HAARLEM LIJST 2 W. J 1. B. VAN LIEMT LAATSTE NIEUWS Zoekt gij betrouwbaar 1 Personeel? 1 Plaats dan een „Omroeper" J voor 90.000 gezinnen Het gaat bij verkiezingen boven alles om het beginsel Alle Katholieke NUMMER 1 De débacle van Moskou" De H. Willibrordus in de kunst Henri de Greece voor een vergadering der R.K.S.P. STEMMEN WOENSDAG ZIJN RELIEKEN HULL BEZORGD OVER TIENTSIN kiezers en kiezeressen DINSDAG 20 JUNI 1939 VAN VAN WONINGBOUWVER. „BLOEMENDAAL-NOORD" Voorstel van Ged. Staten GEROYEERDE LIJST AANVOERDER ZWEMMEN SCHOOLZWEMWEDSTRIJDEN Een uitstekend geslaagde middag op Klein-Zandvoort Prinselijk gezin op de ,,Piet Hein" DE ST. WILLIBRORDTENTOON- STELLING Handschriften uit de bibliotheek van H. M. de Koningin PATER LUIJK S.J. OVERLEDEN Academische examens HILLEGOM V- 11 Leedvermaak van de Deutscher Dienst" over het traag vorderen der Britsch-Russische besprekingen Duitsche controle op Tsjechische muziek Op de tentoonstelling in de aula der Universiteit is o.m. het boek aanwezig, waarin de heilige zijn aan- teekeningen maakte Veelverspreide devotie Een schat van edel- smeedwerk St. Willibrord en de moderne kunst St. Willibrord en de muziek Een waarschuwing aan het adres van Japan ATLANTIC CLIPPER TE MARSEILLE Aan verwondingen bezweken WIELRENNER Wedstrijden op de Zaansche baan siiiiiiitimiiiiiiiitiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimmimmiitiiiiiuiiiiiitiiiimiiiiiiiiiiiuimiiiiimuiiiiiiuiinutil NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiniHiü STAD JWS De groote propagandavergadering van de R K. Staatspartij, die gisterenavond in het Ge meentelijk Concertgebouw werd gehouden is in meer dan één opzicht groot geweest. En door de talrijkheid van de toehoorders, èn door het onbluschbaar enthousiasme, dat verschillende sprekers en vooral natuurlijk de befaamde re denaar Henri de Greeve in alle harten wist te wekken.' Na een welkomstwoord van den voorzitter, dr. Th. Th. Koot, die zijn verheugenis uitsprak over de massale opkomst de zaal was even als het balcon geheel gevuld zong het dames koor van St. Caecilia, onderafdeeling van der. R. K. Volksbond, eenige liederen, die gezien het applaus, door de toehoorders zeer gewaardeerd werden. Dirigent was de heer A. Bak. Hierna was het woord aan den radiopriester Henri de Greeve, die dezen avond uiteen wilde zetten, dat het voor alles gaat om het begin sel. Wie cristelijk denkt, denkt nationaal; wie niet christelijk denkt, denkt niet nationaal. Dit laatste wil niet zeggen, dat men dan niet natio naal kan voelen, doch door niet christelijk te denken staat men het zuiver nationaal denken in den weg. De conclusie hieruit is deze: juist in zuiver politieke aangelegenheden hebben wij, katholieken, christelijk te denken. Welk stand punt zouden wij bij de verkiezingen moeten in nemen, als wij niet volgens onze overtuiging handelden? Voor alles, in en door alles zijn wij kinderen van de bovennatuur, waarin wij gelooven. Dat is ons standpunt. En daarin is onze strijd ge legen tegen communisme, nationaal-socialisme enz. Zij staan tegenover ons omdat zij staan tegen de bovennatuur. De verkiezingsstrijd is een principieele strijd. Het gaat niet in de eerste plaats om feiten, maar om het beginsel. Dat brengt groote gemakken met zich mee. De weg naar de eenheid wordt erdoor geëffend en die naar de zuivere bedoeling in de politiek en naar het onfeilbare resultaat. Het beginsel is de eenige weg om onder ge loof sgenooten, in casu partij genooten, ruzies om dissidentisme, eigen lijsten op te ruimen. Critiek is gezond en werkt zuiverend, gevaar lijk wordt het echter als