öe besprekingen met Moskou hebben gunstiger verloop WWm Vrijwilligers te Tientsin voor mobilisatie gereed I I Wij zijn vrienden van Engeland" PROTECTOR Admiraal Noble te Singapore Het nieuws van heden vereenigde katholieke pers VERRE OOSTEN NIET TER SPRAKE EGYPTISCH MINISTER TE ANKARA 130 BRITSCHE VRACHTAUTO BREEKT DE BLOKKADE TT' ifci - - DE BAROMETER I INBRAAK-VERZEKERINC 1 Bi T ^REAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 - GIRO 22884 WOENSDAG 21 JUNI 1939 - OCHTENDBLAD Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal '3-25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE KV. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21847 onderhandelingen worden uit sluitend op een strikt Euro- peeschen grondslag gevoerd Duitsch commentaar Indrukken uit Parijs terugkeer van het britsche Koningspaar Chamberlain zal een adres van welkom tot hen richten Spanje en de as Ibn Saoed's vertegenwoordiger spreekt geruchten over een ultimatum aan Londen tegen Het Weer n Uitsluitend voor: Kerken, Pastorieën Kloosters en Kerkelijke Instellingen Ter bespreking van de Fransch- Britsche militaire samenwer- king in het Verre Oosten A mm» mm «MLTER vcachtheuvels en trottoirs waren als „schuilkelders" aangewezen tijdens de groote luchtbeschermingsoefeningen, welke deze week te Chelsea gehouden werden en die de grootste waren, welke ooit in Londen en omgeving plaats hebben gehad Attlee geopereerd SPION IN POLEN TER DOOD VEROORDEELD Boven het recht der staten, staat het absolute recht der wereld op rust en veiligheid Japan bereid de Britsche formule te overwegen, mits Londen zijn houding in Noord-China wijzigt Een verklaring van Cordell Huil Aan de internationale regatta wegen, Duitschland van Malmö in Zweden namen talrijke jachten uit Denemarken, Noor- en Zweden deel. Een opname tijdens een der wedstrijden Hoe gaat het? De nuntius te Warschau op het Vatikaan Bemanning van de ,,Phénix" herdacht Sven Hedin gewond NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et., Inge; mededeetingen 50 cent; Idem op pag één 65 een' per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek MOSKOU, 20 Juni (Tass). Naar inleiding van het door sommige bladen gepubliceerde bericht, volgens hetwelk de Sovjetregeering bij de on derhandelingen met Engeland en frankrijk zou staan op een garantie v<>or de Russische grenzen in het Verre Oosten, hetgeen een beletsel zou lÜn voor het tot stand komen van accoord, is het Sovjet-Russische Persbureau Tass gemachtigd te ver klaren, dat dit bericht beslist van *Uen grond ontbloot en niet meer dan een verzinsel is. I-n officieele kringen te Londen kwalificeert deze berichten der Duitsche bladen als "Scheel en al in strijd met de waarheid". De ^sprekingen met Moskou worden integendeel, a'<3us Reuter, uitsluitend op een strikt Europee- Schen grondslag gevoerd. William Strang zou naar genoemd pers- Weau meldt, vandaag reeds de nieuwe voor dellen met volkscommissaris Moiotof bespre ken, terwijl minister-president Chamberlain v°ornemens is, Woensdag of Donderdag a.s. in Lagerhuis een nadere verklaring af te leg- e°h en wel in den vorm van een antwoord op 6eh door de oppositie gestelde vraag, „of een kitsch -Russische overeenkomst reeds bereikt is» Daar het vraagstuk van de garantie aan de ~°stzeestaten wel het voornaamste beletsel °or een spoedige sluiting van het Britsch- ransch-Russische pact bleek, schijnt de Brit- die regeering thans aan Strang instructies ge- ven te hebben, op dit punt zoo spoedig mo- ®^iik met de Sovjet-Russische regeering tot accoord te komen en wel met het oog op eh toestand in het Verre Oosten. De diplomatieke