Acht jaar werkloozenzorg R.K. Staatspartij I I I lO-iO VAJV LIEMT, W. J. B. I I Katholieken, CASSO-BANK N.V. Haarlem, 17 Juni STOFZUIGERS DOOR DE CRISIS JAREN Vj| NEDERLANDSCHE HANDELMAATSCHAPPIJ,N.v. OPTICIEN ERDTSIECK OPTIEK ERDTSIECK 2 STEM-FOUTEN HAARLEM CREDIETEN EFFECTEN De Raadsverkiezingen ZATERDAG 17 JUNI 1939 Wethouder van Liemt en Maat- Schappelijk Hulpbetoon hebben het volle vertrouwen van de getroffenen Millioenen- ondersteuning ^as. b, bJimi De heer W. J. B. van Liemt °rhen Cijfers en verbeteringen Agentschap HAARLEM Groote Houtstraat/Groote Markt Telefoon 13990 (3 lijnen] Wij leveren reischèque's voor Hongarije, Joego-Slavië en Tsje- cho-Slowakije. - Vraagt ons alle gewenschte inlichtingen De film „Jongensstad" 51.000 entree-bewijzen werden verkocht deeli mede, dal hij ingaande heden is verbonden als leverancier aan alle zieken fondsen TEL. 19223 - ZIJLSTRAAT 57 HAARLEM Om GOED en GELDIG te stemmen moet 21 Juni a.s. slechts alléén het hokje voor den naam ROOD worden gemaakt. Geen strepen of andere bijvoegsels, anders is het biljet ONGELDIG. 1 3 Maandag 19 Juni, 's avonds 8j uur, spreekt Pater HENRI DE GREEVE IN DE GROOTE CONCERTZAAL. In deze vergadering zal het Gemengd Koor St. Caecilia (110 personen) eenige nummers ten gehoore brengen. Deze vergadering is ZONDER toegangsbewijs GRATIS toegankelijk voor alle R.K. kiezers en kiezeressen. Welke vermeden moeten worden ONZE VLOOT Jaarvergadering afd. Haarlem De Gemeenteraadsverkiezing kent vooral in dezen tijd Uw plicht Het drama te Koedijk En het biechtgeheim EXAMENS „ST. GREGORIUS- VEREENIGING" Altijd Dame - altijd Heer 't geheele jaar door, daar zorgt de firma DE NEEF wel voor JAC COUPEURS - KLEERMAKERS KRUISWEG 59 tegen zakelijke en persoonlijke zeker heid. of in blanco. Aan- en Verkoop. Voorschot in rek. ct. AGENDA Bioscopen 18 Juni Bioscopen 19 Juni Bioscopen Apotheekdiensten De Stofzuiger Centrale Hageman Ged. Oude Gracht 52 - Telef. 12762 Hulp bij de stembus STAD Toen de heer W. J. B. van Liemt in 1931 wethouder gekozen werd, nam zeer kort öaarna het aantal werkloozen en armlastigen belangrijk toe, zoodat de overname der porte- ^Uille van armenzorg en werkloosheidsbestrij- van zijn voorganger, Mr. Heerkens Thijs- 'etl' van den aanvang af een goede vervulling V'ari het wethouderschap op de proef stelde. bestond toen nog het Burgerlijk Armbestuur, Waarvan de wethouder ambtshalve voorzitter Be overgang van het Burgerlijk Armbestuur, gaande 1 Januari 1933, in een zuivere ambte- 'iken dienst onder den naam Maatschappelijk ?ulPbetoon, noodzakelijk geworden omdat de geding van een zoo belangrijk deel der ge- T^ntelijke inkomsten aan armenzorg wel on- *r directe verantwoordelijkheid van het ge- een.tebestuur diende te worden gesteld, had t°°i'al voor den wethouder het nadeel dat hij (?°r het vervolg verstoken zou zijn van de ad- j'^Zen zijner medebestuurs1eden, van wie ver' ^billende reeds jaren geregeld contact met do bdersteunden hadden gehouden. Van dien tijd t vormde de wethouder vrijwel het eenige con- act uit de burgerij met de ondersteunden, s Van steeds meer gezinnen werd het dagelijk- k levensonderhoud afhankelijk van het 0Matschappelijk Hulpbetoon, te meer, omdat, 3 al weer door de ongunstige tijdsomstan- jj'Sheden de hulp van kerkelijke en particuliere efdadigheid geen gelijken tred kon houden met toenemende werkloosheid en daarmede ge aard gaande verarming. "et streven om den arme in materieelen 'n zijn lot