Laatste Nieuws Zoekt gij betrouwbaar I Personeel? I Plaats dan een „Omroeper" voor 90.0C0 gezinnen Het paardengebit Berlijn in het offensief TAPTOE OP DE GROOTE MARKT Voor iederen tand een tandenborstel |ii!iiiniiiiiiiiiiiiii!iiiii!iiiniiiiiniiniiinnn!t!iitiinniiiitiiiiiiiini!!iJiin!i!tiiiii!i!ii!i!niiiniii!iiiii!iimiiifi!iiis DINSDAG 27 JUNI 1939 PROGRAMMA RADIO CENTRALE Dinsdag 27 Juni Enorme belangstelling voor het 's Hertogenbossche Muziekkorps Gevonden dieren en voorwerpen PRO JUVENTUTE HAARLEM Geen provinciale subsidie PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND Geldleeningen H.S.G.H.C.S.V. Eindexamen Gem. H.B.S. A Postduivenvereniging Luchtgids VELSEN NACHTVERBLIJF VREEMDELING Spoorwegtunnel Bijdrage van de provincie Noord-Holland Burgerlijke Stand BEVERWIJK WACHTGELDREGELING VOOR AMBTENAREN Nog steeds geen overeenstemming (Gedeeltelijk gecorrigeerd) CRICKET V.O.C.—ROOD EN WIT Rood en Wit wint met 140 runs op de 1ste innings Gasbedrijf wil concurreeren Wijziging van het tarief voorgesteld Burgerlijke Stand De dijkdoorbraak aan het Albert-kanaal Chef-ingenieur der werken omgekomen Britsche maatregelen tegen oorlogswinst BILJARTEN Van Belle wereld kampioen 71/2 De Leeuw op de laatste plaats in het algemeen klassement (Berichten reeds geplaatst in een deel van ome vorige oplage) siiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiitiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiutiiiiR NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT giiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiinii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiii!iiifffinii!iii!i!iiiiiimnnim!niiiiiii| Hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirmiiiiiiiiiiniiiira STAD Twee zusters hebben elkaar gisteren vluchtig ontmoet in de stemmige zaal, waar de Haarlemsche politierechter heer en meester is. De een ging de zaal uit en de ander kwam er in. Zij groetten elkaar niet en zij kenden elkaar niet. Het waren dan ook slechts zusters in de zonde. De oudste was dienstbode met een beangstigende manie voor borstels en de jongere een gichelende beroepsgenoote, die kennelijk meer neigde naar zijden kousen dan naaf het schillen van aardappelen. En aan die neiging ook toe had gegeven. Hunne mevrouwen vergezelden hen tot voor het aanschijn des rechters en zij ver telden van hunne boosheden, waarin zij ijselijk bleven volharden; de oudste van de tandenborstels stond in het nederige bankje geïnteresseerd te luisteren naar hetgeen er over haar verteld en hoe er over haar ge- oodeeld werd, de ander van de zijden kousen gaf zelfs af en toe een grinnikje ten beste en vertoonde een glimlachje, dat haar jeugd niet sierde. Wij hebben scherp op het gebit gelet van de oudste. Maar met den besten wil van de wereld konden wij het niet bovenmatig parelend vin den. En toch had het moeten glinsteren en blinken, zooals op alle advertenties, die vraag gesprekken van vriendinnen in beeld brengen en waar de dialoog op den parelenden tand be trekking heeft. Want deze dienstbode had tan denborstels verzameld met tientallen. Voor iederen tand één. Iet of wat overdreven, zult u misschien zeggen. Maar die overdrijving was haar niet ten laste gelegd. Al wilde zij haar da gen vullen met het borstelen van haar tanden, niemand zou haar tegen houden. Zij had echter de borstels verzameld, die haar mevrouw toebehoorden. Niet de oude en afge dankte, maar nieuwe, aan kaartjes gehechte en in keurige dc-ozen verpakte tandenborstels, die in verband met het beroep van meneer op zol der lagen. Die zolder was leerzaam voor een borstelstu die. Maar de misdadige dienstmaagd studeerde liever thuis. De politie vond in haar woning voor iederen twee-en-een-halven nagel een nagel schuier en nog veertien ..diverse" borstels. Van het een komt het ander. En van de borstels was de dienstbode overgestapt op tinnen borden en van tinnen borden op witte zakdoekjes, „dure witte zakdoekjes', zooals mevrouw zei. En zoo door. Tot de dagvaarding er den brui aan gaf en over „andere goederen" sprak. En haar zuster in de zonde had zich vergre pen aan zijden kouden. En aan briefpapier. En dat was erger. Oneerlijk en onbetrouwbaar was ze geweest en met de innerlijke zekerheid, dat h»ar getuigschrift niet zou juichen van haar goede hoedanigheden, maakte zij