Verdrinkingsdrama te Koedijk voor het Amsterdams che Hof We luisteren naar... FINANCIEN ZIJN DRIE KINDEREN VERMOORD? W aters ta n den Dagfilm DINSDAG 13 JUNI 1939 Melkrijder uit Bergen heeft zich te verantwoorden in hooger beroep Verdachte ontkent ook nu alle schuld De dagvaarding Geen slipspoor? Vrijstelling algemeen verbindendverklaring De zoutconventie Wederom voor een jaar algemeen verbindend verklaard CONGRES VAN DEN R.K. MIDDENSTAND Concentratieverschijnsel in de industrie DE POLITIE VOETBALDE. Eindstand: twee gewonden en een proces-verbaal! Wijzigingen in de Ondernemers- overeenkomstenwet MARKTEN Eindexamen gymnasium Javasche Bank Dividend 10 pCt. v. 10.7 pCt.) R.K. AMBTENAREN Woensdag 14 Juni POSTVLUCHTEN 13 Na een sensationeele terechtzitting van de rechtbank te Alkmaar sprak dit college den melkrijder B. uit Bergen vrij van den hem ten- laste gelegden moord op zijn drie jeugdige kin deren Anna, Emerentia en Wilheimina en po ging tot moord op zijn vrouw en zijn baby. Een afschuwelijk misdrijf, dat door den offi cier van justitie te Alkmaar bewezen werd geacht en waarvoor hij tegen verdachte ua een bewogen zitting levenslange gevangenisstraf eischte. Het O.M. ging van het vrijsprekende vonnis in appel en vandaag stond de melkrijder terecht voor het gerechtshof te Amsterdam, gepresi deerd door mr. Joh. M. Jolles. Raadsheeren waren mr. W. Smit en mr. S. G. Canis. De advocaat-generaal, mr. dr D. Reilingh nam het OM. waar In den laten avond van den 2en Januari van het vorige jaar is te Koedijk een vreeselijk ongeluk gebeurd, door het OM. in de dagvaar ding beschreven als opzettelijk veroorzaakt De melkrijder was dien dag per huurauto, die door hemzelf werd bestuurd, van Bergen naar zijn schoonouders te De Weere gereten. Op den terugweg, dien hij aanvaardde met zijn vrouw, de baby en zijn drie jonge kinderen, merkte hij, dat de weg glad was. Bij Koedijk reed hij langs het Noord-Hollandsch kanaal. De auto slipte bij het uitwijken voor een hond, aldus verklaarde de man en reed het water in. De auto verdween vrijwel geheel onder water De verdachte, zijn vrouw en hun baby konden worden gered. De drie dochtertjes verdronken jammerlijk. In het begin dacht niemand aan misdrijf, zoodat de lijkjes van de kleine dren kelingen onmiddellijk door de justitie werden vrijgegeven. Geruimen tijd later ontving het parket te Alkmaar een brief van den oud-journalist R. K., vroeger redacteur bij een dagblad te Schagen. Deze man kwam met een verhaal voor den dag, dat hij van een meisje, juffrouw D. had ge hoord, dat er opzet in het spel was. Na het ongeluk had het meisje B. in het ziekenhuis opgezocht. Volgens haar zou hij toen over een „mislukking" hebben gesproken. De journalist had het meisje er toe bewogen hem te vertellen, wat er tusschen haar en verd. B. was besproken. Toen het ongeluk later precies zoo gebeurde had de journalist nog lang geaarzeld, doch ten slotte had hij zich tot de justitie gewend. Reeds gingen er in Bergen en omgeving geruchten Verdacht" werd gearresteerd. Bij hoog en bij laag hield hij vol volkomen onschuldig te zijn. Wel was de gedachte aan een dergelijk ongeluk wel eens bij hem opgekomen, maar het gebeurde op 2 Januari was een ongeluk geweest. Zijn verdediger mr. De Groot uit Alkmaar deed tevergeefs een beroep op de raadkamers van rechtbank en gerechtshof. Verdachte bleef in arrest en pas na het vrijsprekend vonnis werd hij in vrijheid gesteld. Verdachte, zegt de president, u blijft er dus bij, dat u bij het uitwijken voor een hondje slipte? Ja, zegt verdachte met zachte stem en op de kaart, die op de tafels voor het ge rechtshof ligt, wijst hij aan welke manoeuvre de auto maakte. President: „En wanneer sprong u er uit?" Verdachte: „De auto hing boven het water. Op dat oogenblik sprong ik er uit en kwam half in het water terecht. Ik voelde bij het slippen, dat het niet goed ging, ik schreeuwde en rukte het portier open. Even later zakte de auto weg." Een juffrouw uit de buurt had evenmin als de andere getuigen een hond in de buurt ge zien. Dr. J. H. den Hartogh was de eerste