c arlen e's Dr. H. Colijn RANGEERDER OVERREDEN EN GEDOOD Kerkelijk leven eerste liefc e .1 ?C!n-e ging op den dichtsbijzijnden stoel DINSDAG 20 JUNI 1939 ^er gelegenheid van zijn a.s. zeventigsten verjaardag ver' scheen een extra-nummer van „De Standaard" Nationale figuur *JCHTCONGRES TE SCHEVE- NINGEN Interessante onderwerpen besproken RIJN- EN BINNENVAART Protest tegen tariefpolitiek der Spoorwegen HOLLANDSCHE NIEUWE VOOR DE KONINGIN De „Prinses Juliana" heeft dit zeebanket gevangen „Naar de nieuwe gemeenschap' Kader dag in het Ajax-stadion te Amsterdam GARANTIEPRIJS VOOR ROGGE? Nieuwe regeling in voorbereiding LIMBURG PARAAT BIJ LUCHTBESCHERMING Regeling intercommunale samenwerking TWEE KINDEREN GERED Kranig werk van militair VERKAPTE LOTERIJ? Maximum boete geëischt tegen ondernemer DUIZEND GLD. ONTVREEMD? Drie jaar gevangenisstraf tegen koopman geëischt AVONTURIERS OP PAD Na veel omzwervingen op Haagsch politiebureau beland WEER HET COUPEEREN VAN HONDEN Hooge Raad vernietigt een arrest STAKING TE NEEDE Niet-toekenning van Ioonsverhoo- ging de oorzaak JUBILEUM INDISCHE BATALJONS AARDSCHOKKEN IN INDIË Pater P. F. van Luyk 750ste Indië-vlucht Hedenochtend vertrok Viruly van Schiphol FRAUDE TE MAASTRICHT BAKKERSKNECHT STICHTTE BRAND Vijf jaar gevangenisstraf opgelegd UIT DE STAATSCOURANT Infanterie Rechterlijke macht Öonderdag a.s. bereikt onze Minister-presiclent leeftijd der sterken. En zooals dat meestal Kn verjaardag het geval is, dragen ook hier freest naaste bloedverwanten, ook het groot' b(j fle Sto g aandeel in de geschenkenvloed bij. „De ^ndaard", Anti Revolutiomiair Dagblad voor pierland, komt dan ook, zooals wij dezer e Sen reeds aankondigden, met een prachtig jj r.a"hummer uit, en deed tevens een keurig re ritlneringsalbum met vele foto's en caricatu- door Mary Pos verzorgen. £r 11 extra-nummer werkten velen mede. ae „mr- A- Anema, politiek-eindredacteur van Uit "Standaard" opent de lange rij; hij zet steeen' 1106 "de wisselwerking tusschen de diep- rn IHo persoonlijkheid en de vormen, w fr'fr zij zich in een leven van algeheele toe- baa aan de nationale zaak heeft geopen- H, d, Colijn gemaakt heeft tot wat een staats- d in Nederland slechts zeer zelden wordt: a Werkelijk nationale figuur. fe. Minister Mr. J. A. N. Patijn geeft 2aa van :Dr' ColÜn's Internationale werk meid, terwijl ook gelukwenschen van voor- brek(|Rande huitenlandsche politici niet ont- Eenige naaste bloedverwanten van den jarige, jj. a's zijn broer, burgemeester P. A. Colijn, en 0v hichtje Marianne Colijn, vertellen dan j 6*" ..Colijn thuis", terwijl oud-minister mr têek de wi!cle den „leider van een kabinet" bGf Dr- Nederbragt belicht de internationale n eekenis van den Staatsman, terwijl D. Hans jUn m het parlement schildert. J. Schouten ïatr nt den Leider der Anti-Revolutionnairc ö- 1J' terwijl journalist Colijn geschetst wordt. rij' A. Zijlstra. 10 anzelfsprekend wordt ook de militaire Bes h11 van den minister-president Colijn hfrC waarna Prof. dr. den Hartogh reis- frneringen ophaalt: feh groszer Herr", zei een gargon, die de «k ',ele wereld al was doorgetrokken, mij met aIende oogen. Ut^ns wenschte Dr. Colijn voor den maaltijd tjc ahders dan de verschillende „gangen" van «h 8root'e hotels. Hij wenkte een taxi-chauffeur biir2e':. -Buingen Sie uns nach einem guten k «erüchen Restaurant, so etwas von Sauer- aat und Schweinefleisch". Bilt verstehe," luidde het lachend gegeven eet,w.00r.|t en in een ommezien stonden wij voor I inrichting, waar het verlangde menu sma- iJk werd opgediend." 0,,r°L mr. L. A. Diepenhorst schrijft over RenJ11 a^s econoom; Mr. Baron van Wijnber- (1 a constateert met groote dankbaarheid hoe ij r dezen „Christen Staatsman" kloek de weg tüj V'czen' hoe, met toepassing van het „Chris- lah v°or alles", op staatkundig terrein, Neder- u ci als Christelijke natie zich zal kunnen ahdhaven. ^ud-minister Mr. Oud vertelt persoonlijke ritlheringen, terwijl een zijner principieels Seristanders, de socialist Dr. J. van den frpel hem roemt als nationale figuur; 0o'^en roemt Colijn als een nationale figuur Beh Zi^n Principieele tegenstanders op politiek urk d stemmen daarmede in. Die algemeene ^kenning is zeker, in deze orde van levens- tj arclen. het grootste voorrecht dat den zeven jarige kan ten deel vallen. jj0phhister Ch. Weiter bespreekt zijn koloniale 'Mek. En zoo wordt nog veel meer in div I fr'her over dj., colijn vertelt, over den