STAD UWS Seizoen bijna ten einde ZATERDAG 17 JUNI 1939 COMITÉ VAN KATH. ACTIE PROGRAMMA RADIO CENTRALE KINDEREN SPEELDEN OP VERBODEN TERREIN Zevenjarig meisje viel door zolder luik op betonnen vloer Jongetje stapte in rioolputje D.H.V.B. Voetganger aangereden TEN ft IS JUBILEUM-TOURNOOI OP EINDENHOUT WATERPOLO Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie Eindexamen Stedelijk Gymnasium Haarlem H.P.C. I—IJ I 0—5 Diverse beslissingen reeds gevallen ZOMERAVONDWEDSTRIJDEN R.O.D.A. houdt zijn kans BILJARTEN HEINEKENSBEKER E.C.H. wint den Donkershoed Diocesane Tennisdag 16 Juli 'li Halve Lucifer m 14''# Het Kath. Bondszang- concours te Voorburg Alle ftoordhollandsche horen zijn present CULTUURONDERN. E. MOORMANN CO. Winst 29.348 (v. j. verlies 848.309) LISSE NOORDWIJKERHOUT Het weer op Zondag Waarschijnlijk vrij koel (Berichten, reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage) PETEKIND DER KONINGIN GETROUWD Vertegenwoordiging van H. M.j geschenk aangeboden AT H LET I EK Athletiekwedstrijden te Oslo Successen voor Osendarp en De Ruyter Haringvangsten RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN Centraal R. K. Pensionbureau, Paritlaan 59. Haarlem. Inlichtingen dagelijks. MAANDAG: 5.307 uur: Repetitie Turnclub „Leonidas" voor meisjes van 613 jaar in de Jongensschool, Timorstraat 17, H.-N. 715 uur: Repetitie Turnclub „Leonidas" voor meisjes van 1316 jaar, in de Jongens school, Timorstraat 17, H.-N. 8.30—10.15 uur: Repetitie Turnclub „Leoni das" voor dames, in de Jongensschool, Timor straat 17, H.N. DINSDAG: 10.3012 uur: spreekuur van de RJEC. Reclasseerings-vereeniging in het bureau der vereeniging, Bakenessergracht 26 zwart. 2.30 uur: Bestuursvergadering van de St. Marthavereeniging in het Tehuis Koninginne weg 8bis. 5 uur: GymnastiekrepeGitie „Hercules Win- fried" voor meisjes in oe R. K. School aan het Zandvoorterpad, Overveen. 8 uur: Repetitie St. Caecilia in Gebouw St. Bavo WOENSDAG: 45 uur: repetitie Turnclub „Leonidas" voor meisjes van 6—9 jaar in het Gymnastieklokaal Eemstraat H.-N. 56 uur: Indoortraining voor junioren R.K. D.V. „Holland" in de St. Aloysiusschool, Zand voorterpad. Overveen 5—6.15 uur: Repetitie Turnclub Leonidas voor meisjes van 913 jaar in het Gymnastiek lokaal. Eemstraat. H.N. 8.15 uur: Clubavond van de R.K. Bridgeclub ,,Haarlem" bij Brinkmann. DONDERDAG 10.30—12 uur: Spreekuur van de R. K. Reclasseeringsvereeniging in het bu reau van de vereeniging, Bakenessergracht 26 zwart. 4.15 uur: Repetitie gymnastiek meisjes kleu- terafdeeling der R. K. Sportvereeniging „Her cules Winfried" in de school aan de Tempeliers- Straat 1. 5.15 uur: Repetitie gymnastiek meisjesafdee- ling R. K. Sportvereeniging .Hercules Win fried" in de school aan de Tempeliersstraat 1 7 uur: Repetitie Tafeltennis van de Sport vereeniging „Hercules Winfried" in de- R. K. Muloschool aan de Gedempte Oudegracht voor junioren. 7.15 uur: Repetitie Sportvereeniging „Hercules Winfried", afdeeling gymnastiek voor groote meisjes in „De Doelen". 8 uur: Tafeltennis „Hercules Winfried" in de Muloschool aan de Gedempte Oudegracht. 8.15 uur: Repetitie Utile Dulci in het gebouw van Onderling Genoegen, Berkenrodestqeg 1. 8.15 uur: Clubavond R. K. Bridgeclub „Ons Genoegen" in hotel „Suisse", Rijksstraatweg Haarlem-Noord. 8.15 uur: Repetitie Sportvereeniging „Her cules Winfried", afdeeling gymnastiek voor da mes in „De Doelen". 8.15 uur: Clubavond R. K. Bridgeclub „Domi in het R- K. Gebouw „Domi" te Overveen. 8.30 uur: Vergadering R. K. Reclasseerings vereeniging in het gebouw Bakenessergracht 26 zwart. 8.30 uur: Repetitie Gemengd Tooneel „Thalia" in het Clublokaal Spekstraat 8. Vrijdag 4.30 uur: Repetitie jongensaideeling gymnastiek R. K. Sportvereeniging „Hercules Winfried" in het Gymnastieklokaal Eemstraat, Haarlem-Noord. 6.15 uur: Gymnastiekrepetitie van oe Kleu- terafd. R.K. Sportvereeniging „Hercules Win fried" in de R. K. School, Westergracht hoes Leidschevaart. 7.15 uur. Gymnastiekrepetitie jongensafdee- llng R. K. Sportvereeniging .Hercules Win fried" in de school Westergracht. 