Plagen van kleine middenstanders Haarlem, 15 Juni BREEMENs HET BORGSTELLINGS FONDS IN 1938 De Bouwwolf in Haarlem en Omgeving CEBUTO-REISBUREAUX DONDERDAG 15 JUNI 1939 ^et eigen huis veelal een „ramp*' de ongewenschte levensverzeke ring en de „scharrelaar" die helpt van den wal in de sloot boekhouding iets beter geworden Het huis een ramp! «gMd, De levensverzekering „Raad-scharrelaars" Groenteboeren en kruideniers U zult er geen spijt van hebben wanneef U een Cebuto-reis maakt Onze eenheid, onze kracht! Alle standen één „REISSEIZOEN 1939" NAT. ZANGCONCOURS „PROZA EN POËZIE" Schenkingen Vorstelijk Huis Haarl. R. K. Damgenootschap Onze verkiezings-actie „Katholieken, kent vooral in dezen tijd uw plicht"! Onze plicht tegenover het nageslacht Die omgeving is inderdaad mooi, maar vele De Raadsverkiezingen De uitslagen in de omgeving van Haarlem AGENDA Bioscopen 16 Juni Apotheekdiensten VRAAGT JON ZE VOO R/ J A A R S- PRIJSCOURANT VAN BRANDSTOFFEN stelten nooit teleue PROGRAMMA RADIO CENTRALE Vrijdag 16 Juni HAARL. R.K. DAMBOND Om 't kampioenschap van Haarlem 1ste klasse OPENBARE DOOP PLECHTIGHEID VAN WIE IS DIE FIETS? Dat belooft vuile magen!! STAD Verschenen is het jaarverslag over 1938 Van het Borgstellingsfonds voor Kennemer- land te Haarlem. Het is, evenals verleden •laar, weer zeer belangrijk en lezens waard. Wij ontleenen er het volgende aan: aantal in behandeling genomen schrifte- 'Ke aanvragen bedroeg 113. Dit is iets meer ,ari de helft van dat van het vorige jaar. Men ,®rgete hierbij echter niet, dat het vorige boek- ,ar liep over 15 maanden en dat bij den aan- atlS van het werk van het Fonds, reeds vele a 11 vragen lagen te wachten. Na de eerste drie jJenden bedroeg het aantal reeds meer dan u In 1938 zijn er ongeveer even veel bijge ven als in 1937. e' is het gehalte verbeterd. Dit komt zeer erk uit in het aantal getallen, waarin credie- a Werden verleend. Bedroeg dit in de 15 jenden van het vorige verslagjaar 18, in de v 'haanden van dit verslagjaar werden er 28 tn r,'chaft. Het totaal is daardoor op 46 geko- ?en- Het totaal j -v.1,70 op 1 Januari 1938 tot f 11804.87 op der bedragen liep op van f *681 ïo januari 1939. Werden 28 aanvragers geldelijk gesteund, 15 ^ere werden door saneering en op andere ^Ue ar- Naar schatting bedroeg het niet meer e geholpen. Het aantal mondeling afge- gevallen was minder groot dan het vorige V 300. v,j e redenen der afwijzingen ondergingen wei red Veranhering. Allereerst zijn er altijd nog maar eens een kansje wagen. Hun 4 ri. w°rdt gelukkig steeds kleiner. Dan zijn o kh^e®enen' die te laat komen. Er waren geval- t|alen j^j^nen naar het fonds verwees. Dan - was Waarin de deurwaarder met den executo ir,11 verkoop van den inboedel belast, de be- Pen niet meer mogelijk, hoewel ook hier de y, °hderingen den regel bevestigen, daar iemand eJns faillissement was uitgesproken nog via a accoord door het fonds werd gered. !ft h0k 's er een categorie, waarover wij reeds tij ,et vorige verslag den staf braken. Dat zijn 10 beter knecht dan baas kunnen zijn. Ook .h'ken komen voor hulp niet in aanmerking. 'J wezen reeds op het betere gehalte der ay Wagers. Dit kwam ook zeer sterk uit in het kw boekhoudingen, dat ons onder oogen W. Ter voorkoming van misverstanden diene situ gewezen, dat reeds wanneer maar uit een lt, hel kasboek de rechten en verplichtingen AhUen hoi worden gehaald, het fonds dit als boek- ciij. ^'"g aanmerkt. Een dergéiijk iets bezaten het Jaar 61 van de 113 aanvragers, van 8 was bij 4?°or onvolledige inlichtingen onbekend en 'eliit Was zel£s geen rudiment van eenig schrif- jjk bedrijfsbeheer aanwezig. v°fie Percentage is belangrijk hooger, dan het bögjf® jaar, toen 75 van de 219 aanvragers een °uding bezaten, of nog geen 30 pCt. De 'Oojf boekhoudingen werden alle door be- 8, Psboekh. 