Droevig verdrinkingsdrama te Koedijk We luisteren FINANCIEN s; h HET GETUIGENVERHOOR VOORTGEZET Dagfilm Waterstanden ot fa DONDERDAG 15 JUNI 1939 Bezwarende uitlatingen van den melkrijder B. uit Bergen De huwelijksplannen van Maria D. Ouders van Maria getuigen Het ontbrekende slipspoor NED. TUINBOUWRAAD Voorgestelde wijziging der landbouwcrisiswetgeving ZIJN VROUW VERDRONKEN? Zaandamsche monteur blijft ontkennen PLOTSELINGE DOOD IN DEN TREIN GRIJPAUTOMATEN IN DE RECHTSZAAL „Matadoren" hadden niet veel succes Indische millioenen-nota Kosten voor onderwijs gestegen Naar saneering van touringcar-bedrijf Bejaarde vrouw verdronken Concurrentie der opgeheven wilde-busd iensten -êe- Vrijdag 16 Juni MARKTEN POSTVLUCHTEN s - - Sf ooo ooo ooo 35 ^Vandaag zette het Amsterdamsche ge rechtshof het getuigenverhoor voort in de strafzaak tegen den Bergenschen melkrijder J. B., die er van wordt verdacht op 2 Ja nuari opzettelijk met den door hem bestuur den auto bij Koedijk in het Noord-Hol- landsch Kanaal te zijn gereden, waarbij zijn drie dochtertjes om het leven zijn ge komen. De belangstelling was vandaag nog grooter dan Dinsdag. De publieke tribune was tot de laatste plaats bezet. De politie moest bij den ingang zelfs geWeld gebrui ken om een deel van de honderden belang stellenden ordelijk toe te laten en de ande ren, die geen plaats konden krijgen, terug te dringen. De gereserveerde tribune was eveneens bezet en van de zijde van de hoofdstedelijke balie was de belangstelling ongekend groot. Opnieuw werd Maria D. aan een verhoor on derworpen. Zij handhaafde haar verklaringen. Verdachte werd eveneens voor het getuigen- hekje geroepen. Hij verliet de verdachtenbank en ging vlak naast zijn vriendin voor het hekje staan. Hij vertelde opnieuw, dat het meisje en hij tot de conclusie waren gekomen, dat „het zoo niet langer ging". Het meisje had toen gezegd (en dat gaf ver dachte toe)Dan zou er iets verschrikkelijks mceten gebeuren. Verdachte had daarop geantwoord: Dan zou je ze (zijn gezin) moeten verdrinken President: Je begrijpt toch wel, dat dat heel bezwarend voor je is. Later zijn ze immers verdronken. Verdachte: 't Was een absurde gedachte.... En toen, zei de president, zou u gezegd heb ben volgens dit meisje: Ik rijd ze het kanaal in. Verdachte ontkende dit kalm, maar met kiem. President: En vlak voor het ongeluk zou u nog een stapje verder zijn gegaan; toen zou u haar gezegd hebben: op 2 Januari zal het gebeuren, dan huur ik een auto Verdachte: Nooit gezegd. President: En na het gebeurde in het zieken huis zoudt u, verdachte gezegd hebben: 't is mislukt.... Verdachte: Dat kan ik niet gezegd hebben, Ik heb misschien gesproken over „ongeluk". Het meisje, dat in deze zaak zoo'n groote rol speelt, staat onbewegelijk voor het getuigen- hekje. Zij kijkt den man, die voor zijn leven vecht, geen moment aan. Met een enkel woord antwoordt zij op de vragen, die haar af en toe worden gesteld. Dan bespreekt de president het bezoek, dat Verdachte na' het ongeluk aan het meisje te Schagen heeft gebracht. Verdachte zegt, dat hij toevallig in de buurt moest zijn. President: Hoe is de verhouding met uw vrouw thans? Het kon niet beter zijn, zegt verdachte. Zij weet, dat het een zuiver ongeluk was en zij ver wijt mij niets. Natuurlijk heeft zij verdriet, maar dat heb ik ook. Hoe Maria D. bij haar beschuldigingen komt is mij een groot raadsel. „Maar nu is de ver houding uit", zegt hij nog eens met klem. Nogmaals voelt raadsheer mr. Canes Maria D. aan den tand. Hij verwijt haar, dat zij, de plan nen van verdachte kennende, gezwegen heeft. De vader van Maria D. komt dan eenige ver klaringen afleggen over de houding van zijn dochter. Zy was op oudejaarsdag naar familie gegaan, waar zij eenige dagen bleef logeeren. Daar had zij het ongeluk door de radio gehoord. Ze was erg ontdaan toen ze thuis kwam, maar zegt vader D. dat was niets bijzonders, want we waren erg op het gezin B., onze buren, gesteld en bovendien is ze erg zenuwachtig. President: Wist u iets van de verhouding tus- sehen uw dochter en verdachte? Neen, daarvan wist getuige