1899. Ik zit in de eerste Haarlemselie Tram Toen nieuw, -nu oud LOTISICO OMIJN'S GELUKSKANTOOR Haarlem, 23 Juni U kunt het zeggen: Van der Linden's Bakkerijen TREKT MAANDAG 3 JULI VRIJDAG 23 JUNI 1939 De oudste conducteur vertelt De roe waarborg-kleeding KBEVVJBOB6 AGENDA ZANDVOORT OakkcrucH Moeilijkheden hij den aanleg heer van Helden, opzichter van de werk- 40 jaar geleden. De heer J. G. N. Leurs komt in dienst hij de E.N.E.T. H aarlemZand voort geopend De stadslijnen Gevonden dieren en voorwerpen KOOPT TIJDIG UW KANS BU DE BEKENDE LOTISICO - A G E N T S C H A P P E N TELEFOON 11600 Naast het Postkantoor RLE IV1 c R O No. 214871 SCHOTERWEG 90 Postkantoor Baljuws laan De Transorma doet in enkele minuten het werk, dat vroeger uren duurde ST. JOSEPHSGEZELLENVER. DISTRICT HAARLEM Zevende bedevaart naar Heiloo Door de warmte bevangen kre/mborcN Aardbeien worden duur Schaarschte laat zich gelden De jubilaris van de N.Z.H.T.M. Prijzen en export LICHAMELIJKE OPVOEDING Militairen doen de H.L.O.-proef 24 Juni Bioscopen AUTOBUS IN BRAND! VERKOOPINGEN IN HET NOTARISHUIS Rotterdam—Antwerpen en Duitschland Engelsch bericht over Duitsche verlangens BURGERLIJKE STAND De burgemeester eere-voorzitter „Zang en Vriendschap" De nationale zangwedstrijd van „Proza en Poëzie" BAKENESSERGRACHT 71 KAMPERSTRAAT 15 of DA COSTASTRAAT 46 als U wilt dat een der bezor gers van bij U aankomt. TELEFONISCH: 15882 D f lllfi' /^Nederland keek zijn oogen uit naar het eerste electrisch rollend voertuig W ilsst In den breeden fauteuil, vlak tegenover ons. zit heer Leurs, de jubilaris van de N.Z.H.T.M. "Pertig jaar lang heeft hij deze maatschappij bediend, een jubileum voorwaar, dat nog nooit, 'h al die jaren van electrisch tramverkeer is voorgekomen. Het kon ook niet, want juist het 40-jarig ju bileum van den heer Leurs valt samen met het «O-jarig jubileum van Nederlands eerste elec- 'Hsche tram. In de Geschiedenis van Spoor en Tram neemt Haarlem een bevoorrechte plaats in. Op 20 September 1839 stoomde het eerste Heintje onze gemeente binnen, terwijl 60 jaar iater de eerste Nederlandsche electrische tram op 3 Juli 1899 de stad verliet voor een feestelijken fit naar Zandvoort. Die meneer Leurs weet heel wat te vertellen. A's gemoedelijk conducteur kan hij zoo echt ge- ^llig Icóuten en de geschiedenis, welke hij ons vPrhaalt is zoo interessant, dat wij graag nog eails zouden wandelen in hei, Haarlem van vPertig jaar geleden. „In 1895 besloten twee architecten, de heeren d. Steur en v. d. Arend, een trambaan aan te '6ggen om onze stad, zoo ook een trambaan naar Zandvoort. Deze laatste zou haar beginpunt heb- bij het Heerenhek, een hek, dat in die jaren la smalle Tempeliersstraat afsloot van het Plein, 0|h zoo door een groot weiland en langs de Leid- ®ehe vaart haar weg te vervolgen tot den spoor wegovergang aan de Zandvoortsche laan. Vanaf hier zou men langs den Zandvoorter 'toaatweg, in dien tijd particulieir bezit, tot Zandvoort door willen rijden." „Doch meneer," en hier verheft de heer Leurs *'ch half yit zijn zetel, „de ondernemers kregen "iet drie factoren te kampen en wel met den Wiensch, het dier en de natuur." »Na veel moeilijkheden kon de jonge maat schappij het groote weiland vanaf het Gelden- '"ozepad tot aan de Leidschevaart in haar bezit 'Vijgen, waarbij haar tevens gelast werd voor eigen rekening een brug over de vaart te slaan, ki geen geval echter mocht zij de spoorbaan habij de Zandvoortsche laan kruisen!! De brug was zoo'n groot bezwaar niet en *»t de (E) erste (N)ederlandsche (E) lectrische 'T) ramwegmaatschappij een degelijken overgang 