lnstantine Aelfct! De geldwereld en het zinken van de Thetis 1 Tokio doet een greep naar de internationale concessies Japansch vuurwerk Jlondcn ENZ. Riskante speculaties Raadsverkiezingen De opening van den Volksraad Beteekenis der blok kade te Tientsin Zondagsheiliging DONDERDAG 15 JUNI 1939 't is van Buitenlandsch Overzicht Critiek en protest boor het afbranden van het voor schip had de bemanning misschien nog gered kunnen worden Leiden Enschede Waarschuwing van den voorzitter tegen onbehoorlijk gedrag en eigenbaat TENTOONSTELLING TE 'S HERTOGENBOSCH „Ideaal wonen" INDISCHE BEGROOTING VOOR 1939 DE NOORDOOST-POLDER Behoort de directie in Overijsse of Friesland? Aan zonnesteek overleden GOEDKOOPE RETOURS NAAR De Tweede Kamer beschouwt algemeen het N.S.B.-voor- stel niet als ernstige parlementaire handeling Hel moderne pijnstillende middel (Van een bijzonderen correspondent.) Tegelijk met het bericht, dat de bergings- Bogingen van de gezonken Britsche duik boot Thetis waren afgelast, totdat er nieuw e» beter materiaal zou zijn gereedgemaakt, v®rscheen er in een verstolen hoekje van be dagbladen nog een ander berichtje, dat onder het kopje: „Herverzekering" al- bus luidde; „Thetis, Britsch marine vaar- tiiig, gezonken bij Ormesby Head op veer tig meter diepte, herverzekering 50 procent." til deze twee berichten werd de geheele na- van de verschrikkelijke ramp met de jtietis geteekend. Negenennegentig mannen bobben een voortijdig graf in de golven gevon- en. honderden nabestaanden treuren nog over r-t bittere verlies en inmiddels zijn anderen, ~®tiekkelijk onbewogen, bezig den nasleep te ^dderen, of, om het met een goed nautisch °°rd te zeggen: te „klaren". De mensch staat 6veti stil, doch de wereld draait verder! Nu is het echter zoo, dat de meeste dagblad pers slechts een flauw idéé hebben van wat erging en herverzekering van een schip he rkent en daarom is een kleine verklaring hier Plicht niet ongewenscht. Aanvangend met de herverzekering, kunnen j*e dan mededeelen, dat ook oorlogsvaartuigen eSen zee-ongevallen zijn verzekerd. Wat ten gevolge van den oorlog aan deze schepen over- 50rnt,, is het risico van de natie, doch om de bbgetpositie niet in de war te brengen, zijn 'i de meeste landen de oorlogsvaartuigen nog ^fzekerd tegen de gewone gevaren der zee. Zoo was ook de Thetis geassureerd, doch na- burlijk, zooals bij objecten van dezen prijs ?e bruikelijk, op beurspolis. In casu Lloyds-polis. b'oyds is, zooals bekend, een vereeniging van assuradeuren, die voor bepaalde objecten de e'ttie vaststelt en dan de polis voor hare le- qch ter inteekening openstelt. Ieder die dat ^nscht teekent mee tot een bedrag, dat hem Schikt en ontvangt dan daarvoor het aandeel b"- de premie, waarop zijn aandeel in de verze- eringssom hem recht geeft. Ny begrijpt men tevens, dat het bericht van schip in gevaar in deze kringen het effect beeft van een inslaande bom. Vooral bij zoo'n 'Winternieuw schip, waarop de volle aanschaf- tihgswaarde weer moet worden uitgekeerd. De erzekeraars, die geteekend hebben en er dan jbet recht „in" zitten, kennen dan nog slechts bet verlangen, om zoo snel en goedkoop mo- ?eUjk van hun verplichtingen af te komen en et is uit dit verlangen, dat de herverzekering bhtstond. Waarmee de verzekering het gebied ah den reëelen handel verlaat en dat van het ®°kje betreedt. Zoo'n verzekeraar zoekt en vindt gewoon- 'Jk ook wel een anderen verzekeraar, die •het ongenegen