dokter, die ter plaatse kwam. Verd., die ondergebracht was in de woning van Mens, was overspannen. De weg was zeer glad; de dokter wilde het zuur stofapparaat laten halen, maar niemand had er gezien de gladheid van den weg zin in, zoodat getuige zelf was gegaan. Dr. J. A. Blok te Bergen had aan verd., die wild om vrouw en kinderen schreeuwde, een in jectie gegeven. Ik vond zijn reactie niet normaal, hij deed erg vreemd, concludeert de dokter, die echter niet nader kan definieeren, waarom hij verd.'s reactie niet normaal vond. Dr. H. W. J. M. Poot uit Bergen is verd.'s huisarts. Hij heeft den doodschouw op de drie meisjes van drie, vier en vijf jaar, verricht. In het ziekenhuis was verdachte nog over spannen. Hij riep voortdurend om vrouw en kinderen. Deze getuige had geen moment aan een misdrijf gedacht; hij vond dat verd. hoewel uiterst opgewonden normaal reageer de. Pres.: En vond u het gezin vroeger gelukkig? Deskundige: Buitengewoon! Pres.: Maar toen wist u niets van een on wettige verhouding? Neen, antwoordt de dokter. Getuige J. Steyn, die bij1 de redding geholpen had en die het dak van den auto had openge sneden, vertelt, dat de weg ter plaatse erg glad was. Een paar uur tevoren had hij van glad heid niets gemerkt. De chef-veldwachter A. van der Kooy uit Bergen was ter plaatse gekomen, toen alle inzittenden zich op het droge bevonden. Verd. 's jas was droog. Uitvoerig bespreekt het hof met dezen getuige de situatie, waar in de auto door hem werd aangetroffen. Een slipspoor had getuige niet gevonden, wel had hij een wielspoor op den wegberm ge zien. een elftal handhavers der openbare orde uit Den Haag. Het ging er blijkbaar meer dan vriendschappelijk toe, want op een gegeven oogenblik viel een gewonde agent op het veld neer, terwijl een andere politieman aan de onderkaak bloedde. De politie en de geneeskundige dienst moes ten aan den politioneelen wedstrijd te pas ko men; de politie om proces-verbaal op te ma ken en de geneeskundige dienst om de slacht offers te helpen. Mnandag stonden twee leden van de poli- tie-elftallen voor den Haagschen Politierech ter; één als getuige en één als verdachte. Men had gevraagd in deze zaak geen ver volging in te stellen, maar daartoe had de Of ficier niet kunnen besluiten. „Men hoort te genwoordig zoo vaak van wild voetbalspel, waartegen nu scherp wordt opgetreden. In deze elftallen had men zeker het goede voorbeeld moeten geven. Het slachtoffer werd finaal „knock out" geslagen; hij heeft veertien dagen zijn dienst niet kunnen waarnemen", vertelde de Officier. 25.boete subs. 25 dagen hechtenis vor derde de Officier. „Ik heb ook 'n stevigen klap gehad", merkte verdachte op. Ook hij. was tien dagen buiten dienst geweest. Het speet den verdachte erg. De politierechter veroordeelde den voetballer tot 10.boete subs. 10 dagen hechtenis. Aan verdachte is poging tot moord op zjjn vrouw en baby ten laste gelegd. Tengevolge van aan zijn wil onafhankelijke omstandigheden is deze poging mislukt. Dan is tenlaste gelegd dat hij ter uitvoering van zijn tevoren beraamd plan en genomen besluit om opzettelijk zijn drie kinderen Anna, Emerentia en Wilheimina door verdrinking van het leven te berooven, opzet telijk na kalm beraad en rustig overleg toen hij als bestuurder van een vierwielig motorrij tuig, waarin behalve zijn echtgenoote ook zijn drie genoemde kinderen waren gezeten, daar mede reed over den Helderschen weg onder Koedijk, dat motorrijtuig opzettelijk over eenkomstig zijn bedoeling in voormeld kanaal heeft laten rijden, nadat hij zelf eerst tijdig zich daaruit had verwijderd, tengevolge waar van overeenkomstig zijn bedoeling dat motor rijtuig met zijn daarin gezeten genoemde kin deren in het water terecht kwam en geheel of nagenoeg onder water ging en dat het water het motorrijtuig binnenstroomde, waardoor ge noemde kinderen allen door verdrinking om het leven zijn gekomen. Althans dat hij opzettelijk zijn drie kinderen van het leven heeft beroofd door opzettelijk te handelen, zooals boven is omschreven ten gevolge waarvan deze drie kinderen allen door