08] ande aouders, of andere buiten het bedrijf I., personen gevoerd. Dit schijnt niet an- te kunnen. tiaJ°°te saneeringsgevallen, waarin uitgebreide tregelen moesten worden getroffen, komen 8 Zooveel niet voor. De meeste daarvan dient ecllter jaren onder controle te houden. h^111661" men de oorzaken van de moeilijk heid nagaat' waaronder de meesten te lijden Offe en' kan men zeggen, dat het crisis-slacht- vrijwel tot het verleden behoort. ÖtyjjnW'ercl een onderzoek ingesteld naar het ver- '0r,t, ®n of nog bestaan van 219 aanvragers, die 'hgeri Jan' een verzoek om hulp hadden tkwlend- ^en derde der aanvragers was ver- kele veel voorkomende moeilijkheden waar- "hecia 6 aanvragers te kampen hadden, trokken aal de aandacht van het Fonds. a n i^j. ereerst de met hypotheek bezwaarde on- tiifj^hde goederen. Het blijft hier niet bij het htgj." gezegde: ieder huis heeft zijn kruis, doch het huis dikwijls een geheele ramp ge- 6oCcjeri' Wat is hiervan de oorzaak? In den eri tijd kochten velen een huis, terwijl ze He 3* ccn hooge hypotheek namen. Thans is 'tojj aarde der onroerende goederen terugge- W n. doch de hypotheek heeft geen waarde g 'bdering ondergaan. ^ij regelmatig aflossen is de hypotheek- 3 Meestal niet zoo snel teruggeloopen als aarde van het onroerend goed. Daarbij de steeds minder geworden bedrijfsuit- en en nu blijkt, dat al het eigen geld mcn het huis kocht en alles wat was 'Tip ~*'M' verdwenen is door de waardevermin- tijq e van het pand. In het gunstigste geval keiy, Uis en hypotheek in waarde aan elkaar Een groot aantal keeren echter over- t? eft - ?ader hypotheek verre de waarde van het W&and, is dus een deficit ontstaan. De 8itieJ^khouder voelt niet veel voor rentever- har °mdat het risico zoo groot is. De eige- 1 °°8e ^,°°nt duur, want immers hij moet de Ss;,. hypotheekrente betalen, benevens de af- S, gen die men tezamen, economisch gespro- °kkeurUst fluishuur mag nc*,men, daar de be- tetie er toch niet beter van wordt. Co be. llcurrenten, die nooit eigen huizen 011 gekocht, omdat ze zelf nooit iets be- ko» U trachtten over te leggen, wonen nu bj6r k°°Per. Zeer dikwijls weet het fonds er ^middelend op te treden. Toch dient «-erilstig voor gewaarschuwd te worden, *th; h, kl-i me middenstanders niet door op st beluste verkoopers verleid worden tot 'Pen van huizen, zonder dat zij daar- '6t ko0l een flink eigen kapitaal bezitten. er het veel voorkomende euvel van het sluiten van levensverzekeringen door per sonen, die daartoe financieel eigenlijk niet in staat zijn. Na eenige jaren, wanneer de polis eenige waarde heeft verkregen, gaat men haar belee- nen. Nu betaalt men rente, eigenlijk van zijn eigen kapitaal. Het eenige voordeel dat men heeft is, dat bij overlijden de nabestaanden een bedrag in handen krijgen, waarvan dan eersr. het opgenomen deel afmoet. Daar dit opgeno men deel steeds groeit met de waarde van de polis, ieder 'jaar neemt men weer wat op, wordt het voordeel der verzekering ook steeds ge ringer, terwijl de premie gelijk blijft en de rentebetaling oploopt. Het bedrag dat de nabestaanden in handen krijgen, is nooit voldoende om hen levenslang te onderhouden, zoodat na eenigen tijd Maat schappelijk Hulpbetoon toch in deze zaken ge moeid wordt. Resumeerende kan men zeggen dat een dergelijke verzekering een te zwaren druk op den betrokkene legt. Het is wel typisch dat in dit en het voorgaande geval, kwesties aan de orde zijn, die voortkomen niet uit wanbeheer of nalatigheid, maar juist uit de zucht om solide en ernstig te leven. Het geven van voorlichting en adviezen ge schiedde dit jaar op de gewone wijze. Toch kan men niet aan den indruk ontkomen, dat deze dienst eigenlijk veel omvangrijker moest zijn dan hij is. De kleine middenstand heeft een zeer groote behoefte aan onpartijdige-en des kundige voorlichting. Het aantal scharrelaars, dat zich echter aan