zoo draaglijk mogelijk te maken, ,.ei'd moeilijker naarmate de financieele toe- and der gemeente steeds meer de grootst mo- SeHike soberheid vereischte. *let onder deze omstandigheden ieder naar j,r'n zin te maken is op het terrein van armen- °r§ niet mogeMjk, maar zou bovendien getui- b van een slap beleid, omdat er nu eenmaal onder de gesteunden een aantal menschen die het onmogelijke eischen. Er bereiken j.eb Wethouder aan zijn persoonlijk adres dage- Iks een aantal brieven van gesteunden en het j3btal verzoeken om een persoonlijk onderhoud 2 Piet minder groot. De meeste betreffen ver aten om meer steun, om kleeding, enz., maar ,MUerkelijk js dat tegenover het aantal klach- het aantal betuigingen van dankbaarheid 'r de ontvangen hulp. in den loop der jaren v0o; st<*ds grooter is geworden. Geleidelijk is bij een groot deel van de Gesteunden het vertrouwen ontstaan dat de dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon en öe Wethouder die dezen dienst onder zijn b°ede heeft, al het mogelijke doen. om het 'ot (jer Werkloozen en armlastigen zoo draag- 'ijk mogelijk te maken. Demonstraties en °Ptochten van werkloozen behooren in deze stad dan ook reeds lang tot het verleden en °°k het aantal gevallen van individueele °rdeverstoring bij Maatschappijk Hulpbe- toon is hoe langer hoe kleiner geworden. a,^e rijkssteunregeling voor werkloozen moge s voordeel hr/jben dat zij over het geheele (jbd een zekere uniformiteit in de verzorging r Werkloozen heeft gebracht, daar staat te- q P°ver dat zij door het groote aantal binden- Ji?, bepalingen, waarvan de naleving afhanke- J is voor het behoud van rijkssubsidie, wei- ruimte laat voor individueele hulp in bij - 'icicre omstandigheden. Echter wordt ook in °Pzicht gedaan, wat maar eenigszins mo- V ifb is. Hiertoe wordt meerdere malen ge- (ji Üt gemaakt van de mogelijkheid om een Pieren armslag toe te passen. 8c, e meeste zorg baren de gevallen van men- 'en die het vroeger zeer goed hebben gehad 0 thans buiten hun schuld in kommervolle handigheden zijn geraakt. Hun eerste gang j het Maatschappelijk Hulpbetoon valt ont- er ehd zwaar en het ligt voor de hand dat t06v<>oral onder hen verscheidene zijn die hun bern ht eerst bij den wethouder zoeken. Een hm ehigend woord van dezen heeft velen ge oipe- Gezip om die vrees in het belang van hun tijjh te overwinnen. Zijn jarenlange relaties hen Haarlemschen Middenstand en zijn 'cii i hennis van menschen en toestan- hoe heze stad, vormden daarbij een niet ge- G.te waardeeren brug voor een spoedig we- bds begrijpen. 1 van bijkomstigheden, zooals de distribu- Pifj Van goedkoope levensmiddelen, de voorzie- 5chmln Sleeding, dekking en schoeisel en ver- andere, vormen een voortdurende derf). Waarbij de inschakeling van den mid- Schiii d in deze stad voor de levering der ver- Vau n<te artikelen steeds de volle aandacht hen wethouder heeft. met al mag zonder overdrijving ge- ?°8h worden, dat dank zij den zorgen van gemeentebestuur, maar in het bijzon- van den heer Van Liemt, die als wet- hder voor dezen belangrijken dienst ai'aan thans gedurende twee zittings- vioden zijn volle werkkracht heeft gege- het maatschappelijk hulpbetoon in den 0 'bsten zin, in deze stad wordt verzorgd d6 6en wi-'ze' wclke ook in vergelijking met andere steden goed mag worden ge- hoe md. estendiging van dezen toestand in de jp,^lenhe vier jaren zal dan ook ongetwij- hoor een groot deel van de burgerij worri„„ .....-.