Tfiespü" Nieuwe instructies voor Seeds en Strang De tijd gaat dringen DE WASCH AAN KANT "AKKERTJES. De „Oranje" naar zee vertrokken Wat is de bedoeling Van Moskou? Een matte of gebruinde teint staat altijd charmant Buitenlandsch Overzicht RADIO-DISTRIBUTIE PER TELEFOON DINSDAG 27 JUNI 1939 Monument te Utrecht voor St. Willibrord Bedrijfsraad voor de sigarenindustrie Toestand van het gezins- toeslag fonds Uitnoodiging aan katholieke beeldhouwers Eerste zeis van het snelste schip der Nederlandsche koop vaardijvloot Driedaagsche proef tocht op de Noordzee Bouw en inrichting KATHOLIEKE APOTHEKERS ASSISTENTEN Roep om organisatie Diner ter eere van dr. Colijn Door de overige leden van het Kabinet aangeboden De moord te Losser Vier jaar gevangenisstraf geëischt AAN BOORD OVERLEDEN ONEERLIJKE POSTBESTELLER Tot een maand gevangenisstraf veroordeeld Marine-mutaties In Engeland naast de automatische doorgave van tijd- en weerbericht PROVINCIALE AMBTENAREN VAN DE A.R.K.A, Jaarvergadering te Zwolle Z. H. EXC. MGR. N. STAM Wij hebben, toen naar aanleiding van het rapport der Kamercom missie opnieuw in de anti-Gose- Ung- en pro-marechaussee-pers een bits gekef werd aangeheven om het altreden Van den bewindsman aan Justitie af te dwingen, ons een beeldspraak veroorloofd, Welke in verschillende bladen meer dan stout werd geheeten. Wij vergeleken n.l. de huidige regeering met een hert, dat een positief Christelijk kruis tusschen de horens draagt, en haar aanvallers met een meute van blaffende honden. De bedoeling van deze beeldspraak was om duidelijk te maken, dat de geheele Os- sche affaire en de wijze, waarop die van zekere zijden stelselmatig werd opgebla zen tot een weergaloos nationaal schandaal, slechts een onderdeel was van de geheele campagne, die door de teleurgestelde aanhangers van een te smalle „breede basis" en de anti-Chris- telijken en de legale staatsomwentelaars Van den beginne af tegen deze regeering is gevoerd. Als Goseling viel dan zouden de andere katholieke ministers meeval len en dan was het doel, een regeerings- crisis, bereikt, zoo meende men. Vandaar, dat door velen er alles op gezet werd om de goê-gemeente ervan te overtui gen, dat na de uitspraak van de Kamer commissie, die notabene de goede en eerlijke bedoelingen van minister Gose- ling boven allen twijfel verhief, deze bewindsman niet gehandhaafd kon Worden. Vandaar ook dat men de maat regelen door den minister genomen heeft trachten voor te stellen als de uiting Van een typisch Roomsche mentaliteit, Waarmee dan natuurlijk ook de andere Katholieke ministers, zij het ook nog Ja tent, zouden zijn behept. Nu in de Tweede Kamer bij de behandeling van het rapport der Ka mercommissie degenen, die het met den minister niet eens zijn, niet veel beter Weten te doen, dan te verklaren en te betoogen, dat zij, indien zij minister geweest waren, anders zouden hebben gehandeld iets, dat wij gaarne geloo- Ven, maar nog geenzins als een klem mend argument tegen de handelwijze van Z.Exc. Goseling kunnen beschou wen wordt het steeds waarschijnlij ker, dat de berekening van de politieke exploitanten van de Ossche affaire een misrekening zal worden. Het wil ons 0.1. voorkomen, dat minister Goseling Oiet al te zwaar werk zal hebben om Zijn tegenstanders aan het vgrstand te brengen, dat het nog iets anders is mi- Oister te zijn dan zich slechts in te den ken, dat men minister is. Verloopt de behandeling in de Tweede Kamer, naar aanleiding waarvan een enkele bijzien-m de katholieke collega geen spoor van bert en meute vermocht te ontdekken wat een wonder, het jachtterrein ligt veeleer buiten het Kamergebouw in het Vrije persveld zooals wij verwachten, dan kan de minister van Justitie de