-Indië, in den vorm van een praatje. Men voelde algemeen wel veel voor zooiets, maar toch werd besloten dit punt eerst nog eens in het bestuur zorgvul dig te overwegen. Eveneens werd aandacht geschonken aan het vraagstuk: blyf in eigen land. Verschillenden wilden een beroep doen om voor die leuze pro paganda te maken, maar de heer Zeiler (Ber gen) geloofde niet aan de doeltreffendheid van eenige propaganda daarvoor. Niets heeft nog geholpen: men blijft naar het buitenland in drommen gaan. De heer de Waal, directeur van het A.N.V.V.- bureau meende, dat dit jaar wel veel Neder landers in eigen land zouden blijven met het oog op den ongunstigen internationalen toe stand. De heer Zuiler, die eenige voorbeelden van het tegendeel aanhaalde, was daar niet zoo van overtuigd. Door den secretaris, mr. J. P. Bosman uit Alkmaar, werd het jaarverslag uitgebracht, het welk een optimistischen toon had. Het ledental nam met drie vereenigingen toe, n.l. Bergen, De Rijp en Tessel, en bedraagt thans 16 vereenigingen. Verschillende subsidies wer den verhoogd, maar met het subsidie van de provincie ging het minder gunstig, hetgeen be langrijk nadeel gaf. De plannen voor het houden van motor-terreinritten konden niet worden uitgevoerd, omdat geen geschikte plaats kon den worden gevonden. Ook Vogelenzang bleek, ondanks alle medewerking van den eigenaar, tenslotte onvoldoende. De inkomsten en uitga ven bedroegen f 1179,91, met een batig slot van f 66.28. Er was echter nog een schuld aan de firma Strengholt voor het drukken van de gids, van f 543, zoodat, ondanks enkele nog uitstaan de vorderingen, er in werkelijkheid een nadee- lig saldo is. Het provinciaal subsidie van f 350 zal eerst worden verkregen, wanneer de pro vinciale samenwerking voltooid is. Het jaarverslag werd goedgekeurd, terwijl, nadat de kascommissie een gunstig rapport had gegeven, den penningmeester, den heer J. G. Bosschaart, voor zijn beheer décharge werd verleend. Bij de behandeling van de agenda van de congresvergadering der A.N.V.V. te Leeuwar den, hield de voorzitter een pleidooi voor het houden van het volgend congres in Den Helder, waartoe wel plannen bestaan, maar waartegen ook bezwaren worden opgeworpen. Het is zeer lang geleden, dat in Noordelijk Noordholland een congres is gehouden. De heer Nijpels uit Den Helder ondersteunde dat pleidooi natuurlijk krachtig. Besloten werd in Leeuwarden Den Helder als congresplaats goed te verdedigen. De heer Kos uit Schoorl wilde besproken zien de militaire maatregelen langs de kust, die soms in het nadeel zijn van de seizoenplaatsen. De voorzitter meende, dat zulks geen zin zal hebben, want indien bepaalde maatregelen noodig zijn, valt daar niets aan te doen. Overi gens zijn de militaire autoriteiten geneigd mee te werken, waar dat eenigszins mogelijk is, ge lijk de practijk reeds heeft bewezen. De heer Nijpels uit Den Helder bevestigde dat. Tot afgevaardigde naar het congres te Leeu warden werd de voorzitter aangewezen. Vervolgens werden door den voorzitter me dedeelingen gedaan over den stand van zaken betreffende de oprichting van provinciale vereenigingen en betreffende het provinciaal subsidie. Het gaat er nog heel stroef mee, om dat de provincie, die toch niet slecht in haar financiën zit. niet erg mee werkt en blijkbaar nog niet voldoende het belang van een goed werkende V.V.V-organisatie inziet. De provin cie wil slechts ƒ350.subsidie geven, wanneer een provinciale samenwerking is verkregen, maar het tot stand komen van die samenwer king, hoe gewenscht ook, is niet alleen afhan kelijk van de Federatie, ook een bemiddeling van de A.N.V.V. baatte niet. Spr. hoopte, dat de A.N.V.V. de federatie tijdelijk zou helpen, opdat de schulden kunnen worden betaald. La ter zou het voorschot kunnen worden terugge geven. Baron Krayenhoff zei, dat de A.N.V.V., hoe wel graag willende helpen, moeilijk drie of vier honderd gulden kan „leenen", omdat ze zelf niet veel heeft. Toch zal de A.N.V.V. ernstig overwegen, wat in deze moeilyke