I Engelsche handel op Swatau kan worden hervat HDZ RINGEN I I Bureaux voor redactie en administratie-, TWEE RAPPORTEN Twee dooden bij auto-ongeluk PETRIE CO. Het nieuws van heden JAPANNERS GA VEN EEN VRIENDENRAAD" DE BAROMETER tegen grensschending Britsche Marine adviseert: *J l SCHOENEN VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ^ASSAULAAN 51 - TEL 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal '3.25. Bij onze Agenten 27Vi ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VRIJDAG 23 JUNI 1939 - AVONDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21852 Psychologie van den Sudetenduitscher H SIN KING PROTESTEERT Het Weer Rumoerige zitting der Hongaarsche Kamer Anti-joodsch decreet in Slowakije Amerikaansche belas tingwet aangenomen Leedvermaak in de Duitsche bladen Chamberlain door den Koning ontvangen Poging tot moord op een meisje DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN De onderhandelingen met Moskou Noodweer in Tsjecho- Slowakije ERNSTIG ONGEVAL OP EEN SCHIP Het betere merk STRIJD TEGEN DEN COLORADO-KEVER ff NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et, Inger mededeelingen 50 cent; Idem op pag één 65 een' per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Twee verschillende commissies heb ben twee verschillende rapporten uitgebracht over twee verschillen de aangelegenheden. De Kamercom missie bracht rapport uit over de nota vah den katholieken minister van Jus titie inzake zijn ten aanzien van de Ossche marechaussee gevoerd beleid, de commissie uit den Amsterdamschen Raad bracht een rapport uit over het onderzoek, dat zij instelde naar de ge dragingen van den socialistischen wet houder De Miranda, den socialistischen fractievoorzitter Matthijssen en het so cialistische raadslid Gulden inzake de Uitgifte van erfpachtgronden en aan verwante artikelen. De Kamercommissie van wie staatsrechtelijke deskundigen Betuigen, dat zij haar bevoegdheden heeft overschreden, kwam tot de con clusie, dat zij ten volle overtuigd is van Oe goede trouw van den minister en de Zuiverheid zijner bedoelingen, een over tuiging, welke zoowel door het Ambte narengerecht als den Centralen Raad Van Beroep wordt gedeeld. Zij was alleen van oordeel, dat tegen de fouten maken- Ge marechaussee met minder straffe maatregelen had kunnen worden vol staan. Het katholieke lid der commissie tvas op bijna alle punten een andere meening toegedaan dan de rest der Commissie. Den minister, naar wiens ge dragingen een onderzoek werd ingesteld, tverd dus verweten, dat hij met te straf fe hand de rechtszekerheid en de eer en Gen goeden naam van Nederlandsche staatsburgers had gewaarborgd. De Amsterdamsche Raadscommissie Verklaarde unaniem, dus ook met in damming van het socialistische lid van Woudenberg, dat de socialistische wet houder de Miranda zich aan groot ver zuim en handelingen, strijdig met het gemeentebelang, had schuldig gemaakt, «tl was dan ook van corruptie aan de commissie niets gebleken en dat de an dere heeren zieh zoo gedragen hadden als van gemeenteraadsleden niet geduld kan en mag worden. Terwijl de minister dus beschuldigd werd van te groote Voortvarendheid bij het vervullen van Zijn plicht, werden de drie socialistische Raadsleden te Amsterdam beschuldigd Van handelingen in strijd met hun ftlicht „Het Volk" heeft het oordeel van de Kamercommissie over Z. Exc. Minister Goseling fnuikend voor dezen bewinds man verklaard en de autoriteit van deze commissie boven allen twijfel verheven, Waar de raadscommissie heeft het van Politieke bijbedoelingen beschuldigd