men een persoonlijke grief gaat stellen boven het algemeen belang. Daar dreigt tweespalt en door tweespalt het gevaar van verzwakking. Men kan met menschen, die eenmaal dissident denken, gaan praten over de feiten en nooit tot een oplossing komen. Er is maar één oplos sing. En dat is het beginsel, waarover onder ons, katholieken, niet valt te twisten. Het be ginsel is de aangewezen weg naar de eenheid; waarvan ik het belang nauwlijks behoef uit een te zetten. Het gaat er ons ifmers om, in de politiek iets te bereiken, iets in werkelijkheid om te zetten van ons programma. En dat kan alleen door de eenheid. Samenbinriing, samenwerking, het geschiedt overal in het maatschappelijk leven. Waarom dan niet in de politiek? Men kan het al dan niet eens zijn met concerns e.d., maar men zal moe ten toegeven, dat zij bereiken wat zij willen: geld verdienen. Alle mogelijke heterogene ele menten worden saamgesmolten door deze eene gedachte. Een tweede vraagstuk is de zuivere bedoeling in de politiek. Strikt genomen sluit het verbre ken van de eenheid de zuivere bedoeling al uit. Boven alles staat het Godsbelang en op deze basis kunnen wij de eenheid vinden. Het gaat erom of de christelijke opvatting zal dominee- ren dan wel de heidensche. Deze vraag domineert: wat verwacht God van de politiek? En zoo be zien is politiek geen smeerboel. De zuivere poli- riek is het weten voor de stad, voor het land, voor het volk wat het tot vrede strekt. En niet. wat velen er van maken. God klopt aan bü de politiek, om daardoor de wereld te heiligen, zooals Hij aanklopt bij de gehuwden, om door het H. Sacrament des hu welijks het gezin te heiligen, en zooals bij de vereenigingen op alle gebied, om handel, nijver heid, ontspanning, en bij de universiteit om daardoor de wereld te heiligen. Zoo krijgt alles zin en beteekenis. Wij moeten politiek niet alleen bekijken met de oogen van liet persoonlijk belang. In de hierna volgende pauze zong het gemengd koor St. Caecilia, met begeleiding van het en semble Nibbering, het Largo van Handel, dat machtig opklonk tegen de gewelven van het Concertgebouw en waarvoor he,t een ware ovatie in ontvangst had te nemen. In het tweede deel van zijn rede zette Henri de Greeve uiteen, dat het beginsel ook leidt tot het onfeilbaar resultaat. Onze invloed in 's lands regeering hangt af van onze numerieke sterkte. Wat wij als waar heid belijden willen wij als waarheid naar de zege voeren. Daar ligt onze groote verantwoorde lijkheid tegenover God, de maatschappij en den medemensch. Daarbij zijn onze eischen niet over dadig. Want wij vragen niet meer dan ons toe komt: den invloed, die beantwoordt aan ons getal. Dien invloed krijgen wij als alle katholieken stemmen op de katholieke lijst en dat bereiken wij als wij ons laten leiden door het beginsel. Katholicisme en katholieken zijn geen gewild artikel. Dat is geen hatelijkheid, maar een feit en dat wekt niet zoozeer de strijd- als wel de solidariteitsgeaachteApart staan wij nu een maal van menschen en groepen, die rondweg ongeloovig zijn. Dit is geen kwestie van vijand schap, doch een innerlijke noodzaak. Omdat wij nu eenmaal aparten zijn, ligt in het isolement onze kracht Wij komen op voor de deugd, voor waarheid, voor zedelijkheid, voor God en Christus en al leen de ware katholiciteit geeft de volle vruchten voor Christus. De ondervinding heeft ons dit geleerd: als het er op aankomt zijn wij geheel op onszelf aangewezen. We weten allang, en zeker sedert eenige maanden, dat men op de loer ligt op onzen ondergang. Er is politiek gewroet, er zijn politieke leugens. Katholicisme en