AKKERTJE Indrukken uit Zwitserland Engelands lijdensweg naar Sovjet-Rusland Geruchten over het Verre Oosten WAARDEVOLLE OPENHARTIGHEID Moeilijkheden worden steeds grooter EEN NATIE, EENSGEZIND ALS DE ONZE brand in brood- en banketbakkerij Kerkelijk leven Buitenlandsch Overzicht DINSDAG 20 JUNI 1939 tede V, 'tea, Jongelui op stap met gestolen auto agehouder was op zijn hoede Binnen een uur was liet gebouw vernield ZUSTERS FRANCISCANESSEN VAN BENNEBROEK Benoeming in het generaal kapittel Plechtige Omgang te Den Bosch 1 Het vliegveld Diibendorf bij Zurich, een zeer modern ingericht terrein Thans gemakkelijk met de K.L.M. iederen dag te bereiken Muziekfeest te Luzern De werkgelegenheid in Twente Krachtiger bestrijding der werkloosheid Ernstig ongeluk in een fabriek Jonge arbeider door machine gegrepen en gedood Nationaal Verbond der K.J.M.V. Bert Sprangers tot verbonds voorzitter gekozen Tegenover de gebruikelijke diplomatie der discretie staat de Duitsche, die soms van een welhaast ontstellende hartigheid is. Voor het met succes be- »a nen Van de eerste is zekere mate Psychologische kennis en intuitie noo- j>> Voor de laatste niet. De Duitsche Rijks- Jster voor Pers en Propaganda, Dr. Jozef Nobels, heeft dezer dagen in een rede •oor ri ue nationaal-socialistische studenten n de gouw Berlijn, tegen alle regels van j. Heest gangbare internationale diploma te bridge-systeem in, de Duitsche kaarten li n eh bloot op tafel gelegd, waarschijn- Oa hij die kaarten zoo sterk acht, bij er alleen maar mee kan winnen. Of e verwachting vervuld zal worden, staat te bezien. Al liggen de Duitsche kaarten 'batis te open en bloot ter inzage, de anderen ^enszins van plan de partij op te geven spelen voort met hun eigen methode. -Usschen kunnen de tegenpartijen van üitschland Dr. Goebbels niet anders dan £tekbi aar zijn voor de openhartigheid, felarrnee hij hun door Duitschland steeds als onzinnig gedisqualificeerde vermoe- en beweringen ten volle als juist heeft Vestigd. Men weet, hoe van Duitsche zijde ebs de stelling, dat het nationaal-socia- 's°he Derde Dijk in Europa onder het I orV'enclsel van recht op een grootere j, hsruimte een hegemonistische positie acht te veroveren, als een boosaardig po- fti bit! lek verzinsel der democratische oorlogs- Sers werd gebrandmerkt, maar Dr. Goeb- heeft thans zelf onomwonden die stel- 8 geponeerd en als juist verdedigd. Hij e n.l. o.a.: „Indien er in de zeventiende j, w een man was geweest, sterk genoeg om ^bschland te vereenigen, dan zou thans ^'techland °ver de wereld regeeren en niet geland, want wij zijn daartoe aange- ten. wa(; Duitschland sedert eeuwen ver- 'bb heeft, moet thans in enkele tientallen k$n Worden ingehaald." Deze zonderlinge Peering is niet bepaald overtuigend. teers men zou ook uit het feit, dat techland, voor zoover het in de zeven- "btien concludeeren, dat het dus blijkbaar t aangewezen was om de wereld te be- f, erschen. Nederland had in dien tijd wel te mannen en heeft toen ook dienover- omstig een rol van wereldbeteekenis beeld, maar het heeft niet de pretentie °rond daarvan thans nog geheel de we- bjk w'^en reSeeren- Het is even onrede- !ch ^uitschland van een verzuim te be- ^Jildigen, omdat het in de zeventiende geen sterken man heeft bezeten, als geland of Frankrijk het euvel te duiden, 2ij niet door een dictator a la Mussolini Kitler worden geregeerd. De geschiede- eeuw bestond, geen sterken man had, lis 's een stroom met versnellingen en j. ragingen, nu eens is het 't eene land en w®er 't andere, dat den loop van dien hoofdzakelijk bepaalt. Het is best ^gelijk, dat voor Duitschland nog een °mst van wereld-hegemonie is wegge- maar dat het daartoe van nature ge- pen zou zijn, is een gratuite bewering, - be alleen maar Duitschers zelf zullen °°v<m. Uit het feit, dat iets slaagt of Hislukt, volgt nog niet, dat het recht te slaagt of