met behulp van mevrouws briefpapier en een vriendin zelf een getuigschrift, waarin zij zich bescheiden, eer lijk en vlijtig en niet brutaal noemde. En dank zij dezen „volle tevredenheid"-brief kreeg zij in minder dan geen tijd een andere betrekking. Deze valsche verklaring woog in het oog van den Officier zwaarder dan het stelen van zijden kousen, waarvan het gewicht toch ook al niet veronachtzaamd mag worden, uit welk ragfijn materiaal zij ook vervaardigd worden. Het meisje zag dat niet zoo in. Zij grinnikte wat om de gesteven beffen van de edelachtbare heeren en om den rijzigen baard van den deurwaarder Maar toen de rechter haar een week gevan- gesisstraf oplegde, grinnikte zij niet meer. Zoo als haar zuster geen interesse.voor de haar om ringende dingen en geluiden meer toonde, toen zij zich de dubbele straf zag opgelegd. Programma 1; Jaarsveld en Hilversum I. Programma 2: Hilversum II. Programma 3: 8.00 Keulen, 10.20 Radio PTT Hord, 11.20 Droitwich, 11.45 pauze, 11.50 Radio PTT Nord, 12.20 Ned. Brussel, 2.20 Klulen, 3.20 Droitwich, 3.55 Radio PTT Nord, 4.20 Keulen, 5.20 Ned. Brussel, 6.50 Keulen, 7.20 Ned. Brus sel, 7.50 London Regional, 9.50 Keulen, 10.20 Ned. Brussel, 11.20 Keulen. Programma 4: 8.00 Ned. Brussel, 9.20 Parijs Radio, 9.30 Radio PTT Nord, 10.05 Diversen, 10.35 London Regional, 12.20 Droitwich, 2.20 London Regional, 4.15 Droitwich, 4.50 London Regional, 5.2C Droitwich, 6.35 Fransch Brussel 7 20 Droitwich, 7.50 Keulen, 8.30 Droitwich, 9.40 Pransch Brusseu, 10.20 Droitwich. Programma 5. 8.00—7.00 Diversen; 7.00—8.00 eigen gramofoonplatenconcert. Opera-fragmeu- ten: 1. Aida, Koor der Staatsopera en Orkest; 2. Cavalleria Rusticana, Sopraan, koor en or kest: 3. Carmen Fantasie, Tossy Spiwakowsky; 4. Le Barbier de Seville, Mezzo-sopr., tenor, orkest; 5. Ein Maskenball, Heinrich Schluss- nuss; 6. Don Juan, Sopraan, bariton, orkest; 7 Banditenstreiche, Symphonie Orkest; 8. Ou verture William Tell, Feltons Works Bond, 9. Die Zauberflöte, Sopraan, bariton, orkest; 10. La fille du régiment, Sopraan met orkest. 8.0012-00 Diversen. Kinderportemonnaie; penning; bureau van politie, Smedestraat. Pullover en pantoffel: Smit, Elzenplein 45. Portemonnaie: Sabelis, Pres. Steijnstr. 42. Rijwielbelastingplaatje: v. Dalen, Bloemen- scheweg 99. Trouwring: Silver, Sumatrastraat 1. Rozenkrans: bureau van politie, Smedestr. Rozenkrans: Logemaat, M. v. Heemskerk straat 12. Lipssleutel: Birkhof, Gen. de la Reystr. 57. Tuinschaar en zaag: v. d. Nouwland, Graaf van Wiedstraat 22. Kindertaschje: Timmerman, Lange Poell. 11. Tasch met inhoud: Faay, Klarenbeekstr. 55. Kindertaschje: Boere, Vooruitgangstr. 21. Vulpenhouder: Douwes, v. Nesstraat 88. Vulpotlood: Pronk, Kerklaan 50, Heemstede. Vulpenhouder: Vaasen, Zijlweg 167. Vulpotlood: Mulder, Leidschevaart 94. Gisterenavond stond het centrum van cnae stad een beetje op stelten. Het 's-Her- togenbosch Muziekcorps deed zijn intocht in onze stad en maakte haar gezelliger dan anders op Maandagavonden. Dat begon al om een uur ot' acht, toen het beroemde muziekgezelschap, met zijn veelgeroemden directeur Marinus Ogier Jr., via eenigc omwegen muzikaal naar de Fonteinlaan wandelde met zeer vele boven-Moerdükers als escorte. In Dreefzicht zaten de nijvere bestuurderen en leden der jubileerer.de Groote Houtstraat- vereeniging, aan wie wij al deze gezelligheid te danken hadden en voor wie dan ook zeer terecht het Bossche corps vele nummertjes ten beste gaf. Speciaal voor deze gelegenheid was de muziektent, die Zaterdag op de Groote Markt stond. ook al ter gelegenheid van dit straatjubileum tijdelijk verhuisd naar den Hout, waaruit niet alleen haar handige samen stelling, doch ook haar rusteloos bestaan bleek. Het corps speelde daar voortreffelijk en mocht van het uitgebreide auditorium enthousiaste huldebetuigingen in ontvangst nemen. Nauwe lijks had het uurwerk op den Bavo-toren half elf geslagen of uit de diepte van de feestende Groote Houtstraat klonken marschtonen, die allengs dichter het hart van onze stad nader den, om ten slotte, eenmaal op de Groote Markt gekomen, het oor te streelen van allen, die daar verzameld waren. Ook dat van den burgemeester, wien een taptoe werd aangebo den. Van de vleeschhal tot het stadhuis ston den de menschen dicht op elkaar. En verkeers agenten moesten