niets. President: Er liepen in het dorp wel geruch ten, dat het geen ongeluk was, dat er een vrouw in het- spel was. Getuige: Ja, daar heb ik wel van gehoord, maar ik wist niet, dat ze er mijn dochter mee bedoelden. De journalist K. heeft hem verteld, dat ver dachte een verhouding met zijn dochter heeft gehad. En die K., zegt getuige D., heeft zelf een verhouding met Maria. Ze zijn nu nog met elkaar en als K. gescheiden is, gaan ze samen trouwen. Getuige zelf heeft een paar weken geleden ge tracht de vrouw van K. op te sporen om haar te bewegen van K. te scheiden, zoodat zijn dochter met hem kan trouwen. President: Hoe kan dat nu, dat uw dochter Dinsdag heeft verklaard, dat ze geen trouwplan nen heeft? Dat weet getuige niet. K. is bij getuige thuis geweest en heeft over de mogelijkheid van trou wen gesproken. President: Ontmoeten ze elkaar geregeld? En waar? Getuige: Waarschijnlijk wel in Haarlem of Heemstede, waar ze woont. Maar ik heb m'n dochter en K. sinds eergisteren niet gesproken. Verdediger mr. de Groot: Vanmorgen op het Stationsplein stond u zwaarwichtig met K. en uw dochter te praten. Oh ja, geeft getuige toe, dat is waar. Van morgen even President: En waar sprak u over? Getuige: K. wil in een gesloten zitting wel iets over de trouwplannen vertellen. Maar daar voelt de president niets voor. De vader van Maria D. mag dan gaan zitten. Dan komt de moeder voor, die ook op de hoogte is van de trouwplannen van Maria met den journalist-technicus K. President: En bent u er niet tegen? Getuige: Och, zooiets kan je niet tegenhouden. Dan komt de oom van Maria D. getuigen. Bij hem en zijn gezin heeft Maria den oudejaars avond gevierd en bij hem hoorde zij door de radio het vreeselijk ongeluk. Zij had toen o.a. gezegd: „Nu zijn die schatjes van kinderen ver dronken, waren ze nu maar bij ons in Bergen bij moeder gekomen, dan leefden ze nog." Er was n.l. eerst sprake van geweest, dat de drie kinderen op 2 Januari bij de ouders van Maria zouden komen en niet met den auto mee zouden gaan. Dat kon niet, want de familie D. had al een logéetje. Pres.: En weet u ook iets van trouwplannen van Maria met K.? Ja, daar weet getuige alles van. Maria D. wordt weer voorgeroepen en de pre sident verwijt haar, dat zij Dinsdag niet ronduit gezegd heeft, dat zij trouwplannen met K. heeft. Ook K. moet voor het hekje komen. Eerst draait hij er om heen, dan geeft hij toe. dat er trouwplannen zijn, mits moeilijkheden uit den weg zijn geruimd en Maria een radicaal andere levenswijze volgt. Dan komen de deskundigen aan het woord. Ir. Zoetelief Norman schakelt, hoewel er geen slipspoor is gevonden, de mogelijkheid van slip pen van den auto niet uit. De tweede deskundige ir. Schleurholts Tichelaar komt tot dezelfde conclusie. Het is mogelijk, dat het hortend ge luid van den auto, dat enkele getuigen hebben gehoord, ontstaan is door het langzaam rijden op een te hooge versnelling. Verdachte vertelt, dat hij bij het uitwijken voor het hondje, vlak vóór het slippen, debrail leerde. De deskundigen achten het hoogst on aannemelijk, dat verd. op een dergelijken glad den weg voor het hondje is uitgeweken. Een goed chauffeur doet dat in dergelijke gevaar lijke omstandigheden niet. Ook de verklaring van verd. hoe hij uit den auto is gekomen en hoe hij den auto rechtop heeft kunnen houden, noemden de deskundigen onaanvaardbaar. Desk. Zoetelief Norman is van oordeel, dat verdachte vlak vóór de anto in het water reed er uit is gesprongen en aan den kant in het water terechtkwam. Hij acht het onmogelijk, dat verd. het portier opèngerukt heeft, toen de auto al in het water lag. Om zich een houding te geven zou ver dachte volgens dezen deskundige verder in het water zijn geloopen. Een ooggetuige, die in de verte het ongeluk had zien gebeuren en die weer door het hof werd gehoord, had er niets van gezien, dat verd. uit den wagen sprong. De zitting wordt geschorst tot twee uur. De Nederlandsche Tuinbouwraad heeft naar aanleiding van het .rapport inzake de overne ming der crisismaatregelen door de tedrijfsge- nooten een adres gezonden aan den minister, waarin