'llieU eve OLIJFOLIE Amerika komt juist op tijd Klamme atmosfeer in Europa Bedrijfsleven en overheid Grootwinkelbedrijf Japan krabbelt weer terug VRIJDAG 23 JUNI 1939 Mooi gebruind Buitenlandsch Overzicht BRABANTS WEGEN Dwerglij sten bij verkiezingen Kerkelijk leven Werf. Mij. voor Nijverheid, en Han del vergadert te Maastricht Regeer systeem te traag? Bekend Delftenaar overleden VOOR DE KINDEREN iV Tweede verweer door dr. Tohi van de Middenstandsbonden VER. „ONZE VLOOT' Jaarvergadering te Eindhoven VREEMDELINGENVERKEER NAAR ONS LAND Nieuwe uitgaven der A.N.V.V. Het weer op Zondag Koeler en minder mooi BOSCHBRAND TE TEGELEN VOETGANGER TUSSCHEN TWEE MOTORFIETSEN Vier gewonden bij gecompliceerd ongeluk te Rotterdam AALSMEERSCHE VEILING WORDT UITGEBREID DE KONINGIN OP DEN RUYGENHOEK CONTINGENTEERINGEN De reis van de „Sumatra" Kind verdronken Telegrammen voor Spanje NOODWEEREXCES AAN- WEZIG GEACHT Ontslag van rechtsvervolging gevorderd De Helmondsche annexatie plannen Zilveren kloosterjubileum Audiëntie de voormalige Dominicanerkerk te Maastricht is vanmorgen de 162ste jaarlijksche algemeene vergadering begonnen van de Neder- Mndsche Maatschappij voor Nijverheid en Mandel. Me meeste deelnemers aan deze vergadering *aren reeds Donderdagavond in de Limburg se hoofdstad bijeengekomen en werden om flalf negen officieel ontvangen door het ge meentebestuur van Maastricht in het fraaie ude raadhuis op de Markt. De burgemeester, jhr. mr. W. Michieis van "^essenich, sprak een welkomstwoord. De voorzitter der maatschappij, ir. A. Plate, jankte en verzekerde den burgemeester, dat e maatschappij veel aandacht aan de betee- enis van Zuid-Limburg als industriegebied "esteedde. Nadat de bezoekers de fraaie gobelins, die I10*! in het stadhuis bevinden, hadden bezich- 'gd, begaven zij zich peifautobus naar de uit banning op het Port St. Pieter, waar een ge lige avond werd aangeboden door het depar- e,hent Zuid-Limburg van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. In de vergadering van hedenochtend werd eerst een aantal organisatorische aangelegen heden afgewerkt, waarna de voorzitter van het hoofdbestuur, ir. A. Plate uit Rotterdam, de harrede hield. Na gemememoreerd te hebnen, wat de maat- Schappij in het verleden heeft gedaan, stelde sPr, de vraag, of in de naaste toekomst voor maatschappij op dit gebied niet nog meer te 0°en valt. Er valt in deze tijden van hevige be dring en snelle veranderingen in ons regeer- polsel een ontwikkeling waar te nemen, waar- groote gevaren voor onze volksgemeenschap ^Unnen voortspruiten. Deze ontwikkeling is in enkele woorden als °lgt te schetsen. In het bedrijfsleven een sterke Mhdenz tot vlugger produceeren, in den handel «>t vlugger leveren, als gevolg van een groote ersnelling van het verkeerswezen, sneller wansport, sneller berichtgeving. In ons regeersysteem zien wij echter som- J'jds een ontwikkeling, welke eerder neiging '•bont tot vertraagde handeling. Onze overheid moet, aldus spr., zoodanig zijn bi worden geoutilleerd, dat het verschil in bhipo tusschen de werking van haar organen *-h die van het bedrijfsleven zooveel mogelijk 0rde opgeheven. Het rythme van beide moet °vereenstemmen. Bij de gemeenteraden staan de zaken nog Minder gunstig. Ook besteedde spr. aandacht aan de huidige Maktijk der ambtenarenbureaux der Regeering. ®en zwak punt is z.i. de werking van advies- uileges. Spr. oefent ook critiek op de werkwijze van hhn Hoogen Raad van Arbeid. Hervorming van dezen Hoogen Raad van Ar beid acht spr. langzamerhand noodig. Wellicht hier de evolutionnaire ontwikkelingslijn Baan in de richting van een zeker beslissings- lecht van den Hoogen Raad van Arbeid zelf. Evenals de Hooge Raad van Arbeid bij