Swatau's haven opengesteld voor Britsche schepen De nieuwe verkeersbrug bij Dordrecht geopend Het nieuws van heden Luchtgevecht in Mandsjoekwo Restaurant „DEN HOUT JAPANSCHE EISCHEN OVER TIENTSIN „AnnieWicman" DE STAD WAS IN FEESTTOOI NOORD-A TLANTISCHE LUCHTDIENST GEOPEND DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Bezuidenhoutscheweg 11 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM ZATERDAG 24 JUNI 1939 - AVONDBLAD 'Japanners hebben nog enkele gedeelten van het eiland Hainan bezet Amerikaansche stappen te Amoy en Tientsin Anti-Britsche massa- betoogingen Italië werkt met Japan samen Oorlogsrechten voor Japan? BLOEMENMAGAZIJN H. W. BRAKEL Zakenleven in Swatau hervat inhuur DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN De Fransch-Turksche overeenkomsten Goedgekeurd door Nationale Vergadering te Ankara Duitsche pers vertoornd Het Weer Na een rede verrichtte minister Van Buuren de openings plechtigheid Een ideale verbinding is gereed Rede minister Yankee Clipper vertrekt met 20 passagiers voor eerste vlucht naar Southampton Van zestig Russische vliegtuigen zouden twaalf door Japansche toestellen zijn neer geschoten Olieconcessies voor Duitschland Joego-Slavische regeering aan- vaardt aanbod uit Berlijn De kerkbelasting in Oostenrijk Negen Duitsche bladen in Polen verboden Duitsche marine-officieren brengen bezoek aan Danzig Wilt ge U zelf in Den Haag tracteeren Ga dan in „DEN HOUT" dineeren. APARTE ZALEN VOOR DINERS n.b. Staatsspoor Den Haag NIEUWE KAARLEMSCHE COURANT DRIE EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 21854 Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et., Inget. mededeellngen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroeper*" zie de rubriek HONGKONG, 24 Juni (Reuter). Officieel wordt medegedeeld dat de Japansche ma rine-autoriteiten met ingang van vanmid dag 12 uur aan Britsche schepen het recht toekennen de haven van Swatau binnen te varen- Verder bericht Reuter uit Tientsin, dat het Britsche consulaat-generaal een brief heeft ontvangen van de onder Japansche controle staande voorloopige regeering, waarin deze de onmiddellijke uitlevering van de terroristen en communisten in de Britsche concessie eischt. Verdere eischen zijn medewerking voor de Japansche valutapolitiek, vergunning tot het inspecteeren van alle Chineesche banken, wis selkantoren en magazijnen in de concessie en onderdrukking van alle daden, bewegingen, meeningen en publicaties, welke tegen de on der japansche controle staande regeering ge richt "zijn. In het schrijven wordt voorts verklaard dat, als de autoriteiten der concessie door het be wind van Tsjang Kai Sjek veroorzaakte orde verstoringen dulden, de voorloopige regeering zich genoodzaakt zal zien de fundamenteele bron van het probleem te bestudeeren en de noodige stappen te nemen. Te Washington heeft minister Huil medege deeld, dat de Amerikaansche vertegenwoordiger te Amoy stappen heeft ondernomen bij de Ja pansche autoriteiten naar aanleiding van de te Koelangsoe heerschende levensmiddelen- schaarschte. De Japanners hebben toegezegd het protest te zullen bestudeeren. Huil beves tigde, dat te Tientsin stappen van denzelfden aard waren ondernomen, doch dat de schepen, die de levensmiddelen vervoeren, nog steeds voor Tientsin door de Japansche autoriteiten Worden vastgehouden. Naar Domei bericht is in verband met da anti-Britsche agitatie in Peiping, Tientsin en Tsingtau te Tsinan, de hoofdstad van de pro vincie Sjantoeng, de veertiende verjaardag her dacht van het incident van Kanton, waarbij tal van Chineesche studenten vielen «nder ma chinegeweervuur en gedood werden door de Britsche troepen in 1925. Er werden een anti- Britsche massabetooging en een parade gehou den. Ongeveer 30.000 Chineezen kwamen bijeen en namen resoluties aan tegen het Britsche imperialisme, waarin bij Engeland wordt aan gedrongen op het laten varen van de politiek ten gunste van Tsjang Kai Sjek. Wanneer hieraan geen gevolg gegeven wordt, aldus de resoluties, zal het Chineesche volk