•-v.. *0] gewenscht. Moge daaraan de wensch rhen toegevoegd dat een verbetering van den algemeenen toestand, het wethouder schap voor sociale zaken in die komende vier jaren belangrijk zal verlichten. Wij hadden dezer dagen nog een onderhoud met weth. van Liemt en vroegen hem bij die gelegenheid eenige frappante vergelijkende cijfers. De uitgaven voor het Burgerlijk Armbestuur, aldus de wethouder, bedroegen in 1931 819.590.22, waaronder begrepen voor onder steuning van werkloozen bijna drie en een halve ton. In 1937 zijn de uitgaven voor Maat schappelijk Hulpbetoon geweest ruim drie mil- lioen, waaronder voor werkloozen-uitkeering ruim 1.145.000. Hieruit volgt, dat de bruto- uitgaven voor armenzorg van 473.000 in 1931 zijn gestegen tot Y893.000 in 1937 en die voor werkloozen van 346.000 in 1931 tot 1.145.000 in 1937. Hierbij is nog niet gerekend de steun aan werkloozen bij den gemeentelijken dienst der Werkloosheidsbestrijding. „En hoe staat het met den steun in natura?" vroegen wij den wethouder. „Laat ik ook voor dit onderdeel enkele cij fers noemen," aldus de heer van Liemt. „Bui ten de wekelijksche uitkeering in geld, werd in 1937 een bedrag van 45.433.11 uitgegeven voor geneeskundige hulp, versterkende midde len enz. 'En ruim 16.000 voor recepten en ge neesmiddelen. Tn 1937 werden gedistribueerd 104.382 kilo gram margarine, 45.465- kilogram bak- en braadvet, 64.790 kilogram gehakt in blik en 53.922 blik in tomatensoep." „Het is wel eens goed", ging de wethouder voort, „om bij deze gelegenheid eens te wijzen op de verbeteringen, die de laatste jaren in de steunregeling zijn gekomen. In 1937, toen mi- nister Slingenberg aan het bewind was, werd ingevoerd vrijlating van de verdiensten van 4 voor de meerderjarige en 2 voor de min derjarige kinderen. De spaarregeling van minister Romme heeft in Haarlem succes geoogst. Ruim 60 pet. van de daarvoor in aanmerking komenden namen deel. Dan is er nog verlenging van den ter mijn voor brandstoffen toeslag en verhooging hiervan van 1.tot 1.30 gedurende een deel van den termijn; extra-bijslag aan ge zinsleden hoven 18 jaar, die reeds gewerkt hebben en thans weer werkloos zijn; invoering van steunregeling 'voor kleine landbouwers en kleine tuinders; vrijlating van aftrek op steun van de verdiensten van vrouwelijke dienstboden. Nu de film „Jongensstad" niet meer in onze stad te zien Is, hebben wij de directie van het „Luxortheater" gevraagd of het succes met deze prachtige en door ons herhaaldelijk aan bevolen film in cijfers is om te zetten. De directeur, de heer de Kuijper, deelde ons mede, dat „Jongensstad" 163 voorstellingen be leefde en bezocht werd door 51000 personen. De collecte, die bij den uitgang voor de Kruisvaarders van Sint Jan gehouden werd heeft ruim 1000 opgebracht. De conclusie lift voor de hand: goede films zijn succes-films. LIEMT, W. J. B. van KLEIN, M. L. A. BIJVOET, Mr. Dr. F. A. CASTRICUM, J. Ph. H. KLEIN SCHIPHORST, H. J. L. HILBRINK, M. C„ Arts KESSEL, J. G. van VELDT, A. J. van der WOLFF, Ch. C. BRANDENBURG, C. A. HOOIJ, Th. S. J. ANGENENT, A. J. M. BEEK, H. H. A. van SCHREURS, Mr. Dr. A. F. H. HEERKENS THIJSSEN, Mej. C. M. BONFRER, J. M. CAMPAGNE, Dr. C. BEEK, W. Th. A. van In den goeden, „ouden" tijd was het stem men bij verkiezingen doodeenvoudig; er waren slechts weinige partijen en op het stembiljet was de persoon van ieders keus heel gemakke lijk te vinden. 