78.30 uur: Zwem-uur van de R. K. Zwem- vereeniging V.O.Z. in het Sportfondsenbad voor dames en meisjes. 8 uur: Tafeltennis „Hercules Winfried", in de Muloschool aan de Gedempte Oudegracht. 8 uur: Repetitie Rederijkerskamer Alberdingk Thijm in de Studio, Lange Wijngaardstraat 17. 8.30 uur: Gymnastiek-repetitie heerenaldee- ling R. K. Sportvereeniging .Hercules Winfried" in de school aan de Westergracbt. ZATERDAG 4.15 uur: Gymnastiekrepetitie kleuterafd. van de Sportvereen. „Hercules Winfried" in de Broedersschool aan het Teyler- plein. 5.15 uur: Gymnastiekrepetitie jongensafdee- ling van de Sportvereen. „Hercules Winfried" in de Broedersschool aan het Teylerplein. 6 uur: Oefenuur „Hercules Winfried" voor jongens van 14 tot 17 jaar in de school aan de Westergracht 6.157 uur: Zwem-uur van de R.K. Zwem- vereeniging V.O.Z. in het Sportfondsenbad voor jongens. 78 uur: Zwem-uur van de R. K. Zwem- vereeniging V.O.Z. in het Sportfondsenbad voor heeren. ZONDAG 25 Juni: 10.30 uur: Excursie Reis- vereeniging voor Katholieken naar Schiphol. Bezoek aan de K.R.O.-Studio van de K.J.M.V. „St. Augustinus". Zomertocht van het R.K. Sportbureau voor alle sportieve dames en hee ren Inlichtingen bij het R.K. Sportbureau, Spaarne 29, of Joh. van Vlietstraat 76. Teneinde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken wordt allen R. K. Vereenigin- gen bij het uitschrijven van vergadering ver zocht vooraf overleg te plegen met het Alge meen Secretariaat, mej. W. van den Singel, Kleverlaan 194, telefoon 23608. en bij vaststel ling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. Na herexamen alsnog geslaagd voor diploma A: de dames M. J. v. d. Velde, C. H. Bekker en de heer F. F. Posthumus Meyjes. ZONDAG 18 JUNI Programma 1: Jaarsveld en Hilversum I. Programma 2: Hilversum ïl. Programma 3: 8.35 Keulen, 9.20 Brussel Fr.. 10.30 Keulen, 11.20 Brussel Fr., 1220 Brussel VI., 150 Parijs Radio, 5.50 Keulen, 6.20 Bussel VI., 6.50 Droitwich, 7.20 Brussel VI., 7.35 Brussel Fr., 7.50 Keulen, 8.30 Brussel VI., 10.30 Brussel Fr., 11.20 Boedapest of Diversen. Programma 4: 8.30 Brussel VI., 11.05 Droitwich, 2.20 Keulen. 2.35 Ned. Brussel. 3.20 Droitwich, 4.20 London Regional, 4.50 Droitwich, 5.20 Lon don Regional, 8.15 Droitwich. 9.25 London Regio nal, 9.40 Droitwich, 11.00 Keulen. Programma 5: 8.30 v.m.—12.00 n.m. diversen. Gisteren zijn eenige kinderen binnengedrongen in een in aanbouw zijnde fabriek aan de Gon- netstraat- Bij het spelen op den zolder viel een zevenjarig meisje door een luik. Van een hoogte van drie en een halve meter kwam zij op een betonnen vloer terecht. Met een hersenschudding en een wonde aan haar kin is zij, na door den ongevallendienst verbonden te zijn, naar de St. Joannes de Deo vervoerd en na daar voorloopig verbonden te zijn naar de Maria-Stichting over gebracht. Het kind is daar ter observatie opge nomen. In de Brandtstraat liep gisterenmiddag een anderhalf-jarig jongetje in een onbewaakt oogenblik het achter een woning gelegen plaats je op. Er bevindt zich daar een rioolputje, waarin het knaapje met zijn hoofd terecht kwam. De moeder heeft het kind, toen het reeds in eenigszins bewusteloozen toestand was, uit den put getrokkpn. Een buurman, die over de schutting geklommen was, paste met succes kunstmatige ademhaling toe. Het jongetje is ter observatie in de Joannes de Deo opgenomen. Het verkeert niet in levensgevaar. Hedenmorgen was zijn toestand gunstig. Gistermorgen om acht uur is een 61-jarige koopman, die weifelend den rijweg van het Frans Halsplein overstak, aangereden door een 16-jarigen wielrijder. De koopman kwam te vallen en brak zijn rechterbovenbeen. Een dok ter verleende de eerste hulp waarna het slacht offer per ziekenauto naar de Joannes de Deo is overgebracht. De wielrijder treft geen schuld- Maandag a.s. begint op het Tennispark Ein- denhout het jaarlijksche tournooi welk tournooi dit jaar bijzondere beteekenis heeft in verband met het 40-jarig jubileum van den