Tokio is bereid met Londen te gaan onderhandelen Ramp van het Albert-kanaal door Senaat besproken I Geweldige brand teistert Londen u Daladier spreekt voor de Kamer Het nieuws van heden BASIS-VOORSTELLEN ZIJN INGEDIEND OPENINGSFEESTEN TE LUIK GAAN DOOR PROEVEN AAN BOORD VAN DE „ORANJE' DE BAROMETER I HEERKENS THIJSSEN Co VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 28 JUNI 1939 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 •- TEL 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27K ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD M£T OCHTEND- AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21859 Ondanks reserves te Londen zullen toch besprekingen worden geopend Onwaardig behandelen wordt gestaakt Chamberlain spreekt in het Lagerhuis Instructies aan Japansche soldaten Japansche oorlogsschefn voor Foetsjau Aangerichte schade is zeer aanzienlijk Acht gebouwen in de City worden een prooi van het laaiende vuur Brandweer in volle werkzaamheid Sedert twintig jaar is dt toestand niet zoo ernstig gedeest" Nieuwe kieswet Wordt aangenomen Ver. Staten verlagen koopprijs van zilver Senaat bespreekt het gebeurde De poenale sancties worden afgeschaft Besluit der Internationale Arbeidsconferentie Standbeeld van Lessing moet verdwijnen Het Weeri I ZEE- EN I BINNENVAARTVERZEKERINGEN Uitstekende stemming onder de talrijke genoodigden Butler spreekt over Britsche voorlichting ,Wij willen geen propaganda- fabriek" Italiaansche wenschen over het Suez-kanaal Ezio Bonardi maakt verlangens van Rome kenbaar Pogingen tot lichten van de Thetis Niets vergeten? Nieuwe instructies voor Strang Na het overlijden van graaf Costanzo Ciano NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: -Per lossen regel 30 clIngez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag één 65 ceni per regel BIJ contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „OmroeDers" zie de rubriek LONDEN, 27 Juni. (Reuter). Reu ter verneemt in doorgaans zeer goed ingelichte kringen dat de Japansche regeering twee voorstellen heeft in gediend als basis voor onderhande lingen met de Britsche regeering. Het eerste is, dat de concessie te Tientsin niet zal worden gebruikt voor anti-Japan- sche intrigues door de Chineezen. Het tweede is, dat de Tientsin-coneessie niet zal worden gebruikt als basis voor steunverleening aan de Chineesche valuta in Noord-Chïna in concurrentie met de valuta, die de Japanners trachten in te voeren. Men meent te weten, dat de Britsche re geering onmogelijk het tweede voorstel kan aanvaarden, doch dat niettemin algemeene onderhandelingen beginnen. Volgens een later bericht meent Reuter te we ten, dat naar er goede reden is om aan te nemen in de komende 24 uur te Londen en te Tokio een mededeeling zal worden gedaan be treffende het openen van onderhandelingen te Tokio inzake Tientsin. In antwoord op een vraag in het Engelsche Lagerhuis over het Verre Oosten heeft de mi nister-president gezegd, dat hü ten aanzien van Tientsin niets had toe te voegen aan zijn ver klaring van gisteren. Hij hoopt evenwel binnen kort een nieuwe verklaring te kunnen afleggen Uit de berichten, welke van den bevelhebber van Hongkong zijn ontvangen, blijkt, dat de Japansche marine-autoriteiten het voornemen te kennen hebben gegeven de havens Foetsjau en Wentsjau te bezetten. Nadere bijzonderheden dienaangaande worden nog afgewacht. Naar Reuter uit Tientsin bericht, heeft de bevelhebber van het Japansche garnizoen al daar, generaal Homma, Dinsdag den Japanscher soldaten, die de posten rond de Britsche neder zetting bezet hebben, opdracht gegeven zich onthouden van het „onwaardig behandelen" va: vreemdelingen. Tot de vertegenwoordigers va de pers zeide generaal Homma later: „Ik he mijn manschappen opdracht gegeven voorzicl tiger te zijn in hun methode." Hij voegde hie aan toe, dat nooit opdracht is gegeven c1 vreemdelingen bij het onderzoek uit te kleed!