den middenstand opdringt als raadgevers in allerlei zaken en tracht op deze wijze aan den kost te komen, is zoo groot, dat het den middenstander vrijwel onmogelijk schijnt ze op den weg van zijn zaak naar het fonds te vermijden, met als resultaat, dat slechts reeds heel of half verknoeide zaken bij het fonds worden aangebracht. Eenige verbete ring hierin te brengen schijnt voorloopig niet wel mogelijk, hoewel het fonds terzake diligent b'ijft. Wat tenslotte betreft de verliezen op borgstel lingen, over het verslagjaar kan geen enkel be drag als verloren worden beschouwd, hoewel in twee gevallen de hulp van den deurwaarder bij de terugbetaling moest worden ingeroepen. Het fonds heeft dan ook over dit jaar geen regeeringsbijdrage gevraagd. Het aantal der schriftelijke aanvragen was als volgt verdeeld over de verschillende ge meenten: Aalsmeer 2; Bloemendaal 2; Haarlem 76; Heemstede 5; Hillegom 2; Velsen (IJmuiden) 16; Zandvoort 4; Gemeenten, die niet bijdra gen 6. Hierbij valt op te merken, dat deze cijfers niets zeggen omtrent de noodlijdendheid van den middenstand in een bepaalde gemeente. De grootte van het aantal inwoners en de bekend heid met het Fonds spelen hierbij een niet te verwaarloozen rol. Wel kan worden gewezen op den dikwijls bijzonder slechten toestand van vele bedrijven in Zandvoort en IJmuiden. De groenteboeren hebben het nog altijd zeer moeilijk, terwijl ook het kruideniersvak zeci veel aanvragers leverde. Daarna komen de ma- nufacturiers, een branche, die waarschijnlijk aan overbezetting lijdt. Het cijfer der schilders is te hoog, aangezien hier aan dezelfde per sonen eenige malen een crediet werd gegeven bij aanneming van een werk. Totaal werden 46 borgstellingen verleend tot een bedrag van f 11.804.87. Het bedrag dat in 1939 maximaal mag uit staan is f 19.470.47. Wekelijks meer dan 36 reizen. Hier zijn er enkele: 3 dg. Belgische Ardennen23.50 4 dg. Luxemburg 32.50 6 dg. Parijs—Versailles 49.— 13 dg. Fransche Rivièra 112.— 3 dg. Eifel-Ahr-Rijn 22.50 6 dg. Rijn-Eifel 46.50 8 dg. Zwarte Woud 45. 8 dg. Zwitserland 49.50 13 dg. Dolomieten .,120. 13 dg. WeenenBudapest 112. Dagtrips vanuit Amsterdam - Hilversum Haarlem - Zaanstreek (gemidd. prijs) Antwerpen—Deurne 3.50 Bredasche Bosschen 2.75 Twente Holl. Zwarte Woud „3. Winterswijk en omgeving „3.25 Boekeloo 3.25 Vorden 3. Ommen 3. Nijmegen 2.75 Arnhem-Velp 2.50 Dp Zondag 25 luni een speciale attractie- tocht naar het eiland Urk. Tevens iederen Zondag een middagtrip a 1.50 enz. enz. Vraagt uitgebreide Reisgidsen bij de bekende of schriftelijk Damrak 7, Amsterdam Wat vriend en vijand van de Katholieken met al dan niet uitgesproken bewondering en vaak afgunst vervult, dat is de eenheid in de R.K. Staatspartij, dat is de al dan niet nood gedwongen erkenning van het feit, dat alle rangen en standen in deze partij broederlijk en zusterlijk vereenigd zijn, elkander waardeeren en samenwerken voor een hoog verheven doel. Het kan voorkomen, dat hier of daar in een afdeeling der R.K. Staatspartij niet alle leden zich goed met elkander verstaan kunnen menschen zijn en blijven maar menschen! maar over het geheel gezien biedt onze Staats partij een beeld van hechte eenheid en fiere trouw. Het misbaar, dat er in de ons vijandige pers gemaakt wordt, wanneer men zich eens met leedvermaak verlustigen kan in eenig onderling gekrakeel in een enkele afdeeling, is er het beste bewijs voor, dat zooiets moet gelden als de uitzondering, welke den regel onzer eenheid bevestigt. Zulk gestook laat ons koud, overtuigd als wij ervan zijn, dat het ons niet deert, dat het integendeel dienstig kan zijn om de enkele minder meegaande leden der partij tot inkeer te brengen. Alle standen één. Hoe dicht dit ideaal onder de Katholieken benaderd wordt, demonstreert zich niet alleen in onze kerken, maar ook in onze politieke