mislukt. Ware dat wel het dan zou Duitschland geen enkelen grond hebben om zich tegen de erkende wereldheerschappij van Engeland te verzet ten. In deze uitlating van Dr. Goebbels heb ben wij dan ook weer een bewijs te zien van die typisch Duitsche politiek-mysti- cistische mentaliteit, die meer op het ge voel dan op het verstand is gebaseerd en zoo gemakkelijk onaardt in een fanatisme, dat voorbeschikt is om aan zichzelf ten gronde te gaan. Met evenveel of even wei nig recht als Goebbels een wereldbeheer- schende positie voor het Derde Rijk op- eischt, met even veel of even weinig recht tracht Groot-Brittannië zijn wereldpositie te behouden en te verhinderen, dat het door Duitschland daaruit wordt verdron gen. Zeker is, dat de loop der geschiede nis bewijst, dat een regime van verdraag zaamheid, soepelheid en vrijheid duurza mer is dan dat van tyranr.ie, dwang en ge weld. Hoe Duitschland hoopt in enkele tien tallen jaren de taak te vervullen, waartoe 't volgens dr. Goebbels geroepen is, daarvan heeft de .verovering" van Tsjecho-Slowakije 'n voorproef gegeven en deze voorproef is van dien aard, dat het voor iederen niet volko men Duitsch gelijkgeschakelden geest min stens uiterst twijfelachtig is, of Duitschland ooit met dergelijke methoden zal bereiken, wat het zegt te willen. Dr. Goebbels gaat er thans groot op, dat Chamberlain indertijd naar Mün- chen kwam, omdat hij niet anders kon, aangezien Duitschland hem schaakmat had gezet en in een hoek had gedrongen. Maar dezelfde Dr. Goebbels en met hem alles wat naam heeft in de N. S. D. A. P., ja zelfs zij, die buiten de grenzen van Duitschland nationaal-socialistische neigin gen vertoonen, sidderen van verontwaar diging over de pogingen, welke Chamberlain thans aanwendt om voor de toekomst te voorkomen, dat hij opnieuw op zoo pijnlijke wijze in een hoek zal worden gedrongen, en zij aarzelen niet het „perfide Albion" te beschuldigen van een naar een wereld oorlog drijvende omsingelingspolitiek ten aanzien van het arme, doodonschuldige Duitschland, dat niemand kwaad wil doen. Niet alleen de internationale diplomatieke bridgeregels worden door dr. Goebbels mis kend, maar ook de internationale schaak- regeis. Immers bij het schaakspel gaat het voor beide partijen er om de ander zoo snel mogelijk schaakmat te zetten. En het is niet gebruikelijk bij serieuze spelers, dat de een den ander verzoekt om het maar op te geven, zoolang deze nog over voldoende stukken beschikt. En dat Engeland nog allerminst schaakmat staat en nog waarde volle stukken kan hanteeren, is sinds Mün- chen aan de wereld duidelijker gebleken, aan Dr. Goebbels, die voor de Duitsche regeering het recht opeischt om een deel der waarheid te verbergen, wel lief is. Dat deel van de waarheid, dat hij in zijn rede voor de Duitsche studenten voor gansch de wereld niet langer heeft verborgen, zal voor Engeland een nieuwe aansporing zijn om voort te gaan met zijn streven naar het vor men van een tegenwicht tegenover de Duit sche politiek en een zeer bruikbaar argument om zijn wantrouwen tegenover het vermetel vertrouwen eischende Derde Dijk te motivee- ren en te rechtvaardigen. iwaahdagnacht werd te Apeldoorn een garage- fca-,1aa" den Arnhemscheweg uit zijn bed ge- l\'a q om een luxe Ford van benzine te voorzien, teftte vtdhng gaf de nog jonge automobilist, die f'te"k2eId was van een meisje, den garagehouder 'ap het gezicht, vermoedelijk om te pro- tityjen or zonder betaling tusschen uit te kun- =aan. De garagehouder verweerde zich even zo, dat de jongen en met meisje op de t)e gingen, met achterlating van den auto, to ''agehouder heeft den wagen Maandag bij blee,^Peldoornsche politie gedeponeerd. Het v- dat de auto vorige week uit een garage V. ten autohandelaar te Berkel-Rodenrijs was «uwr- '«Ch kt!- {yen. Tegelijk was ook een 18-jarige nt spoorloos. teq r Vernam de politie dat de veldwachter ^.."