- Ook heeft hij geen rapporten ontvangen, dit zou zijn geschied. Generaal Homma zeide ten slotte, dat c blokkade zal voortduren tot Engeland zij houding ten aanzien van de gebeurteniss! in het Verre Oosten zal hebben gewijzig. Zelfs Britsche represailles zullen Japan nt van de wijs brengen. Volgens een Reuter-bericht uit Tsjoenging zijn achttien Japansche oorlogsschepen, \»ar- onder kruisers, torpedojagers en transport.'he- pen, ter hoogte van Foetsjau geconcentiérd. Aangezien te Foetsjau sedert eenigen tijc'een aanval wordt verwacht, zijn alle regeerinsbu- reaux reeds meer naar het binnenland verpiatst. Hier is nog geen bevestiging ontvangen tt de Japanners Tsjautsjau hebben bezet, doch el is bekend dat twee Japansche colonnes dafheen oprukken. De Londenaars hebben hartelijk gelachen, toen een jongetje, dat eenige teenen mandjes droeg, bij het passeeren van een af deeling der Horse Guards, plotseling een invaZ kreeg, een mandje op zijn hoofd zette en, aldus getooid, voor den troep uit marcheerde BRUSSEL, 27 Juni (Belga). Op het Bel gische ministerie van Openbare Werken veronderstelt men, dat de oorzaak van het doorbreken der dijken van het Albert- kanaal ligt in den aard van het terrein ter plaatse. Dit is zanderig en zeer mul. Boven dien werd op de plaats, waar de dijken zijn gebroken, het kanaal gesneden door een beek. Verder werd medegedeeld, dat alles in het LONDEN, 27 Juni. (A. N. P.) Alle beschikbare brandweermateriaal van de Londensche County Council is hedenavond uitgerukt tot bestrij ding van een geweldigen brand, die in het hart van de City was uitgebro ken in een uit vijf verdiepingen be staand warenhuis op den hoek van de Barbican en de New Zealand Avenue, op een steenworp afstand van het Metrostation van Aldersgate. Geweldige watermassa's werden in het vuur geslingerd, dat reeds spoe dig acht groote pakhuizen had aan getast, waarvan er vier al spoedig uitgebrand waren. In korten tijd stond het water een voet hoog in de Aidersgatestreet. Groote vlammen sloegen van gebouw naar gebouw over, terwijl een zware rookmassa tot hoog boven de City opsteeg. Het postkantoor in Barbican zelfs werd bedreigd door het voortvretende vuur. Tot negen uur hedenavond was niet bekend of ook menschenlevens verloren zijn gegaan. Toen het vuur uitbrak bevonden zich ongeveer 100 mannen en vrou wen in de verschillende gebouwen. Velen slaagden er in over de daken te vluchten. Men vreest dat deze geweldige brand een Schade zal aanrichten, die tot een millioen pond stelling zal stijgen. Een honderdtal brandspui ten van allerlei soort met in het geheel 400 brandweerlieden waren ter bestrijding van de Vuurzee naar de brandende gebouwen gediri geerd, het grootste aantal, dat ooit in Londen Voor de bestrijding van één brand gebruikt is. Voorts zijn brandweren buiten de County Coun cil gewaarschuwd zich gereed te houden, wan neer het ncodig mocht zijn elders in het dis trict een brand te blusschen, aangezien de brandweer van de County Council alle materiaal 'n dienst gesteld had van den strijd tegen dezen brand. Te Galatz (Roemenië) is het eiste in Roemenië gebouwde oorlogsschip, een mij- ne-legger, te water gelaten PARIJS, 27 Juni. (Havas). Vanmiddag heeft de Kamer het ontwerp tot hervorming van de kieswet aangenomen pet 339 stem men tegen 234. Zooals men Welt is dit ont werp, dat de invoering van eih evenredige vertegenwoordiging beoogt, vepeheidene we ken besproken. De Kamer h<eft een groot aantal wijzigingen aangebracht. Hierna besteeg de minister-president het spreekgestoelte en zeide o.m. dl' sedert twintig jaar de toestand niet zoo ernsti.' geweest is. Aan de Fransche grenzen staan fl(ie millioen man onder de wapenen, zonder te fekenen de para militaire organisaties en in het binnenland in de fabrieken werkt men met koorPachtige haast en ontvangt men berichten over groote troepen concentraties. Daladier verklaarde verder <iat aan de- grenzen van Frankrijk een propaganda wordt gevoerd, welke nu eens spreekt over ra^enoorlog en gods dienstoorlog, dan weer met oude verwijten de Fransch-Britsche solidariteit, Zonder welke geen vrede verzekerd