conclusie van het rapport der Kamer commissie in zooverre tot de zijne ma ken, dat hij deze conclusie voor kennis geving aanneemt zooals de Kamercom- ftiissie zijn nota voor kennisgeving heeft aangenomen. En daarmee zal de met Uioedwil extra vuil gemaakte wasch van Oss, bestaande uit een ministerspanta lon, enkele marechaussee-uniformen en een paar priestertogen, gewasschen Zijn en zal men over kunnen gaan tot de orde van den dag: de nog steeds niet op geloste financieele kwestie, waarmee Vooral het sociale wel-en-wee van ons Volk ten nauwste samenhangt. en tandpijn overvallen U meest al onverwachts. Zorg daarom steeds "AKKERTJES" in huis te hebben. Ze helpen U direct. De bedrijfsraad voor de sigarenindustrie kwam dezer dagen te Eindhoven in zijn 35ste verga dering bijeen. Kennis werd genomen van den uitslag der loon-enquête, welke de bedrijfsraad in samen werking met het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft ingesteld. Verder werd behandeld een schrijven van den minister van Economische Zaken met betrek king tot een twaalftal door den bedrijfsraad na zijn laatste bijeenkomst uitgebrachte advie zen. Het stemde tot voldoening te vernemen, dat de minister zoo goed als alle adviezen had op- volgd. Met betrekking tot zeven nieuwe aanvragen om ontheffing van het verbod, gesteld in de mechanisatiewet, werden adviezen vastgesteld. De concepten voor de aanvraagformulieren om vergunning tot bijplaatsing van machines, welke samengesteld waren naar aanleiding van de in de laatste vergadering daarover gevoerde besprekingen, werden nader bezien en goedge keurd. Het is de bedoeling, dat enkele leden van den raad hierover een bespreking zullen hebben ten departemente, teneinde te bereiken, dat men van die zijde bereid zal zijn de gewijzigde for mulieren, die door hun samenstelling het den bedrijfsraad gemakkelijk zullen maken, zijn adviseerende taak te vervullen, te gaan invoe ren. De balans, winst- en verliesrekening 1938 van het gezinstoeslagfonds voor de Nederlandsche sigarenindustrie, waarvan de bedrijfsraad het bestuur vormt, werden goedgekeurd. De raad sprak er zijn voldoening over uit, dat het wetsontwerp van minister Romme, inzake de wettelijke kinderbijslagverzekering in de Tweede Kamer is aangenomen. Nog werd eenigen tijd van gedachten gewis seld over het vraagstuk van vervroegde pension- neering, in verband met een onderhoud, dat de voorzitter'van den bedrijfsraad, de heer H. van der Putt, dienaangaande heeft gehad met ir Verwey, voorzitter van de commissie voor werk verruiming. De ter bestudeering van dit vraag stuk uit den raad samengestelde commissie, zal haar taak voortzetten. Verschenen is het jaarverslag van het gezins toeslagfonds voor de Nederlandsche sigaren industrie over 1938. Van dit gezinstoeslagfonds, dat den vorm heeft van een stichting, treedt sinds 1 Januari 1938 de bedrijfsraad voor de sigarenindustrie als be stuur op. De toeslag bedroeg zeventig cent per recht hebbend kind per week. Men heeft recht °P toeslag vanaf het vierde kind Beneden de 14 jaar. De totale toeslag beliep over het vorig jaar f 71.443,29, een stijging met rond 3 pCt. tegen over het vorig jaar. De totale premie beliep f 77.319,33. Dit bedrag vertoont tegenover 1937 een stijging van circa 9 pCt. Er waren bij het gezinstoeslagfonds aangeslo ten 56 ondernemingen. In het verslag worden verder mededeelingen gedaan omtrent den inhoud van de nieuwe sta tuten en reglementen en over hetgeen in de vergaderingen van de commissie van uitvoering in het verslagjaar is behandeld. Het aantal arbeiders, dat uit het fonds trok, bedroeg het vorig jaar 921, terwijl gemiddeld per week over 2132 kinderen toeslag werd ver strekt. Nu het wetsontwerp van minister