er op dit uur nog voor zorgen, dat het verkeer doorgang kon vinden. Deze taptoe is, gezien de belangstelling, een succes geworden, dat slechts geëvenaard wordt door de feestelijkheden op nationale feestda gen, als wij den ganschen dag reeds in een feeststemming plegen te verkeeren. Dat den Haarlemmer ook op gewone avon den een dergelijk muzikaal festijn zeer welge vallig is, heeft de taptoe van gisterenavond wei- bewezen. Inlichtingen aan het bureau van politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Autoped; Admiraal, Rijksstraatweg 252. Armband: Koning, Populierstraat 10. Zakboekjes: Elkerenbout, Rijksstr.weg 443. Badpak en handdoek: Ronde, Waldeck Pyr- montstraat 55. Fluit: bureau van politie, Smedestraat. Hond: Loogman, Thorbeckestraat 41. Hond: Tensen, Lange Heerenvest 20 rood. Muziekharpje: v. Rooy, Dompvloedslaan 45, Overveen. Kinder jas je: De Lugt, Damaststraat 44. Overall: Breed, Lange Wijngaardstr. 26 rood. Portemonnaie met inhoud: Musscher. Timor- straat 158. Portemonnaie met inhoud: Gebhart, Laan van Bloemenhove 10, Heemstede. Parapluie: Verkruysen, Spaamelaan 40. Kinderportemonnaie: De Graaf. Koningst. 58. Parapluie: Nooy, Amsterdamschevaart 116, De Vereeniging „Pro Juventute" te Haarlem verzocht Prov. Staten om een jaarlijksch sub sidie van 500.—. Ged. Staten antwoorden hierop Voor het werk van deze vereeniging, die zich liet bestrijden en voorkomen van de crimina liteit onder de jeugd ten doel gesteld heeft, kan rnen niet anders dan de grootste sympathie gevoelen. Het lijdt ook geen twijfel, dat dit doel veel beter zou worden bereikt, indien de vereeniging over minder beperkte middelen be schikken kon. Zij zou dgn niet, als thans her haaldelijk het geval is, genoodzaakt zijn de opneming in gezinsverpleging te weigeren van kinderen, ten aanzien waarvan zij tot terbe schikkingstelling van de Regeering heeft ge adviseerd. Ook heeft zij, naar ons gebleken is, reeds moeten bezuinigen door in 1938 het kann op de heide, dat zij sinds vele jaren organiseert ter belooning van hen die trouw haar werk- avonden bezoeken, te laten vervallen. Niettemin kunnen wij geen vrijheid vinden cot inwilliging van haar verzoek te adviseeren De zorg voor de minderjarigen, die ter be schikking van de Regeering zijn gesteld, voot- i aardelijk zijn veroordeeld of ontslagen, be hoort naar onze meening tot de taak van net Rijk. Ook zouden, indien de Provincie die nieuwe terrein ging betreden, de consequenties riet zijn te overzien. Al dadelijk zouden naast de vereeniging „Pro Juventute" te Haarlem met hetzelfde recht ook de overige in de Provincie werkzame vereem- gingen „Pro Juventute", namelijk die te Alk maar en te Amsterdam en de vereeniging „Pro Juventute Gooiland", op een bijdrage uit de provinciale kas aanspraak maken. Daarnaast zouden zich andere vereenigingen met een soortgelijk arbeidsveld om steun aan melden en wij zwijgen dan nog van de stichten Doch ook aan tal van andere vereenigingen, die zich met maatschappelijk werk bezig hou- oen, zou op den duur een subsidie niet kunnen worden onthouden. Hoezeer dan ook het werk der vereeniging enze warme belangstelling heeft, wij meenen toch, dat het niet op den weg der Provincie ligt daarvoor geldelijken steun te verleenen. D. Swens, mej. Maria W. E. Troll, A. Vas Dias, mej. Thea Verbeek, H. H. J. van der Vlis, E. Vogel, J. de Vries, B. van der Weele, C. E. Bak ker, mej. Elisabeth C. Breet, E. J. Brian, J. W. Engelsma, J. J. Hogeland, G. de Lange, R. van Looy, A. Löwensteyn, J. Rozeboom, R. C. Snel, L. de Vries, P. de Wolf. Gedeputeerde Staten stellen voor te be sluiten ten laste van de provincie geldleenin gen aan te gaan van zoodanige nominale be dragen als noodig zullen blijken om een som te verkrijgen ter voldoening van: 875.000.wegens uitkeering aan het Pro vinciaal Electrieiteitsbedrijf ten behoeve van de uitbreidingswerken 1.000.000.wegens kosten van uitvoering van het Westfriesche kanalenplan en de ver betering van den vaarweg over het Alkmaar - dermeer; 35.000.wegens kosten van de vernieuwing van de Hensbroekerbrug over de Oostelijke ringvaart van den polder Heerhugowaard; 85.000.wegens kosten ten behoeve van den bouw van een nieuwe brug over het Am- stel-Drechtkanaal te Vrouwenakker; en te bepalen, dat deze leeningen zullen wor den aangegaan tegen een reëele rente van ten hoogste 4 pet. 