Waar de filmband rolt Laatste Nieuws Zoekt gij betrouwbaar Personeel? 1 Plaats dan een „Omroeper" voor 90.000 gezinnen „Zang en Vriend schap EEN NIEUW DEFENSIEF BALKANPACT? gTmnininniininniiiniimiiiiiinniimnninininntmiiiiniiiiiinniinnnmiiiiiiiiimiinnniniiiiiniimiininiira ZATERDAG 24 JUNI 1939 piimiiiMiiinniiiiiiniiiinnminiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiMHiiiiiitmminmmmiiiimmiMiiiiitmmiiiiinifriniiil De burgemeester van Haarlem aan vaardt het eere-voorzitterschap en wordt als zoodanig geïnstalleerd Welluidend welkom der zangers OPRUIMINGEN BOOTTOCHT SNELVERBAND Het nut der eindspelstudie PROGRAMMA RADIO CENTRALE Zaterdag 24 Juni Tournament tennispark „De Hooge Berg" HONKBAL Het programma Internationale Radio unie vergadert De Nederlander Du Bois als president herkozen Een boodschap van Koning George Belgisch attaché te Den Haag bevorderd Zomer-restanten Constantius terug naar den D.H.V.B.? Kassier vrijgesproken van verduistering Verkiezing voor den Gemeenteraad CRICKET H.B.C.Flamingo's Een jaar gevangenisstraf voor valschheid in geschrifte Academische examens LUCHTBESCHERMING IN HAARLEM REMBRANDT-THEATER Ultimatum LUXOR-THEATER „Een stel om te stelen" PALACE FAMILIE CINEMA Heldenbrigade en Mother Carey's Chickens FRANS HALS-THEATER De onzichtbare man MOVIAC-THEATER „Bruisend bloed" De as is ontstemd Fransch-Turksche overeenkomst slecht ontvangen Amerika waakt over zijn rechten Krachtiger houding tegen over Japan Katoen in ruil voor rubber Britsch-Amerikaansche overeett- komst geteekend SiiriiniiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiil NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT HïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiJiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiMiiiiiiiis STAD Gisteravond werd in het vereenigingsgebouw van „Zang en Vriendschap" in een buitengewone ledenvergadering van de Koninklijke Liedertafel de burgemeester van Haarlem, dr. J E. baron de Vos van Steenwijk, geïnstalleerd als eere-voor- zitter der zangvereeniging. De voorzitter der Koninklijke Liedertafel, de heer J. Tideman, opende deze buitengewone ver gadering met een welkomstwoord in het bij zonder tot den burgemeester. „Zang en Vriendschap", aldus de heer Tide man, bestaat nu reeds meer dan honderd jaar en meer dan vijftig jaar reeds voert de vereeniging het praedicaat „Koninklijke". Dit deed spreker denken aan twee dingen: allereerst wijst dit op de vooraanstaande plaats, die „Zang en Vriend schap" onder de mannenvereenigingen inneemt en verder aan het zeer bijzondere cachet, dat vele verplichtingen met zich brengt. En deze ver plichtingen dringen zich weer eens te meer naar voren, nu men den burgemeester van Haarlem in zijn midden ziet. „Zang en Vriendschap" heeft in haar iange leven veel opbouwend werk verricht: de vereeni- ging heeft medegewerkt aan de cultuur en aan de kunst in Haarlem. De zangers beseffen, wat dit beteekent. Zij zijn ervan doordrongen, dat het werk van vorige leden moet worden voort gezet op dezelfde wijze, daarbij de lijspreuk der Liedertafel steeds voor oogen houdend: „Betere zang door vriendschap". Het blijft niet bij woor den. „Zang en Vriendschap" stelt daden en men gaat voort op den weg, dien de vereeniging reeds zoovele jaren gaat. Hij hoopte dat de burgemeester, dit in aan merking genomen, het nooit zou betreuren, het eerevoorzitterschap van de Liedertafel aanvaard te hebben en met den wensch, dat hij nog lang temidden van de leden van „Zang en Vriend schap" zou mogen verblijven, overhandigde de heer Tideman den burgemeester den voorzitters hamer. Hierna zongen de leden een meerstemmig „Hoera, hij leve lang". In zijn antwoord zeide de burgemeester, meermalen geïnstalleerd te zijn als eere voorzitter van een vereeniging, maar zoo welluidend als hier bij „Zang en Vriend