zijn Mgenwoordig statuut z.i. vertragend werkt bij de v Oorbereiding van sociale maatregelen, zoo ^érkt de Economische Raad somtijds vertra gend bij de afhandeling van verschillende bbonomische maatregelen door de regeering te kernen. f De invloed van het bedrijfsleven op de tot 5tandkoming van en ook bij de uitvoering van betten op het sociaal gebied stijgt den laat- Seh tijd enorm. Meer soepelheid en aanpas- Mhg aan de eischen van het bedrijf kunnen bij uitvoering er van het gevolg zijn. Op den bhur kan hieruit heel wat winst worden ge boekt, een winst, waarvan degenen te wier bate ?e maatregelen worden getroffen, evenzeer *Unnen profiteeren. Het gedeelte der vergadering, waarin ir. Plake Min rede hield, woonde o.m. bij de Commissa- *'s der Koningin in de provincie Limburg, mr rj- G. A. van Sonsbeeck, dien de voorzitter hartelijk welkom heet, alsmede de vertegen woordiger van den minister van Economische ~aken, mr. H. J. Morren, en de voorzitter van eh Economischen Raad, prof. lr. De Vooys. Het jaarverslag en de andere jaarstukken ^'érden goedgekeurd. Onder applaus werd be goten, dit jaar niet alleen aan H. M. de Ko- 'htlgin en H. K. H. Prinses Juliana, maar ook ban z. M. Koning Leopold van België begroe- higstelegrammen te zenden. Aan de orde kwam vervolgens een rapport ;«n Den Haag over de saneering van de bin- henstad voor 's Gravenhage, in het bijzonder °°r het Spui en omgeving. .De voorzitter der door het departement Den fMag ingestelde commissie, ir. J. M. Steffelaar, 8af een toelichting op dit rapport. Het onderwerp werkloosheidsbestrijding leidde he voorzitter van een door het departement ^en Haag ingestelde commissie, dr. ir. B. Böl- ®Cr, in, die een toelichting gaf op het door deze h'hrnissie uitgebrachte rapport. Het aantó! erkloozen is dalende. De meeste bedrijven zit- hh niet op orders te wachten, maar hebben be sefte aan geschoolde arbeidskrachten. Gedurende de vier jaren, dat in Nederland de Mdustrie-financiering ter hand genomen is, zijn Met behulp daarvan elf nieuwe fabrieken opge- 'cht. Zestien fabrieken hebben nieuwe produc ,eh aan haar oude toegevoegd, dertien fabrieken 'ebben haar outillage vernieuwd en een aantal jh'oningsche scheepswerven is van den dood ge- 5d door den bouw van 75 motorkustvaartuigen. Dergelijke middelen en het grondig bijbren- van vakbekwaamheid aa njonge arbeiders, hhnen binnen enkele jaren de werkloosheid *°°ver hebben teruggedrongen, dat zij haar be tekenis als economisch probleem zal verliezen. Het departement Zaanstreek, dat over het- jW'ïde onderwerp eveneens een rapport uitge- Jacht had, zag, bij monde van den heer Bruyn- Mel, de zaak minder optimistisch, omdat hij de erkloosheid in de eerste plaats toeschreef aan Retoren, welker opheffing niet binnen het ^Sen. bereik liggen. Een verlammende werking ebben de vele wettelijke bepalingen en crisis maatregelen, In het St. Elisabeth-ziekenhuis te Leiden is 45-jarigen leeftijd overleden de heer Jos. v- Berckel, door wiens verscheiden een zeer lakende en geziene figuur uit het Delftsche athoiieke leven wordt weggenomen. De heer Van Berckel was hoofd-procuratie- j,°Uder der Distilleerderij en Alcoholfabriek „De M>egaai", voorheen Van Berckel en Co. t. 11 de St. Hypolituskerk bekleedde hij de l bctie van secretaris van het kerk- en school- y stpUr Tevens was hij vice-president der St. y'hcentius-conferentie der Sacramentsparochie, t^hwege de St. Vincentiusvereeniging had de overledene voorts zitting in den Armen- ad en was beheerder van het Liefdadigheids- °ds d'Ultremont, Een stel van 6 prachtige, in kleuren ge drukte uitknipkaarten van Sneeuwwitje, den Prins, de 7 dwergen en de dieren uit het woud, speciaal door Walt Disney voor Palmolive