opgemerkt wordt, dat de raad dit rap port niet heeft mogen ontvangen en bij den raad is in de eerste plaats de vraag gerezen of, waar in dit rapport gesproken wordt over den landbouw, onder dit begrip ook de tuinbouw en de sierteelt zijn begrepen. Tot zijn genoegen heeft de raad nadien ver nomen, dat de gedachte uitgewerkt in dit rap port door den voorzitter der commissie niet werd uitgebreid tot den tuinbouw. De raad juicht dit toe, omdat hiermede een principieel bezwaar, dat aan landbouworgani saties een coördineerende taak, ook op het ge bied van den tuinbouw bij de samenstellers van dit rapport zou zijn gedacht, is komen te ver vallen. Toch meent de raad zijn meening in zooverre te moeten kenbaar maken, dat hij een scheiding tusschen tuinbouw- en landbouwaangelegenhe- den ook in de toekomst zeer gaarne zoude zien bevorderd, opdat de tuinbouw in zijn verschil lende onderdeelen naar zijn eigen behoefte Worde beoordeeld en niet als onderdeel van den landbouw. De raad heeft het daarom juist geacht als bijlage van het adres een overzicht te geven van de ontwikkeling van het vereenigingsleven op het gebied van tuinbouw en sierteelt. Dit vereenigingsleven, dat culmineert in den tuinbouwraad, is zeer krachtig en zal ook voor de toekomst een van de belangrijkste middelen blijven om tuinbouw en sierteelt in stand te houden. Indien er in den geest van het rapport ook voor den tuinbouw behoefte zou zijn aan eefl coördineerend lichaam, dan zoude de tuinbouw raad daarvoor het aangewezen lichaam zijn en de raad vertrouwt, dat bij beschouwingen of plannen de tuinbouw en sierteelt betreffende de regeering dit als uitgangspunt zal kunnen aanvaarden. De vraag, in hoeverre de beschouwingen in het rapport door den tuinbouw en sierteelt wor den gedeeld, kan, aldus de raad, in verband met het voorgaande onbesproken blijven. In het bij zonder ook de vraag, in hoeverre een breeder wettelijke basis wordt wenschelijk geacht, dan Wel of op de bestaande landbouwcrisiswet kan worden voortgebouwd. De monteur D. uit Zaandam, die gearresteerd is, omdat hij ervan verdacht wordt schuldig te zijn aan het verdrinken van zijn vrouw tijdens een tochtje per kano op Zaterdag J.I., is naar Haarlem overgebracht en ter beschikking van de justitie gesteld. De man blijft ontkennen. In den trein, komende uit de richting Amers foort, welke hedenmorgen om tien uur aan het Centraal Station te Amsterdam binnenkwam, bleek een heer van middelbaren leeftijd, die in Amersfoort was ingestapt, plotseling te zijn overleden. De Geneeskundige Dienst vervoerde het stoffelijk overschot naar een der zieken huizen. De Hooge Raad heeft onlangs de kwestie der grijpautomaten verwezen naar het Bossche Hof. Woensdag stond de koopman J. L. uit Amsterdam voor het Bossche Hof terecht ter zake, dat hij in Juli 1935 te Hengeloo in een automatiek aan het publiek gelegenheid tot hazardspel had geboden, door aldaar een elec- trische hijschkraan-machine te plaatsen, welke door een ieder in werking kon worden gebracht door inwerping van een dubbeltje in een gleuf. In de rechtszaal stond de automaat met zijn hooge kast opgesteld terwijl een snoer dat van uit de raadkamer door de heele rechtzaal liep, voor den stroomtoevoer zorgde. Het ontbrak niet aan demonstraties en de heeren van het Hof schaarden zich om dit toestel om de verrichtingen daarvan en daar mee gade te slaan. Een tweetal getuigen was door den verdediger gedagvaard in de kwali teit van „matadoren" met de grijpautomaat, maar erg verrassend waren deze demonstraties niet te noemen. Van de eersten der twee mislukten ze vrijwel volledig, de ander had meer succes, maar toch nog meer opfortuin. De verdediger Mr. van Rhijn vroeg uitstel der zaak, omdat een rapport door 't Utrechtsch Psychotechnisch Bureau zal worden uitge bracht over het spelen met deze automaten. De zaak werd daarop uitgesteld tot Woensdag 13 September. BATAVIA, 15 Juni. (Aneta) In aansluiting op de rede, uitgesproken door den Gouverneur- Generaal by de opening van de zitting van den nieuwen Volksraad, kunnen nog de volgende bijzonderheden worden gemeld