Ex-burgemeester in beroep New-Yorksche Beurs VOORTGEZETTE ZAAK BIJ AMBTENARENGERECHT jnen faillissementen ZATERDAG 17 JUNI 1939 Verdediger trekt de waarheids liefde van wethouders in twijfel ,,Deze ambtenaar was niet te handhaven" OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Levering varkens boven het zoutersgewicht OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Prijzen der baconvarkens; verhooging met twee cents OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Steunvergoeding erwten en boonen ROEIEN INTERN. WEDSTRIJDEN OP DE BOSCHBAAN Deensche inschrijving voor den Holland-beker MOTORSPORT T.T. races op Man Meier wint op B.M.W. in de klasse tot 500 ccm. DE GROOTE PRIJS VAN NEDERLAND Officieele inschrijving van Gilera en D.K.W. VOETBAL VOETBALPROGRAM VOOR ZONDAG I.V.C.B. Academische examens Onregelmatige stemming. AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 16 Juni Clearingkoersen Landbouwhoogeschool Notarieel examen Machinistenexamen Stuür Heden-examen Apothekers-assistente Examen kleuteronderwijs STOOMVAAi WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT - Bij de voor het Ambtenarengerecht te Almeloo voortgezette behandeling van het beroep van den ex-burgemeester van Ootmarsum tegen zijn ont slag, verklaarde de heer A. H. G. Weustink, ge meente-secretaris van Ootmarsum, dat de ver houding tusschen den burgemeester en de wet houders over het algemeen zakelijk was, doch dat deze der. laatsten tijd bijzonder slecht was geworden. Getuige kan zich niet herinneren, wat op de vergadering van B. en W. in de Septem berdagen gezegd is, maar hij ontkent, dat de bur gemeester datgene heeft gezegd, wat wethouder Joosten hem in den mond heeft gelegd. In het college van B. en W. heeft getuige nooit uit latingen gehoord, die anti-nationaal zijn. Wel was het bekend, dat de burgemeester pro- Duitsch gezind was. Ook ontkent get., dat hij jhr. von Bönning- hausen zou hebben geantwoord: „Dan wordt u zeker gouwleider." Get. trekt de geloofwaardig heid van weth. Reuwer in twijfel. De verhou ding van den burgemeester met den raad en de ambtenaren was zeer goed. Voorts verklaart getuige, dat de burgemees ter zeer actief was, zeer plichtsgetrouw en zeer veel voor Ootmarsum heeft gedaan. Als volgende getuige treedt op de heer M. Smulders, steenfabrikant te Lonneker, met wien de president wederom de situatie aan tafel be spreekt. Get. heeft daar de gewraakte woorden van den burgemeester niet gehoord. Jhr. v. Bönning- hausen was wel pro-Duitsch, maar niet anti- Nederlandsch Getuige heeft bij het verhoor wel den indruk gekregen, dat de rechercheur aan drong op een voor den burgemeester ongun§fige verklaring. Mr. dr. J. W. Schneider, advocaat te Hengeloo, plaatsvervangend Commissaris der Koningin in Overijsel, de volgende getuige, verhaalt de toe dracht van het bezoek van den minister van Einnenlandsche Zaken aan Ootmarsum. De minister heeft daarbij een onderzoek ingesteld, welks verloop vrij uitvoerig wordt behandeld. Bij dit onderzoek hebben de wethouders gelegenheid gehad samen te spreken over de vragen welke hun werden gesteld. Get. verklaart, dat er herhaaldelijk klachten tegen den burgemeester zijn geweest, maar deze klachten waren vaak niet gefundeerd. Ootmar sum is een moeilijk te regeeren gemeente. Volgende getuige is de gemeenteveldwachter van Ootmarsum, J. A. Rörink, die slechts eeni- ge algemeene verklaringen had af te leggen. Get. kon met den burgemeester prettig samen werken. Iedereen kon merken, dat jhr. van Bön- ninghausen pro-Duitsch was, maar deze getui ge heeft nooit anti-Nederlandsche uitlatingen gehoord. Hierbij werden nog verschillende oe- langrijke kwesties behandeld, zooals het ver anderen van stam-café door den wethouder. De» laatste getuige is de heer H. W. J. Mul der, gemachtigde van den minister, aan wien door den verdediger eenige vragen worden ge steld nopens den gewonen gang van zaken bij de behandeling van dergelijke klachten. Vol gens den verdediger zijn bepaalde passages uit de stukken gelicht, toen deze naar den bur gemeester gingen: de getuige antwoordt, dat aan den belanghebbenden alle gegevens ver schaft zijn, welke voor hem van belang waren. Aan een bepaalde enveloppe hecht de verde diger zeer veel waarde, waarna dit voorwerp onmiddellijk voor den dag komt e\i bij het dos- sier gevoegd wordt. Nadat de verdediger aan den getuige Joosten nog een paar vragen heeft gesteld, is