mili- Si,r: den president-directeur der Vrije Univer se6'!" den Kamer-candidaat van Sneek, zijn voor de Zending, zijn dagelijksche htendwandeling. tt.fhes bijeen een zeer waardig verjaardags- ^chenk. Coj. Scheveningen is een internationaal licht jes gehouden. iic ®Zer dagen vereenigde zich een groep deel- &ti6ls voor een bespreking van de vorderin- °D het gebied der lichtmeting, een ander v:Mr, een discussie van drie toepassin- iVe,., Vah het kunstlicht: het licht bij de spoor- het licht in klaslokalen en de fabrieks- Öe chttng. In de Vereenigde Staten hebben Uit hcwwegen ter bestrijding van den achter- b6|5ang van het reizigersverkeer op groote schaal «f, pellend materieel vernieuwd en verbeterd Veei bh behalve aan de luchtverbetering b«f ZorS aan de verlichting besteed. Met veel bijstelling nam men verder kennis van de toepassing van natriumlicht op de Sen terreinen der Nederlandsche Spoorwe- Lezer dagen bezichtigde een groote groep Soudeniers de verlichting van het vliegveld jfhhol. oj11 andere groep deelnemers bezichtigde ïbijkr;r deskundige leiding vele schatten van het bij sfruseu.m en nam met belangstelling ken- mVan de daar geïnstalleerde verlichting. *Uto de later behandelde onderwerpen zij de fr°bielverlichting genoemd. Op deze verga- "ïer werd van Amerikaansche zijde bericht Zeer interessante proeven omtrent de zicht- heid op den weg bij nacht, waarbij o. a. ge bleken is, dat de autobestuurder voorwerpen en personen, die onverwacht voor hem uit het duister opdoemen, slechtsop de helft van den afstand waarneemt, waarop hij ze waar kan nemen, wanneer hij weet, dat ze op den weg aanwezig zijn, een punt dat bij het onderzoek van verkeersongevallen, die 's nachts gebeuren, zeker niet uit het oog verloren mag worden. Zaterdagavond boden de buitenlandsche gas ten, die ten zeerste zijn opgetogen over hetgeen hun in Nederland geboden werd, een avond partij in het Palace-hotel aan de Nederland sche deelnemers aan, waarbij de film werd ver toond, die in, 1935 van de vorige bijeenkomst der internationale verlichtingscommissie in Berlijn en Karlsruhe was opgenomen. Zondag gingen de deelnemers per extra-trein naar de schoone omgeving van Gelderlands hoofdstad. Maandag waren de laatste zittingen van het congres, terwijl heden een excursie naar de Zuiderzeewerken het einde van de tiende bij eenkomst van de Internationale Verlichtings commissie zal vormen. Te Rotterdam is de jaarvergadering gehou den van het Centraal bureau voor de Rijn- en Binnenvaart. De voorzitter van dit bureau, de heer J. Roelofs Azn. heeft met betrekking tot de Rijn- en binnenvaart in het jaar 1938 o.m. het volgende naar voren gebracht. Kon het z.g. totale Rijnvervoer van 1937 op 1938 nog stijgen van 89,5 millioen ton tot 91,3 millioen ton, het vervoer aan de Nederlandsch- Duitsche grens daalde van 59 millioen ton tot 55 millioen ton. Wanneer wij dit vervoer over de Neder- landsch-Duitsche grens nader in oogenschouw nemen, blijkt, dat het door twee factoren werd gekenmerkt: door een toeneming van de erts transporten stroomopwaarts van 13,1 millioen ton in 1937 tot 14,4 millioen ton ln 1938 en door een veel omvangrijkere afneming van de kolen- transporten stroomafwaarts, n.l. 23,7 millioen ton in 1937 tot 18,2 millioen ton in 1938. Gewichtig is het probleem, dat zich op dit oogenblik voordoet, hoe de Nederlandsch-Duit- sche clearing, en vooral de daarin voorkomende z.g. achterstand, zich verder zal ontwikkelen Met betrekking tot dezen achterstand hoort men in de kringen der Nederlandsche expor teurs de opmerking maken, dat de oplossing van deze moeilijkheden zou moeten worden ge vonden door de aanspraken ter zake van dienst- prestaties, welke in den laatsten tijd inderdaad zijn opgeloopen, aan een beperking te onder werpen. Spr. was van oordeel, dat de Rijnvaart voor steun in den zin, zooals landbouw en in dustrie dezen van het overheidsbeleid in deze jaren genieten, niet in aanmerking komt en dus geheel op zichzelve is aangewezen. Gedu rende verschillende crisis-jaren heeft zij de be langrijke verliezen zonder meer zelf moeten dragen. Spr. merkte op, dat een beperking als door de exporteurs bedoeld, voor de Neder landsche Rijnvaart practisch op blijvend ver lies zou neerkomen, omdat dan schepen (al dan niet in nieuw-bouw) onder andere vlag de plaats der Nederlandsche schepen zouden in nemen, dan wel omdat het betreffende vervoer over buitenlandsche havens zou worden geleld, hetgeen