katholieken zijn geen gewild artikel. In het eene feit: Oss, wordt de heele situatie belicht. Daarom: willen wij iets zijn, iets beteekenen in Nederland, dan zullen wij het heelemaal zelf moeten doen. Onderschat u dat niet. Het be- teekent, dat wij, naarmate wij minder sterk zijn, minder en naarmate wij sterker zijn, mee» te vertellen hebben. v Of wij bestaan mogen, leven morgen, hangt af van onze eenheid. Er bestaat nog zoo ontzaglijk veel wanbegrip. Er is angst voor de tyrannie van Rome. Maar waarom? Er zou daarvoor toch minstens iets van tyrannie moeten blijken. Wij dienen voor alles principieele katho lieken te zijn, aldus besloot spr. Wij moeten optrekken naar de stembus in het teeken van Christus. En in' dat teeken zullen wij overwinnen. Na het daverend applaus, dat op deze bezie- Jende woorden volgde, wekte dr. Koot de aan wezigen op propagandistisch werk te verrich ten. Alles moet er op gezet worden, dat wij Woensdag den twaalfden zetel zullen behalen. Stem in de zaal: 13 (enthousiast applaus!. Spr. dankte tenslotte de leden van St. Cae cilia en het ensemble Nibbering, de Nieuwe Haarlemsche Courant voor de wijze waarop zij de verkiezingsactie heeft voorbereid, op welke woorden eveneens luid applaus volgde, en den spreker van den avond, dien hij niet alleen dank bracht voor zijn rede, maar ook en boven al voor het grootsehe werk, dat hij voor het behoud van het Christendom in deze wereld doet. De enthousiaste vergadering werd besloten met het zingen van het „Wilhelmus". Gedeputeerde Staten van Noordholland stel len voor hen te machtigen, onder door hen te stellen nadere voorwaarden, met de gemeente Velsen en de woningbouwvereniging „Bloemen- daal-Ncord" een regeling aan te gaan, waarbij, te rekenen met ingang van 1 Mei 1939, eener- zjjds de gemeente het geheele tekort op de exploitatie van genoemde instelling, voor zoover niet door een Rijksbijdrage gedekt, voor hare rekening neemt en anderzijds de Provincie den eigendom van den grond, thans bij de woning bouwvereeniging in erfpacht, om niet aan de gemeente overdraagt. De raad van Velsen heeft B. en W. reeds op 6 Juni gemachtigd tot het aangaan van deze regeling. De voorzitter en wnd.-secretaris van de Onr afhankelijke Nederlandsche Vereeniging van Werkloozen schrijft ons: 15 Juni vergaderde onze vereeniging o.a. ter behandeling van het voorstel van de verkie- zings- en propagandacommissie om geen ver dere propaganda te voeren voor de lijst van de Onafh. Ned. Ver. v. Werkloozen (lijst 10), om dat het vertrouwen in den lijstaanvoerder volkomen verloren is. Het bestuur stelde hiernaast voor den secre taris (tevens lijstaanvoerder) van alle functies te ontheffen en als lid te royeeren. Beide voorstellen werden met algemeene stemmen aangenomen. Men ziet, het is een heele toer om op het glibberige pad der politiek te wandelen. Hingen aanvankelijk dreigende regenwolken boven „Klein Zandvoort", bij den aanvang der school wedstrijden brak het zonnetje door en gaf aan dit zwemfestijn, waar de warmte zoo slecht gemist kan worden, een vroolijk aan zien. Vele supporters waren medegekomen om de zwemmers (sters) die voor hun school uitkwa men aan te moedigen, zoodat tot een talrijke schare de voorzitter van E.Z. P.C. het woord richtte. Spr. heette allen welkom, in het bij zonder den heer W. R. Soetekouw, wethouder van Onderwijs, die door zijn tegenwoordigheid weer blijk gaf van zijn belangstelling vOor de zwemsport. Hierna werd het woord verleend aan d'en heer Soetekouw, die een pleidooi hield voor de mooie zwemsport, een sport die, naar hij zeide, niet genoeg beoefend kan worden. Het