óenderloo Zaterdagmorgen op een zijweg btqj de Woeste Hoeve een Ford met twee sla- Sq6 jongelui had aangetroffen: hij had ze hq^akker gemaakt en naar hun papieren ge- y» °ncterzoek Wees uit, dat beiden uit Berkel- ^6 kwamen. Hij was 18 jaar en zij 17. teq den verloofd te zijn en met medeweten Hiw n ouders een uitstapje te maken. De jr, achter had de papieren in bezit gehouden Ogen had ze in strijd met de afspraak even- k let terug gehaald. tcqle teldwachter had de papieren aan den bur- 0ster van Berkel-Rodenrijs gestuurd en toen bericht, dat het tweetal met een ge- jte1 auto op pad was. SQ andagavond waren de jongelui nog niet ge- telw11- Vermoed werd, dat zij zich in de bos- schuil hielden. Sfq1 omstreeks twee uur de brandweer ge- 'o^terd voor een uitslaanden brand in dp ï?cht^l'?en aan den Ri-in is in den afgeloopen ;rVrra voor een uitslaanden brand in de teeq en banketbakkerij van den heer L. van i ti6 "an de Prins Hendrikstraat. bakkerij, welke in een afzonderlijk ge- .tecis a.chter den winkel is ondergebracht, bleek '<isSc,111 lichter laaie te staan, zoodat aan A beh niet meer te denken viel. Binnen jtetqf r Was het gebouw met den geheelen in- bakkerij-machines, meel, enz. geheel A^fahd. winkel en woonhuis bleven ge- Öe oorzaak van den brand is niet be- Pjfig/eiHe Waarom zoudtGe nog hoofd pijn hebben, als Ge in een kwartier er van af kunt zijnl Neem 'n AKKERTJE hef nieu we merkwaardiae middel, dat alle pijnen vfug verdrijft en Uw lichaam niet schaadt.. "AKKERTJES" zijn de geluk kige vinding van Apotheker Dumont in den gemakkelijk in te nemen ronden cachet- vorm, veel nagemaakt en toch nog nooit geëvenaard I Laat U niets anders aanpra ten en let op 't AKKER-merk. tegen pijnen, nare dagen, koorts, kou. Doos13 stuks - 12 stuivers2 stuks - 2 stuivers. In het generaal kapittel der Zusters Francis canessen van Bennebroek, dezer dagen aldaar gehouden, werd onder voorzitterschap van Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem als Alge meen Overste herkozen de E. Z. Carolina; als Moeder Vicares de E. Z. Josepha en als Raad- zusters gekozen de E.E. Z.Z. Alexia, Quirina en Anselma. De plechtige Omgang ter eere der Zoete Lieve Vrouwe zal Zondag 9 Juli worden ge houden. Als intentie heeft Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen vastgesteld: Zoete Moeder hoor onz'bede, Toon U Koningin van den vrede. X Ir v- (Van onzen specialen verslaggever) Wie thans vanuit ons land een reis naar de heerlijke Alpenstreken wil maken behoeft geen dagenlang meer in den trein te reizen of daar in zelfs den nacht door te brengen: men be reikt Zwitserland nu in weinig uren door de lucht met de veilige K.L.M.-machines. Linea recta gaat het van Rotterdam tot Basel, een sprong van bijna twee en een half uur over België en Noord-Frankrijk. Wanneer ge den tocht maakt bij helder weer en ge vanuit de 2000 meter hoogte naar beneden kijkt, dan tee kent zich het boschrijke land in Z.-België zich donker af tegen de bebouwde vlakten en de weiden. In Noord-Frankrijk leidt de route over de dorpen, die eens de verschansingen waren van vijandige legers, doch nu in een nieuw sta dium van bloei teruggekeerd, zich rustig vlijen tusschen de door hei-gele zandwegen verkavel de weiden. In de felle zon schijnt dit land uit gestorven. Of wachten de landlieden veeleer in kalme rust den groei van het koren, dat naast de weiden voor den slag van de maaiende sik kels opschiet? Langzaam draait de grijze vleugel der ma chine over de kaart, die zich kleurig onder u uitstrekt en de sappige landen vertoonen ge leidelijk de donkere vlekken, die de boschrijke streken beduiden. Hier houden de gele wegen plotseling op, hier vertrilt de lucht de beelden tot wazige figuren. Het gladde verkavelde land gaat nu geleide lijk over in het heuvelachtige, de huizen wor den schaarscher en de dorpen blijven veelal ver borgen