uit de financieele nota: Ten behoeve van de emigratie, waarvan de kosten tot dusverre werden vergoed uit de wel- vaartsbijdrage door Nederland verstrekt, is 2.500.000 opgebracht, waartegenover een ont vangst staat van ƒ800.000 als bijdrage uit het rubberfonds. De kosten voor onderwijs zijn met ƒ2.900.000 gestegen, hetgeen, naast het normale bezoldi gingsaccres, toe te schrijven is aan de financieele consequenties van den natuurlijken groei van de onderwijszorg. Ten behoeve van een betere kazerneering voor de politie is wederom een crediet ten bedrage van 500.000 opgebracht. De kosten voor een gedecentraliseerd bestuur zijn gestegen. Dit betreft voor 1.500.000 hoogere uitkeeringen in de aandeelen van de landsmid- delen aan autonome gemeenschappen. Voor de volkstelling is een bedrag van 1.300.000 uitgetrokken. Voor zoovqr de middelen betreft kan worden gezegd, dat bij de raming van de vennootschaps belasting rekening moest worden gehouden met de gewijzigde economische omstandigheden ten aanzien van enkele producten. In verband daar mede wordt geen hoogere taxatie dan 37.000.000 gemotiveerd geacht, alhoewel de opbrengst over 1938 ƒ48.100.000 bedroeg. De raming der ontvangsten uit bedrijven, niet vallend onder de Indische bedrijven-wet, is 800.000 hooger dan voor 1938 en 1.300.000 hooger dan de verwachting van dit jaar. De netto-opbrengst van de opiumregie is ge raamd op 8.500.000. Het is de bedoeling met ingang van 1939 de opbrengst uit dezen hoofde maximaal op 8.000.000 te stellen. Een eventueel hooger overschot zou dan ten bate van den bui tengewonen dienst worden gebracht. De ontvangsten uit de bedrijven, welke vallen onder de Indische bedrijvenwet, zijn 3.500.000 hooger geraamd. Voor een belangrijk deel is dit een gevolg van lagere rente-verrekeningen, daar de rente-voet van vier procent tot drie-en-een- half procent is teruggebracht. De uitkeering van de Banka-tin-winning aan den gewonen dienst is op 15.000.000 gefixeerd. Daar het zuivere exploitatie-overschot deze uit keering niet toelaat, zal 'n bedrag van 1.700.000 aan dè winstreserve moeten worden ontleend. De groep „diverse middelen" vertoont een da ling van 800.000 ten opzichte van de raming voor 1939. Deze teruggang is practisch geheel te wijten aan de mindere opbrengst van 3.000.000 uit het winstaandeel van de N.V. Gemeenschap pelijke Mijnbouw Mij. Billiton, waartegenover het winstaandeel van de Ned.-Indische Aardolie Mij. op ƒ2.000.000 hooger kan worden gesteld. De 62-jarige echtgenoote van P. de Graaf, die in de Rustenburgersloot te Zaandam eenige voorwerpen aan het spoelen was, is in die sloot gevallen en verdronken. Toen eenigè dagèn voor Pinksteren het arrest /an den Hoogen Raad kwam, waardoor het rijden van vaste! diensten met wilde bussen een einde nam, zaten de wilde bus-ondernemers plotseling met hun wagenparken, die zij niet productief meer konden maken. Zij zagen uit naar andere exploitatiemogelijkheden en wierpen zich op het touringcarbedrjjf, dat daardoor plot seling zijn capaciteit zag stijgen met circa 40 procent. Er ontstond een overmatig aanbod van reis gelegenheid met touringcars en teneinde op dit voor hen nieuwe terrein met succes te kunnen concurreeren tegen de reeds jaren gevestigde touringcar-ondernemingen, boden de voormalige wilde bus-ondernemers reizen aan tegen prijzen die ver beneden de tot dusver daarvoor geldende tarieven lagen. Daarbij kwam, dat sommige voormalige wilde bus-ondernemers zgn. touringcartrips zonder ver zorging gingen organiseeren tegen zoo lage prij zen, dat het publiek deze trips als normale ver- voergelegenheid ging gebruiken, zoodat hier practisch op clandestiene wijze nieuwe wilde bus diensten onder het mom van touringcar-trips ontstonden. Het spreekt vanzelf, dat de bona fide touringcar-ondernemers dit met leede oogen aanzagen, evenals de rijksverkeers-inspectie, die met de huidige voorschriften niet over de noo- dige middelen beschikt om hieraan een einde te maken. De verkeersinspectie heeft zich in verbinding- gesteld met eenige vooraanstaande touringcar ondernemers met de vraag, of uit het