verdrinking om het leven zijn gekomen. Het hof heeft twee dagen. ni. vandaag en Donderdag voor deze zaak gereserveerd. Op de vragen van den president naar naam, woonplaats en geboortedatum antwoordt ver dachte met een kort woord. Hij is kalm en be- heerscht, staande hoort hij het voorlezen van de dagvaarding aan. Het O.M. heeft twintig getuigen gedagvaard, de verdediger heeft zijner zijds geen getuigen opgeroepen. Blijft u er bij, dat het een ongeluk was? Zeker, antwoordt verdachte, ik ben volkomen onschuldig. De eerste getuige is de landbouwer Prins, die het ongeluk van een afstand had zien ge beuren. Direct was hij te hulp geschoten. Verd. was al uit den auto en stond in het water en schreeuwde om hulp. President: En wat deed verdachte? Getuige: Hij wilde het water in en riep: „Help, help, m'n vrouw en de kinderen". Inmiddels waren er meer menschen te hulp geschoten en de vrouw en de baby waren met veel moeite uit den auto gehaald. Toen de drie zusjes op den wal waren gebracht, bleken de levensgeesten reeds geweken,. President: „En sprak verdachte direct na de redding reeds over een hondje, dat over den weg had geloopen? Getuige: „Neen, daar praatte hij pas over, toen ik hem in het ziekenhuis bezocht." De tweede getuige, M. Muis, was thuis door Prins gewaarschuwd, dat er een ongeluk was gebeurd. Hij was direct naar de plaats des on- heils gesneld. Verd. wilde op den kant. Toen hij gered was, wilde hij weer in 't water gaan om zijn vrouw en kinderen te helpen. Verdachte was in de woning van Muis ge bracht en het leek, dat de jekker dien hij droeg nagenoeg droog was. Wel waren de slippen en zijn broekspijpen nat. Over een hondje en slip pen had verd. ook tegenover dezen getuige niet gesproken. Van bevoegde zijde deelt men ons mede: De Nederlandsche Staatscourant van heden avond bevat een ministerieele beschikking, waarbij de Nederlandsche zoutconventie weder om voor den duur van een jaar algemeen ver bindend wordt verklaard. Deze door een zestal zieders gesloten conven tie heeft tot inhoud een afzet-quoteregeling, een prijsregeling en een aantal leverings- en beta lingsvoorwaarden. Het belang van de conventie moet hierin wor den gezien, dat zij in het afgeloopen jaar een einde heeft kunnen maken aan den concurren tiestrijd, welke in de eerste helft van 1938. als gevolg van het uiteenvallen van de vroegere zoutconventie, in toenemende mate leidde tot een ontwrichting van de zoutmarkt en die uit eindelijk een door de huidige productie- en af- zetverhoudingen niet gemotiveerde vernietiging van een gedeelte van het Nederlandsche pro ductie-apparaat tengevolge zou hebben gehad. Evenals het vorige jaar zal de uitvoering van de conventie worden opgedragen aan de alge- meene zout-commissie, waarin naast het mee- rendeel der zieders ook vertegenwoordigers van de afnemers en de arbeiders zitting hebben. De taak van deze commissie zal o.a. bestaan in het vaststellen van de prijzen van de verschillende soorten zout. In bovengenoemde beschikking zijn de over wegingen, welke tot de algemeen verbindendver klaring hebben geleid, alsmede de verbindend verklaarde bepalingen, opgenomen. Ten behoe ve van belanghebbenden kan worden medege deeld, dat deze beschikking ter inzage ligt bij alle kamers van Koophandel en Fabrieken. Zooals gemeld, zal op het Congres 1939 van den Ned. R.K Middenstandsbond te houden te Arnhem op Dinsdag 29 en Woensdag 30 Au gustus a.s. een drietal onderwerpen aan de orde worden gesteld, n.l. de positie der zelfstan digen ten aanzien van de sociale verzekering (prae-adviseur dr. F. van de Ven)het con centratieverschijnsel in industrie en handel in het bijzonder in verband met de positie van het zelfstandig kleinbedrijf en de beteékenis van de katholieke gemeenschapsgedachte in den mo dernen tijd (prae-adviseur dr H. Moller). Thans kan worden medegedeeld, dat het vraagstuk van het ccncentratieverschijns^l in de industrie ten congresse zal worden behan deld door prof. dr. J. E. de Quay, hoogleeraar in de bedrijfsleer aan de Katholieke Handels- hoogeschool te Tilburg. Het klinkt wat