'cbouwd heeft bewijst nu nog de sterke construc tie van de nimmer verbouwde Emmabrug, wel- 'V dagelijks heel wat kilo's krijgt te torsen. „Het niet kruisen met de spoorwegen" was Vhter een vreeselijke handicap, doch vol ener gie zette de directie het grootsclie plan door en ®°o zien wij in die jaren een brug over de spoor- 'Ün Haarlem—Leiden tot stand komen. Doch "ck de bouw van deze brug bracht heel veel Moeilijkheden met zich mee, daar er geen steen- 'J® op het grondgebied der Hollandsche Spoor Mocht komen te staan. Ook de route langs den Zandvoorterstraatweg Werd door de particuliere bezitters van de hand Bewezen, zoodat de baan midden tusschen de fluinen door moest worden gelegd. Dat deze aan eg ontzaggelijk veel kostte, valt best te begrijpen, 'Oeral als men bedenkt dat er halve duinen Moesten worden afgegraven. Alles ging echter goed tot aan de grens van Ac gemeente Zandvoort, waar toen het groote ^ostverlorenpark lag. De bezitters van dit buiten Waren ook de ondernemers van de toenmalige particuliere spoorlijn HaarlemZandvoort, met ®t funeste gevolg, dat zij alles in het werk belden om de concurreerende tramlijn buiten de Bciheente te houden. De baan echter kon toch moeilijk midden m fle duinen eindigen! Dat begreep de directie maar al te goed en Mies probeerde zij om het moeilijke probleem W°o gunstig mogelijk op te lossen. En de sleutel werd gevonden! Het laatste stukje Zandvoorterstraatweg, van- M den ingang van het Kostverlorenpark (tegen woordig Kostverlorenlaan) was eigendom van A® Gemeente Zandvoort en de E.N.E.T. vroeg Ph toestemming voor het aanleggen van de Matste honderd meter trambaan op den weg- kcrin van genoemden straatweg. Zandvoort had JMen bezwaar en zoo werd de in het zand ge lopen trambaan naar den Zandvoorterstraatweg doorgetrokken om langs den berm het eindpunt M 't centrum van de badplaats te vinden. een zonnigen -morgen, midden in den zo- 'er van 1898, werd met den aanleg begonnen. zaamheden en eenige manschappen betraden dien morgen het groote weiland aan de Leid- sche vaart gelegen, om eenige opmetingen te doen. De koeien bezagen de „rustverstoorders" me't 'n uitdagende houding' en hielden in een hoekje van het terrein krijgsraad. Plotseling stoven z;j uit elkaar en met den staart als zegeteeken in de hoogte en met den nek gekromd, kwamen zij met groote sprongen op de werkende mannen afgestormd, die in haastigen spoed een goed heenkomen zochten. Zoo kregen de pioniers ook hier met tegen spoed te kampen. De heer Leurs had even opgehouden met spreken, zeker om onze spanning te verhoogen. En de „natuur" dan, vroegen wij? „Dat kan ik U in een paar woorden vertellen", antwoordde de jubilaris. „Toen eenige maanden later op hetzelfde ter rein de muren van het gebouw voor de Electri sche Centrale waren opgetrokken, kwam op een Novembernacht een hevige storm opzetten, dis met een ruk de muren tegen den grond wierp. Nu echter ging het werk voorspoedig. In April 189S was de baan voor het grootste gedeelte ge reed en als jongeman van 23, juist uit dienst komend, besloot ik voor conducteur te sollici- teeren. Een keurig geschreven sollicitatie-brief deponeerde ik in de bus van het E.N.E.T. hoofdgebouw aan den Jansweg 13 (nu Haarlem- sche Auto-Centrale) en op 24 Juni ontving ik 'n schrijven, dat ik aangesteld was. Enkele dagen later op 1 Juli werd de hjn Zand voort feestelijk geopend, in tegenwoordigheid van de burgemeesters uit de verschillende Ge meenten, van aannemers en bouwers der eerste trambaan. Op Maandag 3 Juli (Zondag 1 werd niet ge reden) werd de Hjn voor het publick opengesteld en