is, het risico van hem over te betnen, maar natuurlijk, omdat het object in ®~Vaar verkeert, tegen een veel hoogere premie, jps de eerste een half procent ontving, is het helemaal niet ongebruikelijk, dat de herver- ^keraar twintig procent ontvangt, maar dan taat deze voor het risico. Komt het schip met 'einig kosten behouden thuis, dan heeft hij bel en dik geld verdiend, blijven de bergings- fbgingen vruchteloos, dan mag hij dik bijbeta- 'en. Nu voeit men tevens, dat het op de verzeke- l'bgsmarkt te Londen ten eenenmale uitgeslo- is, om precies te bepalen, hoe groot het ge- abr is, waarin het schip zich bevindt, hoe hoog be te vergoeden herstelkosten zullen loopen en groot de kans is, dat het schip weer veilig wel in de haven komt. Men heeft in den °°P der tijden wel eenige ondervinding opge- aan en natuurlijk moet men er in dit bedrijf re kening mee houden, dat de goede posten de *ade moeten dekken, doch het is en blijft een ®°kspel, dat met onbegrijpelijk fanatisme wordt *espeeld. e £*e gebruikelijke gang van zaken is het nu, zoodra het bericht van een scheepsramp Londen bekend wordt de geregelde assu- vabeuren in een sauve qui peut naar de her- Crzekering vluchten. Dan hebben ze wel een 6rties, doch dan zijn ze er toch betrekkelijk r^koop af. Vervolgens komen de nadere be ften, die heel vaak een verlaging van de ^et-verzekeringspremie ten gevolge hebben en b is er een speciale categorie, die speciaal op die eerste hooge premie, met de be- (.ybng om, als de schrik wat gedaald is, hun lco weer voor lagere premie van de hand te gbbp- Die speculeeren meer op het psycholo- hi bq effect dan op het risico van de zee. °öis verdienen ze er aardig mee en soms 'fbben ze geweldige stroppen, doch dat hoort eenmaal bij dit bedrijf. de zaak echter eenige dagen aan den (,bg is> ontstaat rondom ieder ongeval een Jj.jbpiete markt van herverzekeraars, die arg- V? en nerveus de laatste inlichtingen af- sBel) 6n en innliddels een geraffineerd gok- t0(. etje spelen. Dan gaat het risico van hand tot band, dan schommelt de premie van uur be >fUr en nu 53 bet juist het percentage van s, herverzekering, dat voor den insider door gevend is. by de Thetis de premie tot 50 procent is big '°°Pen, wil dat niet zeggen, dat de deskun- be kans op berging op de helft stellen, bat de kans op berging veel grooter is. van die vijftig procent, die de herver- aar ontvangt, moet hij ten eerste de kos- b) Van berging en herstel afnemen, tevens zit V6rjt bedrag het risico, dat het schip geheel biop>ren saat, zoodat hij zijn volle aandeel zou uitkeeren en ten derde bevat deze som 'nst, want ook de herverzekeraar moet le- Scu .Ln al is dat moeilijk zuiver te zeggen, wij t);ia "en het negen op tien, dat de Thetis weer r boven wordt gehaald, tij kAr dat is juist het typische van deze markt: Cet),°°Pt als een kip zonder kop achter de re- leq 0 voorvallen aan, zonder te beseffen, dat Beval op zich staat. Het is gebeurd, dat Sc«ip midden in den Zuid Atlantic op de Abrolhos zat. Het schip werd reddeloos be schouwd, de premie bedroeg 95 pCt. enhet schip kwam vrij met beperkte bcdemschade. Het was een goudmijn voor de herverzekeraars. Een ander schip had brand gehad in de bunker, doch nadat deze was gebluscht en het schip in sleeptouw zijn reis vervolgde, bleek het verband' door het vuur beschadigd. Het schip brak, toen de herverzekeringspremie op 18 pCt. stond e#i zonk in 2600 meter water. De wanhoop der