bij eenkomsten. In het bijzonder mogen wij ons hier richten tot den St. Adelbert-stand en prij zen het goede voorbeeld, dat de leden der St. Adelbert-vereeniging geven door zich niet te onttrekken aan demonstraies van onze poli tieke eenheid. Dat het bestuur der Haarlemsche afdeeling' van de R.K. Staatspartij de leden van St. Adelbert in de groote propaganda-verga- öering van Maandagavond, wanneer de heer Henri de Greeve het woord zal voeren, bijzonder welkom zal heeten, behoeft dan ook geen betoog. Van „De Twentsche Bank N.V." ontvingen wij een exemplaar van het door deze bank uitgegeven boekje „Reisseizoen 1939." Deze keurige en smaakvolle uitgave is samengesteld om de cliënten van dienst te kunnen zijn bij de voorbereiding van hun reizen naar het bui tenland. Naast de vele blijken van medeleven,, o.a. be toond door het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gemeente Haarlem Vereenigingen en particulieren, in verband met het a.s. Nat. Concours van het Mannenkoor „Proza en Poëzie" ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan, heeft het H. M. de Koningin als mede H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Eernhard behaagd ter gelegenheid van deze herdenking een zilveren medaille beschikbaar te stellen. Voor de onderlinge clubcompetitie werden nog twee partijen gespeeld, n.l.: J. LucasJac. Bosse 02. Jac. BosseC. Heesakkers 20. Hoe dichter de verkiezingsdag nabij is, des temeer actie valt er rondom ons waar te ne men. Massale bijeenkomsten van de kiezers, huisbezoekers, die er „geladen" op-uit trekken propaganda-wagens en last not least tallooz1 vensterramen voorzien van verkiezings-affiches Terwijl dat alles zich uiterlijk „vredig" vol trekt is toch één ding duidelijk: een intens warme strijd wordt gestreden, een actie, welke eiken dag aan beteekenis wint en die eerst zai eindigen, wanneer 21 Juni om 5 uur in den mid dag overal de stembus zal worden gesloten. Avond aan avond worden de burgers verrijkt met een of meerdere verkiezings-strooibiljetten waarin op allerlei wijzen wordt getracht den goeden kiezer te overtuigen van het nut en de noodzakelijkheid, zijn stem uit te brengen op een bepaalde lijst. Weliswaar niet minder kost baar, moge toch worden vastgesteld, dat een dergelijke propaganda meer beteekenis kan hebben en in ieder geval ook in ander opzicht heel wat fraaier is dan het rusteloos plakken en kalken in het verleden. Er schuilt evenwel ook een vaak niet gering gevaar in n.l. dat daardoor de kiezers op een minder faire zelfs op een onwaardige wijze worden be werkt. Men brengt om maar een voorbeeld te noe men thans ten deele allerlei leuzen in het geding alsof het werkelijk rechtstreeks ging om allerlei groote vraagstukken van landspo litiek. Het gaat wederom „van dik hout zaagt men planken" en men wekt ergernis bij ve len, wellicht ook eenige verwarring bij som migen. Toch vreezen wij, Katholieken, óók een der gelijke methode niet. Immers als men den strijd in dat teeken wil zetten, welnu, dan zul len de Katholieken toonen, dat zij ook vanuit dézen gezichtshoek hun plicht willen zien en weten te verstaan. Wij zullen dan deze gele genheid met des te meer vurigheid aangrijpen om onze trouw en aanhankelijkheid te too nen aan de eene, hechte staatkundige organi satie, omdat zij, in dézen tijd meer dan ooit een absoluut onmiskenbaar middel is om het land te dienen en hooge geestelijke belangen van de allereerste orde veilig te stellen. Als iets in staat is ons te versterken dan zeker de methode van bestrijding. Er is blijkbaar wei nig nieuws meer te bedenken als het gaat t e- g e n ons. En daarom juist moet de ervaring en het bewustzijn, dat het langs welke we gen dan ook wederom steeds gaat tegen ons, onze saamhoorigheid en onze activiteit versterken. Daarom juist toont de Alg, R. K. Propagan- daclub, dat het haar