achter de heuvelruggen: hier beginnen de Vogezen. Nu duurt de tocht nog maar kort, zij zou korter zijn geweest, indien de militaire autoriteiten niet nauwkeurig de route hadden uitgestippeld om te verhinderen, dat men van uit de lucht de Maginot-linie zou verkennen. En dan verschijnt plotseling, grillig en grauw de Rijn, nu eens zichtbaar dan weer onzicht baar achter de hooger wordende bergen. De stad Basel strekt zich onder ons, de stad na dert ons, grooter, minder overzichtelijk, totdat we met een schok op het vliegveld dalen op een groene weide langs den Rijn. Na een kort oponthoud, na een controle van passen en bagage, gaat het dan weer verder, op vrij geringe hoogte naar Zürich aan gene zijde van het meer. De vliegvelden zijn goed in Zwitserland; zij worden druk bevlogen door de Alpar en de Swissair en bieden al het com fort, dat men ook bij ons vindt. Het is geluk kig, dat ook de K.L.M. er tijdig voor heeft ge zorgd zich in dit net van internationale ver bindingen een draad te bezorgen. Moge deze lijn worden als de verbinding met Engeland, die de eenige rendabele in Europa is en winter zoowel als zomer druk bevlogen. Alhoewel ook de Zwitsers er van overtuigd zijn, dat het komend seizoen lang niet dat van vorige jaren zal kunnen benaderen, hebben zij toch goede verwachtingen voor middelmatige drukte. Zij hebben van hun kant dan ook ge daan wat mogelijk is om het leven aantrekke lijk en het verblijf aangenaam te maken. Vooral Juli en Augustus zijn druk bezet met allerlei attractieve bijzonderheden. Zürich heeft naast zijn expositie een nationale kunsttentoonstel ling, die bijzonder leerzaam is. Vooral de mo derne Zwitsersche kunst mogen we belangrijk genoeg achten om haar een plaats in het Euro- peesche kunstleven te gunnen. Te Einsiedeln speelt men in de open lucht: Het Schouwtoo- neel der Wereld van Juli tot October, te Inter laken herdenkt men Willem Teil, en te Mon- treux worden autoraces, te Luzern roeiwedstrij- den gehouden. In deze laatste plaats zullen ook de muziekfeesten worden gevierd, waar Tosca- nini, Bruno Walter, E. Ansermet en Mgr. Pe- rosi komen dirigeeren. Genève heeft in de maand Augustus groote turnfeesten georgani seerd en Bern heeft de oude traditie der Mi rakelspelen weer opgenomen. In dit verband herinneren we ons iets over de muziekfeesten vorig jaar, dat ons een kijk geeft op personen en toestanden. In 1938 diri geerden in Luzern A. Toscanini, W. Mengel berg en B. Walter. Voor de concerten van Tos canini werd een veel hoogere entréeprijs gehe ven dan voor de concerten der beide anderen. Deze laatsten zijn hierover zeer verstoord ge weest en men vraagt zich af, of dit niet de reden is geweest, waarom W. Mengelberg dit jaar niet is teruggekeerd. Om evenwel herha ling te voorkomen heeft men de concertserie thans voor allen gelijk gemaakt. Maar voor Toscanini's speciale uitvoering van Verdi's Re quiem heeft men een extra-hoogen prijs ge maakt. Begrijpelijk als men weet dat de ver maarde dirigent niet tevreden was met het ver blijf in een gewoon hotel. Voor hem is op het mooiste punt der stad een kolossale villa ge huurd. Dit intermezzo over groote heeren en artisten. Vooral voor eigen landgenooten hebben de steden bijzondere attracties gemaakt. Want hoe zeer men ook anderen landen 'n druk vreemde lingenverkeer gunt, toch houdt men de Zwit sers liever in eigen land, zooals ook wij onze landgenooten nü speciaal liever binnen onze grenzen houden. Dat men daarin voor een groot deel zal slagen lijkt ons aan geen twijfel on derhevig. De bedreigingen van buiten af, waar op de Zwitsers heel bedekt, maar duidelijk ge noeg en zelfs vaak heel geestig kunnen rea- geeren, hebben de eenheid van dit naar talen en zelfstandige regeeringsvormen zoo verdeelde volk, tot een waarachtige eenheid gemaakt. En ook overal van Noord tot Zuid heerscht onder het volk diezelfde