dus ook directe ernstige schade zou beteekenen voor Rotterdam. Spr. was derhalve van meening, dat de op lossing van het onderhavige probleem langs andere wegen zal moeten worden gezocht. Nog steeds gaat onze binnenvaart gebukt onder het stelsel der evenredige vrachtverdee- ling. Het Coördinatieontwerp, dat voor het goe derenvervoer is ingediend, zal het voorshands handhaven. Wat wel zou.moeten geschieden om in den inderdaad bestaanden nood onder de kleine binnenschippers te voorzien, blijft evenwel ach terwege, n.l. net uit de vaart nemen van het surplus aan kleine vaartuigen. Spr. uitte tenslotte nog een woord van pro test tegen de tariefpolitiek, welke het over heidsbedrijf der Nederlandsche Spoorwegen meer en meer volgt. Naar spr.'s overtuiging behooren de spoor wegen tengevolge van de bijzondere constructie van hun bedrijf in hun gestie een grootere voor zichtigheid in acht te nemen dan hun mede dingers, die slechts kooplieden zijn. De eerste nieuwe haring, welke geschikt be vonden is, aan H. M. de Koningin aangeboden te worden, is Maandag op den Ruygenhoek be zorgd. Het schip, waarmee de haring gevangen was, draagt den naam van „Prinses Juliana". De vertegenwoordiger van de reederij, ae schipper en de opperkeurmeester zijn ook ten paleize Soestdijk het Hollandsche zeebanket gaan brengen. Maandagmiddag om vijf uur is op het ter rein van de Hoogovens te IJrnuiden de ge huwde rangeerder J. Jagters uit IJrnuiden, toen hij van een rangeertrein sprong, door de loco motief overreden. De man was op slag dood. Naar wij Vernemen, zullen bij gelegenheid van den op Zondag 10 September in het Ajax- stadion te Amsterdam onder leiding van prof, mr. P. J. M. Aalberse, voorzitter van het Na tionale Comité voor de actie „Naar de Nieuwe Gemeenschap" te houden nationalen kaderdag, de volgende drie inleiders het woord voeren: A. C. de Bruyn, lid van de Eerste Kamer en voorzitter van het R. K. Werkliedenverbond, dr. L. G. Kortenhorst, lid van de Tweede Ka mer en secretaris van de Alg. R. K. Werkge- versvereeniging en de zeereerwaarde pater Bor- romaeus de Greeve O. F. M. De regeering overweegt, naar het Handels blad verneemt, om voor den nieuwen rogge- oogst den tot dusver slechts theoretischen richtprijs van dit product practisch om te zet ten in een garantie-prijs, met een bewaarloon van een dubbeltje per maand. In tegenstelling tot tarwe zal niet de geheele rogge-oogst van overheidswege worden opgekocht tegen garan tieprijs, doch men hoopt de noodige stabiliteit der prijzen op het door de regeering vast te stellen niveau te bevorderen door middel van aankoopen op de markten. Tevens wil zij een spreiding van het aanbod bevorderen door den aankoopprijs per maand of per week te laten oploopen, waardoor de verbouwers er zonder speculeeren belang bij krijgen, om hun rogge niet direct te dorschen en op de markt te wer pen, doch om haar wat langer vast te houden., indien hun geldmiddelen en de droge toestand van het graan dit toelaten. Zulk een regeling zal, wanneer zfj slaagt, al dus het blad, niet alléén ten goede komen aan de producten, doch óók aan de handelaren en voederfabrikanten, want een stabiliseering van den prijs zal het risico dezer laatsten vermin deren, waardoor de afzet van rogge tegenover maïs zal worden bevorderd, althans bij een daartoe gunstige onderlinge prijsverhouding. Verleden week is de paraatheid met het oog op de luchtbescherming ook van de provincie Limburg verzekerd. Met de autoriteiten van 48 gemeenten is Donderdag en Vrijdag overleg ge pleegd. Donderdag in den voormiddag in Sit- tard en in den namiddag in Heerlen en Vrijdag den geheelen dag in Maastricht. Aanwezig wa ren de burgemeesters, de hoofden van den ge meentelijken dienst van luchtbescherming en de gemeentegeneesheeren. Met 't oog op de intercommunale samenwer king inzake de luchtoescherming, heeft de Comm. der Koningin de provincie verdeeld in 4 krin gen. In het noordelijk gedeelte der provincie heeft de burgemeester van Venlo de leiding van de samensprekingen op zich genomen, in het midden de burgemeester van Roermond, in de twee kringen in het zuiden de burgemeesters van Sittard en Heerlen. Alleen de gemeente Maastricht blijft buiten deze intercommunale samenwerking. In den kring Venlo is reeds overleg tusschen de burgemeesters gehouden. Den burgemeesters en den gemeentegenees heeren is op het hart gedrukt hun gedachten te laten gaan over de keus van een