medewerker van Reuter ver ent verder, dat men de vorderingen van de r'tsch-Fran.seh-Russische onderhandelingen 2 r een anti-agressiepact te Londen thans Uhstiger beoordeelt. Het jongste Russische me- v?randum is bestudeerd en de standpunten der Jj'de partijen zijn elkaar, naar men gelooft, eds goeddeels genaderd. Men is van oordeel, vah als zich geen onvoorziene ontwikkelingen c°0rdoen, er alle kans is, dat in de volgende ^bferentie tusschen Strang en Moiotof en de j^'tsche en Fransche ambassadeurs de voor- lamste geschilpunten uit den weg zullen wor- etl geruimd, zij het alleen in beginsel. Het Duitsche Nieuwsbureau gaat intusschen i£istig voort de onderhandelingen met Moskou j. een belachelijk daglicht te plaatsen. Het tsbureau, dat vermoedelijk nog geen kennis ett gekregen van officieele tegenspraak van j/ssische zijde, voorziet het démenti van het ereign office van een redactioneel commen- waarin o.m. gezegd wordt: {Wij nemen gaarne aan, dat te Londen niet t Uitbreiding van het bondgenootschapspact j V het Verre Oosten besloten is. Want dat is het waar Engeland zich van af wil maken, wat eskou echter steeds weer verlangt. l Londen kan men over de loopende onder- ij. '^delingen besluiten wat men wil, beslissend J,. ehkel en alleen, wat Moskou als prijs voor rT deelname aan de Brftsche omsingelings- 'Mek van de Britsche onderhandelaars eischt dat is naar men weet niet weinig: namelijk V duidelijk vastleggen van de Britsche hulp- (v -ening aan Sovjet-Rusland ingeval van ee» JDict met Japan. 06 wil echter Engeland Rusland fn het Verre ■j,. sten helpen, wanneer het zooals thans te j^utsin niet eens zich zelf helpen kan. Deze Ij^hjke situatie kan men te Londen ook door tijp'diten in den geest van een struisvogelpolitiek Wegcijferen. Fransche diplomatieke kringen blijft men Smotste stilzwijgendheid in acht nemen ten JENDEN, 20 Juni (Reuter). In het Lager- j^s heeft Chamberlain medegedeeld, dat hij 0Prdag een motie voor een adres van wel- q, uan den Koning en de Koningin zal Jn- vergadering zal dan gedurende een uur HChor*t worden en in dien tijd zullen de at- q^^'higden zich verzamelen op een punt langs weg, waarlangs het koninklijke paar naar baleis zal terugkeeren, aanzien van de besprekingen te Moskou. Dins dagavond kon echter in welingelichte kringen een zeker optimisme vastgesteld worden. Wat de Fransch-Turksche onderhandelingen betreft, geeft men te kennen, dat deze bijna beëindigd zijn. In groote trekken is namelijk overeenstemming bereikt, zij het ook dat som mige kwesties, die betrekking hebben op de waarborging van particuliere belangen in den Sandsjak, nog geregeld moeten worden. Voorts was de aandacht van diplomatieke kringen ook gevestigd op Spaansche aangelegen heden. Bonnet heeft Dinsdagochtend den Spaanschen ambassadeur, den Franschen ambassadeur in Spanje, Pétain, en den Franschen resident-ge neraal in Marokko, generaal Nogues, ontvangen. De na deze besprekingen opgedane indruk schijnt verre van ongunstig te zijn. De Spaan sche ambassadeur heeft den minister van Bui- tenlandsche Zaken o.a. de verzekering gegeven, dat de verklaringen ten gunste van een mili taire verbintenis tusschen Spanje en de as- mogendheden, welke onlangs door een Ita- liaansch blad aan generaal Kindelan, den chef van de Spaansche luchtmacht, waren toege schreven, geenszins met de werkelijkheid over eenkwamen. Generaal Nogues heeft van zijn kant aan Bonnet een werkelijke ontspanning in Spaansch Marokko en in de betrekkingen tusschen de beide protectoraten kunnen rappor teeren. BERLIJN", 20 Juni (Reuter). „Wij zijn goede vrienden van Engeland," aldus heeft Khalid Alhoed, de