Balkan-politiek en haar onzekerheden Het spel der groote mogendheden We luisteren naar... FINANCIEN Kiezen of deelen Inspectietocht Koningin der Sport en spel Dagfilm W aters tanden DONDERDAG 22 JUNI 1939 VEEl ARo- Cf.we,HI6NICOT,^ WERKING VAN DEN KRAKATAU Vulcaan bleef Woensdag rustig RADIO-GELUKWENSCHEN VOOR DR. COLIJN Minister dr. J. v. Dijk en burge meester Oud voor de microfoon H. M. bij de militairen en de gr ensv er sterking in het noorden des lands Groote belangstelling der bevolking Te Emmen NIEUWE GEMEENSCHAP Belangstelling op de Seminaria Levenslang geschorst Omkooping door P.E.C.-lid voorbeeldig gestraft Andreolo beboet WIELRENNEN Middelkamp vijfde in België Hoffman wint in Bazel MOTORSPORT Meijer en Kraus komen naar Assen Cum Laude geslaagd! ZWEMMEN Doris Storey slaat Jo Waalberg te Leeds 4 Vrijdag 23 Juni 4 I.V.C.B.-programma voor Zondag a.s. LAWNTENN1S WIMBLEDON-TOURNOOI R.K. MIDDENSTANDERS NAAR ROME MARKTEN POSTVLUCHTEN B g s a 8 n •s ■s 3 s 530 2-78 (Van een bijzonderen correspondent) Sinds de staten van den Balkan zich op Bulgarije na tot een Unie vereenigden, heeft het schiereiland een reeks zeer rustige jaren gekend. Zóó vredig was het in den Balkan geworden, dat bij meer dan één gelegenheid dit deel van Europa, waar vroeger maar al te vaak de vonk sprong, die den oorlogsbrand opvlammen deed, aan de „meer-geciviliseerde" rest ten voorbeeld gesteld werd. Het heeft er, helaas, allen schijn van, dat de vredige jaren ten einde loopen. De rivali teit, die tusschen de democratische en de to talitaire mogendheden bestaat, noopt steeds meer landen een andere politieke gedragslijn te volgen dan de hunne zou zijn, wanneer zij niet met dreigende gevaren rekening te hou den hadden. Ook de Balkanstaten zijn min-of- meer genoodzaakt te kiezen tusschen aanslui ting by het eene blok of her andere. Een enkele, Turkije, heeft reeds openlijk kleur bekend; deze staat zal, ofschoon de mo daliteiten van het in principe gesloten accoord nog moeten worden vastgesteld, in geval van een Middellandsche Zee-conflict aan de zijde der democratische rijken staan. Het Turksche wantrouwen tegen de Itaüaansche bedoelingen, de gevaarhjke omstandigheid, dat de republiek op den Duitschen ontwikkelingsweg naar Bag dad ligt en de onmiddeliyke realisatie van een dierbaren wensch: de verkrijging van het Sandjak Alexandrette ziedaar de drie fac toren, die voor de Turksche beslissing veel ge wicht in de schaal gelegd hebben. De Turk sche staats ieden hebben sinds 1914 weinig ver geten en zeer veel geleerd. De Turksche posi tie is uiterst stevig. Eenerzijds is de republiek beveiligd door het Verdrag van Saadabad, an derzijds maakt zy deel uit van de Balkan-Unie. Maar de totalitaire mogendheden leggen het er op toe de Unie van haar krachten te beroo- ven, terwijl het pact van Saadabad Vermoede lijk niet lang meer leven zou als Duitschland er in slagen kon zijn dorst naar „Lebensraum" in West-Azië te stillen. Een Turkije, dat zich er toe leenen zou de taak. die de tweebond op zich genomen heeft, te vergemakkelijken, zou zelf de soliditeit van zijn positie ondermijnen. Griekenland en Roemenië echter beide door de democratische groote mogendheden tegen een aanval van Italië of Duitschland „gega randeerd", hebben hunnerzijds geen enkele verplichting op zich genomen. Zij kunnen, theoretisch, een afzydige houding blyven aan nemen, wanneer er in Europa een oorlog uit breken mocht, die hun belangen niet onmid- deliyk raakt; zy kunnen zelfs voor de tegen standers der garandeerende mogendheden party kiezen. Het lydt weinig twyfel, dat beide landen niets liever wenschen dan hun neutraliteit tot in lengte van dagen te handhaven. Maar te Athene, en vooral te Boekarest, maakt men zich over de mogelijkheid daartoe weinig il lusies. De regeering te Boekarest weet maar al te goed dat Roemenië er