vastbeslotenheid eiken duim breed grond tot het laatste te verdedigen, die wij ook in ons land en b.v. in Frankrijk de laatste maanden kunnen opmerken. De natio nale tentoonstelling te Zürich heeft een zeer uitvoerig deel gewijd aan de militie: zij trekt opmerkelijk veel belangstelling onder de Zwit sers, die behalve op hun leger ook op de bergen vertrouwen. Laat ze ons maar bombardeeren, ons veroveren doen ze nooit. De munitie-opslag plaatsen zitten in de ingewanden der bergen verstopt en ook het geld, dat in de roerige Septemberdagen van de periferie naar het bin nenland werd gebracht (des nachts werden taxi's in alle stilte gerequireerd) is nog steeds niet teruggekomen. Maar van onrust geen sprake. En terwijl de politiek haar wegen bewandelt, gaat ook het gewone leven zijn gang. In Grin- dehvald was de pastoor voor enkele weken op be zoek. Hij doet dat enkele malen per jaar, juist als in de missie, omdat Grindelwald vrijwel ge heel protestant is. Hij, een Benedictijner mis sionaris uit Korea, toonde ons het armzalige kerkje, een oude danstent in den tuin van hotel Adler. En ofschoon hij toch wel iets gewend was, kon hij toch niet nalaten zijn misnoegen uit te spreken over zoo'n oud cavalje en zoo'n armoede van versiering, altaarbenoodigdheden en para menten. En hij had gelqk. De kerk was dien morgen groot genoeg voor ons, twee oude vrouw tjes en den vreemdeling, maar in het seizoen gebeurt het, dat de Ifatholieke gasten buiten de H. Mis moeten hooren zonder een celebrans te kunnen zien. Het getuigt voor de loyaliteit der Zwitsers, dat de directeur der V.V.V., ofschoon heelemaal niet katholiek, mede heeft geijverd om een bouwfonds te vormen voor een nieuw kerkje. Maar ook daar gaat het als bij ons: plan nen, doch niet genoeg geld. Waar wel geld voor was, maar in den laat sten tijd minder belangstelling was de Volken bond. Phenomenaal is dit onlangs in gebruik genomen gebouw, dat millioenen heeft gekost. Vooral wat interieur-aankleeding 'en de schilde ringen betreft kan het moeilijk door iets anders worden overtroffen. Het is alles gebouwd en in gericht naar de principes der moderne zakelijk heid met dit verschil, dat weinig staal is ge bruikt, maar steeds het warm aandoende noten hout. Met alle betrekkelijke soberheid kan men zich moeilijk grooter luxe voorstellen, tenzij men vloeren en wanden met tapijten zou willen be leggen en behangen. Toch is dit stuk werk, dat naar ons gevoel van buiten hoogst log en onsmakelijk aandoet, een bezoek overwaard. Intusschen zijn de Zwitsers zeer trotsch op hun Volkenbond en ze willen er niet van hoo ren, dat het wel eens noodig zou kunnen blijken, dat de Volkenbondszetel verplaatst werd, ai was het dan maar tijdelijk. En zuiver materieel ge zien hebben zij gelijk, want wie zou dit zoo kostbare gebouw zoo maar gaan verlaten? In Bern waren wij nog voor enkele uren de gast van onzen sympathieken zaakgelastigde jhr. mr. P. H. Bosch van Drakestein, die nu evenwel spoedig zal worden opgevolgd door mr. Kleffens, den chef diplomatieke zaken op het ministerie van Buitenlnndsche Zaken. Deze vriendelijke gastheer en mevrouw informeerden belangstel lend over het laatste nieuws uit Holland. En wij waren het er allen roerend over eens, dat wij Hollanders ons in Zwitserland toch wel zeer bij zonder thuis voelen, hoezeer land en klimaat ook verschillen. Want boven deze uiterlijke teeke nen van onderscheid komt toch bijzonder de eenparige vrijheidswil en het vaste karakter der beide volken in duizend en een détail tot uiting. Daar was iemand, die ontdekte dat de as HollandZwitserland bestond. Neville Chamberlain heeft zich gisteren in het Lagerhuis gehouden aan de nu drie maan den oude traditie, volgens welke hij in vage termen pleegt aan te duiden, dat Sovjet-Rus land zich niet zoo gemakkelijk in het Brit- sche vangnetje laat verschalken; telkenmale blijkt het netje