en haar autoriteit heeft het met insinua ties van het meest bedenkelijke allooi Wachten te niet te doen, daarmee zijn eigen partijgenoot, lid der commissie, Wede verguizend. Bij de gehouden verkiezingen voor Staten en Gemeenteraden boekten de Katholieken winst en boekte de S.D.A.P. Verlies. Ondanks alle gestook en geïn- Wigeer blijft het gros der Nederlandsche kiezers zijn gezond verstand en zijn ge- Voel voor recht en rechtvaardigheid be daren, zoodat ieder loon naar werken krijgt. Henlein bespreekt invloed der bruine propaganda BERLIJN, 23 Juni. (Havas). in de „Berliner Boersenzeitung" worden verklaringen gepubli ceerd van Henlein, den gouwleider der Sudeten- Gbitschers, die de aandacht van de Duitschers m het oude rijk vestigt op de bijzonderheden Ger psychologie van zijn landgenooten. De Duitschers in het oude rijk, zoo zegt Keniein, „moeten er steeds aan denken dat de 8Udetenduitschers in den loop der laatste ge dachten steeds in voortdurend conflict heb ben gestaan met den staat. Wij hebben den ^Udetenduitscher opgevoed in doodelijken .'landschap tegen den staat van Benesj. Daar- m rust thans op ons de taak dit onbewuste 'antrouwen jegens iedere regeeringsautoriteit ,6 verdrijven. Wanneer vroeger economische en Cestuursmoeilijkheden opkwamen stelden wij Gaarvoor terecht de vreemde overheersching ,erantwoordelijk. Thans moeten wij de Sude- 6hduitschers doen begrijpen dat de onvermij- elijke wrijvingen, die voortvloeien uit de over dacht van onze gouw aan het Rijk, en zijn ederopbouw binnen het kader van de econo mische gemeenschap van Groot-Duitschland, s'et geweten kunnen worden aan bepaalde per ken en dat de staat, welks organen hier ge- estigd zijn, onze eigen staat is. Ook zou ik er m nadruk op. willen leggen dat na het lange achten op dén terugkeer naar het Rijk de "detenduitscher een idealistische voorstelling ^eft van alles wat uit het Rijk komt. Daarom v het dubbel betreurenswaardig zijn als dit 1eld verduisterd werd door gebrek aan tact begrip van sommigen". hSlNKING, 23 Juni. (Domei). De regeering jb Mandsjoekwo heeft op 19 Juni bij de regee- van Buiten-Mongolië geprotesteerd tegen ^haalde grensschendingen en voortdurende .evocaties en medegedeeld, dat zij gereed is om e Buiten-Mongoolsche troepen over de grens ^8' te drijven indien de uitdagingen aanhou- VERWACHTING geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: H VOOR HET GEHEELE LAND: H Hall tot zwaar bewolkt of betrokken, regen met kans op onweer, koeler, zwakke tot matige wind, aanvankelijk veranderlijk, later ui; Noordelijke richtingen. Zon op 4.38 - onder 21.26 - Licht op 21.56 Maan op 12.21 onder 24.32 24 Juni E. K. Gelden uit Berlijn voor Duitsche minderheid BOEDAPEST, 23 Juni, (Havas). De agrari sche, Duitsch sprekende afgevaardigde Klein, heeft in de Hongaarsche Kamer een incident verwekt door de organisatie der Duitschers in Hongarije er van te beschuldigen voorzien te worden van fondsen uit het buitenland. Zich richtende tot dr. Muhl, afgevaardigde der regeeringspartij en een der vertegenwoor digers van de Duitsche minderheid, verklaarde Klein: „De fondsen komen uit Berlijn, Stuttgart en uit een bepaald centrum van Boedapest. Wan neer de regeering goedkeurt dat geld aldus kan binnenkomen voor cultureele doeleinden, dan vraag ik, waarom die heeren van de organisatie der Duitschers niet aan controle onderworpen worden, terwijl zij die bedragen gebruiken voor propagandadoeleinden." Muhl antwoordde, dat hij in staat was te be wijzen, dat wanneer hij ooit een cent uit het buitenland getoucheerd had, hij