eigenaardig, maar het is toch heusch gebeurd; bij een voetbalwedstrijd tus schen twee elftallen van politiecorpsen vielen twee vrij ernstig gewonden, en een politie agent kreeg een proces-verbaal wegens mishan deling! Een elftal uit het Delftsche politiecorps speelde een vriendschappelijken wedstrijd tegen Ingediend is bij de Tweede Kamer een wets ontwerp tot wijziging van de wet op het alge meen verbindend en onverbindend verklaren van ondememersovereenkomsten 1935. Dit wets ontwerp strekt in de eerste plaats tot het aan brengen van een aanvulling in de wet, welke de gelegenheid biedt om bepalingen, waarbij de betrokkenen financieele verplichtingen op zich nemen, algemeen verbindend te verklaren Verder is van deze gelegenheid gebruik ge maakt, eenige bij de praktische toepassing der wet wenschelijk gebleken aanvullingen en wij zigingen van ondergeschikte beteekenis aan te brengen. Zoo is het wenschelijk gebleken, dat ook tij dens den duur der algemeen verbindendver klaring vrijstellingen kunnen worden verleend, vooral in verband met nieuw opgerichte on dernemingen. Verder kan bij de huidige redactie van art. 3 twijfel rijzen, of, hoewel dit ongetwijfeld de bedoeling van de wet is, gedeeltelijke vrijstel ling van een verbindend verklaarde overeen komst mogelijk is, terwijl ook de mogelijkheid om aan de vrijstelling voorwaarden te verbin den tot dusverre niet uitdrukkelijk in de wet was vermeld. Ten sllotte dient nog bij de mogelijkheid, om voor de vrijgestelden voor den duur der ver bindendverklaring afwijkende voorschriften vast te stellen, tot uitdrukking gebracht te worden, dat deze voorschriften ook een kor tere werking kunnen hebben dan de verbin dendverklaring, terwijl het, nu dit ook voor de verbindend te verklaren bepalingen uitdruk kelijk in de wet wordt vermeld, nog aanbeve ling verdient te doen uitkomen, dat deze voor schriften ook financieele verplichtingen kunnen betreffen, zoodat bijvoorbeeld aan hen, die ge deeltelijk van de naleving der overeenkomst worden vrijgesteld, de plicht kan worden op gelegd de uitvoerings- en contrólekosten ge deeltelijk mede te dragen. Nog wordt voorgesteld de wet een naam te geven, welke in de practijk gemakkelijk han teerbaar is. Deze luidt; „Ondernemersovereen- komstenwet" Koch te Kerkdriel; J. Overeem te 's-Bosch en V. Timmermans te Waalwijk. DELFT Gymnasium, diploma A: mej. E. A. Foekens en de heeren C. J. Brinkman, P. A. L. Brinkman, P. J. M. Brückmann, H. J. v. d. Kooij en D. J. Kroon. Afgewezen geen 's-HERTOGENBOSCH. R.K. Lycea, afd. gym nasium. Geslaagd voor diploma B.: mej. T. Meyer te 's-Hertogenbosch en de heeren W. Drijvers, Vught; A. Indemans, te 's-Bosch; W. In de heden te Batavia gehouden gewone algemeene vergadering van aandeelhouders van de Javasche Bank werd medegedeeld, dat het uit te keeren dividend over het op 31 Maart 1939 afgeloopen boekjaar 10 pet. bedraagt (v. j. 10,7 pet.). De heer Jhr. E. Ploos van Amstel, die aan de beurt van aftreden was, werd als com missaris herkozen. De gang van zaken in het afgeloopen jaar heeft uiteraard ook in monetair opzicht tot repercussies gevoerd, die in geenen deele als een welkom verschijnsel kunnen worden aangeduid. De ruilmiddelen-circulatie in Indië is in het boekjaar 1938/39 slechts aan geringe schomme lingen onderhevig geweest: over de geheele periode beschouwd, toonde zij een geringe nei ging tot daling, in het bijzonder ten aanzien van de circulatie van zilveren teekenmunt. De bedrijfsuitkomsten over het 111e boek jaar (1938/39) zijn over het geheel genomen niet onbelangrijk bij het voorgaande jaar ten achter gebleven. De baten uit hoofde van rente op disconteeringen, koersverschil en winst op munt en muntmateriaal waren hoo ger dan in het 110e boekjaar; die uit'hoofde van „Rente op Voorschotten in Rekening- Courant" zijn daarentegen als gevolg van een geringere credietverleening bij het voor gaande jaar ten achter gebleven. Ook de inkomsten uit hoofde van „Interest op effec ten" wijzen een lager cijfer aan, terwijl de provisierekening ten opzichte van het voor gaande jaar eveneens belangrijk