herstellings oord voor eventueele gewonden, die niet in hun woning kunnen worden verpleegd en anderzijds niet ernstig genoeg gewond zijn, om eigenlijke ziekenhuisverpleging te behoeven. Bij de intercommunale samensprekingen zul len eenige daarvoor in aanmerking komende gebouwen moeten worden aanvaard. Mededeeling hiervan zal dan geschieden aan den commissaris der Koningin in de provincie Limburg, opdat deze met de militaire autori teiten in Limburg overleg kan plegen om ter zake zeker te zijn, dat een gebouw wordt aan gewezen, dat niet door het militair gezag zal worden opgevorderd in tijd van oorlog. In het begin van de vorige week zijn op het departement van Binnenlandsche Zaken be sprekingen gehouden met de gemeentelijke autoriteiten in de resteerende gemeenten der tweede gevarenklasse in het oosten der pro vincie Gelderland: Nijmegen, Doesburg en Zutphen. Ook deze besprekingen hebben geleid tot hot resultaat, dat deze gemeenten binnen zeer korten tijd luchtbeschermingsparaat zullen zijn. Zondagavond geraakte het 6-jarig dochtertje van den heer J. van den Bosch te Weurt, toen zij met haar fiets van een hoogte afreed, te water. Op den bagagedrager zat haar 3 'A -jarig broertje, dat eveneens in het water terecht kwam. De korporaal-ziekenverpleger F. Seegers, uit Tilburg, die te Weurt in garnizoen ligt, zag het ongeluk gebeuren. Hij sprong te water en slaag de erin het meisje op het droge te brengen. Het jongetje, dat met de fiets in de diepte was ver dwenen, kwam even later bovendrijven, waarna de heer Seegers ook dezen kleinen drenkeling aan den kant bracht. Op het ventje, dat be wusteloos was, werd kunstmatige ademhaling toegepast, waardoor het mocht gelukken het be wustzijn na eenigen tijd te doen terugkeeren. Op medisch advies werd het kind naar het St Canisius-ziekenhuis te Nijmegen overgebracht, waar het ter verpleging werd opgenomen. „Het gaat er niet om, welk karakter de on dernemer er aan geeft, het gaat er om wat er in wezen gebeurt," zoo zeide de president van het Haagsche Gerechtshof in een loterij-zaak, welke Maandag voor dit college werd behan deld. Het assurantie-kantoor N.V. Astra, te Schie dam, sloot ongevallenverzekeringen af, waarbij de nummers der polissen correspondeerden met nummers van de Staatsloterij en wanneer op zulk een nummer in de Staatsloterij een prijs viel, betaalde ook Astra een prijs uit. Deze ver zekeringspolissen werden bovendien als attrac tie geleverd bij spaarbrieven, welke de N.V „Bouw- en Exploitatie Maatschappij Margare- tha Frederika" uitgaf. Spaarbrief en verzekeringspolis hadden ieder een apart nummer, doch bij nader onderzoek bleken deze nummers met elkaar te correspon- deeren, zoodat, wanneer men het trucje wist, men uit het spaarbriefnummer gemakkelijk het daarmee correspondeerende Staatsloterij-num mer kon uitrekenen De directeur van Astra", de 50-jarige C. J v. S., heeft eerst voor den kantonrechter te Schiedam terecht gestaan, is bij verstek ver oordeeld, doch na verzet vrijgesproken. De amb tenaar van het O.M. teekende appèl aan en de Rotterdamsche rechtbank veroordeelde v. S. tot f 3000 boete (het maximum), subs. 100 dagen hechtenis. Na cassatie-beroep heeft de HOoge Raad de zaak naar het Haagsche gerechtshof terugge wezen en de advocaat-generaal bij dit college meende, dat het vrijsprekende vonnis van den kantonrechter moest worden vernietigd en ver dachte veroordeeld moest worden tot f 3000 boete subs. 100 dagen hechtenis, tevens met vernietiging van de in beslag genomen stukken. De verdediger, mr. S. Doks te Rotterdam, meende, dat verdachte op deze dagvaarding niet kon worden veroordeeld en concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak 27 Juni dit is geschied zonder redelijk doel, doch, in dien het geschiedt met zoodanig doel, eerst strafbaar wordt, indien het daartoe gebezig de middel, hetzij reeds in het algemeen, het zij wegens de wijze, waarop het wordt toege past, in dat doel niet zijn rechtvaardiging kan vinden. Voorts overwoog de Hooge Raad, dat het Hof, na eerst te hebben overwogen, dat het doel waarmede verdachte handelde n.l. om de handelswaarde der honden te verhoogen, een redelijk doel was, vervolgens te overwegen, dat die hoogere waarde slechts een kwestie van mode is en het coupeeren overigens geen noe menswaardig nut heeft, en dan te oordeelen, dat hier ieder veroorzaken van pijn ontoelaat baar was, dit oordeel niet behoorlijk met rede nen heeft omkleed. De