werkt verheffend op den geest en de zie] van den mensch, terwijl de beoefenaren zich meteen zelf vrijwaren tegen een mogelijken verdrin kingsdood, hetzij door ongeval of anderszins Spr. drong er by de jeugd op aan dezen tak van sport vroegtijdig te leeren beoefenen en hoopte dat deze middag, waar de scholen elkaar in een vreedzamen kamp ontmoeten, zou slagen De wedstrijden die hierna direct een aan vang namen, hadden een zeer vlot verloop. De prestaties der tegenstanders liepen weinig uiteen, vaak gaf de meerdere deelname van een school den doorslag. De ULO A 2 bleek over een groot aantal goede zwemmers(sters) te beschikken, niet minder dan 4 ie prijzen werden door de leerlingen van deze school veroverd. De deelname was niet zoo groot als andere jaren het geval was. De damesploeg van 't Lyceum ontbrak, terwyl de Textielschool ook geen deelnemers zond. De jury was weer ge vormd met medewerking van H. H. leeraren der scholen. De uitslagen waren als volgt: 25 M. schoolslag, jongens tot 15 jaar: le prijs, ULO A 3, met 11 punten, na loting met Lyceum, eveneens 11 punten; ULO A 2, 9 punten; H.B.S. A. 7 punten; Ambachtsschool, 3 punten. 25 M. schoolslag, meisjes tot 15 jaar: le prijs ULO A 2, met 20 punten; 2de ULO A 3, 10 punten; ULO A 1, 6 punten. 50 M. schoolslag, jongens boven 15 jaar; le prijs H.B.S.A. met 14 punten; 2de ULO A 2, 13 punten; Ambachtsschool, 7 punten; Lyceum 6 punten. 50 M. schoolslag, meisjes boven 15 jaar: le prijs ULO A 2, 22 punten; 2de prijs ULO A 1, 8 punten- 50 M. borstcrawl, jongens: le prijs H.B.S.A. met 17 punten; 2de prijs ULO A 2, 11 punten: Lyceum, 8 punten; ULO A 1, 4 punten. 50 M. borstcrawl, meisjes: le prijs ULO A 2. 4 X 50 M- estafette, jongens: le pros Ly- lyum, tijd 2 min. 32 4/5. sec.; 2de H.B.S-A., tijd 2 min. 36 1/5 sec. 4 X 50 M. estafette, meisjes: le prys ULO A 2, tijd 3 min. 20 sec.; 2de ULO A 1, tyd 3 min. 26 sec.; 3de ploeg 2 van de ULO A 2, tijd 3 min. 39 sec. De prijzen bestonden uit medailles en werden na afloop der wedstrijden op het terras van „Klein Zandvoort" aan de scholen uitgereikt (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage) Naar wij vernemen is het prinselijke gezin gis- stermiddag scheep gegaan aan boord van de „Piet Hein" voor een boottocht van eenige dagen. Vrijdag a.s. zal de prinselijke familie weder op Soestdijk terugkeeren. H. M. de Koningin heeft een tweetal hand schriften voor de tentoonstelling van Utrecht- sehe miniaturen in bruikleen afgestaan. Behalve een zeer kostbaar evangelistarium, is een getydenboekje aanwezig, dat waarschynlijk te Utrecht werd geschreven in het jaar 1450. In den ouderdom van 69 jaren is in het R.K. Ziekenhuis te Den Haag overleden pater P. Luijk S.J., leeraar aan het St. Aloysiuscol- lege, aldaar. De uitvaart zal Donderdagmor gen om half negen geschieden in de kapel van genoemd college; de overledene zal des mid dags te Mariëndaal worden begraven. AMSTERDAM. Geslaagd voor het cand. exa men rechten mej. S. A. Brand; voor het doet. examen geneesk. de dames: N. C- Margadant, M. Th. van Lonkhuyzen en M. Willink en de heer J. C. M. v- d. ven; voor het candidaats- examen Fransche taal en letterkunde de dames J. G. Portielje en L. Hoogslag en de heer W. J. Sehuyt. Ongeluk per rywicl. Maandagavond om zes uur reed een zekere mevrouw B. v. H., komende uit de richting Leiden, per rijwiel over de Leid- schestraat. Ter hoogte van de bollenschuur van Veldhuis trachtte zij een woonwagen te pas- seeren, maar kwam daarbij met het voorwiel in de rails terecht. Zij viel en werd tamelijk ernstig gewond. Dr. v. d. Kaade en leden van de