ernst is en wordt meer dan ooit een verdubbelde actie gevoerd met den vasten wil om onwrikbaar te handhaven, het geen zeker voor óns in den politieken strijd vooruitgaan beteekent! Moge de waarschuwing „Katholieken, kent vooral in dezen tijd Uw bhcht", welke dezer dagen „van de daken zal worden geroepen door alle Katholieken worden gehoord en in acht genomen. In Nederland moet de actie voor de verkiezingen stellig als Katholieke actie beschouwd worden. Meer nog dan elders is dat hier een strijd om de Katholieke beginse len tot gelding te kunnen brengen, een actie ook om het ademen van de Katholieke Kerk in ons vaderland mogelijk te maken, mogelijk te doen blijven. Vandaar dan ook, dat het een katholieke plicht is om voor zoover mogelijk aan de actie mede te werken. Iedere Katholiek zij propagandist in eigen omgeving. Men toone belangstelling voor onze eigen actie en verzuimc niet a.s. Maandagavond de laatste massale pro- paganda-vergadering bij te wonen in de Gem. Concertzaal, waar de Weleerw. heer Henri de Gïeeve een zéér belangrijke rede zal houden. Kunt gij de R.K. Propagandaclub daad werkelijke medewerking toezeggerv, wacht daarmede dan niet langer en meldt U bij de Parochieele besturen. Het betreft nog énkele dagen en ook gU kunt U daarin nog verdienstelijk maken! Helpt mede, ook aan Het hoofdbestuur van de Ned. Nat. Historische Vereeniging heeft zich tot haar afdeelingen ge wend met het verzoek om, in verband met de totstandkoming van een Natuurbeschermings wet, een inventarisatie samen te stellen van de gebieden, welke waard zijn om behouden te blijven of met bijzondere zorgzaamheid dienen te worden behandeld. Dit vestigt weer eens de volle aandacht op Haarlems mooie omgeving en op onzen plicht haar zoo ongeschonden mogelijk aan het na geslacht over te dragen. Niet dat wij in de laatste jaren in Haarlem te klagen hebben over baldadige schennis van het natuurschoon. Wij tellen onder onze streekgenooten eenige mannen en vrouwen, die bij wijze van spreken nacht en dag op hun qui vive zijn tegen ver nieling en vandalisme. Om een paar namen te noemen: dr. Thijsse, de heeren Strijbos, Sipkes en, al is hij reeds bijna 85 jaar oud, onze wereldvermaarde tuinarchitect Leonard Sprin ger. Wanneer ergens gevaar dreigt en zij ver heffen hun stem dan vindt deze gewoonlijk weerklank. Daardoor werd bijv. een lintbebouwing van den onvergelijkelijk mooien Zeeweg te Bloe mendaal voorkomen en wellicht de stichting van een luxe-badplaats Bloemendaal-aan-Zee. Er zijn verschillende lichamen, die het be houd van het natuurschoon een goed hart toe dragen. Het college van Gedeputeerde Staten van Noordholland met den commissaris der Koningin, mr. dr. Röell, aan het hoofd, heeft dikwijls zelf het initiatief genomen om natuur monumenten van een dreigenden ondergimg te redden. In dit verband mag stellig worden herinnerd aan het Gooische Natuurreservaat en aan den aankoop van duinen in de omgeving van Cas- tricum, Egmond en andere plaatsen. Ook van de verschillende gemeentebesturen wordt in de laatste jaren groote medewerking ondervonden. Doch dit is allemaal zoo onzeker, de grond slag, waarop de natuurbescherming rust, is zoo onvast en alleen maar gegrond op het goede inzicht en den ijver van de huidige gezags dragers. Na deze komen andere bewindvoerders en wie geeft de verzekering, dat zij even attent op het behoud van het natuurschoon zullen zijn als hun collega's van vandaag? Misschien is de ijver om de natuur te be schermen over tien, twintig, dertig jaar niet meer zoo levendig als nu en in dit geval is de kans niet gering, dat er veel van wat thans behouden blijft, verloren zal gaan. Het kost overheidspersonen soms heel veel uithoudingsvermogen en heel wat overredings kracht om een grondeigenaar te overtuigen, dat hij verplichtingen aan de gemeenschap heeft en in een