bezwaarlijk aan ont komen kan in een Europeesch conflict, als het uitbreekt, te worden meegesleept. Het heeft niet alléén welgezinde buren aan zijn grenzen en binnen die grenzen leven niet alléén Roe menen, die bereid zyn de integriteit van het vaderland met hun leven te verdedigen. De Balkan-oorlogen en de groote worsteling van 1914'18 hebben Roemenië wel een groot ge bied bezorgd, maar de streken die het an- nexeeren kon: de Dobroedsja, Transsylvanië en Bessarabië. zijn maar zéér gedeeltelijk Roe- meensch; ten deele zyn ze bevolkt door niet- Roemenen, die, in de bestaande omstandighe den, voor een goed deel anti-Roemenen ge worden zyn. Hongarye heeft nimmer de hoop laten varen in Transsylvanië opnieuw de Magyaarsche vlag te ontplooien; Bulgarije wil zich alleen by den Balkan-bond laten iniyven als het by wyze van belooning het Zuideiyk deel van den Dobroedsja krygt; Rusland, tenslotte, dat mis schien weidra de Roemeensche grenzen mede garandeeren zal, heeft nimmer officieel van zyn vroegere Bessarabië afstand gedaan. Deze omstandigheden zijn het, die de Roe meensche positie veel zwakker doen zijn dan die van Turkije een nagenoeg homogenen staat of van Griekenland, dat met Bulgarije tot een accoord zal kunnen komen als het dit land een uitweg naar de Aegefeche Zee verschaft. Daar komt by, dat Roemenië een rijk land Is. Het bezit graan, petroleum en verscheidene waardevolle delfstoffen. Het kan niet anders dan een begeerde prooi zyn. Als lid van de Balkan-Unie is Roemenië ge houden hulp te verleenen aan ieder lid van den Bond dat door een anderen Balkanstaat zou worden aangevallen, maar het heeft zelf geen recht op bystand als het in een oorlog met Hongarije gewikkeld zou worden, wyl die laatste staat niet tot de Balkan-rijken be hoort. Het verdrag, dat het indertijd met Polen gesloten heeft, verschaft het alleen de Poolsche hulp in geval van een Russtschen aanval. Er is alle kans, dat deze clausule weldra ook tot andere landen uitgebreid wordt in theorie kan Roemenië reeds op Poolschen bijstand rekenen, wanneer Engeland in het conflict ne- trokken wordt maar Polen zal als tegen prestatie van Roemenië de belofte eischen, dat dit land zyn hulp verleenen zal als de Danzig- kwestie tot een gewapend conflict met Duitsch land leiden mocht en de Roemeensche re geering heeft in den laatsten tyd meer dan eens met veelbeteekenenden nadruk verklaard, dat Roemenië in zulk geval volstrekt niet ge noodzaakt is tusschenbeide te komen. Ondanks de door de democratische ryken ver leende garanties, voelt Roemenië zich nog maar half gerust. Dat biykt wel uit het feit, dat Armand Calinescoe, Roemenië's premier, be kend laat maken, dat zyn land het op prys zou Stellen, dergeiyke „garanties" ook van de zyde der totalitaire mogendheden te ontvan gen, waardoor ,het evenwicht in Roemenië's internationale relaties hersteld zou zyn." Men is 't er, in Roemenië en daarbuiten, over eens, dat het land in geval van een Euro peesch conflict niet neutraal zal kunnen blijven. Maar het is moeilijk met zekerheid te zeggen, met welke groep mogendheden het ten slotte gemeene zaak maken zal. Traditioneel is Roemenië een francophiel land, maar de Duitsche invloed is er groot en waarschijnlyk groeiend. De in Maart jj. ge sloten accoorden-Wohltat geven Duitschland gelegenheid een ongehnorden invloed op eco nomisch gebied te verkrijgen. Die invloed gaat met een cultureelen en een politieken hand in hand. De met Frankrijk en Engeland gesloten handelsaccoorden hebben in vergelijking met de overeenkomst met Duitschland slechts een uiterst-beperkte draagwijdte en bovendien be perken zij zich strikt tot het terrein van den handel. Duitschland daarentegen heeft zich dc mogelijkheid geopend een groot aantal „technici" in Roemenië aan den arbeid te zet ten en vele van hen zullen zich ongetwijfeld als