Nederland- schen Lawntennis Bond. De finalisten van het heeren-enkelspel en de winnares van het da mes-enkelspel in het A-tournooi en de winnaar en de winnares van 't heeren- resp. damesenkel spel in het B-tournooi worden n.l. afgevaardigd naar de Nationale Kampioenschappen met het daaraan dit jaar verbonden B-tournooi te hou den in Scheveningen van 916 Juli a.s. op de banen van de „M. E. T. S." Het is dan ook begrijpelijk, dat de belangstel ling voor het tournooi op het Eindenhout dit jaar nog grooter is dan in vorige jaren. Vooral het B-tournooi belooft een groot succes te wor den. Het aantal inschrijvingen is namelijk groo ter dan ooit te voren in Haarlem het geval was n.l. 64 voor het heeren-enkelspel, 36 voor het dames-enkelspel, 32 voor het heeren-dubbelspel, 17 voor het dames-dubbelspel en 35 voor het gemengd dubbelspel. Ook het A-tournooi heeft voldoende belangstelling met deelneming van verschillende sterke spelers. Het is maar goed, dat de wedstrijdleiding bij Dr. Th. de Crauw in bekwame handen is, want het belooft een drukke week te worden op de acht banen van Einden- hout. Zaterdag 17 Juni: 8 uur repetitie voor de leid sters; 9 uur verplichte instuif voor de leidsters. Zondag 18 Juni: 2 uur repetitie Elckerlyc op het Kathedraalveld ook als het regent, s.v.p. 2 uur aanwezig zijn. Maandag 19 Juni: 8% uur repetitie Elckerlyc. Donderdag 22 Juni: 8% uur Graalkoor. Vrijdag 23 Juni: 81! uur repetitie Elckerlyc. Geslaagd voor diploma B: de dames W. A. H. Prins. N. F. B. Augustijn, E. S. van Ravenswaay en de heeren: H. Ch. L. Nolf. B. V. Bekker. M. L. Lips. H. L. van der Wal. J. van Hattem. J. Roggeveen. E. v. d. Brugghen, F. A. Thomése J. L. Sanders, R. E. Düsterbeck. Afgewezen 2 candidaten, herexamens 4 candidaten. Vrijdagavond had bovengenoemde wedstrijd plaats in den zwemvijver aan den Glipperweg te Heemstede. H.P.C. kwam uit met de volgende opstelling: De Bruin (doel), Braam, Leijenaar en Van Zadel (midden), Derx, Eldering en Van Gro ningen (voor). Het IJ had een invaller voor Van Aalst en verscheen als volgt: Paerl, Van Heeteren, Kohier, Oostrum Soede, Mayer, Molenaar. Van Rootselaar. Als scheidsrechter v. d. Velden het sein voor den aanvang heeft gegeven, zet het IJ direct een stevig offensief in, maar treft het niet, als Rootselaar er al in de 1ste minuut uit moet wegens een overtreding binnen de 4 M.-lijn. IJ blijft echter toch het tempo aangeven en nadat De Bruin een kogel van Mayer corner heeft gestompt, komt het IJ weer terug. Mayer wordt even vrijgelaten, en als Kohier hem den bal onberispelijk toespeelt, krijgt De Bruin geen kans 01. Al spoedig blijkt dat de gasten het veld ge heel beheerschen. Door hun sneller starten komt de voorhoede gedurig in vrije positie, waartegen de H.P.C.-achterhoede niet is opge wassen, terwijl zij geen oogenblik vrij gelaten worden om een bal behoorlijk te plaatsen. Tot rust weet H.P.C. doelpunten te voorkomen. Na de rust zit IJ direct weer voor het H.P.C.- doel en als Van Heeteren, die nu in de voor hoede speelt, het leder vanuit de achterhoede toegespeeld krijgt, scoort hij met een rustig boogballetje 02. Paerl in het IJ-doel komt aan het spel niet te pas, daar elke H.A.C.-aanval, ook al door slecht plaatsen, door de achterhoede wordt ge stuit. Nadat De Bruin een kogel had weten te stop pen, komt de bal van hand op hand bij Mole naar, die aan de bewaking van Van Zadel is ontsnapt, en den bal voor de 3e maal achter De Bruin legt, 03. Het is nu het spel van kat en muis. waarbij vooral opvalt het technisch be tere spel van het IJ. Nadat Eldering een klein kansje door te zacht schieten heeft gemist, komt Rootselaar naar vo ren en no. 4 ligt in de touwen. H.P.C. weet het dan nog tot een corner te brengen, welke echter niets oplevert, waarna Molenaar met een geweldig hard schot er 05 van maakt. Ais in de laatste minuut Eldering dan nog wegens vasthouden binnen de 4 M.