ik had de eer om des morgens te zeven uur den eersten tram-passagier in Nederlands eerste Electrische tram naar Zandvoort te mogen ver voeren. De belangstelling voor deze eerste trambaan was dan ook enorm! Den geheelen zomer door stroomde het van de bezoekers, die uit alle deelen van het land naar Haarlem waren gekomen om Zandvoort per Elec trische tram te bezoeken. De prijzen bedroegen in die dagen bijna net zooveel als tegenwoordig, en wel f 0.25 voor een enkele reis, terwijl voor een retour f 0.35 moest worden betaald. Op 7 Juli van dat zelfde jaar werd de cein tuurbaan in gebruik genomen. De tram liep vanaf het station, langs de Kinderhuisvest, Wil- helminastraat, Koninginneweg, (wissel kruising- met lijn HaarlemZandvoort) Hazenpaterslaan, Kleine Houtweg, Raamvest, Spaame, Damstraat, Jansstraat, Jansweg tot aan het station en in tegenovergestelde richting. Heel veel reizigers maakten voor een dubbeltje een rondje door de stad en de lijn mocht zich dan ook in ieders belangstelling verheugen. Het materiaal voor personenvervoer bestond in dien tijd uit 12 kleine motorwagens en 2 kleine volgwagens, welke op de ceintuurbaan gebezigd werden, terwijl 8 groote motorwagens met 5 volgwagens den geregelden dienst op Zandvoort onderhielden. AI dij materiaal was gebouwd door de firma Beijnes en dat het op een buitengewoon degelijke wijze geconstrueerd is geworden, moge blijken uit het feit, dat deze zelfde acht groote motor wagens, nu, veertig jaar later dagelijks den lokaaldienst HaarlemZandvoort onderhouden. Op 5 October 1900 werd de li,in Haarlem Bloemendaal door de E.N.E.T. geopend. Het tegenwoordige moderne spoorwegstation bestond in die jaren nog niet. Een heel eenvou dig stationnetje met twee overwegen, en wel aan den Kruisweg en Jansweg, sierde onze stad. Ook hier werd aan de E.N.E.T. verboden de spoorbaan te kruisen, zoodat de maatschappij genoodzaakt was de tram naar Bloemendaal aan de achterzijde van het station, dus aan de Noordzijde, te doen vertrekken. Zoo was dus deze trambaan geheel geschei den van de ceintuurbaan aan den overkant van de Spoorlijn. Dit bracht heel wat moeilijkheden met zich mee, vooral voor de reizigers, die, als zij op het station moesten overstappen, eerst de spoorbaan overmoesten met de daaraan ver bonden bezwaren. Ter hoogte van de Van der Vinnestraaf en Jan Steenstraat stond in dien tijd een houten remise, waarin de drie tramwagens „gestald" konden worden. Bij groote reparaties of revisie moesten de wagens echter naar de hoofdremise aan de Leidschevaart wbrden overgebracht, zij werden dan 's nachts van het spoor gelicht, gedraaid en door middel van een hulpspoor over de Spoorbaan gebracht, om zoo langs de ceintuur baan en de lijn naar Zandvoort de hoofdremise te bereiken. Gelukkig mocht de E.N.E.T. op haar weg naar Bloemendaal wel de Spoorlijn aan de Kle verlaan kruisen, zoodat hier geen onnoodige Onkosten behoefden te worden gemaakt. Toen op 6 October 1904 de tramlijn Amster damHaarlem (Kampervest)) door de (E)lec- trische (S)poorweg (M)aatschappij werd ge opend, gingen spoedig daarna de tramlijnen naar Zandvoort, naar Bloemendaal, alsmede de ceintuurbaan in handen van deze Maatschappij over. De E.N.E.T- had niet opgehouden te bestaan, doch beheerschte te zamen met de E.S.M. onder dezen naam het genoemde tramnet. In 1914 werd nog de lijn Station Overveen geopend, terwijl in 1924 heel het tramverkeer van Haarlem en Omstreken kwam te staan on der de directie van de N.Z.H.T.M. En nu? Meneer Leurs deed ons uitgeleide naar de deur. Zwijgend hielp hij ons met het aantrekken van onze