he»- verzekeraars was ongeveer even diep. De markt was na het eerste geval enthousiast, na het tweede diep down, wat op de volgende contrac ten van grooten invloed was en al weten de her verzekeraars, dat ieder geval op zich staat, toch blijven ze voor zulke gevallen uiterst gevoelig. Naast de financieele gevolgen staan ech ter de technische problemen van de berging, waarbij menigeen den indruk krijgt, dat de Britsche admiraliteit in deze wat laks te werk gaat. Ten onrechte echter. Want een eenmaal gezonken duikboot heeft een ge wicht, dat door geen bok en geen stel bokken zelfs te lichten is. Daar is slechts één kracht voor geschikt: de opwaartsche druk van het water. Om deze te gebruiken neemt men pontons. Dat zijn ronde en stevige ijzeren ketels, die zoo ver met water worden gevuld, dat ze precies zweven en in dezen stand worden ze met ster ke stalen trossen aan het gezonken schip ver bonden. Het vastmaken geschiedt dan bij laag water. Na het vastmaken worden de ketels met saamgeperste lucht leeggeblazen, zoodat ze wil len drijven en met de rijzende beweging van het water is het dan juist voldoende om de boot van den bodem te lichten. Dan komen sleepbooten, die het heele geval zoover naar den wal sleepen, tot het gezonken schip weer geboeid zit. Daarna wordt het spel letje van zinken, inkorten en opdrijven weer herhaald. Bij zeer ondiep water laat men de pontons tenslotte naast het gezonken schip zinken, waarna het leegblazen van de pontons voldoende is om het schip boven water te halen. Daarna kan men beginnen met het dichten van Op het Binnenhof te Den Haag werd Woensdagavond door de Kon. Militaire Ka pel het eerste van een reeks komende zomerconcerten gegeven, evenals dit vroe ger het geval was de plekken, waardoor het water het schip bin nenstroomt. Blijft tenslotte de vraag, of de opvarenden, die nu zoo'n jammerlijken dood hebben gevon den, niet gered hadden kunnen wórden en deze vraag moet bevestigend beantwoord worden. Niet dat het ronduit mogelijk zou zijn geweest, doch uitgesloten wss het geenszins, waarbij ech ter gezegd moet worden, dat het sterk te betwij felen is of deze hulp voor de Thetis op tijd was gekomen. Doch als men direct ter plaatse was geweest en direct had geweten, dat het gewicht van het volgeloopen voorcompartiment het schip onder water hield, had men onder water het voorschip kunnen afbranden. Dat had wel lang geduurd, doch op een gegeven moment zou het voorschip zijn afgebroken en zou het achter stuk, dat de menschen bevatte, omhoog zijn gedreven. Natuurlijk had men niet zoo dichtbij het schot moeten afbranden, dat het afbreken van het voorschip het waterdichte schot ont zette, doch het was te probeeren geweest. Toen de duikboot echter zoo lang onder water was geweest eer zij werd gevonden en het ook nog zoo lang duurde voor hulp kon worden aan gevoerd en men eerst wat neel menschelijk was wilde probeeren om schip en menschen te redden, kon deze ultima ratio geen baat meer bieden. In ieder geval is er geenerlei reden, om aan de hand van de tot nu toe gepubliceerde berich ten blaam op de Britsche admiraliteit te wer pen. Zij heeft de zaak deskundig en voortvarend genoeg aangepakt. Dat desondanks zooveel le vens verloren gingen, ligt aan de moderne oor logstechniek, die de duikboot niet kan ontberen en dat kan men haar moeilijk als een persoon lijke schuld aanwrijven. De tusschen haakjes geplaatste cijfers hebben 'betrekking op de verkiezingen