Hooge Raad besliste dan ook, dat het bestreden arrest niet in stand kan blijven en heeft met vernietiging van het arrest de zaak ter verdere afdoening verwezen naar het ge rechtshof te 's-Hertogenbosch. In Juli van het vorig jaar, des ochtends om zes uur, begaf de koopman J. S. zich naar een café aan de Kolpingslaan te Rotterdam, waar hij een welbekende gast was. De waardin was aanwezig en stopte juist f 1000 in een sigaren kistje. Hierna verwijderde zij zich en toen zij terugkwam was niet alleen S., maar ook de f 1000 uit het sigarenkistje verdwenen. Er was niemand anders in het café geweest, zoodat de verdenking van den diefstal op S. viel. dien de Rotterdamsche rechtbank ondanks zijn per tinente ontkentenis tot drie jaar gevangenis straf veroordeelde, van welk vonnis de advo caat-generaal bij het Haagsche gerechtshof Maandag in hooger beroep bevestiging vor derde. Verdachte bleef ontkennen, de f 1000 te heb ben gestolen en betwijfelde zelfs, of de waardin ze wel werkelijk in het kistje heeft gedaan, zoo als zij beweerde. De verdediger, mr. C. J. Woudstra. te Leiden, bepleitte vrijspraak. Uitspraak 27 Juni Op 30 Mei, moest een 17-jarige kantoorbe diende te Den Haag voor zijn vader voor f 180 aan kwitanties innen. Hij ging met de kwitan ties van huis, maar kwam niet terug. Bij on derzoek bleek, dat de jongen het geld wel geïnd had. Hij zelf was echter spoorloos ver dwenen, totdat hij een dezer dagen in Roosen daal werd aangehouden. Op den dag van zijn verdwijning- was hij met een 24-jarigen vriend naar Amsterdam gegaaft. Zij staken zich daar in nieuwe kleeren en namen hun intrek in een kamertje. Na een week verlieten zij het pension, evenwel zonder huur te betalen, terwijl zij bovenden nog een geld- trommeltje openden. De buit bedroeg slechts 69 cent. Opnieuw in Den Haag zwierven zij een tijd lang rond en toen rijpte het plan, dienst te tiemen in het Vreemdelingenlegioen. Daartoe stalen zij in Voorburg twee rijwielen, waarop zij zich naar Frankrijk begaven. De Neder- landsch-Belgische grens passeerden zij, zonder aangehouden te worden; bij de Fransche grens namen de grensbeambten hen onder handen. Zij mochten doorgaan naar Valenciennes, om dienst te nemen, doch de fietsen moesten ach terblijven. Inderdaad meldden zij zich bij het Vreemdelingenlegioen. De sfeer viel daar ech ter niet mee en zij teekenden niet. Inmiddels raakte het geld op, zoodat zij zich ten einde raad vervoegden bij den Nederland- schen consul te Rijssel. Deze gaf hun kaartjes voor de terugreis met 40 francs zakgeld. De consul waarschuwde de Haagsche politie. Zoo konden zij te Roosendaal worden aange houden. Onder geleide werden zij naar Den Haag gebracht, waar de politie hen in bewaring stelde. Het gerechtshof te Arnhem had een couran tenbezorger, die met een mesje van een aantal eenige dagen oude honden den staart voor het grootste deel had afgesneden, veroordeeld tot een geldboete van 50 cent. De procureur-generaal kwam van dit arrest in cassatie en de Hooge Raad heeft in zijn thans gewezen arrest overwogen, dat, naar de m ar tikel 254 wetboek van strafrecht gemaakte on derscheiding, het opzettelijk aan een dier pijn of letsel veroorzaken steeds strafbaar is, indien Te Neede is op de steen- en pannenfabriek „Kisveld" en „Ten Cate" staking uitgebroken, waardoor deze bedrijven vrijwel geheel zijn stil gelegd. Een poging van den rijksbemiddelaar, de partijen tot elkaar te brengen, had geen resultaat opgeleverd. De oorzaak van het con flict is gelegen in de weigering van de werk gevers, de uurloonen, die bij deze fabrieken resp. 20 en 25 cents per uur bedragen, met vijf cent te verhoogen. Slechts enkele ongeorganiseerde arbeiders hebben 't werk hervat. Een 30-tal arbeiders is bij het conflict betrokken. BATAVIA, 19 Juni. Aneta.) De oudste corps commandant van de jubileerende bataljons, lui tenant-kolonel Toorop, zond het volgend tele gram aan H. M. de Koningin: „Commandanten en officieren van het 10e, 11e en 12e batajon betuigen Uwe Majesteit bij de herdenking van hun 100-jarig bestaan, eer biedige hulde en algeheele verknochtheid." In antwoord hierop werd het volgend tele gram ontvangen: „H. M. de Koningin draagt mij op, comman danten en officieren van het 10e, 11e, en 12e bataljon dank te brengen voor de geuite ge voelens, vertolkt in hun telegram gezonden ter gelegenheid van de herdenking van het 100-jarig bestaan der bataljons. Adjudant van dienst Romswinckel." TJILATJAP, 