weer juist iets te klein te zijn o fte groote mazen te vertoonen. Chamberlain is dan weer gedwongen eén reprise aan te kondigen „de 21e week", spotten Duitsche bladen als bij een film vertooning waardoor hij min of meer de risée gaat worden van het geachte Europeesche publiek. Zelfs al zouden de onderhandelingen te Moskou op niets uitloopen, hetgeen intusschen nog heelemaal zoo zeker niet is als de pers van de as-mogendheden gaarne gelooft, dan kan Londen er nog het voordeel van trekken, dat iedere harde les biedt. Toen de openbare meening in Engeland werd wakker geschud door de annexatie van Tsjecho-Slowakije, d.w.z. toen de Britten begonnen te beseffen, dat de waarschuwende stemmen gelijk kregen en Britsche belangen geschaad gingen worden door den zich als maar verder Oostwaarts uit strekkenden „Lebensraum" van het Derde Rijk, liet Londen iets van zijn hautaine on verschilligheid vallen, genoeg om Polen en Turkije mee te krijgen in zijn anti-agressie front, met commanditaire medewerking van de onrustig geworden staten Roemenië en Grie kenland. De trage reactie liet intusschen Joego slavië verloren gaan en bracht Bulgarije aan het twijfelen, waardoor in den vroeger zoo eensgezinden Balkanbond een gevaarlijke scheur ontstond, die herinnert aan het trieste einde van de kleine Entente. Er was evenwel binnen zeer korten tijd een formatie van verweerders tegen mogelijke nieuwe esca pades van het Derde Rijk tot stand gekomen, en het onverwachte succes bracht Londen in een roes van welslagen die het nonchalant de hand deed uitstrekken naar Moskou, dat bij de gratie der Britten dan toch óók mee mocht doen, al had men daarover nog eens ernstig gedelibereerd. Wel, de Russen hadden nog een oude grief tegen de Britten; zij waren hun stelselmatige achteruitzetting in de Europeesche politiek, die in de overeenkomst van Muenchen culmineer de, niet vergeten, en in stee van dadelijk de uitgestoken Britsche hand te grijpen, begon nen zjj voorwaarden te stellen, die hun het volle pond moesten verzekeren. Londen was aanvankelijk verbaasd over deze houding, be gon te onderhandelen, en allengs maakte de verbazing plaats voor een ernstige bezorgdheid. Het is thans geen spel meer, maar diepe ernst. De moeilijkheden breiden zich over de wereld uit als een olievlek, en overal ontmoet Enge land bij die moeilijkheden Rusland. Aanvankelijk ging het Londen om hulp aan het gegarandeerde Polen en eventueel Roeme nië; Moskou echter wenschte een tegenpresta tie en wilde al zijn buurstaten in het Westen gegarandeerd zien hetgeen geleid heeft tot- de bekende moeilijkheden over de Baltische staten. Thans erkende de prime minister, dat er nog andere moeilijkheden zijn; welke, dat heeft hij niet gezegd. Betreft het alleen het diep-ingewortelde wantrouwen der Russen jegens het Britsche rijk, of heeft de Duitsche pers toch gelijk met aan het Verre Oosten te denken? Ook daar is Engeland in moeilijkhe den verwikkeld geraakt, hetgeen het rijper zou kunnen maken voor inwilliging van Russische verlangens inzake een pact óók voor Azië. Verschenen is het overzicht van de onlangs ingestelde commissie voor inventariseering van werkverschaffingscobjecten, in samenwerking men den inspecteur van den Rijksdienst voor werkverruiming te Zwolle. Het bevat thans di rect aanwijsbare werkobjecten, welke voor de circa 4000 Twentsche werklooze arbeiders, die daarvoor in aanmerkng komen, een door- loopende werkgelegenheid zullen bieden voor vier a vijf jaar. De objecten, welke voor onmiddellijke uit voering geschikt zijn, betreffen de verbetering van het landelijk wegennet, zandwegen dus, met daarlangs de rijwielpaden. De verbetering dezer wegen is niet alleen voor de landelijke bevolking van groot belang, maar zij stimu leert de indiening van subsidie-aanvragen voor z g. particuliere werkobjecten, als ontginningen, herontginningen enz., waarmee bij bovenbedoeld overzicht nog geen rekening is gehouden. Behalve deze wegverbeteringen komen in het overzicht zeer belangrijke objecten voor, waar van de voorbereiding reeds in meer of mindere mate is bevorderd. Deze objecten zijn: de ont ginning van de gronden tusschen Wierden en Nijverdal, ongeveer 1500 H.A., de verbetering van de Dinkel, de Gele Beek en de Hollander graven, alsmede diverse groote ruiverkavelin- gen, voornamelijk in de gemeenten Weerseloo, Tubbergen en Losser. 