jassen. Bussen, hoorden wij hem brommen. Vindt U dat er in een bus romantiek zit? Neen, zeggen wij en ook de jubilaris schudt het grijze" hoofd. Inlichtingen aan 't Bureau van Politie, Smede- straat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Deel van armband, Hansen, Nic. Beetsstraat 13 zwart (na 5 uur n.m.)blauw badpak, Huyer, Tempeliersstraat 37 zw.; Zeeuwsche broche, Weddige, Kiosk, Stationsplein; voetbal, Van Buu- ren de Kaper, Adm. de Ruyterweg 310, Amster dam; duif, Dollee, Smedestraat 34 rood; beige regenjas, Visser, Pieter Kiesstraat 5. banden spanning-meter, v. d. Velde, ZaanenJaan 50; zak. mes, Pecosseaux, Van Keulenstraat 22; porte- monnaie met inhoud, Klaassen, Saenredamstraat 41; rijwielplaatje, Politiebureau, Smedestraat; rijwielplaatje in étui, Perfos, Soutmanstraat 23; ïijwielplaatje, Levert, Lorentzplein 1 rood; moersleutel, v. d. Peek, Potgieterstraat 32; vul penhouder, Odink, Uranusstraat 24; reserve^ autowiel, Middelbeek, Emmaplein 2; Ijzer zaag; Van Eijk, Reitzstraat 135. Broche, Bilderbeek, Archipelsti aat 46. Bril in étui, Hetem, Raamsingel 52. Leesboek, Bureau van Politie, Smedestraat. Collier, Bureau van Politie, Smedestraat. Ceintuur, v. Roon, Wester straat 43. Etui inh. schrijfgereedschap, v. d. Kroft, Wouwermanstraat 65. 2 foto's, Berkhout, Luzacstraat 9. 2 gordijnkwasten met koord, v. Wunnik, Sterreboschstraat 78. Een paar hand schoenen, Franken, Santpoorterstr. 60. Een paar handschoenen, Bureau van Politie, Smedestr. Hondje, Regelink, Dietsveld 18. Regenjas, v. Leeuwen, Olmenstraat 43. Meisjesmantel, v. Kesteren, Scheepmakersdijk 53. Parapluie, Col land, Brouwersstraat 2. Rijwielbelastingplaatje. Passchier, Pijlslaan 22. Rozenkrans in étui. Frökking, v. Egmondstraat 43. Vest, Officier Graafschapstraat 14. Rugzak met inhoud, Beekman,, Gasthuislaan 137. Dekzeil, v. Mars bergen, Dr. Schaepmanstraat 119. Het nieuwe postkantoor aan de Baljuwslaan is sinds eenige dagen in gebruik genomen. Daar deze opening groote veranderingen in de post behandeling ten gevolge had en de meest mo derne machines in gebruik zijn genomen, na men wij gaarne de uitnoodiging van den direc teur, den heer Smit, aan, om dit nieuwe be drijf te bezichtigen. Wij doorliepen de verschillende afdeelingen waar brieven^ poststukken en postpakketten worden behandeld. Buitengewoon veel bewon dering hadden wij voor de Transorma, waarin alle binnenkomende en uitgaande poststukken automatisch in desbetreffende wijken, plaat sen en richtingen worden verdeeld. Grootere poststukken, welke de Transorma niet kan ver werken, moeten met de hand gerangschikt wor den, hetgeen echter door de routine van den beambte op vlugge en juiste wijze geschiedt. Op de inrichting en de talrijke technische nieuwigheidjes komen wij nader terug. Zondag, 25 Juni a.s., houden de Gezellen van het district Haarlem voor de 7de maal hun jaarlijksche bedevaart naar Heiloo. De intentie van dit jaar is: Door de machtige Voorspraak van O. L. Vrouw ter Nood te verkrijgen een duur zamen vrede en verbetering van economischen toestand. Om 10.15 uur pl. Hoogmis in de bedevaartska pel. Vertrek uit Haarlem om 8.15 uur per fiets vanaf Frans Halsplein 7. De district-praeses zal het plechtige Offer ce- lebreeren; de schola cantorum van Haarlem I zal de wisselzangen uitvoeren; Gezellen van Haarlem V zijn de acolyten. Kapelaan van Teylingen van Haarlem IV zal spreken bij de Runxputte; Kapelaan J. Betjes van IJmuiden I bij de 12de statie. Gezellen, mogen we dit jaar op een zeer groote deelname rekenen? Kaarten bij de seniores verkrijgbaar, HAARLEM I. Woensdag, om 8.30 uur