bepaald geval eigen baat heeft te offeren om iets moois, dat ons allen dierbaar is, te behouden. Daarom is het gewenscht, dat een Natuur beschermingswet leiding en vastheid geeft bij de oplossing van natuurbeschermings-vraag- stukken. Er zal dan waarschijnlijk een permanent li chaam komen, dat tegen natuurschending waakt en de ongereptheid van Gods Schepping zal niet meer uitsluitend afhankelijk zijn van het soms zeer wisselend inzicht eener gemeen telijke of gewestelijke overheid. En wat is er in Haarlem nog heel wat te be schermen! Haarlem is mooi. Lodewijk van Deyssel, e enman, die gewend is de dingen hyper-critisch te bekijken, kwam er in het dankwoord, dat hij onlangs sprak bij gelegenheid van de onthulling van zijn buste niet over uitgepraat. Hij vond Haarlem zóó mooi, dat hij liever thuis bleef dan op reis ging en als voorbeeld haalde hij de omgeving van het Florapark aan. Haarlemmers, die hun gedachten even laten dwalen naar andere punten van Haarlem en zijn omgeving, naar Bloemendaal, Heemstede en het zeestrand, zullen van meening zijn, dat dit toch niet het eenige mooie, niet het mooiste plekje is. Wat zou het bijv. een weelde zijn als wij Elswoud als natuurpark konden inrichten. Wie wel eens een bezoek heeft gebracht aan Thijsse's Hof te Bloemendaal, kent de waarde van zoo'n natuurreservaat. Maar Thijsse's Hof is betrekkelijk klein. Elswoud zou heel wat grootscher zijn en beter aan het doel beant woorden. Bescherming verdient verder o.m. de heele omgeving van de Mooie Nel en als de vesti ging van industrie het toe zou laten het Noorder Spaarne tot en met het pittoreske Spaarndam. Wij zouden in één adem ook het Zuider Buiten Spaarne willen noemen door wijlen den schilder Ko Doncker indertijd het mooiste plekje van Europa genoemd maar vreezen, door te veel te willen, aan onze ge uite wenschen alle kracht te ontnemen. Dat echter het zeestrand, speciaal het mooie breed e strand tusschen Noordwijk en IJmui den nauwlettende bescherming verdient, zal iedereen beamen. Er moet gewaakt worden tegen een boulevard met bebouwing, zooals de Belgische kust die kent van de Fransche tot de Hollandsche grens. Met zorg moet ook het behoud van het daar achter liggende duingebied verzekerd worden. Het is heelemaal niet zeker, dat het over eenige jaren zoo gemakkelijk zal zijn een tot de zee doordringende bebouwing te voorkomen. Van de 8.639.595 inwoners,- welke Nederland volgens de jongste statistiek op 1 Januari 1938 telde, wonen er 3.762.046 in Noord- en Zuid holland. Dat is bijna 45 pCt. van de heele be volking. De behoefte aan woningen in de duin strook is dientengevolge buitengewoon groot. De duinvoet tusschen Beverwijk en Haarlem is vrijwel geheel volgebouwd. Vooral in een tijd, die zich door een zoo groote bouwwoede ken merkt, dient de overheid dubbel waakzaam te zijn. Het initiatief van de Nederlandsche Natuur historische Vereeniging verdient daarom aller steun en sympathie. de verspreiding van ons woord over de gemeente-politiek aan alle ingezetenen en laat niet alleen het woord aan hen, die ons bestrijden. Laat nieuw vuur in U slaan en steekt an deren daarmede aan! Woensdag a.s. een nieuw succes voor de R. K. Staatspartij! ALG. R.K. PROPAGANDACLUB Het beeld, dat de uitslag der gemeenteraads verkiezingen in de omgeving van Haarlem ver toont, verschilt weinig van dat in het geheele land. De katholieken kunnen tevreden zijn en de andere partijen blijven vrijwel in sterkte ge lijk met misschien een tikje vooruitgang van de vrijzinnige groepen, die de laatste jaren dan ook geducl^a klappen hebben te incasseeren gehad. In Hillegom winnen de katholieken één zetel; in Haarlemmermeer en Halfweg komen zij met hetzelfde aantal leden in den raad terug. Alleen in Heemstede verliezen de katholieken een zetel, Omdat relatief hun stemcijfer in vergelijking met vorige