DE DRIE-HOTELS VAN NOORDWIJK CARROS IDOZAN helpt Troostprijs voor het Westen De sluitsteen blijft ontbreken LUSTRUMCONGRES R.K. ARTSENVEREENIGING rmrwmB iü^ ifliiï'flflflff ZIJN MAAT JAN RAPPARD EN Begroetingsrede Prof. Dr. Jac. v. Ginneken De Fransch-Turksche verdragen Hartjes kAAl DRIESSEN ZATERDAG 24 JUNI 1939 Restaurant DORRIUS Kerkelijk leven Wicóüj/OeH (M ft «S REMBRANDT HOTEL PALACE HOTEL ORANJE HOTEL DANCING LA PERGOLA WEEK-ENDTARIEF vanaf f7.50 TELEFOON 70-77 OOK VOOR PARTIJEN EN CONGRESSEN VOLLEDIG PENSION v.a. f 3.50 DIR: L. VAN STERKENBURC HET BESTE CADEAU CH0C0LAAD Groote Italiaansche legermanoeuvres Generaal Valle zal te Berlijn Goering ontmoeten EIRE VERBIEDT DE l.R.A. Naar de Nieuwe Gemeenschap BENOEMINGEN Drievoudig kerkelijk jubileum Krachtig protest tegen Ned. Wetenschappelijk Huma nitair Comité BLOEMBOLLEN NAAR DUITSCHLAND Van verduisteringen verdacht Juni 1879 herleefde in een Oost-Brabantsch dorpke Buitenlandsch Overzicht VAN MIJ N H ARDT, Ons land heeft rare kostgangers, vooral In de politiek. Er zijn b.v. zgn. democratische en nationale aanhangers van Stalin's dictatuur en hationaal-socialisten, die hun eenig zui- ver en waarachtig geachte Nederlander schap trachten te demonstreeren door een bijzondere voorliefde voor vrijwel alles, wat in Hitler's rijk geschiedt, en door een afgrondigen afkeer van alles, Wat er door de Nederlandsche overheid in ons gezegend vaderland wordt gedaan. Boven deze zonderlinge bazen zijn er echter nog andere bazen, die de kroon spannen in gelukkig weinig navolging Vindende volgzaamheid van on-Neder- landsche, vreemde voorbeelden. Wij be doelen Jan Rappard en zijn maat of te Wel de Nationaal-socialistische Neder landsche Arbeiders Partij, die zóó gek op het Hitlerregime en de in Duitschland geschapen toestanden is, dat zij pro paganda voert voor een directen Anschlusz" van Nederland bij Duitsch land en zichzelf heeft gemaakt tot een potsierlijk verkleind lachspiegelbeeld van de N.S.D.A.P. in het Derde Rijk. De »,Führer" van deze partij is de zeerge leerde heer dr. E. van Rappard, met wien het kwaad kersen eten is, want indien tnen de wijze, waarop hij de eer van Nederland meent hoog te houden, open lijk als landverraad qualificeert, acht hij zijn eigen eer aangetast'en is hij bereid een proces wegens beleediging, subsidiair laster aan te spannen. Wij zullen dus met zijn zeer subtiel persoonlijk eergevoel voorzichtiger moeten omspringen dan hij zelf en zijn kornuiten met de eer van cnze natie plegen te doen. Intusschen betracht de Nederlandsche overheid ook ten aanzien van deze voorstanders Van het prijsgeven van Nederlands onafhankelijkheid en zelfstandigheid een meer verwondering dan bewondering Wekkende zgn. democratische lankmoe digheid, doch tenslotte heeft zij ha herhaalde overtredingen van het hniformverbod door deze naar geest en lichaam volkomen Duitsch nationaal- Socialistisch geschoeide heeren een ver gaderverbod tegen hen uitgevaardigd. Tegen dit verbod heeft dr. H. van Rappard geprotesteerd en wel bij mani fest, en om dit protest tegen „deze Willekeur van regeeringsinstanties" on gehoorde kracht bij te zetten, verordon neerde hij, dat het functionneeren der N.S.N.A.P. met ingang van hedep tot hader order moet worden gestaakt. De betrokken regeeringsinstanties en met haar alle weldenkende Nederlanders, die de Nederlandsche wapenspreuk „Je maintiendrai" niet willen laten ver dringen door om het even welk on- Nederlandsch „Heil" hebben thans voor 't eerst reden Jan Rappard en zijn maat dankbaar te zijn. Hopelijk blijven zij op deze hoogst gewenschte wijze protestee ren. Het lijkt ons tenminste voor hen de eenige manier om aan nadere en nog strengere orders van regeeringsinstanties te ontkomen. N. Z. Voorburgwal b. h. Spul, Amsterdam. »LATS DU JOUR EN LA CARTB ROME, 24 Juni(Havas) De manoeuvres van het Italiaansche leger zullen dit jaar van kuitengewonen omvang zijn. Zij zullen 4 Juli keginnen met tactische oefeningen, doch de eigenlijke