het ge tuigenverhoor beëindigd. Na de pauze krijgt de raadsman van klager, zijn broer mr. dr. van Bönninghausen te Olden- zaal, het woord, die een pleidooi houdt onder het motto: Laster is het wapen van de lafheid. Deze zaak is van veel belang, want het is de eerste maal, dat een burgemeester een beroep doet op het Ambtenarengerecht. Spr. is er van overtuigd, dat hier wraak genomen is en dat een 'burgemeester weggewerkt is, die sommigen niet aangenaam is. De klager eischt nu zijn recht. Pleiter verwijt aan den verweerder geheim zinnigheid: de stukken zijn niet aan klager getoond; de naam van den rijksrechercheur mocht niet worden genoemd. Het is spr. niet duidelijk waarom de ministers niet aanwezig zijn. Pleiter zegt de openbaarheid niet geschroomd te hebben. Hij zal van het Ambtenarengerecht vragen, of het overtuigd is van de schuld van zijn klager, en of het ontslag in ieder geval niet eervol had moeten worden gegeven. Hierna bespreekt de raadsman de vraag of een burgemeester een beroep kan doen op het Ambtenarengerecht Op een aantal gronden meent spr. van wel. Vervolgens bespreekt de raadsman de vraag van de bevoegdheid van den ambtenarenrechter, hetwelk pleiter zeer breedvoerig onderzoekt. Hierna bespreekt pleiter de toestanden ia de gemeente Ootmarsum. Het plaatsje gaat lang zaam maar zeker achteruit: bijna alle men- schen zijn doodrm, maar het is en blijft een stad, zij het dan dat het inwonersaantal 1680 bedraagt en dat de belasting-opbrengst niet hooger is dan f 7615. Het geheele plaatsje is Katholiek en naar pleiter verklaart zijn de bewoners sterk afhankelijk van de geestelijken. In dit plaatsje werd eenige jaren terug een jonge burgemeester benoemd, die niet van plpn was zoo spoedig mogelijk te gaan, maar om te blijven. Langzaam vallen de autoriteiten dezen burgemeester af. Van het begin af is deze burgemeester achtervolgd door zijn vijanden. Veel heeft hij gedaan voor de plaats, waarover hem het bestuur was toevertrouwd. Toch heeft de Commissaris der Koningin hem de kwali ficatie middeleeuwsch gegeven. Kort na zijn installatie vroeg het kerkbe stuur een nieuwe school, die de burgemeester weigerde. Dit is volgens pleiter het begin van den strijd geweest, die ging om de macht tus schen burgemeester en pastoor en die door den eerste is verloren. De strijd ging openlijk. Week aan week heeft aldus pleiter de pastoor van den preekstoel af de gemeente-po litiek beïnvloed. De helpers van den pastoor vochten echter in het geheim en geniepig. Plet ter ging de chronique scandaleuse van Ootmar sum uitvoerig na. Vervolgens besprak de raadsman de beschul diging, dat de burgemeester pro-Duitsch is. Men mag' hier alles zijn aldus pleiter als men maar niet pro-Duitsch is. Overigens blijkt uit het getuigenverhoor niet. dat de burgemees ter pro-Duitsche uitlatingen heeft gedaan. Al leen wordt de tendenz aangehaald. T.a.v. de uitlatingen in de vergadering van B. en W. en op het jachtdiner spreekt pleiter zijn twijfel uit. Het zal hem niet verwonderen, als de wethouders veroordeeld zullen worden wegens laster. Uitvoerig besprak pleiter de tot standkoming van het rapport over deze aan gelegenheden, waarbij hij herhaaldelijk er den nadruk op legde, dat de stukken aan den bur gemeester zijn onthouden. Spr. ging zeer diep en uitvoerig in op alle mogelijke kwesties, die voor Ootmarsum misschien niet van belang zijn, maar die weinig te maken hebben met de eigenlijke zaak, die thans in behandeling is. Hierna ging spr. de verhooren van den voor middag na waarbij hij trachtte den invloed er den indruk der gewraakte woorden te vermin deren. Vervolgens behandelde spr. de juridi sche zijde van het ontslag. De raadsman eindigde zijn pleidooi met het uitspreken van het vertrouwen, dat aan den ontslagen burgemeester van Ootmarsum recht gedaan zal worden. Na het pleidooi van mr. Von Bönninghausen is het woord aan den vertegenwoordiger van den minister van Dinnenlandsche Zaken, mr. H. Mulder, die zijn rede aanving met de mède- deeling, dat de minister het getuigenverhoor heelemaal had kunnen verbieden, daar de be noeming van een burgemeester -tot de bevoegd heid van de Kroon behoort. Om echter eiken schijn van partijdigheid te vermijden heeft de minister dezen maatregel niet willen nemen. Voorts zegt spr., dat er heel wat moet gebeu ren voor men tegen zijn medegasten aan een diner dergelijke verklaringen aflegt als hier is geschied. Men heeft vier