's jaars, dat de aflossingen in ge lijke of afloopende termijnen van 30 tot 40 jaar zullen geschieden, die begonnen worden in het jaar, volgende op dat, waarin de leeningen wer den gesloten. Zaterdagavond had de wedstrijd plaats tus schen het Haarlemsch Schaak Gezelschap en de Haagsche Christelijke Schaak Club. Deze geëindigd in een groote nederlaag voor de Haarlemmers. De uitslag is: H. S. G. H. C. S. V. G. KrooneJ. G. Geuzenbroek 01. R. A. G. DavidsonC. L. Ruben YiYi- J. H. MarwitzH. Smitskamp 10. J. K. VeurmanJ. B. N. Ruben Y«Yt- J. SondorpA. van Zijl 01. J. G. Leibbrandt—K. de Roo 01. Ph. Th. Stol—G. J. D. Aalders 0—1. Dr. P. C. BlokkerJ. Kreuzen o1. H. D. v. d. Ouw—G. Bos Y—Y,. W. J. SaeijsL. de Bondt 01. Totaal 2'A—'1Y-. Voor het eindexamen der gem. H.B.S. A te Haarlem slaagden: P. Pakker, S. J. van Beek W. F. Breitenstein, J. Broerse, C. Bouma, H. J. Cassé, A. da Costa Sr., A. R. van Eldik, F. van Erpers Royaards, mej. Benny Fiege, N. J. van Garderen, C. van Hoewijk, C. de Jeng, J. J. van Kampen, W. A. Klimbie, mej. Elisabeth C Kloots, G. R. Klumper, A. J. Kruyt, J. A. C. Kruyt, J. Lageman, J. W. Lantzendörffer, R. L Lieve, J. Lohmann, mej. Kitty Meeuwig, mep Marie C. Meulenberg, J. D. Meyjes, mej. An toinette Oosterheert, mej. Elfriede I. van der Palm, J. Plnoyer, J. G. Quee, mej. Liene M. Ro senberg. mej. Maria M. van Ravensberg, me; Willy H. L. P. Schoutendorp, J. Spa, H. S. Stem, Wedvlucht Nijons, 335 K.M. Joh. Pol 1, 2, 20; P. M. Vonk 3, 8, 19, 28, 40; Chr. Reiber 4, 10, 17, 22; P. J. Kuiper 5, 25; C. J. Kors 6, 12, 21, 30, 33, 34; P. J. Verputten 7; J. W. Borst 9, 27, 35; J. Zomerdijk 11; J. J. Vrugt 13; R. N. Heiloo 14, 23, 29, 43; Chr. Geis- ler 15, 31, 38; J. W. v. d. Horst 16; Ed. v. Bree 13; J. A. Eschauzier 24; P. H. Boeree 26; C. Im- mink 32, 37; C. Schuurhuizen 36, 39; W. C. Kuik- hoven 41; Dernison 42; D. Luikel 44. Nogmaals brengt de Commissaris van politie der gemeente Velsen ter algemeene kennis dat: Ieder, die aan 'n vreemdeling nachtverblijf ver schaft, verplicht is daarvan mondeling of schrif telijk kennis te geven aan genoemd Hoofd der Plaatselijke Politie of aan den door dezen aan gewezen ambtenaar (afdeeling vreemdelingen dienst aan het Hoofdbureau op het Willems plein) in ieder geval binnen den termijn van 24 uur. Door den Commissaris van Politie is tevens bepaald, dat aan hotel- en logementhouders deze kennisgeving dient te geschieden door in zending van een nauwkeurig ingevulde en on- derteekende nachtlijst in te leveren voor 9 uur v.m. Bij deze kennisgeving moet ieder de onder1 staande gegevens betreffende den vreemdeling verstrekken, te ontleenen aan diens paspoort. 1. Naam en voornamen; 2. Nationaliteit; 3. Woonplaats; 4. Datum en plaats van geboorte; 5. Korte omschrijving van het bepaalde bij het Nederlandsche visum, indien dit is ver leend. Is de vreemdeling niet in het bezit van een paspoort op zijn naam gesteld, dan moet ook daarvan door dengene die nachtverblijf ver schaft kennis gegeven worden op tijd en wijze als boven omschreven is. De noodige gegevens moeten dan ook zoo mo gelijk ontleend zijn aan andere identiteits papieren van den vreemdeling. Tegen het niet nakomen van bovenvermelde verplichtingen is een straf gesteld van maxi mum een maand hechtenis of een geldboete van maximum f 500. Tevens zij er nogmaals aan herinnerd, dat de Commissaris van politie volgens het vreem- d.elingen-reglement vordert, dat alle vreemde lingen, die hun woon- of verblijfplaats hebben of vertoeven in de gemeente Velsen. zich bin nen 10 dagen na binnenkomst bij hem aanmel den. Onverkort blijft de verplichting van den vreemdeling om zich binnen 2 maal 24 uur aan te meiden, indien dit bij visum staat aan gegeven. Tegen het niet nakomen van laatst- vermelde verplichtingen is een straf gesteld van maximum twee maanden hechtenis of een geldboete van f 1000. Ged. Staten van Noordholland stellen voor in de kosten van den bouw van een spoorwegtunnel te Velsen bij te dragen ten laste van de provincie een bedrag van 5 5/9 pet. Zij schrijven aan de Prov. Staten o.m.: Bij afweging van de belangen, "bij deze aan gelegenheid betrokken, moet wórden bedacht, dat niet alleen de gemeente Amsterdam, maar ook de gemeente Velsen (IJmuiden) van een opleving van de scheepvaart