schap" was het nog nooit gegaan. Het eenig- ste passende antwoord op dezen klankvollen zegewensch zou eigenlijk even klankvol en muzikaal moten zijn, maar aangezien spr. het er dan wel niet zoo goed af zou brengen als de leden der zangvereniging, antwoordde hij maar op de meer gebruikelijke wijze. Spr. vond het buitengewoon prettig eens in meer intiemen kring kennis te maken met de zangers, die reeds op zoovele concerten hun stemmen hebben laten klinken. Hij complimen teerde het bestuur met de vele reeds behaalde resultaten en wees erop, dat een belangrijke factor in het tot bloei brengen van een vereeni ging is: een goede samenwerking tusschen be stuur en leden. Hij hoopte dat in deze vriend schappelijke verhouding veel goeds bereikt zou mogen worden en dat de tegenwoordige leden het vruchtbare en succesvolle verleden waardig zouden zijn. Spr. zegde zijn medewerking toe. Tot slot zongen de leden van „Zang en Vriend schap" het „Wilhelmus", waarna het offieieele gedeelte van deze installatie-vergadering geëin digd was. De burgemeester bezichtigde met veel interesse de diploma's en tropeeën, die de Koninklijke Liedertafel in de jaren van haar bestaan had behaald. EUWS Schaik, W. H. Selter, De Waal Malefijt, mevr. de Waal Malefijt, R. Warnars, L. P. J. Zegwaard, Piet Berk, J. P. Schoolmeester, C. Stapel, A. Lejjdekker, C. J. Koppen. De afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming bericht ons, dat in het onlangs opgerichte comité voor de wijken 15 en 16 (het deel van Haarlem-Noord tusschen Kleverlaan, Kloosterstraat en Zaanen- laan en Zaanenstraat) de navolgende dames en heeren hebben zitting genomen: H. van Meurs, voorzitter; A. J. F. Vis, Jan Haringstraat 25, secretaris: H. J. Bakkenhoven, Dijk, G. Felman, A. G. v. d. Graft, J. den Haring, A. Knol, H. Kossen, H. A. Leeman, W. C. Mühlhaus, J. J. Robbé, N. Sipkema, J. Smitz, Th. Stamer, J. Steinkamp, J. Timmers, mevr. H. Weber-Strik, J. W. Zwart. De Commissaris van Politie te Haarlem ves tigt er, voor zooveel noodig, de aandacht der winkeliers op, dat tusschen 15 Juli en 15 Augus tus opruimingen mogen worden gehouden. De ze mogen slechts worden aangekondigd door één der navolgende aanduidingen: „Jaavlijksche opruiming", „halfjaarlijksche opruiming", „sei zoen-opruiming", „balans-opruiming" of „inven taris-opruiming". Andere woorden of opschriften zijn niet toe gelaten. Ook dit jaar is de boottocht voor lichamelijk gebrekkigen, georganiseerd door de Eerste- Hulp-Vereeniging .Snelverband", weer bij uitnemendheid geslaagd. En het schitterende zomerweer is wel zeer bevorderlijk geweest voor dit slagen. De stemming onder de deelnemers was uitstekend. Reeds vroeg in den morgen werden zij afge haald met auto's, welwillend ter beschikking gesteld door particulieren, en naar de boot gebracht. De band „The blue stars" onder leiding van den heer Van den Brul, zorgde voor muziek. De Stemming kwam en bleef. De reis ging naar het „Heerenlogement" te Purmerend, waar de gasten van „Snelverband" op een heerlijk diner werden onthaald. Ook ge durende den tocht ontbrak het niet aan ver snaperingen en verkwikkingen. De grootste attractie was echter wel Oom Lcuis (Louis Centran), die reeds menigen ,,Snelverband"-tocht heeft meegemaakt en die ook nu weer veel succes oogstte. In bruiloftsstemming kwam men in het Spaarne terug. „Snelverband" brengt dank aan allen, die eraan hebben meegewerkt, den licha- m-;!'