van 1935. V' Totaal geldig: 38365 (33.820). S.D.A.P. 12653 (12.093), perc. 32.97 (35.76), R. K. Staatspartij 7986 (6683) perc. 20.82 (19.76), Anti-Rev. Partij 4484 (3604) perc. 11.69 (10.66), Christ. Hist. Unie 6606 (5127) perc. 17.22 (15.16), Comm. Partij Nederland 1024 (882) perc. 2.67 (2.61), Vrijz. Dem. Bond 2182 (843) perc. 5.69 (2.49), Christ. Dem. Unie 339 (308) perc. 0.88 (0.91), Gemeentebelang 1026 perc. 2.67, Alge meen Belang 111 perc. 0.29, Liberale Staats partij 1569 (1661) perc. 4.09 (4.91), Herv. Geref. Staatspartij 260 (308) perc. 0.68 (0.91), Bolsj. Leninisten 125 perc. 0.33. De zetelverdeeling is als volgt: S.D.A.P. 12 (14), R.K.S.P. 8 (7), A.R. 4 (4), C.H. 6 (6), Commu nisten 1 (1), V.D. 2 (1), Gem. Belang 1 Liberalen 1 (1), Nat. Herstel had in 1935 een zetel. Totaal geldig: 43580 (38044). S.D.A.P. 11573 (9334) pefc. 26.56 (24.54), R. K. Staatspartij 9191 (6406) perc. 21.09 (16.84), Li berale Staatspartij 2528 (3165) perc. 5.80 (8.32), Comm. Partij Nederland 3700 (3032) perc. 8.49 (7.97), Vrijz. Dem. Bond 3843 (2164) perc. 8.82 (5.69), R.S.AP. 957 (1098) perc. 2.20 (2.88), Oud- Lonneker 993 (1598) perc. 2.28 (4.20), Christ. Dem. Unie 2686 (2020) perc. 6.16 (5.31), Anti- Rev. Partij 3583 (2858) perc. 8.22 (7.51), Alge meen Belang 2014 perc. 4.62, Christ. Hist. Unie 2512 (2341) perc. 5.76 (6.15). De zetelverdeeling is als volgt: S.D.A.P. 11 (11), R.K.S.P. 9 (7), Liberalen 2 (3), Communisten 3 (3), f'.D. 3 (2), C.D.U. 2 (2), A.R. 3 (3), Alg. Belang 2 C.H. 2 (2), R.S. A.P. 0 (1), O.S.P. (1), oud-Lonneker (1), Kath. Dem. Partij (1). BATAVIA, 15 Juni. (Aneta). Hedenmorgen zooals gemeld de nieuwe zitting van der. Volksraad geopend. Er was veel publieke belangstelling langs de wegen, terwijl in het gebouw zelf de publieke tribune tot de laatste plaats bezet was. Tegen negen uur in den morgen arriveerde mevrouw Van Starkenborgh. De Gouverneur-Generaal, die, zooals gebrur keiijk, van het paleis aan het Koningsplein oe geleid door een escorte cavalerie naar het Her togspark was gereden, arriveerde te negen uur precies en trad onder de tonen van het Wilhe mus het gebouw binnen, nadat hij door d commissie van ontvangst was verwelkomd. Te kwart voor tien had de Gouverneur-Gene raai zijn openingsrede uitgesproken, waarna Z. Exc. op de gebruikelijke wijze uitgeleide werd gedaan. Te half 12 kwam de Volksraad voor de eer' ste vergadering bijeen, waarin de leden werden beëedigd. Tevoren had mr. Jonkman, de voorzitter, een rede uitgesproken, waarin hij wees op de taak welke het college wacht en op de voornaamste rechten en verplichtingen aan den Volksraad toegekend. Na de plechtigheid der beëediging sprak de voorzitter eenige woorden aan het adres van zijn afgetreden voorganger en van ver schillende leden, die niet meer in het col lege terugkeerden. De heer Jonkman zeide het te betreuren, dat enkele der afgetreden leden verdacht zijn van feiten, waardoor zij de strafwet zouden hebben overtreden. Hij wees er op, dat zij daardoor niet alleen den goeden naam en de belangen van de gemeenschap hebben geschaad, doch in het bijzonder de waardigheid van den Volks raad hebben geschonden en de democratie in haar grondslagen hadden aangetast. Maar niet wij zijn belast met de vervolging en berechting. Ons past evenwel het ern stig voornemen om elke eigenbaat en elke onbehoorlijke gedraging uit de uitoefening van ons lidmaatschap te bannen. HARWICH „ac—t HOtKvHOL L AMD <r*"> m