UIT DEN OMTREK De luchtroovers van Hoitika Het Geheim van de zeven Schoorsteenen DINSDAG 27 JUNI 1939 V BENNEBROEK BEVERWIJK DE AARDBEIENCAMPAGNE VECHTPARTIJ MET INTERVENTIE Verkeersongeval Nazorgcollecte De post op Donderdag DRIEHUIS HEEMSTEDE HILLEGOM OVERVEEN VELSEN R.K. VOLKSBOND Bedevaart naar Heiloo JONGETJE VERDRONKEN? Het m.s. „Oranje"* V erkeersongeval VELSEN-NOORD Opbrengst collecte Speldjesdag K.R.O. R. K. Voetbalvereeniging IJMUIDEN COLLECTE TEN BATE DER MILITAIREN Begin van brand DOOR AGATHA CHRISTIE DE VERJAARDAG VAN Z.K.H. PRINS BERNHARD Concert, taptoe en spelen Pekelharing-export verminderd Te water geraakt Autobusvervoer Naar Spanje terug Vrouwelijke Vrijwillige Burgerwacht De Scheepvaart Export zeevisch gedaald De „Emma" verkocht ZAANDAM DE KATHOLIEKENDAG TE ZAANDAM NED. HERV. KERK TE BLOEMENDAAL Restauratie van het plafond Internationale wedstrijden te Luik Opbrengst speldjesverkoop. De hier Zon dag gehouden speldjesverkoop aan den uitgang der R. K. kerk ten bate van het Radio Wereld- Apostolaat heeft totaal opgebracht f 54.59. Dank zij de goedgeefschheidder parochianen en den ijver der dames kon dit mooie succes ge boekt worden. Kenmerkte het begin van de aardbeiencam pagne zich door hooge noteeringen, gisteren bleken de prijzen aanmerkelijk gedaald te zijn Per slof werd ongeveer 70 tot 85 cent besteed, een heel verschil met de vorige week, toen de prijs vrij regelmatig boven den gulden bleef en mooie partijen tot f 1.45 per slof opbrachten. Er werd gisteren een flinke hoeveelheid aan gevoerd. Op den hoek van de Breestraat en de Zee straat kregen twee lieden Zondagavond een mee- ningsverschil, hetwelk zij besloten met de vuist uit te vechten. Temidden van een dichten kring belangstel lenden bonden zij den strijd aan, maar verder dan een paar ferme klappen kwam het niet Plotseling werden zij door een paar politie agenten in de kraag gegrepen en vóór dat zij goed en wel wisten wat er gebeurde, waren de rivalen op weg naar het politiebureau, waar de verhitte gemoederen spoedig tot bedaren kwa men Een wielrijder, die een achttal flesschen li monade vervoerde, werd op den Hoflanderweg door een auto, welke hem achterop reed, aan gereden en omvergeworpen. De wielrijder kwam tusschen de scherven van de verbrijzelde limo- nadeflesschen terecht, waardoor hij zich aan de handen verwondde. De a dobestuurder reed door, doch is later opgespoord. Hij verklaarde van de aanrijding niets te hebben bemerkt. De hier ter plaatse gehouden jaarlijksche Nazorgcollecte heeft opgebracht f 238.72. Een mooi resultaat, wanneer men in aanmerking neemt, dat de opbrengst het vorig jaar bijna f 20.— lager was. In verband met den verjaardag van Prins Bemhard zal het postkantoor, alsmede de hulppostkantoren te Wijk aan Zee, Heemskerk en Velsen-Noord, Donderdag a.s. na 12 uur gesloten zijn. Voorts vervallen dien dag de tweede kom- en buitenbestelling en de vierde buslichting. Bonifatiusbedevaart Voor deelname aan de nationale Bonifatiusbedevaart op Maandag 17 Juli kan men zich opgeven bij pastoor de Jong, die tevens inlichtingen verschaft. Verpleegcursus Wit-Gele Kruis Het bestuur van het Wit-Gele Kruis wil in Driehuis een verpleegsterscursus organiseeren voor Katho lieke vrouwen en meisjes van 18 tot 30 jaar, tot hulp in ziekenhuizen in oorlogstijd. Een twaalftal lessen zal hiervoor gegeven worden door Dr. R. P. van der Veld, terwijl eveneens een les in geestelijke eerste hulp zal worden gegeven. Vóór Donderdag 29 Juni moet men zich op geven bij mej. Anna van Neste, Zeeweg 407. Na succesvol volgen der lessen komtm en in het bezit van een helpster-diploma. Bij vol doende deelname wordt de cursus gegeven in de gymnastiekzaal van „De Voorzienigheid" aan