Romme in zake den wettelijken kinderbijslag in de Twee de Kamer "is aangenomen, bereidt de bedrijfs raad, die het bestuur van het gezinstoeslagfonds vormt, zich reeds voor op de uitvoering van zijn toekomstige wettelijke taak: immers na aan name in de Eerste Kamer zullen alle sigaren fabrieken in Nederland verplicht zfjn, zich bij het gezinstoeslagfonds aan te sluiten. Naar wij vernemen, is de voorbereiding van liet op te richten St. Willibrordmonument, dat liet bestuur van den Ned. Katholiekendag het Gemeentebestuur van Utrecht heeft aangebo den, zoover gevorderd, dat een beoordeelings- cotnmissie is samengesteld en een uitnoodiging Is uitgegaan naar de beeldhouwersleden in de Groep Beeldende Kunst der Algemeene Katho lieke Kunstenaarsvereeniging. De commissie van beoordeeling wordt ge vormd door de heeren: Jan Eloy Brom, edel- t»hid en conservator der Aartsbisschoppelijke ^tusea te Utrecht; Joan Collette, sierkunste naar; W. Nolet, pastoor, secretaris van den Ne- deriandschen Katholiekendag; dr. W. C. Schuij- lenburg, directeur van het Centraal Museum te Utrecht; ir Alph. Siebers, architect. De bedoeling van het bestuur van den Ned. katholiekendag was, de stad Utrecht een mo nument aan te bieden, geschikt, om de herin nering aan den eersten bisschop dier stad lavend te houden. Daarbij had het bestuur niet zoozeer gedacht nan een standbeeld in engeren zin, maar aau ®eh monument, waarin de figuur van St. Willi- rord het voornaamste en domineerende deel 2al worden. De kunstenaar is geheel vrij in de ^ijze van voorstelling. Hij moet er echter reke ning mee houden, dat niet een kerkelijk beeld ^ordt gevraagd, maar een beeld aan een open bar plein, waar ook met de omliggende ge euwen moet worden gerekend. De gemeente Utrecht heeft voor het monu ment het plantsoentje afgestaan, dat gelegen 1® voor St. Joan de Deo op de Mariaplaats. Aan de Katholieke Kunstenaarsvereeniging 1® Uitvoerig medegedeeld, welke de voorwaarden van inzending zijn, wat moet worden ingezon- ^eh, regeling van honoraria, auteursrechten ®hz. De ontwerpen worden ingewacht tusschen 8 Augustus en 2 September 1939 aan het Mu- ^Um voor Nieuwe Religieuze Kunst, Lange kieuwstraat 38, Utrecht. De Peoordeelings- !?0«imissie zal haar oordeel uiterlijk 30 Sept. l»3a geven. Onder commando van den commodore van de stoomvaartmaatschappij „Nederland" kapitein B. A. Potjer, is het nieuwste mail schip van deze maatschappij de „Oranje" vanmorgen om tien uur voor een driedaag- schen technischen proeftocht naar de Noord zee vertrokken. Langzaam en statig voer het machtige 20.000 ton metende bouwwerk van Nederlandsche scheepsbouwindustrie, geëscorteerd door een aantal sleepbooten, over het IJ. Aan beide oevers staarden duizenden Amsterdammers „hun" schip na, het in gedachten een goede reis wen- schend, niet alleen voor dezen proeftocht, doch ook voor de vele reizen, welke 't na den eersten overtocht naar Inöië, welke op 6 September a.s zal aanvangen, zal maken. „Hun" schip: want de „Oranje" was reeds van het oogenblik- af, dat de bouw werd aange kondigd, de trots van Amsterdam. Kwam de opdracht van de Stoomvaartmaatschappij „Ne derland" aan de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam tot den bouw van het vlaggeschip dezer nationale scneepvaartlijn in April 1937 niet in een periode van groote werkloosheid, waardoor aan duizenden geduren de eenige jaren werk en brood werd verzekerd? In het begin van Juli van datzelfde jaar werd de kiel gelegd en sindsdien concentreerde de grootste belangstelling voor den scheepsbouw hoe veel andere schepen er gedurende de afgeloopen twee jaren ook in Amsterdam wer den gebouwd zich op de „Oranje". Een van de groote gebeurtehissen tijdens