op het Noordzeekanaal proffit zal hebben. Als een bijkomend, doch niettemin zeer be langrijk, voordeel van den voorgenomen tunnel bouw beschouwen wij nog de mogelijkheid, die hierdoor zal worden geopend, om buizen en ka bels onder het Noordzeekanaal door te leiden. Het behoeft wel geep nader betoog, dat het zoowel voor de watervoorziening als voor de electriciteitsvoorziening van eminent belang zal zijn om ten behoeve van een zekere en rechtstreeksehe verbinding tusschen Noordhol land benoorden en bezuiden dit kanaal gebruik te kunnen maken van een daartoe geschikte ruimte van voldoenden omvang voor het ver voer zoo van het water als van electrischen stroom. Van de zijde van de Provinciale Bedrijven ts over deze mogelijkheid reeds contact gezocht met den dienst van den Rijkswaterstaat en wij meenen te mogen verwachten, dat in dezen een bevredigende oplossing zal kunnen worden ge vonden. Geboren: H. M. van der WeerdSint, d.; C. H. WiegmanSchong, d.; J. LooijArs, z.; J. J. ÊijmanUijtendaal, d.; F. BakkerDekker, d.; M. C. van LoenhoutWestermann, d.; C. F. van Ombergen—Bosman, z.; M. G. Verheugd Scheenaar, z.; H. van AalstWiegman, d. Overleden: E. van der Plas, 76 j., echtgen. van E. v. Biemen, Wilhelminakade 44, IJmui den; A. Jaspers, 44 j., echtgen. van D. L. de Laet, Ratelstraat 48, IJmuiden; A. Durge, 1 j., d. van A. Durge, Heemskerk; H. Groenintwoud, 86 j., wed. van J. Springintveld, Doodweg 2, VelsenNoord. Ondertrouwd: G. Broek en W. J. de Back; A. van Pel en A. Dekker; A. C. Koëdam en M. G. Hartog; E. Stoker en M. Gravemaker; W. M. Geels en M. J. Nederhof; A. J. Wes en A. H. Horst; J. Bais en E. Hartgers; P. Koster en M. S. Rodenburg; E. Groeneveld en M. Pirovano Getrouwd: S. J. M. Quax en E. van 't Hoff; P. Broersen en A. C. Jacobs; H. Gomes en H. A. Th. Bakker; H. Nederveld en S. H. Engel; A. Imanse en J. Houtgraaf; W. Ch. L. Haane pen en H, Oldenburg. Bij de behandeling van het ambtenaren-re glement in de raadsvergadering van 17 April j.l. besloot de raad de daarin opgenomen wachtgeld regeling niet te aanvaarden en het reglement vast te stellen met weglating van de wachtgeld regeling. De door B. en W., in navolging van de Rijksregeling, voorgestelde onderscheiding in z.g. lang en kort wachtgeld, kon in den raad geen voldoende instemming vinden Bepaald werd dat het wachtgeld bij afzonderlijke verordening zal worden geregeld, terwijl de bestaande wacht geldverordeningen van de voormalige gemeen ten Beverwijk 'en Wijk aan Zee en Duin zoolang zouden worden gehandhaafd. i Naar de meening van B. en W. is hiermede een toestand geschapen, welke geen bevrediging kan schenken. Handhaving van twee op hetzelfde on derwerp betrekking hebbende verordeningen, die op de voornaamste punten van elkaar afwijken, is minder gewenscht. Bovendien achten B. en W het zelfs de vraag, of deze verordeningen toepas sing zouden kunnen vinden ten aanzien van de na 1 Mei 1936 door de nieuwe gemeente in dienst genomen ambtenaren, zoodat zou kunnen blij ken dat voor deze categorie van personeel een wachtgeldregeling geheel ontbreekt. Aan dezen toestand van onzekerheid behoort, volgens B. en W., een einde te worden gemaakt door vaststel ling van een nieuwe verordening. Het College ontving inmiddels een schrijven van den minister van Binnsniandsche Zaken, die er de aandacht op vestigt, dat de verorde ning van de voormalige gemeente Beverwijk, voor wat betreft de percentages van het wacht geld, gunstiger is dan de rijkswachtgeldrege ling. Bovendien ontbreekt daarin het z.g. korte wachtgeld, als geregeld in het rijkswachtgelden- besluit. Alhoewel de regeling van voormalig Beverwijk voor wat den duur van het wacht geld betreft, voor sommige categorieën van ambtenaren ongunstiger is dan die van het rijk, zal het, aldus de minister, aanbeveling verdie nen de gemeentelijke regeling aan die van het rijk te conformeeren. B. en W. hebben hierin aanleiding gevonden om bij de betrokken commissies van overleg de oorspronkelijk door hen voorgestelde regeling opnieuw aanhangig te maken. Zij gingen daarbij uit van het standpunt, dat er geen reden be staat tot het treffen van een regeling, gun stiger dan die van het rijk. Bovendien zal een zoodanige regeling, gelet op de door den minis ter kenbaar gemaakte wenschen, naar alle waarschijnlijkheid door dezen