E.H.B.O. waren spoedig ter plaatse. Haar linkerbeen was boven den enkel gebroken. Na verbonden te zijn, werd zij per ziekenauto naar het academisch ziekenhuis te Leiden ver voerd. ota. ov (Gedeeltelijk gecorrigeerd) BERLIJN, 19 Juni (D.N.B.). In verband met de in het Lagerhuis afgelegde verklaring van Chamberlain ten aanzien van den stand der onderhandelingen in Moskou, schryft de „Deut scher Dienst" in een eigen bericht'uit Londen, o.a.: De Lagerhuisverklaring van Chamberlain heeft opnieuw de débacle in Moskou van de Britsche buitenlandsche politiek in het schrilste licht van de openbare belangstel ling geplaatst. De Duitsche en Italiaansche publicaties in de pers, die op grond van den feitelijken toe stand steeds weer met nadruk wezen op de ware moeilijkheden bij de Moskousche pact onderhandelingen, n.l. de kwestie der garan ties voor het Verre Oosten, zijn in Londen als byzonder onaangenaam gevoeld. Klaarblijkelijk op een wenk van hcogerhand hebben de Lon- densche bladen zich zelfs niet in een polemiek daarmede bezig gehouden. Ook Chamberlain heeft in zekeren zin dit aan de Engelsche pers gegeven wachtwoord gevolgd door eveneens op de meest pijnlijke wijze te vermijden in het bij zonder aan het Britsche volk te verraden, waar om de onderhandelingen in Moskou niet verder komen. „Het is roerend te zien,' aldus gaat de Deut scher Dienst" verder, „hoe lang nu reeds de goede naam der Baltische landen door de Brit sche en Fransche pers er voor misbruikt wordt om de Moskousche débacle der Britsche buiten landsche politiek op een beschroomde en deli cate wijze te verdekken. Niemand, die de streken en methoden der Britsche omsingelings praktijken eenigermate kent, heeft echter ook maar den geringsten twijfel er aan gekoesterd, dat de Britsche buitenlandsche politiek even tueel geen scrupules zou hebben, om zoo noodig de Baltische staten ook tegen hun eigen wil binnen het Britsche omsingelingsfront te pres sen. Albion heeft nog nooit gevraagd naar den wil van kleine volkeren, wanneer het deze wilde gebruiken voor zijn imperialistische en kapita listische doeleinden. Het lot der zwaar beproef de Arabieren in Palestina is juist in deze dagen een nieuw voorbeeld. Waarom zou Engeland zich juist door Letland, Estland en Finland laten afbrengen van deze lang beoefende praktijk? Men zegt Baltische landen en bedoelt het Verre Oosten. Want Hier is het teere punt, waar alle Britsche onderhandelaarssluwheid en alle schoon klinkende phrases en mondelinge verzekeringen van bereidheid tot hulpverleening afstuiten op de onverbiddelijke houding der Sovjet-Russi sche buitenlandsche politiek. Moskou houdt vast aan zijn eisch. Het wil de schriftelijke vast legging van de Britsche bijstandsverplichtingen in het Verre Oosten in geval van een conflict met Japan als tegenprestatie voor zijn deel neming aan het Britsche omsingelingsfront. Dit echter is de zwakke kant van John Buil." PRAAG, 19 Juni. (Havas). De Tsjechische muziek en tooneelstukken worden getroffen door Duitsche verbodsbepalingen. De opera „Libuse" van Smetana is van het programma der Praag- sche opera moeten verdwijnen. Wanneer in de laatste acte Libuse uitriep: In de aula van de Ryksuniversiteit, de vroegere Kapittelzaal van den Dom, zijn de herinneringen aan den Apostel St. Willibrord tentoongesteld. De zaal is, geheel passend bij het karakter van deze tentoonstelling, als een soort kapel ingericht. Vooraan zyn in een glazen schrijn, die op een altaarvormigen onderbouw is geplaatst, alle groote relieken van den H. Willibrordus, voor zoover in Nederland aanwezig, bijeen gebracht Zy kwamen