de feestweek ter gelegenheid van het veertigjarig regeeringsjubileum van H.M. de Koningin in September 1938 was de tewaterlating van de „Oranje" door onze landsvrouwe. Het vertrek van een nieuw schip naar zee is altijd een feestelijke gebeurtenis. Dit geldt zeker voor de „Oranje". Toch zal op dezen oefen tocht met weemoed de nagedachtenis geëerd worden van ir. H. N. Prins, den ontwerper en bouwer van dit schip, die korten tijd geleden is verscheiden en het grootsche moment van het eerste vertrek van zijn schepping niet heeft mogen beleven Het nieuwe vlaggeschip van de stoomvaart maatschappij „Nederland", welks bouw eenige jaren voorbereiding en studie heeft gekost de uiteindelijke afmetingen en de indeeling van het schip zijn gegroeid uit meer dan vijftien ontwerpen heeft een lengte tot de lastlijn van 605 voet en 8 duim, een breedte van 83 voet 6 duim en een holte tot het promenadedek van 6a voet en 8 duini. Het aantal slaapplaatsen voor passagiers eer ste, tweede en derde klasse bedraagt 665 en vierde klasse nog 52, terwijl de laadruimte een inhoud heeft van ongeveer 280.000 kubieker voet Vergeleken bij de tot nu toe voor den dienst op Indië gebouwde mailbooten ligt het grootste verschil in de snelheid. De „Johan van Oldenbarnevelt" en de „Marnix van St. Aldegonde", die den zeeweg naar Batavia afleggen met een gemiddelde snelheid van 16% mijl per uur, varen over het traject van Genua naar Tandjong Priok 20 a 21 dagen De „Oranje" welks gemiddelde snelheid be rekend is op 21 mijlen, zal er slechts zestien dagen voor noodig hebben. Deze grootere snelheid is na heel veel proefnemingen be reikt. Reeds in 1933 is begonnen met het sleepen van een serie studiemodellen in het Neder- landsch Scheepsbouwkundig Proefstation te Wageningen. Meer dan 1200 vaarten in he* scheepsbassin werden gemaakt, voordat de scheepsvorm onder water werd vastgesteld, er ontelbare proeven werden ook genomen, voor dat de wijze van voortstuwing werd vastgesteld De proeven met drie schroeven met opstelling: van drie groote, direct gekoppelde motoren waarvan de bouw werd opgedragen aan de machinefabriek van Gebr. Sulzer te Winterhur leverden de beste resultaten op. Boven de waterlijn wijkt de „Oranje" in vorm ook van de meeste andere koopvaardijschepen af. Het schip heeft, zooals vele oorlogsschepen, een sterke dwarsscheepsche insnoering en kan daardoor gemakkelijk van andere schepen on derscheiden worden. De bedoeling van deze in snoering was, om, met behoud van de nood zakelijke breedte op de lastlijn, in het boven- schip gewicht te sparen en het dekpantser te verkleinen. Bovendien is hierdoor een goede hutindeeling, zoowel uit commercieel oogpunt als ten gerieve van de passagiers, verkregen. Elk der drie hoofdmotoren van het schip ontwikkelt 12.500 P.K. bij 145 omwentelingen per minuut. In de electrische centrale aan boord bevinden zich vijf dynamo's, gebouwd door „Electro" te Slikkerveer, welke een totale capa citeit van 6000 K.W. hebben. Primair wordt alleen gelijkstroom van 220 volt opgewekt, welke door drie omvormers in draaistroom van 220/127 volt en wisselstroom van 220 volt kan worden veranderd. De modernste technische installaties zijn op de „Oranje" aanwezig, zoowel voor de voortstu wing en navigatie en alles wat hiermede ver band houdt, als voor de inrichting van salons en verblijven van passagiers en bemanning. Motoren, hulpmotoren en technische Instal laties zijn alle reeds op de werf en gedurende de laatste weken tijdens het afwerken van het schip in het dok beproefd. De groote proeven zullen gedurende de eerstvolgende dagen tijdens den tocht op de Noordzee worden genomen. Ruim vijfhonderd genoodigden hebben gevolg gegeven aan de uitnoodiging van de