niet worden aan vaard. Doch afgezien daarvan veronderstelden B. en W. de mogelijkheid, dat in de commissie van overleg een vorm zou worden gevonden, welke tot een voor den raad aannemelijke op lossing zou kunnen leiden en ook van de zijde van den Minister geen overwegende bezwaren zou ontmoeten. In deze verwachting is het college teleurge steld. De commissie wil, alvorens» nader in overleg te treden, worden ingelicht betreffende de vraag, in hoeverre de minister bereid is, op zijn wenschen terug te komen. De bezwaren der commissie richten zich tegen de voorgestel de onderscheiding in z.g. lang en kort wacht geld; wanneer de bepalingen inzake het korte wachtgeld uit het ontwerp worden verwijderd, is zij geheel bevredigd. In deze omstandigheden meenen B. en W. het best tot een bevredigend resultaat te kunnen komen, door aan dezen wensch te voldoen en af te wachten of de minister bereid is deze regeling te aanvaarden. Mocht dat niet het ge val zijn, dan stellen B. en W. zich voor met de commissie van overleg in onderhandeling te treden betreffende de vraag, in hoeverre aan de wenschen van den Minister kan worden te gemoet gekomen, om daarna de noodige voor stellen bij den raad in te dienen. Rood en Wit heeft eens met de gewoonte der laatste jaren gebroken en van V.O.C. te Rotter dam weten te winnen, waaraan onmiddellijk toe gevoegd moet worden dat bij de Rotterdammers het gemis van Terwiel geducht gevoeld werd. Rood en Wit miste van Bueren en opende na het winnen van den toss de innings met W. Kramer en A. van Baasbank op het bowlen van East en J. Nieuwenburg. Het openingspaar legde door goed cricket den grondslag voor het hooge totaal dat zooals later bleek voor V.O.C. onbe reikbaar was. Vooral Kramer nam de noodige tijd voor zijn runs en speelde verdedigend weer sterk. Ook van Eek en Kettlitz weten voorloopig geen scheiding, te bewerken. Als er 58 runs zijn wordt van Baasbank voor een goede 25 door Dubru op het bowlen van van Herwaarden ge vangen. De gebroeders Kramer zetten de zaak op denzelfden voet voort. Van Herwaarden komt vrij snel van de mat en neemt als de 80 gepas seerd zijn R. Kramer's wicket. W. Kramer en v. d. Togt brengen dan voor het verlies van slechts 2 wickets de 100 op. V. d. Togt maakt zijn runs in goeden stijl en ziet na de lunch pauze zijn wicket vallen door een 2de goede vang van Dubru op een bal van Nieuwenburg. Hij voegde 28 runs aan het totaal toe. Yates heeft er ditmaal goed het oog in en scoort als ge woonlijk snel naar alle zijden van het veld. Hij slaat een paar fiksche zessen. De 200 komen op het bord. Als van Herwaarden weer aangezet wordt, weet hij W. Kramer voor een fraaie 72 l.b.w. te krijgen. Met Hagenaar en Yates op de mat is het spel uitermate levendig. Yates wordt Dubru's derde slachtoffer, thans op het bowlen van van Eek, voor een perfecte 72. Hagenaar wordt handig door v. d. Pool voor 14 gestumpt. Berendsen wordt snel door van Eek gebowld. Bultman en Hackenitz laten zien dat ook zij den Rotterdamschen aanval naar behooren kunnen bespelen en zij brengen de 250 op. Wanneer het totaal 258 bedraagt, sluit van Baasbank de in nings op 258. Bultman en Hackenitz blijven met resp. 9 en 6 not out. De veteraan P. G. East nam 1-96. J. Nieuwenburg' 1—64. Th. van Eek 2-39. F. Kettlitz 06. Van Herwaarden 315 en A. Nieu wenburg 0io. Met ruim 3 uur speeltijd voor den boeg begon V.O.C. met J. Nieuwenburg en F. van Herwaarden aan de 1ste innings. Yates bleek voor de Rotterdammers onoverkomelijke moeilijkheden op te leveren. Het meerendeel der batsmen wist met zijn leg-breaks geen raad en regelmatig vielen dan ook de wickets. Alleen van Eek stond goed te batten. De aanval van Rood en Wit werd door uitstekend fielden dat aan het einde van de innings iets verslapte, gesteund. Als er 8 wickets neer zijn voor een goede 60 runs heeft Rood en Wit een goede kans op een extra- punt. Dubru en East bieden dan nog onverwachts tegenstand en vooral East slaat er geducht op los. Als Dubru voor 17 c. en b. Yates gaat en Hagenaar Kettlitz' wicket neemt, komt op 118 het einde. East blijft met 28 not out. Yates kwam met de fraaie cijfers: 834 uit den strijd. P. C. Hagenaar 252, A. Berendsen -)14, A. v. d. Togt 0—5. Met een achterstand van 140 runs begon V. O. C. met East en Dubru aan de 2de innings. Wederom vielen