daartegenover een mandaat als afgevaardigde had aanvaard om de kwestie der „smartelijke wonden der Duitsche minderheid" in Hongarije op .parle mentair plan te brengen. Op deze verklaring ontstond beweging en werd de vergadering uiterst rumoerig. Afgevaardigde Klein constateerde ten slotte, dat „de belang rijkste kwesties die vandaag gesteld zijn, geen voldoende verklaring hebben gekregen." BRATISLAWA, 28 Juni (Havas) De Slo- waaksche regeering heeft zoo juist een decreet inzake de Joden gepubliceerd, gelijk aan dat van Von Neurath. De Joden moeten binnen 60 dagen een opgave verstrekken van hun bezit en het is hun verboden, hier vrijelijk over te beschikken. De bezittingen van buitenlanders moeten eveneens aangegeven worden. De Slo- waaksche regeering rechtvaardigt dezen maat regel door te zeggen, dat zij het recht moet hebben over de bezittingen van buitenlanders te beschikken, voor het geval de bezittingen van Slowakcn in het buitenland bedreigd mochten worden. WASHINGTON, 23 Juni (Reuter) De Se naat heeft het wetsontwerp inzake de belas tingherziening aangenomen en ter behande ling van enkele onbelangrijke amendementen naar het Huis van Afgevaardigden teruggezon den. Bhenen op den Ctrebbeberg Z. H. Exc. Mgr. Dr. J. H. G. hemmens, bisschop van Roermond, bracht een onver wacht bezoek aan de grenstroepen te Margraten. De bisschop tijdens zijn toespraak tot de militairen ff Toestand in de Britsche concessie te Tientsin blijft nog gespannen HONGKONG, 23 Juni. (Reuter) De Brit sche marine-autoriteiten hebben den En- gclschen rfertcrijen geadviseerd de vaart op Swatau te hervatten, ondanks het Japan- sche verzoek dat geen buitenlandsche sche pen de haven zouden binnenkomen. De blokkade wordt door de Britsche autoritei ten niet erkend. Volgens een D.N.B.-bcricht uit Tokio heeft de woordvoerder van het ministerie van Buitenlandsche Zaken heden uitdrukkelijk verklaard, dat de mededeeling van het mi nisterie aan de mogendheden en de be kendmakingen van de militaire autoriteiten te Swatau geen ultimatum, maar een vriendschappclijkcn raad beteekenden. De woordvoerder zeidc verder dat Londen zich tot dusverre niet opnieuw tot Tokio gewend heeft. De Engelsche torpedobootjagers „Scout" en „Thanet" blijven in de haven om te voorko men dat de Britsche scheepvaart gehinderd wordt. Verder liggen de Amerikaansche jagers „Pillsbury" en „Pope" in de haven, terwijl de kanonneerboot „Asheville" naar Koelangsoe vertrokken is, doch gereed blijft om naar Swa tau terug te keeren, indien dat noodig mocht blijken. Te Hongkong zijn 70 Engelsche vrouwen en kinderen uit Swatau aangekomen. Zij hebben tijdelijk onderdak gekregen. Naar verluidt is het in de stad Swatau rustig. De JavaChinaJapan-lijn ontving nog bericht van het agentschap te Svhtau, dat de staf van het agentschap in veiligheid is. Verder wordt medegedeeld dat in de stad alles rustig is. John Caldwell, de consul-generaal der Ver- eemgde Staten in Tientsin, heeft aan zijn re- geering geseind dat de ravitailleeringstoestand in de stad een weinig beter is geworden, maar dat in de Britsche concessie de vleeschvoorraad gedaald is tot een vijfde van normaal, en de groentenvoorraad twee derden van normaal bedraagt. De levensmiddelenvoorziening der Fransche concessie is bevredigend. Volgens een bericht uit Tientsin hebben de Japansche autoriteiten daar, om de vriend schappelijke houding der Fransche autoriteiten te beantwoorden, opdracht gegeven, dat zoo veel mogelijk faciliteiten moeten worden ver leend voor de voedselvoorziening der Fransche concessie. Een bepaalde