o.a. uit Utrecht, Heiloo, Amsterdam Rotterdam, Leiden, Maastricht en Oegstgeest en zyn vergezeld van de bij elk stuk behoorendc documenten. In een monstrans is een deel van de ribbei van St. Willibrord vervat, alsook een gedeelt6 van den arm. Verder is aanwezig een stukje van het kazuifel, dat door den heilige is gedra gen en van het gewaad, waarin hij is begraven, zijn sandalen en een pallium, dat door hem ge bruikt is. In 1301 zijn de relieken van St. Willi brord op verzoek van de Canonici van den Dom uit het klooster te Echteraach naar Utrecht overgebracht. Tot 1345 zijn zij bewaard in een koffertje, dat in het bezit van het Rijksmuseum is, doch voor deze tentoonstelling werd afge staan. Tegenwoordig behooren de relieken toe aan de oud-katholieke kerk van St. Gertrudis te Utrecht. Opgesteld is eveneens een deel van het hoofo van koning Oswald, dat door St. Willibrord mee naar Holland is genomen. Met behulp van deze reliek zou St. Willibrora verschillende wonder- teekenen hebben verricht. De meest beroemde reliek is 't kalendarium van St. Willibrord, waarin de heilige zelf in 728 enkele bijzonderheden uit zijn leven heeft aan- geteekend. Het is het pièce de milieu van deze tentoonstelling en werd welwillend door de Bi- bliothèque Nationale te Parijs beschikbaar ge steld. Boven het reliekenaltaar hangt de prachtige schilderij van den Utrechtschen meester Jan van Bijlert, welke werd afgestaan door de R..K kerk te Huissen. St. Willibrord en St. Bonifa- cius zijn erop afgebeeld in aanbidding voor de H. Drievuldigheid. Aan de wanden hangen nog een schilderij uit Echtemach van Abraham Bloemaert en een doek uit Diessen, waarop St. Willibrord met de H Maagd is afgebeeld. In vier groote vitrines zijn talrijke gouden en zilveren werken met afbeeldingen van den Apostel geëxposeerd, een schat van vooral 17de en 18de eeuwsch edelsmeedwerk: kelken, cibo ries en monstransen. Iets aparts is een glas waarin een wensch is gegraveerd en dat heeft toebehoord aan het huis van St. Willibrord, dat rond 1578 in Utrecht heeft bestaan en ook wei „de arme klerkenshool" werd genoemd, waar men voor de lagere kerkelijke functies als kos ter en misdienaar opgeleid kon worden. Een schitterend stuk edelsmeedwerk is de staf, die voor mgr. Snickers z.g., Aartsbisschop van Utrecht werd gemaakt. In de kromming is in beeld gebracht de bisschopswijding van St Willibrord door Paus Sergius I. Aan den in gang van het verhoogde gedeelte van de zaai vormt een levensgroote, in wit marmer gehou wen, liggende figuur van St. Willibrord als het ware een graftombe. Het beeld werd gemaakt in 1905 door den kunstenaar E. van den Bos sche en afgestaan door de kerk van St. Willi- bord binnen de veste te Amsterdam. Aan weers zijden van de zaal zyn tegenover elkaar ge plaatst een sacristie-taoernakel en een kerk- tabernakel. In een zestiental tafelvitrines liggen verscheidene oude prenten van St. Willibrora en eenige voorname werken uit de uitgebreide Willibrord-literatuur. Kostbare iaat-midtiel- eeuwsche incunabelen zijn er te zien, naast 17de en 18de eeuwsche biografieën en gebeden boeken, die op den heilige betrekking hebben. Merkwaardig zyn de documenten, die betrek king hebben op de Broederschap van de genade Gods onder patronaat van St. Willibrordus en St. Bonifacius, welke in 1622 was opgericht en tot doel had te bidden voor het herstel van het katholieke geloof in deze gewesten. De regels van deze broederschap waren vermeld in een boekje „Het Gulden Wierookvat", waaruit het latere bekende katholieke gebedenboek van denzelfden naam is voortgekomen. Interessant is de