geteekend, wordt U, zoolang de voorraad strekt, franco toegezonden tegen 2 postzegels van 5 cent en 3 zwarte Palmolive-bandjes. Stuur Uw aanvraag aan Palmolive, afd. 13 Postbus 635, A'dam-C. Iedere vrouw behoudt graag een jonge en mooie teint. Duizenden dokters en schoonheidsspecialisten raden het ge bruik van Palmolive Zeep aan, omdat ze bereid is met olijfolie, die de huid weer jeugdig en frisch maakt. Ha Masseer Uw gezicht, hals en schouders 's morgens en 's avonds met het over vloedig schuim van Palmolive Zeep. Het reinigt de poriën en verzacht de huid, waardoor zij binnen korten tijd haar natuurlijke schoonheid herwint. De grootste charme van een vrouw is een jeugdige teint. Volg daarom ook de Palmolive-schoonheidsbehandeling. Laat de olijfolie van Palmolive Uw teint jeugdiger en frisscher maken. Begin vandaag nog. U zult spoedig het resultaat bemerken! Met tocst. Walt Disney Mickey Mouse Nadat in de eerste publicatie van de drie Middenstandsbonden dr. E. J. Tobi de bei de memoranda van de professoren Verrijn Stuart en Gerbrandy critisch had bezien, geeft dezelfde schrijver in een tweede pu blicatie enkele beschouwingen over het memorandum van prof. Hentzen, die, even als de beide vorige rapporteurs, in opdracht van den Raad voor het Grootwinkelbedrijf in Nederland, de vraag behandelde of wet telijke maatregelen gewenscht zijn, tenein de daardoor in de verhouding tusschen groot- en kleinbedrijf in den detailhandel, de ontwikkeling van het grootbedrijf ten bate van het kleinbedrijf te remmen. Prof. Hentzen beziet de sociale zijde van het vraagstuk vanuit een tweetal gezichtspunten, die hij noemt geestelijk-cultureel en algemeen maatschappelijk welzijn. Hij komt tot de con clusie, dat ook vanuit deze gezichtspunten ge zien, maatregelen tegen het grootwinkelbedrijf in den detailhandel niet gewenscht zijn. Hier tegenover stelt dr. Tobi in de eerste plaats, dat de visie van prof. Hentzen op de cultureele zijde van het probleem zeer eenzijdig moet worden genoemd. Integendeel wijst dr. Tobi er nog eens op, dat er nog steeds een groote kern aanwezig is van degelijke midden standers, voor wie het verwijt van „te kort aan cultuur" geenszins opgaat De cardo questionis ligt echter elders. Onder het hoofd van het algemeen maat schappelijk welzijn zegt prof. Hentzen: „Zelf standig zijn is een wijze, waarop men tot in komen komt, het verwerven van inkomen zelf is hoofdzaak." Tegen deze beschouwingswijze verzet dr. Tobi zich ten sterkste. Onder „Middenstanders" moe ten worden verstaan de dragers van het on dernemersrisico in het kleinbedrijf op het ter rein van handel, nijverheid en verkeer. Het is dus de zelfstandigheid van een middenstan- der-ondernemer, die bij deze zijde van het vraagstuk primair is. Voor prof. Hentzen is niet de zelfstandig heid, doch het inkomen hoofdzaak en in dien gedachtengang noemt hij zelfs de employees van het grootwinkelbedrijf, die een vast inko men genieten, „middenstanders in maatschap- pelijken zin". Deze opvatting noemt dr. Tobi volmaakt on juist. Voorts heeft de schrijver scherpe critiek op de wijze, waarop prof. Hentzen het onderhavi ge vraagstuk meent te kunnen oplossen, n.l. door overleg tusschen betrokkenen onderling, die zelf de beslissing moeten hebben, en welk overleg dan zou moeten plaatsvinden tus schen het grootbedrijf en de vakorganisa ties, met uitschakeling van de nationale mid denstandsbonden Dr. Tobi tracht het ongerijmde hiervan aan te toonen. Eerst, zoo betoogt hij, probeert prof, Hentzen in zijn geschrift met tal van argu menten te bewijzen, dat op geen enkelen grond de wenschelijkheid van wettelijke maatregelen ter bescherming van het kleinbedrijf kan wor den aangetoond. Maar dan plotseling