yverige propagandisten ontpoppen. Daarbij komt, dat de invloed van den „twee- bond" in het zusterland Joego-Slavië niet ge ring is. Men acht te Belgrado het door Enge land en Turkye gesloten accoord niet in over eenstemming met den geest van het Balkan pact. Te Boekarest is men van een tegenover gestelde meening et pour cause! maar dat neemt niet weg, dat Roemenië's positie er niet sterker op wordt, als op verschillende be langrijke punten de Joego-Slavische en de Roemeensche opvatting verschillen. Verdeeld heid onder de mogendheden, die de Balkan- Unie vormen, kan de Roemeensche risico's slechts vermeerderen. De reis van minister Ga- Pencoe naar Ankara en Athene heeft Boekarest de overtuiging gegeven, dat zoowel in Turkije aks in Griekenland de wensch bestaat het Balkan-pact integraal te handhaven, maar JOego-Slavië blijft, zoolang het zich niet stel lig uitgesproken heeft, een factor van twyfel- achtige waarde. De meest-tegenstrijdige in vloeden doen zich te Belgrado gelden. Dat ook Joego-Slavië zijn neutraliteit zou willen hand haven, lijdt geen twyfel. maar het is ook voor dit land zeer de vraag, of het in een afzijdige houding zal kunnen blijven volharden. Zoo is de rust op den Balkan, sinds Albanië Italiaansch is en de groote mogendheden er hun politiek spel spelen, verdwenen. Zij kan alleen terugkeeren als een werkelijke ontspan ning in de politieke aangelegenheden van ons werelddeel intreedt. Wat vandaag of morgen nog wel niet het geval zal zijn. geheim gehouden was, had zich een groote me nigte op de markt opgesteld, die H. M. hartelijk toejuichte. In verband met den aard van het bezoek was echter alle officieel vertoon achter wege gebleven en werd van officieele gebouwen niet gevlagd. Na een oponthoud van ongeveer een kwartier vertrok de Koningin uit Emmen, en begaf zich in de richting EmmerCompascum en Barnflair nabij Ter Apel, om aldaar de grensposten te inspecteeren. Te Earnflair heeft H.M. de kazematten be zichtigd en in Ter Apel de inkwartiering in hotel Schot en hotel Timmer. In Stadskanaal begaf H.M. Zich met Haar gevolg rechtstreeks naar het hoofdstation, waar Zij in het op het emplacement gestationneerde salonrijtuig het noenmaal gebruikte. Voor het hoofdstation had zich een groote menigte opgesteld, die Haar bij aankomst en- vertrek geestdriftig toejuichte. Omstreeks half een verlieten H. M. en Haar gevolg het station, teneinde de troepen te in specteeren, die in de nabyhefd stonden opge steld. RANGKAS BETOENG, 22 Juni. (Aneta). Na dat de Krakatau Dinsdagavond nog erupties had vertoond van 1200 en 1500 meter, is de vul kaan gisteren den geheelen dag rustig gebleven. Nu dr. H. Colijn den wensch te kennen heeft gegeven, op zijn verjaardag niet het voorwerp te zyn van eenigerlei publieke huldiging en daardoor velen de mogeiykheid ontbreekt, otn den jarigen minister-president persoonlijk ge luk te wenschen, heeft Z.Exc. dr. J. J. O. van Dijk, minister van Defensie, zich bereid ver klaard, zich tot tolk van allen te maken en via de N.C.R.V.-microfoon een eenvoudigen geluk- wensch tot dr. Colijn te richten. Deze geluk- wensch zal hedenavond om 19.45 uur worden uitgezonden. Voor de A.V.R.O.-microfoon zal te 8.10 uur burgemeester Oud spreken over de beteekenis van minister dr. H. Colijn voor ons land en ons volk. H.M. de Koningin bracht vandaag een bezoek aan het noorden van ons land. Dit voorgenomen bezoek van H.M. was te De Krim niet geheel onbekend gebleven. Overal stonden vanmorgen militairen gereed voor de ontvangst, toen de Koningin omstreeks acht uur arriveerde. De stoet bestond uit vyf auto's. Terwyl de Koningin de versterkingen van de grensbewaking bezichtigde, stroomde van alle kanten het publiek toe om de Vorstin toe te juichen. Per auto vervolgde de Koningin Haar reis naar Coevorden. Bij het vertrek hief het samen gestroomde publiek