hoeveelheid levensmid delen zal per vrachtauto zonder eenige belem mering naar de concessie worden gebracht, op voorwaarde dat de lading niet naar de Brit sche concessie wordt overgebracht. Met het oog op de berichten, volgens welke in den namiddag een anti-Britsche massa- betooging zou worden gehouden in het onder Japansche controle staande gebied, zijn volgeris Reuter de voorzorgsmaatregelen in de Britsche concessie te Tientsin uitgebreid. Men vreest dat pogingen zouden kunnen wor den gedaan de menigte aan te zetten tot een marsch naar de concessie. Op de markt staan speciale wachtposten ter bescherming van de Chineesche kooplieden, die de politie hebben medegedeeld, dat Japansche en Koreaansche agitatoren hebben gedreigd met maatregelen tegen hen en hun bloedverwanten voor het ge val zij levensmiddelen aan vreemdelingen zou den blijven leveren. De Japansche controleurs hebben vandaag hun activiteit uitgebreid tot een punt dat in het Britsche gebied is gelegen. Zij begaven zich aan boord van Britsche lichters die aan den Britschen bund gemeerd lagen en begonnen de lading te doorzoeken. Zij waren reeds weder vertrokken, voordat de Britsche autoriteiten tusschenbeide hadden kunnen komen. Naar Reuter bericht is heden een Chinees als eerste slachtoffer gevallen van de draadver sperring, die door de Japanners om de concessie werd aangelegd en onder stroom gezet. Vernederende behandeling van Engelschen Het Britsche consulaat-generaal te Tientsin heeft, naar Reuter bericht, een protest ingediend naar aanleiding van een bijzonder vernederende behandeling, die twee Engelschen bij den in gang van de concessie hebben moeten verduren. Beiden hebben een kwartier lang uitgekleed moeten staan temidden van Chineesche vrouwen en kinderen. Een der beide Engelschen werd gedwongen zijn mond te openen, waarna een Japanner hem zijn paspoort in den mond duwde. De Sovjet-staatsburgers, wier aantal on geveer 200 bedraagt, worden volgens de ver klaringen van ooggetuigen aan nog grootere vernederingen onderworpen, vooral de vrou wen. Het Japansche agentschap Domei publiceert een telegram uit Tientsin, waarin gezegd wordt, dat de Japansche autoriteiten aldaar de pers berichten, volgens welke Britsche staatsburgers bij de controle en fouilleering, waaraan zij zich te Tientsin moeten onderwerpen, door de Ja pansche autoriteiten op barbaarsche wijze worden behandeld, als kwaadwillige propagan da betitelen. Duitsche pers over de Engelsche moeilijkheden De Duitsche pers blijft in de moeilijkheden, op het oogenblik door Engeland ondervonden, aanleiding vinden om te herhalen dat de de mocratieën onmachtig zijn. Zoo verklaart de „Frankfurter Zeitung" dat de wereld niet meer aan de Engelsche hege monie, gelooft. Het „Rheinfront" schrijft: „Engeland kan Japan niet tot- staan brengen; de bezetting van Swatau is daarvan een nièvw bewijs". De „National Zeitung" te Essen verklaart dat het Britsch-Russische verdrag als het tot stand komt slechts een „vodje papier" zal zijn Het blad spreekt van een Japansche omsinge ling van de Britsche economische activiteit. De zeventigste verjaardag van minister-president dr. H. Colijn. Oud minister mr. Verschuur, mr. A. baron v. Wijnbergen en oud-minister mr„ dr. D. A. P. N. Kooien arriveeren aan de woning van den premier, om hun gelukwenschen aan te bieden LONDEN, 23 Juni. (Reuter). Ministerpresi dent Chamberlain is Donderdagavond door den Koning in gehoor ontvangen. Na de audiëntie werd de premier door de menigte toegejuicht. Chauffeur en zijn schoonmoeder te Eist omgekomen Op den rijksweg' ArnhemNijmegen, on