directie van de Stoomvaartmaatschappij „Nederland' om als eerste passagiers dezen proeftocht mede te maken. Tot de genoodigden behooren directeuren van vele scheepvaartmaatschappijen en van onder nemingen, die met de scheepvaart verband hou den, hoogleeraren van de Technische Hooge- school te Delft en verder directeuren en ver tegenwoordigers van Indische handelsonderne mingen, verscheidene ambtenaren van het de partement van Koloniën, studenten van (Je tech nische hoogeschool te Delft, directeuren en ver tegenwoordigers van ondernemingen, die op een of andere wijze hebben medegewerkt aan den bouw van de „Oranje", ingenieurs, inspecteurs, teekenaars, opzichters, bazen, monteurs, afdee- lingschefs, agenten en arbeiders van de Neder landsche Scheepsbouwmaatschappij en de Stoomvaartmaatschappij „Nederland", ambtena ren van het stoomwezen, vertegenwoordigers der klassificatie-bureaux en vele anderen. Van de directie van de Nederlandsche Scheepsbouwmaatschappij, waar het nieuwe mailschip werd gebouwd, bevinden zich aan boord de heeren D. Goedkoop Dzn., P. Goedkoop Dzn. en de commissaris, de heer H. Goedkoop. Als leden van de directie van de Stoomvaart maatschappij „Nederland" nemen aan den tedh- nischen proeftocht deel de heeren P. de Boer, A. F. Bronsing, mr. D. A. Delprat en J. F. van Hengel, terwijl verder ook aan boord zijn de heeren P. E. Tegelberg, president-commissaris, M. C. Koning en P. van Leeuwen Boomkamp, commissarisssen van deze maatschappij. De „Oranje" is heden voor een proefvaart naar zee vertrokken,. Intérieur van de eetzaal 1ste klas De R.K. Apothekers-Assistentenbond St. Lu cas hield Zondag een algemeene ledenvergade ring te Utrecht. Voor deze vergadering werd een H. Mis op gedragen in een kapel van de Zusters Augusti- nessen. Deze H. Mis werd 'opgedragen door den bondsadviseur dr. A. Olierook, waarbij hoofdbe stuur en afgevaardigden tegenwoordig waren. Te circa twaalf uur opende de voorzitster, mej. Rutten de bijeenkomst en heette in het bijzonder welkom dr. Olierook en den heer H. J. Kuiper, vertegenwoordiger van het R. K. Werklieden Verbond en verder de hoofdbe stuursleden, afgevaardigden en belangstellen de leden, die vanuit verschillende plaatsen daarvoor waren overgekomen. In haar openingswoord besprak zij de tijds omstandigheden, die ook voor de apothekers assistenten vele moeilijkheden opleveren. Zij sprak de hoop uit, dat de oudere assistenten mede zouden helpen bij de verschillende acties en ook om de jongeren georganiseerd te krij gen in den bond. Veelal haperde het aan het Amilda-crême, die tevens zoo goed is voor de huid, is verkrij gbaar in deze twee begeerde teinten. Mat of Bruin. Doos 50 en 25 ct. Sir William Seeds krijgt, naar de prime minis ter gisteren in het Lagerhuis mededeelde, bin nenkort een nieuwe instructie; de derde. Moskou kent geen tranen, en voor den benarden toestand, waarin zijn bondgenooten-in-spe ver- keeren, blijft het ongevoelig; de Russen eischen het volle pond. hun hart vervuld van wraakge voelens over de achteruitzetting, die zij vorig jaar van de Engelschen moesten ondervinden. De eindelooze besprekingen, die vooralsnog geen uitzicht schijnen te bieden op een spoedige overeenkomst, wekken den lachlust te Berlijn, en méér dan dat. In het Britsche Lagerhuis werd opgemerkt, dat het traineeren der besprekingen het gevaar opleverde, dat Berlijn een superiori teitsgevoel krijgt, dat de kansen op een nieuwe agressiedaad vergroot; Chamberlain moest daarop antwoorden, dat zulks inderdaad het geval kon zijn, en dat hij hoopte, dat de leiders van de Sovjet-Unie dit zouden inzien» Te Moskou zal men wel niet zoozeer van alle inzicht verstoken zijn, dat men er dit gevaar over het hoofd