19 Juni. (Aneta). Gisterenmor gen 6.10 uur zijn te Tjilatjap achtereenvolgens vijf lichte aardtrillingen gevoeld, die ook in Krotja en op Noesa Kembangan zijn geconsta teerd. De aardtrillingen zijn te 6.10 uur in den morgen door het meteorologisch observatorium te Batavia geregistreerd als moeilijk vast te stellen. Tegelijkertijd wordt uit Tjilatjap gemeld, dat daar plaatselijk plotseling hevige regenbuien vielen. Hedenmorgen was het ongekend koud en werd een temperatuur geregistreerd van 22 graden Celsius, tegenover anders 27 graden. DJOKJAKARTA, 19 Juni. (Aneta). Ook de post Babadan registreerde gistermorgen te 6.10 uur een matige aardbeving, in de richting noordoost-zuidwest. De teraardebestelling van het stoffelijk over schot van pater P. F. van Luyk S.J., in leven leeraar aan het St. A'oysius-college te 's Gra- venhage, zal Donderdag te 2 uur 15 geschieden op het kerkhof van huize Mariëndaal te Grave. 4 Hedenochtend heeft de Indiëlijn der K.L.M. een jubileum gevierd. Li alien eenvoud natuur lijk, want zonder feestelijk vertoon is Viruly van Schiphol vertrokken om de 750ste vlucht naar Indië uit te voeren. De regelmaat, waarmede driemaal per week de Indië-vliegtuigen hun verren tocht aanvan gen, doet bijna vergeten hoe kort geleden het is, dat het luchtverkeer tusschen Nederland en Indië werd opgebouwd. De geschiedenis van de Indië-lijn strekt zich uit over nauwelijks 15 jaren. In 1924 was de eerste vlucht met Van der Hoop en Van Weerden Poelman, 2V& jaar later de tweede vlucht met Geysendorffer en Scholte en den heer van Lear Black als passagier, en dan volgden de vluchten elkaar steeds sneller op. Koppen met de „Postduif", de vier vluchten in 1928 om de toestellen der K.N.I.L.M. over te brengen en de aanvang van den geregelden dienst. In 1930, vloog reeds eenmaal per 14 dagen een Fokker F 7B naar Indië en terug. Met een gemiddelde snelheid van 160 K.M. per uur werd de reis in 12 dagen afgelegd. Pas in 1931 werd zeer geleidelijk overgegaan tot het medenemen van een radio. De goedgevulde pantry van te genwoordig, waaruit de steward een uitgebreide lunch en tal van koele dranken weet te servee ren, was in eersten aanleg reeds aanwezig, d.w.z. wanneer het meeliep, was er koude kip of een tros bananen aan boord. In October 1931 werd de weekdienst inge voerd. De Fokker F 12, met een kruissnelheid van 185 K.M. per uur. kwam in dienst en werd in den daarop volgenden zomer vervangen door de Fokker F 18, die plaats bood aan 4 passa giers bij een kruissnelheid van 205 K.M. per uur. Gedurende drie jaren werd de Indië-lijn op deze wijze door de K.L.M. geëxploiteerd, tot dat in 1935 het nieuwe materieel, de Douglas DC-2, op deze route zijn intrede deed. Tege lijkertijd werd 'n tweemaal wekelijkschen dienst ingevoerd. De driemaal wekelijksche dienst zoo als deze tegenwoordig bestaat, werd tenslotte in October 1937 ingesteld. Tegelijk werden de DC-2 vliegtuigen vervangen door de grootere DC-3 machines. De reistijd is nu 5Ms dag. De gemiddelde snelheid is 260 K.M. per uur, terwijl er plaats is voor 11 passagiers. De aanvang van de 500ste vlucht werd in den ochtend van 13 November 1937 dj» Schiph»! feestelijk gevierd. De posterijen voorzagen daar enboven de brieven van een bijzonderen stem pel. Wanneer de frequentie op deze lijn niet gewijzigd wordt, dan wordt in begin 1941 de duizendste vlucht gevierd. Een der belangrijkste dagen in de geschiede nis van de verbinding met Nederlandsch-Indië was 5 Juni 1937. Toen werd nl. het luchtrecht voor brieven afgeschaft en kwam het groote voordeel van een snelle verbinding tusschen het moederland en de koloniën eerst goed tot zijn recht. Sinds de eerste vlucht werd door de K.L.M. langs de Indië-route ruim 21t4 millioen K.M. ge vlogen, dat is 450 maal den aardomtrek. Het passagiersvervoer nam overal in de laatste jaren buitengewoon snel toe. Bijna 20.000 passagiers maakten van de verbinding gebruik, terwijl in totaal 1 millioen K.G. post en goederen werden vervoerd. De rechtbank te Maastricht heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den 31-jarigen oud procuratiehouder P. J. L. N„ terzake fraudes aan het bijkantoor Maastricht van de N.V. Neder landsche Middenstandsbank te Amsterdam, waarbij de frauduleuze handelingen gingen over een bedrag van verschillende tonnen. De recht bank heeft verdachte, terzake verduisteringen en valschheid in geschrifte, beide misdrijven meermalen gepleegd, veroordeeld