is terugge- loopen. De totale baten bedroegen 3.771.632 tegen 4.493.306 voor het 110e boekjaar. De totale be- drijfsuitg. beliepen 1.933.866 tegen 2.208.868 in het voorgaande jaar. Door de lagere baten, waartegen de vermindering van de uitgaven niet opwoog, vertoont de eigenlijke brutowinst ten opzichte van het voorgaande jaar een vermin dering met ƒ446.672 (v. j. ƒ252.740). Ter verdeeling blijft over een netto-winst van 1.529.376 (V. j. 1.856.838). Het aandeel van het land in de winst is ƒ367.248 (548.376). Aan het reservefonds komt 145.932 (194.233). Voor tantièmes is noodig 113.778 (151.436). Aandeelhouders kunnen derhalve beschikken over ƒ902.416 (962.792), vermeerderd met het onverdeeld saldo van het vorige boekjaar ad 4.726 (4.934)in totaal 907.142, waarvan wordt uitgekeerd 10 pet. (10,7 pet.), waarna als onver deeld saldo overblijft ƒ7.142 (4.726). In het Oranje-Hotel te Den Bosch hield de landelijke vakgroep ambtenaren bij de Rijks verzekeringsbank en de Raden van Arbeid van de A.R.K.A., onder leiding van den heer A. C. Fortgens te Tilburg, haar jaarvergadering. In de ochtendbijeenkomst werden verschil lende huishoüdelijke aangelegenheden behan deld, waarin ook de aftredende bestuursleden de heeren P. A. F. Houben te Venlo, M. A. G. v. d. Hoogenband te Nijmegen en J. L. Muller te Amsterdam, bij enkele candicjaatstelling werden herkozen. Men sprak waardeering uit voor het door het bestuur gevoerde beleid over het afgeloopen jaar en hechtte goedkeuring aan het door den secre taris mr. W. Huijnen, uitgebracht jaarverslag. In de namiddag-bijeenkomst hield de heer J. Raaymakers, voorzitter van den Raad van Arbeid te Eindhoven, een inleiding over: „De bedrijfsraden en hun toekomstige taak in de sociale verzekering". Verscheidene voorzitters van Raden van Ar beid en een lid van het bestuur der Rijksver zekeringsbank bevonden zich onder de toehoor ders. +h*^&4>cfceb&cfccfed3ckc!5cfc,fcAcfecfccfccfccfcc5,cfccfecfccbcfccfccfc[fc*cLcfecfccfecfccfccfccfccfccfcct,cfeé>cbcfccfc&cfachcfccfc>cfccLcfcct>ct>cfccfcct> •eg- 6- HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. NCRV-Uitzending 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15 Berichten, gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Zang met piano. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12 30 Postillons. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.40 Hollandsch Kamermuziekensemble. 4.00 Gramofoonmuziek. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.10 Causerie „Filmt u nog niet?" 6.25 Gramofoonmuziek, berichten. 6.30 Taalles. 7.00 Berichten. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, verkiezingsuitslagen. 8.15 Causerie. 8.35 Stafmuziek 5e R. I. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Vervolg concert. 10.45 Gymnastiek. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.50 Schriftlezing. HILVERSUM II, 301.5 M. 8.00—10.00 VARA. 10.20—6.30 VARA 7 00—7.30 VARA. 8.00—12.00 VARA 8.00 Gramofoonmuziek. 8.16 Berichten. 9.30 Causerie „Onze Keuken", 10.20 Voor arbeiders. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Berichten. 12.30 Esmeralda. 1.00 Orgelspel en zang. 5.30 VARA-orkest. 6.28 Berichten. 7.10 Vocaal concert. 8.05 Berichten ANP. 8.20 Gramofoonmuziek. 9.00 Causerie .Handschriftkunde 9.20 VARA-orkest. 10.00 Berichten ANP. 10.10 Esmeralda en soliste. 10.45 Orgelspel. 11.15 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.25 Vocaal concert. 12.10 Dansmuziek. 12.40 Harry Engleman's kwintet. 1 00 Orkest m m. v. solist. 1.35 BBC-Theater-orkest. 3.10 Dansmuziek. 3.25 Northern Ireland-orkest. 3.55 Gramofoonmuziek. 5.20 Gramofoonmuziek 5.40 Billy Cotton's Band. 6.20 Berichten. 7.15 Cowboy-programma. 8.20 Gevarieerd programma. 9.20 Berichten. 9.50 Zie Brussel 322 M. om 9.20. 10.20 Pianovoordracht. 10.50 BBC-Harmonie-orkest. 11.35 Joe Loss' Band. 11.50 Gramofoonmuziek. 12 10 Berichten RADIO-PARIS, 1648 M. 11.20 Cantrelle-orkest. 12.30 Zang. 1.25 Gramofoonmuziek. 2.35 Vioolvoordracht. 3.35 Pianovoordracht. 3.50 Zang. 4,05 Vioolvoordracht. 5 05 Pianovoordracht. 