positieve verklaringen van getuigen, die de gewraakte uitdrukking hebben gehoord, waartegenover staat de ver klaring van den gemeentesecretaris, die echter tegenover den minister veel minder positief is geweest dan bij deze zitting van het Ambte narengerecht. De regeering heeft de innerlijke overtuiging, dat deze burgemeester onmogelijk te handha ven was en heeft hem daarom ontslagen. Zij wacht met vertrouwen de uitspraak van het Ambtenarengerecht af. Daar de raadsman van klager afziet van re pliek, wordt de zitting hierna gesloten. De Nederlandsche Veehc-uderijcentrale maakt bekend, dat zij, ten einde de varkensprijzen te steunen, met ingang van 26 Juni 1939 voor ge- organiseerden bij de provinciale landbouwcri sisorganisaties de gelegenheid zal openen var kens boven het zoutersgewicht aan haar ter levering op te geven, welke zij zal afnemen tus schen 14 Aug. en 16 Sept. van dit jaar. Bij le vering zullen de varkens een levend gewicht moeten hebben van 150 kg. of meer. Niet meer varkens mogen ter levering worden opgegeven dan de toewijzing van het aantal tegelijkertijd, te houden varkens boven 30 kg. bedraagt. De gene die van de gebeden gelegenheid gebruik maakt, is verplicht de door hem opgegeven varkens op den door de Centrale vast te stellen tijd en plaats te leveren. Het staat nog niet vast, of de varkens naar levend of naar ge slacht gewicht zullen worden uitbetaald. In het eerste geval zal de prijs bedragen f 0.52 per kg. zonder korting, in het laatste geval be draagt, de prijs voor varkens beneden 150 kg. geslacht gewicht (doch boven 150 kg. levend gewicht) f 0.63 per kg. en voor varkens boven 150 kg. geslacht gewicht f 0.62 per kg. Opgave ter levering kan van 26 Juni 1939 at geschieden bij de zaakvoerders der Nederland sche Veehouderijcentrale. De Nederl. Veehouderij-centrale maakt be kend, dat de prijzen vcor de met ingang van Maandag 19 Juni 1939 aan haar te leveren varkens, welke bestemd zijn voor baconberei- ding, tot nadere aankondiging als volgt zijn vastgesteld Prijs per K.G. geslacht gewicht in centen. Kwaliteit beneden 50 K.G. naar kwali- IA IB IIA IC IIB niA teit IIC IIIB max. mc 53 CC cent van van van van van bov. 50 54 58 75 81 85 tot tot tot tot tot K.G. 53 57 74 80 85 k.g. k.g. k.g. k.g. k.g. 63 67 69 65 61 57 61 65 67 63 59 55 59 63 65 61 57 53 57 61 63 59 55 51 55 59 61 57 53 49 53 57 59 55 51 57 Onder geslacht gewicht wordt verstaan het koude gewicht na slachting (d.i. het warme ge wicht verminderd met 2 pet.). De leveringsvoorwaarden, zooals zij het laatst zijn vermeld in de publicatie d.d. 24 April 1937, zijn ongewijzigd gebleven. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding; voor erwten van den oogst 1838, gedenatureerd van 12 tot en met 17 Juni 1939, voor groene erwten, door hande laren gedenatureerd en voldoende aan de stan daardmonsters van de kwaliteitsklassen A, B of C, respectievelijk f 2.90, f 2.40 en f 1.90 'per 100 kg. zal bedragen, en voor voedererwten, ge denatureerd door telers, die deze erwten zelf hebben geteeld, f 1.40 per 100 kg. De steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1938, in hetzelfde tijdvak door telers of handelaren gedenatureerd en voldoende aan de kwaliteitseischen,- zal f 1.50 per 100 kg. be dragen. Voor de internationale jubileum-roeiwedstrij- den van „de Amstel", welke In samenwerking met de „HollandbekerwedstrijdVereeniging" op 1 en 2 Juli a.s. op de Boschbaan te Amsterdam worden georganiseerd, is thans ook een Deen sche inschrijving binnengekomen. De skiffeur Viggo Olsen van de Roklub komt uit in het num mer om den Hollandbeker. Vrijdag is op het eiland Man de race voor mc-tore'n tot 500 ccm. verreden, welke voor de eerste maal sinds 1907 door een niet-Engelschen renner is gewonnen. De Duitscher Meier legde op B.W.M. het parcours, ter lengte van 420 km., af in een tijd van 2 uur 57 min. 19 sec., voor West (Engeland), op B.W.M., die er 2 min. 20 sec. langer over deed. Meier maakte een ge middelde uursnelheid van 143,723 km., hetgeen een nieuw circuitrecord beteekende. Het oude record stond op naam van den Engelschman Daniël met 2 uur 57 min. 50,6 sec. Van de 47 renners, die voor deze race startten, kwamen slechts 17 renners door de finish. De Engelschman Reid op B.M.W. viel in de twee de ronde, waarbij hij zijn arm brak. Meier reed van den aanvang af in een zeer hoog tempo. In de eerste ronde had hij reeds 52 sec. voor sprong genomen