bedrijf zelf geen onderlinge regelingen zouden kunnen op komen om te geraken tot normale toestanden en gezondmaking van het touringcarbedrjjf, waarbij de verkeersinspectie den noodigen steun, voor zoover vallende binnen de grenzen van haar bevoegdheden, toezegde. Als resultaat hiervan is te Amsterdam een bijeenkomst gehouden van de voornaamste tou ringcar-ondernemers uit Noordholland, waar 45 ondernemers, voonamelijk uit Amsterdam en Haarlem, aanwezig waren. De voorzitter, de heer N. Brugman, achtte het noodzakelijk, een deel van het in het bedrijf ge ïnvesteerde kapitaal af te schrijven. Dat zou dit jaar voor de meeste ondernemingen een ernstig verlies tengevolge hebben, maar daardoor zou men het volgende jaar reeds weer tot normale bedrijfscalculaties kunnen komen. Tevens stelde hij voor tot een plan te komen, dat naar hij verzekerde, de instemming van de verkeersinspectie had, en derhalve op steun van overheidswege zou kunnen rekenen. Zijn voorstel hield o.a. in: ten eerste alle tochten van langer dan één dag moeten zgn. verzorgde tochten, dus met logies en verzorging in den prijs inbegrepen, zijn. Ten tweede, de dagtrips naar Antwerpen, hoewel eendaagsch, dienen eveneens verzorgd te zijn, teneinde de mogelijkheid, dat hiervan een verkapte wilde bus-dienst wordt gemaakt, tegen te gaan. Ten derde, de prijzen die golden vóór het arrest van den Hoogen Raad, dienen ge handhaafd te worden. Ten vierde, in den kortst mogelijken tijd zullen de touringcar-ondernemers de verkeersinspectie en den minister een rapport doen toekomen, met een plan van ordening van het bedrijf, dat in bedrijfskringen zelf is ont staan. Na een uitvoerige discussie bleken veertig aan- wezigèn bereid hun medewerking aan de uitvoe ring van dit plan te geven en onderteekenden zij een verklaring in dien zin, waarbij de ver gadering het voorbehoud maakte, dat men er dan ook op rekende, dat van overheidswege maatregelen zouden worden getroffen om dege nen die vrjjwillig aan saneering van het bedrijf wilden medewerken, te beschermen tegen unfaire concurrentie. Een der aanwezigen stelde voor, in een eventueel te ontwerpen plan ook de arbeids voorwaarden der chauffeurs op te nemen. De voorzitter deelde nog mede, dat in den geest van wat men hier wilde bereiken in Fries land reeds een regeling was tot stand gekomen met medewerking van de verkeersinspectie. Er zal in Noordholland voor de nadere uitwerking een contact-commissie worden gevormd, waartoe men dézer dagen ook in de provincie Zuidhol land zal overgaan. idicfccbcbcfccbcixfccbcbcbiicfccbcbcfecfccfccfcAAcfccfcttctxiicfecbcfccfctfccbcbcbcbcbcfccbcbcfccgilï^üclbAicbcfccbcfccticbctscbcfccfccbctictj. 8- HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. Algemeen programma, verzorgd door de NCRV 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15 Berichten, gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Viool en piano. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 1.00 Amsterdamsch Salonorkest. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.30 Orgelspel. 6.30 Berichten. Voor tuinliefhebbers. 7.00 Berichten. 7.15 Literair halfuur. 7.45 Berichten ANP. 8.00 U. S. O., koor v. d. Ned. Bach-ver. en solisten. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten ANP, actueel halfuur. 11.00 Pianovoordracht. 11.30 Gramofoonmuziek. 11.50 Schriftlezing. HILVERSUM II, 301.5 M. 8.00—10.00 VARA. 10.20 VARA. 12.00 AVRO 4.00—7.30 VARA. 9.00—10.40 VARA 11.00—12.00 VARA 8.00 Gramofoonmuziek. 8.16 Berichten. 10.20 Declamatie. 10.40 Pianovoordracht. 11.10 Declamatie. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 De Palladians. 12.15 Berichten. 12.45 Gramofoonmuziek. 1.15 AVRO-Amusementsorkest. 2.00 Viool en piano. 2.30 Declamatie. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.30 AVRO-Dance Band en soliste. 4.00 Gramofoonmuziek. 5.30 Orgelspel. 6.28 Berichten. Letterkundig overzicht. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.05 Cyclus „Reizen en Trekken". 7 23 Berichten ANP. 9.00 VARA-orkest. 9.30 Radiotooneel. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Esmeralda. 