de wickets snel en voor 5 runs zat het openingspaar door toedoen van Yates en Hagenaar aan den kant. Nieuwenburg en Herwaarden trachten den tijd uit te spelen en staan geruimen tijd voor hun 13 runs op de mat. De snelle val van de wickets van Konert, v. d. Pool en van Eek geeft Rood en Wit weer moed. Verburg en A. Nieuwenburg houden even wel stand en als er 83 runs zijn voor 7 wickets is de speeltijd vrijwel verstreken en geeft van Baasbank verdere pogingen op. W. Yates nam nu 3—31, P. C. Hagenaar 223, A. v. d. Togt 17 en A. Berendsen 0—15. Rood en Wit won de match met 140 runs op de 1ste innings. Bij verschillende gelegenheden is van de zijde van B. eir W. -gewezen op de concurrentie, welke het gasbedrijf bij den afzet van zijn pro duct ondervindt. Het college heeft dit vraag stuk thans opnieuw in studie genomen en een tariefswijziging ontworpen, waarbij het uitgaat van de gedachte, dat een doeltreffende prijs politiek een van de middelen is, welke in den concurrentiestrijd dienen te worden aangewend Het thans geldende tarief werd vastgesteld op 16 Mei 1934. Naast een vrij tarief van 8 cent per M3 geldt het volgende vastrechttarief: bij een maand verbruik van 46150 M3 f 2.10 vast recht per maand en 4 ct. per M3; bij een ver bruik van 151300 M3 f 3 per maand en 3 "4 cent per M3; bij een verbruik van 3011000 M3 f 5 per maand en 3 cent per M3; bij een ver bruik van 1000 en meer M3 f 10 per maand en 2>/2 cent per M3. Bij overweging van de maatregelen, welke kunnen worden genomen om tot verhooging van den afzet te geraken, zijn B. en W. er van uit gegaan, dat de outillage van het bedrijf zoo danig is, dat' de afzet met een aanzienlijk per centage kan worden verhoogd, zonder dat dit andere kosten voor het bedrijf medebrengt, dan die van inkoop van het gas. Anderzijds is ge bleken, dat bij de verbruikers, althans bij som mige categorieën, wel een grootere behoefte bestaat, waarin het bedrijf zou kunnen voor zien, mits de'levering kan plaats hebben tegen een met hun omstandigheden overeenkomenden prijs. Tenslotte dient in aanmerking te worden genomen, aldus schrijven B. en W. aan der. raad, dat een wijziging van de tarieven niet mag gaan ten koste van de winstcapaciteit van het bedrijf; de toestand van de gemeentefinanciën laat niet toe, maatregelen te treffen, welke de matige winsten van het bedrijf zouden aan- tasten. Op grond van vorenstaande overwegingen stellen B. en W. voor de tarieven in dier voege te wijzigen dat de levering boven de door den verbruiker over 1938 afgenomen hoeveelheid ge schiedt tegen een lager tarief. Hierbij blijft het vrij tarief van 8 ct. per M3 bestaan, doch men kan reeds bij een jaarver bruik van 120 M3 van de vastrechtregeling ge bruik maken. Bij een jaarverbruik van 120300 M3 wordt 6 ct. berekend met een maandelijksch vastrecht, berekend nasy; het jaarverbruik over 1938; bij een jaarverbruik van 300—600 M3 wordt 5 ct. berekend met een maandelijksch vastrecht even eens berekend naar het jaarverbruik over 1938. Bij een jaarverbruik van 600 M3 meer wordt het tarief 4 ct. met een maandelijks vastrecht van f 2 met dien verstande, dat het verbruik boven 200 M8 per maand berekend wordt a 3 ct. per M3. Voor het gebruik van gas ten behoeve van de openbare verlichting wordt 3 ct. bere kend, terwijl voor het gebruik van gas voor centrale verwarming, door den directeur, onder goedkeuring van B. en W. een speciaal tarief kan worden vastgesteld. Getrouwd: P. W. Kramer en H. C. Sprangers; P. J. Schippen en M. J. Smit; G. E. Duineveld en M. Th. Warffemius; J. Nanne en R. J. Hoo- geland; A. Calligaro en H. Kruijer; F. C. Dui ker en A. A. Teeling; J. Warmerdam en H. A. van Heulen. Ondertrouwd: L. Boeree en J. j. Slinger; J. H. M. v. d. Putten en E. M. Schellevis; Fr. Kamps en A. M. v. d. Miessen; J. G. N. Gra- pendaal en H. Slinger. Geboren: E. A. Burger—Mosk, d.; B. v. d. BergBos, d.; J. H. ter HorstOlink, d.; C. J. Brasde Winter, z.; K. J. LendowitschRu- hcfer, d.; S. R. Kaperv. Kempen z.; M. Th. I. van Deuzen—de Bruijn, d.; j. M. Drenth— Klabalt, z.; E. M. BootHaver, d. Overleden: J. P. Rijken, oud 72 jaar, echtgen. van B. Borgstede, Scheijbeecklaan 16; G. ten Napel, oud 56 jaar, overleden te Haarlem; E. van Bekem, oud 63 jaar, wed. van C. H. Wesemann, Populierenlaan 112; H. M. Droog, oud 63 jaar; G. de