wordt het gewenscht, en zelfs noodzakelijk geacht, dat betrokkenen tezamen gaan overleggen, hoe voor de gerezen moeilijkheden een oplossing kan worden gevonden. Terecht zegt dr. Tobi: „Wanneer er werke lijk geen enkele reden is voor wettelijke maat regelen tot bescherming van het kleinbedrijf, dan is er ook geen enkele reden om eenig overleg ter verkrijging van hetzelfde uiteinde lijke doel aan te raden". Doch bovendien is dr. Tobi van meening. dat in dit vraagstuk nimmer van redelijk over leg kan worden gesproken. Wat toch is het ge val? Niet ontkend kan worden, dat het groot winkelbedrijf tegenover het kleinbedrijf staat als de economisch sterkere tegenover de eco nomisch zwakkere. Maar indien dit zoo is, dan is het ook duidelijk, dat hier van een redelijk overleg nimmer sprake kan zijn. De practi- sche waarde van een overleg zal zeer gering zijn, om niet te zeggen nihil. De schrijver is dan ook voorhands t.a.v. deze oplossing, door prof. Hentzen voorgesteld, sceptisch gestemd. Aan bovenstaand betoog worden vastgeknoopt enkel beschouwingen omtrent den stand van 't onderhavige probleem in Zwitserland. Onder voorzitterschap van den heer N. van Zalinge heeft de Koninklijke Nederlandsche Vereeniging „Onze Vloot" te Eindhoven haar jaarvergadering gehouden. In zijn openingswoord uitte de voorzitter zijn tevredenheid over den groei der vereeniging en met vreugde stelde hij vast, dat het defai tisme in den lande aanzienlijk verminderd is. De werkzaamheid voor materieele vlootver- sterking is in groote mate toegenomen. De vergadering zond een telegram van aan hankelijkheid aan H. M. de Koningin en een van gelukwensch aan dr. H. Colijn, bij gelegen heid van diens zeventigsten verjaardag. Op voorstel van den voorzitter der Eindho- vensche afdeeling, mr. J. J. van der Putt, werd besloten een motie aan de regeering te zenden, waarin een regeeringsbesluit wordt gevraagd tot den aanbouw van groote vlooteenheden als bedoeld in het onlangs officieus bekend gewor den vlootplan. Met uitzondering van den heer Wilkens, die I niet voor een herbenoeming in aanmerking wenschte te komen, werden de aftredende be stuursleden bij acclamatie herkozen. Het waren de heeren Braat, Poortman, jhr. mr. dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel, W. Voorbeytel Cannen- burgh en jhr. C. van der Wijck. In de vacatures De Booij en Engelbrecht zijn in den algemeenen raad gekozen mr. dr. L. N. Deckers en luit.-generaal jhr. W- Röell, oud commandant van het veldleger. In het hoofdbestuur werden gekozen de hee ren Heeres en Van Ramhorst. Laatstgenoem de zal het secretariaat op zich nemen. Tenslotte werd als plaats voor de volgende jaarvergadering Alkmaar aangewezen. Des namiddags om drie uur kwam de Ko ninklijke Marinekapel te Eindhoven aan, welke zich na een onder groote belangstelling ge maakte muzikale wandeling, per bus naar het vliegveld Welschap begaf, waar zich ook in tusschen de marine-autoriteiten verzameld had den. Op het vliegveld heeft burgemeester A. Ver dijk de leden van „Onze Vloot" namens het Ëindhovensche gemeentebestuur officieel ont vangen.. Tusschen vier en vijf uur streek een eskader vliegtuigen van de zeemacht op Wel schap neer om na de ontvangst een aantal manoeuvres uit te voeren. Met een taptoe op de markt werd de dag be sloten. De A. N. V. V. te Den Haag heeft ons een paar nieuwe uitgaven doen toekomen, welke zij ver spreidt tot bevordering van het vreemdelingen verkeer naar ons land. Het zijn een nieuwe wegenkaart, uitgegeven in samenwerking met der. Kon. Toeristenbond A. N. W. B. en de K. N. A. C. Deze kaart is ver schenen in de Fransche, Engelsche en Duitsche taal, en is te beschouwen als een aanvulling op de speciaal voor automobilisten