Intronisatie van het H. Hart van Jezus door den zeereerw. heer Luhn Dinsdag om 8.45 uur adspirantencursus. Alle verdere cursussen volgens gewoon rooster Een 17-jarig meisje is gisterenmiddag op de Krocht door de warmte bevantgen en flauw ge- der Nederlandsche Kleeding Industrie IS f WAARBORG' De gevolgen van de schade, door vorst en droogte onder het aardbeiengewas aangericht, worden thans op de veilingen merkbaar. Waren op den eersten dag van de campagne de prijzen reeds behoorlijk, nadien is een aan zienlijke stijging ingetreden en gisteren werden prijzen besteed, welke men in Beverwijk gedu rende jaren niet meer heeft gekend. Mooie kwaliteiten Moulin Rouge brachten niet minder dan f 1.40 per slof op, terwijl het maar zelden voorkwam, dat de prijs beneden een gul den daalde. Het beteekent een zeer groot ver schil met verleden jaar, toen, als gevolg van den overvloedigen oogst, de markt op een gegeven oogenblik totaal in elkaar zakte en de Groen ten- en Fruitcentrale moest ingrijpen om te voorkomen, dat de prijzen tot wellicht 15 cent per slof zouden dalen. Er werd een minimum prijs vastgesteld van 12 cent. per K.G. (plm. 35 cent per slof)). De waarde blijkt thans met twee a driehon derd procent te zijn gestegen. Dat vooral de soort Amazone ernstig geleden heeft, blijkt duidelijk uit de kwaliteit der aan gevoerde partijen. De Moulin Rouge daarentegen is over het algemeen zeer goed en het is dan ook deze soort, welke het af en toe tot f 1.45 kon brengen. De tuinders zullen van deze hooge prijzen evenwel niet lang kunnen profiteeren. Spoedi ger dan in eenig ander jaar zal de campgne 1939 ten einde zijn. Van hoeveel beteekenis de groenten-export voor de tuinders van Kennemerland kan zijn, is deze week eveneens duidelijk gebleken uit de groote schommeling in de prijzen. In verband met het verbod om groenten in (duitschland te importeeren, welke afkomstig ijn uit de streken waar de Colorado-kever is gevonden, zijn de exporteurs o.a. op Beverwijk aangewezen. Toen zij een dezer dagen op de markt versche nen, steeg de prijs van de peen tot 13 cent. Den volgenden dag bleven de exporteurs we en toen kon men zien gebeuren, dat de peen niet meer dan 3 cent kon opbrengen! Wat zou het er voor de Kennemerlandsche tuinders anders uitzien, wanneer voor hun pro ducten ook de weg naar het buitenland vrij was! vallen. De Ongevallen Dienst behandelde haar m een nabij gelegen wmkel, waarna het meis je per taxi naar huis werd gebracht. Op het voorterrein van de Ripperdakazerne aan den Schoterweg wordt druk de sport beoe fend. Vele militairen besteden hun vrijen tijd gaarne aan voetballen, doch anderen trachten liun lichamen harmonisch te ontwikkelen. Voor de bevordering hiervan zorgt speciaal de heer H. H. Winters en hij traint de militairen, die animo hebben voor het diploma van de Natio nale Vereeniging tot bevordering van harmoni sche lichaamsontwikkeling. Enthousiast zijn vele militairen er voor en eenigen, die meenen een bepaald onderdeel niet onder de knie te heb ben, oefenen zich er voor, om een volgenden keer te kunnen deelnemen. In de maand Maart heeft de heer Winters een aantal candidaten opgeleid en daarna heeft hij zijn werk met de nieuwe lichting voortgezet. Ongeveer zestig miliairen meenden, dat zij vol doende getraind hadden voor het diploma en dezen zijn Donderdag in de gelegenheid geweest zich aan de eischen te onderwerpen. Om negen uur werd begonnen met athletiek en klimmen, waarbij als officials optraden de heeren H. van Wilsum en F. Bischot. Zo goed als aile candi daten slaagden. Om twee uur stonden de militai ren