-lijn het water moet verlaten, gaat Braam naar voren en veroorzaakt nog enkele gevaarlijke situaties voor het IJ-doel. echter zonder succes. Het einde komt dan met een 50 overwinning van IJ, zeker geen geflatteerde uitslag daar de Amsterdammers een klas apart zijn, waartegen weinig in te brengen is. Kring Haarlem: HP.C. VVelserend 10. De uitslagen van de deze week gespeelde wed strijden waren: Sierkan 2Spaarnestad A 3—5 H.K.S.V.Sierkan 1 3—9 MerensSpaarnestad B 12 Het programma voor de volgende week luidt: Maandag 19 Juni: Sierkant 1—S.A.C. Dinsdag 20 Juni: Spaarnestad B Spaarnestad A. Woensdag 21 Juni: Sierkan 2—Merens. Nog slechts enkele wedstrijden en het DHVB- programma voor het seizoen 1938—1939 is ten einde. De laatste promotie-wedstrijden vragen nog even de aandacht en dan bergen we voet bal en schoenen op tot September. De laatste resultaten hebben ondertusschen reeds enkele beslissingen gebracht. Wilskracht 2 en VVZ 2 hebben in den strijd om twee plaats jes in de reserve eerste klasse Ncord Alw. For ward 2 achter zich gelaten en zijn dus de ge lukkigen. De ontmoeting Wilskracht 2—VVZ 2 welke morgen wordt gespeeld heeft dus feitelijk geen zin meer. In de reserve-af deeling van het Centrum is Santpoort 3 er in zijn laatsten wedstrijd in ge slaagd de eerste zege te behalen na drie gelijke spelen. DOSS 3 werd met niet minder dan 91 bet slachtoffer en mocht het protest van The Unity 2 geen resultaat opleveren, dan is Sant poort 3 weer in de oude omgeving teruggekeerd. Aan het kranige Santpoort-elftal onze geluk- wenschen. The Unity 2 en DOSS 3 zullen nu morgen hebben uit te maken wie van beide de tweede gelukkige wordt. Na de zware nederlaag der vorige week zijn de vooruitzichten voor DOSS 3 niet bepaald gunstig, al heeft dit elftal onder deze omstandigheden reeds aan een ge lijk spel genoeg om zich te handhaven. Het zal er spannen in Amsterdam. Geel Wit is uit de eerste klasse gewipt en wel op een wijze welke niets aan duidelijkheid te wenschen overlaat. Met 4—1 en 50 wist AFC de beide wedstrijden tegen Geel Wit te winnen en doet dus het volgende jaar zijn intrede in de eerste klasse. Van de Alkmaarsche club zul-- len we nog wel meer hooren. Wat de overige wedstrijden betreft, we wijzen nog op den strijd tusschen RODA en HBC 2, waarbij eerstgenoemde door een overwinning zijn kans kan behouden. De volgende week zal dan in Den Haag de beslissing vallen. Slechts wanneer HBC 2 wint is het pleit reeds ten gun ste van Quick Steps beslecht. Het programma vermeldt voorts DESIEV, waarbij de thuisclub bij een gelijk spel even eens promoveert naar de eerste klasse. IEV is reeds zoo gelukkig en daarom lijkt het ons niet onmogelijk dat DES het eene benoodigde punt je weet te veroveren op IEV. En tenslotte is dan ook dé Noordelijke kam pioen bekend geworden. REO is uiteindelijk toch de gelukkige gebleken en bindt nu den strijd aan met Constantius. Laatstgenoemd elftal heeft in de tweede klasse IVCB niet zoo'n erg slecht figuur geslagen en is naar onze meening niet kansloos tegen de DH VB-kampicenen. Een gelijk spel kan Constan tius wel behalen en dit zou in een uitwedstrijd reeds een belangrijk succes zijn. De wedstrijdenreeks om bovengenoemden beker werd Vrijdagavond in Rest. Bolwerk a. h. Kennemerplein besloten met de ontmoeting tusschen de 2e zestallen van Sarphati (A'dam) en D.E.S. Ook nu was de thuisclub iets sterker en voerde haar voorsprong op tot 212 caram boles. Hieronder volgen de resultaten: SARPHATI—D.E.S. Steenbrugge 50 40 5 1.25 Kuyken 35 40 5 —.87 Ongers 72 53 7 1.35 Roosen 100 53 9 1.88 Scheele 90 77 9 1.17 Timmer 73 77 7 —.94 Weber 53 71 5 —.74 v. Wunnik 100 71 7 1.40 Steenbrugge 64 69 9 —.92 Kuypers 75 69 7 1.08 Scheele 80 50 10 1.60 Meyer 69 50 10 1.38 Totaal 4Q8452 caramboles. Vorige stand 598766 caramboles. Eindstand 10061218 caramboles. De volledige uitslag van de bekerwedstrijden is als volgt: 1. VondelD.E.S. 11911129 car., winst 62. 2. H.E.T.E.Y.—D.E.S. 1085—1109 car., verlies 24. 3. K.E.T.S.—D.E.S. 1062—1169 car., verlies 107. 4. InsulindeD.E.S. 11041216 car., verlies 112. 5. SarphatiD.E.S. 10061218 car., verlïes 212. 6. V.O.G.—D.E.S. 1085—1303 car., verlies 218. 