groote manoeuvres zullen in Augus tus worden gehouden in de Povlakte, waar drie Si'oote eenheden van het Poleger op oorlogs sterkte in de richting van Piemont zullen tres sen. De militie zal eveneens aan deze ma noeuvres deelnemen. Verder verneemt Havas, dat generaal Valle, de onderstaatssecretaris van Luchtvaart, zich morgen per vliegtuig naar Berlijn zal begeven, Waar hij1 Goering zal ontmoeten. Dublin, 23 Juni (Reuter). De regeering J8*! Eire heeft de Ira (Irish republican army) net Iersche republikeinsche leger, verboden. Een gebed Het comité van actie Naar de Nieuwe Ge- mean.schap doet ons mededeeling, dat Z. H. Exc. Mgr. dr. J. de Jong zijn hooge goedkeuring gehecht heeft aan een gebed tot het slagen van den bouw eener nieuwe gemeenschap. De Aartsbisschop heeft het bidden van dit gebed bijzonder aanbevolen. Wij laten het hier volgen: Kom, Heilige Geest, vervul de harten Uwer geloovigen en ontsteek in hen het vuur Uwer liefde. Zend Uw Geest uit en zij zullen herscha pen worden. En Gij zult het aanschijn der aarde ver nieuwen. God, Die de waardigheid van de men- schelijke natuur op wonderbare wijze hebt geschapen en nog wonderbaarder hebt her steld, geef dat wij de waardigheid van al onze medemenschen mogen erkennen en met hen er in slagen de ontredderde sa menleving in Christus te herstellen en op de grondslagen van rechtvaardigheid en liefde, de nieuwe gemeenschap op te bou wen. Amen. Goedgekeurd en aanbevolen t Dr. J. DE JONG, Aartsbisschop van Utrecht. Utrecht, 15 Mei 1939. Het comité van actie Naar de Nieuwe Ge- mieenschap zal dit gebed, voorzien van een toepasselijk plaatje, straks in 2y, millioen exemplaren door het geheele land aan alle kerken doen uitreiken. Het is met bijzondere warmte, dat wij onze katholieke gezinnen aansporen dit gebed op te nemen bij die, welke men dagelijks in den kring der familie pleegt te verrichten. Bovendien sporen wjj alle katholieke organi saties geen enkele uitgezonderd aan, de vergaderingen met dit gebed aan te vangen of te sluiten, voorafgegaan of gevolgd door den christelijken groet. In de onderwijswereld Met levendige belangstelling wordt de actie naar de Nieuwe Gemeenschap ook in de onder wijswereld gevolgd. In verschillende onderwijs kringen werd de Nieuwe Gemeenschapsge dachte reeds besproken. Thans heeft het be stuur van de Vereeniging van R.K. Middelbare Meisjesscholen in Nederland besloten in de op Dinsdag 18 Juli te houden jaarvergadering even eens een inleiding te doen houden over opzet, doel en middelen van de actie. Als inleider zal optreden de heer D. M. Beumer, secretaris van het Algemeen Comité. In het bisdom Den Bosch Z. H. Exc. de Bisschop van 's-Hertogenboseh heeft benoemd tot Deken van het Dekenaat Heusden: den Zeereerw. heer P. Th. Goossens, Pastoor te Drunen; tot Pastoor te Heusden: den Weleerw. heer F. H. A. M. Mommers, Kape laan te 's-Hertogenboseh (H. Catharina)tot Pastoor te Oyen: den Zeereerw. heer J. P. J. M. Sanders, onder toekenning van gelijktijdig eer vol ontslag aan Z. Z. E. als Pastoor te Groot- Linden; tot pastoor te Groot-Linden: den Wel eerw. heer J. G. M. Verbunt; tot Rector van het St. Cornelius-Gesticht te Reusel den Wel eerw. heer F. J. B. Hansen; tot Rector van het Liefdegesticht te Asten; den Weleerw. heer F. N. O. B. M. Allard; tot kapelaan te Waalwijk- Baardwijk: den Weleerw. heer H. P. J. B. Mut- saers, Kapelaan te Raamsdonk; tot Pastoor te Mariaheide: den Weleerw. heer H. G. J. San ders, Kapelaan te Eindhoven-Stratum; en tot Pastoor te Ommel: den Weleerw. heer J. F. A. Vogels, Kapelaan te Valkenswaard (H. Nico- laas) Geen audiëntie Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's-Hertogenbosch, zal Maandag, Woensdag en Donderdag geen audiëntie verleenen. Zondag 25 Juni zal te Zeilberg, gem. Deurne, een drievoudig kerkelijk jubileum worden ge vierd, n.l. het 25-jarig bestaan der parochie, het 25-jarig pastoraat van den herder, pastoor Piggen, en het 25-jarig verblijf der Zusters in de parochie. Een