*. georekk1',-n een heerlijken dag te be zorgen. In het clublokaal van het Haarlemsch Schaakgezelschap hield de heer J. H. Marwitz een lezing over „Het nut der eindspelstudie". De studie van het eindspel, aldus de heer Marwitz, geeft niet alleen aesthetisch genot, maar ver hoogt bovendien de speelsterkte. Het is dan ook meermalen gebleken, dat een partij remise ge geven werd, terwijl een der partijen had kunnen winnen, wanneer het eindspel maar nauwkeurig juist werd gespeeld. Eenige fraaie voorbeelden werden op het demonstratiebord weergegeven. der gemeente Haarlem, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk maakt bekend, dat de loting, be doeld in artikel 104, 4e lid der kieswet, zal geschieden in een openbare zitting, welke zal worden gehouden ten Stadhuize der gemeente Haarlem, op Maandag 26 Juni 1939, des voor middags te 9.30 uur, in welke zitting tevens zal worden bekend gemaakt de uitslag dier ver kiezing. Programma 1: Jaarsveld en Hilversum I Programma 2: Hilversum II Programma 3: 8.00 Keulen; 10.20 Radio PTT Nord; 12.20 Ned. Brussel; 2.20 Keulen; 3.25 Ned. Brussel; 4.50 Keulen; 6.20 Ned. Brussel; 7.50 Keulen; 10.20 Ned. Brussel; 10.30 Fransch Brus sel; 11.00 Keulen. Programma 4: 8.00 Ned. Brussel; 9.20 Diver sen; 11.05 London Regional; 1.05 Droitwich; 2.35 london Regional; 4.20 Parijs Radio; 6.05 Radio PTT Nord; 6.20 Droitwich; 6.50 London Regio ral; 8.20 Droitwich. Programma 5 8.00700 Diversen; 7.003.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Veazoekprogr.; 8.0012.00 Diversen. Heden begint wederom het Jaarlljksche tour nament in het tennispark „De Hooge Berg" aan de Pijlslaan. Nu het park met 2 prachtige banen is uitge breid, waardoor het aantal thans 8 bedraagt, is een vlot verloop van de wedstrijden verzekerd. Na de einówedstrijden op Zondag 2 Juli a.s. zal om 8 uur des avonds in restaurant „Dreef- zicht" de prijsuitreiking plaats hebben. Het belangrijkste punt op het programma van deze week is de ontmoeting tusschen de verte genwoordigende negentallen van Haarlem en Amsterdam, Zaterdagmiddag om half vier op het terrein van EDO in het Noorder Sportpark. De samenstelling der negentallen vermeldden wij reeds in den loop dezer w eek. Haarlem is houdster van den beker, wegens de 12—10 overwinning van 1938. Daarna volgt: het tournooi van Blauw Wit, Zondag in het Amsterdamsche stadion. Daaraan nemen alle eerste klasse negentallen deel, uitgezonderd EDO en The Seajulls. Die twee plaatsen zijn nu ingenomen door Schoten en Zeeburgia, de tweede klasse negentallen, die in hun resp. afdeelingen nog geen enkelen wed strijd hebben verloren. Verder komen op het programma voor: Tweede klasse: Zaterdag: Schoten IThe Catchers; Blauw Wit IIH. C. Kinheim. Zondag EDO IIQuick I. Derde klasse: Zondag: Haarlem III—EDO III; RCH III— Spaarnevogels I; RCH IVSpaarnevogels II; EDO IV—THB I; EHS II—Schoten III; HHC III—EHS I; THB II—EDO V (op het terrein van EDO). Bosch, E. J. A. Schill, A. v. d. Togt, A. v. Baas- bank, L. Edersheim, C. C. C. v. Rijn, mr. J. Koe- leman, mr. A. F. v. Manen, mr. A. H. v. d. Berg, Fr. Ruychaver. (Berichten, reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage) BERN, 23 Juni (Zw. tel. Ag.) De interna tionale Radio-unie heeft te St. Moritz haar jaarvergadering gehouden, waaraan door 28 omroeporganisaties en staatsbedrijven is deel genomen. De volgende bijeenkomst wordt in April 1940 te Rome gehouden. De omroeporganisaties van Birma en Uruguay zijn tot de unie toegelaten. De heer Dubois (Nederland) werd beves tigd als president. Tot vice-presidenten zijn benoemd Von Boeckman (Duitschland)Nelky (Hongarije), sir Cecil Graves (Engeland) en Raestad (Noor wegen) „Ministerialdirektor" Giess (Duitschland) is in het eerecomité gekozen. LONDEN, 23 Juni. (Reuter). In antwoord op het adres van welkom, dat gisteren een stemmig door het parlement is aangenomen, heeft Koning George een boodschap uitge vaardigd, waarin hij zegt: „Wij zijn zeer ge troffen door de hartelijke ontvangst bij onze thuiskomst in Engeland. Wij zullen steeds een herinnering bewaren aan de prachtige en be zielende verwelkoming door onze onderdanen in Canada en op New Foundland, en aan de vriendelijkheid en oprechte hartelijkheid van het volk der Vereenigde