op Stanley Woods, die de lei ding had van een groote groep renners. In de tweede ronde maakte de Duitscher de snelste ronde van den dag, nl. in een tijd van 24 min. 57 sec. Hij benaderde hiermee het bestaande ronderecord op 5 sec. West (Engeland) op B. M.W. veroverde in de vierde ronde de tweede plaats, waarna de volgorde der zes eerste ren ners als volgt was: Meier, West, Frith, Woods, White en Archer. Meier werd iets ingeloopen doordat hij twee maal tanken moest, doch met ruim 2 min. voor sprong bereikte hij als eerste de eindstreep. In de volgorde kwam geen verandering meer. Race voor motoren tot 500 ccm.: 1. Meier (Duitschland) op B.M.W. 2 uur 57 min. 19 sec., gem. uursnelheid 143,723 km. (nieuw circuitrecord)2. West (Engeland) op B.M.W. 2 uur 59 min. 39 sec., gem. uursnelheid 141,85 km.; 3 Frith (Engeland) op Norton 3 uur 11 sec.; 4. Stanley Woods (Ierland) op Velocette 3 uur 17 sec.; 5. White (Engeland) op Norton 3 uur 4 min. 27 sec.; 6. Archer (Engeland) op Velocette 3 uur 7 min. 58 sec.; 7. Mellors (Engeland) op Velocette 3 uur 9 min. 12 sec.; 8. Wood (Enge land) op Norton 3 *uur 12 min. 16 sec.; 9. Cann (Engeland) op Guzzi 3 uur 13 min. 22 sec.; 10. Galway (Zuid-Afrika) op Norton 3 uur 15 min. 8 sec. Er is thans overeenstemming met de Gilera- fabriek bereikt en er zullen een tweetal race machines te Assen aan den start komen. Wie de rijders zijn is nog niet bekend, waarschijn lijk zullen het echter Serafinl en Aldrighetti zjjn. Niet minder dan 5 officieele fabrieksrijders van de Duitsche D.K.W.-fabriek zullen de kleu ren van deze beroemde fabriek verdedigen, waarvan Winkler, Kluge en Petruschke in de 250 cc. klasse en Fleischmann en Wünsche in de 350 cc. klasse Kampioenschap van Nederland SchijndelVosta. V.VA.Kerkrade. Promotie en degradatie le klasse Z 1 R.K.B.S.V.Vios. ChèvremontR.K.V.V.L. Z 2 S. V. D.Boxmeer. O B. W. O.Orion. W 1 Zwaluwen VooruitWilskracht. Competitie Z 2c V.VXi.K.Brakkenstein. GRONINGEN. Geslaagd voor candidaatsexa- men rechtsgeleerdheid de heeren D. E. Krantz te Dordrecht, A. Meijjes te Arnhem, A. M. Hartz te Groningen en K. H. Lambers te Ncord-Barge (Emmen). LEIDEN. De heer D. Simons, die werd be vorderd tot doctor in de rechtsgeleerdheid, be haalde den graad'cum laude. Geslaagd voor het doctoraal examen genees kunde: de heer J. Hoogendam. Geslaagd voor het artsexamen eerste deel: mevr. Th. Reeser—Ykema, Leiderdorp, en de heeren J. J. A. A. Hodde, Rotterdam; P. B. Kuypers, Rotterdam, en Lie Djing Pho, Leiden. Bevorderd tot arts: mej. H. G. Meyerink, Zwolle; mej. A. C. Reeser, Rotterdam; mej. J. de Vreede, Noordwijk en de heer F. H. W. v. d. Wal, Oegstgeest. Geslaagd voor het doctoraal examen rechten: mevr. S. M. Scherjonvan Wilpe, Den Haag en de heeren C. Cohen Tervaert, Amsterdam en E. Mulder, Rotterdam. LEIDEN Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift, de heer D. J. Kue- nen, geboren en wonende te Leiden. UTRECHT Geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde eerste gedeelte mej. J. S. Bliek, mej. R. H. H. Buitenhuis, mej. A. J. Ente, mej. A. J. Ensink, mej. D. M. van Ewjjk, mej. H. van Ewijk, en de heeren R. Dikland, W. G. ter Laag, J. E. A. van den Heuvel, H. C. Over- bosch, C. A. van Gelder, P. J. A. van Voorst Vader, Frederikse, F. H. van der Bijl, C. van Spijker, W. A. Ultée, A. Aanen, C. F. N. van 't Huilenaar, L. J. Leffertstra, Jac. v. d. Pol, G. A. A. M. van Mackelenbergh, M. C. Verloop, H. ten Bokkel Huinink, F. H. W. Broker, H.' B. Struivig de Groot, H. van Marken Lichtenbelt, A. Kesteloo, J. F. Hansen, J. Langeler, H. M. J. Schreuder, H. M. Engelhard en J. J. N. Jacobs. Geslaagd voor het doctoraal-examen genees kunde tweede gedeelte mej. J. G. Buys en de heeren J. v. d. Goot, N. L. Gerlach, F. E. E. Oostvogel, H. Th. M. Koenders, J. A. Voogt, J. I. de Bruyne, L. v. d. Vaart, G. Oussoren, G. Heys- ser, W. Hölzenspies en J. H. de Waal Malefijt. Geslaagd voor het semi-arts-examen mej. M. H. O'Breen en de heeren H. Dekker, M. Schuur man, W. K. Schullng, J. de Vries en dr J. Th. v. d. Werff. Geslaagd voor het arts-examen mej. Th. M. B. Dunselman en de heeren P. C. A. Otjens en H. J. H. v. Hootegem. Geslaagd voor het tand-arts-examen mevr. A. D. C. Hanegraaff en de heeren F. Beenhakker, J. Snuif, W. Frjjling, C. F. A. Moorrees, J. Rey- nierse, C. G. Vink, G. Hartzema, A. J. D. van Kalken. Geslaagd voor het theoretisch tandheelkundig examen eerste gedeelte