tot een ge vangenisstraf van anderhalf jaar, onder aftrek van de preventieve hechtenis. De eisch was drie jaar. Wegens het stichten van brand in de woning en bakkerij van zijn patroon, heeft de Rotter damsche Rechtbank den 23-jarigen bakkers gezel A. de B., te Barendrecht, veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar. Het Haagsche Gerechtshof heeft in hooger beroep dezelfde straf opgelegd met aftrek van de preventieve hechtenis. Met ingang van 29 Juli is bij het Kon. Ned. Ind. Leger benoemd tot generaal-majoor bij het wapen der Infanterie kolonel J. J. Pesman. Aan mr. J. H. A. Westrik, is op zijn verzoek eervol, ontslag verleend als lid van het Hof van Justitie in Suriname, onder dankbetuiging voor de in deze hoedanigheid aan den lande bewezen diensten. Door Dora Niemann 'etst en overlegde op de gang hoorde zij 'rilt taPPen de beide anderen gingen dus Sij al naar hun kamers. Dat kwam goed uit "e'ti Vaclll;te een poosje, luisterde met ingehou- Sli^t^fr. toen trok zij vlug haar jurk uit er U11 haar pyama die voor den nacht klaar °Pende zij zachtjes de deur en ging kamer van haar tante. Zij klopte en Tv e§eHjk de deur open. ate Britta stond voor haar kast, waar zij freeren uithaalde. st tantet-je," zei Mariene zacht. „Ik hoor- 31 aPPen in uw kamer en ik wist niet, dat u Veh was, daarom kwam ik even kijken." We warcn ook al moe. Ga maar weer naar bed, kind, welterusten!" ®Zaam ging Mariene de kamer uit, buiten Z'J een oogenblik stil voor de kamer van hjj v'ader, maar binnen was alles stil en rustig, Hsm dus wel al in bed ■"SSen. Haar eigen öeur liet Mariene op een kier staan. Zij trok haar pyama weer uit, en trok een donkere jurk aan met een donkeren mantel er overheen, zette een mutsje op, trok zachtjes haar schoe nen uit en hield ze in de hand. Voorzichtig opende ze de deur wat verder, gelukkig dat deze een paar dagen geleden pas geolied was en dus geruischloos functionneerde en sloot haar heel zachtjes weer. Sluiten moest ze de deur, want als er toevallig iemand door de gang zou zijn geloopen, en haar deur op een kier had zien staan, zou dat verdenking opgewekt hebben. Men zou naar haar zijn komen kijken. Zoo ech ter, met gesloten deur zou men denken dat zij sliep. In het donker haastte zij zich de trap af. Het leek haar een eeuwigheid, en in werkelijkheid waren het slechts enkele seconden. Met klop pend hart stond zij beneden voor de keuken. Den hemel zij dank, de deur stond iets open. Vlug stapte zij het vertrek door, opende de deur, die in den tuin uitkwam, en sloot ze aan den buitenkant weer af. Alles gebeurde in vlie gende haast, bijna geruischloos. Een oogenblik stond zij bewegingloos in den donkeren tuin, luisterde scherp met opgeheven blik, niets be woog zich. Haastig liep zij het tuinhek uit en stond op straat. Hier begon zij te rennen om zoo vlug mogelijk bij een taxi-standplaats te ko men. Haar voeten schenen vleugels te hebben. De angst, te Iaat te komen, de blijdschap over een weerzien en de liefde, die alle andere gevoe lens in het niet deed verzinken, dreven haar voorwaarts. Bij den hoek van een straat botste zij bijna tegen een agent op. Daar de man haar verbaasd bleef nakijken, moest zij haar tempo wat matigen. Maar nauwelijks was zij bij een volgenden hoek aan zijn blikken onttrokken, of zij zette er opnieuw den looppas in. Toen zij eindelijk bij een taxi aankwam, kon zij nauwelijks de woorden: „Naar het hoofd station, zoo vlug mogelijk"; uitbrengen. In korten tijd, die Mariene evenwel als een eeuwigheid voorkwam, bereikte zij het stations gebouw. Hét anders zoo zuinige meisje, stopte den man een paar mark toe, zonder te wachten, tot hij iets terug zou geven. Een perronkaartje, vbig! Toen zij door de controle snelde, vroeg zij naar den boottrein naar Cuxhaven. „Over twee minuten, juffrouw, waarom komt u zoo op het nippertje?" Mariene hoorde al niets meer, zij was reeds in de menigte verdwenen, joeg verder langs den trein, keek vol verwachting ieder raampje in.. „Sven, lieveling, liefste!" beefden haar lippen. „Instappen!" klonk de stem van den conduc teur. Mariene kromp ineen. Zij was al bij den voorsten wagen aangekomen, niets, niets van Sven! De deuren werden gesloten, dicht opeen ge drongen stonden de vertrekkenden aan de raampjes der wagens. Met brandende oogen keek Mariene naar al die vreemde gezichten, haar blikken dwaalden langs den trein, niets Terwijl verschillende menschen nog praatten, en