de Schaepmanlaan op een nog nader te bepalen avond. Ouderavond Parochiale Scholen. De ruime gymnastiekzaal van de St. Augustinusschool was Maandagavond geheel gevuld door de ouders van de leerlingen, die de Parochiale scholen van „Valkenburg" bezoeken. Tevens waren aanwezig weth. Dr. E. A. M. Droog, het schoolbestuur van de Parochie en de Eerw. Heeren Geestelijken. Na de opening heette de ZeerEerw. Heer Pas toor A. p. c. v. Noort de aanwezigen van harte welkom. Spr. zeide trotsch te zijn op deze scholen en haar personeel. Het is toch van het allergroot ste belang, dat zij, dia de kinderen moeten on- derwijzen, in staat zijn hun niet alleen de verstandelijke ontwikkeling bij te brengen, doch ook het geestelijk en zedelijk leven der kin deren tot. grootere rijpheid te brengen. En dat beide groote belangen hier op deze schalen aan het personeel kunnen worden toevertrouwd, toonde Z.Eerw. met eenige voor beelden, o.a. dat bij het laatstgehouden ver- keersexamen de Broedersschool ver bovenaan stond, terwijl de leerlingen van beide scholen allen slaagden voor de overgangsexamens naar Gymnasia, Lycea e..d Wij mogen, zoo besloot spr., trotsch zijn op onze scholen en haar ijverige personeel, waar aan wij den wensch toevoegen, dat zij in hun op voedend werk aller medewerking mogen onder vinden. Hierna voerde een koor van meisjes en jon gens onder leiding van Br. Peters verschillende meerstemmige liederen uit, die, gehoord het applaus, wel bijzonder in den smaak vielen. Tijdens een korte pauze werd een pop op Amerikaansche wijze verkocht. De opbrengst, die ten bate van de betegeling der speelplaatsen van de Kleuterschool was, bleek ruim f 40. Vervolgens besprak de directeur der St- Aloy- siusschool, Br. Willebrordus, enkele belangrijke opvoedings- en onderwijsvraagstukken van dezen tijd. Op een vorigen oudersavond, aldus spr., heb ben wij behandeld het vraagstuk „Huisgezin en school" en wij mogen dankbaar constateeren, dat in het afgeloopen jaar een goede vooruit gang in de samenwerking is bereikt. Zoo is het leeren der Catechismus thuis veel verbeterd, de kinderen komen op tijd op school, en de ouders nemen meer notitie van de rapporten. Dezen avond wilde spr. behandelen het vraag stuk van opvoeding en onderwijs. Er zijn verschillende oorzaken van het niet „mee" kunnen op de school in het algemeen. Een der oorzaken kan zijn de te zware eischen die gesteld worden aan de voorbereiding voor hen die doorstudeeren. Op onze scholen, aldus spr., hebben wij dit eenige jaren geleden ondervangen door hen die doorstudeeren na de 4e klas over te brengen naar de Jacobaschool. Dit geschiedt ook bij de meisjes, die dan naar de St. Antoniusschooi gaan. Hierdoor hebben wij de handen vrij voor dit onderwijs, dat geschikt is voor hen, die na de 7 leerjaren de schooi verlaten of over gaan naar de U. L. O. Toch is het nog vaak moeilijk voor vele kin deren om ,,mee" te komen- Spr. noemde hiervan verschillende oorzaken, o.a. onoplettendheid en luiheid. Deze kwalen moeten in al haar geledingen worden bestre den. Spr besloot met een citaat uit het boekje van Jan Lichthart over de opvoeding van het kind, en waarin zoo bijzonder tot uiting komt het gebieden, het medeleven met het kind en het aanmoedigen, in plaats Van het steeds te bestraffen. Nadat enkele ouders vragen hadden gesteld, dankte pastoor Van Noort met een opwekkend woord, om waar mogelijk was een voorbeeld te zijn voor hun kinderen. Ook spoorde hij hen aan de jeugd te zenden naar de oefeningen der Edelwacht, eenmaal per maand. Zoo zullen zij in hun latere leven een voorbeeld worden voor hen, waarover zij eens als opvoeder gesteld zul len worden. K. R. O. Wereld-Apostolaat De speldjes verkoop ten bate van