uitgegeven bro chure in deze talen. Voorts twee nieuwe herdrukken in de serie standaardbrochures, n.l. „Auf nach Holland" en „Olanda" (Ital.), beide geheel bijgewerkt en van een nieuwe omslagteekening voorzien. (Den nieuwen Franschen en Engelschen herdruk heb ben we reeds eerder vermeld). Ten slotte ontvingen we de brochure „Cycling and,, Hiking in Holland", deze brochure is voor namelijk bestemd voor Engeland, in welk land naar een dergelijk boekje groote vraag bestaat. worden gelaat, hals en armen door AMTLDA-zonnebruincrème. Voorkomt tevens vervellen en de zoo pijnlijke zonnebrand. Flacon 60 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. Onze weerkundige medewerker schrijft: Het mooie, warme weer, dat wij in het mid den der week hebben gehad, stond in nauw verband met een hittegolf over Oost- en Noord oost-Europa. Een warm gebied, dat zijn zwaar tepunt toen in het Oosten had liggen, reikte Donderdag juist tot over ons land, terwijl een krachtige noordelijke luchtstroom van 1500 kilometer breedte over de noordelijke helft van ons werelddeel naar het zuiden door drong. Deze vrij koele luchtstroom bracht reeds Donderdag het warme weer in gevaar. Het gebied van hoogen druk, waarvan het centrum tusschen IJsland en Schotland ligt en dat de basis vormde van het stabiele, mooie weer, neemt intusschen eenigszins in beteeke- nis af en zal de komende dagen aan de Oost zijde, dus over de Noordzee en omgeving min of meer den invloed ondervinden van een depres- siegebied over Noord- en Midden-Skandinavië en dit zal voor het Noordzeegebied de beteeke- nis hebben van koel weer met noordelijke wind richtingen. Van den weerstoestand in het zuiden, die vooral midden in den zomer en bij warm weer voor ons land zoo belangrijk kan zijn, is wei nig met zekerheid te zeggen. Deze geeft dikwijls aanleiding tot verrassende wendingen, die op onweer volgen. Voorloopig achten wij de rol, die de weerstoestand in het zuiden bij ons zou kunnen spelen, niet van veel beteekenis. Een te verwachten afkoeling zal voor het einde van de week wel de onweerskansen verstoren. Alle mogelijkheden samenvattende, is het niet waarschijnlijk, dat het aan het einde van de week en bij den weekovergang warm weer zal zijn. Reeds voor dien tijd zal er een afkoe ling zijn gekomen, die nog enkele dagen door werkt en een herstel van het warme weer is niet vóór de volgende week te verwachten. Hiermede nemen ook de regenkansen iets toe, hoewel wij niet veel en geen langdurigen regen verwachten. De toeneming van de regenkans gaat uit den aard der zaak met toenemende bewolking gepaard. Alles bijeen zijn de vooruitzichten dus on gunstiger geworden. (Nadruk verboden) Donderdagmiddag om twee uur is brand uit gebroken in de uitgestrekte bosschen aan den Drachterweg te Tegelen. De brandweer van Tegelen was spoedig aan wezig. Zij slaagde er in, in samenwerking met militairen uit Venlo, het vuur tegen vijf uur te stuiten. Een H.A. dennenbosch was toen ver woest. Dit was in tien dagen tijds de tweede maal, dat in deze grensstreek een bosehbrand woedde. Klam en broeierig is het in de internationale politiek, zooals de atmosfeer in deze: dagen van zonnewende. Enkele weken geleden scheen het dat een internationale ontspanning het opge jaagde Europa eenige rust zou geven; doch on der dezen oppervlakkigen schijn kookt en bruist het. Een enkele maal lekt er iets uit van het geen binnenskamers besproken wordt in de Europeesche kanselarijen; slechts in het Verre Oosten begint Japan meer en meer het masker af te werpen en zich te ontpoppen als een be strijder der blanken in China. Vooralsnog ondet het mom van een „nieuw'e orde"; doch zelfs te Washington, waar voortvarende lieden als Roo sevelt