feestcomité is gevormd en treft veelzijdige voorbereiding voor een luister rijke viering. Donderdagmiddag werd in de aula van de R. K. Universiteit onder groote belang stelling ook van de zijde der Nijmeegsche professoren het lustrumcongres geopend ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de R. K. Artsenvereeniging. Bij ontsten tenis van den rector-magnificus Prof. Dr. D. Franses werden de vele gasten mede na mens den academischen senaat begroet door Prof. Dr. Jac. van Ginneken, die blij was hen te mogen begroeten op een plaats waar geloof en wetenschap elkander tegemoet treden. ethisch, van geheel het land. De voorzitter van de vereeniging, dokter J. A. J. Barnhoorn, dank te Prof. Dr. van Ginneken voor zijn hartelijke begroeting en sprak de verwachting uit dat de medici die hier nu een gastrol vervullen aan de Nijmeegsche hoogeschool, ook eenmaal hier hun eigen tehuis zouden mogen krijgen. Spr. dankte Dr. Eyckel voor zijn vriendelijke woorden en waardeerde het zeer dat de minister zich hier had Willen laten vertegenwoordigen, ter wijl hij tevens zijn groote erkentelijkheid uit sprak voor de groote zorgen, welke minister Romme aan zijn veelomvattende regeeringstaak besteedt. Vervolgens gaf spr. een beschouwing over het congres. Spr. bestreed daarin nadrukkelijk de ac tiviteit van het Ned. Wetenschappelijk humanitair comité, een uitlooper van Mag nus Hirsehfeld's W.H.K., dat met zijn pu blicaties de zedenverwildering in de hand werkt. Deze samenkomst is tevens een pro test tegen deze zedenondermijnende be weging. Een krachtige tegenactie zal worden gevoerd. In den namiddag gaf Prof. Mag. Dr. J. W. Kors O.P. een interessante inleiding over het sexueele vraagstuk, terwijl dr. H. F. de Vries sprak over de genese der homosexualiteit. De R. K. Universiteit is niet alleen opleidings instituut, maar ook een intellectueel centrum Waar geloof en wetenschap elkander tegemoet kunnen treden om als het ware in samenwerking het aandeel bij te dragen in de oplossing ook van ethische vraagstukken waaraan 's men- Hschen levensdoel zoo nauw verbonden is. De leden van de ju- bileerende vereeniging hebben hun opleiding genoten voor hun wetenschappelijke vor ming buiten de ge- loofssfeer. Zij misten als het ware eigen huis, omdat onze ka tholieke universiteit- nog niet zoover uit gebouwd is, dat daar- Prof. dr. Jac. van in ook de medische Ginneken en natuurkundige fa culteit zijn opge nomen. Onze medici moesten zich geestelijk zelf vormen. Het overgroote deel is daarin prachtig geslaagd, zoodat onze katholieke medici zich met hun buitenlandsche collega's in dit opzicht kunnen meten. Sommigen zeggen, dat het nog vele jaren zal duren, dat de katholieke universiteit de medi sche- faculteit zal moeten missen. Vooral ook omdat de staat de gelijkstelling van de katho lieke universiteit met de openbare nog niet wil bevorderen. Toch hoopte spreker dat het geen 25 jaar zal duren voor ook te Nijmegen de me dische faculteit zal worden ingericht. Spr. schetste in dit verband den overgang, waarbij de jonge medici de eerste jaren van de studie tot hun candidaatsexamen aan de open bare universiteiten zouden kunnen doorbrengen, terwijl zij de laatste jaren, waarin het juist aankomt op de practijk en de medicus met den patiënt contact krijgt, zouden kunnen afstu- deeren aan de Nijmeegsche hoogeschool. Spr wees hier ook op de nauwe samenwerking welke er in het volle leven moet bestaan tusschen den priester en den medicus in de zorg voor den mensch die het einddoel van zijn leven gaat bereiken. Ten slotte wees spr. nog op de bijzon dere belangstelling van de zijde van het Neder- landsch Episcopaat, Waarvan twee leden name lijk van Den Bosch en Haarlem dit congres zul len bijwonen en sprak de beste wenschen uit. voor het hooge doel dat dit congres en de R. K Artsenvereeniging nastreven. Dr. Eyckel, hoofd inspecteur van den gezondheidsdienst, die Z. Exc. den minister van Sociale Zaken, Mr. Romme, vertegenwoordigde, bracht