vertegenwoordiger van Saoedisch-Arabië verklaard, in een inter view naar aanleiding van de Italiaansche berichten, volgens welke het bezoek, dat hij te Berchtesgaden aan Hitier heeft ge bracht, verband zou houder, met een ulti matum, dat de zoon van Koning Ibn Saoed, 'E'mir Feisal, tot Engeland zou heb ben gericht. Na met stelligheid ontkend te hebben, dat hij onderhandelingen van welken aard ook had gevoerd, verklaarde Khalid, dat zijn bezoek aan Hitier zuiver diende tot beantwoording van het bezoek, dat Göbbels verleden jaar aan het hof van Ibn Saoed heeft gebracht. Hij deelde mede, dat hij om gezondheidsredenen te Berlijn ver toefde en voegde hieraan toe, dat hij, alvorens zich naar Berlijn te begeven, te Londen en Parijs had vertoefd. De Wilhelmstrasse spreekt de Italiaansche persberichten eveneens tegen en van welinge lichte zijde worden zij als onzin bestempeld. Zij zijn niettemin door de Duitsche pers op een in het oog loopende plaats afgedrukt. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiii!iiiiiiii£ VOOR HET GEHEELE LAND: zwaar tot half bewolkt. Plaatselijk eenige regen. Weinig verandering in tempera- =e tuur. Zwakke tot matige Oostelijke tot Noordelijke wind. ONDERL. VERZEKERING-MIJ. DAMRAK 60 AMSTERDAM-C. Telef. 45014 en 45016 1 Directie H. F. HEERKENS TH1JSSEN SINGAPORE, 20 Juni (Reuter). De En- gelsche admiraal Noble is aan boord van zjjn vlaggeschip „Kent" te Singapore aange komen voor de Fransch-Britsche defensie besprekingen, welke Woensdag zullen be ginnen. Aan boord van de „Kent" bevonden zich bij aankomst te Singapore ook generaal-majoor Grassett, de opperbevelhebber van de Britsche troepen in China en stafofficieren van leger en vloot. Woensdag wordt de Fransche kruiser „Lamotte" verwacht met den Franschen opper bevelhebber in Indo-China, generaal Martin, en de andere leden van de Fransche delegatie aan boord. Omtrent het onderwerp van de besprekingen wordt hét grootste stilzwijgen in acht genomen, doch men veronderstelt, dat de coördinatie van de beide strijdmachten in het Verre Oosten in geval van oorlog zal worden besproken. LONDEN, 20 Juni. (Reuter) Dinsdag heeft de leider der oppositie in het Engelsche Lagerhuis, de arbeidersafgevaardigde Attlee, een vrij zware operatie ondergaan. Zijn toestand is bevredi gend. KRAKAU, 20 Juni. (P.A.T.) Het Poolsche mi litaire gerecht heeft den kanonnier Kitzinger wegens spionnage ten voordeele van Duitschland ter dood veroordeeld. Het vonnis is reeds ten uit voer gelegd. ANKARA. 20 Juni (Havas). Jahja Pasja, de Egyptische minister van Buitenlandsche Za ken, is voor een officieel bezoek te Ankara aangekomen. Aan een maaltijd heeft de Turksche minister van Buitenlandsche Zaken, Saradjogloe, een toespraak gehouden, waarin hij onder meer zeide „De gemeenschappelijke zee, die de kusten van onze beide landen bespoelt, is de natuur lijke weg en het symbool van samenwerking tusschen Egypte en Turkije. Dat zijn de voor- deelen van de Middellandsehe Zee, waarin vol gens onze politieke leerstellingen alle oeversta- ten moeten deelen. De overeenkomst in geogra fische ligging legt onzen landen gelijke plichten op, waarvan zij zich bewust zijn." In zijn antwoord prees Jahja Pasja den ar beid, door het nieuwe Turkije verricht. Het roemrijke Turksche leger staat aldus zeide hij evenmin als het jonge Egyptische leger in dienst van een militaire ambitie, doch slechte in dien van den vrede. Wij gelooven niet, dat men voor eenig conflict geen waardige oplossing kan vin den, als men maar niet vergeet, dat boven het relatieve recht der staten het absolute recht van de wereld op rust en veiligheid staat." TIENTSIN. 