'De commissie, bestaande uit vertegenwoor digers der Twentsche gemeenten, streeft er naar, de werkzaamheden, welke aan het tot uitvoering brengen der objecten vooraf moe ten gaan, zooveel als in haar vermogen is te bevorderen en te bespoedigen. Zij rekent daar bij op den steun en medewerking van allen, die daartoe in staat zijn. De commissie meent, dat het dit kan doen, omdat het hier gaat om een bij uitstek Twentsch welvaartsbelang. Daarbij ligt het in haar voor nemen zich tot de verschillende gemeente besturen te wenden tot het verkrijgen van e#n regeling, waarbij financieele moeilijkheden, welke de uitvoering zouden kunnen verhin deren, ondervangen kunnen worden. Maandagavond laat is op de Zaanlandsche Cacaofabriek te Nijkerk een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij een arbeider het leven heeft verloren". De 20-jarige B. Priem uit Putten, die aan een meng-machine werkzaam was, raakte met zijn arm onder een wals. waardoor dit lichaams deel geheel werd verpletterd. Door de kracht van de machine sloeg hij met het hoofd tegen een der zijkanten, waardoor hij deerlijk werd verminkt. De onmiddellijk ont boden geneesheer kon slechts den dood consta- teeren. Het stoffelijk overschot is naar het lijken huisje op de algemeene begraafplaats overge bracht. Tokio is er schichtig onder geworden, en de insinuaties hebben het ertoe verleid een wil liger gehoor te verleenen aan de verleidelijke stemmen uit Centraal Europa die Japan een militair pact aanboden. De berichten, volgens welke Tokio bereid zou zijn op dat aanbod in te gaan, worden veelvuldiger, al schijnt het zeker, dat Japan er niets voor voelt zich in zuiver-Europeesche aangelegenheden te men gen. Doch indien Rusland verwikkeld zou wor den in een Europeeschen oorlog, dan zou Japan zijn kans tegen den erfvijand schoon zien, té schoon om er geen gebruik van te maken. Du ren de onderhandelingen tusschen Londen en Moskou nog veel langer, dan bestaat groote kans, dat militaire versterking van den „cul- tureelen" driebond Berlijn-Rome-Tokio eerder tot stand komt dan een Britsch-Russisch ac- coord hetgeen den Russen gelegenheid zal geven samenwerking ook in het Verre Oosten te eischen. Zoo worden de moeilijkheden, in stee van kleiner steeds grooter. De kern van al deze moeilijkheden blijft het wederzijdsche wantrouwen tusschen Londen en Moskou; ieder wil veel meer ontvangen dan hij aanbiedt: een ongezonde ruil, die voor En geland nog dit nadeel heeft, dat het zich zon der enorm prestigeverlies moeilijk meer kan "te rugtrekken. Sommigen beweren, dat Strang, de Britsche onderhandelaar te Moskou, thans zulke wijde volmachten heeft, dat hij elk pact met Moskou kan sluiten dat maar mogelijk isr. Het bericht is niet zoo onwaarschijnlijk, want langzaam aan moeten de Britten geleerd heb ben, dat beknibbelen op den prijs hen niet helpt dan van den wal in de sloot. Het Nationaal Verbond van katholieke jonge middenstandsvereenigingen vergaderde in hotel Noord-Brabant te Utrecht, onder voorzitterschap van den heer Gerard Peet. De uitvoering van het zomerprogram, dat grootendeels aan licha melijke oefeningen gewijd is, werd onder de loupe genomen. Men kwam tot de conclusie, dat de te verwachten resultaten niet onbevredigend zullen zijn, al geldt ook hier weer, dat velen de kat eerst uit den boom willen kijken. Er moet een zomertenue worden vastgesteld, dat