het Radio Wereld-Aposto laat aan de uitgangen der beide parochiekerken, hier Zondag gehouden, had de volgende resul taten: St. Bavokerk aan den Heeren weg f 98.45 K; de kerk aan het Valkenburgerplein f 89.14J4. Speldjesverkoop voor „Zonnestraal" De speldjesverkoop ten bate van „Zonnestraal" hier Zaterdag gehouden, heeft f 413.48 opgebracht. Dit is ruim f 70 meer dan het vorige jaar. Ouderavond parochiale scholen Heden avond zal in de gymnastiekzaal van de St. Au gustinusschool een ouderavond gehouden wor den voor de parochiale scholen der O. L. Vr. Hemelvaartparochie. In de eerste helft van den avond zullen dooi de leerlingen verschillende liederen ten gehoore worden gebracht, terwijl daarna de broeder directeur der St. Aloysiusschool enkele belang rijke opvoedings- en onderwijsvraagstukken zal behandelen. Gevonden en verloren voorwerpen Aan wezig op het politiebureau en aldaar te bevragen alle werkdagen tusschen 7 en 8 uur de navol gende als gevonden aangegeven voorwerpen: fluit, R.K. kerkboek, sleuteltje gemerkt A 1033, auto-radiateurdop, paar bruine handschoenen 2 sleuteltjes, bagageriem, autodop. sleutel no 8473. Te bevragen aan onderstaande adressen: W. de Graaf, Burg. Pontstr. 39, Hillegom: porte- monnaie, inh. rozenkrans: Carlier, Weerestein- str. 58, Hillegom: autowieldop: Hominghauzen. Ie Am.dw.str. 3, Hillegom: heerenrijwiel; A Pijnacker, Treslongdw.str. 11, Hillegom: hondje (zwart met bruin); Taks, 3e Loosterweg 20, Hillegom: rijwielbel.m. met zakmes; Ruigrok. 3e Loosterweg 48, Hillegom: portemonnaie, inh. rijwielbel.m.; C. Prins, Leidschestr. 32, Hille gom: kip (leghorn). Als verloren aangegeven: zwart hondje met rooden halsband, sportriem, paar beige glacé da meshandschoenen, gouden vulpotlood (Ever- sharp), handtaschje met inh., tram-knipkaart, portefeuille inh. nota's, zwempak met badhand doek, idem. De werkloosheid We verminderen thans iedere week. Waren er verleden week nog 334, Zaterdag j.l. waren er nog 312 werkloozen. Het vorig jaar op 25 Juni waren er 316. Oneerlijke loopjongens. De 16-jarige S. uit Bloemendaal kwam bij de politie aangifte doen, dat hij als loopjongen in dienst bij een winkelier te Overveen geld had verloren. Dit kwam de recherche wel wat verdacht voor, en het bleek haar bij nader ondrzoek, dat zijn collega, G. v. d. K. uit Haarlem, eveneens 16 jaar oud, en bij denzelfden patroon in betrekking, zich ook had schuldig gemaakt aan diefstal van wisselgeld. Op geraffineerde wijze hadden zij dit vergrijp ge pleegd en hun patroon voor een totaal bedrag van 86 gulden benadeeld. Nadat proces-verbaal is opgemaakt, werden zij weer op vrije voeten gesteld. Inbraak te Aerdenhout. Door een tuinman is aan den politiepost te Aerdenhout medege deeld, dat in een onbewoonde villa aan den Boekenrodeweg was ingebroken. De inbreker is vermoedelijk gestoord en op de vlucht geslagen, daar er niets vermist werd. Door de politie is in Bloemendaal een verdacht persoon aangehouden, de 46-jarige C. V. uit Sassenheim, die er van verdacht wordt de inbraak te hebben gepleegd. Hij is in arrest gesteld. De R. K. Volksbond afd. Velsen hield Zon- iag haar jaarlijksche rijwielbedevaart naar O. L. Vrouw ter Nood in Heiloo. Begunstigd door fraai weer vertrokken ruim 100 pelgrims uit onze gemeente naar dit gena de-oord, onder de geestelijke leiding van Pater Majella O.C. In zijn treffende predikaties in de kapel, op den Calvarieberg en bij het beeld van den H. Willibrordus, wekte pater Majella al len op zooveel mogelijk naar dit genade-oord te komen om onze verlangens en moeilijkheden aan Haar voeten neer te leggen en Haar om kracht en bijstand te vragen in onzen moeilij ken strijd. Aan het eind van de bedevaart werd nog de wensch geuit, dat