Staten." Alle bladen heeten den Koning en de Ko ningin in lange hoofdartikelen hartelijk wel kom. BRUSSEL, 23 Juni. (Belga) De Belgische militaire attaché te Den Haag, luitenant-ko lonel Diepenrijk, is bevorderd tot kolonel. zijn eisch. De rechtbank verklaarde hedenmor gen de verduistering niet bewezen, daar niet is komen vast te staan, dat verdachte deze ge pleegd heeft in het tijdvak van 1927 tot 1938 en dat zij is gepleegd te Roswinkel. Verdachte werd terzake van verduistering vrijgesproken. Het tweede ten laste gelegde, valschheid in geschrifte, achtte de rechtbank wel bewezen en net vonnis daarvoor luidde één jaar gevange nisstraf met aftrek van voorarrest. Op den laatsten Zondag zijn weer enkele be slissingen gevallen in de promotie-degradatie competitie. RODA verspeelde zijn kans door thuis tegen HBC 2 te verliezen, zoodat de Haag- sche ploeg, Quick Steps, op wel overduidelijke wijze haar intrede doet in den IVCB. Voorts klopte DOSS 3 The Unity 2 met 2—0 waardoor eerstgenoemde gehandhaafd bleef in de reserve eerste klasse en dus de promotie van Sant poort 3 offifcieel een feit geworden is. DES uit Kudelstaart haalde het stoute stukje uit om IEV een flinke nederlaag te bezorgen en doet dus eveneens zijn intrede in de eerste klasse. Wedstrijden welke eventueel nog voor deze afdeelingen zouden worden vastgesteld, hebben geen doel meer. Het wordt eigenlijk wel wat warm ook! Ondertusschen zullen toch nog enkele wed strijden moeten worden gespeeld omdat in een tweetal gevallen de zaak nog niet beslecht is. De tweede klas IVCB-er Constantius verloor tegen onze verwachting in met niet mïïider dan 4—0 van REO en krijgt thans een laatste kans om zijn plaats in de tweede klas IVCB te verdedigen. Daarvoor is noodig dat Constan tius wint, waardoor dan nog een extra wedstrijd noodig wordt. Gezien echter de groote meerder heid op den laatsten Zondag, veronderstellen we dat REO het benoodigde gelijke spel zal we ten te behalen. De Valken, nummer laatst van oe eerste klas se Noord speelt morgen zijn tweeden wedstrijd tegen Grashoppers op het terrein van laatst genoemde. Op eigen terrein verloor de eerste klasser reeds met flinke cijfers, zoodat we aan het resultaat van morgen niet behoeven te twij felen. Het volgende jaar doen de Grashop pers hun intrede in de eerste klasse. De voorzitter van het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van den Raad Heden, Zaterdag, 2 uur wordt op het terrein van Rood en Wit de jaarlijksche wedstrijd van het HCB-elftal tegen de Flamingo's gespeeld. De elftallen luiden als volgt: H.C.B.: drs W. F. Bok, P. de Lugt, J. Reus, H. Zonneveld, G. v. Musschen, A. v. Roon, G. v. Langelaar, C. Feitz, J. Jacobs, W. Peschor, L. v. d. Mey, J. Berendse. Flamingo's: mr. F. A. Davidson, jhr. J. v. d. De rechtbank te Assen heeft uitspraak ge daan in de zaak tegen den kassier van de Boe renleenbank te Roswinkel, die er van verdacht werd in het tijdvak van 1927 tot 1938 gelden van deze bank te hebben verduisterd, tot een gezamenlijk bedrag van f 246.000. Voorts was hem ten laste gelegd valschheid in geschrifte. De officier van justitie eischte 26 Mei j.l. een gevangenisstraf van drie jaar en zes maanden, terwijl de officier bij de voortge zette behandeling op 16 Juni persisteerde bij AMSTERDAM. Candidaatsexamen genees kunde (2de ged.). Geslaagd de dames: A. C. C. v. d. Toorn en L. A. Coppes; de heeren T. Fï- lon, A. L. Diercks, G. J. H. Dresen, F. II. Veldhuijzen van Zanten, P. Nooij en A. Zonne- veldt. AMSTERDAM. Geslaagd voor het doet. examen rechten de heeren J. Everts, R. J. Polak en C. J. van Konijnenburg; voor het doet. examen geneeskunde de heer W. M. E. C. Schot en voor het cand.exa.nen Spaansche taal en letterkunde cum laude mej. E. J. Schipper. UTRECHT. Gesl. voor het cand.ex. genees kunde: H. K. Lambers, G. J. Visser, A. J. Blaas, T