5.25 Locatelli-orkest. 6.35 Vioolvoordracht. 6 50 Zang. 7.50 Zang 8.50 Portugeesch-Fransch ultwisselings concert. 10.20 Orkest, solisten en Noyon-koor. KEULEN, 456 M. 8.50 Gramofoonmuziek. 12.20 Politle-muziekkorps. 1.35 Orkest. 2.30 Populair concert. 3.40 Gramofoonmuziek. 4.20 Kleinorkest. 6.50 Solistenconcert. 7.35 Gramofoonmuziek. 10.55 Pianovoordracht. 11.35 Kleinorkest en solisten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 en 1.30 Gramofoonmuziek. 5.20 Kamermuziek t 6.. 0, 7.20 en 8.20 Gramofoonmuziek 9.20 Symphonie-orkest en soliste. 10.50 Dansmuziek. 484 M. 12.20 en 1.30 Gramofoonmuziek. 5.20 Dansorkest. 6.35 Kamermuziek. 7.35 en 8.20 Gramofoonmuziek. 8.50 Radiotoonéel. 9.50 en 10.30 Dansorkest. 10.50 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.35 Gevarieerd programma. 9.35 Weensch Amusementsorkest. 10.40 Cello en piano. 11.20 Kleinorkest en solisten. PURMEREND, 13 Juni Gemeentel. Kaas- .sui's. Verhandeld 20 partyen, wegende 9400 kg. Handel matig. Hoogste prijs f 17.50. Aanvoer 1992 kg. Aanvoer kaas: kleine boeren 6 stapels f 21.00 per 100 kg, volvette 1 stapel f 2.00 per 100 kg; boter 2612 kg melkboter f 1.301.37 ier Kg. Runderen, totaal 404 stuks: vette koeien 190 6470 ct. per kg, matig; gelde en melk koeien 189 f 110.00260 per stuk, matig; stieren 25 4455 ct. per kg, matig; paarden 30 1 70.00 150 per stuk, stug; vette kalveren 65 7085 ct. per kg, stug; nuchtere kalveren voor de slacht, en voor de fok 685 f 4.0011 12.0018 per stuk, matig; vette varkens 257 4446 ct. per kilo, vlug; magere varkens 39 f 24.0032 per stuk, matig; biggen 361 f 13.00—17 per stuk, matig; schapen 651 f 16.0022 per stuk, matig; bokken 47 f 3.0011 per stuk, matig lammeren 391 f 4.005, matig; kipeieren f 3.203.50 per 100 st.; eendeieren f 2.45 per 100 st.; piepkuikens Noordholl. blauwen 8200 7785 ct. per kilo; oude kippen en hanen 8700 3554 ct. per kg; konijnen f 0.301.70 per stuk; eenden 810 f 0.20 1.40 per stuk; duiven 40 per paar; jonge hanen 4520 3542 y, ct. per stuk. BROEK OP LANGENDIJK, 14 Juni. 25.000 kg tomaten A f 26.2027.20, tomaten B f 24.90 25.10, tomaten C f 26.1026.70, tomaten CC f 22.90; 40 bos rabarber f 5.806.00; 1.250 bos peen f 5.306.00; 68.000 kg aardappelen: schot- sche muis f 5.606.60, drieling f 4.706.10, kriel f 3.00—4.10. LEIDEN, 13 Juni Veemarkt Aanvoer 153 vette varkens: 149 zware 4546 per kg. levendgewicht; 4 lichte 4445 ct. per kg. le vendgewicht, handel goed. BODEGRAVEN, 13 Juni. Aangevoerd 440 partijen Goudsche kaas,totaal 19.800 stuks. Prijs met R.M., le soort f 22.5024.00, 2e soort f 20.0022.00, zware tot f 25.00. Handel matig. GRONINGEN, 13 Juni Veemarkt Kalf- en melkkoeien le s. 230240, 2e s. 180190, 3e s. 110140; kalfvaarzen le s. 200210, 2e s. 120 150; vroegm. koeien le s. 180200, 2e s. 130 160; vare koeien le s. 150170, 2e s. 120140; vaarzen le s. 150165, 2e s. 120140; stieren 49—50, 4044 ct. per kg.; kalveren en pinken 85—120; slachtvee 63664, 49—51; vette kalve ren 6266, 58 ct. per kg.; melkschapen 1014; weideschapen 816; vette lammeren 79; vette schapen 22—25; biggen 1215, 1.902.30 per week; vette varkens 4445, 3740 ct. p. kj zouters 4345 ct. p. kg. Aanvoer: 466 runderen, 91 kalveren, 323 scha pen, 821 lammeren, 405 varkens, 212 biggen, 19 paarden. Overzicht: Het geschifte kalf- en melkvee was bij kleinen aanvoer iets beter te plaatsen, prijzen vaster, overigens onveranderd. Eerste soort aanvoer gering, prijzen gelijk, afwijken de evenals stieren, prijshoudend vette kalveren, handel iets beter, prijzen gelijk; nuchtere kal veren handel langzaam, prijzen 35.50, zware iets hooger; vette schapen en lammeren prijzen ruim zoo hoog; weidelammeren aanvoer klein, prijzen hooger 36; vette varkens, zouters en biggen prijzen gelijk vorige week. ROTTERDAM, 13 Juni. Veemarkt. Totaal aan voer 2555. Paarden 207, Veulens 34, Magere run deren 399, Vette runderen 630, Vette kalveren 45, Graskalveren 109. Nuchtere kalveren 817, Scha pen en lammeren 122, Zuiglammeren 70, Biggen 7, Bokken en geiten 72. Prijzen per k.g.: Vette koeien le kw. 75, 2e kw. 60, 3e kw. 3245; Vette ossen le kw. 65, 2e kw 60, 3e kw. 3545; Stieren le kw. 58, 2e kw. 53, 3e kw. 48; Vette kalveren le kw. 105, 2e kw. 85, 3e kw. 5570: Schapen le kw. 45, 2e kw. 40, 3e kw. 28; Graskalveren 2e kw. 50, 3e kw. 40; Nuchtere kalveren le kw. 41, 2e kw. 36, 3e kw. 31; Slachtpaarden le kw. 46, 2e kw. 40, 3e kw. 28. Prijzen p. stuk: Schapen le kw. 19, 2e kw. 16, 3e kw. 13; Zuiglamm. le kw. 11, 2e kw. 9, 3e kw. 7; Nuchtere slachtkalveren le kw. 9. 