20 Juni (Reuter). Het vrijwil ligerskorps van de Britsche concessie te Tientsin heeft vandaag order gekregen zich voor onmiddellijke mobilisatie gereed te maken. Vanmiddag is het Britsche convooischïp „Sandwich" te Tientsin aangekomen. Kort daarna werd het vertrek van het convooischip „Lowestoft", dat morgen zou wegvaren, afge last. Een Engelsche vrachtauto, geladen met een groote hoeveelheid groenten, heeft de blok kade gebroken. De auto werd begeleid door een détachement Britsche troepen en kon de Ja- pansche afzetting ongehinderd passeeren. De groenten waren opgeladen in het door de Ja panners beheerschte gebied rondom de con cessie. Het bericht, als zouden gisteren zeven vrachtauto's de blokkade gebroken hebben, is onjuist. De door de Japanners aangewakkerde anti- Britsche agitatie in het door de Japanners be heerschte gebied duurt onverminderd voort. De Chineesche hotelhouders hebben vandaag in een geschrift overgave van de Britsche concessie ge vraagd en alle Chineezen, die de concessie wil len verlaten, logies tegen den halven prijs aan geboden. De voedseischaarschte in de concessie blijft accuut, ondanks het feit, dat een vrachtauto door de afzetting heeft kunnen komen. Er heerscht ook een tekort aan steenkolen. Aan den overkant van de Hai liggen groote Britsche voorraden, doch tot dusverre zijn alle pogin gen om deze over de rivier te brengen, ver ijdeld. De Engelschman Smith bevindt zich nog steeds in arrest, hetgeen groote verontwaardi ging heeft gewekt bij de Britsche kolonie, in het bijzonder bij den bond van oudstrijders uit den wereldoorlog, waarvan Smith lid is. De woordvoerder van de Japansche mi litaire autoriteiten te Tientsin heeft ver klaard, dat de Japansche autoriteiten vol komen bereid zijn de Britsche formule voor een bijleggiing van de kwestie van Tientsin als een plaatselijk incident in overweging te nemen, wanneer dit een onvoorwaarde lijke herziening van het Britsche standpunt inzake Noord-China beteekent en een vol ledige samenwerking met Japan bij den op bouw van een nieuwe orde in het Verre Oosten. Ten aanzien van de Vereenïgde Staten zeide de woordvoerder, dat het slechts 'natuurlijk is. aat zij bezorgd zijn over de ontwikkeling van den toestand te Tientsin. De houding van de Amerikaansche autoriteiten ter plaatse is even wel kalm en niets wijst er op, dat zij eenigen maatregel overwegen, die er op berekend zou zijn, hen tegenover Japan te plaatsen. De Japansche consul-generaal te Amoy, Oesjida, die dezer dagen overleg heeft gepleegd te Tokio, heeft medegedeeld, dat de diplomatieke onderhandelingen inzake bijlegging van de kwestie van Koelangsoe te gelegener tijd hervat zullen worden. De eenige wensch van Japan is, dat de internationale nederzetting een veilige verblijfplaats zal worden voor alle vreemde lingen en geen basis voor de anti-Japansche operaties van de Kwomintang of van terro risten. Oesjida hoopte derhalve, dat de gemeente lijke autoriteiten en de buitenlandsche consuls niet zouden aarzelen de Japansche eischen te aanvaarden en een juist begrip zouden toonen voor den nieuwen toestand in het Verre Oosten sedert het uitbreken van het „incident" tus schen Japan en China. Indien dit niet het geval zou zijn, zoo zeide Oesjida, zou de wel vaart te Koelangsoe nooit terugkeeren, integen deel, de plaats zou voor een gevaarlijken toe stand worden geplaatst. Oesjida voegde hieraan toe, dat dit het vaste besluit was van de Japansche regeering, welke hiervan geen duimbreed zal afwijken. Naar uit Washington wordt vernomen, heeft minister Huil verklaard, dat de Ame rikaansche zaakgelastigde te Tokio gisteren tweemaal een bezoek