't Ging allemaal echt knus en van ouder op kind was men vertrouwd geraakt met de stem-techniek. Bij de invoering van het stelsel der even redige vertegenwoordiging kwam de groote verandering: men moest voortaan één van de abnormaal talrijk geworden partijen stemmen en desgewenscht nog een speciale(n) per soon uit een of andere partij-lijst opduikelen bovendien. Het stembiljet nam gigantische afmetingen aan; wij hebben het immers beleefd, dat er voor een Tweede Kamer-verkiezing niet minder dan twee en vijftig partijen met ieder tien a twintig candidaten op het stembiljet paradeer den; het werd een puzzle, de partij en de(n> candidaat zijner keuze te vinden. En dat op het voor veien zoo benauwende oogenblik in het enge stemhokje! Is het wonder, dat er talloos vele stembil jetten verknoeid werden? En dat het stem recht slechts ten deele tot zijn recht kwam? Latere wetgeving heeft meer ordening ge schapen; het aantal partijen is aanmerkelijk verminderd; het stembiljet is overzichtelijker ge worden; er heeft zich onder de kiezers eer. zkere routine ontwikkeld maar na zooveel jaren van oefening blijft het aantal ongeldige stemmen nog steeds ontstellend groot, en wij herhalen wat wij gisteren schreven: „Jammerlijk is het, bij iedere stemming voor Kamer, Staten en Gemeenteraad telkens weer te moeten constateeren, dat een naar verhou ding zoo groot aantal stemmen niet tot zijn recht komt, doordat het stembiljet niet goed gehanteerd is." Het stembiljet is vereenvoudigd, maar de fou tieve invulling van het stembiljet blijft aan de orde van den verkiezingsdag. Wij zetten gisteren uiteen, dat men op be hoorlijke wijze zijn stemplicht vervult door alleen maar het witte puntje in het zwarte vakje vóór den naam van den eersten candidaat der katholieke lijst rood te maken, niets minder, maar vooral niet meer!!! Iedere bijvoeging, ieder overig rood stipje of streepje maakt het stembiljet ongeldig. Maar nu zijn er kiezers en kiezeressen, die er de voorkeur aan geven, niet het bedoelde witte puntje rood te maken, doch een rood kringetje te trekken om het rangnummer boven de fa voriete lijst, meenende aldus de Roomsche lijst gestemd te hebben; anderen meenen aan hun stem kracht bij te kunnen zetten door een pijltje te teekenen in de richting van hun stem-punt of door een kordate streep te zetten onder den naam van hun candidaat; niet zelden komt het ook voor, dat men een wit puntje in een zwart vakje rood maakt achter den naam van den partij-candidaat; sommigen meenen zelfs hun handteekening onder het stembiljet te moeten zetten! Weer anderen vinden er vermaak in, een of andere leuke opmerking op het stembiljet te maken. Het is voorts gebeurd, dat de leden van een stembureau zich verbaasden over het lange uitblijven van een kiezer in zijn stemhokje een kiezer, die zich tot taak stelde alle op het stembiljet aanwezige witte puntjes rood te maken; hij rekende erop, dat men er hem dan zeker niet van zou kunnen beschuldigen, zijn stemplicht verzaakt te hebben! Alleen het eene witte puntje in het zwarte vakje vóór den naam van den eersten (boven sten) candidaat der katholieke lijst mag rood gemaakt worden met het in het stemhokje aan wezige potlood. Voorkeurstemmen buiten beschouwing ge laten. Verder mag er niets gebeuren. Heelemaal niets! In hotei Lion d'Or werd gistermiddag de jaar lij ksche aigemeene vergadering gehouden van de afdeeling Haarlem en omstreken van de Koninklijke Nederlandsche Vereeniging „Onze Vloot". Nadat de verschillende jaarverslagen waren