nooit de anti-Britsche campagne laten varen. Na de massabetooging trokken de Chineezen in op tocht door de straten van Tsinan met vlaggen, die opschriften droegen als; „Weg met Enge land". Volgens een Reuter-bericht uit Sjanghai heeft ook Tsingtao zich geschaard in de rij der steden in Noord-China, waar een anti- Britsche beweging gaande i.s. Op alle gebouwen, o.a. op het Britsche con sulaat en op kantoorgebouwen, zijn anti-Brit- Sche biljetten aangeplakt. Chineezen en Rus sen worden gedwongen aan de massabetoogin- Sen deel te nemen. Een massavergadering van Sisteravond eindigde met een betooging voor het Britsche consulaat. Tusschen generaal Soegiyama, den opperbe velhebber der Japansche expeditietroepen in ^oord-China aldus meldt Domei uit Pei- bing en schout bij nacht Catalano Gonzaga, opperbevelhebber der Italiaansche vloot in het Verre Oosten, zijn heden hoffelijkheden uitge wisseld. .Gonzaga bracht een bezoek aan Soegiyama hl diens officieele verblijf en zeide de volle dige samenwerking van Italië toe met de Ja pansche militaire autoriteiten in Noord-China. Soegiyama zeide Gonzaga dank voor de sa menwerking der Italiaansche autoriteiten, in het bijzonder te Tientsin,, met de Japansche Autoriteiten. Volgens Domei is de Japansche eenheid Watanabe in den oostelijken sector van het ®Uand Hainan opgerukt onder dekking van Vliegtuigen. Wengtien op den uitersten oost punt van het eiland werd Woensdagmiddag hezet. De Japansche eenheid Nagai heeft Tsjinsjan dpzet op ongeveer 20 kilometer ten westen van "Vongtien. t Een eenheid Japansche marinetroepen heeft Lotoe genomen op ongeveer 10 kilometer ten Zuidoosten van Poetsien, zoodat de Chineesche hoepen thans omsingeld zijn. Mitsoeroe Toyama, een van de meest voor- instaande Japansche nationalisten, heeft, te mmen met drie andere nationalisten een pe- ntie aan den keizer gericht, om er op aan te gingen, dat Japan aan China den oorlog ver aart, teneinde op die manier de rechten van Alleen CROOTE HOUTSTR. 185 Geen filialen VERWACHTING geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: VOOR HET GEHEELE LAND: Geen regen van beteeken is, betrokk.cn tot Ej E zwaar of halfbewolkt, koel weer, matige |j tot zwakke meest Noordelijke wind. oorlogvoerende- te verwerven. Aldus meldt United Press aan haar bladen. Do drie andere onderteekenaars van de pe titie aan den keizer zijn; Kanitsji Otaka, lid van het hooger huis, Yoejiro Miyaka, een be kend publicist en Koemataro Honda, oud-am bassadeur te Berlijn. Men veronderstelt, dat de petitie de gevoe lens weergeeft van de ultra-patriottische orga nisaties, «ooals de „Zwarte Draak" van Toyama. De rechten van oorlogvoerende zouden volgens de requestranten verkregen worden door den niet-verklaarden oorlog in China tot een for- meelen te maken. Dit zou Japan o.a. het recht van blokkade geven en de huidige actie tegen de buitenlandsche belangen legaliseeren. Naar uit Swatau wordt gemeld hebben voor aanstaande burgers der stad een commissie voor behoud van den vrede gevormd, teneinde het normale leven te herstellen. Reeds zijn 50.000 uitgeweken Chineezen naar de stad teruggekeerd en hebben verscheidene zaken hun winkels weer geopend. Gisteren hebben 400 vooraanstaande burgers vergaderd en het volgende besloten; lo. De burgers hervatten hun zaken binnen drie dagen. 2o. De Kamer van Koophandel heropent zoo spoedig mogelijk. 3o. De Japansche oorlogsbodems worden aan genomen tegen een koers van 1% yoean per Japansche yen. STORM WAARSCHUWINGSDIENST: Hedenmorgen te 10.45 werd geseind aan de posten van Delfzijl tot Hoek van Hol- land „attenticsein neerhalen". E AARDAPPELZIEKTEWAAR- SCHUWINGSDIENST: In het etmaal van 's avonds 22 Juni tot 's avonds 23 Juni is op de Zuid-Hol- landsche eilanden en waarschijnlijk ook in Zeeland de weersgesteldheid kritiek ge- weest voor het optreden van aardappel- zieke; in Groningen kritiek behou- dens het ontbreken van regen, in Noord- E Holland benoord.cn Alkmaar critiek behou- dens iets te geringe bewolking. Zon op 4.38 onder 21.26 - LicKt op 21.56 