Scherpe Japansche controle op scheepvaart te Swatau m Londen bestudeert Russisch antwoord Het nieuws van heden BRITSCHE MARINE WIL RECHTEN HANDHA VEN DIJKDOORBRAAK BIJ HET ALBERT-KANAAL DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE NV. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DINSDAG 27 JUNI 1939 - OCHTENDDLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21857 Over de militaire operaties rondom Swatau loopen de verschil lende berichten uiteen Wordt de blokkade te Tientsin verscherpt? Krachtig Britsch protest te Tokio Ook een Japansch protest Schandelijke behandeling De blokkade te Koelangsoe De ltaliaansche maarschalk Badoglio maakt een inspectiereis door Albanië. De maarschalk te Tirana Het Weer President Lebrun naar de Watertentoonstelling Een aantal ltaliaansche vliegers vertoeft thans te Berlijn, waar zij hun vaardigheid aan de Duitschers toonen Hitier spreekt over de onbreekbare as En Goebbels over onverbiddelijk noodzakelijke eischen Empire Press Union vergadert te Londen Kingsley Wood spreekt over lucht macht en publiciteit De luchtgevechten in Mandsjoekwo Japansch communiqué bestrijdt Russische berichten Kerkblad van Weenen in beslag genomen Moeilijkheden in onderhandelingen vergrooten het risico voor een Europeesch conflict Chamberlain hoopt nog op regeling met Tokio Brug tusschen Danzig en Oost-Pruisen Een modderige watervloed stroomt door een breede opening in de richting Hasselt Rondzwemmend vee moet worden gered De H. Vader ontvangt Mgr. Cortesi De reis van den nuntius „geen politieke sensatie Korea door noodweer geteisterd Schepen zijn vergaan en bruggen weggeslagen Admiraals confereeren nog te Singapore Danzigsche Senaat gaat ook een vrijwilligerscorps oprichten Duitsche gendarmen te Praag veroordeeld Uw dwdienaar Een boodschap van Roosevelt Aan het Congres der Intern. Kamer van Koophandel Moeilijkheden voor de Slowaaksche regeering WEER „DIKKE BERTHA'S" IN DE MAAK? NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et., Ingez mededeelingen 50 cent; Idem op pag één 65 ceru per regel Bi] contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek SJANGHAI, 26 Juni (Reuter). De Brit sche marine-autoriteiten hebben vandaag verklaard, dat zij staan op het onbeperkte recht van binnenvaren voor Britsche sche pen te Swatau en zoo noodig de schepen zullen doen convoyeercn. Terwijl de Japanners Zaterdag er in heb ben toegestemd, dat Britsche schepen vrijelijk konden binnenloopen, hebben zij er vandaag de Britsche autoriteiten van in kennis gesteld, dat zij slechts één schip per week zullen toelaten. Rondom de ha vens en opslagplaatsen zijn prikkeldraad versperringen aangebracht die door Japan sche mariniers bewaakt worden, zoodat Engelsche schepen, die binnenkomen, niet kunnen laden of lossen. Zoo zijn heden twee Engelsche schepen weer vertrokken, zonder passagiers te heb ben afgezet en zonder te zijn gelost. Over de militaire operaties rondom Swatau loopen de berichten uiteen. Volgens het Japan sche legerbericht staan de Japansche troepen op vier kilometer ten zuiden van Tsjautsjau, het noordelijke eindstation van den 45 kilometer langen spoorweg SwatauTsjautsjau. De Chi- neesche troepen zouden op de vlucht zijn ge dreven. De Chineesche berichten spreken daarente gen over een stuiten van den opmarsch der Japanners. Het ministerie van Oorlog te Tsjoengking deelt mede, dat de Japansche troepen bij Swa tau er niet in geslaagd zijn den opmarsch naar het binnenland voort te zetten. Zaterdag en Zondag is rondom de stad bloedig gevochten. Be Japanners blijven troepen