10.30 Berichten ANP. 11.00 Viool en piano. 11.30 Jazzmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.40 Gramofoonmuziek. 12.10 Orgelconcert. 12.35 George Elrick's Band. I.35 Pianovoordracht. 2.45 Gramofoonmuziek. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.20 Bridgewater-kwintet. 6.40 BBC-Harmonie-orkest. 6.20 Berichten. 6.45 Orgelspel. 7.20 BBC-orkest. 8.20 Gevarieerd programma. 9.00 Zang. 9.20 Berichten. 9.50 Pianovoordracht. 10.20 BBC-Theater-orkest. 11.00 Jack Harris' Band. 11.50 Gramofoonmuziek. 12.10 Berichten. RADIO-PARIS, 1648 M. 12.30 Zang. 1.25 Concert uit Londen. 2.35 Zang. 3.35 Gitaarsoli. 3.50 Zang. 4 40 Dito. 4.50 Vioolvoordracht. 5.05 Zang. 5.25 Ortambert-kwartet, en solisten. 6.35 Yvonne Gouverne-kóor. 7.20 Derveaux-orkest. II.20 Concert. 8- KEULEN, 456 M. 8.50 Herm. Hagestedt's orkest. 12.20 Concert. 2.30 Populair concert. 4.20 Danziger Landesorkest en solisten. 6.35 en 7.35 Gramofoonmuziek. 8.50 Leo Eysoldt's orkest. 9.50 Dansmuziek. 10.55 Orkest en solist. 11.20 Leipziger Omroeporkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Orkest. 1.50, 5.20. 6.05 en 7.20 Gramofoonmuziek. 8.20 Orkest. 10.30 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20, 1.30 en 6.20 Gramofoonmuziek. 6.05 Zang. 6.35 en 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 „Les P' tites Michu", operette. 10.30 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.35 Berlijnsch Philharm. orkest. 10.40 Viooi, altviool en cello. 11.20 Kleinorkegt en soliste. De c/oudprijs te Londen steeg met 1 d. tol 148/5. 371.000 werd aan goud omgezet. De Comp. Francaise des Pétroles sal ;neuive middelen opnemen voor het aanleg gen van een pijpleiding door de Iraq Petro leum Comp., tusschen Kirkock en de Mid- dellandsche Zee-havens. Volgens „Fin. Times" souden deze middelen worden ver kregen door een in Nederland onlangs ge plaatste obligatieleening. Het blad merkt op, dat de Mij. in Mei was gemachtigd jr. 300 mill, op te nemen, hetzij in Frankrijk oj in het buitenland. De Fransche minister van Financiën schetste onlangs den zwaren last, ivelke de belastingvrije 4 pet. Fransche leening, in 1925 door Caillaux uitgegeven met gewaar- borgden wisselkoers, voor de schatkist be- teekent. Ieder jaar gadt hierdoor een be langrijk bedrag aan belastingen voor de schatkist verloren. De regeering ziet op te gen de uitgaven voor de aflossing, welke ongeveer jr. 11 milliard vereischt. De staalproductie in de Vereen. Staten bedroeg in Mei 2.918.000 ton, tegen 2.987.000 ton in April. De Studebaker boekte in Mei aan jabrieks- verkoopen 11.334 auto's, tegen 10.974 in April en 3.285 wagens in Mei 1938. Sedert April is de afzet niet zoo groot geweest. De verkoo- pen aan het publiek waren respect 9.533, 7.385 en 3.365 wagens. De Briggs Manufacturing keert een onver anderd kwartaal-dividend uit van 0.25 per aandeel. Bij de General Motors verloopt de staking. Op den eersten dag verschenen 30 pet. der arbeiders niet in de betrokken afdeelingen; den volgenden dag 17 pet. en thans slechts 12 pet. De productie is in vollen omvang. De president van de Republic Steel Corp. verklaardedat, wanneer de Amerikaansche siaalondernemingen op 50 pet. der capaci teit werken, haar kosten gedekt kunnen iwordenDe president van de Beth. Steel raamde een percentage van 55 pet. s De staalproductie in de Vereen. Staten bedraagt thans 52.5 pet. der capaciteit, tegen 53 pet. de vorige week. „Iron Age" acht het waarschijnlijk, dat in Juli of Augustus de productie tot 60 pet. zal stijgen, omdat in deze maanden de groote afleveringen tegen lagere prijzen moeten plaats vinden. In het rapport van de Federal Trade Com mission inzake het bij de American Tel and Tel ingestelde onderzoek, wordt een ver gaand controle-programma voorgesteld. Verklaard wordt, dat de winsten buitenge woon groot zijn voor een particulier concern, dat publieke diensten verricht. De Texas Railroad Commission heeft be sloten, dat alle petroleumbronnen in den staat ook in de tioee komende maanden op Zaterdag en Zondag gesloten blijven. De Texas Corporation heeft voor 