aan het Japansche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft gebracht om stappen te doen naar aanlei ding van het Japansche optreden in China. Hij handele in beide gevallen op instructie van het staatsdepartement Het eerste bezoek had betrekking op den toe stand te Koelangsoe, waar de Japanners den invoer van levensmiddelen in de internationale nederzetting hebben afgesneden. By 't tweede bezoek heeft de zaakgelastigde geprotesteerd te gen het voortdurend bombardeeren van Ameri kaansche eigendommen. Bfj deze gelegenheid verzocht hij de Japansche regeering eveneens om toestemming tot publicatie van de vooraf gaande stappen, die de Vereenigde Staten naar aanleiding van de bombardementen hebben on dernomen. Huil voegde hieraan nog toe, dat, voor zoover hij wist, de toestand te Tientsin niet ter sprake was gebracht, Heden beginnen te Singapore de bespre kingen over de Fransch-Britsche samen werking in het Verre Oosten- Halifax geeft in het Hoogerhuis een uit eenzetting van de situatie te Tientsin. De Britsche vrijwilligers te Tientsin heb ben order gekregen zich voor mobilisatie gereed te houden. Verdere gedachtenwisseling in de Tweede Kamer over het wetsontwerp Wettelijke regelen inzake kinderbijslagverzekering. Verslag van de Kamercommissie over het wetsvoorstel inzake huwelijk tusschen zwager en schoonzuster. Voortgezette behandeling van de be kende oplichterszaak te Arnhem voor de rechtbank. Jaarverslag der N.V. Philips' Gloeilam penfabrieken te Eindhoven. Beurs van New York: Oploopende koer sen; handel beperkte O „Een gangetje, meneer van der Koogen," zou Potgieter zeggen. Hoe gaat het? „Slecht," is bijna ieders antwoord. „Belabberd in zaken," roept de handelaar uit. En de industrieel trekt z'n wenkbrauwen samen. Hoe gaat het? „De wereld staat op d'r kop," antwoordt de liefhebberij-filo- soof en de oude onderwijzer verloor bijna het geloof in de jeugd. Hoe gaat het? Wanneer we de antwoorden hoo- ren, dan gelooven we aan een wereld van louter pessimisten. Alsof er geen optimisme zou bestaan. Hoe gaat het? Het gaat voor een deel zooals ge zelf het wilt. Moeilijkheden zijn er altijd geweest en zullen er altijd blijven. Maar wij moeten boven die moeilijk heden uit komen! De wereld is nog zoo slecht niet en het leven niet zoo kwaad. Kop omhoog en naar de zon gekeken. Een crisiswolk drijft voorbij en Gods schepping is nog even mooi als duizend jaar geleden. Gods genade en hulpe zijn dezelfde gebleven. Waar om dan al te zwartgallig. Met het hoofd opgericht vooruit! Hoe gaat het dan? Best! VATIKAANSTAD, 20 Juni. (Havas) Mgr. Cor- tosi, de pauselijke nuntius te Warschau, is van ochtend te Rome aangekomen. Hij begaf zich onmiddellijk naar het Vatikaan, waar hij werd ontvangen door den Kardinaal-staatssecretaris Maglione. Vervolgens had hij een onderhoud met de verschillende hoofden van de departementen van de pauselijke secretarie. Vermoedelijk zal Mgr. Cortosi morgen door Z. H. den Paus in audiëntie worden ontvangen. PARIJS, 20 Juni. (Havas) In de Fransche Kamer en in den Senaat hebben de voorzitters vanmiddag hulde gebracht aan de omgekomen bemanning van de „Fhénix". Campinchi in de Kamer en Daladier in den Senaat sloten zich daarbij aan. Daladier deelde bovendien mede, dat de regeering heeft besloten een nieuwe duik boot op stapel te doen zetten, die eveneens „Phé- nix" zal heeten. STOCKHOLM, 20 Juni (PAT) De bekende geleerde en ontdekkingsreiziger Sven Hedin is Dinsdag bij een auto-ongeluk ernstig gewond. Hjj is in een ziekenhuis opgenomen. Stand op Woensdag 1 uur van. 763.9 Vorige stand: 760.6 t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1