mej. L. M. Vermande, mej. L. Roemers, mej. C. J. v. d. Vegt en de heeren E. F. Meuter, J. Raeven en C. L. Crinse le Roy. Geslaagd voor het theoretisch tandheelkundig examen tweede gedeelte de heer H. Smilde. Geslaagd voor het candidaats-examen Indisch recht de heer M. Niemeyer. Geslaagd voor het candidaats-examen rechten de heer W. H. de Savornin Lohman, NEW-YORK, 16 Juni. (Part.) Hoewel de ef fectenbeurs heden bij opening meer weerstands vermogen aan den dag legde, bleef de tendenz weifelend en apatisch onder invlocel van de aanhoudende onzekerheid met betrekking tot de binnenlandsche conjunctuur en de regee- ringspolitiek en als gevolg van de berichten uit China, die hier hoe langer hoe meer de aan dacht gaan trekken. Het aanbod, dat gisteren in den middag tamelijk groote afmetingen had aangenomen, was echter aanmerkelijk inge krompen en over het geheel genomen was de stemming bij opening dan ook prijshoudend, hoewel onregelmatig, daar staal-, automobiel en rubberwaarden, alsmede public Utilities mee- rendeels nog iets terugliepen, al waren de ver liezen niet groot. De belangstelling was zee" gering, daar velen bevreesd zijn voor een toe spitsing van de situatie in China en de mee ning overheerschte, dat hierdoor voorloopig een herstel van de markt zal worden verhinderd De handel was dan ook weer van weinig be- teekenis. Sporen ondervonden eenigen stew van de aanzienlijke toeneming der wagonver- ladingen en de niet onbevredigende resultaten- cijfers over Mei, die een aantal maatschappijen heeft gepubliceerd, maar tot grootere omzetten kwam het desondanks niet. De daling in aan- deelen A. T. T. kwam tot staan. Het fonds opende onveranderd, doch gezien de daling var niet minder dan 6 7 dollar in slechts enkele dagen tijds, duidt dit wel op weinig vertrouwen in het toekomstige koersverloop, daar anders een technisch herstel niet had kunnen uitblij ven. Omtrent de meening van het Congres over het rapport der Federale Verkeerscommissie in zake de maatschappij is nog niets bekend ge worden. Bij kalmen handel trad. gedurende het eerste uur weinig verandering in, maai' in het tweede uur werd de markt wat vaster en zette een vrij algemeene stijging in, waardoor in meerderheid fractioneele winsten ontstonden, terwijl de fondsen, die lager waren geopend, deze verliezen geleidelijk aa,n inhaalden. Di rect aanwijsbare oorzaken waren er voor deze verbetering niet. De handel onderging boven dien geen uitbreiding. In het eerste uur be droegen de omzetten 130.000 shares en in het tweede uur 80.000 shares. In de tweede beurshelft vertoonden de no teeringen zoo goed als geen verandering, waar bij de ondertoon van dp markt eerder wat gunstiger was. Het slot kwam over de geheele linie, in onregelmatige houding, fractioneel hoo ger of lager af. Het nieuws, dat heden bekend werd, was zoowel van gunstigen als ongunst! gen aard, doch ging de markt onopgemerkt voorbij, daar het publiek een afwachtende hou ding bleef aannemen als gevolg van den toe stand in het Verre Oosten. Staalwaarden be landden bij het slot op weinig veranderd ni veau. Men verwacht, dat de U. S. Steel haar winst over het tweede kwartaal zal zien dalen als gevolg van de prijsverlaging voor staalpro ducten voor het derde kwartaal. Daar staat echter tegenover, dat men aanneemt, dat de dochtermaatschappijen, die zich bezig houden met het maken van rails en met den scheeps bouw, een zoodanige winst zullen kunnen ma ken, dat de U. S. Steel in staat zal zijn haar vaste lasten over het tweede kwartaal te dek- (Medegedeeld door Simoons en Co. A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur Kon. Olie Unilever Aku Anaconda H.V.A. U.S. Steel Beth. Steel Rep. Steel Am. Car. F 198 133 34 'A 18 1/8—18 3/8 414—415 34 M 40 9/16—40)1! 11 3/8—11 7/16 16'/» Van 4.30—5.00 uur Kon. Olie Anaconda U.S. Steel Beth. Steel Rep, Steel 199199)4 18 3/16—18 5/16 34 !4—34% 40 5/8—41 11*4 Koersen voor stortingen op 17 Juni tegen ver plichtingen, luidende in Reichsmarken 75.61, lires ƒ9,80. WAGENINGEN. Bevorderd tot doctor in de landbouwkunde de heer ir. A. van der Meulen, geb. te 's-Gravenhage, op proefschrift met stel lingen, getiteld: „Over den bouw en de perio dieke ontwikkeling der bloemknoppen bij cof- fea-soorten". DEN HAAG. Geslaagd voor deel 1: de heer J. M. Kuipers te Kantens en voor deel 2: de heeren A. C. Gorren te Bergen op Zoom en C. W. Muller te Vriez-enveen. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor het diplo ma A: de heeren P. Bongers te Rotterdam, P. de Vries te Heemskerk en P. Spanjaard en T. Bakker, beiden te Amsterdam. DEN HAAG. Geslaagd voor diploma A: de heeren P. Brongers, Rotterdam; P. de Vries, Heemskerk en P. Spanjaard en T. Bakker, bei den te Amsterdam. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor derden stuurman groote handelsvaart: de heeren F. Baay en B. J. de Vos en voor stuurman groote sleepvaart: J. Berkhout. DEN HAAG. Geslaagd voor 3en stuurman groote handelsvaart: de heeren F. Baay en B. J. de Vos en voor stuurman groote sleepvaart: J. Berkhout. AMSTERDAM. Geslaagd: de dames M. C. Giethoorn en M. Pieper te Zwolle. DEN HAAG. Geslaagd voor akte B: de da mes L. A. Halderman, Zandvoort; E. de Jonge en A. E. Koopal, beiden te Leeuwarden; H Hoogerkamp, Wildervank; K. Hofman, Sneek en M. P. Boersema te Groningen- ken. De Bethlehem Steel bleef onbeïnvloed door het bericht, dat zij een proces in zake schending van patenten had verloren. Het waren opnieuw National Steel, die een gevoelig verlies leden en wel van VA dollar. Ook spoorwegwaarden, koperfondsen, oliewaarden, luchtvaartfondsen, public-utilities en chemische waarden lagen verdeeld in de markt. Van eerstgenoemden waren het Union Pacific, die het grootste ver schil te zien gaven, n.l. 1 dollar, terwijl van de oliewaarden Phillips Oil 1 dollar konden mon- teeren. Automobielwaarden, mijnen, rubbers, tabakken, aandeelen in fabrieken van electri- sche apparaten en warenhuisfondsen verlieten de markt na eenige kleine schommelingen, in prijshoudende stemming. Op deze afdeelingen gaven alleen Sears Roebuck een verschil, en wel een winst van 1 dollar te zien. Van de ove rige afdeelingen moesten equipmentshares en aandeelen in telegraafmaatschappijen een klei nigheid van hun koers afstaan. De totaal om zetten bedroegen 400.000 shares. Laatst gedane koersen Juni 16 15 14 Allied Chemical 1631/4 162% 164 American Can Co. 91 90 94% Am. Car F.dry 20% 21 22% Am. Rolling Mills 13Va 13% 13% Ara. Smelt Ref. 41% 41% 42 Am. Tel. Tel. 157% 158% 163 Am. Tobacco B. 81 81V4 83% Am. Waterworks 9% 91/2 9% Anaconda C poer 22% 23% 243/8 Atchison Topeke 27 27 28% Baltimore Ohio 4% 4% 5 Bethlehem Steel 54V2 54% 56% Canadian Pacific 41/4 41/3 4% Case Treshing 731/4 75 78 Chase National B. 32% 32 32% Ches. 6? Ohio 321/2 32% 333/8 Chicago Rock Isl. V< V4 1/4 Chrysler Motor 67% 67*1/4 70 Cities Service 5% 5% 5% Consol Gas N.Y. 30% 30 Vu 31 Continental Uil 231/2 23% 24 7 Dawesl. 21% 22 21% 5% Young 17% 18% 19 Dele ware Huds. 15% 15% 16% Douglas Aircraft 67 67 691/4 Dupont de Nem. 147 147% 148% Eastman Kodak 166 167 169 EL Bond Sh. 71/2 73/4 8 General Electric 34% 34% 35% General Motors 431/4 43t/4 44 Good Year 26% 263/4 28% Hudson Motor 43/4 4% 4% Illinois Central 1 1 3/8 11 12 Intern. Harvester 57 571/4 58% Intern. Nickel 47% 47% 48% Intern. Tel. Tel. 6 3/8 6% 6% Kennecott Copper 32% 32 33 Missouri Pacific Idem pret. 1 1 1 50% Montgomery Ward 49% 49 Nat. City Bank 251/2 251/4 253/4 Nat. Dairy Prod. 151/4 15% 151/2 New York Central 14 14 14% North Am. Av. 15% 15 15% North. Amer. n.a. 203/4 20% 21% Norfolk Western 184 184 186 Pennsylvania 17% 17% 17% Phillips Oil 36 35 35% Proctor Gamble 58% 58% 58% Publ. Serv. N. J. 35% 35% 36 Radio Corporation 6 6 6 Rep. Steel 15 143/4 15% Sears Roebuck 75 74 75% Shell Union Oil 11 11% 11 Soeony Vacuum 11% 11% 11% Southern Pacific 12% 12% 12% Southern Railway 14 '/8 141/8 15% Standard' Brands 6% 6 3/8 6 Stand. Oil of N.-J. 42-% 42 431/4 Pidewater Ass. Oil 12-/4 12% 12% Union Pacific 93 94 94% United Aircraft 36 36% 37% United Corp A. 2V4 2 3/g 21/2 IT. S. Leather U. S. Rubber 4C% 40 42% U. S. Steel 46 45% 471/2 Western Union 19% 19% 20 Westingh. Electr. 961/4 95% 99% Woolworth Building 47 46% 47% S ex. dividend ex coupon, -t- nieuwe aandeelen gedaan en laten t bieden nominaal NEW YORK, 16 Juni Slotkoersen Juni 16 15 14 Brussel 17.00 17.00 17.01% Rome 5.26% 5.26% 5.26% Bern 22.53 22.53% 22.54% Madrid Oslo 22.52 22.52% 22.53% A'dam 53.10 53.08% 53.091/2 Londen 4.68.