verzameling eereteekenen, waarmee de koningen van de St. Willibrordusgilden, die vooral in Brabant nog bestaan, onderscheiden worden. Een aparte afdeeling is gewijd aan Heiloo, als katholieke bedevaartplaats overbekend In het oud-katholiek museum werden knoo- pen bewaard, waarop St. Willibrord is afge beeld. Zy zaten op de pakken van de weesjon gens en kregen nu natuurlijk een plaatsje op de tentoonstelling. Uit Echternach kreeg het comité nog toege zonden de sarcophaag, waarin het lichaam van den H. Willibrord tot aan de Fransche revolutie heeft gerust. Verschillende fraaie beelden uit Brabantsche kerken toonen aan, hoe groot in het Zuiden de vereering van den H. Willibrordus is. Deze de votie is echter algemeen en daarop wijst wei het groote aantal kerken, aan dezen vader- landschen heilige toegewijd, die op transpa ranten in beeld zijn gebracht. Ook zien we foto's van St. Willibrordputten, die herinne-j ren aan de plaatsen, waar de geloofsverkondi ger aan de bekeerlingen het H. Doopsel toe diende. Een afzonderlijk zaaltje werd bestemd voor een overzicht van St. Willibrord in de moderne kunst. Er zyn werken van Jos. ten Horn, Doll Henker, Henri Bijvoet, Joep Nicolas, Matthieu Wiegman, Joan Collette, Pieter Wiegersma. Joanna Brom, Lode Sengers, Hildegara Brom—-Fischer, Hub. Levigne, A. Meertens, Wim Haizing, Steph. Uiterwaal en anderen. Grafi sche technieken en beeldhouwwerk zijn er even zeer vertegenwoordigd als glas-in-lood, weef selen, mozaïeken en emails. In deze ruimte hebben ook de beide groote wandkaarten, die Piet Worm in opdracht van het comité maakte, en welke 'n beeld geven van de landen en plaat sen in Nederland, waar de Apostel werkte of waar kerken of bronnen zijn, die zyn naam dragen, een plaats gekregen. Tijdens de tentoonstelling zal op Donderdag avond in den Kloosterhof oude Gregoriaan- sche muziek, die onlangs gevonden is en door Pater dr. Caecilianus Huigens O.F.M. opnieuw getoonzet werd, worden uitgevoerd. St. Willibrord heeft ook groote beteekenis ge had voor de muziek. Na hem is er eerst muziek en gezang in de kerken ten gehoore gebracht De bedoeling is n.l. om de tentoonstelling één keer in de week ook des avonds geopend te houden. Ongetwijfeld zal het tentoongestelde bij in directe verlichting een geheel apart effect op leveren. Op andere dagen wordt de tentoonstelling, die tot 15 September duurt, des avonds om 5 uur gesloten. De kunstenaar Karei Tholen uit Blaricum ontwierp voor de tentoonstelling een affiche in vier-kleurendruk, welke niet alleen uitmunt door een fraaie kleurenschakeering, maar ook zeer sprekend is. „Gij zult nooit ten onder gaan, Tsjechisch volk' placht de geheele zaal op te staan en het volks* lied aan te heffen. Aangezien de wet op he' Tsjechisch protectoraat de autonomie op cul tureel 'en artistiek terrein waarborgt, hebben de Duitsche autoriteiten „Lubise" eigenlyk nim verboden, doch den schouwburgdirecteuren den raad gegeven, de opera niet op het programing te plaatsen, „aangezien zy van de spelers teveel inspanning vergt." De „Symphonie aus der neuen Welt" en de „Slavische Dans" van Dvo rak zijn eveneens afgeraden. Stukken, waarin sprake is van de Tsjecho-Slowaaksche legi°n' naires zijn absoluut verboden. WASHINGTON, 19 Juni. (Reuter) De Amerikaansche staatssecretaris Huil heeft vandaag formeel uiting gegeven aan de be zorgdheid van de Vereenigde Staten over de „breedere aspecten" van den gang van zaken te Tientsin, in verband waarmede de Ame rikaansche regeering ,,met speciale belang stelling iedere gemelde ontwikkeling in China" gadesloeg. De minister onthulde, dat de