kwestie kan worden gedaan. De heer De Waal zei nog dat deze maand weer pogingen zullen worden gedaan om alle V.V.V.'s der provincie tot samenwerking te bewegen, desnoods door middel van verschillen de federaties, die daff een soort overkoepeling zullen vinden. Mr. J. P. Bosman betwijfelde, of het wel gewenscht is mede te werken aan het oprichten van een provinciale organisatie, wanneer Ged. Staten zoo weinig medewerking willen verlee- nen en niet verder willen gaan dan een even- tueele subsidie van een paar honderd gulden. Wellicht kan desnoods een weg worden gevon den door een eenvoudige reorganisatie van de federatie. De apperatuur is reeds aanwezig. Het stichten van verschillende federaties leek spr. funest en hoogst ondoeltreffend. De voorzitter bleef toch van meening, dat onder een provinciale overkoepeling wel plaats is voor afzonderlijke federaties. Spr. was het eens met den heer Bosman, dat de medewer king van Gedeputeerde onvoldoende is. De heer Zeilen sloot zich volkomen aan bij het betoog van den heer Bosman en vroeg zich af, waarom men voor een paar honderd gulden zich de lastige voogdij van de provincie op den hals zou halen. De heer De Waal geloofde, dat de provincie wel beter over de brug zal komen, wanneer de provinciale samenwerking er is. Spr. achtte het mogelijk tot overeenstemming te komen Men moet de zaken ook niet van een te eng federatiestandpunt zien. Nadat nog eenige anderen het woord hadden gevoerd, zonder dat men veel verder kwam, werd de discussie over dit punt gesloten. Na de lunch, die in beste stemming werd genoten, werd het verslag van de commissie tot voorbereiding van den 3-daagschen fiets tocht voor Noordholland behandeld. De heer Dinkelberg deelde mede, dat de voorbereiding goeddeels gereed is en dat het thans het wachten is op de „klanten". Voor het eerste jaar is Zaandam als centrum geko zen, omdat men zich niet alleen op Ncord- holland boven het Noordzeekanaal wil oriën- teeren maar ook op N.H. daar beneden en de aangrenzende provincies. Er moet met de noo- dige voorzichtigheid gewerkt worden, want de federatie heeft weinig geld en men weet nog niet, hoe groot de animo zal zijn. Reeds zijn op aanvraag 1200 programma's uitgegeven, terwijl in de pers reeds reclame is gemaakt. Organisatorisch staat de zaak er goed voor. Nauwelijks was het plan voor „Drie lagen op het stalen ros" geboren, of Utrecht en Noord- Brabant namen het over. Utrecht crok zich echter welwillend terug en vroeg voor een vol gend jaar samenwerking, maar Noord-Brabant gaat door en houdt de tocht eveneens op 3, 4 en 5 Augustus. Spr. noemde dit een onverkwik kelijk geval. Al zijn er reeds veel contrasten gemaakt: de zaak staat er financieel gunstig voor. Met deze uiteenzetting ging de vergadering na eenige discussie, accoord. In de vacature van den heer J. G. Bosschaart, die wegens vertrek had bedankt, werd de heer Zeilen uit Bergen tot lid van het bestuur geko zen, die, na een aarzeling de benoeming aannam. Als plaats voor de volgende vergadering werd Hoorn aangewezen. Vervolgens rondvraag en sluiting, waarna de aanwezigen een excursie maakten naar Russen duin en het prachtige natuurreservaat, dat terecht aller bewondering had. Gebouw St. Bavo: St. Caecilia, 8 uur Rechtsk. Bureau, 8 uur; Com. Winterhulp, 8 uur; R.K. Kiezers, 8.30 uur. Gr. Kerk: Orgelbespeling 8.159.15 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 10—5 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Rembrandt: Filmochtend aquarium-con gressisten, 10 uur. Cinema: „Havenkwartier" en „Verwaarloosde jeugd" (volwassenen), 2, 5 en 8.15 uur. Luxor: „Jongensstad" (boven 14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: ",,'t Zit in de lucht" (boven 14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Drie blauwe jongens en een blond meisje" (alle leeftijden), 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: Gec. Slagers, 8 uur; Proza, 8 uur: Best. Bouwvakbond 8 uur. Raadzaal Prinsenhof: Gemeenteraad 2 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 