uitgebracht herkoos de vergadering de perio diek aftredende mr. J. N. J. E. Heerkens Thijs- sen J. Lucassen en L. van Bos. Ook de zittende leden van het' dagelijksch bestuur werden her kozen. De heer L. J. van Rossum, de voorzitter, werd afgevaardigd naar de aigemeene vergade ring der vereeniging. Er werd tenslotte een lezing in het vooruit zicht gesteld, door een deskundige te houden, over de inrichting en de waarde van slagsche pen. B. en W. van Haarlem brengen ter openbare kennis, dat op Woensdag 21 Juni 1939 \an des voormiddags acht uur tot des namiddags vijf uur zal geschieden de stemming ter verkiezing van de leden van den raad dezer gemeente. Herinnerd wordt aan de verplichting, opgelegd bij artikel 72. tweede lid der kieswet, dat ieder, die volgens de kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, zich binnen den voor de stemming bepaalden tijd ter uitoefening van zijn kiesrecht moet aanmelden bij het stembureau van het voor hem op de kiezerslijst aangewezen stemdistrict. De kiezer, die aan deze verplichting niet vol doet, wordt, tenzij van een geldige reden van verhindering blijkt, gestraft met een geldboete van ten hoogste drie gulden. Indien tijdens het plegen van de overtreding nog geen twee jaren zijn verloopen sedert eene vroegere veroordeeling van den schuldige wegens gelijke overtreding onherroepelijk is geworden, wordt geldboete van ten hoogste tien gulden op gelegd. Tevens wordt de aandacht gevestigd op: Artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende: „Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voor schrift uitgeschreven verkiezing deelneemt wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar." Artikel 150a der kieswet, luidende: „Hij die bij een verkiezing als gemachtigde stemt voor een persoon, wetende dat deze overleden is, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste duizend gulden." Wij staan weer aan den vooravond van een verkiezing. Andermaal worden wij dus opgeroe pen om door onze stem te bepalen, wie onze vertegenwoordigers zullen zijn. Het betreft nu de verkiezing voor leden van den gemeenteraad. Ook op het terrein van de gemeentepolitiek zijn het tenslotte de beginselen, die riching en leiding moeten geven. Dit klemt thans meer dan ooit! Wij bemerken het immers bijna dagelijks hoe fel verschillende groepen zich tegenover ons, ka tholieken, plaatsen. Het schijnt wel of men slechts met angst en vrees onzen gestadigen groei in den lande kan gadeslaan. Dat kan niet voort spruiten uit angst, dat wij de rechten van an deren niet zouden willen erkennen en eerbiedi gen. Die vrees moet een andere oorzaak hebben. Men weet zeer goed, hoezeer wij nog vrijwel overal en in velerlei opzicht achtergesteld wor den en men vreest, dat wij daartegen ernstige bezwaren hebben. Ziedaar wat volgens onze overtuiging de reden moet zijn van de overal waarneembare actie te gen de katholieken. Men denke slechts aan de hetze inzake Oss. Wie niet blind is, ziet hoe men zich allerwege tegenover ons stelt. Maar dat plaatst ons dan ook voor een dub belen plicht n.l. met nog grooter kracht streven naar de doorwerking van onze beginselen en ons teweer stellen tegen de achterstelling die wij schier overal nog ondervinden. Is. om slechts een enkel voorbeeld te noemen, ook in onze gemeente op zoodanige wijze reke ning gehouden met de katholieken, dat wij te vreden kunnen zijn? Welke functies van betee- kenis worden er in onze gemeente