ziet; doch het gevaar is grooter voor de Westelijke mogendheden dan voor het rondom beschermde Rusland. Behalve met Frankrijk hebben de Sovjets geen enkel ver drag van bijstand; en zelfs dit verdrag Wordt te Moskou thans evenzeer van twijfelachtig', waarde geacht als dat vorig jaar te Parijs he* geval was. Leer om leer. Hebben de Sovjets met deze besprekingen wel zuivere bedoelingen voor zoover men al thans bij deze lieden van „zuivere bedoelingen' spreken kan? Er is in den loop van het slepênd overleg verschillende malen aan getwijfeld; aan de as-zijde, omdat de wensch vader der gedach te was, maar ook van ernstige zijde in Frank rijk en Engeland. Het bericht, dat Berlijn voor nemens was een delegatie naar Moskou te zen den met het aanbod van een enorm goederen- crediet werd gelanceerd door het Engelsch: persbureau Reuter lag hier de bedoeling voor een mogelijke Duitsch—Russische overeen komst door de publieke opinie te voorkomen, of wilde het Foreign Office druk uitoefenen op de Britsche regeering, om den Russen zoover als maar mogelijk is, hun zin te geven? Het antwoord op die vraag moet men schuldig blij ven: zooals er zoovele onbeantwoorde vragen rijzen door gebeurtenissen, die achter de scher men voorvallen. Zeker schijnt, dat Berlijn ern stige plannen inzake een aanbod aan Rusland koestert en dat Rusland niet ongunstig staat tegenover die plannen. Alléén: zullen zij ten uitvoer gelegd komen vóór of na een overeen komst met Londen? Over dit laatste maakt het Foreign Office zich ernstig bezorgd, en de rucht baarheid, aan deze zaak gegeven, dwingt de Britsche regeering via de publieke opinie ertoe, Moskou terwille te zijn. De „Jour" meent te weten, dat Seeds en Strang, de beide Britsche onderhandelaars te Moskou, reeds vergaande concessies aan het Russische standpunt gedaan hebben: een be lofte van automatischen bijstand betreffende de Baltische staten en zelfs de uitdrukkelijke vermelding hiervan in het te onderteekenen protocol. Wat kan Rusland nog meer wenschen? Rusland w'enscht bovenal weer invloed uit te kunnen oefenen op de Europeesche politiek, en wel zoo groot mogelijken invloed. Daarover on derhandelt men te Moskou, onder het mom van besprekingen over andere kwesties. Daarom ook blijft de vaste hoop op een definitieve over eenkomst bestaan: Moskou weet, dat een mis lukking zijn laatste restje politieken en zelfs „moreelen" invloed in Europa teniet zou doen. Of verwacht Moskou succes van een verdrag met den anti-kominternbond? Intusschen, de tijd dringt. De Kérillis zei het beknopt in de Epoque: „Laat men zoo spoedig mogelijk tot een beslissing komen te Moskou zooals te Ankara. En men vergete Polen niet: de rede van Goebbels laat niet de minste illusie bestaan over hetgeen tegen dit land wordt voor bereid." inzicht, dat men door' organiseeren tot goede resultaten kan komen. Het punt: herziening van de contributie-in ning, had een geanimeerde gedachtenwisseling tot gevolg. Aangezien het bindend besluit aan geeft een aanvangssalaris van f 60 per maand, zou hiermede feitelijk rekening moeten wor den gehouden. Daar echter vele jonge assisten ten beginnen met halve dagen te arbeiden en daarnaar een evenredig salaris ontvangen, werd besloten tot een progressieve inning, te beginnen met f 3.