hier de gelukwen- schen over van den minister, die tot zijn spijt zelf verhinderd was dit congres bij te wonen. Zijn Exc. volgt met groote waardeering het werk van de R. K. Artsenvereeniging. Spr. prees ook namens den minister het goede werk door deze vereeniging steeds gedaan in het belang van de geneeskunde in het algemeen en vooi de gezondheid van het Nederlandsche volk in het bijzonder. Spr. hoopte, dat de vereeniging haar zegenrijken arbeid, waarvan dit congres weer een sprekend bewijs was, zou mogen voortzet ten in het algemeen belang, zoowel sociaal als Het bestuur van de Vereeniging tot Behoud van het Bloembollenvak in Nederland (Anti- „Saneering") deelt tot zijn leedwezen mede, dat de minister van Economische Zaken, hoewel de betreffende aangelegenheid zijn volle aandacht heeft, afwijzend beschikt heeft op het verzoek om een grooter, dan wel een even groot con tingent bloembollen voor export naar Duitsch land. Evenwel heeft dit bestuur zich opnieuw met een verzoekschrift tot den minister gewend om, evenals voor het artikel groenten (tabak), een extra-uitvoer van bloembollen naar Duitsch land, buiten de clearing om, mogelijk te maken Voormalig exploitant van „Arena" te Rotterdam gearresteerd Op verzoek en met medewerking van de Rotterdamsche politie is eenige dagen geleden te Antwerpen gearresteerd de 31-jarige voor laatste exploitant van „Arena" aan de Kruis kade te Rotterdam, toen dit nog variété-thea ter was. Het was reeds geruimen tijd bekend, dat de man in verband met deze exploitatie verschil lende Rotterdammers heeft opgelicht voor ette lijke duizenden guldens. Ook voor andere doel einden hij zou o.a. voor een Engelsche steen- kolenfirma in Nederland arbeiden wist hij geld te verkrijgen. Voorts zou hy een auteurs- bureau hebben opgelicht. Reeds korten tijd na de sluiting van „Arena" was de man naar Bel gië gevlucht en langen tijd hebben twee Rot terdamsche inspecteurs in samenwerking met de Belgische politie den voortvluchtige gezocht. Inmiddels is komen vast te staan, dat, zoover het „Arena" betreft, een bedrag van ƒ60.000 a 70.000 is verdwenen. Na een politie-onderzoek bleek, dat de ex ploitatie zeer slordig en onverantwoordelijk was geweest. Geruimen tijd moesten artisten en leveranciers soms op hun geld wachten, dat hun ten slotte in het geheel niet meer werd uitbetaald, zoodat het eind van het liedje was, dat de exploitant failliet werd verklaard. Thans is hij dan gearresteerd en aan het verzoek aan de Belgische autoriteiten, den man uit te leve ren, zal gevolg worden gegeven. Steeiv, kunststeen- en hout- granietbedrijf De bedrijfsraad voor het steen-, kunststeen- en houtgranietbedrijf heeft ingediend een ver zoek tot verbindendverklaring van bepalingen van de landelijke collectieve arbeidsovereen komst voor dat bedrijf. Men schrijft ons uit Gassel (aan de Brabant- sche Maas) Alhier werd onder overgroote belangstelling het 60-jarig huwelijksfeest gevierd van den heer en mevrouw Bardoel. De heer Bardoel is wet houder. Behalve velerlei feestbetoon was het vermeldenswaardige bij deze viering, dat door het rijkversierde dorpje een stoet trok, waarin, naast vele groepen, tien wagens medereden, ge heel uitgerust op de wijze, waarop in Juni 1879 het jeugdige echtpaar BardoelPeters kerk waarts trók voor de inzegening van zijn huwe lijk door pastoor Van Brussel z.g. Het zeldzame feest werd op luisterrijke wijze kerkelijk en burgerlijk gevierd. Pastoor, burge meester en, namens het feestcomité, de heer Woonings, hebben het jubileerende echtpaar in toespraken gehuldigd. Een zoon, burgemeester Bardoel van Moergestel, heeft bedankt namens ouders en familie. Voelt U Uw krachten verdwijnen r Het Westen heeft zichzelf dan maar een troostprijs toegekend met de onderteekening van de FranschTurksche verdragen, gisteren te Parijs en Ankara verdedigd. Nu de onder handelingen te Moskou, een der kernpunten in de internationale politiek, dermate stroef ver- loopen, dat men gaat spreken van een