7. Onder Ons—D.E.S. 1065—1290 car., verl. 225. 8. Benoorden 't IJD.E.S. 9451184 car., verlies 239. De B. C. Vondel legde dus voor het jaar 1939 beslag op den fraaien beker. Donderdag 6 Juli a.s. worden de prijzen uit gereikt in het clublokaal van D.E.S. Onder auspiciën van de B. C. Vondel werd te Amsterdam de Zilveren Donkershoed verspeeld tusschen een zevental Amsterdamsche clubs, 2 Zaandamsche teams en de B. C. Haarlem. Onze stadgenooten wisten Vondel de grootste nederlaag toe te brengen en daardoor den eer ste prijs in de wacht te sleepen. Aan de B.C.H. onze felicitaties met dit prachtige re sultaat. De Sportraad van de Graal en de Dioc. Haarl. Sport Bond organiseeren op 16 Juli een Dioc. Tennisdag om de kampioenstitels. De inschrijving hiervoor aan den Sportraad Koningslaan 30 of aan het Bondsbureau 2e Const. Huijgensstraat 77 Amsterdam is ver lengd tot 1 Juli. is ol méér dan genoeg om een héél bosch in een half uur in lichterlaaie te doen komen I Te Gorssel heeft onder zeer groote belang stelling de begrafenis plaats gehad van den Jieer H. J. de Rooy, in leven een zeer bekend man, die voor de Nederlandsche folklore veel tot stand heeft gebracht. De overledene was o.a. de oprichter en leider (boerengeneraal) van de vermaarde Gorsselsche boerendansers; hij heeft met dit amateur-gezelschap in geheel Europa rondgereisd met veel succes. Achter den lijkwagen brengen de Gorsselsche dansers hun leider grafwaarts. Het groote evenement van onze vele katholieke zangvereenigingen, die aangesloten zijn bij den R.K. Bond, blijft ongetwijfeld het jaarlijksch zangconcours. Dit hoogtepunt in het bondsleven bezit in zich zooveel aantrekkelijkheid, dat een aangesloten vereeniging slechts bij hooge uitzon dering en dan noodgedwongen er van af ziet aan dit bondsfeest deel te nemen. Een ieder, die in het verleden een der zang concoursen heeft bijgewoond en maar eenigszins in zang opgaat, heeft het kunnen meemaken en aanvoelen, met welk een spontaneïteit de koren het beste gaven dat zij vermochten, zoodat uit eindelijk de spanning er zóó begon in te ko men, dat niemand meer iets zou willen ontgaan van de praestaties der deelnemende koren. Ook dit bondsconcours waarvan wij thans reeds aan den vooravond staan, belooft wederom een groot evenement te worden. Niet alleen is de deelname van 42 koren zeer groot, maar ook het feit, dat een 10-tal nieuwe koren zich voor het eerst in bondsverband zal laten hoo ren, prikkelt ten zeerste de verwachtingen en doet de spanning reeds bij voorbaat stijgen. Dit jaar zal de voorstad van Den Haag, n.l. Voorburg, de plaats zijn waarheen onze koren zich zullen begeven om het bondsfeest mee te vieren. De prachtige tuin van hotel „Wijker- brug" is de plaats van samenkomst, alwaar het concours zal gehouden worden. De R.K. Mannenzangvereeniging Semper Crescendo" zal als gastvrouw optreden en wij we ten, dat deze vereeniging zich ten volle van haar taak zal kwijten. Om 12 uur zal de burgemeester van Voorburg, jhr. C. W. Stern, het gezelschap officieel ont vangen, waarna om 1 uur het concours zal be ginnen. Zoo zal dit 7e bondsconcours getuigenis afleg gen, van wat principieele organisatie vermag en uit het optreden van de talloos vele koren zal men kunnen ervaren, dat de koorzang als een echte volkskunst wordt beoefend. Aan het verslag over 1938 van de N.V. Mij. tot Exploitatie der Cultuurondernemingen van E. Moormann Co., gevestigd te Heemstede, ont- leenen wij: In totaal werden op de ondernemingen Kali Baroe en Kali Klattak aan koffie geoogst 2560,37 q„ welke gemiddeld ca. 18 per q. opbrachten, tegen in 1938 geoogst 4937.67 q„ welke werden verkocht tegen dooreen ca. ƒ21.50 per q. Voorts bedroeg in 1938 de rubberproductie on zer drie ondernemingen 1.278.026 J4 ko. tegen in 1937 1.682.904 >/2 ko„ terwijl de gemiddelde opbrengst was 23,1 cent respect. 