— per jaar tot een maximum van f 10.per jaar. Dr. Olierook hield hierna een rede over ge meenschapszin. Het Paulinische woord „draagt elkanders lasten", moet meer ingang vinden, omdat wij niet altijd alleen aan onszelf moe ten denken, doch ook de belangen van anderen voor oogen moeten houden. Het vraagt wel eens offers, doch het doel is dit zeker waard. De voorzitster dankte den bondsadviseur voor zijn betoog. Een steunfonds, waarvoor een hoofdbestuur der een reglement had samengesteld, werd hierna behandeld en ter bestudeering in han den van het hoofdbestuur gesteld. Ten slotte werd nog een voorstel aangeno men voor een actie, om ook een vacantierege- ling in het bindend besluit te doen opnemen van minstens 14 dagen. Daarna volgde sluiting. Het secretariaat is gebleven: Utrecht, Noord- zeestraat 13. De leden van het Kabinet en hunne dames hebben zich, met oud-minister De Wilde, Maan dagavond vereenigd aan een diner, dat aan dr. Colijn ter gelegenheid van zijn zeventigsten ver jaardag door zijn ambtgenooten werd aangebo den. Het diner werd gehouden in het Palace-hotel op Scheveningen en droeg een geheel intiem ka rakter. Dr. Colijn ontving ten geschenke een tegel tableau, uitgevoerd in Delftsch blauw door De Porseleyne Fles, voorstellende het Binnenhof en daar omheen de ingangen van de acht departe menten, welke dr. Colijn vast of ad interim heeft beheerd. De randversiering bestaat uit egelantieren, terwijl boven het Binnenhof het Nederlandsche wapen en inschrift met datum zijn aangebracht. Voor de rechtbank te Almeloo stond heden terecht de fabrieksarbeider W. W. te Overdin- kel, thans gedetineerd, die op 21 Januari j.l. te Losser Geertje Bergsma opzettelijk met een mes heeft gestoken tengevolge waarvan zij is over leden en haar echtgenoot J. de Boer aan den linkerbovenarm heeft verwond, waardoor deze veel bloed heeft verloren. Na uitvoerige behandeling eischte de officier vier jaar gevangenisstraf met aftrek van pre ventief en ter beschikkingstelling van de regee ring. Toen de Texelsche boot, die Maandagmorgen uit Den Helder vertrok, een poosje op zee was, voelde een der passagiers, de heer K. Halsema wonende in Eierland, die zoo juist uit het hospitaal ontslagen was, zich onwel worden. De hulp van een toevallig aan boord zijnde vrou welijke arts mocht niet meer baten, zoodat de heer H. aan boord is overleden. De boot keerde daarop naar Den Helder terug, waar de droeve last werd ontscheept. De overledene was on geveer veertig jaar oud. Met ruim een uur vertraging arriveerde de boot in de haven van Oudeschild. De besteller bij de P.T.T., J. H. B. te Ber- gentheim had voor de rechtbank te Almelo zes maanden hooren eischen, omdat hij zich een bedrag van 50 had toegeëigend, toebehoorend. aan het Staatsbedrijf der P.T.T. welk bedrag hij te veel van de kantoor houdster had ontvangen. Het vonnis luidde één maand gevangenisstraf Bij beschikking van den minister van De fensie is de luitenant ter zee der le klasse G. IJ. C. Fraser den 26 Juni 1939 geplaatst aar. boord van Hr. Ms. wachtschip te Vlissingen en is de luitenant ter zee der le klasse L. J. C Cordesius met een door den commandant der marine te Willemsoord te bepalen datum ge plaatst aan boord van Hr. Ms. „Tromp." Gelijktijdig komen berichten uit Londen en uit Den Haag melden, dat de posterijen in Engelanden in Nederland den telefoondienst voor een nog veel ruimer, gedeeltelijk ook meer automatisch, gebruik van den abonné beschik baar willen stellen. Men zou daardoor zoowel kosten als plaatsruimte (voor telefoon plus radio) willen besparen. Hier kennen wij reeds sedert jaren de telefonische (automatische) tijdmelding De gemeentelijke telefoondienst in Den Haag schijnt bovendien nu ook besloten, de weerberichtaan- vrage automatisch te doen beantwoorden. In „De Ingenieur" geeft ir. A. W Renaud reeds een uitvoerige beschrijving van de zgn. „magnetische geluidsfilm", d.w.z. de voor door gave van het weerbericht te bezigen appara tuur, welke op het net van den gemeentelijken telefoondienst van Den Haag eerst practisch zal geprobeerd worden, alvorens algemeen te kunnen worden. In Engeland gaat men met het gebruik van de telefoon