spontaan het Wilhelmus aan, waarvoor de Vorstin vriendelyk wuivend dankte. Een langdurig „lang zal zij leven" klonk Haar na, toen de Koningin Haar inspectietocht in het vroege ochtenduur voortzette. Ruim kwart over acht vanmorgen arriveerde H.M. met Haar gevolg per auto te Coevorden. Bij aankomst bij de grensversterkingen stond een detachement militairen opgesteld. Na de verdedigingswerken in oogenschouw te hebben genomen, bracht H.M. nog een bezoek aan de militaire kwartieren, de verbiyfplaats der onder-officieren en 't christelyk militair te huis. Te 8.40 uur vertrok H.M. in de richtig Dalen. By het afscheid hebben de bewoners van Coevorden de Koningin hartelyk toegejuicht. Om kwart voor negen kwam Hare Majesteit te Dalen aan. By hotel Udema, waar zeventig manschappen ingekwartierd zyn, werd halt ge houden. Hier werden de slaap- en waschgele- genheid bezichtigd, evenals de keuken. Hierna inspecteerde H.M. de wacht, die voor het hotel opgesteld stond. De Koningin wan delde vervolgens naar hotel De Boer, waar vyf- tig manschappen zyn ingekwartierd. Ook hier inspecteerde de Vorstin de slaapgelegenheden. Vervolgens is zy per auto in de richting Em men vertrokken, hartelijk toegejuicht door de vele belangstellenden. Van Dalen begaf het hooge gezelschap zich naar Sleen, waar het oponthoud geruimen tijd, ongeveer drie kwartier duurde. De Koningin bezichtigde, behalve de legeringen, de militaire keuken en de in aanbouw zijnde kazematten, waarna Zij eenige oefeningen met zware mi trailleurs gade sloeg. Gedeeltelyk te voet, ge deeltelijk per auto begaf Hare Majesteit, om stuwd door een juichende menigte, zich door het met vlaggen getooide dorp. De Koningin nam in het voorbygaan ook het nieuwe raad huis in oogenschouw. Na ook hier de hulde der bevolking in ont vangst te hebben genomen, vertrok H. M. naar Emmen. Op de markt aldaar hadden de troepen zich opgesteld, om door Hare Majesteit te worden geïnspecteerd, nadat de Koningin te voren het hulpkazernement in de concertzaal en het hotel Groothuis, benevens de keukens had bezocht. Hoewel te Emmen het tydstip van aankomst Vindt de actie Naar de Nieuwe Gemeenschap in steeds wijder kring belangstelling en weer klank, ook op de seminaria wordt met deze actie sterk meegeleefd. Reeds werden op diver se seminaria bijeenkomsten aan dit actueele onderwerp gewijd en werd er over doel, opzet en middelen gesproken. Te Apeldoorn heeft Woensdag de secretaris van het Algemeen Comité, de heer L. M. Beu- mer, een causerie gehouden voor de studenten. Het bestuur van den K.N.V.B. heeft op voor stel van de strafcommissie besloten om het lid van P.E.C., den heer A. G., met ingang van gisteren voor levenslang het lidmaatschap van den K.N.V.B. te ontzeggen. Dit in verband met een poging tot omkooping van spelers van de club K.H.C. voor den wedstrijd K.H.C.Ensche- desche Boys, welke op 26 Maart werd gespeeld Als gevolg van de incidenten tijdens den wed strijd VenusF.C. Bologne, welke 18 Juni voor den Mitropabeker te Boekarest werd gespeeld, heeft de Italiaansche Voetbal Bond besloten een boete van 600 lires van Andreolo te heffen. Tevens mag deze speler niet uitkomen in ont moetingen voor den Pulcinellibeker. De uitslag van den gisteren in de Scheldepol- ders, ten Westen van Antwerpen, gehouden wegwedstrijd over 150 K.M. luidt: 1. Braecke- veldt, tijd 3 uur 56 min., 2. Claeys, 3. Dutromont, 4. Binnemans op 40 sec.; 5. Middelkamp (Ned.) op 1 min. 5 sec.; 6. De Poorter, 7. Toubeau op 2 min. 10 sec.; 8. Croon, 9. Horemans, 10. Putzeys, 11. Demmenie (Ned.) allen in denzelfden tijd als Toubeau. Een derde Nederlandsche deelne mer, De Maayer, eindigde op de 16e plaats met plm. 4 min. achterstand op den winnaar, terwijl een dozyn andere landgenooten, o.w. Schulte, het einde van de race niet haalden. Er waren 110 deelnemers. Onze landgenoot Ch. Hofman heeft in het amateur-criterium te Bazel een fraaie overwin ning behaald. Onder 40 deelnemers, tot zeven verschillende landen behoorend (België, Duitsch land, Frankrijk, Italië, Hongarije, Nederland en Zwitserland), wist Hofman den eersten prijs te veroveren, de 104 kilometer afleggend in 2 uur 31 minuten 41 seconden. De officieele mededeeling is thans binnenge komen, dat de Duitschers Meyer en Kraus, die beide 500 cc B. M. W.