Vtrétm LONOEM VII55INCE N Dr. W. J. Leyds vierde Woensdag te Den Haag zijn 80sten verjaardag en tevens het feit dat hij voor 55 jaar benoemd werd tot staatsprocureur van Transvaal. Vele autoriteiten, o.w. minister-president dr. H. Colijn en de Zuid-Afrikaansche gezant, dr. H. D. v. Broekhuizen, waren bij de huldiging van den jubilaris (x) tegenwoordig In verband met de groote tentoonstelling „Ideaal wonen" van 15 Juli tot 7 Augustus a.s. te 's-Hertogenbosch, is thans een keurige af fiche verschenen, teneinde belangstelling voor deze expositie te trekken. Ongetwijfeld zullen velen deze tentoonstelling gaan bezoeken, daar de vacantie niet compleet is, zonder in die dagen in Den Bosch te zijn geweest. „Dat gaat naar Den Bosch toe BUITENZORG, 15 Juni (Aneta) Bij gou vernementsbesluit van 14 Juni is de afkondi ging gelast van de wetten van 31 Mei 1939, houdende goedkeuring van de besluiten tot vaststelling van de Indische Begrooting voor 1939. De Tweede Kamerleden Bakker en Algera hebben aan de Ministers van Waterstaat en Binnenlandsche Zaken gevraagd of het juist is dat krachtens besluit der regeering de directie van den Noordoostelijken polder is of zal wor den gevestigd te Zwolle en de technische dienst van dezen polder te Kampen Indien bovenstaande vraag bevestigend wordt beantwoord, z;jn de Ministers dan bereid mede te deelen: 1. Om welke algemeene en bijzondere rede nen vestiging is gezocht in de provincie Over ijssel, die voor verreweg het grootste deel door water van den N. O. polder is en zal blijven ge schaiden en niet in de provincie Friesland, die binnenkort direct en wel met het eerst droog liggend gebied met den polder, verbonden zal zijn en waar de landbouworganisaties veel meer dan in Overijssel, zulks als gevolg van de bo demgesteldheid, van beteekenis zijn voor den N O. polder; 2. Of vestiging van een of meer bureaux in Friesland nader zal worden overwogen; 3. Dat deze vestiging van de directie en den technischen dienst, resp. te Zwolle en te Kam pen geenszins vooruitloopt op tijdelijke of defi nitieve indeeling bij gemeenten en provincies? Een 9-jarig zoontje van de familie L.Jans sen te Meyel, dat dezer dagen een zonnesteek kreeg, is aan de gevolgen daarvan overleden. jf Het ziet er naar uit, dat Japan op zeer eigen aardige echt Oostersche wijze den derden ver jaardag van het uitbreken der vijandelijkheden met China, welke de volgende maand herdacht wordt, zal gaan vieren. Al weken te voren zijn de voorbereidingen voor het feest begonnen: incidenten te Koeloengsoe, Poetoeng, Hongkong en thans Tientsin. Er zit een climax in, want zoo driest als de Japanners in deze laatste stad optreden tegen de buitenlandsche mogendheden is nog niet voorgekomen, hoewel men toch in deze drie jaren aan heel wat gewend is geraakt. Het mishandelen van buitenlanders, het aan houden en beschieten van buitenlandsche sche pen bijvoorbeeld zijn dingen, die nog nauwelijks protest uitlokken, want ze worden door Tokio toch maar met een glimlach van de hand ge wezen. Hetgeen thans echter te Tientsin ge schiedt, is geen incident meer, het is eea uit dagen van Engeland, het moet de bekroning worden op hetgeen na drie jaar oorlog in China bereikt is: de anti-Japansche actie in de bui tenlandsche concessies moet worden lam gesla gen. Tientsin is de toetssteen, waaruit moet blij ken of de buitenlandsche mogendheden, vooral Engeland als de meest geïnteresseerde, al vol doende murw