aan land zetten ten noordwesten van Swatau, in het bijzonder bjj Toengtsji Reuter verneemt uit Londen, dat de Britsche ambassadeur te Tokio zeer krachtig heeft ge protesteerd naar aanleiding van de incidenten te Tientsin, waarbij Britsche onderdanen door Japanners en hun Chineesche agenten onwaar dig behandeld zijn. De Japansche autoriteiten te Tokio hebben een onderzoek toegezegd. Te Londen wordt de publicatie van een offi- cieele verklaring met bijzonderheden over de incidenten overwogen. Volgens Reuter heeft de woordvoerder van het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Tokio verklaard, dat de regeering een rapport hit Tientsin afwacht alvorens zij zal antwoor den op het Britsche protest tegen de behande ling van Engelsche onderdanen. Er is, aldus de woordvoerder, een verkeerde voorstelling van den toestand gegeven en geen discriminatie tegen de Engelschen toegepast. „De Engelsche tegeering is geheel vrij haar bewijs voor der gelijke gevallen te publiceeren, doch dat zou den toestand slechts verergeren." De Japansche consul-generaal te Tientsin beeft op zijn beurt den Britschen consul-gene iaal een nota doen toekomen, waarin geprotes teerd wordt tegen ,,de zeer onjuiste voorstel ling van zaken", gegeven door de Britsche pers °ver den toestand te Tientsin, aldus meldt Domei. Eveneens heeft de Japansche consul-generaal den Britschen consul te Tientsin een nota doen toekomen, waarin krachtig wordt geprotesteerd tegen een incident, dat zich Zaterdagavond buiten de concessie zou hebben voorgedaan. Dritsche politiebeambten, aldus de nota, heb ben Chineesche politie-agenten en een Ko- ieaanschen tolk aangevallen om hulp te bie den aan twee Engelschen, die zouden worden gearresteerd wegens het op brutale wijze op tieden tegen een Chineeschen winkelier. Naar aanleiding van deze beweringen heeft be Japansche woordvoerder te Tientsin gezegd, dat het leger vastbesloten is de noodige drasti sche maatregelen te nemen om een herhaling e voorkomen en dat de verantwoordelijkheid v°or de gevolgen op de Engelschen rust. Verder verneemt Reuter uit Tientsin, dat bisteren mr. en mrs. Finlay genoodzaakt zijn bij de Japansoiie afzetting zich geheel te ont deden. In de concessie is men over dit feit *ecr verontwaardigd. Volgens Havas gaat te Tientsin het gerucht bftt de Japansche autoriteiten besloten hebben 6 blokkade te verscherpen, ten einde de auto riten van de Fransch-Britsche nederzetting e dwingen de eischen van de voorloopige re dering te Peking in te willigen. Deze eischen /bh Vrijdag j.l. overhandigd aan de ambas- ?aheurs van Frankrijk en Engeland en hebben ,PU doel de samenwerking van de autoriteiten b1 de concessie te krijgen in den strijd tegen be communistische elementen en de aanhan gers van Tsjang Kai Sjek, alsmede in het niet *®hvaarden van de munt van Tsjoengking. Met ingang van 30 Juni zullen Chineezen, die niet voorzien zijn van een bijzonder pas poort, niet meer tot de concessie worden toe gelaten. Verder is een krachtige campagne te gen de concessie ontketend. Op het Chineesche gebied worden aanplakbiljetten aangebracht, waarin de leden van den bond van ricksha-koe- lies worden aangespoord de concessie te ver laten. Bovendien wordt een krachtige anti- Britsche campagne gevoerd. Auto's met op schriften en voorzien van luidsprekers trekken door de straten, rijden door de Chineesche stad en door de Japansche nederzetting om propa ganda te maken tegen de Engelschen. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Tokio heeft volgens D. N. B. verklaard, dat de blokkade tusschen Koelangsoe en het vasteland verscherpt is om het binnenkomen van anti- Japansche Chineesche elementen te verhinde ren. De aanvoer van dagelijksche levensmid delen wordt niet belemmerd. Volgens mededeelingen van Engelschen, die vandaag overzee van Tsingtau zijn aangekomen aldus meldt Reuter uit Sjanghai zijn daar gedurende de vier dagen, dat hun schip werd opgehouden, voortdurend groote anti-Britsche demonstraties gehouden. Het belangrijkste va» de betoogingen was een reusachtig portret van Chamberlain met zijn parapluie, dat steeds .ge toond werd, zoodra de geestdrift scheen te ver slappen. Het schip was opgehouden doordat de koelies, die voor de lading werden aangeno men, steeds weer „overreed" werden, het schip te verlaten en voor de lading van Japansche schepen te zorgen. Naar Havas uit Hongkong bericht is de kanselier van het Japansche consulaat-ge neraal te Hongkong gearresteerd op het oogenblik, dat hij foto's nam in de strate gische zone der stad. Hij is later weer vrij gelaten. De autoriteiten ontwikkelden de foto's. r 1 VERWACHTING: 1 EE Overwegend droog, koude heldere ochtend, H overdag gedeeltelijk bewolkt en iets war- H mer dan gisteren, meest zwakke wind uit E| Westelijke richtingen. EE BRUSSEL, 26 Juni. (Belga). De president van de Fransche republiek Lebrun wordt op 19 Juli a.s. te Luik verwacht, waar hij een bezoek zal brengen aan de internationale Watertentoon stelling. MUENCHEN, 26 Juni (D.N.B.) De ltali aansche oudstrijders hebben Zondag een krans gelegd bij het graf van den onbekenden soldaat te Muenchen. Ruim honderd leidende ltaliaansche persoon lijkheden waren hierna de gasten van Hitler in den ,,Fuehrerbau", waar de rijkskanselier het woord tot hen richtte en uitdrukking gaf aan zijn vreugde over het bezoek der Italianen aan de hoofdstad der beweging. Tevens wees hij op de gemeenschappelijke doelstelling en de lotsgemeenschap van Duitsch- land en Italië voor de geheele toekomst Iedere poging, zoo zeide hij, om het bondgenootschap tusschen de bevriende staten te verscheuren, zal stianden op den vastberaden tegenstand der bei de spilmogendheden. Rijksminister Goebbels heeft Zondag op den gouwdag te Essen wederom het woord gevoerd, waarbij hij op de onverbiddelijke noodzakelijk heid van de buitenlandsche politieke eischen van Duitschland inging. Den Engelschen verweet Goebbels het schijn heilige van hun omsingelingspolitiek, die hij tevens nutteloos noemde. LONDEN, 26 Juni. (Havas). Vandaag is te Londen de vierde jaarlijksche bijeenkomst van de „Empire Press Union" begonnen. Deze heeft ten doel de betrekkingen tusschen de regeering en de pers van het geheele Britsche rijk te bespreken. De bijeenkomst zal een week duren. De Britsche minister van Luchtvaart, sir Kingsley Wood, heeft een rede gehouden waar in hij o.a. zeide, dat over twee jaar het aantal escadrilles van de luchtmacht, bestemd voor den overzeeschen dienst, vergroot zal worden, vooral de verkenningséscadrilles ter bescherming van de zeewegen. Centra voor de opleiding van vlie gers zullen worden geschapen in Egypte, Kenya, Zuid-Rhodesia, te Hongkong en te Singapore. Na te hebben gezegd dat de productie reeds een aanzienlijken omvang heeft aangenomen, wees de minister op het belang van de samenwerking tusschen de verschillende gebieden van het Brit sche rijk. Tenslotte richtte de minister zich tot de jour nalisten. die het grootste deel van zijn gehoor uitmaakten en zeide, dat tot nu toe Groot-Brit- tannië nog niet voldoende de noodzakelijkheid heeft begrepen zijn politiek de gewenschte pu bliciteit te geven, teneinde