der Eist, is hedenochtend omstreeks half vijf een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waar bij twee dooden zijn te betreuren. Te ongeveer half vijf geraakte een groote vrachtauto, beladen met dakpannen en komende uit Tegelen, welke op weg was naar Apeldoorn, door tot nu toe nog onbekende oorzaak ter hoogte van den Arnhemschen overweg in een sloot. Het ongeluk zou stellig minder ern stige gevolgen hebben gehad, als niet de geheele lading dakpannen op de cabine was terecht gekomen en deze totaal in elkaar had gedrukt. In deze cabine was, behalve de chauffeur M. Wijnands uit Apeldoorn, ook gezeten diens schoonmoeder. Deze moet op slag gedood zijn, terwijl de chauffeur in hoogst ernstigen toestand naar het St, Elisabethsgasthuis te Arnhem werd overgebracht, waar hij eenige uren later is overleden. De politie was spoedig ter plaatse, evenals medische hulp, welke helaas niet meer mocht baten. Met ontzetting vernam Eist dit verschrik kelijk gebeuren, dat den geheelen morgen druk werd besproken. Opnieuw zware eisch tegen jongen verdachte In hooger beroep stond voor het gerechtshof te Leeuwarden terecht de 19-jarige boeren knecht P. L., uit Wartena, thans gedetineerd, die wegens poging tot moord op mej. I. Postma door de Leeuwarder rechtbank was veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf. De verdachte, zoowel als de officier van justitie, die tien jaar gevangenisstraf geëischt had, gingen in hooger beroep. Op St. Nicolaasavond van het vorige jaar was er in een café te Warga een danspartij, waar verdachte trachtte een dans te krijgen van mej. P., met wie hij een tijdje verkeering had gehad. De omgang was echter, mede op aandrang van den patroon van het meisje, verbroken. Hier over koesterde L. wrok en toen het meisje wei gerde met hem te dansen, besloot hij zich te wreken. Na afloop van de danspartij was hij het meisje achterna gefietst, had haar bij een stillen landweg opgewacht en haar na een woor denwisseling met een mes in de borst gestoken. Na deze daad trachtte hij haar in een sloot te trekken met de bedoeling haar te verdrin ken, doch was hierin, dank zij het optreden van twee jongemannen, die op het hulpgeroep van het meisje waren toegesneld, niet geslaagd. Op een vraag van den president gaf verdachte toe, dat hij den avond voor het dansfeest zijn mes had geslepen met de bedoeling, wanneer het meisje de verkeering niet meer wilde aan maken, haar van het leven te berooven. De procureur-generaal mr. H. H. A. Sluis zeide in zijn requisitoir, dat, als men bedacht hoe zwaar deze jongeman voor zijn ernstige misdaad zou moeten boeten, een woord van deernis met hem hier op zijn plaats was. De straf, welke de rechtbank oplegde, vergelijken de met de maximumstraf voor dit misdrijf, zei- de spreker, dat de rechtbank zeker rekening heeft gehouden met alle verzachtende omstan digheden. Hij kon dan ook geen vrijheid vinden, het hof voor te stellen een lagere straf op te leggen. Eisch bevestiging van het vonnis. De verdediger, mr. Koopmans uit Leeuwar den, was van meening, dat de opzet tot dooden aan verdachte niet is bewezen. Hoogstens kon men zware mishandeling bewezen verklaren. Spreker bepleitte dan ook primair vrijspraak, subs, een voorwaardelijke straf, rekening hou dende met het feit, dat verdachte reeds zeven maanden in voorarrest heeft doorgebracht. Uitspraak over veertien dagen. n HDZ verlo- vings- of trouw ring glanst ruim 100 jaar goud smeedkunst. Naadloos gesmeed e d e 1 g o u d I RUIME SORTEERING IN GOEDE GOUDSMIDSZAKEN Tel. 13870 (2 lijnen) Haarlem