de K.J.M.V. overal onderscheidt, maar ook op dit gebied waren de geleerden het nog niet eens. Vervolgens werd het concept Nationaal Pro gramma 19391940 in behandeling genomen. Een commissie, bestaande uit de heeren B. Sprangers te Hamersveld, A. Gommers te Uden- hout en dr. W. J. Dijsselbloem te Oegstgeest, had opdracht gekregen een ontwerp samen te stellen. Als leidraad gold het program, dat de interdiocesane jeugdcommissie heeft bepaald en dat is ingesteld op het katholieke familie leven. In 1937 behandelde de K.J.M.V. welis waar een gezinsprogramma, maar dit culmi neerde meer in de verantwoordelijkheid van den jongen man ten opzichte van het huwelijk en zijn toekomstig huwelijksleven. In het gezins programma voor het komende winterseizoen zal dan ook het gezinsleven als zoodanig en de plaats van den jongeman in dat gezinsleven moeten worden behandeld. Om echter het „andere" karakter van het pro gram nog sterker te doen uitkomen zal het wor den ingeschakeld in de actie „Naar de nieuwe gemeenschap". Daar het echter allerwegen nood zakelijk wordt geacht, dat in een jongerenbewe ging de activiteit der leden wordt gestimuleerd en gaande gehouden, concludeerde de commissie, dat het niet voldoende is zich maandelijks te wij den aan de theoretische behandeling van een be paald onderwerp, doch dat daarnaast aan dat enderwerp een activiteit wordt gekoppeld, waar aan door ieder individueel lid kan worden deel genomen. Het actiepunt van de maand zal steeds onder een krachtig motto gelanceerd worden. Het concept zal nu definitief worden uitge werkt en behandeld worden op de Nationale Besturendagen op 30 en 31 Juli te Tilburg. Daar zullen deskundige sprekers de verschillende on derwerpen principieel uiteenzetten. Van 26 Juni tot 22 Juli zal te Ginneken weer een werkkamp worden ingericht voor jonge werkloozen uit den middenstand. Hier moeten jonge middenstanders, jonge intellectueelen, op geleid worden tot kampleiders, ten einde de jeugd van ongeveer 14 jaar niet alleen theoretisch te scholen, maar ook op de practijk in te stellen. Een beperkt aantal kan slechts tot dit kamp worden toegelaten. Bij de debatten over actie en propaganda bracht rector van Campen, bondsmoderator van het bisdom Breda, in het midden, dat het goed zou zijn, wanneer om ae drie maanden één actie punt gezamenlijk met de andere plaatselijke jeugdvereenigingen beleefd werd. De Verbonds- moderator, rector L. J. Beune, gaf eenige nadere inlichtingen over het contact met de vakorgani saties. Bij enkele candidaatstelling werd tot Ver bondsvoorzitter gekozen de heer Bert Sprangers te Hamersveld (Utr.). Deze verklaarde in zijn maidenspeech, dat hij er zich van bewust was hoe groot de verantwoordelijkheid is van de taak, die hem op de schouders werd gelegd. In een tijd van verdwazing en afstomping moet een Nieuwe Gemeenschap gevormd wor den naar het model van Christus. Deze poging kan nooit slagen wanneer een consequente en principieele leiding der jongerenorganisaties haar taak, n.l. het vormen van volwaardige per soonlijkheden, niet krachtig uitvoert. De Verbondssecretaris, de heer C. Kloppen- borg, richtte een hartelijk woord van afscheid tot den heer Gerard Peet, die acht jaar lang de belangen van de K.J.M. diende. In een speechje waarin hij op humoristische wijze tal van gebeurtenissen ophaalde, stelde hij de vele en groote verdiensten van den scheidenden voor zitter in het licht. Hij bood hem het gouden K.J.M.V.-speldje aan. De Verbondsmoderator gaf als hoogste getui genis van zijn heel bijzondere dankbaarheid te kennen, dat door het beleid van Peet de pries terlijke invloed in de K.J.M.V. ten volle tot uiting gebracht kon worden. De scheidende voorzitter wees er in zijn laat ste toespraak in deze functie op, dat het bereikte alleen mogelijk was door de goede samenwerking.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9