-compressormachines zul len berijden, voor den „Grooten Prys van Ne derland der K. N. M. V.", welke volgende week Zaterdag wordt verreden op het circuit van Drenthe. Mede doordat de zenuwen gekalmeerd en dc geest helder bleef door het gebruik van Mynhardt's Zcnuwtabletten Zenuwstillend Zenuwsterkend. Buisje 75 ct. By Apothekers en Drogisten. Tydens wedstrijden te Leeds kwam de A. D. Z.-zwemster Jo Waalberg uit op 200 yards schoolslag. Haar tegenstandster was de Engelsche kampioene Doris Storey, die de vol gende maand aan de internationale wedstryden te Zandvoort zal deelnemen. Doris Storey won met ongeveer 30 centimeter voorsprong van Jo Waalberg in een tyd van 2 min. 46 sec. fsi&dicbefccbcfccfcicbcblLcfccbcbcfccbctcbcbcfocbcfocbciicbcbclbcfccfcicfccLcbclDcbefccbcfccLcbcbcbcfccbcbcbckclDcfccbcbcbclDcbcbcbcbcbcbckcbcfe, het HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. Algemeen programma verzorgd door den KRO. 8.009.15 Gramofoonmuziek. 8.15 Berichten. 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Bijbelsche causerie. 12.00 Berichten. 12.15 P. Wijnappels strijkcnsemble. I.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Orgelconcert. 3.00 Gramofoonmuziek. 4.30 KRO-Orkest. 5.15 Gramofoonmuziek. 5.30 Peregrinos-orkest. 6.00 Land- en tulnbouwcauserie. 6.30 Berichten. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „Enkele kanten van vreemdelingenvraagstuk". 7.35 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. 8.15 KRO-orkest, KRO-melodlsten, Jodel- Trlo en solisten. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Cabaretprogramma. 11.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 8.00—10.00 VARA. 10.20—12.00 AVRO 4.00—7.30, 9.00—1043, 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.16 Berichten. 10.20 Declamatie. 10.40 Zang en plano. 11.10 Declamatie. 11.30 Esmeralda. 12.00 Avro-Amusementsorkest. 12.15 Berichten. 12.45 Gramofoonmuziek. I.15 De Palladians. 2.00 Discocauserie. 2.45 Ensemble Jonny Kroon. 4.00 Gramofoonmuziek. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 Vara-orkest. 6.28 Berichten. Letterkundig overzicht. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.05 Cyclus „Reizen en trekken". 7.23 Berichten ANP. 9.00 Jack de Vries' Internationals. 9.30 Radlotooneel. 9.45 Orgelspel 10.30 Berichten ANP. II.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Jazz-muziek. DROITWICH, 1500 AL II.40 Gramofoonmuziek. 12.10 Orgelconcert. 12.35 Jack White's Collegians. 1.35 Solistenconcert. 2.45 Zang. 4.15 Cabaret-programma. 5.20 Gramofoonmuziek. 5.40 „Four Troubadours" en solisten. 6.20 Berichten. 6.50 Orgelspel. 7.20 BBC-Variété-orkest en solisten. 8.05 Menges Strijkkwartet. 9.20 Berichten. 9.50 Pianovoordracht. 10.35 BBC-orkest. 11.20 Billy Bissett's Canadians. 11.50 Gramofoonmuziek. 12.15 Berichten. RADIO-PARIS, 1648 M. 11.20 Cantrcllc-orkest. I.25 Gramofoonmuziek. 3.35 Cellovoordracht. 3.50 Zang. 4.50 Pianovoordracht. 5.05 Zang. 5.25 Gentil-kwartet. 6.35 Zang en piano. 7.25 Zang. 7.55 Gramofoonmuziek. 11.20 Concert. KEULEN, 456 M. 8.50 Hagestedt's orkest. 12.20 Amusementssextet en solisten. 1.35 Stedelijk orkest Saarbrücken. 2.30 Orkest. 4.20 Orkest. 5.35 Sted. orkest Solingen. 6.10 en 7.20 Gramofoonmuziek. 8.30 Leo Eysoldt's orkest. 9.20 Opera „Schwarzschwanenreich". 12.05 Gramofoonmuziek. 12.20 Gevarieerd concert. BRUSSEL, 322 cn 484 M. 323 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.0 cn 1.30 Orkest. 