W. Thies, H. H. W. Hogerzeil, E. A. Kerk- meyer, P. E. J. Ouborg, J. den Boon, W. de Jong, P. G. A. J. van Keep, P. W. Dauvellier, A. W. van Brakel, J. Weber, J. F. Visser, J. W. Gülcher, H. Grolman, G. C. Kooyker, J. A. M. Drijnvers, W. P. J. Woittiez, M. G. van Nieu- wenhuyzen, J. A. Niemeyer, V. H. B. Kappers, J. A. Goorhuis, H. K. Schothorst, L. G. T. Rozeman. Doctoraal examen geneeskunde eerste ge deelte: L. C. A. van der Harst, I. Cohensius, H. de Langen, L. Dakman, P. C. Broeksma, J. J. H. Lammerts van Bueren, E. J. Klein, R. L. v. d. Spoel, A. J. Wilders, C. H. W. Heusdens, D. M. Blankhart, P. de Vries, H. Knol, A. M. H. Gründeman. Doctoraal examen geneeskunde tweede ge- Donderdagavond werd door de afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming in het Gebouw van den Pro testantenbond in de Berkenstraat een openbare vergadering gehouden voor de bewoners uit het deei van Haarlem-Noord benoorden Zaanenlaan en Zaanenstraat, omvattende de wijken 17, 18 en 19, zich uitstrekkende tot Spaarndam en Slaperdijk. Uit de zeer groote opkomst bleek wederom de warme belangstelling van de burgerij voor de luchtbescherming In zijn openingswoord heette de voorzitter van oe afdeeling Haarlem der Vereeniging de aan wezigen welkom en deed een beroep op alle bewoners van deze wijken hun medewerking te verleenen door een goede en hechte samenwer king en onderlinge hulpverleening in tijden van gevaar. Daarna hield de heer E. H. Tenckinck, hoofd van den Luchtbeschermingsdienst, een rede, waarin hij de organisatie van de luchtbescher ming schetste en waarin hij naar voren deed komen, dat de gezinsbescherming voor en door de burgerij de kern van de luchtbescherming is. Vervolgens gaf de heer Tenckinck een over zicht van de gevaren, die uit de lucht kunnen dreigen en de maatregelen die de burgers moe ten nemen. Ook de overheidsdiensten moeten belangrijk uitgebreid worden, waarbij een beroep op de burgerij gedaan werd zich als vrijwilliger op te geven. De rede, die voor allen veel wetens waardigs bevatte, ondervond een belangstellend en dankbaar gehoor, hetgeen bleek uit de ge stelde vragen, die alle tot tevredenheid beant woord werden. Aan het eind van den avond werd overgegaan tot het benoemen van een wijk-comité, waarin de navolgende dames en heeren zullen zitting nemen: A. Zijlstra, voorzitter; P. J. Tuijten, Zaanenlaan 154, secretaris; P. G. Bannink, W. Bartels, J. Bonfrer, J. H. Busch, J. Eggeraat Jr., J. Th. de Groot, Van 't Hul, mej. W. Kuipers. H. Mensink, mevr. Meijlis, F. S. Noordhoff, Van De naam van Robert Wiene roept herinne ringen op aan de oude tijden van de film, toen de regisseurs enkele althans nog zoekende waren naar de mogelijkheden der vormgeving. Wiene zelf was de man van de expressionisti sche film Het kabinet van dr. Caligari, Zijn jongste film, Ultimatum, wijkt niet af van de gebruikelijke soort der spionnagefilms. Zij vertelt een verhaal, dat op spionnage en liefde gebaseerd is en dat deels tragisch, deels bevredigend verloopt. De handeling begint in 1914 in Belgrado, de hoofdstad van Servië, door een brug verbonden met Semlin, een klein stadje in Oostenrijk- Hongarije. Erich von Stroheim is een Servisch kolonel, die aan kapitein Salie een geheimzin nige en gevaarlijke opdracht geeft. Salic is ge trouwd met een Weensche en daar begint dus al een conflict. De moord in Serajewo is het begin van een oorlog, die voor Servië nog slechts twee dagen zal uitblijven, precies ge noeg om een intrigue uit te werken op de film Salie vertrekt, zijn vrouw blijft achter, alleen en verlaten en krijgt bezoek van een Weensch journalist, die eigenlijk kapitein is bij den ge- neralen staf van het Oostenrijksche leger. Hij wil Anna Salie overhalen naar Weenen terug te keeren, wordt echter van spionnage verdacht, moet vluchten, stuit aan de