105 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Rembrand: Filmochtend aquarium-con gressisten, 10 uur Cinema: „Havenkwartier" en „Verwaarloosde jeugd" (volwassenen), 2 en 8.15 uur. Luxor: „Jongensstad" (boven 14 jaar), 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: ,,'t Zit in de lucht" (boven 14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Mo viae: „Drie blauwe jongens en een blond meisje" (alle leeftijden), 2.30, 7.15 en 9.15 uur. De avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waargenomen door de volgende apotheken: Duym en Keur, Keizerstraat 6; Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30; Mamixapotheek, Mamixstraat 65. Steeds geopend zijn:'C. E. Schotman, Binnen weg 206—208; Elswout-Apotheek Bloemendaal- scheweg 341; Apotheek Aerdenhout Zandvoort- schelaan, tel. 26772; Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98, tel. 28197; de Bloemendaalsche Apotheek, Bloemendaalscheweg 85, tel. 22181. EN MODERN INGEBOUWDE NASSAULAAN 76 TELEFOON 10743 J. P. S E N F T Bij B. en W. van Haarlem is binnengekomen een verzoekschrift van de Haarlemsche Fabriek voor Bontbewerking (in oprichting), te Haar lem, om vergunning tot oprichting van een fa briek voor bontbewerking in een gedeelte van een bestaand fabrieksgebouw met bijbehoorend terrein, gelegen aan den Spaamdamscheweg no. 256 te Haarlem. In deze fabriek zullen ge bezigd worden 11 electromotoren met een ge zamenlijk vermogen van 35 PK. Verder is binnengekomen een verzoekschrift van A. N. Binder te Haarlem, om vergunning tot oprichting van een kunstbronsgietery in het perceel aan de Kleverlaan no. 236 C„ waar bij gebezigd zullen worden 1 electromotor van max. 1 PK. voor aandrijving van een wan, be nevens een smeltoven en een droogkamer. Tot 26 Juni kunnen eventueele belanghebben den des morgens om kwart voor twaalf hun bezwaren tegen het verleenen van de vergun ning inbrengen. oe meer men gelijk wil hebben, hoe minder men het krijgt. Gistermiddag om kwam over vier kwam een zes-jarig meisje hardloopend de over de Wes tergracht liggende voetbrug af, waarna zy, zonder op te letten of om te kijken de Wester gracht wilde oversteken. Het kind liep tegen een vrachtauto 'op en kreeg met den voorbumper een slag tegen het linkerbeen. Met een been breuk werd het na door den Ongevallen Dienst te zijn behandeld, naar de Mariastichting over gebracht, waar het ter observatie is opgenomen. Den autobestuurder treft geen schuld. Maandagavond even na zeven uur is op den onbewaakten overweg aan den Laan- slootscheweg te Rotterdam een ongeluk ge beurd dat wonderlijk goed is afgeloopen. Een vrachtauto, bestuurd door den 47-jari- gen J. C. uit de Oldenbarneveldstraat, alhier, rijdende in de richting Rotterdam, wilde den overweg passeeren, juist op het moment, dat uit de richting Schiedam een electrische trein naderde. Hoewel het uitzicht ter plaatse goed is, bemerkte de autobestuurder den trein eerst op het laatste oogenblik. Een botsing was niet meer te vermijden. Met een hevigen slag reed de auto tegen het tweede rijtuig van den trein. De auto werd eenige meters meegesleurd en vervolgens ondersteboven langs den kant van de spoorbaan geworpen. Hierbij werd de voor zijde der auto totaal vernield. De bestuurder, evenals zijn naast hem zittende echtgenoote, kwam met den schrik vrij. De trein werd ern stig beschadigd: de linker zijkant van het tweede rijtuig werd ingedrukt, de treeplank van het middenportier afgerukt en eenige rui ten werden vernield. Een in het rijtuig zittende passagier, de ma chinist J. de B. uit Maassluis, liep door glas scherven verwondingen op aan gelaat en pol sen. Met vijftien minuten vertraging reed de trein door naar het station D.P., waar de licht gewonde per auco van den G.G. en G. Dienst naar het ziekenhuis aan den Bergweg werd vervoerd. Na behandeld te zijn, kon hij zijn weg vervolgen. De vernielde auto is later met een kraan wagen weggesleept.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5