verkiezingen slechter is geworden. Wat niet zeggen wil, dat de katholieken niet goed zouden hebben gestemd. Integendeel, de katholieken in Heemstede hebben uitstekend hun plicht gedaan en aan de verwachtingen beantwoord, doch andere partijen gingen in verhouding meer vooruit. Het is natuurlijk niet onmogelijk, dat, bij de uitbreiding der gemeente, in de toekomst de verhouding van het aantal katholieken tot het andere deel der bevolking nog ongunstiger zal worden, wat zich dan zal uit drukken in een door de katholieken minder groot aantal bezette raadszetels. Toch verwonderen velen zich er over, dat de katholieken met een vooruitgang van bijna 700 stemmen een raadszetel moesten verliezen, ter wijl de liberalen, Vrijz.-dem. en Vrijz. met een winst van 600 stemmen er één zetej bijwonnen. Wij willen daarom even de zetelverdeeling aangeven. Er waren 9460 geldige stemmen uitgebracht, zoodat de kiesdeeler (er zijn in Heemstede 15 raadszetels) 636 2/3 bedroeg. Bij eerste verdeeling verkregen: R. K. S. D. A. P. Lib., V.D. en Vrijz. Chr. Hist. Unie A. R. C. D. U. Vrijz. K. Comm. Stemmen 3236 1084 2154 1133 732 434 557 130 zetels 5 1 3 1 1 0 0 0 overschot 52 2/3 447 1/3 246 496 1/3 95 1/3 434 557 130 Bij deze eerste verdeeling waren dus elf zetels toegewezen, züodat er nog vier aan de partijen met de grootste overschotten te vergeven waren. Voor een zetel kwamen in geen geval in aan merking de Christ. Dem. Unie met 434 en de communisten met 130 stemmen, omdat zij niet 75 pet. van'den kiesdeeler hadden behaald. De overschotzetels werden nu toegewezen resp. aan den groep vrijzinnige kiezers met 557 stemmen; aan de Christ. Ht., de SD.A.P. en de liberaal vrijzinnigen, zoodat de einduitslag werd R. K 5, S.D A.P. 2, Lib. Vrijz. 4, Christ. Hist. 2, A.R. en Vrijz. 1 zetel. Wij wezen er reeds op, dat de vooruitgang van het katholieke stemcijfer met bijna 700 stemmen, hoe mooi ook, in verhouding met den vooruitgang van andere partijen achterblijft De percentages wijzen zulks uit. In 1935 bedroeg het aantal geldige stemmen 6971, thans 9460. Hiervan verkregen: R. K. S. D. A. P. Lib. Vrijz- V.D. Christ. Hist. A. R. 1935 36.47 11.45 16.11 11.93 7.51 1939 34-20 9.70 22.79 11.97 7-73 Eigenaardig is, dat indien bij de vaststelling van dezen uitslag niet het stelsel der grootste overschotten, doch dat der grootste gemiddelden ware toegepast, de R. K. hun zes zetels zouden hebben behouden en de liberalen slechts drie zetels zouden hebben gekregen. Het stelsel van het grootste gemiddelde is voordeelig voor de partijen, die een hoog stemcijfer hebben. Zooals bekend, wordt het stelsel der grootste gemid delden echter alleen in gemeenten boven de 20.000 inwoners toegepast. Gebouw St. Bavo: Best R. K. Volksbond, 8 uur; R. K. Smedenpatroons, 8 uur; Groenten- en Fruithandel, 8 uur; Best. Transportar beiders, 8 uur; Rechtskundig advies, 78 uur. Gebouw Domi, Zandvoorterpad, Overveen: Grcote propaganda-vergadering voor R. K. Blcemendaalsche kiezers. Raadhuis Bloemendaal: Gemeenteraad, 2 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. Teylermuseum "Expositie, 114 uur. Kustzaal De Bois: Expositie 105 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Cinema: „Havenkwartier" en „Verwaarloosde jeugd" (volwassenen), 2 en 8.15 uur. Luxor: „Jongensstad" (boven 14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: ,,'t Zit in de lucht" (boven 14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Drie blauwe jongens en een blond meisje" (alle leeftijden), 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: H. G. K., 8 uur; Leden vergadering Spoorwegpersoneel, 8 uur; Tram personeel, 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Best. Meubelmakers, 8 uur. „Lion d'Or" Kruisweg: Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot", half 5. Teylermuseum: Expositie, 114 