Boer, oud 82 jaar, eeh. met K. v. d. Meij, alhier. Voorstraat 50. HASSELT, 26 Juni. (Belga). De dijkdoorbraak van het Albertkanaal heeft een doode geëischt, den chef-ingenieur der werken, die zich niet tij dig in veiligheid kon stellen. Andere slachtoffers zijn niet gevallen. Het kanaalgedeelte tusschen de sluizen van Hasselt en die van Diepenbeek, een stuk van 3 kilometer, blijft leegloopen in de vlakte van de Demer. Honderden hectaren grond zijn overstroomd. De geheele bevolking van Has selt is uitgeloopen om de overstroomingsramp gade te slaan. LONDEN, 26 Juni. (Reuter) Het Lagerhuis heeft een resolutie aangenomen betreffende da oorlogswinst, die door minister Simon was in gediend. Hierin verklaart het Huis zijn goed keuring te hechten aan het plan der regeering tot heffing van een belasting van 60 procen'- op buitensporige winsten, verkregen uit all? bewapeningscontracten. Te Luik zijn Maandagavond de wedstrijden om het wereldkampioenschap 71/2 geëindigd. De Belg Van Belle behaalde den titel van we reldkampioen in het kader 71/2. De Leeuw bezette de laatste plaats in het algeijneen klassement. De uitslagen van de laatste partijen luiden: Chassereau 300 17 17.64 59 Sorge 154 17 9.05' 33 Baudart 300 26 11.53 52 Foerster 280 26 10.76 49 Van Belle 300 11 27.27 110 Ferraz 256 11 23.27 71 De algemeene rangschikking is als volgt: 1 Van Belle 2 Ferraz 3 Chassereau 4 Baudart 5 Galmiche 6 Sorge 7 Foerster 8 De Leeuw Gesp1 gew. verl. pnt. brt. gem. h.s- 15.44 131 11.67 149 9.22 9.17 8.16 10.16 7.55 7.96 66 7 6 1 2076 126 7 5 2 1992 164 7 4 3 1816 183 7 4 3 1753 191 7 3 4 1932 239 7 2 5 1647 162 7 2 5 1624 215 7 16 1562 196 59 76 72 86 60 LONDEN, 26 Juni (Reuter). De diplomatieke redacteur van de „Daily Telegraph" deelt medei dat het ministerie van Buitenlandsche Zaken gisteren een lang telegram van den Britschen ambassadeur te Moskou, Seeds heeft ontvangern waarin laatstgenoemde een uiteenzetting heeft gegeven van den stand der Britsch-Russische besprekingen. Naar verluidt, zou Seeds in het telegram be paalde voorstellen inzake nieuwe concessies aan heft Russische standpunt hebben gedaan. De Britsche en de Fransche onderhandelaars gelooven echter, dat een gunstig resultaat van de onderhandelingen kan worden verwacht, mits natuurlijk de Engelsche en de Fransche regee- ring inderdaad bereid zijn overeenkomstig ds adviezen van haar vertegenwoordigers te kou te handelen. De Londensche correspondent van het Fran sche blad „Figaro" deelt intusschen mede, dat het Foreign Office vernomen heeft, dat Duitsche regeering van plan zou zijn Mosk°a voor te stellen de economische onderhandelin gen, die binnenkort geopend zouden worden, aa te vullen met politieke besprekingen. Volgens de geruchten zouden de Duitscn® leiders thans van meening zijn, dat het anti" Kominternpact geen bezwaar meer behoeft zijn voor een niet-aanvalsverdrag tusschen Bfl' lijn en Moskou, omdat het slechts betrekkin® heeft op communistische actie buiten de Sovjet' Unie. In verband met een en ander meldt de d"' respondent van de „Daily Telegraph" 1 Warschau, dat, volgens overigens niet beve tigde berichten, de Duitsche regeering nieuw diplomatiek offensief in de Baltisc landen is begonnen, met het doel de BritsCj,j Russische onderhandelingen moeilijkheden den weg te leggen. Naar verluidt, zou Berlijn de iege(JeD- gen van Letland, Finland en Estland ben gevraagd, hoe zij over een eventueel a bod van Duitschland aan Moskou betreffel een gemeenschappelijke garantie voor de on hankelijkheid en integriteit van de drie &en0/1o de landen, zouden denken. Indien de Baltis landen hierop een voor Berlijn bevredigend a woord geven, zou de Duitsche ambassade^ t Moskou, graaf von der Schulenburg, OP"1 ^-ng krijgen zich formeel met de Sovjet-regee in verbinding te stellen. jo In Poolsche regeeringskringen al eD te correspondent worden de onderhandeling Moskou van zelfsprekend met de grootste ^gt dacht gevolgd. De bovengenoemde geruchten het polsen der Oostzee-staten door Berlijn. ten Polen om, hebben te Warschau e£niê.et oi gerustheid gewekt. Of schoon men niet w Rusland wel bereid zal zijn naar welke DU voorstellen dan ook te luisteren, beteekepa- mogelijkheid van een Duitsch-Russische dering al een schrikbeeld voor Polen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4