%; 4.68% 4.68 yV Parijs 2.64Ü 2.65 2.65 /e Berlijn 40.11 40.11 40.11 16 Juni NEW YORK, 16 Juni 15 Juni 16 Juni 15 Juni Suiker Juli 1.86-87 1.85-87 Jan 1.93-95 1.93-94 Sept. 1.92-93 1.91-192 Mrt. 1-97-98 l,i 5-96 Nov 1.98 1.97 Mei Dec. Mrt. Katoen Juli 9.23 9.24 Jan 7.99 8.03 Oct. 8.37-38 8.40 Mrt 7.92-93 7.93 Dec 8.10 8.13 Mei 7.85-86 7.87 Koffie (Rio - Nieuw contract) (Santos) Juli 4.32- 4.27 Mel Sept. 4.22- 4.20 Jull 6.02- f .97 Dec 4.24- 4.22- - Sept. 6.07 6.01 - Mrt. 4.43- 4.40- Dec. 6.12- 6.06 -- Mel 4.46- 4.43 - Maart 6.16-17 6.11 Dec. -. Mei. 6.20 6.14 Rubber Standaard Juli 16.17— - 16.22 Jan 16-30 16.30 Sept 16.24- -J- 16.24 Mrt 16.33- f 16.34 Oct 16.26 16.25 Mel 16.35 16.36-- Dec 16.25 - 16.28-f Dec Tin Loco 48.75 48.75 rem. 48.65 48.65 BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN, aangekomen 15 Juni, Lenhart, Huaïkswall (voor Zaandam); Hemdrika Johann»» m.s„ Hamburg; Clytoneus, s„ Java. 15 Juni, Hercules, s., Hamburg; Plawsworth, Newcastle; Ariadne, s., Hamburg; Venersborg, b" Rotterdam (voor Velsen); Jutta. s., Rotterdam- 16 Juni, Dorine, s„ Casablanca; Moss BtoS®' s., Swansea: Crackshot, s., Gdynia; Lowestd Trader. s., Yarmouth (vöor Wormerveer). Vertrokken 15 Juni, Ella, s., W.-HartlepoW; Evertsen>, m.s.. Rotterdam; Cabo. m'.s., Londen. Gruno, mm.. Hamburg; Lilly, s., Swansea. 16 Juni, Sturmfels, s.. Antwerpen; Karl L°°nj hardt, (ex Marietta), s., Rotterdam; British tank, Abaó'an. Aangekomen 16 Juni, Baam, s., Antwerpen. Capella, s., Hernosand (voor Zaandam). Vertrokken 16 Juni. Tamwarth, s.. de Tyne. Vertrokken 16 Juni, Planwsworth, s.. Blytn. Atlas, m.s., Anewerpen; Bödnant, s., Cardiff: SK»* gul, s., Malmo; Doros, m.s., Kopenhagen; Euterp0' s., Gothenburg; Helder, s., Oise, m'.s., Parijs. AMSTERDAM, aangekomen 15 Juni, Hendrik» Johanna, Hamburg, meel, Steiger H. A. Scheepvaart Bedrijf Gruno; Clytoneus. JaVj stukgoed. Borneokaa'e, Meyer en Co's Scheep vaart Mij. 16 Juni, Hercules, Hamburg, stukgoed, SurE»' trakade. Verg. Cargadoorskantoor; Flawswor-»; Newcastle, steenkolen, Rietlanden, Ruys en Co, Ariadne. Hamburg, stukgoed Sumatrakade, Verg- Cargadoorskantoör; Jutta, Rotterdam, 1®?"?' Rietlanden, Scheepvaart Bedr. Gruno; Dorin0' Casablanca, fosfaat, Fosfaatfabriek d'Arnaud eI, Co; Moss Rose. Swansea, steenkolen. Hoofdkane^ Oost. Ned. Beur., kantoor; Crackshot. Gdyhla; steenkolen. J. P. Coenhaven, Ned. Steenkol®" Handel Mij. Aangekomen 16 Juni, Baarn, Chili, laatst Ant werpen), stukgoed, Surinamc'kade, vrachtuïa1** Junior, Gershoy, repareeren. Kromhout, Scheep'* Bedr. Gruno: Venersborg, Skutskar laatst Velsem stukgoed, Handelskade, Verg. CargadoorskantooL Twin, Zwolle, uitklaren, Steiger H. A. L., "a* genborg. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. DRACO, uitreis, pass. 15 Juni Prawlepoint. BODEGRAVEN, 14 Juni van Talcahuano na»1 San Antonio. CRYNSSEN, uitreis, 14 Juni van Barbados. POSEIDON, 14 Juni van New York naar Indië. t AMOR, 16 Juni van New York naar We61 Indië. VAN RENSSELAER, 16 Juni van New Y°rfr naar West-Indlë. AGAMEMNON. 16 Juni van Amst. te R'dam- OBERON, 16 Juni van Amst. te Rotterdam'. GANYMEDES, 16 Juni van Amst. te R'dam- BAARN, thuisreis, pass. 16 Juni v.m'. 4 uw Vlissingen van Antwerpen. BENNEKOM, 14 Juni van Arica naar Molen1*"' DEUCALION, 15 Juni van Varna naar C°° Btanza. FAUNA, 15 Juni van Thessaloniki naar Istan' boul. IRENE, 15 Juni van Genua naar Livorno. MARS, 15 Juni van Suzak naar Split. MEROPE, thuisreis, pass. 15 Juni v.m. Lydd. PLUTO, rfaar Kopenhagen, pass. 16 Juni Ho* tenau. PYGMALION, 15 Juni van Pireaus na» Calamata. r STUYVESANT, 15 Juni van Barbados na»* Amsterdam,'. ULYSSES, naar Antwerpen, pass. 16 Juni v.m- OUGSS3Ilt VULCANUS, naar Malaga, pass. 15 Juni n-n<' Gibraltar. HERCULES, 16 Juni van Hamburg te Art*» ARIADNE, 16 Juni van Hamburg te Amst. AURORA. 16 Juni van Tanger naar Gibral -<* DEUCALON, 16 Juni van Varna te Constanza- EUTERPE, 16 Juni van Amst. te Gothenburg- DOROS. 16 Juni van Armst. n. Kopenhagen- HELDER. 16 Juni van Amst. naar Chili. PYGMALION. 16 Juni van Piraeus te Calama**" VULCANUS. 16 Juni van Malaga naar Or»»* BAARN, 16 Juni van Antwerpen te Amsterdam' IRENE, 16 Juni van Genua te* Livorno. t TRAJANUS, 15 Juni 9 uur 45 n.m. van Alt6" te Hamburg. KON. HOLE. LLOYD SALLAND, 14 Juni van Amsterdam te B.-Aire„ WESTLAND, thuisreis. 15 Juni n.m,'. 7 uur vaI Stntos. MIJ. NEDERLAND TARAKAN, thuisreis, 16 Juni te Rotterdam. SALEIER, thuisreis, 15 Juni te Marseile. JOHAN VAN OLDENBARNEVELTuitreis. Juni van Southampton. POELAU BRAS. thuisreis, 16 Juni te Sues. SALETER, thuisreis, 16 Juni van Marseille- TARAKAN. 17 Juni v.m'. van Java te Amst®* dam verwacht. POELAU LAUT, uitreis, T6 Juni te Genua- MARNIX VAN ST. ALDEGONDE, thuisreis Juni van Singapore. ROTT. LLOYD DEMPO. toeristenrels, 18 Juni te Rotterdam* JAPARA, uitreis, pass. 15 Juni Gibraltar. KEDOE,, 16 Juni van Java te Rotterdam.'