is, tracht te breken. De regee ring moet eerst de landsverdediging versterken. Hiervoor zijn milliarden en itogmaals milliarden noodig. Hoe zwaar deze last °ok is, het land wil dezen liever dragen dan buigen voor de bedreiging van geweld. Daladier herinnerde vervolgens er aan dat hü niet heeft gemobiliseerd, doch ter beschikking heeft geroepen. Dank zij de Fransche grenswacht is de vrede bewaard. Verder zou het onzinnig en zelfs misdadig zün geweest de intrigue, waarover werd gesproken, te laten voortwoekeren. Frankrijk is een edel moedig land, doch uit naam van de individueele vrijheid mag de regeering niet ontwapend wor den. Twee decreten hebben paal en perk ge steld aan de genoemde intrigue. Bij huiszoekin gen werden de draden hiervan gevonden en bleek dat men Frankrijk poogde te vangen in een net van listen en spionnage. Frankrijk is bereid tot eerlijke samenwerking met alle volken, indien deze ook willen werkeu in een wereld van vrede en niet willen vernielen. Frankrijk is ook vastbesloten zich met alle kracht te verzetten tegen iedere poging tot overheer- sching. (Luid applaus)Het weet dat deze pogin gen zich eens tegen de bewerkers daarvan zullen keeren. Frankrijk zal waken en de voornaamste zorg van de regeering is de versterking van de landsverdediging. Ten aanzien van de wüziging van de kieswet zal de normale procedure gevolgd worden. De amnestie zal bü decreet worden geregeld omdat dit vraagstuk verbonden is aan de landsverde diging, aangezien het een bijdrage is tot de een heid van Frankrijk. Wat betreft de pensioenen voor oude arbeiders, dit probleem houdt de re geering nog bezig. Daladier's woorden wekten luiden bijval. Hierna las de premier een besluit voor, waarbij de zitting van het parlement voor gesloten werd verklaard. Na stemming werd dit goed gekeurd. Ook voor den Senaat is heden de vacantie begonnen. WASHINGTON, 27 Juni. (Reuter). Het mi nisterie van Financiën heeft den aankoop- prys van buitenlandsch zilver verlaagd van 43 tot 40 dollarcent. werk zal worden gesteld om de dijken te her stellen, op dusdanige wijze, dat de inwijding van het kanaal op den vastgestelden datum en met het vastgestelde ceremonieel zal kunnen ge schieden. Het herstelwerk is evenwel zeer om vangrijk. Niet alleen moeten de doorbraken wor den gedicht, doch ook moet de rechteroever, welke doorweekt is en door de golven over een lengte van twee kilometer is meegesleurd, her steld worden. Men hoopt toch op tijd klaar te zullen komen. De feesten, welke te Luik gehouden zouden worden, zullen dus doorgaan en niets zal den optocht van schepen, welke het kanaal van Luik naar Antwerpen zouden afzakken, tegenhouden. De genie te Hasselt is druk bezig met het ver- hoogen van de voorlocpige brug, welke over het kanaal werd geslagen op de plaats, waar in 1938 de brug is ingestort In den Belgischen Senaat hebben drie leden verzocht vragen te mogen stellen over de door braak. Na de opening van de vergadering gaf de mi nister van Openbare Werken Van der Poorten een uiteenzetting van het gebeurde. De minister achtte het onvoorzichtig reeds nu den omvang van de schade vast te stellen. Hü verklaarde verder den dood van den ingenieur te betreuren Een onderzoek is ingesteld om de oorzaak vast te stellen en men moet het resultaat hiervan afwachten. Ook is het wenschelijk, dat men niet de politiek mengt in deze betreurenswaar dige zaak, waar de politiek niets mee te maken heeft. Verder moet men niet uit het oog ver liezen, dat in alle landen, waar men een derge lijk groot werk onderneemt, men geen ernstige ongelukken heeft kunnen voorkomen. De voorzitter van den Senaat verklaarde ver volgens van oordeel te zijn, dat de leden, die den minister vragen wenschen te stellen, zeli ook van oordeel zullen zijn, dat zij het resul taat van het onderzoek moeten afwachten, zoo dat de minister hen zal kunnen antwoorden. Vervolgens werd met zitten en opstaan het voorstel om de zaak met spoed te behandelen verworpen. Belga meldt uit Hasselt: Dinsdag stond het vak van het