gebaren maakten, zette de trein zich langzaam in beweging. Zakdoeken gingen omhoog, af scheidswoorden werden elkaar toegeroepen. Mar iene stond alleen met een oneindige leegte in haar hart. Toen de locomotief onder blazen en stampen onder de overkapping door gleed, staar de Mariene wanhopig naar de laatste voorbij glijdende wagens. Er kwam wat vochtigs in haar oogen, door een mist van tranen kon zij alleen nog maar een langzaam verdwijnenden trein herkennen. Dat zich in een der eerste wagens een man in zijn hoekje teruggetrokken had en met een even bedroefd hart de wereld in ging, dat wist zii niet. Weer nam zij een taxi, om vlugger thuis te zijn. Het gelukte haar, in haar kamer te komen, zonder dat iemand iets van haar weggaan be merkt had. Met een droevig lachje om de bleeke lippen lag zij daarna in bed, zuchtte diep en peinsde. Waarom had het noodlot toch voor den tweeden keer verhinderd, evenals destijds in het bosch, op de heide, dat Sven haar in zijn ar men nam, dat zij in een kus elkander hun lief de bekenden Het was vroeg in den middag van den volgen den dag. Mariene voer in een kleine witte stoom boot over het spiegelgladde, blauwgrijze water naar de aanlegplaats Junfernstieg. Vandaar liep ze den korten afstand naar het Alsterpaviljoen. Axel Hansen had haar gevraagd, hier koffie met hem te willen drinken. Gedacht'g aan de smeekende woorden van haar vader, had Mar iene de uitnoodiging aangenomen. Marlene's gedachten waren echter ook nu bij Sven, van wien zij vol ongeduld bericht ver wachtte. Zij hoopte, zooals slechts een jong, ver liefd meisje kan hopen, dat de hemel het nog zoo schikken zou, dat zij en Sven nog bij elkaar zouden komen, voor altijd vereenigd zouden wor den. Zij was tot het besluit gekomen, Axel Han sen zoo spoedig mogelijk van haar liefde te ver tellen; of zou zij toch liever eerst Sven's beslis send woord afwachten? Onder deze overwegingen had zij den ingang bereikt. Beleefd wachtte de portier, tot zij zoo ver was, om de draaideur in beweging te zetten. Warme lucht sloeg haar tegemoet. Gemengde geuren van parfum en goede sigaretten. Zooals altijd in dit lokaal kwam hier ook dezen mid dag de elegante wereld bijeen, om bij koffie en likeur met elkaar te praten. Er waren mondaine vrouwen, veel vreemdelingen, te oordeelen naar hun uiterlijk. Langzaam ging Mariene langs de tafeltjes, nagestaard door vele paren oogen. Om haar lichtblonde haar, dat goudkleurig onder haar donkeren hoed te voorschijn kwam, werd zij door menige zwarte vrouw benijd. Aan een der tafeltjes rechts van de zaal, verhief zich een heer. Glimlachend kwam hij Mariene tegemoet en maakte een diepe buiging. „Prettig dat u gekomen bent, juffrouw Be rend." „Nu, we hadden het toch afgesproken." Hij hielp haar voorkomend uit haar mantel. Zij ging zitten, en peuterde wat nerveus aan haar zelfgemaakte varkensleeren handschoenen Eindelijk had zij ze uitgetrokken. „Wat mag ik bestellen?" vroeg de man tegen over haar en keek haar opmerkzaam aan. „Graag chocolade." „Kellner!" Toen zaten zij zwijgend bij elkaar. Ieder van hen wachtte op het oogenblik dat de ander iets zeggen zou. Mariene was voor het eerst met dezen man alleen, en zij onderging het als een beklemming. Zij liet haar blikken naar het or kest gaan. Juist hief de dirigent zijn stokje op. Een lieflijke zachte Weensche wals klonk door het lokaal. Nu moest Sven hier bij mij zijn, dacht Mariene, dat zou heerlijk wezen. Haar blikken, die zoo juist nog door de zaal heen in de verte hadden gestaard, keerden weer naar haar metgezel terug. „Komt u eigenlijk dikwijls hier?" vroeg zij. om maar een gesprek te beginnen. „Neen, ik moet bekennen, dat dit zeer zelden het geval is. Over het algemeen zoek ik derge lijke gelegenheden niet op, tenzij het om een bij zondere reden is." „U komt immers al door uw vele reizen in de meest verschillende hotels, nietwaar?" „En omdat ik dit altijd kan hebben, doet het me geen pleizier meer. Evenals dit bij vele din gen in het leven het geval is." Axel Hansen wierp een blik op de verzorgde nagels van zijn rechterhand. Toen schraapte hij even zijn keel en ging verder: „Het is tenslotte een kwestie van smaak. Ik geef er de voorkeur aan, in een verzorgd huishouden te zijn. Daar hecht ik veel meer waarde aan, dan in de marmeren hal van een hotel in Florida mijn likeurtje te drinken." „Nu, zoo ter afwisseling." Mariene glimlachte. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 3