Amerikaansche bemiddelingspogingen zich alleen beperkt had den tot het geschil over de vier Chineezen, wel ker uitlevering de Japanners eischten. De des betreffende voorstellen waren gedaan nog voor dat de blokkade werd ingesteld. Huil zeide voorts nog, dat te Washington ge®D plannen werden gevormd tot het evacueeren van de Amerikaansche vrouwen en kinderen u' Tientsin. De verklaring van Huil wordt in diplomatieke kringen uitgelegd als een waarschuwing aan Japan, dat zijn manoeuvres, welke beoogen een scheiding tusschen Washington, Londen en Fa- rijs te bewerkstelligen, geen enkele kans 0P succes bieden en dat de fundamenteele belangen der Vereenigde Staten in het Verre Oosten J® dicht bij die der Engelschen liggen, dan dat de Amerikanen blind kunnen blijven voor de wer kelijke bedreiging, die dc verklaringen', welke sommige Japansche autoriteiten tegen het stel sel der concessies en de politiek der West-Euro- peesche mogendheden in het Verre Oosten heb ben afgelegd, voor hun belangen vormen- MARSEILLE, 19 Juni (Havas). Maandag te 15.22 uur is de „Atlantic Clipper", welke Zaterdag met achttien Amerikaansche journa listen aan boord van Port Washington was ver trokken, te Marseille aangekomen. Zaterdagmiddag is de 54-jarige losse werk man D. Holler, uit de Hillelaan te Rotterdam» aan boord van het s.s. Dinteldyk, dat in de RÜn' haven lag, bekneld geraakt tusschen een bak en een bolder. Hy werd toen met een gecomph- ceerde breuk van het linkerdijbeen en ernstig inwendige kneuzingen in het havenziekenhhi^ te Rotterdam opgenomen, waar hij thans 1 overleden. Zondagavond werden diverse wedstrijden ver reden op de Zaansche Wielerbaan. De belang stelling van het publiek was zeer groot. De uitslagen zijn als volgt: Klassementwedstrijd over 6 K.M. met 3 kia sementen: 1. Cees Bakker, 1 punt; 2. Cools, p.; 3. v. d. Linden, 3 p.; 4. Pijnenburg, 4 P- Afvalwedstrijd voor amateurs en nieuweh gen: 1. Helvoirt, 2. Panman, 3. Oriesse. Sprintwedstrijd over 6 baanronden. le sei'1 1. Pijnenburg, 2. v. d. Linden; 2e serie: 1. co° 2. Bakker. Tijdrace over 1 baanronde: v. d. Linden sec., 3% p.; Pijnenburg 11 sec., 3% p.; Bakk 10 4/5 sec., 1 Y< P.; Cools 10 4/5 sec., 1% P- Verliezers sprintserie om de 3e en 4e pla-a 3e pl. v. d. Linden, 4e pl. Bakker. Winnaars sprintserie om de le en 2e Plaa le pl. Cools, 2e pl. Pijnenburg. Totaal uitslag sprint: 1. Cools 1 p., 2. Pij'1® burg 2 p., 3. v. a. Linden 3 p., 4. Bakker 4 P- 50 ronden-race voor amateurs en onafh9 kelijken: 1. Helvoirt, 2. Scheffer. ,g; Achtervolgingswedstrijd over 4 K.M. le sef 1. Cools, 2. Pijnenburg; 2e serie: 1. Bakker» v. d. Linden. 3e Verliezers van achtervolgingsrace om de en 4e plaats: 3e pl. Pijnenburg, 4e pl. Cool Winnaars achtervolgingsrace om de le ®n plaats: le pl. Bakker, 2e pl. Cools. Uitslag: 1. Bakker, 1 p., 2. Cools, 2 p., 3. v- Linden 3 p., 4. Pijnenburg 4 p. - Totaal uitslag der omnium: 1. Cools 5)4 2. Bakker 7% p.; 3. Pijnenburg 12'A P 4- v' Linden 13 A p -rt, 40 K.M. koppel wedstrijd: 1. LustHelv° 12 punten, tyd 1 uur 35 sec.; 2. Matzen—J per, 8 p. en 2 ronden achterstand; 3. Otterm1 Kuilboer 1 p. en 3. ronden achterstand; 4. 4, Scheffer 0 p. en 3 ronden achterstand» HaarbosDriesse, 11 p. en 4 ronden acht®1 6. PortegiesStet, 8 p. en 6 ronden achterS Als u op een bepaalden weg overdag zonder ge vaar 90 kilometer per uur kimt rijden, beteekent dit aog heelemaal niet, dat daar bij avond zonder risico's een 50 kilometer vaart kan worden ontwikkeld. Op den weg hangt illes van de omstan digheden af: regelt daarnaar uw snelheid I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4