gereed voor de fietsproef. In de richting van den Zeeweg werd gefietst en daarna naar de kazerne terug. Voor allen bleek deze proef niet zwaar, want eenige minuten voor het vastge stelde tijdstip kwamen zij binnen. Ook kwam een candidaat binnen, die onderweg zijn band eenige malen had moeten oppompen. Donderdagmiddag waren verder een inspec teur van politie en eenige Haarlemsche agenten aanwezig, om de proeven af te leggen. Ook de politiesportvereeniging van Heemstede, onder leiding van den inspecteur, den heer A. Berent- sen, was met een groep gekomen en alle candi daten legden de proeven af. Heden, Vrijdagmorgen zijn de proeven voor de militairen, politiebeambten en particulieren voortgezet. Om negen uur vertrokken de mili tairen voor een wandeltocht van 30 K.M. Ruim twee uur keerden zij in de kazerne terug. Om halfdrie vertrok een tweede groep om 15, 25 en 30 K.M. af te leggen. Ten slotte zullen de militairen en andere can didaten hedenavond om zeven uur in de inrich ting aan de Kleverlaan de zwemproef afleggen. Gebouw St. Bavo: Schaakclub, 8 uur St. Caecilia, 8 uur; V. O. Z„ 8.30 uur. Gebouw St. Bavo: Gew. zittingen 4 en 7 uur; Geel Wit, half 7; R. K. Raadsleden, 3 uur. „Haarlem"-terrcin, Rijksstraatweg: 32e Lig- hal-uitvoering, 7 uur. Concertgebouw: Zangconcours „Proza en Poë zie", des middags. Tey'er-museum: Expositie, 114 uur Kunstzaal De Bois: Expositie 105 uur. Kunstzaal Leffelaar; Expositie 105 uur Flans Hals-museum: Expositie 105 uur. Rembrandt: „Ultimatum" (boven 14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „Heldenbrigade" en „Mother Ca rey's chickens" (boven 14 jaar), 2 en 8.15 uur. Luxor,,'n Stel om te stelen" (boven 18 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De onzichtbare man" (boven 14 jaar). 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Bruisend bloed" (eiken leeftijd), 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagmiddag om ongeveer kwart voor vijf geraakte een Brockway-bus, die uit de Barteljorisstraat kwam, op het kruispunt Zijl straatGroote Markt onder de motorkap in brand. In de bus waren zes passagiers, die rus tig konden uitstappen. Door de rookontwikke ling op een en ander opmerkzaam gemaakt was al zeer spoedig een groote menschenmassa rond den brandenden bus verzameld. De brandweer, die zeer spoedig ter plaatse was, doofde de vlammen met deir snelblusscher. De oorzaak was vermoedelijk kortsluiting. H^t voertuig is naar een garage gesleept. In het Notarishuis aan de Bilderdijkstraat hebben de volgende verkoopingen plaats gehad: Een heerenhuis met erf en tuin te Haarlem aan de Coornhertstraat no. 35, groot 1 are, 54 centiaren voor f 4375 aan H. Visser qq. Een huis met erf en tuin gelegen te Haar lem aan de Kleverparkstraat no. 14, groot 1 are en 38 centiaren voor f 4825 aan G. A. Brongers. Een huis met erf en tuin aan de Emmakade no. 53, groot 1 are en 23 centiaren voor f 5200 aan P. J. van Engelen. Wegens sterfgeval het huis met erf, voor- en achtertuin met schuur te Overveen, gemeente Bloemendaal, aan de Waldeck Pyrmontlaan 8, groot 3 aren en 13 centiaren voor f 5600 aan J. Vooren. Wegens sterfgeval het heerenhuis, genaamd Cornelia" met voor- en achtertuin, schuur en erf, alsmede recht van uitgang naar der. Bron- steeweg te Heemstede aan den Bronsteeweg 46, groot 2 aren en 88 centiaren, voor f 5500 aan G. J. Smit qq. Wegens sterfgeval het heerenhuis met erf en tuin aan den Kleverparkweg 33, groot 1 are en 81 centiaren, voor f 6350 aan H. Smolenaars. Een winkel- en woonhuis met erf aan de Ur- sulastraat no. 11, groot 88 centiaren, voor f 925 aan