in het vervolg aan deze bedevaart een H. Mis in Heiloo zal voor- afgedaan. Zondagmiddag werd een 6-jarig jongetje te Velsen vermist. Daar men vermoedde dat het knaapje bij het spelen te water is geraakt, heeft de politie nabij de pont geruimen tijd gedregd, doch zonder resultaat. De technische proeftocht van het m.s. „Oran je", het vlaggeschip der N.V. Stoomvaart Mij. „Nederland" zal worden gehouden op 27, 28 en 29 Juni. De „Oranje" zal behoudens onvoor ziene omstandigheden tusschen half een en een uur de Velser ponten passeeren. Tengevolge van het niet voldoende rechts houden werd Zondagmiddag nabij de Pont een 9-jarige fietser door een automobilist aangere den en tegen den grond geworpen. Met een bloedend hoofd werd het knaapje naar een nabijwonenden arts gebracht. Het rijwiel werd nagenoeg vernield. Ten bate van de Luchtbeschermingsvereeni- ging, afd. Velzen N., werd een collecte hier ter plaatse gehouden, waarbij de R.K. Harmonie- Kapel „St. Cecilia" medewerking verleende. De opbrengst was ruim f 109. Het comité voor het K_R.O.-Wereldapostolaat deelt dankbaar mede, dat de speldjes verkoop on geveer f 30 heeft opgebracht. Het bestuur van I.E.V. verzoekt ons mede te deelen, dat de ledenvergadering hedenavond om acht uur in het R.K. Vereenigingsgebouw plaats heeft. Het Regenboog-comité zal naar wij vernemen Zaterdag 8 Juli a.s. een openbare geldinzame ling houden ten bate van de in de stelling IJmuiden gelegerde militairen. Het comité stelt zich voor aan deze inzameling een ietwat fees telijk karakter te geven. Er is van zooveel mo gelijk muziekvereenigingen medewerking ge vraagd en van verschillende ook reeds verkre gen, om de inzameling met muziek op te luis teren. Het Regenboog-comité is terecht van mee ning, dat het hier een eere-zaak van IJmuiden geldt. Van vele kanten werd er op aangedron gen IJmuiden weer tot garnizoensplaats te ver klaren en nu dit, zij het dan ook door den nood gedwongen, inderdaad een feit is, dienen de in woners van de Stelling IJmuiden, omvattend IJmuiden, Velsen, Beverwijk en Wijk aan Zee ook inderdaad te toonen, dat zij een garnizoen op prijs stellen, anders gezegd, dat zij metter daad meeleven met onze militairen. Vandaar dat het comité hoopt, dat velen een vacantie-gift voor de militairen zullen geven. Gaarne herinneren wij aan het gironummer van het Regenboog-comité no. 149180 ten name van Drs A. Demmers, Dr. Schuytstraat 9, Be verwijk. Zondagmorgen werd de brandweer gealar meerd voor een begin van brand, welke was N "V Hoelang dat alles duurde en wat er met hem gebeurde. Piet wist het niet. Hij voelde hoe hij als een, kogel omlaag rolde en verloor toen het bewustzijn. Toen hij Weer bijkwam, lag hij op een bed in een tent en zag een onbekend gezicht naar hem kijken, een klein dik mannetje, met een gezelligen kroesbaard en drie haren op zijn kale kruin. .Daar ben je nog goed afgekomen, mannetje! Heb je pün?" Piet streek eens met zijn handen langs zijn lichaam, bewoog zijn beenen, draaide zijn hoofd naar links en naar rechts èr> zei: „Nee, ik geloof, dat ik, nergens pijn vod." HOOFDSTUK I ANTHONY CADE TEEKENT „Gentleman Joe!" „Wat!Verduiveld, Jimmy McGrath!" Castle's „rondreis de luxe", die in dit geval vertegenwoordigd werd door zeven neerslachtig kijkende leden van de zwakkere sekse en drie transpireerende dito's van de sterkere keek opeens geïnteresseerd toe. Mr. Cade, hun Mr. Cade, had blijkbaar een ouden vriend ontmoet. Ze bewonderden Mr. Cade toch al zóó. zijn slanke, lenige figuur, zijn smal gezicht en het onverwoestbare goede humeur, waarmee hij meeningsverschillen beslechtte en hen met hun tienen op het pais-en-vree-pad hield. Die vriend met wien hij daar stond te praten.'n eigen aardig, maar toch wel interessant type! Onge veer even groot als Mr. Cade, maar veel zwaar der gebouwd en lang zoo knap niet. 