2e kw. 8, 3e kw. 6: Nuchtere fokkalveren le kw. 30, 2e kw. 25, 3e kw. 20: Slachtpaarden le kw. 210, 2e kw. 170, 3e kw. 100; Werkpaarden le kw. 330, 2e kw. 250, 3e kw. 120; Hitten le kw. 220, 2e kw. 105, 3e kw. 100; Stieren le kw. 260, 2e kw. 210, 3e kw. 150; Kalfkoeien le kw 275, 2e kw. 200, 3e kw. 140: Melkkoeien le kw. 270, 2e kw. 200. 3e kw. 140 Varekoeien le kw 195, 2e kw. 155, 3e kw. 135; Vaarzen le kw. 160, 2e kw. 140, 3e kw. 100; Pin ken le kw. 120, 2e kw 100, 3e kw. 80; Graskalve ren le kw. 65, 2e kw. 40, 3e kw. 25; Bokken en geiten le kw. 9, 2e kw. 6, 3e kw. 4. Vette koeien en ossen aanvoer korter, handel redelijk, prijzen le kw. koeien iets stijver verder onveranderd; Stieren aanvoer kleiner, handel ma tig, prijzen iets stijver; Vette kalveren aanvoer korter, handel tamelijk, prijzen stabiel pr. 1.15; Schapen en lammeren aanvoer veel kleiner, han del vlot, prijzen van gisteren goed te handhaven; Zuiglammeren aanvoer korter, handel tamelijk, prijzen iets hooger; Nuchtere slacht- en fokkalv. a,anvoer aanmerkelijk korter, handel kalm. prijzen hooger; Paarden aanvoer iets minder, handel ma tig, prijzen le soort sleepend, iets stijver, overi gens onveranderd: Kalf. en melkkoeien aanvoer minder, handel stil, prijzen als vorige week; Vare koeien aanvoer klein, handel goed, prijzen con stant; Vaarzen en pinken aanvoer gering, handel weinig beteekenis, prijzen onveranderd; Graskal veren aanvoer iets kleiner, handel flauw, prijzen ruim prijshoudend; Bokken en geiten aanvoer als vorige week, handel traag, prijzen iets lager. DINSDAG 13 Juni O O Sedert Waar- Waterhoogj 8 u. v m. O) g e- S O Gisteren nemingspunten gem z 1921- hoogei lagei Keulen 6 u. 39 56 38 52 0 07 0.00 Lobith 13 10 11.09 0.02 0 00 Nijmegen 10 75 8 73 0 02 0 00 Kampen 5 56 336 0 03 0 00 Westervoort 10 52 8.74 0 03 000 Deventer 3 00 0 86 0 06 0.00 St. And): W 11.11 9 34 0 02 0 00 Belfeld 5 16 2.83 0 00 001 Venlo 0 0.13 0 02 0 00 Grave -.53 0.00 000 0 00 2) Sluis 43 1 41.02 0 01 0 00 Arnhem 14 23 10 83 000 0 07 Vreesw 1. w. 13 70 0 00 0.00 Maastr. H.s. 000 000 1) Borgh. 7.61 4 63 0 01 0.00 Lith 0.82 0.90 0 26 0.00 Beneden de sluis 1) De waterstand aan de hoofdsluis wordt ge acht 0.40 M. hooger te zhn bij geheel geopende stuw. 2) De waterstand aan de peilschaal te Grave (stad) wordt geacht 0.10 M. hooger te zijn bij geopende stuw. Hoogste stand te Keulen tot dusver 43.22. AMSTERDAM Kanaalwater Amstelwater 8 u 0.52- AP 8 u 0.52— AP 12 u 0.52— AP 12 u 0.52- AP 2 u 0.50- AP 2 u 0'50 - AP Stadswatei IJselm watei 8 u 0.52— AP 8 u 0.03+ AP 12 u 0.52- AP 12 u 0.03— AP 2 u 0.50— AP 2 u 0.07+ AP WATERSTAND OP DEN RUN 13 Juni 12 Juni Rheinf 3,53 3 38 3 64 3 50 391 3.82 5 42 5 38 4 59 4 .54 Breisach Kehl Maxau Mannh Strassb Diedesh Mainz Lohr 3 80 2 69 3.68 2,57 13 Ems Caub Coblenz Trier Keulen uusseld Ruhrort Wesel Emmerik Juni 12 Juni 3.08 2.77 0.24 2 65 i 98 1.06 0.92 2.20 2,93 271 0 31 2.58 194 1 04 0 85 2.16 De staalproductie in Engeland bedroeg in Mei 1.218.000 ton tegen 1.058.000 ton in April, waarmede sedert 1 November 1937 'n nieuw record werd bereikt. In verband met de toenemende orders rijst de vraag, of de capaciteit wel voldoende is tot dekking van de behoefte, zoowel voor bewapings- als andere doeleinden. Het indexcijfer van de Fransche nijver heidsproductie steeg in April tot 94 tegen een gemiddelde van 82 in 1938. Desondanks toonen beurskringen te Parijs eenige ont moediging, aangezien de politieke onzeker heid voortduurt, welke den belegger tot terughoudendheid noopt. De goudprijs te Londen bleef op 148/5 on veranderd. 