Albertkanaal tusschen de sluizen van Hasselt en Diepenbeek, waar gisteren de dük is bezweken, vrijwel droog. Het water, dat de weiden overstroomd had, is door de Demer weggeloopen. De Belgische minister van Openbare Werken, Van der Poorten, is op de plaats van de dijk breuk aangekomen. Ook de staf van de genie troepen is aanwezig. In tegenstelling tot zekere geruchten wordt verklaard, dat buiten ir. Cogan geen menschen om het leven zijn gekomen. De schade aan het kanaal is tot het vak in kwestie beperkt ge bleven. GENÈVE, 27 Juni. (A. N. P.) De Internatio nale Arbeidsconferentie heeft in de eindstem ming de conventie tot progressieve en zoo spoe dig mogelijke afschaffing der poenale sancties aangenomen. Hierbü werden 95 stemmen vóór en 22 tegen uitgebracht. Tien stemgerechtigden onthielden zich van het uilbrengen van hun stem. De meeste vertegenwoordigers van werkgevers en de Australische regeering stemden tegen. Prof. P. J. M. Aalberse en mej. mr. G. J Stemberg, vertegenwoordigers van de Neder- landsche regeering, alsmede de heer E. Kupers. vertegenwoordiger van het N. V. V., stemden vóór. Mr. B. C. Slotemaker, vertegenwoordiger der Nederlandsche werkgevers, stemde tegen. WEENEN, 27 Juni. (Havas). Het op den Judenplatz te Weenen staande standbeeld van Lessing is op last van de autoriteiten „om ideologische redenen" verwijderd. Men zal zich herinneren, dat de arische af komst van den dichter dikwüls in twüfel is getrokken. Ook verwüt men Lessing, de schrij ver te zün geweest yan „Nathan de Wüze". VOOR HET GEHEELE LAND: Gedeeltelijk bewolkt, droog weer, warmer. S Meest matige wind uit Zuidelijke richtin- j= gen. ASSURANTIEBEZORGERS 1 DAMRAK 60 AMSTERDAM Telef. 45014 45016 Hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii>~ 'D Een draadloos telegram van boord van de „Oranje" meldt: De eerste dag van den teehnischen proef tocht van 't nieuwe mailschip der Stoom vaart Mij. „Nederland", de „Oranje", werd begunstigd door prachtig weer. De stem ming onder de genoodigden, die met veel belangstelling de onderscheidene techni sche proeven, welke met de „Oranje" wer den genomen, volgden, was zeer goed. Deze technische proeven betreffen in de eerste plaats de ankerproeven, waarbij de bei de ankers om beurten worden gevierd en dan gelüktijdig worden ingehaald. Daarop volgden de stuurproeven; het achtereenvolgens volle kracht vooruit en volle kracht achteruit slaan en vervolgens de stuurproeven in een cirkei, gevolgd door de handstuurproeven. Na deze proeven volgden die met de moto ren, die tijdens deze eerste reis van het schip op zee onder voortdurende zeer strenge con trole van de vertegenwoordigers der scheep vaartinspectie en der klassificatiebureaux staan. De belangrijkste proef betreft het meten van de hoeveelheid lucht, welke verbruikt wordt voor het aanzetten van de motoren. Hiervoor wordt direct na elkaar twaalf maal vooruit en twaalf maal achteruit gevaren zonder dat de luchtdruk, welke voor het aanzetten der mo toren noodig is en welke 25 k.g. per cjn2 moet bedragen, door het prodüceeren van nieuwe lucht versterkt wordt. Dinsdagavond te zes uur bevond de „Oranje", welke in noordelijke richting vaart, zich op 53 graden 33 minuten noorderbreedte. LONDEN, 27 Juni. (Havas). Op den tweeden dag van het congres der „Empire Press Union" heeft minister Butler een rede gehouden, waar in hij sprak over de rol van het departement voor publiciteit in het buitenland van het Fo reign Office, waartoe onlangs is besloten. Butler zeide „Wij willen geen propaganda-fabriek. De uit drukking „fabriek" geeft den indruk, dat men iets bouwt. Wij geven de voorkeur aan een ate lier, waar onze denkbeelden getrouw worden weergegeven. Zelfs als wij het wilden, zouden wij geen propaganda kunnen maken, welke sterk ge kleurd is. Het is niet noodig te zeggen, dat wü dit niet verlangen." Vervolgens behandelde Butler de buitenland- sche politiek van de regeering. Deze is gericht op den vrede. Het Volkenbondssysteem heeft, naar Butler in herinnering bracht, vele