't Soort man, waarover je in boeken leest, die er in 1 een of ander onherbergzaam oord een her-( berg op nahoudt, 'n Beetje griezelig, maar wel de moeite van het bekijken waard. En daar voor ging je toch eigenlijk 's zomers op reis. Om de dingen, die de moeite van het bekijken waard waren. Niet, dat er hier in Boelawayo veel te bekijken viel. Tot op dat oogenblik had den ze het er, eerlijk gezegd, een beetje ver velend gevonden. De zon was ondraaglijk heet, het hotel was, op z'n zachtst gesproken, onge zellig en je kon zoowat nergens naar toe. 't Was wachten op het moment, dat de auto, die hen naar de Matappos moest brengen, voor zou komen. Gelukkig had Mr. Cade, als tijdverdrijf, prentbriefkaarten koopen voorgesteld. En, dat moest gezegd worden, prentbriefkaarten had den ze in Boelawayo Anthony Cade en zijn vriend waren een pas of tien doorgeloopen en bleven daar staan. Zeg, kerel, wat ben jij van planéén, twee, drie, vier, vijf, zes, zeven rokken!" vroeg McGrath. „Ga je een harem opzetten? ,De hemel beware me!" grinnikte Anthony. Heb je ze van dichtbij bekeken?" „Ja, ik dacht: Misschien is de arme kerel erg bijziende geworden." Mijn oogen laten niets te wenschen.... en m'n smaak evenmin. Nee, dit is Castle's rond reis de luxe. Ik ben Castledat wil zeggen, z'n plaatselijke vertegenwoordiger." „Hoe kom je er, bü hoog en laag, bij, om zoo'n baantje aan te nemen?" Noodzaak, jongetje, noodzaak. De staat, waarin m'n portemonnaie verkeerde. Niet, omdat ik me op dit speciale terrein zoo gewel dig op m'n gemak voel," i Jimmy grijnsde. „Je bent nooit bepaald dol op geregeld werk geweest, hè?" Anthony negeerde die insinuatie. „Maar ik krijg vandaag of ihorgen wel wat anders," zei hij optimistisch. „Altijd moed houden, is mijn motto." Jimmy grinnikte. „Als er maar gauw ergens herrie komt. dan heb ik werk voor je geknipt," zei hij. „Jij hebt een flair voor herries.... èn je hebt, wat je huid betreft, miraculeus geluk. Wanneer kunnen we eens op ons gemak met elkaar praten?" Anthony zuchtte. „Eerst; moet ik met m'n menagerie naar het graf van Rhodes...." „Netjes ingepikt," zei Jimmy goedkeurend, „dan komen ze bont en blauw terug van de wagensporen en bobbels en bulten in den weg en dan snakken ze naar bed. De manier om een avond voor mij vrij te maken." „Goed. Tot vanavond dan, Jimmy". Anthony ging terug en dreef z'n schaapjes bijeen. Miss Taylor, de jongste en de frivoolste van de kudde, trok zonder een oogenblik te ver morsen, ten aanval. „Zeg, Mr. Cade, was dat een vriend van u?" „Ja, Miss Taylor. Een vriend uit de dagen, toen ik nog jong en onschuldig was." Miss Taylor gichelde. „Een type vond ik het! En zoo'n interessant gezicht!" „Dat zal ik hem vanavond vertellen!" „O, Mr. Cade! 't Idee! Ik dacht niet, dat u zóó ondeugend was!.... Hoe noemde hij u?" „Gentleman Joe." „O ja! Is uw naam heusch Joe?" „Kom, Miss Taylor! U weet toch wel dat die Anthony is?" „Ik dat weten! Waarom zou ik dat weten, Mr. Cade?" vroeg Miss Taylor coquet. Na een paar dagen intensieve training had Anthony Cade het werk als Castle's vertegen woordiger al aardig onder de knie. Dat werk be stond, naast de gewone dingen als uitstapjes voorbereiden en het gids spelen daarbij uit het kalmeeren van het zich-voelende manne lijke contingent, als ze in hun eer getast waren, het verschaffen van goede gelegenheden om prentbriefkaarteh te koopen aan de dames boven de vijftig en het flirten met haar zuste ren onder dien leeftijd. Die laatste taak werd hem nogal gemakkelijk gemaakt door de be reidwilligheid van genoemde zusteren om achter elke opmerking een complimenteuze