te antwoorden op de buitenlandsche propaganda, welke Engeland nu eens voorstelt als een zwak en decadent land en dan weer als een agressieve mogendheid. De re geering wil evenwel niet overgaan tot methoden om de openbare meening door de regeering te doen leiden, want de vrijheid van het woord is een kostbaar erfdeel van Engeland. TOKIO, 26 Juni. (Domei) In een com mentaar op het communio.ué van de re geering der Sovjet-Unie over het incident van Nomonhan zeide de woordvoerder van het Japansche ministerie van Oorlog, dat dit een schromelijke overdrijving is en ver keerde voorstellingen geeft. Op 22 Juni bijvoorbeeld zouden volgens het Sovjet-Russische communiqué 31 van de 120 Japansche vliegtuigen door 95 Russische zijn neergeschoten. De woordvoerder verklaarde, dat de Japansche strijdmacht op dien dag nog niet de helft van 120 toestellen telde, terwijl de Japanners 49 Russen neerschoten en niet 12, zooals in het Russische communiqué werd gezegd. Naar wij vernemen is nr. 21 van het „Wiener Kirchenblatt" door de Gestapo in beslag geno men. Deze beschikking heeft des te meer ver wondering gewekt, omdat het kerkblad van Weenen sinds meer dan een jaar niet de ge ringste poging meer heeft ondernomen, in te gaan tegen den kultuurstrijd en de Kerkver volging. Naar verluidt zou deze inbeslagname te wijten zijn aan een artikel van pater Peter Schmidt S.V.D. over „Moederdag - Dag van verdieping." LONDEN, 26 Juni (Reuter) In het Lagerhuis heeft Chamberlain mededeelingen gedaan over de onderhandelingen met Moskou en den toestand in het Verre Oosten. Vooreerst zei de premier, dat de Britsche regeering in samenwerking met de Fransche het antwoord van de regeering der Sovjet- Unie op de voorstellen, waarvan hij melding maakte op 19 Juni j.l., bestudeert. De minis ter van Buitenlandsche Zaken hoopt binnen kort in staat te zijn nieuwe instructies te zenden aan den ambassadeur van het Brit sche rijk te Moskou. De afgevaardigde van de Labourparty, Dalton, spoorde de regeering aan een meer energieke houding aan te nemen, door een minister naar Moskou te zenden. Chamberlain antwoordde hierop dat volgens zijn meening dat niet zou helpen. Dalton vroeg vervolgens of het niet dui delijk was, dat deze moeilijkheden groote vol doening wekken te Berlijn en het risico ver grooten van een nieuwen Duitschen aanval en een algemeenen oorlog in Europa. Hierop ant woordde de minister-president: „Dit kan heel goed zijn en ik hoop, dat de regeering van de Sovjet-Unie dit ook inziet." Ten aanzien van den toestand te Tientsin zeide Chamberlain dat de algemeene situatie ongewij zigd is. De aankomst van aan bederf onderhevige levensmiddelen is sporadisch en bedraagt on geveer tien tot twintig procent van normaal. Sleepbooten en lichters worden onderworpen aan een onderzoek, hetgeen aanzienlijk oponthoud meebrengt. De plaatselijke civiele en militaire autoriteiten bestudeeren voortdurend het voed- selvraagstuk en hebben machtiging voor de noodzakelijke maatregelen. Slechts weinig Brit sche onderdanen overschrijden de grens'van de nederzetting, doch een aantal is nog op on waardige wijze behandeld. De minister van Buitenlandsche Zaken, lord Halifax, heeft in krachtige bewoordingen gespro ken tot den Japanschen ambassadeur en ook de Britsche ambassadeur te Tokio heeft krachtige stappen ondernomen. „Ik heb reden om aan te nemen, dat deze besprekingen zullen leiden tot een regeling van het incident van Tientsin en daarom wil ik niets zeggen, dat een bevredigende regeling met de Japansche regeering zou kunnen schaden. Ik sta er evenwel op dat