31.9 cent per A ko. De bruto-inkomsten uit beide producten daal den daardoor met ca. 298.000. Waar eerstgenoemde twee ondernemingen in belangrijke resp. in overwegende mate koffie als hoofdoultuur hebben, was het daardoor niet te vermijden, dat hare exploitatierekeningen met een verliessaldo moesten worden afgesloten. De exploitatierekening van Tebenan, onze zui vere rubberonderneming, wijst evenwel een rede lijk overschot aan, ondanks het door de Regee ring opgelegde restrictie-percentage van 45 pet., hetwelk tot kostprijsverhooging leidde. Op grond van door de Nivas verstrekte inlich tingen mag worden aangenomen, dat de op brengst van de suiker uit oogst 1938 gemiddeld, ongeveer 5.20 per q. SHS zal bedragen. Voor dat jaar participeerden wij in dien oogst van Gondang Lipoero voor ongeveer 37000 q„ terwijl de meerdere productievergunning aan derden kon worden overgedragen. Zooals in ons vorig jaarverslag reeds vermeld, werd besloten op onze suikeronderneming Djom- bang voor oogstjaar 1939 weder een aanplant in den grond te brengen. Om een zuiver overzicht te verkrijgen over den kostprijs van het uit dien oogst te verkrijgen product, werden de met de weder in bedrijfstelling der onderneming ver band houdende kosten afzonderlijk gehouden en ten laste van de verlies- en winstrekening over verslagjaar afgeschreven. Daartegenover werd van de bestaande Reserve voor Onderhoudskosten ad 100.000, welke reser ve oorspronkelijk betrekking had op de twee fabrieken Djombang en Pandaan, het aandeel van de geliquideerde onderneming Pandaan ad 50.000 ten faveure der exploitatierekening in zake onze suikerbelangen gebracht. Na aftrek van de op de obligatie-leening ver schuldigde rente werd de verlies- en winstreke ning afgesloten met een voordeelig saldo ad ƒ29.348 (338.827), welk bedrag in mindering- werd gebracht van de verliessaldi over vorige jaren (v. j. na afschrijving liquidatieverlies van de suikerfabr. Pandaan en ondern. Soenga Soe- pat veranderde winstsaldo in verl. ad ƒ848.309). De gebruikelijke afschrijvingen konden niet verdiend worden; het desbetreffend bedrag ad f 112.434 werd evenals vorige jaren aan de Re serve voor Afschrijvingen ontleend, welke re serve thans nog een saldo aanwijst van 66.110. Van obligatiehouders werd ten aanzien van dq aflossingsverplichtingen uitstel verkregen tot 1943, echter met dien verstande, dat, mocht vóórdien de dividend-betaling over eenig jaar hervat kunnen worden, daarmede een aflossing van 100.000 op de obligatieleening gepaard zal gaan. Een hervatting van de dividend-betaling mag echter niet verwacht worden, voordat het be staande verliessaldo óf door komende winsten geheel zal zijn ingehaald öf door saneering van de balans door middel van reconstructie van het maatschappelijk kapitaal geheel uit de boeken zal kunnen verdwijnen. Het bestuur blijft aan de mogelijkheid eener reorganisatie, zoodra de conjunctuur hiervoor gunstig is, zijn ernstige aandacht wijden. De balans per 31 December 1938 vermeldt als Debet: Cultuurondern. ƒ2.369.447 (2.527.073), Kantoorinventarissen 2 (onv.)Kas en Kassiers in Nederland 363.570 (494.232), Kas en Kas siers in Nederlandsch-Indië ƒ84.636 (290.436), Debiteuren 12.472 (21.478), Productenvoorraad ƒ121.270 (171.136), Uitgaven ten behoeve van volgende oogstjaren ƒ381.775 (116.788), Verliezen vorige boekjaren ƒ2.122.861 (1.274.552), af: Saldo exploitatiewinst 1938 (v. j. bij: verlies 1937) ƒ29.348 (848.309), blijft ƒ2.093.512, en als Credit: Kapitaal 1.200.000 (onv.), 6 pet. cum. pref. aand. ƒ2.000.000 (onv.), 5 pet. oblig. 1930 ƒ2.000.000 (onv.), Reserve voor afsch. ƒ66.110 (178.545), Fonds tot afk. van bew. v. deelgerech- tigheid ƒ85.669 (82.841), Crediteuren ƒ58.587 (114.313), Uitgaven geboekt t. 1. v. 1938 (1937) 18.326 (19.268), Pensioenfonds (1.616), Pro venu prod. aand. 1938 (147.423). De verlies- en winstrekening over 1938 staat Debet: Ondern. Kali Baroe ƒ13.191 On dern. Kali Klattak 29.694 Kantoor Soe- rabaia ƒ42.101 (37.675), Kantoor Heemstede ƒ22.054 (19.731), Onkosten obligatiehouders ƒ2.615 Interest ƒ90.039 (85.953), Pensioe nen en onderstanden 18.699 Afschrijving wegens waardevermindering 112.434 (154.512), Saldo winst ƒ29.348 