20 sta ten in het Oosten, Zuiden en Westen den benzineprijs voor handelaren of tankwagens met Vz dollarcent per gallon verhoogd. De Southern Railway is voornemens, voor een jaarlijksche rentebesparing van 3.15 mill., aan de houders van 6 pet. en 6y2 pet. hyp. obligaties voor te stellen, vóór 1956 deze obligaties af te lossen en hiervoor in de plaats aandeelen zónder nominale waarde aan te bieden tegen ongeveer 45. Het indexcijfer van de industrieele pro auctie van. de Federal Reserve Board wordt over Mei 31.4 pet. beneden normaal ge raamd; in April was het cijfer 31.2 pet. en in December 1938 21.8 pet. beneden normaal. De Firestone Tire and Rubber boekte in de periode begin November 1938 tot einde April 1939 een winst van 2.85 mill., of 8 0.75 per gewoon aandeel, tegen 2.42 mill, of 0.53 p. a. in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. De American Smelting and Refining en de St. Joseph Lead hebben den loodprijs met 5 dollarcent per lb. verhoogd. De koperprijzen in de Vereen. Staten be droegen Dinsdag j.l. 4.34 mill. lb. Het Amerikaansche Huis van Afgevaar digden besloot het werkgebied van de Ten nessee Valley Authority te begrenzen. Het wetsontwerp, inzake de steunverlee- ning, dat voor 1940 voorziet in 1716 mill, credieten, is in het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden ingediend. President Roo sevelt had een 45 mill, hooger bedrag ge vraagd. Volgens opgave van de Federal Reserve Bank of New York werd gisteren de invoer van 700.000 goud uit Engeland besproken. De invoer van Engeland bedroeg in Mei 78.54 mill., of 8.45 mill, meer dan in April en 3.14 mill, meer dan in Mei 1938. De uitvoer beliep in Mei 42.27 mill., het- BARNEVELD, 15 Juni. Pluimveemarkt. op kippen 3540; oude kippen per kg. 32—38; oU0e hanen 3075; jonge hanen 2055; jonge ha»eS 3040 per kg.: N.H. blauwen 7580 per kg.; Jonge hennen 401.10; duiven, 3050 per paar; tam»1® eenden 2040; jonge woerdeD 3575; ganzen 1-jj" 1.60; kalkoenen 5065 oer kg.; tamme koflü" nen 701.15; wilde konijnen 2030; piepkuiken 5—15. Aanvoer 47.500. Handel kalm. Eiermarkt. Witte eieren 3.103.60; gemengd® eieren 320—3.60; bruine eieren 3.40—3.80; een den eieren 2.402.60. Aanvoer 2.995.000. Hande' redelijk SCHAGEN, 15 Juni. Veemarkt. 35 vett® geklekoeien f 170.00—270, 3 kalfskoeien f 100.00- 150, 3 graskalveren f 18.00—33, 70 nuchtere kal veren f 6.00—12, 182 schapen, vette f 14.00- 18.50, 209 lammeren f 4.008.50, 6 bokken en geiten f 1.507, 8 magere varkens f 30.00, 4 velt® varkens per kg f 0.43—0.45, 47 biggen f 10.00- 16.—. SCHAGEN, 15 Juni. Eierveiling. AaöV' (>0.000 kipeieren f 3.103.85. BROEK OP LANGENDIJK, 15 Juni. Aan gevoerd 26.000 kg. tomaten A 17.70 tot 20.20. ld' B 18.60. id. C 17.20 tot 17.40, id. CC 12— tot 12.60; 1.150 bos rabarber 2.70 tot 5.85.000 kg- aardappelen: Schotsche Muis 5.— tot 6.20. Drie* ling 3.— tot 4.20. kriel 1.10 tot 2. HOORN, 15 Juni. Kaasmarkt. Aanvoer 9 sta pels, 2592 k.g., 8 Boeren kl. f 20.—1 Boeren comm. f 18.50. Handel vlug. VIANEN 14 Juni. Goeboter 0.750.80, WeiboteI 0.650.70, Kaas 20 ct. per pond, Eieren 3.00— 3.10 per 100 stuks. WIJK BIJ DUURSTEDE 14 Juni. Eieren aan gevoerd 1850 van 2.803.10 per 100 stuks en biggen van 10.0015.— per stuk. 's-HERTOGENBOSCH 14 Juni. N. C. B. Bossen® veiling van land- en tuinbouwproducten. SpWa' zie 3280 per 10 Kilo, Kropsla 58 per 10 kj*' Bloemkool I 8—10 per stuk, idem II 37 p. s?,' Savoyekool 4470 per 10 kilo. Spitskool 30— per 10 kilo, Doperwten 1114 per kilo, Peulen 10 19 per kilo, Tuinboonen 811 per kilo, SPeR cieboonen dubb. 3541 per kilo, Wagenaars 3" —31 per kilo. Rabarber 30—45 per 10 kilo. B0,^ peen I 58—68 per 10 bos, idem II 44—55 per bos. Andijvie 4—5 per kilo. Tomaten 15—20 Pe' pond, Komkommers groene 3344 per 10 stuK6' idem witte 22—45 per 10 stuks. Postelein 24— 36 per 10 kilo, Aspesges wit I 3036 per kil"' idem II 2228 per kilo, idem III 12—18 per kn0' Aspesges blauw I 21—28 per kilo, idem II 19—li per kilo, Aardbeien I 1821 per pond. idem j* 1216 per pond. Kersen 2832 per pond. W°' de bessen 24 ct. half ponds doosje. 