Ged. Oude Grachi 82 GOEDKOOPE REISMARKEN VREEMD GELD BAGAGE-VERZEKERING De Engelsche handel op Swatau wordt op advies der Britsche marine hervat. Adviescommissie ingesteld inzake op wachtgeld stelling van spoorwegperso neel. Algemeene vergadering der Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel te Maastricht. Twee personen gedood bij auto-ongeluk te Eist. De Philips-fabrieken hebben een „ijzeren long" vervaardigd. LONDEN, 22 Juni. (Havas). Officieele krin gen te Londen toonen zich hedenavond uiter mate terughoudend ten opzichte van de onder handelingen in Moskou en geven geen enkele aanwijzing ten aanzien van den aard der be sprekingen tusschen Molotof en de Fransche en Britsche ambassadeurs, noch betreffende het resultaat daarvan. Zij bepalen zieh ertoe te verstaan te geven, dat men hoop blijft koesteren en dat de tekst van Molotof, die tijdens het onderhoud is over handigd, volgens persberichten, die vanavond laat uit Moskou zijn ontvangen, het mogelijk zal maken de besprekingen onder meer gunstige omstandigheden voort te zetten, dan zekere be richten uit Russische bron, die gepubliceerd werden in de bladen van Donderdagochtend, deden verwachten. Men neemt aan, dat de ver antwoordelijke ministers terstond de mededee ling van Molotof in studie zullen nemen. PRAAG, 22 Juni (D.N.B.) Door de wolk breuken, die de laatste dagen boven Bohemeu losgebarsten zijn, is het tot een aardverschui ving gekomen op de helling van den Hasenburg- berg bij Laun in Noordwest-Bohemen. De grond is opgeschoven in golvingen tot drie meter hoogte en is vol scheuren. Het dorp Klapei, dat aan den voet van den berg ligt, verkeert in groot gevaar. Tengevolge van de overstroomingen in Mo- ravië zijn negen kinderen verdronken. Tot dus ver zijn 21 slachtoffers gesignaleerd. Boven de gemeente Lutschkl bij Kremnitz in Slowakije is een zware wolkbreuk losgebarsten Het door het Ual stroomende water steeg tot een hoogte van zes tot zeven meter en sleurde vijf van de zeven bruggen, waarvan er drie van beton waren, mee. Talrijke woonhuizen en be bedrijfsgebouwen stortten in. Donderdagavond is de 45-jarige C. Speksnij der, schipper op het schip „Vertrouwen", dat ter lossing ligt in de haven te Hillegom. uitge gleden bij het aanzetten van een motor en tus schen het vliegwiel terecht gekomen. Ernstig gewond aan hoofd en borst en met een ver brijzelden arm werd hij door zijn knecht, dr. Ver- sluys en de E.H.B.O. met veel moeite tusschen den motor vandaan gehaald. Hij is per zieken auto naar het Diaconessenhuis te Haarlem vervoerd. Zijn toestand is hopeloos. Het slachtoffer is gisterenavond omstreeks half elf in het Diaconessenhuis te Haarlem aan de bekomen verwondingen overleden. Avang Niet voldoen aan bevel tot bespuiting strafbaar Het is voor de verbouwers van aardappelen aan wie in verband met de bepalingen van de Coloradokeverwet de verplichting tot 't bespui ten van het aardappelgewas met loodarsenaat is opgelegd, wel van belang te weten, dat bij Ar rest van den Hoogen Raad is vastgesteld, dat het niet voldoen aan deze verplichting een over treding van de Plantenziektenwet 1911 en dus strafbaar is. De onzekerheid, die op sommige plaatsen over de strafbaarheid van deze overtreding heeft bestaan, is door deze uitspraak dus geheel op geheven en alle aardappelverbouwers in het ge deelte van ons land, waar de bespuiting ver plichtend is gesteld, zullen goed doen daarmede rekening te houden. tpj ivuuiwniiiiimii H 1111j Stand op Vrijdag 1 uur nan.: 756.» Vorige stand: 756.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1