en Huil danig geremd worden door de openbare meening, die wars is van wrijving met het buitenland, zelfs te Washington begint men te laten blijken, dat ook de Vereenigde Staten zich ongerust maken over de imperialistische bedoelingen van Japan. Weliswaar zijn de Ame- rikaansche belangen meer geïnvesteerd in Japan zelf dan in China, doch de belangen van Uncle Sam in China mogen niet onderschat worden, terwijl de deskundigen te Washington met leede oogen aanzien hoe Japan zich een steeds betere strategische positie verwerft. Niet uit vrees voor Liberia voeren de V.S. hun bewapening regel matig op en zien zij bezorgd naar het Panama- kanaal. Die bewustwording' in Amerika komt anderen goed te stade; Engelands positie in het Verre Oosten begon benard te worden. Het Witte Huis liet officieus ventileeren, dat het den opzet van Japan dóór had: Frankrijk en Engeland zyn gebonden in Europa, en de V. S. reageeren tóch niet. Welnu, het Witte Huis heeft laten weten, dat Amerika wél zal reageeren. Het witboek, dat de openbare meening in de V. S. moet beïnvloe den door een opsomming van de Japansche voorwendsels en looze beloften, zal zijn doel niet missen: willen de Amerikanen nog niet w"eten van een mogelijk gewapend conflict met Japan voor een boycot en zelfs een blokkade beginnen zij geneigdheid te voelen. Hetgeen de doodsteek zou zijn voor het oorlogvoerende en deviezen- arme Japan. Washingtons vastberadenheid komt juist op tijd: Koelangsoe, Tientsin en Swatau werden tot een keten, die Engelands bewegings vrijheid gevaarlijk ging belemmeren; Amcrika's houding heeft Tokio naar het schijnt weer zooveel geïntimideerd, dat het gaat terugkrab belen om voor eenigen tijd rustiger te worden Met een gebaar over de hoofden der militaire onruststokers heen kan het nog immer „zijn gezicht redden", en de jongste berichten wijzen erop, dat het daarmee bezig is. Engeland intusschen heeft zorgen genoeg, om verheugd te zijn over den goeden afloop, die in zicht lijkt. Het vleugje optimisme, dat de onderhandelingen van Strang te Moskou hadden doen ontstaan, is door de kille mede- deeling van het Tass-bureau en de reactie van Molotof op de gedane voorstellen weer grondig verdwenen. De heer Goebbels heeft middeler wijl van de gelegenheid gebruik gemaakt om Londen een waarschuwing te doen toekomen: „los de kwestie-Danzig op, en spoedig, of wij doen het zelf". En is deze uitlating van een ver antwoordelijk minister op zichzelf al een som bere dreiging van de toekomst, het eene zin netje, dat Havas uit die rede vermeldde en dat in den officieelen tekst werd Weggelaten: „Wij willen alles heroveren, wat ons in de geschie denis heeft toebehoord" is doodelijk voor het vertrouwen, dat voor een ontspanning zoo brood- noodig is. Wij weten niet hoe of de Italianen over dit zinnetje denken. Te Londen en Parijs denkt men er zéér somber over; Churchill sprak de vraag uit, die in vele harten verborgen leeft: zullen Engelands pogingen nog wel een conflict kunnen voorkomen? IIIIIIIIIIH H Brabant, met je prachtig landschap, H Met je godsdienst, fier en vrij, E Met je sfeer, met je historie, E Met je menschen, gul en blij, |j E Brabant, met je nijvere steden Ij Met je dorpen en je land§j s Met je bosschen en je heide, j| H 'k Heb aan jou mijn hart verpand. H Nergens vind je zóóveel gulheid, Zulk een hartelijk gemoed, s H Als waarvan ons heerlijk Brabant §j II iedereen genieten doet. s Slechts één ding heb 'k nooit s begrepen, Want dat paste in Brabant niet, E Maar, goddank, het einde daarvan j| Is nu ook reeds in 't verschiet: H Op zoovele van ie wegen Eischt men nog een wegenkaart, §j Brabant, dat moet nu verdwijnen, s Dat is toch niet naar jouw aard! J'eigen menschen zelf betalen