300.000 pd.st. werd aan goud omgezet. De Kilo Moto boekte in 1938 een netto- vhnst van fr. 69.21 mill., tegen fr. 72.04 miU- het vorig jaar. Op de preferente aandeelen ivordt fr. 83.14 bruto uitgekeerd, op de winstbewijzen fr. 53.14 en op de gewone aandeelen fr. 20.50 bruto. Minister Chamberlain bereidt plannen- voor voor de controle op de prijzen en de distributie van grondstoffen, welke in oor logstijd een levensbelang voor de natie vormen. Ook wordt de controle voorbereid op de belangrijkste materialen voor de in dustrie, waarvan de prijzen niet onrecht vaardig mogen worden verhoogd. De afleveringen door de U.S. Steel Corpo ration bedroegen in Mei 723.000 ton tegen 701.000 ton in April en 465.000 ton in Apru 1938. In de eerste vijf maanden 3.659.000 ion tegen 2.532.000 ton in de overeenkom stige periode van het vorig jaar. De staalproductie in de Vereen. Staten wordt thans op 53.1 pet. der capaciteit ge raamd tegen 54.2 pet. de vorige week. Een- verdere daling wordt verwacht in verband met den geringen afzet van staal aan de automobielen. De General Motors boekte in Mei aan overzeesche verkoopen 32.293 automobielen' hetgeen 2.3 pet. meer was dan in Mei 1938- In de eerste vijf maanden 163.794 wagens of 1.3 pet. meer dan in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. De koperverkoopen in de Vereen. Staten bedroegen Vrijdag en Zaterdag j.l. tezamen 7.47 mill. lb. Verwacht wordt, dat het in voerrecht op koper van 0.04 doll, per lb. na einde Juni zal worden verlengd. Bij de General Motors is in drie bedrijven een staking uitgebroken en bij de Chevrolet ook in drie bedrijven. De Eric Rails boekte in April een netto verlies van 375.000 doll, tegen 1.159.000 don- in April 1938. De Neiv-York Central boekte in April 'Jj deficit van 3.01 mill. doll, tegen 2.94 mid- doll, in April 1938. In de eerste vier maan den een deficit van 7.32 mill. doll, tegen 13.13 mill. doll, in de overeenkomstige Pe' riode van het vorig jaar. De Shell Union onderhandelt met de fa- Morgan Stanley over de convejrpie van 31 null. doll. 3'A pet. obligaties per 1951 ver'1 vallende en van 25 mill. 394 20-jarige obü gatiën. De Continental Oil heeft den benzinepri)s m Oklahoma met 0.01 doll, verhoogd; Standard Oil of Nebraska verhoogde den prijs met M dollarcent en de Socony Va cuum verhoogde alle tankwagenprijzen mm 1/10 d lA dc. Volgens opgave van de Federal Reserve Bank of New York werd gisteren 7.033.0W doll, goud uit Engeland ingevoe-rd 348.000 doll, uit Chili. Voorts werd de voer van 4.1 mill. doll, uit Canada bespro' Ken, 8.2 mill. doll, uit Engeland en 1.3 mn' Hoen doll, uit Britsch-Indië. Volgens de „Star" zullen handelsbespr kingen tusschen de Federation British dustries en de Duitsche „Reichsgruppe in dustrie niet vóór het najaar gehouden mor den. Momenteel zouden de officieele bespra kingen geen nut hebben. Vóór de annexa tie van Tsjecho-Slowakije hadden de orga nisaties overeenstemming bereikt. De tinprijs te Londen daalde met 17/6 tot 224.5 pd.st. in verband met de verwachtingo dat het Internationale Tin Restrictie U° mité in deze week het tin-uitvoerpercen' tage met minstens 5 pet. tot 45 pet. 20 verhoogen. ZWOLLE 12 Juni. Tuinbouwveiling. Bloemk°° 7—11, idem II 2—5, Natuurslof 50—1.30, KO'h kommers 4.30—7.40, Andijvie 2.10—4.70, per 100 J Selderie 1.50, Peen 7.60—9.70, Bieten 4.204V Rabarber 4.206.10 per 100 bos, Andijvie 5.30, Aardbeien 7950. Bieten 4.304.40, V°Xt pers 2027, Postelein 2.605.20, Peulen 1 *~-.n0 Spitskool 5.606.40, Spinazie 6.1012.90, per Kilogram. *7 OUDEWATER, 12 Juni. Kaasmarkt. Aanvoer partijen, 3465 stuks, 17325 kg. le soort met R-jj 2V00—23, 2e soort met R.M. 19.00—20. Hano matig. HEEN TERUG Driemaal per week luchtpost naar Indië AMSTERDAM. LEIPZIG BOEDAPEST.. ATHENE RHODES ALEXANDRIë. LYDDA BAGDAD BASRAH DJ ASK KARACHI CALCUTTA.... JODHPUR ALLAHABAD. RANGOON BANGKOK... PENANG MEDAN SINGAPORE. BANDOENG... CS Mei/Junl 10 10 13 O Mel/Juni 13 Valk Torenvalk Reiger Pelikaan Gier Zilverreiger Buizerd Emoe OOWaeASID ANTEN Brugman. Parmentier. Abspoel. Van Balkom. Kooper. Blaak. Brinkhuis. Sillevis.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6