de Japansche soldaten de Britsche onderdanen behoorlijk be handelen." De conservatieve afgevaardigde, Ward Lew- milne, vroeg, of niet het ernstige gevaar bestaat, dat de geduldige, verzoenende politiek van Chamberlain ook in het Verre Oosten n:et be grepen zal worden, zooals ook in Duitschland het geval is en of het geen aanbeveling verdiende te dreigen met economische represailles. De minister-president antwoordde hierop dat hij dit alles overweegt en hij spoorde den vrager aan zijn geduld te bewaren. HASSELT, 26 Juni. (Belga). Nabij Hasselt is vanavond een dük van het Albertkanaal gebroken. Omtrent de doorbraak van de dijken van het Albert-kanaal wordt nader gemeld, dat deze zijn gebroken boven Hasselt in de richting van Genk, op 150 meter afstand van de brug van Godscheid. Aan beide zijden van het kanaal zijn de dijken bezweken, en aangezien het land hier onder den waterspiegel ligt, zijn de weiden overstroomd. De doorbraken hebben een breedte van 25 tot 40 meter. Tot aan de sluis van Hasselt, over een lengte van drie kiiometer, zijn diepe voren van 10 tot 15 meter breedte ontstaan. Aan de linkerzijde, in de richting van Luik, is een bres van vijf meter breedte ontstaan. De palen van het electrische net en de meerpalen voor de schepen zijn weg geslagen. Aan de rechterzijde, in de richting van Hasselt, is de dijk over een lengte van ongeveer 100 meter weggeslagen en de wa termassa, welke zich over het land uitstortte, heeft een van de beide sluiswachtershuisjes, welke pas voltooid zijn, vernield. Een modderige watermassa stroomt in de richting van Hasselt. Ook de Demer is hierdoor buiten de oevers getreden en de wegen worden bedreigd; De gendarmerie en de bevolking stellen alles in het werk om het vee, dat in het water rondzwemt, te redden. VATICAANSTAD, 26 Juni (Havas) Z. H. de Paus heeft Mgr. Cortesi, apostolisch nuntius te Warschau, ontvangen. Het Katholieke agentschap te Warschau publi ceert naar aanleiding van de reis van Mgr. Cortesi naar Rome een communiqué, waarin gezegd wordt, dat de nuntius de gelegenheid zal hebben den H. Vader persoonlijk op de hoogte te stellen van de vraagstukken, die betrekking hebben op het leven der Poolsche katholieken, van den grooten indruk dien de oproep van Z. H den Paus ten gunste van den vrede op het Poolsche volk heeft gemaakt. Ook zal Mgr. Cortesi getuigen van het oprechte verlangen van het volk om met alle buren in vrede te leven, in een vrede, gebaseerd op rechtvaardigheid en eer, zooals Beek dien gedefinieerd heeft. Het communiqué zegt verder dat de missie van Mgr. Cortesi in het geheel geen politieke sensatie be- teekent. TOKIO, 26 Juni. (Domei). Gisteren en eer gisteren is het noordoosten van Korea door een hevigen storm geteisterd. Er werden 130 vis- schersschepen van hun ankers geslagen, 16 zijn gezonken en 11 stukgeslagen, terwijl negen per sonen zijn omgekomen. Verscheidene bruggen zijn weggeslagen en te lefoon- en telegraaflijnen zijn vernield. Ook de oogst heeft ernstig geleden. WARSCHAU, 26 Juni (Havas). Volgens de „Wieczor Warzawski" heeft de Senaat van Danzig besloten een nieuwe brug te bouwen over de Nogat, den rechterarm van de Weich- selmonding, welke het gebied van Danzig scheidt van Oost-Pruisen. Deze brug zal lig gen in het verlengde van den weg van Tie- genhof naar Elbling en zal de kortste ver binding vormen tusschen Danzig en Koe- nigsberg. Hetzelfde Poolsche blad bericht, dat de Se naat besloten heeft een vrijwilligerscorps van 10.000 man op te richten. Deze vrijwilligers moeten tusschen 21 en 35 jaar oud zijn en zullen op 45 