critiek stadium, waarin zij verkeeren, w"as de Turksche hartversterking voor het Westen wel noodig. Niet, dat deze verdragen van zulk een bijzonder groote importantie zijn, althans niet voor het Westen. Door het bijstandsverdrag met Engeland had Turkije zijn lot met dat van de Westersche mogendheden verbonden #oor het geval, dat in de Middellandsche Zee een getVapend conflict zou uitbreken; het pact van Parijs versterkt die banden alleen maar en is een moreele steun voor de Franschen; de „as" had, na wanhopige pogingen tot credietverstrekking, Turkije al verbitterd afgeschreven. De voordeelen van dit pact van Parijs vallen samen met die van het BritschTurksche verdrag; de beide Westersche mogendheden krijgen een sterk steunpunt in hei Oostelijk bekken van de Middellandsche Zee, en de hulp van de wachters aan de Dardanellen garandeert hun vrijen toegang tot de Zwarte Zee, dat wil zeggen: tot Roemenië, het gegaran deerde, en eventueel Rusland, dat nog immer bondgenoot in spe is. Van veel grooter voordeel voor Turkije is het te Ankara onderteekende verdrag, waarbij het omstreden district van Aiexandrette definitief Bij apothekers en drogisten, koker 12 st. 50 cl. - doosje 6 st. 30 cl. aan' Turkije wordt toegewezen. Over dezen twist appel zijn heel wat pennen in beweging ge bracht, zelfs ofiicieele, zooals in 1929, toen een verdrag dit geschil min of meer regelde. De uitroeping van Syrië tot een zelfstandige repu bliek, in 1936, deed de Turksche aanspraken weer acuut worden, en de onderhandelingen met den Franschen mandataris waren sedertdien in vol len gang: met het bijstandsverdrag heeft -Tur kije het begeerde Sandsjak dan gekocht. In zooverre als thans weer een geschilpunt uit de w'ereld geholpen is, mag men over dit verdrag verheugd zijn; een andere vraag is, of de Ara bieren erg gunstig op dit verdrag zullen reagee- ren. De rivaliteit niet het minst de gods dienstige tusschen Turken en Arabieren zal er zonder twijfel toe leiden, dat de laatsten nog wantrouwender zullen worden jegens de Wes tersche mandaat-mogendheden, die den rivaal zoo kennelijk bevoordeelenen door dit wan trouwen worden zij een gemakkelijker prooi voor de propaganda van de as-staten, die op deze voor Engeland zoo belangrijke volkeren vat trachten te krijgen. De Duitsche pers uit haar verontwaardiging over deze verdragen nog in betrekkelijk gematigde termen, erop wijzend, dat het schijnbare vastloopen van de onderhande lingen te Moskou een grooter nadeel is voor de „omsingelaars" dan het versterken van een reeds bestaanden band met Turkije. Italië, wien dit bijstandsverdrag als Middellandsche Zee-mogendheid meer aangaat, toont zich ge prikkelder en werpt op, dat Frankrijk een stuk land versjachert, waarover het mede door Italië met een mandaat belast was. Misschien krijgt de Fransche vertegenwoordiger in de Geneefsche mandaten-commissie hier nog een en ander over te hooren, doch al te veel zal men zich daarvan te Parijs niet aantrekken. Intusschen wordt bekend, dat de Roemeensche minister van Buitenlandsche Zaken, Gafencoe, een nieuw defensief Balkan-pact voorbereidt, w'aarbij Turkije uiteraard nauw betrokken is. Hoewel deze kwestie min of meer op zichzelf staat, kan men toch zeggen, dat hierdoor een wisselwerking ontstaat tusschen den Balkan en het Westen. Doch de sluitsteen, het verdrag met Moskou, is nog niet aangebracht, en tot zoolang blijft het vredesfront, hoe men dit ook inwendig mag versterken, min of meer in de lucht hangen. Ir. Ch. M. E. Bongaerts Op bijna 74-jarigen leeftijd is te Roermond overleden ir. Ch. M. E. H. Bongaerts, oud ingenieur der Tractie Ned. Spoorwegen, offi cier in de Orde van Oranje Nassau. Alvorens de Londensche City werd betreden, waar het Engelsche Konings paar Vrijdag na zijn terugkeer officieel werd verwelkomd, had bij Temple Bar de traditioneele ceremonie plaats, waarbij het City zwaard door den Lord Mayor aan den Koning overhandigd wordt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5