grens op Salie, zijn vriend, laat hém ontsnappen, doch ziet hem even later als gevangene terug. De vroegere vrienden zijn vijanden geworden. Salie verdenkt zijn tegenstander er van verliefd te zijn op zijn vrouw. Opnieuw gaat de journalist terug naar Bel grado, stelt zich ter beschikking van den Ser- vischen kolonel von Stroheim en verzoekt hem Anna naar haar gewonden en gevangen man te laten vertrekken. Hij zelf blijft als gijzelaar achter. Anna komt nog precies op tijd om haar man te zien sterven, doch voor zijn dood ko men beiden tot de overtuiging, dat hun vijand toch eigenlijk hun vriend gebleven is. De oor log is inmiddels uitgebroken, Anna blijft dus in haar vroeger vaderland en de kapitein moet naar het front, zoodat er eigenlijk geen oplos sing van het conflict aan de hand wordt ge daan. Erich von Stroheim en Dita Parlo zijn de hoofd rollen in deze film, die gezien kan worden door veertien jarigen. Wie den klaterenden bijval heeft gehoord, waarmede de Ramblers voor hun ongewijfeld zeer verdienstelijke Jazz-muziek werden be loond, zal allicht tot de conclusie komen, dal de hoofdfilm, bij het grootste gedeelte van het publiek eerst op de tweede plaats komt. Het enthousiasme was inderdaad opvallend groot en toont eehs te meer, dat er nog altijd een flinke categorie menschen hevige bewonderaars zijn van die gloeiend heete noten-composities Ook de wijze" waarop de verschillende num mers werden gelanceerd, was hier en daar ge raffineerd goed en origineel. Waar velen in hun ongeduld vermoedelijk de journaals nog te lang zullen hebben gevonden, heeft de directie, wat het voorprogramma be treft zich wijselijk daartoe beperkt. In het voorprogramma draait een aardig filmpje over de toestanden in het Amerikaan- sche krantenbedrijf, terwijl er voorts een ver makelijk teekenf'ilmpje en een aardige „musi cal" zijn. Het „stel om te stelen", dat deze week in het Luxor-theater lachsalvo's ontketent, wordt gevormd door het echtpaar Sloan, in Hollywood bekend als Florence Rice en Melvyn Douglas. Dit echtpaar Sloan heeft een slecht- beklanten handel in oude boeken. Niet zoo maar een tweede-handsch-boekwinkeltje, doch een keurige zaak, waarin boeken worden verkocht die hun waarde niet zoozeer aan den inhoud, dan wel aan hi^n ouderdom ontleenen. Wat ech ter voor velen een beletsel schijnt te zijn, om die boeken te koopen. Daarom is meneer Sloan in zijn vrijen tijd amateur-detective, in welke kwaliteit hij tracht gestolen boeken op te sporen voor de verzeke ringsmaatschappijen. Maar als een concur rent wordt vermoord en Sloan's vriend wordt gearresteerd, is dit voor Sloan aanleiding zijn detective-talent te gebruiken om den werke- lijken moordenaar op te sporen. Dit brengt hem in verwikkelingen, die ons beurtelings doen sidderen voor zijn leven of doen schateren van het lachen om de wijze, waarop hij zich uit de moeilijkheden redt. Een kostelijke film, waarvan de dialoog een typisch staatlje is van den echt-Amerikaanschen humor, waarvan de Amerikanen het monopolie schijnen te bezitten. Volwassenen zullen door deze film enkele uren aangenaam worden bezig gehouden. Misdaad en ongerechtigheid zijn steeds aan gelegenheden geweest, die onder alle omstan digheden en in alle streken der®wereld uitste kend konden gedijen. Het spreekt dan ook van zelf, dat de film zich ervan meester gemaakt heeft en reeds velerlei producten van allen mo gelijken aard en vorm het licht zagen. Een ge liefd onderwerp is daarbij steeds de misdaad ge weest in gewesten, die voor ons nog klinken door hun romantiek, gewesten, waar de misdaad zoo welig ko.n tieren, omdat er van alle mogelijke typen en karakters zich daar terugtrokken, óf om te ontvluchten voor een lot waarmede zij zich niet konden vereenigen, óf omdat zij ge lukzoekers waren, die niets en niemand ontza gen, wanneer zij meenden, dat