beteekenis te'zoeken. Na even pauzeeren trok Miss Taylor voor de tweede maal van leer. „Waarom noemt hij u dan Joe?" „Waarom? Omdat 't mijn naam niet is." „Maar waarom dan Gentleman Joe?" „Om dezelfde reden." „Hè, Mr. Cade!" protesteerde Miss Taylor met een rilling van emotie in haar stem, „dat moet u niet zeggen. Papa heeft gisteravond nog ge zegd, dat hij vond dat u zulke keurige mamieren had." „Buitengewoon vriendelijk van jiw vader, Miss Taylor!" uitgebroken in de Natuurijsfabriek „De Noord pool." Het bleek dat een partij houtwol, waar schijnlijk tengevolge van broei, vlam had gevat. Met enkele emmers water wist men den brand te blusschen. De volledig uitgerukte brandweer behoefde geen dienst te doen. Donderdag 29 Juni a.s. geeft de Chr. Har- monievereeniging „Wilhelmina" een openlucht concert onder leiding van haar dirigent Mari- nus Adam in het park „Velserbeek", zulks ter gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhard. Zooals wij vorige week reeds berichtten, ligt het in de bedoeling van de militaire en marine autoriteiten, een militairen marsch door de ge meente te maken, welke voorloopig op Vrijdag is vastgesteld. Des avonds zal door de Marine kapel uit Den Helder op het Willemsplein een taptoe worden gegeven. Bij vergelijking van de waarde-cijfers van den export in het afgeloopen jaar met dien van 1937 blijkt, dat de uitvoer van pekelharing is gedaald van f 6.868.000 tot f 5.746.000. Zondagavond viel de 58-jarige wachtsman H. S., die zich op een der in de Rijksvisschers- haven gemeerde stoomtrawlers bevond, door onbekende oorzaak in het water. IJlings toege schoten voorbijgangers wierpen den drenkeling een lijn toe, waardoor men hem uit zijn benar de positie wist te bevrijden. Bij K. B. zijn ongegrond verklaard de'beroe pen, ingesteld door de Naamlooze Vennoot schap Nederlandsche Autocar Onderneming „N.A.C.O." te Purmerend, tegen de beschikkin gen van de commissie reglement autovervoer personen, waarbij onderscheidenlijk aan J. van der Pol en aan P. C. de Graaff, beiden te Eg- mond aan Zee, vergunning is verleend voor de uitoefening van een autobusdienst tusschen Egmond aan Zee en IJmuiden, uitsluitend tot vervoer van leden van de bemanning van vis- schersschepen, welke in de haven van IJmuiden binnenvallen of aldaar uitvaren. Het Spaansche s.s. „Mari Elvira" is na een korte reparatie naar Bilbao teruggekeerd, na dat bet hier precies 2 jaar in de haven is op gelegd geweest. Daar het aantal leden voor de Vrouwelijke Vrijwillige Burgerwacht gestegen is tot 40, zul len voorloopig geen nieuwe leden meer worden aangenomen. De opleiding van deze onderaf- deeling van het corps berust bij de heeren dr. Mac. Daniël en A. P. Bakker. Gedurende de afgeloopen week kwamen alhier aan 78 schepen. Hiervan waren bestemd voor Amsterdam 65, IJmuiden 5, Zaandam 7 en Wormerveer 1. By vergelijking van de waarde-cijfers van den export over 1938 met dien van 1937 blijkt, dat de uitvoer van versche zeevisch is gedaald van f 2.542.000 tot f 2.015.000. Dc stoomtrawler „Emma" van de reedery „De Marezaten" is voor de visscherij afgekeurd en zal thans niet meer ter visschery uitvaren. Het schip zal voor de sloop worden verkocht. Brandweer. De Zaandamsche brandweer, die zich.steeds beijvert op het gebied van het blusschingswerk, aan de hoogste eischen te vol doen, zoowel wat uitrusting als wat de bedre venheid der manschappen betreft, is Zaterdag middag in het bezit gekomen van een auto- brandladder, die bij fabrieksbranden in de Zaanstreek goede diensten kan bewijzen. In tegenwoordigheid van een groot aantal brandweerautoriteiten uit de Zaanstreek en van elders is de autoladder door burgemeester In 't Veld aan het corps aangeboden. Daarna had