verschillende plaatsen op het Danziger gebied worden gelegerd, op de eerste plaats in scholen. SINGAPORE, 26 Juni. (Reuter). De con ferentie te Singapore tusschen de marine leiding van Groot-Brittannië en Frankrijk in het Verre Oosten is niet, zooals men verwachtte, vandaag beëindigd. Morgen zal nog een bijeenkomst worden gehouden. Men verwacht thans dat admiraal Noble Woensdag naar Hongkong zal vertrekken. Eerst zal hij nog confereeren met admiraal Ragnar Colvin van de Australische zeemacht, die op weg naar Londen morgenmiddag te Singapore aankomt. PRAAG, 26 Juni. (Havas). De Duitsche gen darmen Bulla en Stehr, die te Nachod den Tsje- chischen politieman Muller hebben vermoord, zijn vandaag door de Duitsche rechtbank te Praag veroordeeld tot vijftien jaar gevangenis straf. De Britsche ambassadeur te Tokio protesteert krachtig tegen het optreden der Japanners tegenover Engelschen te Tientsin. De Japanners belemmeren stenk de Brit sche scheepvaart op Swatau. Een ernstige dijkdoorbraak vond in België plaats aan het Albertkanaal bij Hasselt. Mededeelingen van Chamberlain over de besprekingen te Moskou en den toestand in het Verre Oosten. Antwoord op vragen van Kamerleden betreffende het optreden tegen roeke- looze chauffeurs. Te Tilburg is de Bondsdag van St. Ra phael gehouden. Mededeelingen omtrent de daling van de werkloosheid. New-Yorksche beurs: stemming flauw: slot op het laagste punt. Hoevele brieven worden niet onder teekend met dit stereotype: „uw dw. dn." Dienaar? Het mocht wat! Negen tig procent der onderteekenaars zijn er verre van af uw dienaar, laat staan uw dienstwillige dienaar te zijn. We nemen dan ook allen zoo'n brief onder schrift voor wat het waard is. Moeten we echter zoo klakkeloos iets onder onze brieven schrijven wat we in 't geheel niet meenen? Moesten we ons niet liever wat beter bezinnen op den zin van het dienen? We behoeven in onzen hedendaagschen tijd waarlijk niet de allures aan te nemen van sla- felijke onderdanigheid. Het past den karaktervollen mensch niet te krui pen. Doch we moeten ons niet scha men dienaar te zijn. We moeten ons bezinnen op het woordje dienen en we doen goed de gemeenschap door den evenmensch te dienen. Dan die nen we ook God. KOPENHAGEN, 26 Jum. (Havas). In dc vanochtend gehouden openingsbijeenkomst van het congres der Int. Kamer van Koophandel heeft de president Watson een boodschap voor gelezen van Roosevelt, waarin deze o.m. zegt: „In het tijdperk van onzekerheid, waarin wij leven, vormen het bestaan van de Int. Kamer van Koophandel en haar pogingen tot ontwik keling van de internationale economische be trekkingen een krachtige aanmoediging voor allen die evenals ik gelooven, dat alleen een voortdurend groeiende wereldhandel en ge zonde financiën den vrede kunnen verstevigen." BRATISLAWA, 26 Juni. (Havas). De Slo waaksche autoriteiten hebben in de buurt van Zips zeven personen doen arresteeren. Twee der arrestanten zijn Duitsche evangelische geestelij ken, die de bevolking wilden dwingen bet Hon- gaarsche volkslied te zingen. Voortdurend wor den in deze streek tegen de regeering gerichte pamfletten verspreid. Een streng onderzoek is ingesteld. BERLIJN, 26 Juni. (.Reuter). Generaal von Bock, commandant van het eerste legercorps, schrijft in de „Wehrmacht": „De nieuwste zware artillerie van Duitschland zal, als de noodzakelijkheid zich voordoet, een even groote verrassing voor de wereld zijn als de „dikke Bertha" in den wereldoorlog was." Stand op Dinsdag 1 uur v.m.: 763.4 -Vorige stand: 759.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1