Maan op 13.38 onder 24.57 24 Juni E. K. Dordrecht. Het belang van deze brug wordt daardoor wel in sterke mate geaccentueerd. Spr. ging daarna èver tot een nadere be schouwing van het bruggencomplex. Tenslotte maakte hij nog een opmerking in verband met het tijdstip van de openstelling van deze brug. Spr. stelde er prijs op, te verklaren, dat zoo wel het bruggenbureau als de betrokken rijks- wegendienst alles in het werk hebben gesteld om, van het oogenblik af, dat de beslissing tot den bouw van de brug was genomen, dit moei lijke werk binnen den kortst mogelijken tijd te voltooien. Hierna sprak de Commissaris der Koningin in de Provincie Zuid-Holland. De Japanners staan aan Britsche schepen toe de haven van Swatau weer binnen te varen- De Noord-Atlantische luchtdienst wordt geopend door een vlucht naar Southamp ton. Bij een luchtgevecht boven Mandsjoekwo zouden twaalf Russische machines zijn neergeschoten- Buma's eisch tegen Bioscoopbond inzake vertooning van geluidsfilms ontzegd. Excursie langs werkverschaffingsobjec ten in Limburg. De nieuwe verkeersbrug bij Dordrecht geopend. O ANKARA, 24 Juni. (Havas). De premier Refik Seydam heeft Vrijdag in de Groote Nationale Vergadering, die bij deze gele genheid in plechtige zitting bijeen gekomen was, de onderteekening medegedeeld van het Fransch-Turksche accoord over het Sandsjak Alexandrette. Hij verklaarde daar bij o.m. dat het Turksche leger bereid is zijn geheelen plicht te doen. Engeland, Frankrijk en Turkije vormen een eenheids front voor het behoud van den vrede. De vergadering hechtte met algemeene stem men goedkeuring aan de accoorden. De Duitsche bladen leveren toornige com mentaren op het Fransch-Turksche verdrag. De „Boersenzeitung" ziet er een voorwend sel in voor Italië, om het pact met Engeland op te zeggen, want, aldus het blad, Engeland heeft de grondslagen van het accoord onder mijnd, daar het Turkije ertoe heeft aangezet mede te werken aan de omsingeling. Het blad dreigt de democratieën zelfs met „een Itali aansche actie." Tenslotte beschuldigt het Frankrijk er van het volkerenrecht geschonden te hebben door het afstaan van gebied onder een mandaat, dat de Volkenbond gegeven heeft, toen Italië er nog lid van was. De instemming van Italië is volgens het blad noodig om den afstand wet tig te maken. Londen, Genève en Ankara vergissen zich, zoo vervolgt het Duitsche orgaan, indien zij gelooven dat Italië zal berusten in de uitwis- selin van het Sand jak tegen de medewerking van Turkije aan de omsingeling, of tegen de indringing van het Britsche imperialisme in de Roode Zee, of zelfs tegen de geheele politiek van omsingeling. Volgens den „Volkischer Beobachter" is de door Engeland in het Paasch-accoord met Ita lië gegarandeerde status quo in het oostelijk deel van de Middellandsche Zee thans prac- tisch ondermijnd. De democratieën hebben zich door deze handelwijze opnieuw aan een verdragsbreuk schuldig gemaakt, welke van invloed moet zijn op hun verhouding tot Italië, als de beheerschende mogendheid van de Middel landsche Zee. Het nieuwe raadhuis van Steenbergen is Vrijdag officieel door den commissaris der Koningin in Noord-Brabant, jhr. mr. dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel geopend. Overzicht tijdens de zanghulde d er kinderen voor de autoriteiten De minister noemde de brug in Dordrecht een zeer belangrijke schakel in het rijkswegenplan omdat een groot gedeelte van de provinciën Noord-Holland en Zuid-Holland voor het ver keer naar en van Noord-Brabant, Zeeland en België op deze brug ls aangewezen. Zeer vele wegen, welke thans reeds gereed zijn, of aan welker uitvoering binnenkort zal worden begonnen, zijn gericht op de brug in WEENEN, 24 Juni (Havas). Dc Oostenrijk- sche bisschoppen zijn ln conferentie bijeen om de toepassing van de onlangs door Buerckel ingestelde kerkelijke belasting te bespreken. Men gelooft dat de bisschoppen nog niets be sloten hebben, doch voornemens zijn deze be lasting in te voeren in den vorm van een ma tige heffing. De kerkelijke overheid moet