hun doel nabij was. Zulks nir is ook het thema geweest, waarop de film „Heldenbrigade" werd gebaseerd. Hierin is uitgebeeld de strijd van de Canadeesche po litie tegen de misdadige elementen, ditmaal ter afwisseling eens in kleuren, het beproefde, of beter gezegd het aloude procédé. Dit beteekent, dat alles nog steeds te mooi is. maar dat de kleuren toch in ieder geval al een beetje be hoorlijk beginnen te worden en er in ieder geval momenten zijn aan te wijzen, waarop de kleu rencombinatie in geen geval misstaat. Het verhaal wordt, zooals gezegd, in beslag ge- ncmen door een jacht op een misdadiaersbende. zulks gemengd met een tikje romantiek in den vorm van een liefdesaffaire en de noodige hoe veelheid dramatiek door den moord op een jeugdigen politieman in aanwezigheid van diens jeugdige dochtertje. Voorts wordt er veel gevoch ten en geschoten en worden alle middelen ter vernietiging van tegenstanders aangewend. Als geheel wel een aanvaardbaar geval. Films, die up and downs van een familie in beeld brengen, de belevenissen van een gewoon huisgezin, bleken gretig aftrek te vinden bij bioscoopbezoekers. Zulk een film is ook Mother Carey's Chickens, waarvan deze week in het Palace de première gaat. Er gebeuren geen sen sationeels dingen in deze rolprent, maar de ge beurtenissen zijn voor de familie Carey zeer belangrijk en ingrijpend. En de toeschouwers leven mee. Want het is een genoeglijke geschie denis, die voor hun oogen afrolt. Eten geschie denis zonder pretentie, maar misschien juist daardoor zoo prettig om te zien. Twee van de chickens van mother Grey zijn volwassen doch ters, die prompt aan den man komen. En de kleinste chicken is een parmant kereltje, dat grappige opmerkingen maakt en precaire scènes weet te scheppen en op te lossen. Anne Shir ley, Ruby Keeler, James Ellison en Fay Ben ton spelen de hoofdrollen. Het is alweer eenige jaren geleden, dat' wij kennis maakten met het mysteriespel van H. G. Wells, „The invisible man". In dien tusschentijd hebben wij dozijnen films gezien, maar het eigenaardige is, dat ons deze mysterieuze ge schiedenis, waarin Claude Rains de hoofdroi speelt, is bijgebleven. Daaruit volgt, dat wij bij het vernemen van de reprise van deze film onmiddellijk het besluit namen nog eens den man, die juist omdat hij onzichtbaar was, zulk een indruk op ons maakte, te gaan zien. Clau de Rains is in deze film n.l. de dokter, die een serum uitvindt, dat onzichtbaar, maar, zooals naderhand bleek, ook misdadig maakt. Hij past het op zich zelf toe en komt zoodoende in een voor gewone stervelingen onmogelijke wereld. Zoo zit hij op een fiets, maar de toeschouwer ziet de fiets zonder bestuurder rijden. Een ciga ret, een doekje, een doosje lucifers, verraden nu en dan zijn aanwezigheid. U ziet ook iemand, die u niet ziet, glazen water drinken, maar la ten wij de verrassingen van deze rolprent ver rassingen laten. Het zij echter gezegd, dat de film interessant en spannend is. Het bleek den dokter onmoge lijk geen gebruik te maken van zijn grenzenlooze vrijheid. Met alle gevolgen van dien. De film is voor achttienjarigen. „Moviac" brengt voor de volgende twee we ken de Duitsche film „Bruisend bloed" met Maria Faudler Hans Scharlach in de hoofd rollen. De film een werk van den regisseur Kurt Skalden is van een goed gehalte en .heeft een prettig karakter. De toegang is voor eiken leeftijd,» In naam van het belang van onze volks gemeenschap vraag ik U voort te gaan met in uw kringen gelegenheid te bieden tot beginselvaste, godvreezende scholing en vorming. Jhr. Ruys de Beerenbrouck bij het gouden feest der Vrije Universiteit 1930. deelte: J. Bonnet, J. H. Harmsen, M. Vink, mej. E. G. van Merkesteyn, G. Huisman, A. H. P. M. Schellekens, W. M. Lobach, J. de Groot, H. G. A. Naber, H. R. de Vries, I. de Jongh, K. A. Huisman, G. H