zijn gemaakt en het systeem der internationale concessies reeds zoo zwak is ge worden, dat het voor algeheele opruiming eer lang in aanmerking zou komen. Zooals men weet, hebben de Japanners sinds Woensdagmorgen de Britsche concessie te Tientsin geblokkeerd. De onmiddellijke oorzaak van dit optreden is de moord op den douane inspecteur Tsjeng, waarvan vier Chineezen ver dacht worden. De Japanners eischten hun uit levering, doch de Britsche regeering wenschte tot nu toe hieraan geen gevolg te geven, omdat zij de aanwijzingen tegen deze Chineezen niet sterk genoeg achtte. Hierop besloten de Japan ners de Britsche concessie te blokkeeren, waar door de geheele handel van de bewoners dei- concessie met het daarbuiten gelegen land wordt stilgelegd. Wat dit beteekent, kan men eenigs- zins begrijpen als men weet, dat in de Britsche concessie 3000 Engelsche onderdanen wonen, 2000 buitenlanders van verschillende nationali teit en 45.000 Chineezen. Daar de Britsche con cessie aan de Fransche grenst, die uit 1000 Franschen en 60.000 Chineezen bestaat, en beide onderling verbonden zijn, strekt de blokkade zich ook tot de Fransche concessie uit. De Engelsche regeering heeft op het laatste moment de blok kade nog trachten te voorkomen door een com promis-voorstel. Dit hield in, dat een commissie van drie benoemd zou Worden, bestaande uit een Engelschman, een Japanner en een „neutralen buitenlander". Zij zou uitspraak doen inzake de kwestie van het al of niet uitleveren van de vier verdachte Chineezen. Japan heeft dit voor stel afgewezen, daar zij deze commissie als een soort internationale conferentie beschouwde. Van zeer veel belang is echter, dat de Ame- rikaansche consul-generaal te Tientsin met instemming van zijn regeering aanbood als de „neutrale buitenlander" in de commissie te fungeeren. Hoewel de Japanners het voorstel niet aanvaard hebben hecht men te Londen aan de houding van Amerika toch groote betee kenis, daar dit voor de eerste maal een aanwij zing is, dat de Vereenigde Staten bereid zijn eventueel als arbiter tusschen Engeland en Ja pan op te treden. Een volgenden keer zal mis schien de bemiddeling van Amerika wèl door de Japanners geaccepteerd worden. Herhaaldelijk is het opgevallen, dat Tokio alles doet om de Ver. Staten niet tegen zich in het harnas te jagen. De schadevergoeding voor den op de Jangtsekiang gezonken Amerikaan- schen kruiser „Panay" werd in een paar weken tot op den laatsten cent betaald, terwijl Engeland nog steeds wacht op een schadevergoeding voor zijn twee zwaar beschadigde oorlogsschepen. Vrijwel iedere maand gaan er z.g. Japan- sche „goodwill''-missies naar de V. S. om do stemming van het Amerikaansche volk te pei len. Want niets vreest Tokio zoo zeer dan dat op zekeren dag* de Ver. Staten zich openlijk er. definitief bü Japans tegenstanders zouden aansluiten. Een boycot bijvoorbeeld van Japan- sche goederen in Amerika zou voor Tokio een ontzettende ramp beteekenen. Dit is ook een der voornaamste redenen, waarom Japan nog niet op de voorstellen van Berlijn en Rome is inge gaan om het anti-Kominternpact uit te breiden tot een offensief en defensief verbond. Het wil Amerika niet' voor het hoofd^stooten. Intusschen vraagt men zich af, waarom de Japanners plotseling zoo fel optreden tegen de internationale concessies; want het is duidelijk dat hier veel meer achter schuilt dan de uit levering van een paar Chineezen. De „Man chester Guardian" gelooft