Suikerfabr. Djombang (3.617), Suikerfabr. Pandaan (6.333), Ver lies bij liquidatie (1.187.137) en Credit: Suikerfabr. Djombang 147.434 Ondern. Kali Baroe (45.655), Ondern. Tebe nan ƒ99.980 (231.478), Ondern. Bantool (191.574), Ondern. Kali Klattak (22.993), Di verse baten ƒ329 (437), Overboeking van Res. voor afschrijving ƒ112.434 (154.512), Saldo ver lies (848.309) Burgerlijke Stand Geboren: Karl F., z. v. K. F. Rothweiler en A. Langeveld; Jan, z. v. G. Faas en M. J. Middelkoop; Helena M., d. v. J. H. Wassenaar en M. Dieben; Wilhelmina, d. v. J. van Schooten en W. S. Simons. Ondertrouwd: Berend van Loo, 24j. te Sas- senheim met Arendje Visser, 23 j. te Lisse; Jan Brama, 21 j. te Noordwijk met Adriana J. van Rijn, 21 j. te Lisse; Johannes C. van der Graft, 24 j. te Aalsmeer met Elisabeth Bliek, 29 j. te Lisse; Albertus de Zeeuw, 37 j. te Cas- tricum met Geertruida J. van Steijn, 32 j. te Lisse. Bouwvergunningen B. en W. dezer ge meente hebben aan mej. W. M. Akerboom alhier vergunning verleend tot het bouwen van een woning aan den Grachtweg, uitvoerder A. L. Beugelsdijk te Lisse; aan de directie van de Hobaho tot het verbouwen van haar kantoor lokalen aan de Haven, architect Leen Toll jr.; aan mevr. M. A. M. van Parijs, geb. Bulk, tot het sloopen van een woning en het bouwen van 2 woonhuizen aan den Grachtweg, uitvoerder D. Schaap, alhier; aan den heer S. van Voorts tot het bouwen van een houten schuur aan de Prins Hendrikstraat en aan den heer Joh. van Nieuwkoop tot het plaatsen van een werk plaats aan de Wagenstraat. Autotocht ouden van dagen Donderdag middag werd de autotocht voor de ouden van dagen gehouden. Ofschoon in den voormiddag de lucht zich dreigend liet aanzien, knapte het weer op, zoodat toen het uur van vertrek was aangebroken het weer niets te wenschen over liet. Met een heerlijk zonnetje en een groot enthousiasme zette de stoet van 36 auto's met ruim 150 deelnemers zich in beweging. Het ging vanaf den Koninginneweg langs Nieuwe Duin straat. Dorpsstraat over Noordwijk naar Katwijk aan Zee en van daar naar Wassenaar. Hier werd genoten van de prachtige villabouw. Daar na vertrok men in de richting den Haag, waar de stoet aan de zorgen van de Haagsche Verkeers- Motorpolitie werd overgegeven. Men bezocht een gedeelte der oude stad en trok over het Binnen hof, Vijverberg, Kneuterdijk, Heulstraat voorbij het Paleis van H. M. de Koningin om daarna over het Plein 1813 en langs het Vredespaleis in de richting van Scheveningen te gaan. Eerst werd nog een rondrit gemaakt door de boschjes van Poot. Men bekeek de haven van Schevenin gen, reed langs de Boulevard om langs den nieu wen weg en de v. Alkemadelaan de residentie weer te verlaten naar de uitspanning de Gr.Vink bij Leiden, waar een heerlijke verversching werd aangeboden. Bovendien konden de oude menschen zich hier heerlijk verpoozen. In de koffiekamer nam de voorzitter van het comité, de heer C. Geerlings, het woord. Namens het comité bracht hij dank aap allen, vooral aan de autobezitters. De zeereerw. heer pastoor Maas sprak er zijn voldoening over uit dat deze 8e tocht zoo uit stekend was geslaagd. Na deze toespraken werd de teruchttocht aan vaard en ging de stoet via Sassenheim en Voor hout over den Schravendamscheweg via de Kerkstraat huiswaarts. Bij de Guldemondsbrug stonden muziekcorpsen opgesteld om de oudje feestelijk in te halen. Op het Kerkplein was de drukte zeer groot. Hier hield eerst de zeereerw. heer pastoor Maas een toespraak, waarin hij nog eens herdacht het vele dat door de deelnemers was genoten. Hij sprak hierbij de wensch uit dat nog vele tochten zullen volgen. De heer Geerlings dankte hier nogmaals namens het comité allen welke op eenige wijze aan het welslagen van dezen mooien dag hadden meegewerkt. Met een driewerf hoera en een lang zullen zij leven werd deze dag be ëindigd. Onze weerkundige medewerker schrijft: Sedert het afbreken van de droogte-periode Is de algemeene weerstoestand in Europa veel veranderd. Juist door deze verandering kregen wij eindelijk