Voor 't gebruiken van zoo'n weg, H En je gasten hebben rompslomp, Dat is toch niet Brabantsch, zeg! ff Brabant, blijf zoo gul en hartelijk, E Blijf eenvoudig, sterk en blij, E Maar maak, nu je dan de kans krijgt, ff Eerst eens vlug je wegen vrij! I HERMAN KRAMER g illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllli Donderdagavond reden over den Goudsche- singel te Rotterdam twee motorrijders met zeer groote snelheid naast elkaar. De 28-jarige C. de Ruyter, .die den weg over stak en zich tusschen de beide voortjagende motoren bevond, kon zich niet meer uit de voeten ma ken. De man liep tegen een van de beide mo toren aan, met het gevolg, dat hij tegen den grond werd geslingerd en ernstige inwendige kneuzingen opliep. Bovendien was zijn linker knie gebroken en verkeerde hij in bewusteloo- zen toestand. De motorfiets sloeg om, waarbij de bestuurder, de 19-jarige C. Vroegindewei en zijn duopassagier, de 25-jarige C. H. Markman, resp. een hersenschudding en wonden aan het gelaat bekwamen. De motorfiets reed nog eeni ge meters door en trof daarbij den 62-jarigen F. Greve, die ernstige hoofdwonden opliep. De vier gewonden zijn naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. De politie nam beide motoren in beslag. De Centrale Aalsmeersche veiling, welke voor bijna drie millioen gulden per jaar omzet, heeft haar aanvoer van pot- en perkplanten de laat ste jaren zoo zien vermeerderen, dat nieuw bouw thans noodzakelijk is. Zelfs het invoeren van dagelijksche potplantenveilingen heeft de uitbreiding van het gebouw, een werk van ar chitect Staal Sr. te Amsterdam, niet kunnen voorkomen. Vanmorgen is H. M. de Koningin per .auto van het Loo op den Ruygenhoek terugge keerd. Bij de Tweede Kamer zijn thans wetsontwer pen ingediend tot bekrachtiging van de Konink lijke besluiten betreffende beperking van den invoer van gelaschte en naadlooze buizen, dwei len en kuntzijden garens. Hr.Ms. kruiser Sumatra onder bevel van kapitein ter zee C. H. Brouwer is Donderdag te Oban aangekomen. In de groote stexien van ons land getuig den verschillende van de candidatenlijsten, welke bij verkiezingen van leden voor Pro vinciale Staten of gemeenteraden werden ingediend, dat de Had-je-me-maar-gijn en de Rapalje-geest onder een deel van de kiezers nog steèds niet geheel geweken zijn. Hoe komen anders lijsten van een „Onaf hankelijke Ned. Vereeniging van Werkloo- zen", van de vele Welvaartspartijtjes, Een- heidsblokken en andere wilde lijsten ter wereld? Alle tezamen hebben zij geen schijn van kans ook maar één candidaat op het kussen te brengen! In Haarlem zond het bestuur van de Werkloozenvereeniging op den vooravond van den verkiezingsdag een communiqué aan de kranten, waarin het mededeelde, dat de lijstaanvoerder het ver trouwen van zijn aspirant-kiezers volkomen verloren had, dat hij van al zijn functies in de partij ontheven was en dat hij als lid was geroyeerd. Niemand zal de stelling aan durven, dat dit een als ernstig bedoelde can- didatenlijst is geweest. Het is niet voldoende aan de burgers van een land wetten en rechten te geven, van grooter belang is, dat hun geleerd wordt eerbied en waardeering voor hun rechten en plichten te hebben en deze niet te bespot ten. Indertijd heeft men de veertig, vijftig lijsten, welke bij verkiezingen voor de Tweede Kamer werden ingediend, tot een redelijk getal weten terug te brengen door de verplichting op te leggen, dat een der onderteekènaars van de lijst een bedrag van tweehonderdvijftig gulden in de consigna tiekas moest storten, welke som, na de vast stelling van den uitslag der verkiezing door het centraal stembureau wordt teruggege ven, indien de lijst een stemcijfer heeft be haald, dat minstens