op den Burcht een vaardigheids wedstrijd plaats, waarbij op een bepaalde af stand door een gat in een/schutting moest wor den gespoten. De prijzen werden behaald door die spuiten, die in den kortsten tijd een vat aan de achter zijde van de schutting hadden volgespoten. Een belangrijke factor was hierbij het snelle uit pakken en water geven. De wethouder-gedelegeerde bracht hulde aan Op Zondag 2 Juli as. zal te Zaandam een groote katholiekendag gehouden worden door het Comité van Actie „Naar de nieuwe Ge meenschap". Hieraan zullen deelnemen de vol gende parochies: Zaandam, 't Kalf, Koog d. Zaan, Wormerveer, Krommenie, Assendelft, Wormer en Uitgeest. Uit de diverse comité's van actie naar de Nieuwe Gemeenscha»! in deze plaatsen is een uitvoeren^ comité samengesteld, waaronder verschillende sub-comité's werken om alles op dien dag zoo goed mogelijk te doen slagen. De dag wordt ingezet met een H. Mis met alg. H. Communie in alle parochiekerken van bovenstaande plaatsen tot intentie van het slagen van de actie van den katholiekendag. Vervolgens trekken alle katholieken naar Zaandam, alwaar 's middags om 2 uur vanaf den „Burcht" de groote optocht door Zaandam zal trekken met banieren, vaandels, praalwa gens, enz. Hierna wordt op het katholieke Sportpark een meeting gehouden, alwaar het woord zul len voeren pater Borromaeus de Greeve en de heer A. C. de Bruyn, voorzitter R.K. Werklie denverbond, die zullen spreken over de Actie naar de Nieuwe Gemeenschap. Een plechtig Lof met processie op het sport park zal dezen dag besluiten. Gezien de voorbereidingen belooft het een prachtige dag voor de Zaanstreek te worden en wij sporen allen aan, dezen Zondag vrü te hou den, opdat duizenden aanwezig zullen zijn. Een geluidsinstallatie wordt op het Sport park aangebracht, zoodat allen het gesproken woord volledig zullen kunnen volgen. Ged. Staten van Noordholland schrijven aan Prov. Staten: In 1937 werd, ten behoeve van den aankoop en de herplaatsing van een viertal gebrandschil derde ramen in het kerkgebouw der Ned, Herv. Gemeente te Bloemendaal, aan die gemeente een subsidie van 11 pet, der kosten tot een maximum van f 700 verleend. Deze ramen zijn verleden jaar aangebracht. Het interieur van de kerk heeft hierdoor zeer gewonnen. Het zou echter nog beter tot zijn recht komen, indien de zoldering, welke thans met een witte verflaag bedekt is, daarvan werd ontdaan en in haar oorspronkelijken toestand werd hersteld. Uit een ingesteld onderzoek is namelijk ge bleken, dat onder de verflaag nog de oorspron kelijke, uit het jaar 1636 dateerende, beschil dering aanwezig is, welke uit blauw voor het vlakke werk en grijs voor de lijsten bestaat en hier en daar door opschriften verlevendigd is- De Kerkeraad en de Kerkvóogdy van ge noemde gemeente hebben nu het verzoek ge daan in de op f 1350.geraamde kosten van restauratie van bedoelde zoldering een provin ciaal subsidie te mogen ontvangen. In het te onzer beschikking gestelde rapport van de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg, wordt medegedeeld, dat't zeker de moeite en de kosten waard is de oorspronkelijke kleuren te herstellen, waardoor men een gaaf 17e-eeuwsch kerk-interieur zal verkrijgen, zooals er niet vele meer bestaan. Op grond van dat rapport is het Rijk dan ook bereid 40 pet. van de kosten tot een maximum van f 540 voor zijn rekening f nemen. De gemeente Bloemendaal heeft een subsidie van f 500 verleend. Daarbij is echter onder meer de voorwaarde gesteld, dat de Pro vincie eveneens een bijdrage zal verleenen. Wij zijn van oordeel, dat er voor de Provincie ook alle aanleidin gbestaat aan het tot stand brengen van deze restauratie mede te werken- De provinciale bijdrage zou op 10 pet. der kos ten met een maximum van f 135.