n.l. zelf de belasting vaststellen, Stand op Zaterdag 1 uur n.m.: 750J Vorige stand: 750.0 Na deze tweede rede begaf minister Van Buu- ren zich naar het machinehuisje. De groote klappen van de brug stonden nog naar boven en versperden den doorgang. De minister stel de de machines in werking en langzaam daal den de klappen. Daarmee was de opening van de nieuwe verkeersbrug over de Oude Maas bij Dordrecht verricht. De Koning en de Koningin van Engeland zijn na hun terugkeer in Londen Vrijdag officieel verwelkomd door de City. De vorstelijke stoet onderweg na de traaitio- neele ceremonie bij Temple Bar Dordt, de oude, grijze historische stad aan de Oude Maas en Merwede heeft zich in feesttooi gestoken en heeft zich opgemaakt blijde en opgewekt het feit te vieren dat de ia-ng-verbeide brugverbinding over het bree- de water dat na den Moerdijk tot voor kort Noord en Zuid nog scheidde, tot stand kwam. Vroolijk, frisch en fleurig zijn enkele straten in de binnenstad versierd en Vrijdagavond reeds, aan den vooravond van de plechtige open stelling, woei de Nederlandsche driekleur, die juist als in Amsterdam zoo mooi harmonieert met het grijs der luchten en het grauwe der oude gevels, van zeer vele huizen. Ook de oude toren, dien de Dordtenaren trotsch den Dom, den Dordtschen Dom noemen, zal zich toonen met een staande vlag, die hoog uitwaait boven de wijzerplaten, die de typisohe afsluiting vormen van dit onvoltooid gebleven bouwwerk uit de vroege middeleeuwen. Zaken lieden hebben al dan niet toepasselijke etalages gemaakt, buurtverenigingen hebben sierlijke verfraaiingen aangebracht tusschen de niet zoo heel ver op Kalverstraatbreedte van elkaar liggende straatzijden. En de brug zelf, met een deel der viaducten, prijkt in een feilen, kleurigen tooi van allerlei bonte vlaggen, die klapperend wapperen in den in dit waterrijke land altijd lustig blazenden wind. Vanmorgen dan is de brug in gebruik ge nomen. Er was zeer .veel en zeer hooge be langstelling. De Belgische gezant, J. baron Herry. was er, mr. dr. J. Schönfeld, raadsadviseur bij het de partement van Waterstaat, de voorzitter der Tweede Kamer, mr. J. R. H. van Schaik, de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, de burgemeesters van Rotterdam en Breda, de oud-burgemeester van Rotterdam, dr. A. R. Zimmerman, de oud-burgemeester van Dordrecht. de heer P- L- de Gaay Fortman, de voor zitters van de Rotterdamsche en de Bredasche Kamer van Koophandel resp. mr, K. F. v. d. Mandele en ir. A. J. F. Beukeren, ir. W. J. Harmsen, hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat, lt. generaal J. van Andel, pl.- vervangend commandant der vesting Holland, generaal-majoor jhr. J. T. Alting von Geusau, bevelhebber der eerste militaire afdeeling. de oud-ministers van Waterstaat ir. Bongaerts en mr. P. J. Reymer en zooals wel vanzelf spreekt de tegenwoordige bewindsman Z.Exc. mr. dr. ir. J. A. M. v. Buuren; de commandant van het Veldleger baron van Voorst tot Voorst, de chef van den Marinestaf, vice-adm. J. F, Fürstner. Te kwart voor tien vertrok een extra pont naar den „opstap" van het nieuwe bruggevaar- te, om vervolgens naar een der toegangen te wandelen, waar minister van Buuren de plech tigheid der openstelling verrichtte. De minister schetste het in 1927 verschenen rijkswegenplan en de werkzaamheid van een ambtelijke commissie, ingesteld om van advies te dienen omtrent het tracé van de wegen van Rotterdam naar het Zuiden en Oosten van het land. Het resultaat van het onderzoek van de commissie is neergelegd in een in Juni 1929 verschenen rapport, waarin de bouw van over bruggingen over de Nieuwe Maas ten oosten van Rotterdam, over de Noord bij Hendrik-Ido- Ambacht en over de Oude Maas bij Dordrecht wordt aanbevolen. Verder gaf deze commissie in overweging deze overbruggingen door nieuw aan te leggen wegen te verbinden. Na raad pleging van de rijkscommissie van overleg voor de wegverbetering is de aanbevolen oplossing aanvaard. Er wordt op het oogenblik aan gewerkt om de ontworpen verbinding tusschen