moge lijkheden tot vreedzame wijziging van verdragen, welke nooit in toepassing zijn gebracht. Op het oogenblik is Engeland ook niet tegen wüziging van verdragen, doch het verzet zich tegen wü ziging met geweld. Het verlangen naar vrede moet niet beschouwd worden als een verlangen naar vrede tot eiken prys. Engeland verlangt orde in de geheele wereld. ROME, 27 Juni. (Havas) De vice-voorzitter van het Italiaansche Instituut tot Industrieele Hervorming, Ezio Bonardi, heeft 16 dezer een schrüven gezonden aan den voorzitter van de Suez-kanaal-maatschappij, waarin hü zegt dat het waagstuk van het kanaal op politiek plan moet worden opgelost en niet op het plan van particuliere belangen. Italië zou tevreden zün gesteld door twee of drie zetels in den Raaö van Beheer en een verlaging van de tarieven met 75 procent, zou in Italië als „voldoende" worden beschouwd. LONDEN, 27 Juni. (Havas). Morgen zal het 3300 ton metende schip „Zelo" uit Birkenhead vertrekken naar de plaats waar de „Thetis" is gezonken en indien het weer goedis, zal een begin worden gemaakt met het lichten van het gezonken vaartuig. Daladier spreekt in de Fransche Kamer over de politiek der regeering. Het ontwerp voor de nieuwe kieswet wordt door de Fransche Kamer aan vaard. De Japansche regeering dient voorstellen in als basis voor onderhandelen met Londen- De Belgische Senaat bespreekt de ramp aan het Albert-kanaal. Een groote brand teistert de Londensche City. In de Tweede Kamer heeft minister Goseling zij'n beleid in zake Oss verde digd. De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp tot deelneming in preferent kapitaal der Hoogovens aangenomen. Wetsontwerp ingediend tot verhooging van de begrooting van Defensie. Antwoord op vragen van Kamerlid be treffende het ongeval met mosterdgas aan de Hembrug. New-Yorksche beurs: stemming vaster; slot op het hoogste punt O Bij het verlaten van vele winkels en magazijnen vraagt een geëmailleerd plaatje u aan de uitgang$deurHebt u niets vergeten?" Het is lastig zoo wel voor den winkelier als voor u, wanneer u uw eigendommen bij hem achterlaat. Hoe vergeetachtig zijn de mensehen! De rubriek „verloren voor werpen" in de couranten en de afdee- ling daarvoor bij politie, spoorwegen, tramenz. zijn de sprekendste stomme getuigen daarvan. De huisvrouw vraagt zich ook steeds af bij het aj- doen van boodschappen: „heb ik. niets vergeten?" We beantwoorden talrijke brieven, hebben zaken te regelen, ge sprekken te voeren, conferenties bij te wonen! Heb ik niets vergeten?" We schrijven alles zorgzaam op in een agenda en bemerken soms te laat dat we toch het voornaamste vergeten hebben. Zoo gaat het in het gewone dagelijlcsch leven, zoo gaat het ook in ons meer geestelijk bestaan. We den ken aan alles, we doen. alles af maar vergeten het gewichtigste. De toren spits der kerk schrijft de vraag in de lucht: „hebt u niets vergeten?' LONDEN, 27 Juni. (Reuter). De diplomatieke medewerker van Reuter verneemt dat de nieuwe instructies voor Seeds en Strang ten aanzien van de Britsche voorstellen betreffende een anti agressiepact hedenavond naar Moskou worden verzonden. Verwacht wordt dat zü een bespreking met den Russischen volkscommissaris van Bui- tenlandsche Zaken spoedig, zeker deze week, mogelijk zullen maken. ROME, 27 Juni. (Havas). Mussolini vernam het overlijden van Costanzo Ciano toen hij zich in Romagna bevond. Per vliegtuig en per auto begaf hü zich naar Ponte a Moriano. Ook minis ter Ciano is in allerijl naar het sterfhuis ver trokken. De bladen wijden hun geheele frontpagina aan het overlüden van den voorzitter der Kamer. Zü herinneren aan de wapenfeiten van den over ledene en aan zijn politieken arbeid. Uit Vaticaanstad meldt Stefani, dat de kar dinaal-staatssecretaris Mgr. Maglione namens den H. Vader zijn deelneming heeft betuigd aan minister Ciano in verband met het overlüden van diens vader, graaf Costanzo Ciano. Stand op Woensdag 1 uur v.m.: 767.7 Vorige stand: 768.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1