Boersma, W. J- Quarles van Ufford, P. Zuidema, Th. v. d. Meerendonk, P. Engelsman, J. Kasteleyn, A. van 't Riet, J. Couperus, A. B. Weber, H. A. Mooy. Semi-arts examen; J. C. de Groot, A. J. H- van Spanje, L. Broekema, W A. van Griet- huysen, A. J. Westerbeek. Arts-examen: P. van den Broek, P. J. G. H- Lemoine, H. Dormaar. Candidaatsexamen rechten: M. H. M. Hem mes. Theoretisch tandheelkundig examen eerste gedeelte: M. van Everdingen, E. van Gent, J- de Bruyn, C. van Daal, J. Reuvers. Theor. tandheelk. examen 2e gedeelte: W. La- tenstein van Voorst, A. H. de Grooth, H. J- Voltman, mej. J. B. Pondman, P. Henry. Tandarts-examen: J. C. v. d. Arend. M. R- Bosschart, G. Brouwer, H. J. T. ten Herkei. Gedeeltelijk gecorrigeerd) BOEKAREST, 23 Juni (Reuter) Volgens berichten uit volstrekt betrouwbare bron wordt door den Roemeenschen minister van Buitenlandsche Zaken, Gafencoe, als voor zitter van den Balkanbond een nieuw defen sief Balkanpact voorbereid. ROME, 23 Juni (Stefani) De afstand van den Sandsjak Alexandrette aan Turkije wordt door de Itaüaansche bladen voorgesteld als een openlijke schending dooi- Frankrijk van het man daat over Syrië, dat het dotr de andere mo gendheden met inbegrip van Italië was toever trouwd. Uit Berlijn meldt Havas: De onderteekening van het FranschTurksche pact wordt in Duit sche politieke kringen ontvangen met het slechte humeur, dat ten toon gespreid wordt bij ieder succes der democratieën in den opbouw van het front van weerstand tegen agressie. Opnieuw verklaart men, dat het hier gaat om een nieuwen schakel in de omsingelingspolitiek, evenals bij de pacten tusschen Engeland en Polen, Roemenie en Turkije. Politieke kringen echter trachten geen enkele ongerustheid te toonen en verklaren, dat zij geen bijzonder belang hechten aan het diplomatieke instrument, dat „het grootste dee- van zijn doeltreffendheid verliest door de lang zaamheid van de onderhandelingen met Moskou WASHINGTON, 23 Juni (Havas). DeAm°- rikaansche houding jegens Japan is gedurende de laatste dagen krachtiger geworden. Volgens inlichtingen uit diplomatieke kringen heeft Amerikaansche regeering Tokio er van in ken nis gesteld, dat zij admiraal Yarnell instructies heeft gegeven om niet te dulden, dat eenigerl® schending van Amerikaansche rechten geschied in China van den kant van de Japansche viool- autoriteiten. Zulks zelfs op gevaar af dat bier' door een verscherping van den -toestand 20p te voorschijn geroepen worden. Tot dusver1'- heeft het staatsdepartement getracht den in' druk te geven, dat de toestand in het Veri^ Oosten niet verschilde van dergelijke toestan^ den in het verleden, en de openbare meenin- te kalmeeren. Dat zou, volgens Amerikaansch- waarnemers, in feite stellig een tegenoverge stelde uitwerking hebben. De Amerikaans0"^ regeering blijft echter bezorgd voor den toe^ stand van de Amerikaansche rechten en langen in China en haar geheele actie zou steU„ nen op schending van die rechten, hoewel z kunnen blijken, dat zij Britsch of Fransch tiatief zou volgen. LONDEN, 23 Juni. (Reuter). Vrijd&S is door den Amerikaansclien ambassaded* Kennedy en den Britschen minister vaI1 Handel, Stanley, een Britsch-Amerikaan sche ruilovereenkomst geteekend. Op grond hiervan zal de regeering der eenigde Staten aan de Britsche regeering 6 je balen katoen leveren, terwijl Engeland aa „pef Vereenigde Staten ongeveer 80.000 ton rl zal leveren. n te Het doel der beide regeeringen is. sarne^ge werken bij het vormen van voorraden van hoogst belangrijke artikelen met het oog mogelijken oorlogstoestand. De voorraden zc0fIi- als oorlogsreserve dienst doen en niet voor mercieele doeleinden worden gebruikt. v°°oVgr' geval geen oorlog uitbreekt, bepaalt de e$ eenkomst, dat de voorraden minstens jaren bewaard moeten blijven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4