het zuid oosten van Rotterdam en Breda, voor zoover nog niet gereed, te voltooien. Na afloop van de plechtigheid vertrokken de genoodigden naar het neo-klassieke raadhuis, waar de Dordtsehe vroedschap recipieerde, waar na het hooge gezelschap aan een noenmaal werd vereenigd. Ten raadhuize sprak de burgemeester van Dordrecht, de heer J. Bleeker, die kort na zijn ambtsaanvaarding de tot stand koming van deze door hem zoo vurig gewenschte verbinding mocht beleven. Heel hartelijk sprak hij vooral jegens de ver schillende ministers van Waterstaat, die dezen bouw hebben bevorderd en zeer vriendelijk waren de woorden welke hij richtte tot den Antwerpschen wethouder. Zich mede tot minister Van Buuren richtend, vertolkte hij de erkentelijkheid van de geheele Dordtsehe burgerij voor twee waterstaatkundige werken, die voor de oude haven- en industrie stad van groot belang zijn gebleken, n.l. de be- vaarbaarmaking van de Oude Maas met den daaraan verbonden bouw van groote hefbruggen. waardoor een rendabeler exploitatie van de zeehaven mogelijk werd, en de hieuwe toezeg gingen van den tegenwoordigen Minister voor de totstandkoming van de nieuwe verkeersbrug over de Merwede bij Baanhoek. De burgemeester wees erop, dat door deze brug ook het internationale verkeer niet weinig bevorderd zal worden en wel in het bijzonder dat tusschen het westen van ons land met zijn groote steden en het land der Belgen. In elk geval, zoo besloot hij, ondanks de som bere voorspellingen van enkele middenstanders, is de burgerij van Dordrecht vol goeden moed. Aan het noenmaal sprak o. a. de voorzitter van de Dordtsehe Kamer van Koophandel, de heer C. J. van Helden. Nadat het noenmaal was geëindigd, bood het gemeentebestuur van Dordrecht zijn zeer ge- waardeerden gasten het beste aan, dat het aan bieden kon, namelijk een boottocht door de prachtige wateren in en om de oude stad aan het water, die wel eens, juist als Amsterdam, maar misschien met iets meer recht, het Venetië van het Noorden genoemd wordt. Dordt viert feest, wandelaars trekken over de brug, meedoende aan den wandelwedstrijd van de wakkere katholieke, ja lezers, katholieke wandelclub Spirit. Er is feest, echt, vroolijk, lustig feest. En dat alles omdat de brug er ligt met haar witte beton stralend boven het blinkende, schit terende water van de Oude Maas, de mooie, mis schien wel de mooiste rivier van Nederland. NEW-YORK, 24 Juni. (Reuter). Heden vertrekt de „Yankee Clipper" van de Pan- American Airways op zyn eerste vlucht naar Engeland over het noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan. Men verwacht dat de tocht naar South ampton 24 uur zal duren. Aan boord bevinden zich 20 passagiers, waaronder Stephen Early, de secretaris van president Roosevelt, verscheidene regeerings-* ambtenaren en vertegenwoordigers van het Congres. TOKIO, 24 Juni (Reuter) Volgens een hier ontvangen bericht zijn zestig Sovjet- Russische vliegtuigen vanmorgen opnieuw over de grens van Mandsjoekwo gekomen. Japansche toestellen hebben twaalf Russi sche machines neergeschoten. BELGRADO, 24 Juni (D.N.B.). Naar van welingelichte zijde vernomen wordt zijn de sinds geruimen tijd door den Duitschen consul-generaal met de Joego-Slavische re geering gevoerde onderhandelingen betref fende groote olieconcessies in Joego-Slavië geëindigd met aanvaarding van het Duit sche aanbod door den ministerraad. Een Duitsch consortium zal de concessies ex- ploiteeren. WARSCHAU, 24 Juni (Havas) Het mi nisterie van Binnenlandsche Zaken heeft den verkoop in geheel Polen verboden van negen Duitsche dagbladen, w.o. de „Berliner Lokal- anzeiger", de „Angriff" en de „Nachtausgabe". Verder meldt Havas, dat Zondag a.s. te Dan zig een delegatie hooge Duitsche marine-offi cieren wordt verwacht, die aanwezig zullen zijn bij de plechtigheden, welke georganiseerd zijn ter eere van tijdens den oorlog gestorvefc Danzigsche zeelieden. Admiraal Raeder, de chef van de Duitsche marine, zal de leiding dezer delegatie hebben.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1