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 105 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. De avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waargenomen door de volgende apotheken: Duym en Keur, Keizerstraat 6; Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30; Mamixapotheek, Mamixstraat 65. Steeds geopend zijn: C. E. Schotman, Binnen weg 206—208; Elswout-Apotheek Bloemendaal- scheweg 341; Apotheek Aerdenhout Zandvoort- schelaan, tel. 26772; Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98, tel. 28197; de Bloemendaalsche Apotheek, Bloemendaalscheweg 85, tel. 22181. Programma 1: Jaarsveld en Hilversum I. Programma 2: Hilversum II. Programma 3: Keulen 8.00; Radio P.T.T. Nord 10.20; Ned. Brussel 12.20; Keulen 2.20; Denemarken 3.20; Keulen 4.20; Fransch Brus sel 5.20; Londen 6.20; Diversen 7.20; Keulen 8.20; Londen 8.35; Keulen 9.20; Ned. Brussel 10.20; Fransch Brussel 10.30; Keulen 10.55; Pa rijs 11.20. Programma 4: Ned. Brussel 8.00; Parijs 9.20; Radio P.T.T. Nord 9.30; Diversen 9.50; Londen 10.35; Droitwich 12.50; Londen 1.20; Droitwich 1.35; Londen 2.20; Droitwich 5.20; Diversen 8.20; Droitwich 9.20. Programma 5: 8.007.00 Diversen; 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert (Kris kras door Europa): 1. Weekend in Scheveningen, Louis Davids; 2. The withe cliffs of Dover, L. P. A. Band; 3. Carry on London, Billy Cotton; 4. Pa rs Noël, Perron a. h. Argentines; 5. Die Miihle im Schwarzwald, Dajos Bela; 6. Rheinlander Potpourri, Groot Blaasorkest; 7. A waltz was born in Vienna, L. P. A. Fhnd; 8. Geschichten aus dem Wienerwald, Berl. Lehrer Gesang Verein.; 9. Wiener Praterleben, Odeon Dans- orkest; 10. Spanish Love, Eldorado's Tango Band; 11. Petersburger Schlittenfahrt, Paul Mania; 12. Russische Potpourri, Oeral Kozak- kenkoor; 13. Mandulinata di Napoli, Joseph Schmidt; 14. Bella Venezia, Richard Tauber; 15. The bue Danube Waltz, Reginald Foort; 16. In Volendam, Avro's kinderkoor; 8.0012.00 Di versen. oe meer men gelijk wil hebben, I hoe minder men het krijgt. Doordat de heeren G. Elsing Haarlem en O. Haver IJmuiden met 'n gelijk aantal punten zijn aangekomen, zal een match van 3 partijen gespeeld worden, wie uiteindelijk kampioen zal zijn. De eerste partij ving j.l. Maandag in het clubgebouw van H.R.K.D. aan. Na 'n gelijk op gaande partij, waarbij sterk spel te aanschou wen viel, kwam Elsing gunstiger te staan. In 't eindspel dwong Elsing 'n schijf winst af, het geen voldoende was om de partij te beslissen. De 2de partij wordt a.s. Maandag 19 Juni, even eens bij H.R.K.D., gespeeld. Hedenavond 8.15 uur zal in de Kleverpark- kerk (parochie H. Hart) de plechtige toedie ning van het H. Doopsel plaats vinden aan een aantal volwassen cursisten van den cursus voor niet-Katholieken door Pater Wynand Sluys O.F.M. gehouden. De H. Doop zal door Pater Wynand Sluys geschieden, terwijl de Pastoor der H. Hart parochie, Pater Dr. Cassianus Hentzen O.F.M. van den preekstoel af de plechtige en uitge breide ceremoniën voor de aanwezigen zal ver klaren. Op 20 Februari werd in een rijwielstalling hier ter stede een damesrijwiel, dat nog in zeer goeden staat verkeerde, gestald. Het rijwiel, merk Burgers E. N. R., model Standaard, is tot nu toe nog niet afgehaald en de Politie tracht in verband daarmede de eigenares op te sporen. Zij, die inlichtingen kunnen geven omtrent de herkomst van de fiets, worden verzocht zich te melden aan de afdeeling Recherche van het Politiebureau aan de Smedestraat. In een clubgebouw van een kanovereeniging in den Waarderpolder is ingebroken, waarbij ongeveer zestig reepen chocolade zijn ont vreemd. Vermoed wordt, dat een aantal snoeplustige jongelui van dezen diefstal wel meer zullen af weten, zij zullen de gevolgen van hun snoep lust nog wel ondervinden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5