. - KOTa RADJA, uitreis, pass. 15 Juni Kaap PALEMBANG, thuisreis, 21 Juni v.m. 5 uur Mrrseille verwacht. SLAMAT, uitreis, 16 Juni te Marseille. TAPANOELI, thuisreis, pass. 16 Juni Perim- HOLLAND—AMERIKA LIJN BILDERDIJK, 15 Juni van Rotterdam te N° York. K VEENDAM, toeristenrels, 15 Juni te New Yor»' BREEDIJK, 15 Juni van New-Orleans O" Rotterdam'. - DAMSTERDIJK, uitreis, 14 Juni te San Fra B'EÉMSTERD'IJK. uitreis, 16 Juni te Antwerp00 LEERDAM, uitreis 16 Juni te Antwerpen. DINTELDIJK, 18 Juni van Pacific Kust Rotterdam. DELFTDIJK, uitreis, 15 Juni te Newport. DRECHTDIJK, uitreis, 14 Juni te Seattle. MIJ. OCEAAN MELAMPUS, 15 Juni van Suez naar Java. ALCINOUS, 15 Juni van Hamburg te New VER. NED. SCHEEPVAART MIJ. HOLLANDAUSTRALIË LIJN ARENDSKERK, 16 Juni van Bremen te Ham burg. HOLLAND—O.-AZIE LHN GROOTEKERK, uitreis, 16 Juni van Suez. HOLLAND—AFRIKA LIJN BLOEMFONTEIN, thuisreis, 15 Juni te SPRINGFONTEIN, uitreis, 16 Juni te Dar eS Salaam.'. NED. IND. TANKSTOOMBOOT MIJ. PHOBOS, 13 Juni van Marseille naar Gibraltar- 16 CHICAGO, 16 Juni 16 Juni 15 Juni 16 Juni 15 Juni Tarwe Haver Juli 72% - 73%-73 Juli 33% 33% Sept 73-73% 73%-% Sept 32 - 31 3/4 Dec 741/8-1/4 74%-% Dec. 32% 321/4 - Mais Rogge Jull 49% 49% Juli 50% 511/4 - Sept 51 50% Sept 523fe -1/2 52%- Dec. 51% 511/4 Dec 54%-- 54 Reuzel Jull 6.25 6.20 Oct. 6.42 6.40 Sept 6.40 6.35 Dec. 6.50 6.47% WINNIPEG, 16 Juni 16 Juni 15 Juni 16 Juni 15 Juni Tarwe Gerst Juli 61 V-s 61% Jull 38% 38 3/8 - Oct 62% 62%-- Oct. 37%-- 38 Dec. 63% 64 Dec. 37% 373/4-- Rogge Lijnzaad Jull 46 46% Jull 143%- 143 Oct 47 473/8 Oct 142 - 142 Dec. 47 47% - Mei Haver Juli 30% 293/4 Dec. 291/4- 28%- Oct. 29% 29% Opgegeven door v. Graaf en Co. N.V. Afd. Handelsinformaties Failliet verklaard 15 Juni: G. Vleeming, wonende te Amsterdam; Pretoriusplein 8, era E. J. Vleeming, wonende Amsterdam, Transvaalstraat 97. leden der na- nootschap onder firma Gebr. Vleeming, oorspr kelijk gevestigd te Amsterdam, Fretoriusstraat JL R.c. mr. J. Heemskerk, curator mr. S. Boas, Texstraat no. 35. L. B. Huizink, drogist, wonende te ifj. sterdam, Geulstraat 26 huis. R.c. mr. c* t Heemskerk. Curator mï. S. Boas, Den Texstr"* 35, Amsterdam. J. Lammerink, wonende te Amsterdam. Jfuf. d'erdijkstraat 141 I. R.c. mr. C. J. Heemskerk, mr. W. F. Schokking, Leidschestraat 86. - sterdam. A, de Bruin, groentehandelaar, woneP te Bussum. Huizerweg 41. R.c. mr. C. J. H^P j kerk. Curator mr. H. G. van Veen, Curacaol» 25, Hilversum'. W. J. Otterspoor, Velp, gem. Rhede b Mariastraat 5. R.c. mr. H. R. de Zaayer. Cura mr. C. de Kempenaer, Arnhem. „c. W. J. Geurds Sr., kleermaker, Zevenaar. mr. H. R. de Zaayer. Curator jhr. mr. H. u* van Nispen tot Pannerden. Arnhem'. B. H. Bente, koopman, Arnhem, DTle».f| ningendwarsstraat 37. R.c. mr. H. P. de ZaS) curator mr. E. Visser, Arnhem. ,5. J. van der Ploeg, Arnhem, Kortestraat R.c. mr. H. R. de Zaayer, Curator mr. C. de He penaer, Arnhem. J. de Groot, reiziger em koopman, te Be warden, aan de Bleeklaan 79. R.c. mr. S. N- y Opstall, curator m*r. M. S. van der Goot, chef ter Griffie der Arrondissements-Rechto te Leeuwarden. L. G. Fokkema, timmerman (lid van de g. L. en S. Fokkema). Huizum, RuysdaelstraM B.C. mr. S. N. van Opstall, curator mr. N. Hee** kerk, Leeuwarden. r rrPa Tj. Kuipers, timmerman (lid van de L. en S. Fokkema). te Leeuwarden, Ruusbf00 j. straat 30. R.c. mr. S. N. van Opstall. Curator N. Heemskerk, Leeuwarden. .„p-, A. van Eist, pensionhouder. ILeeuWaï° ]j. Achter de Hoven 2 a. R.e. mr. S. N. van OV3 Curator mr. J. Vis, Leeuwarden. „rii*19 F. Vreuls. koopman, wonende te KerK'^f. aan de Koestraat 25. R.c. mr. Petit, Curator Hensgens, Heerlen. 0e' Handelsvennootschap onder de firma jj- broeders Dardlng, in liquidatie, te Venlo, en' te nooten H. H. Dardlng en Th. H. F. Darding'cp, Venlo. R.c. mr. J. Jurgens. Curator mr. J. Tru> Vemlo. e.t* P. M. Verleysdonk, landbouwer, Horn, m*r. J. Jurgens, Curator mr. F. Nederveen, v mond. Opgeheven wegens gebrek aan actief, de lissementen van: A. W. Bernards, HeiloO; G- 4' zert. Amsterdam; A. Holtman. Amsterdaur Kiralv, Amsterdam; A. Kennis, Den Bosch'. 0' Snoodijk. weduwe van J. J. de Jonge, G°^'aaJ" van Oostrum. Utrecht; M. J. van 't End. tensdijk; C. A. Middelkdop, Zijderveld, ge®€ EVerdingen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2