150 en 5.20 Gramofoonmuziek. 7.20 Dansorkest. 8.20 Gramofoonmuziek. 8.23 Orkest. 9.20 en 10.30 Symphonie-orkest. II.00 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Orkest. 1.50 en 5.20 Gramofoonmuziek. 5.35 Zang. 5.50 Vioolvoordracht. 6.05 en 6,50 Gramofoonmuziek. 8.20 en 9.35 Orkest m.m.v. solist. 10.30 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M 9.35 Populair concert. 10.50 Planovoordracht. 11.20 Stuttgarter Strijkkwartet. Hoewel de beurs te Parijs de hoop op een spoedige regeling van het JapanschBrit- sche incident in Tientsin niet vervlogen acht, gaven toch de jongste berichten haar aanleiding tot grootere terughoudendheid. De productie van ruw-ijzer in Frankrijk bedroeg in Mei 688.000 ton tegen 603.000 ton in April en 483.000 ton in Mei 1938. In de eerste vijf maanden 3.016.000 ton tegen 2.715.000 ton in hetzelfde tijdvak van het vo rig jaar. De staalproductie is ook toegeno men en bedroeg in Mei 728.000 ton tegen 625.000 ton in April en 500.000 ton in Mei 1938. In de eerste vijf maanden 3.185.000 ton tegen 2.751.000 ton in dezelfde periode van het vorig jaar. Volgens Symington en Wilson heeft de rubbermarkt in tegenstelling met alle beur zen in de afgeloopen week weerstand we ten te bieden aan de politieke spanning. De International Tel. and Tel. boekte in het eerste kwartaal een netto-winst van 1.22 millioen tegen 2.29 millioen in het eerste kwartaal van 1938. De National Distillers Products keert een onveranderd kwartaal-dividend uit van 0,50 per aandeel. De Spiegel Inc. boekte in Mei aan verkoo- pen 4.54 millioen tegen 4.33 millioen in April en 4.50 millioen in Mei 1938. In de eerste vijf maanden 19.36 millioen tegen 17.67 millioen in de overeenkomstige pe riode van het vorig jaar. De American Bemberg verhoogde de prij zen van cuprammonium-garens met 1 dol larcent tot 20 dollarcent per lb. De staalproductie in de Vereen. Staten be draagt thans 55 pCt. der capaciteit tegen 52}i pCt. de vorige week. De Oil and Gas Conservation Bill is in den staat California door den Senaat aanvaard. Hierdoor zal controle worden uitgeoefend op de productie en de distributie van petro leum. Het benzine-verbruik in de Vereenigde Staten is thans 5 pCt. grooter dan een jaar geleden. De voorraden zijn met 47 pCt. ge stegen, hetgeen gevaar oplevert voor de sta biliteit van de markt. Vijf Arnerikaansche Spoorwegmijendie hun resultaten over Mei het eerst publi ceerden boekten 13.1 pCt. hooger bruto-ont- vangsten dan in Mei 1938. Volgens geruchten in Wallstreet zal Bra zilië spoedig zijn plannen inzake den buiten- landschen schuldendienst publiceeren. De regeering zou 'n betaling doen van 100.000 hetgeen slechts 0.39 pCt. bedraagt van de iotale schuld van 360 millioen aan de Vereenigde Staten. Inzake den landbouwsteun in de Vereen. Staten zijn het Huis van Afgevaardigden en de Senaat overeengekomen voor toeslag betalingen 225 millioen vast te stellen. Voorts bestaat het plan, 113 millioen be schikbaar te stellen voor oogstsurplussen. De koperverkoopen in de Vereenigde Sta ten bedroegen Dinsdag j.l. 3.31 millioen lb. Tot nu toe werd in de loopende maand 34.353 ton koper verkocht tegen 40.094 ton in de overeenkomstige periode van 1938. Volgens opgave van de Federal Reserve Board of New York werd gisteren 7.442.000 goud uit Nederland ingevoerd en 4.879.000 uit Engeland, terwijl de invoer van 5.6 millioen uit Japan en 482.000 uit Engeland werd voorbereid. De Erie Railroad boekte in Mei aan netto ontvangsten 559.000 tegen een deficit van 19.000 in Mei 1938. In de eerste vijf maan den aan netto's 3.382.000 tegen een deficit van 270.588 in dezelfde periode van het vorig jaar. De Kansas City Southern boekte in Mei naar raming een netto-winst van S 7600 tegen 52.761 in Mei 1938. In de eerste vijf maanden 148.000, hetgeen iets minder was dan in dezelfde periode van het vorig jaar. De Texas and Pacific boekte in Mei aan netto-ontvangsten 308.000 tegen 428.000 in Mei 1938. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.8IV28.82y2 (v. sl. 8.82); de Dollar op 1.88Va1.8816 (v. sl. 1.88%); de Frank op 4.98y2—4.99y2 (v. sl. 4 99%); de Belga op 32.0032.05 (vorig slot 32.03'A) en de Zwitsersche Frank op 45.35 45.45 (vorig slot 45.47V2). Kampioenschap van Nederland SchijndelKerkrade SpartaanWA Promotie en degradatie le klasse VIOSAlmania RKVVLRKBSV DongenBoxmeer MuloSVD OrionGrol Wilskracht St. George Voor de internationale kampioenschappen van Engeland, welke op 26 Juni te Wimble don aanvangen, zijn de volgende spelers ge plaatst: voor het heeren-enkelspel: Bunny Austin (Engeland), Bobby Riggs (V.S.), Mac Neill (V.S.), Puncec (Zuid-Slavië), Henkei (Duitschland), Cooke (V.S.), Menzel (Duitsch land) en Tloczynski (Polen). Voor het dames-enkelspel: Alice Marble (V.S.), Helen Jacobs (VB.), mevr. Sperling (Denemarken), mevr. Mathieu (Frankryk), mej. Jedrzejowska (Polen), Kay Stammers (Engeland), Mary Hardwicke (Engeland) en mevr. Fabyan (V.S.) De Duitsche combinatie HenkeiMetaxa werd voor het heeren-dubbelspel als num mer één geplaatst. Het hoofdbestuur van den R. K. Midden standsbond in het Bisdom Haarlem deelt me de, dat het plannen heeft in 1941 een Rome reis te organiseeren voor zyn leden, waarvoor de gelegenheid tot sparen is opengesteld bij 't Centraal Hanze Bureau, Mauritskade 23, Den Haag. Deze reis naar Rome zal worden georgani seerd ter gelegenheid van het feit, dat het dan respectievelijk 50 en 10 jaar geleden is, dat de encyclieken Rerum Novarum en Quadragesimo Anno verschenen. Per speciale bondscirculaire zullen spoedig nadere gegevens aan de afdeelingen worden be kend gemaakt. BARNEVELD, 22 Juni Pluimveemarkt. Oude kippen 5070 cent per stuk, 3238 cent per Oude hanen 3070 cent, jonge hanen 406®n per stuk, 3050 cent per kg. N.H. Blauwen 7U"T 75 cent per kg. Jonge hennen 0.401.50 per Duiven 30—40 cent per paar. Tamme eenden i 35 cent, ganzen 11.50, kalkoenen 5060 een per kg. Tamme konijnen 0.701.10, wilde konij nen 2030, jonge woerden 3570, piepkuikens a 15 cent per stuk. Aanvoer 49500 st. Hande traag. Ejprmarkt. Kipeieren: witte 3.403.60, ge mengde 3.703.90, bruine 3.904.10, eendeiereD 2.40—2.60 per 100 st. Aanvoer 2.884.000 st. Han del redelijk BROEK OP LANGENDIJK, 22 Juni. 19000 kg- Tomaten: A 25.30—27.20, B 24.40—24,90, C 24.4" —25, CC 19.00, 980 bos Rabarber 3.10—4, 650 kg- Peen 4.104.40, 190 000 kg. aardappelen: Schqt- sche Muizen 5-5.80, Drielingen 34.10, krie» 1—1.70. VOLENDAM, 21 Juni. Aanvoer 54039 eendeie- ren, prijs 2.692.70 per 100 stuks. NOORDSCHARWOUDE, 22 Juni. 35600 kg- aardappelen: bonken 5.00, Schotsche Muizen 5— 5.80, Drielingen 3—3.70. kriel 1—1.40. SCHAGEN, 22 Juni. Veemarkt. 26 vette Ge dekoeien 770.00260, 12 kalfkoeien 50.00—225, 74 nuchtere kalveren 5.0015, 173 vette schapen 12.0018, 198 lammeren 4.008, 5 magere var kens 25.00, 5 vette varkens 4954 cent per kg- 102 biggen 14.0020, 16 konijnen 0.251, kippen 6090 cent en hanen 1080 cent. SCHAGEN. 22 Juni. Eierveiling. Aanvoer 55001' kipeieren, prijzen 3.303.90 per 100 stuks. VINKEVEEN, 21 Juni. Coöp. Groenten- Fruitveiling „Vinkeveen" Peulen 615.50, Doperwten 8.0011, Capucijners 1014.50, Tui»" boonen 3.005, Kassnijboonen 24.0030, idem stek 12.0016, Stamspercieboonen 36.0040, To maten 16.00—26. Spinazie 1.50—5. Postelein 1-50 5 per 100 kg. Bloemkool 2.0010, Komkommer® 2.005 per 100 stuks. Kropsla 0.501.20 per 10® stuks. Rabarber 3.006, Peen 2.506 per 1°° bos. Aardbeien 10.0016 per 100 pond. 