weer eens eenigen regen, maar aan vankelijk geen warmer weer. De voornaamste trekken van den nieuwen algemeenen weerstoestand zijn, dat de hooge luchtdruk uit het Noordwesten verdween en zich naar Zuid-, Centraal- en Oost-Europa ver plaatste. terwijl in het Noordwesten depressies zijn verschenen, waarvan uitloopers in de rich ting van de Britsche Eilanden en de Noordzee veel bewolking veroorzaken en de regenkans vergrooten. Door al deze veranderingen in de luchtdruk- verdeeling is de aanvoer van koude lucht door Noordelijke winden opgehouden. Wij hebben nu in een groot gedeelte van Europa een Westelijke luchtstrooming gekregen, waardoor de vochtig heid der lucht gestegen is. Ook is de guurheid van den Noordelijken wind nu weg en al is het nog niet warm. zoo is de temperatuur toch veel verbeterd. Waarschijnlijk verkeeren wij nog in een over gangstoestand naar een sterker ontwikkelden Westenwindtoestand, die in den regel vrij lang duurt en sterke afwisselingen in de bewolking brengt. Het weer is daarbij niet meer onafge broken droog. Nu en dan treden enkele regen dagen op. Het wordt niet heel warm, maar ook niet meer guur. Zonneschijn en betrokken luch ten wisselen elkaar af. Het weer is vrij onbe stendig en onberekenbaar en men kan dan slechts dien onbestendigen toestand voorspellen zonder in détails te kunnen treden. De kansen op mooi, droog weer wegen dan tegen die van regenachtig, koel weer op. Zoo ongeveer moet men zich den weerstoe stand denken, dien wij nu in de eerstvolgende dagen, dus voor het week-end en voor Zondag kunnen verwachten. Het zal zeker niet heel warm worden. Voorloopig zal het nog meest aan den gunstigen kant blijven. (Nadruk verboden) Vrijdag is te Bunschoten in het huwelijk ge treden Wilhelmina Aartje Fedder, petekind van H. M. de Koningin. Een drietal hofdames woonde namens H. M. de inzegening van het huwelijk in de Gerefor meerde kerk bij en vergezelden daarna de bruid naar de ouderlijke woning, waar uit naam van de Koningin geschenken werden aangeboden. De bruid werd te Spakenburg geboren in den watersnoodnacht van 13 op 14 Januari 1916. Toen H. M. eenigen tijd nadien Spakenburg bezocht, aanvaardde Zij het peetschap over de jonggeborene. Tijdens de internationale wedstrijden te Oslo heeft De Ruyter een nieuw Nederlandsch record gevestigd op de 1500 meter. Hij liep dezen af stand in 3 minuten 57.5 sec. Het oude record stond met 4 minuten 0-4 sec. eveneens op zijn naam en werd dus met 2.9 sec. verbeterd. Osendarp werd zoowel op de 100 als op de 200 M. eerste. De uitslagen luidden: 100 meter: 1. Osendarp (Nederland) 10.6 sec. 2. Tranberg (Noorwegen) 10.7 sec. 3. Savolainen (Finland) eveneens 10.7 sec. 200 meter: 1. Osendarp (Nederland) 21.7 sec. 2. Savolainen (Finland) 22.4 sec. 3. Christensen (Noorwegen) 23.2 sec. 1500 meter: 1. Lehne (Noorwegen) 3 min. 56.5 sec. 3. Lie (Noorwegen) 3 min. 56.7 sec. 3. De Ruyter 3 min. 57.5 sec. (nieuw Ned. record). Volgens te Scheveningen ontvangen radio grafische berichten uit zee waren de vangsten van onderstaande schepen hedenochtend als volgt: VI. 197: 2 kantjes. VI. 97: lk. VI. 217 1 braad- je. VI. 70: 2 k. IJm. 490: 5 k. IJm. 283: 13 k. Seh. 16: 1 k. Sch. 332: 9 k. Sch. 73: 3 k. Sch. 412: 2 k. Sch. 261: 3 k. Sch. 223: 10 k. (gisteren 7 k.); Sch. 79 6 k. Sch. 280: 4 k. Sch. 361: 5 k. Sch. 89: 1 k. Sch. 103: 1 k. Sch. 95: 1 k. Sch. 247: 8 k. Sch. 87: 7 k. Sch. 254: 4 k. Sch. 325: 3 k. Sch. 342: 1 braadje. IJMUIDEN, 17 Juni (Versche visch) Tar bot 6240 per kg., Tong 1.0072 per kg.; Griet 21—10, Kleinschol 20—6, Bot 7, Schar 63.60, Groote gul 10—7, Kleine gul 7—8.10, Wijting 5.201.80 per 50 kg.; Kabeljauw 3324 per 125 kg. Staat van besommingen loggers: K.W. 40, ƒ550; K.W. 39, ƒ510; K.W. 5, 670; K.W. 65, 760; Kotter: E 188, ƒ300. WATERSTANDEN TE IJMUIDEN 16 Juni 17 Juni 18 Juni 2.49 3.34 4.16 10.49 11.34 3.11 3.55 4.40 11.11 11.55 12.16 EEN ENKLE SIGABET KAN MAKEN DAT B05CH EN HEI IN BRAND SGEBAKEN. f NEteeir ,1 1 HËIDEMY

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 14