gelijk is aan 75 pet. van den kiesdeeler. Is dat niet het geval, dan vervalt de gestorte som aan den Staat. Het middel werkt uitstekend, doch voor de ver kiezing van Staten en gemeenteraden heeft de wetgever het storten van een waarborg som niet noodig gevonden. Bij een eventu- eele wijziging of aanvulling van de Kieswet zou het aanbeveling verdienen deze leemte alsnog maar aan te vullen. Wij begrijpen volkomen, dat men een nieuwe politieke partij of gedachte de ge legenheid niet moet onthouden wortel te schieten en bij een verkiezing het stellen van candidaten niet moet bemoeilijken, maar anderzijds is het nergens voor noodig den grappenmakers het indienen van can didatenlijsten al te gemakkelijk te maken. Wie vertrouwen heeft in de prediking van zijn politieke inzichten, zal daar ongetwij feld een klein offer voor over hebben. Het bewijst in alle geval, dat men het niet zijn politieke propaganda ernstig meent. Op deze manier kan voorkomen worden, dat, gewoonlijk een tikje hysterisch aange legde, enkelingen behalve hun huisgenooten en wat kennissen, een heele staf ambtena ren voor hun illusies nuttelpozen arbeid laten verrichten. Niet zelden kost het al de grootste moeite het voor de indiening der lijst benoodigde wettelijk aantal ondertee kenaars bij elkaar te krijgen en brengt de partij zelf het niet verder dan tot enkele tientallen stemmen. Donderdagmiddag om vijf uur is het vierjarig zoontje van de familie Stieva te Aalsmeer bij het spelen te water geraakt en verdronken. Kort na het ongeluk heeft men het lichaampje opgehaald, doch de levensgeesten waren toen reeds geweken. De Spaansche administratie deelt mede, dat in Spanje en Spaansch Marokko alleen zi.in toe gelaten telegrammen in verstaanbare taal. Par ticuliere telegrammen in overeengekomen taal of cijferschrift zijn niet toegelaten. De procureur-generaal bij het gerechtshof te Leeuwarden heeft ontslag van rechtsvervolgins gevorderd tegen den 19-jarigen landarbeider J. v. d. P. te Oosternijkerk, dien de rechtbank te Leeuwarden had veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf, wegens zware mishande ling, gepleegd op Oudejaarsavond te Oosternij kerk, waarbij P. de B. werd doodgestoken. De procureur-generaal was van oordeel, dat het beroep op noodweerexces hier opgaat. In het dorp Stiphout zijn de verkiezingen gehouden voor de samenstelling van de com missie ex-artikel 158 der gemeentewet, dit in verband met de hangende voorstellen tot vor ming van een „groot-Helmond" door toevoeging van eenige omliggende gemeenten en gedeelten van gemeenten aan Helmond. De uitslag luidde, dat de lijst van de tegen standers der anexatie 181 stemmen en die der voorstanders 306 stemmen verwierf. In deze gemeente is derhalve 'n meerderheid der bevolking vóór samenvoeging met Helmond. Woensdag is te Dongen het zilveren klooster- feest van den Eerw. Br. Innocentius M. van de Broeders van O. L. Vrouw van Lourdes ge vierd. Na een H. Mis met algemeene H. Com munie van alle leerlingen der H. Aloysiusschool, waaraan de jubilaris thans verbonden is, volg de de huldiging in de feestelijk versierde school. Feestliederen en gelukwenschen werden door de leerlingen naar voren gebracht. Het school hoofd sprak namens onderwijzend personeel en leerlingen. De hoogeerw. heer deken Batenburg sprak namens het schoolbestuur een woord van gelukwensch. Ffr. Innocentius M. sprak een woord van dank. Daarop had een royale tractatie der schooljeugd plaats. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda zal Maandag en Donderdag van de volgende week geen audiën tie verleenen. 1 onder nederigheid is het on. mogelijk iets te genieten - zelfs geen ^hoogmoed.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9