waargenomen door katholieken? Wij verlangen niet dat alles met een schaartje geknipt wordt, maar wij zien geen enkele reden voor de ook hier tot uiting komende achter stelling? Katholieken, sluit uw oogen niet voor den open lijken en heimelijken strijd, welke er tegen ons ge voerd wordt. Meer dan ooit is het plicht schou der aan schouder te staan en onze beginselen van recht en liefde, van recht en orde, uit te dragen. Stemt dus allen op 21 Juni op de lijst van de R. K. Staatspartij op W. J. B. van Liemt LIJST 2 Alg. R. K. Propagandaclub Van verschillende zijden wordt onze aandacht gevestigd op de volgende passage in een redac tioneel stukje in de Oprechte Haarlemsche Courant van Woensdagavond: „Als er dan ten overvloede nog een katho liek priester komt, die ontslagen van hel biechtgeheim meedeelt, dat de beklaagde hem in de biecht heeft bekend er wel eens over gedacht te hebben zijn vrouw te dooden, maar niet op dien mistigen Januari-avond toen hij met zijn auto te water reed De schrijver heeft hfet over het moeilijke ambt van rechter, waarbij hij het drama-Koe dijk aanhaalt als voorbeeld, maar hij vergist zich. De priester, die als getuige is opgetreden, heeft geen mededeelingen gedaan uit de biecht, doch uit een vertrouwelijk gesprek, dat tus- schen hem en beklaagde gevoerd is in de pas torie. Zelfs van dit vertrouwelijk gesprek heeft de priester, voor zoover wij weten, geweigerd iets te zeggen, totdat beklaagde zelf hem ver zocht het zwijgen te verbreken. Het biechtgeheim wordt nimmer geschonden en alle gebruik der biechtkennis buiten de biecht, dat eenigerwijze den biechteling zou mishagen, is den priester op zeer zware zonde verboden. Er zijn verschillende martelaars van liet biechtgeheim geweest en Gods Voorzienig heid schijnt op bijzondere wijze over het biecht geheim te waken. Alleen de instemming van den biechteling, heelemaal vrij, wezenlijk en duidelijk gegeven en daarna niet ingetrokken, kan zekere mede- deeling van de biechtkennis, of eenig gebruik daarvan buiten de biecht, wettigen. Een enkele maal komt het b.v. voor, dat de biechteling zelf den biechtvader verzoekt een mededeelmg uit de biecht te doen, omdat dit soms de eeni ge manier is om zich van een verdenking te zuiveren. Het stukje in de Oprechte Haarlemsche Crt. schijnt een door de redactie niet gewild misverstand te hebben verwekt, dat eenige op heldering verdient. Voor het zangersdiploma van de St. Gregorius Vereeniging slaagde de volgende heeren: N. Dankeiman, J. Groskamp, B. Kaart, Ch. Koe horst, S. Kuiper en J. Vos, allen leden van het Kathedrale zangkoor hier te stede. Als assistenten voor het knapenkoor van de Kathedraal slaagden voor het diploma „Gre- goriaansche Zang" de eerw. zuster Angèle en de dames N. Brosi, R. Jansen, T. Kraakman en F. van Schaick. ANNEX PERSERIJ - STOOMERIJ - VERVERIJ HILLEGOM: LISSE: Hoofdstraat 125 c, Hecrcnweg 177, Telef. 5671. Gebouw St. Bavo: Geel Wit, half 7; Gewone zittingen, 4 en 7 uur. Noordersportpark: Onthulling Mr. J. Ger- ritz-monument, 3 uur. Tcylermuseum: Expositie, 114 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 105 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Rembrandt: „Hermon and Irene Castle", 2.30, 7 en 9.15 uur (boven 14 jaar). Cinema: „Pacific Liner" en „Hotel Sacher", 2 en 8.15 uur (volwassenen). Luxor: „De gouden kooi", 2.30, 7 en 9.15 uur (boven 14 jaar). Frans Hals: „De zoon van Frankenstein", 2.30, 7 en 9.15 uur (boven 18 jaar). Moviac: „Drie blauwe jongens en een blond meisje", 2.30, 7 en 9.15 uur (alle leeftijden). Kunstzaal De Bois; Expositie 25 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 25 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Rebrandt: „Vernon and Irene Castle", 4.30, 7 en 9.15 uur (boven 14 jaar). Cinema: „Pacific Liner" en „Hotel Sacher", 2, 5 en 8.15 uur (volwassenen). Luxor: „De gouden kooi", 2, 4.15, 7 en 9.15 u. (boven 14 jaar). Frans Hals: „De zoon van Frankenstein", 2, 4.30 7 en 9.15 uur (boven 18 jaar). Moviac: „Drie blauwe jongens en een blond meisej", 2.30, 4.30, 7.15 en 9.15 u. (alle leeft.) Gebouw St. Bavo: Haarlem's Zanggenot", 8 uur; „De Forel", 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Gem. Concertzaal: Groote Propagandaverga- dering- R. K. S aatspartij. Henri de Greeve spreekt. 8.30 uur Teylermuseum: Expositie 114 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 10—5 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expösitie 10—5 uur. Rebrandc „Vernon and Irene Castle", 2.30, 7 en 9.15 uur (boven 14 jaar). Cinema: „Pacific-Liner" en „Hotel Sacher", 2 en 8.15 uur (volwassenen). Luxor: „De gouden kooi", 2.30, 7 en 9.15 uur (boven 14 jaar). Frans Hals: „De zoon van Frankenstein", 2.30, 7 en 9.15 uur (boven 18 jaar). Moviac: „Drie blauwe jongens en een blond meisje", 2.30, 7 en 9.15 uur (alle leeftijden). De Zondags- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waarge nomen door de volgende apotheken: Th. Klinkhamer, Koninginneweg 69; Grijseels en v. Hees, L. Veerstraat 14; Frans Hals-apotheek, Fr. Halsplein 1. Steeds geopend zijn: C. E. Schotman, Binnen weg 206208; Elswout-Apotheek, Bloemendaal- scheweg 341: Apotheek Aerdenhout Zandvoort- schelaan, tel. 26772; Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98. tel. 28197; de Bloemendaalsche Apotheek, Bloemendaalscheweg 85, tel. 22181. 45 bekende merken ook ln huurkoop Haarlem De leden der stembureaux hebben mede in verband met het stemmen bij volmacht van de militairen een instructie ontvangen, waarin onder meer voorkomt het verleenen van bijstand aan kiezers. Zij, die noch lezen noch schrijven kunnen, mo gen niet worden geholpen, evenmin de personen, die geestelijk achterlijk zijn, wijl deze 't ver mogen missen om deugdelijk te weten, wat zü doen. Lichamelijk behoeftigen. b.v. zeer bijzien de menschen of zij, die lamme, stijve of gebrek kige armen of handen hebben, mogen wel dege lijk door een ander worden bijgestaan. Omdat er een vorigen keer een voorzitter geweest is. die zulks verbood en zelf den kiezer ging helpen, is het van belang te weten, dat in bedoelde in structie de volgende zin voorkomt, en wel: onderstreept: „In de keuze van den persoon, die hulp zal verleenen, is de kiezer vrij." Daar hulp mag verleend worden, trachte men zich tijdig daarvan te verzekeren. Nog bij de laatste verkiezingen is het voorgekomen, dat er in een stembureau twee stemmen van oAwaarde werden verklaard, die zeer duidelijk op een be paalde lijst bedoeld waren; het bovenste hokje toch was op het eene biljet zoo royaal rood ge maakt, dat de stip va.u het tweede hokje ook die kleur had gekregen en op een ander biljet zag men een mooie roode stip achter in plaats van vóór den naam. De kiezers waren in beide gevallen zeker oude of gebrekkige menschen; zij hadden geholpen mogen en moeten worden. Hier ligt terrein braak voor de propaganda. ADJUWANDUS.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5