dat waarschijnlijk een der redenen is, dat te Tientsin voor meer dan 50,000.000 dollar aan zilver, toebehoorend aan de centrale Chineesche regeering, in buiten landsche banken wordt bewaard. Deze banken Weigeren de munt van de door de Japanners in het bezette gebied opgerichte Federal reserve bank te erkennen en buitenlandsch geld voor het geld van deze Japansche bank in te wisse len. Dit klopt wonderwel met hetgeen een Woordvoerder van het departement van Buiten landsche Zaken te Tokio gisteren verklaarde „Een van de voornaamste doeleinden van de blokkade von Tientsin is de controle der munt „Onwettige" deviezen zullen aan de controle posten der concessie in beslag worden genomen doch indien de buitenlandsche banken meewer ken, zou het mogelijk zijn, een meer tegemoet komende houding aan te nemen." Het is ook mogelijk, dat dit optreden van Tokio ten doel heeft tegenover het Japansche volk en heel de wereld „het gezicht te red den". De eerste twee jaar van den oorlog volgde de eene overwinning op de andere, maar het laatste jaar zijn er maar weinig successen te vermelden geweest. En wat het Japansche volk vooral niet kan begrijpen is het feit, dat Tsjang Kai Sjek zich nog steeds weet te handhaven en de hoofdmacht van zijn leger nog nimmer ver slagen is. Dit is zeker niet prettig voor de eer zuchtige Japansche generaals en daarom moest er een zondebok gezocht worden en wie zou hiervoor beter kunnen fungeeren dan Engeland? Dezer dagen heeft het Japansche leger een geschrift uitgegeven over de perspectieven van het conflict met China. Hierin wordt gezegd, dat naar alle waarschijnlijkheid nog tWse A drie jaar noodig zullen zijn om den tegenstand van het Chineesche leger te overwinnen. Daarna zal men nog jaren bezig zijn om een nieuwe orde in Oost-Azië te scheppen. In totaal zal men zich, aldus dit geschrift, op een periode van twintig tot dertig jaren moeten voorberei den, waarin de grondslagen der nieuwe orde gelegd zullen worden. Een weinig prettig vooruitzicht voor het Ja pansche volk. Is het wonder dat er wat vuur werk moest zijn om de oogen der Japanners te verblinden? En is de blokkade van Tientsin niet een prachtig vonkend, luid knallend, op effect berekend rad om hun voor de oogen te draaien? VRAAGT INLICHTINGEN I Hei nieuwe motorschip „KONINGIN EMMAvoor den degdienst Vlissingen—Harwich v.v. der Maat schappij ZEELANDin de vaartzusterschip mi. PRINSES BE A TRIX" Juli a.s. Aan het voorloopig verslag over het voor stel van wet van den heer De Marchant et a'Ansembourg c.s. tot verbod van politieke vergaderingen op Zondagen en door de kerk genootschappen van den christelijken gods dienst algemeen erkende en gevierde christe lijke hoogdagen is het volgende ontleend: Algemeen was men van oordeel, dat dit ontwerp niet kan worden beschouwd als een ernstige poging om te komen tot grootere eerbiediging van den Zondag en de christelijke feestdagen. Het ontwerp heeft in werkelijkheid slechts betrekking op een klein deel van het vraagstuk der Zondagsheiliging en der Zondagsrust. In dien de voorstellers werkelijk de door hen be doelde wettelijke voorziening hadden gewenscht, dan zou hun aandacht niet alleen en zelfs niet in de eerste plaats zijn uitgegaan naar politieke vergaderingen, maar veeleer naar openbare vermakelijkheden en wedstrijden, waardoor, naar het oordeel van vele leden, de Zondagen en christelijke feestdagen ernstiger en veelvuldiger worden ontheiligd dan