's-HERTOGENBOSCH, 21 Juni. Veemarkt. OP de markt van heden waren aangevoerd 131* runderen, 78 vette kalveren, 262 nuchtere kal veren, 1332 biggen, 42 zeugen, 7 loopers, 1®° schapen-lammeren. De prijzen waren als vol-' kalfkoeien 150.00240, magere ossen en koe ie" 110.00180 per stuk. Vette ossen en koeien: Jf kwal. 6674, 2e kwal. 5664, 3e kwal. 455* cent per kg. Jongvee 70.00170, graskalveren 50.0090, nuchtere kalveren 6.0012, zeugen 50.0085, loopers 15.0025, biggen 12.00—-l*' schapen 13.0018, lammeren 3.007 per stuk- Overzicht. Melkvee kleine aanvoer, kalme han del, pryzen als vorige week. Weidevee eveneens stil en onveranderd. Jongvee, vooral vaarzen pinken weinig aangeboden, prijzen onveranderd- Vetvee zeer groote aanvoer, handel slepend e» prijzen gedrukt. Nuchtere kalveren redelijke aanvoer, duur. Schapen en lammeren bij tam«* lijken handel goed prijshoudend. Zeugen en loo- PeJ| ktll- Biggen bij ruimen aanvoer lager. HOORN, 22 Juni. Kaasmarkt. Aanvoer 3 sta- peLs;„l6i kg' 3 hoeren kl. 19.00. Handel goed. ZWOLLE, 21 Juni. „De Tuinbouw" Andij vie 0.502.30, Komkommers 3.405.90. Bloem kool 1.2010.40, II 25.60, Natuursla 5080 ct„ Meloenen 20.0045 per 100 stuks. Selderie 0.50 —1.50' Bieten 3.50, Peen 4.40—9, Rabarber 2.40— O-3® Per 100 bos. Andijvie 25.30, Dubb. Booneü o o£ DoPPers 10.00—18, Groene kool 1.60— 2.20, Peulen 14.00—22, Spitskool 2.40—4, Tuln- boonen 4.506, Postelein 1.503.40, Spinazi® 7.9010.80, Snijboonen 34.00 per 100 kg. j- 22 Juni- Veemarkt. Aangevoerd in t0' taal 970 stuks, waarvan: 35 slachtvarkens: vette r, 25 ®ent Per pond, levend met 2 pet. kor- ï*Pf320 magere varkens 25.0035, 498 biggen 10.0015, Geldersche biggen 15.00—18. 1 rund, htere kaiveren 5.00—10, 65 lammeren, 5 bokken en geiten 2.00—5, 1 paard. Handel matig- Algemeene markt. 399 partijen kaas: le kwal- met R.M. 24.0025, 2e kwal, 21.0023 zware tot 28.00. Crisisaftrek 82. Handel goed. 298 ponden boter: goeboter 70—75 cent, we'" inSsnn 7° cent per P°nd- Handel vlug. 9 in nl mcrenrkipeicfen 3.35—3.50. eendeieren per 100 stuks. Handel vlug. GOUDA. 22 Juni Coöp. Zuid-Holl. Eierveiling S'a8 Pnvoer 175000 kipeleren: 56-58 kg 3 35— fi'o o„£g- 3.40—3.45, 60-62 kg. 3.45—3.60- 62-70 kg. 3.603.90. bruine 58-70 kg. 3 504 tl°- kleine eieren 3.10—3.30 per 100 st. Aanvoer 100" eendeleren 2.40—2.70 per 100 stuks. HEEN TERUG Driemaal per week luchtpost naar Indië Zilverreiger 'K o> 5 S 'jm Valk G .a ki V at '3 3S Juni Juni AMSTERDAM 15 77 19 17 20 LEIPZIG... BOEDAPEST. 15 ATHENE 20 17 19 21 RHODES ALEXANDRIë. LYDDA BAGDAD BASRAH 16 71 IS 20 DJASK KARACHI CALCUTTA... JODHPUR 17 19 17 19 ALLAHABAD.. RANGOON 20 16 21 BANGKOK.... PENANG MEDAN 15 17 20 SINGAPORE. 19 21 BANDOENG... 20 15 17 19 22 DONDERDAG 22 Juni a as cn a> Sedert Gisteren bO O O J3 Keulen 6 u. Lobith Nijmegen Kampen Westervoort Deventer St. Andr. W. Belfeld Venlo Grave 2) Sluis Arnhem Vreeswijk 1. w. Maastr. H.s. 1) Borgh. Lith 39 56 13 10 10 75 5 56 1052 3.00 11.11 5 16 0-53 43.17 14.23 13 70 7.61 0.82 38 69 11.39 8 96 3.61 8.94 0 00 9 53 3.05 0.11 0.00 41,18 10.82 4.61 0.18 000 0.00 000 0 00 000 000 0 00 0.00 001 000 0 10 0 03 ooo 0.00 0.02 000 0.03 0.05 00? 0.09 0.°6 o.oo 0.05 0.06 000 000 0,00 0 00 0.00 0^ 0.00 0.H Beneden de sluis. „e- 1) De waterstand aan de hoofdsluis wordt s acht 0.40 M. hooger te zyn by geheel geop®D stuw. ve 2) De waterstand aan de peilschaal te u" (stad) wordt geacht 0.10 M. hooger te zÜ0 geopende stuw. Hoogste stand te Keulen tot dusver 43.24- AMSTERDAM Kanaalwater Amstelwater 0.44— A? 8 u 0.44— AP 12 u 0.40- AP 2 u 0.40— AP Stadswater 8 u 0.44— AP 12 u 0.40— AP 2 u 0.40— AP 8 u u. TI— p 12 u 0.40- 2 u 0.4C— Af IJselm. water 8 u 0.09— AP 12 u 0.02- 2 u 0.02— Af WATERSTAND OP DEN RIJN 22 Juni 21 Juni 22 Juni 21 J Rheinf. Breisach Kehl Maxau Mannh. Strassb. Diedesh. Malnz Lohr 335 3 37 3 80 544 4 63 3 76 2 68 342 3 47 3.8! 544 0 3.73 2 67 Ems Caub Coblenz Trier Keulen Dusseld. Ruhrort Wesel Emmerik 3.10 2.80 0.25 2 75 2 13 1.22 1.13 2.40 3.1 2 86 1 l7 2.48

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6