J. Heuferman. Het winkel- en woonhuis met erf te Haarlem aan de Ged. Voldersgracht no. 8, groot 94 cen tiaren, voor f 3255 aan J. Vooren. Het woonhuis met erf te Haarlem aan de Ruychaverstraat 3, groot 1 are en 3 centiaren, voor f 3650 aan C. F. Verkooy. Het woonhuis met erf aan de Eendrachtstraat no. 36, groot 80 centiaren, voor f 3100 aan J. Koopen. Een woonhuis met erf en tuin aan de Spaan- schevaartstraat 1, groot 66 centiaren, voor f 3020 aan D. P. Lodder. LONDEN, 23 Juni (Havas) De „Daily Express" meldt dat Duitschland er de re geeringen van België en Nederland van in kennis gesteld zou hebben, dat het het op prijs zou stellen ofiicieel geraadpleegd te worden, indien beide landen het eens zou den worden over een verhooging der haven rechten te Rotterdam en Antwerpen. „De Duitschers aldus meldt het blad verklaren niet te kunnen berusten in een der gelijke verhooging, tenzij België en Nederland zich zouden verplichten hun invoercontingenten voor Engelsche en Amerikaansche goederen te verlagen en het vrijkomende gedeelte aan te vullen met Duitsche goederen." Natuurlijk laten wij dit bericht geheel vooi rekening van het Engelsche blad. Geboren: 21 Juni: P. H. Ruigrok—Honnebier, zoon; 22 Juni: A M. WigchertScholzen, zoon; J van LierMajoor, dochter; 23 Juni: W. A. MerksNelis, zoon; A. M. L. BoersmaKroon, dochter; S. E. BroerRemijn, zoon. Overleden: 21 Juni: F. H. van Loon, 84 jaar, 2e Vooruitgangstraat; 22 Juni: W. J. H. Massa, 82 jaar, Romeinenstraat; J. M. M., 4 jaar, doch ter van J. A. Beumer, Kennemersiraat; 23 Juni: F. J. M., 4 jaar, zoon van H. J. Hesselman, Ger. Cronjéstraat. Hedenavond om 8 uur zal in het gebouw van „Zang en Vriendschap" aan de Jansstraat de installatie van dr. J. E. baron de Vos van Steen wijk, burgemeester van Haarlem tot eere-voorzitter van de Kon. Liedertafel „Z. en V." plaats hebben. A.s. Zaterdagavond zal de zangwedstrijd, uit geschreven door de mannenzangvereeniging Proza en Poëzie, dirigent Jan Booda, geopend worden om 7 uur in de Gemeentelijke concert zaal. Op dien avond zullen 10 vereenigingen deelnemen, n.l. Mannenkoor, Gem. Telefoon Amsterdam, Haarlems Geref. Mannenkoor en de Vereenigde Zangers uit Maarssen, Gemenga Koor Zanglust uit Pernis; Dubbel Gem. Kwar tetten Sempre Avanti Benningbroek, Zangkunst en Arti et Amicitia uit Haarlem en Onder Ons uit Hilversum; Dameskoren Bel Canto Scheve- ningen en Viva Melodia uit Vlaardingen. Op dezen avond zullen verplichte werken ten gehoore worden gebracht van Hugo Wolf, Ro bert Schumann, Fred. J. Roeske. Mendelssohn Claude Debussy, Zoltan Kodaly en Ol. Koop. Naast de officieele opening zal door den heer Jan Booda het concours geopend worden door een orgelsolo. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. Brand in Pavilion Riche. Gisteravond om streeks half twaalf brak een begin van brann uit in de woonkamer van den heer Pomper. welke op de bovenetage van pavilion Riche is gelegen. De politie werd onmiddellijk gewaar schuwd en een tweetal agenten wist de bijna ongelooflijke prestatie te volbrengen in den tijd van zeven minuten met den slangenwagen uit te rukken en water te geven. Onntiddellijk daarna was de brandweerauto ter plaatse, die het blusschingswerk overnam. Nadat het vuur bedwongen was, bleek dat de brand ontstaan was, doordat kortsluiting in een electrische ge leiding was ontstaan. De schade aan het meu bilair was aanzienlijk, terwijl enkele kostbare schilderijen, waaronder een doek van f 500, ernstige waterschade kregen. Een en ander bracht nogal publiek op de been. ,CL^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5