door het houden van politieke vergaderingen. Alge meen was men dan ook van oordeel, dat de voorgestelde incidenteele regeling slechts een onevenwichtigen toestand in het leven zou roepen. Men deed o.a. opmerken, dat ook de vol strekte onbepaaldheid van het begrip „poli tieke vergaderingen" de kern toch van dit voorstel een gemis aan ernst bij de voor stellers verraadt. Zelfs de vrijheid van prediking op den kan sel zou aan banden kunnen worden gelegd, in dien dit voorstel tot wet werd verheven. Een godsdienstoefening, gedurende welke een preek wordt gehouden over de overheid en haar werk, zou als een politieke vergadering kun nen worden aangemerkt. Het uitspreken van gebeden in openbare godsdienstoefeningen voor de regeering, voor regeeringspersonen, voor het behoud van den vrede, zou belemmerd kunnen worden. Verklaren de voorstellers een derge lijke interpretatie niet te willen, dan treft hun het verwijt, aldus merkte men op, dat zij zich niet de moeite hebben gegeven, zich de con sequenties van hun voorstel voor oogen te stellen. Op grond van deze overwegingen kwam men algemeen tot de slotsom, dat het in dienen van dit wetsontwerp niet als een ernstige parlementaire handeling kan wor den beschouwd, hetgeen vele leden te meer betreurden, wijl het ontwerp betrekking heeft op een onderwerp van zoo verheven aard als de Zondagsheiliging. Vele leden achtten ook uit constitutioneel oogpunt de indiening van dit voorstel on gewenscht. Het had vele leden verbaasd, dat dit ont werp is ingediend door aanhangers van een systeem, onder hetwelk gewelddadige politieke excessen ook op Zondagen zijn gebeurd, onder hetwelk op Zondagen een groote politieke be drijvigheid wordt ontwikkeld, onder hetwelk een groot deel van het volk door de verplich ting tot het deelnemen aan oefeningen, de monstraties en politieke vergaderingen, als mede door het gedwongen verblijf in kampen feitelijk niet in staat is godsdienstoefeningen bij te wonen; onder hetwelk militaire operaties op christelijke hoogtijdagen werden ingezet. Deze leden wilden dan ook een woord van protest doen hooren tegen de onwaar achtige geestesgesteldheid, welke uit deze tegenstelling spreekt. Eenige leden meenden zelfs te weten, dat op de terreinen van den eersten onderteeke naar van de memorie van toelichting des Zon- dags marschoefeningen en dergelijke werden gehouden, wat al zeer moeilijk in overeenstem ming is te brengen met diens zorg voor de Zondagseerbiediging door anderen, die zich tot ergaderingen beperken. Algemeen gaf men uiting aan zijn verba zing, dat de voorstellers de memorie van toe lichting doen aanvangen met de door niets gestaafde bewering dat de neiging tot min dere eerbiediging van de Zondagen en christe lijke feestdagen te wijten is aan „den steeds toenemendien invloed van volksvreemde ele menten in ons land". Indien het den onderteekenaars met hun voorstel ernst was geweest, zouden zij niei hebben nagelaten nauwkeurig mede te deelen, wie deze elementen zijn en welken invloed zij hadden en hebben op de eerbiediging van de Zondagen en de christe'ijke feestdagen in ons land. Intusschen kende men de wijze, waarop de voorstellers zich plegen uit te drukken, voldoende om te begrijpen, dat zy Joden be doelen. Of zij daaronder verstaan zoowel de niet-christeiyke als de christelijke Joden, is een vraag, waarop men gaarne een duidelijk antwoord zou ontvangen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9