's-HERTOGENBOSCH 14 Juni. Veemarkt. Op markt van heden waren aangevoerd 2685 stuk vee als 975 runderen. 60 vette kalveren, 213 nucn tere kalveren, 1161 biggen. 60 zeugen, 5 looP^fj 211 schapen-lammeren. De prijzen waren *L volgt: Kalfkoeien 150240 per stuk. Magere 06 sen en koeien 110_190 per stuk, vette ossen koeien le kwaliteit 6872 per K.G., 2e kwab 59—66 per K.G., 3e kwal. 49—56 per K.G., JoB* vee 70170 per stuk. Graskalveren 5085 P stuk. Nuchtere kalveren 5.009.50 per stuk. Ze" gen 4575. Loopers 1626, Biggen 1217. Scm1 pen 1318, Lammeren 37 alles per stuk.. Aanvoer zeer matig, waardoor vetvee wel 1<:k, aantrok. Stieren kleine aanvoer, hooger, me en kalfvee weinig aanvoer, traag, weldevee st graskalveren aanvoer klein, handel matig. Ze" gen kalm, Loopers iets vlugger, Biggen flink®, aanvoer, handel iets beter. Schapen en lanwUL ren nog goede aanvoer, handel vast, maar Dl hooger. GOUDA, 15 Juni. Veemarkt. Aangevoerd totaal 588 stuks, waarvan 30 slachtvarkehs' Vette van 2223 ct per pond, levend met 2 korting; 163 magere varkens 2532 per stü*' 336 biggen 1014 per stuk, Geldersche big®5'1 f 14—17 per stuk, 3 runderen 150225 per stu 75 nuchtere kalveren 59 per stuk, 65 larnrn"' ren 58 per stuk, 11 bokken en geiten 2— per stuk, 5 paarden 150200 per stuk. Hand5 matig. Algemeene markt: 501 partij kaas. le K#' 2325, 2e kw. 2022, zware tot 27, crisisaftreK 8.2 ct. Handel matig. 388 ponden boter: goeb°f-6! 6570 per pond, weiboter 6065 per pond. Ha"' del vlug. 135.000 eieren: kipeieren 2.903.30 Pe 100 stuks, eendeieren 2.502.75 per 100 stuk5' Handel willig. Coöperatieve Zuid-Hollandsche BierveiÜ11" g. a. (C. Z. H. E.) te Gouda. Veilingbericht va11' Aanvoer 178.500 kipeieren: 56-58 kg f 3.05—3;" 58-60 kg f 3.10—3.15, 60-62 kg f 3.15—3.25, 62-7" kg f 3.25—3.75, bruine 58-68 kg f 3.10—4, Wej" eieren f 2.90—3, per 100 stuks. Aanvoer eendeneieren f 2.402.80 per 100 stuks. geen 7.15 mill, meer was dan in April 4.10 mill, meer dan in Mei 1938. In de ee"' ste vijf maanden beliep de invoer 3663 mill, of 27.26 mill, minder dan in het °vel'g eenkomstig tijdvak van het vorig jaar. R'. uitvoer beliep 196.47 mill, of 170-31 meer. At- Het theeverbruik in Engeland bedroeg Mei 29.45 mill. lb. tegen 29.11 mill. lb. in Me. 1938. De voorraden bedroegen per einde 168.30 mill. lb., tegen 182.68 mill. lb. Pe!t einde April en 162.84 mill. lb. per einde w 1938. DONDERDAG 15 Juni Waar- nemingspunten (U M V O N S !U BD Sedert Gisteren HEEN 1'EKUU Driemaal per week luchtpost naar Indiè AMSTERDAM LEIPZIG BOEDAPEST. ATHENE RHODES ALEXANDRIë. LYDDA BAGDAD BASRAH DJASK KARACHI CALCUTTA. JODHPUR. ALLAHABAD A AN GOON BANGKOK PENANG MEDAN SINGAPORE BANDOENG Mei/Juni 10 12 Mel/Jum 10 14 13 12 10 14 13 10 13 15 Juni 14 Juni 15 Juni COMMANDANTEN Rheinl 3,70 3.68 Ems Valk Brugman. Breisach 3 80 379 Caub 3J2 Wielewaal Both. Keh) 4 17 4.04 Joblen? 2.83 Reiger Abspoel. Maxau 5 70 5.56 mei 0.51 Pelikaan Van Balkom Mannn 4 77 4.67 Leulen 2 79 Gier Kooper. Strassb JusseJc 2 lO Zilverreiger Blaak. Lhedesh 381 3.78 Ruhrori ,18 Buizerd Brinkhuis. Parmentier. 1 Mamz 2.71 0,— Wesel 0.— Torenvalk Lohr •l"" Emmerik 0.— Keulen 6 u. Lobith Nijmegen Kampen Wester voort Deventer St. Andr W Belfeld Venlo Grave 2) Sluis Arnhem Vreesw 1. w. Maastr. H.s. 1) Borgh Llth 39 56 13 10 10 75 5 56 10 52 3.00 11.11 5 16 0.— —.53 43.1 14.23 13 70 7,61 0.82 38 73 11.24 8 85 3.45 8.84 0 74 9 47 2.89 0.11 0.00 40.95 10.89 4.66 0.86 0.04 0.09 0 05 0 07 006 0.00 0 08 0.03 0 01 0.00 0.13 0.04 000 0.00 0.02 0.00 a 0.00 °00 0 00 0.00 0-00 0.0j 0.00 0.00 O-OO O'OO 0-W Beneden de sluis 1) De waterstand aan de hoofdsluis wordt acht 0.40 M. hooger te zijn by geheel geoperl stuw 2) De waterstand aan de peilschaal te „jj (stad) wordt geacht 0.10 M. hooger te zi)1* geopende stuw. Hoogste stand te Keulen tot dusver 43.22. AMSTERDAM Kanaalwater Amstelwater 8 u 0.40— AP 8 12 u 0.41— AP 12 2 u 0.40— AP 2 Stadswatei 8 u 0.40— AP 8 12 u 0.41— AP 12 2 u 0.40— AP 2 u 0.40— AP u 0.41— Ar u 0.40A' IJselm water u 0.07— AP u 0.03— Ar u 0.10— AP WATERSTAND OP DEN RIJN 4 J 2 0 2 '1 j.i*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6