— kunnen worden gesteld. Een bedrag van f 175.— zal dan nog ten laste van de kerkelijke gemeente blijven de manschappen voor de wyze waarop het ma teriaal was verzorgd. Aan drie brandweerlieden, de heeren A. C- Kleij, A. Looze en G. Kaayk werd de medaill® van de Kon. Nederl. Brandweervereeniging uit gereikt voor 25-jarigen trouwen dienst by d® brandweer. Nog enkele dagen en dan moeten de Neder landsche deelnemers beslist hebben of zy °P 5, 6 en 7 Augustus naar Luik zullen trekken om daar in groot verband deel te nemen aan de katholieke sportwedstrijden. De animo is wel buitengewoon geweest, maar door verschillende omstandigheden kunnen en kele vereenigingen niet mee trekken. Boven dien is de oefenstof anders dan onze benden deze aan hun leden opgeven, zoodat ook daar- dqor de animo verminderde. Toch zullen no? enkele gymnastiekvereenigingeen naar Lui" gaan, terwijl ook de athleten den strijd tegen hun Zuidelijke makkers zullen aanbinden. Voor inlichtingen kan men zich nog wen den tot het bondsbureau: 2de Const. HuygenS" straat 77 Amsterdam (W.) Bouwt kerken dan kunnen we bidden en werken! Giro 135198 „Bisschopsfonds" H. Sondaal, pr. Secr.-Penn. Oegstgeest „Ja, en we zijn het er trouwens allemaal over eens, dat u een echte heer bent, werkelijk!" „Ik voel me ten zeerste gevleid...." „Nee, zonder gekheid! Ik méén het, heusch! „"n Goed hart is meer waard dan 'n kroon," zei Anthony, om iets te zeggen en zonder een flauwe notie van hetgeen hij zei. Het eenige, waarvan hij zich op dat oogenblik bewust was, was de wensch, dat het tqd mocht zijn om te gaan lunchen. „O, kent u dat gedicht ook, Mr. Cade? Prachtig, vindt u niet? Maar over uw vriend heeft u hem in lang niet gezien?" „In ruim zeven jaar niet." „Ennekent u hem uit Afrika?" „Ja, Miss Taylor, maar niet in dit gedeelte. Den eersten keer, dat ik Jimmy McGrath zag, was hy keurig volgens alle regelen der kunst klaar-voor-den-pot gemaakt. In de binnenlan- lartden zijn er nog hoopen volksstammen, waar van de leden kannibalen zyn. Gelukkig kwam ik nog juist bytyds." „En wat is er toen gebeurd?" „O, we zijn aan het bakkeleien geslagen, ook volgens de regelen der kunst. Een stuk of wat hebben we overhoop geschoten en de anderen gingen aan den haal." „O, Mr. Cade, wat heeft u toch een avontuur- ïyk leven gehad!" Avontuuriyk! Vreedzaam, als het my vraagt." Miss Taylor wandelde eenigszins beleedigd weg. Na dat laatste antwoord gelooft ze hem niet meer. 's Avonds tegen tienen kwam Anthony Cad® de kamer binnenwandelen, waar Jimw? McGrath, te midden van een collectie fl®s" schen, van de vermoeienissen van den dag uit te rusten. „Dubbel quantum, asjeblieft, Jimmy," vet' zocht hy. „Ik heb het noodig. dat kan i" verzekeren." „Dat verwondert me niets, beste kerel! Zoo'° baantje als dat van jou! Voor geen geld Ba"1 ik het van. je over." „Geef jy me een ander! Ik bedenk me oogenblik, dat beloof ik je." McGrath schonk zich een whisky-soda liet het goudgele vocht op een manier, die van veel oefening getuigde, naar andere geweste» verhuizen en schonk zich nóg eens m. Daarn® zei hij plechtstatig langzaam; „Is je dat ernst' jonge man?" „Wat?" „Dat, wat je zooeven zei dat je je g06® oogenblik zou bedenken, als Iemand je andere betrekking aanbood?" „Waarom vraag je dat? jy hebt toch ze*®, geen baantje voor 't weggeven? Anders z jij er toch zeif wel een ingepikt hebben!" „Ik heb er geen ingepikt, maar dat bevalt niet. Daarom probeer ik het op jou af te schw ven." Anthony keek achterdochtig. ,8 „Wat mankeert er dan aan? Ze hebben 1 toch niet onderwy'zer op een Zondagsschool 01 iets dergelyks gemaakt?" (.Wordt vervol'***

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 10