héél wat verder. De minister der Posterijen hoopt daar tegen het einde van dit jaar gereed te zijn met een systeem van radio- distributie per telefoon, waardoor de abonné voor minder dan 'n shilling (45 ct.) per week aangesloten kan worden op de radio-distribu tiecentrale der Britsche posterijen. Het ont vangst-toestel moet natuurlijk apart betaald worden. De vele proefnemingen heeten zeer geslaagd. „Het experiment zal eerstens beproefd wor den voor Groot-Londen, Edinburgh, Birming ham en Manchester. U schakelt uw toestel in op dit nieuw systeem door op 'n knopje te drukken," verklaarde de minister. „Wilt u weten, hoe laat het is of welk weer we krijgen 'n druk op het knopje is voldoende. Om Droit- wich of het Nationale programma in te schake len 'n druk op een ander knopje; en als u dan nóg 'ns op dat knopje drukt, krijgt u den omroep van het Britsche rijk aan de telefoon. En dit alles voor weinig meer dan 'n stuiver per dag allemaal in één apparaatje gebouwd, dat géén plaats inneemt". De socialisten hadden intusschen de regeering geïnterpelleerd en ook critiek op het besluit uit geoefend. Daar vergunningen voor radiodistri butie in Engeland niet goedkoop zijn, en al die particuliere distributiebedrijven hun eigen dradennet hebben moeten aanleggen, vroeg de oppositie uitstel van tenminste 10 jaar. welk verzoek met 149 tegen 108 werd verworpen. Dezer dagen werd te Zwolle de jaarvergade ring gehouden van de landelijke groep provin ciale ambtenaren der Algemeene Roomsch- Katholieke Ambtenarenvereeniging. Van alle provinciale groepen waren afgevaardigden bij een ter bespreking van de algemeene belangen, het provinciaal personeel betreffende. De vergadering stond onder leiding van mr. J. P. Dietz, voorzitter der landelijke groep pro vinciale ambtenaren. Als bestuursleden werden herkozen de hee ren J. A. L. M. Knaapen en Th. Steman, ter wijl als nieuw gekozen bestuurslid de heer C. J. Matthijsen, voorzitter der gewestelijke groep Zeeland, zijn intrede deed. Na bespreking van de voorstellen en een ge animeerde rondvraag, hield de heer Knaapen een causerie over de stad Zwolle, haar ont staan, ontwikkeling en toekomst. Na de jaarvergadering is onder leiding van den heer Knaapen een tocht gemaakt door de stad Zwolle om enkele bezienswaardigheden in oogenschouw te nemen. Z. H. Exc. Mgr. N. Stam, Apostolisch Vicaris van Kisumu, tit. Bisschop van Cedië, zal Don derdag 29 Juni het feit herdenken, dat hij drie jaar geleden door Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers in Haarlems Kathedraal tot Bisschop werd gewijd. Gedurende den tijd, welken Mgr. toen in zijn vaderland doorbracht, heeft hij getracht, geld bij elkaar te bedelen om den nood van zijn vi cariaat te lenigen. Met een dankbaar hart voor den steun, welken hij van Neerlands katholieken mocht ondervinden, is hij naar Afrika terug gekeerd. Het bekeeringswerk heeft echter steeds grooteren omvang aangenomen, zoo zelfs, dat zijn vicariaat reeds lang uitbreiding van perso neel en materieel dringend vereischt. De Bisschop ziet echter onmogelijk kans dit te financieren, daar zijn geldmiddelen verre van toereikend zijn. De geldelijke nood, gepaard aan de ontzag lijke belangen, welke voor de toekomst van het katholicisme in Afrika op het spel staan, zijn de redenen, waarom wij bij uitzondering voldoen aan het verzoek dit berichtje te plaat sen, om daardoor hen, die Mgr. Stam's nood willen helpen lenigen, in de gelegenheid te stellen dit te doen door storting op postgiro nr. 285248 ten name van Mgr. N. Stam te Haarlem, of door overschrijving aan het Mis sie-Comité, den heer Jan van den Berg, Paul Krugerstraat 60, eveneens te Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9