De affaire-Oss van de baan ONS VACANTIESPROOKJE arlene's GEEN WANTROUWEN C BAZEL, COMO, MILAAN, PADUA, VENETIE, BUDAPEST. DONDERDAG 29 JUNI 1939 OVERZICHT TWEEDE KAMER Conclusies aangenomen „PROF. DR. METHORST- FONDS" Naar de stichting van een demografisch laboratorium ZEE- EN LUCHTVAART VERZEKERINGEN Motorrijder gedood Verkeersongeluk te Nijkerk, waar bij verder een kind gewond werd VOEDSELVOORZIENING IN TIJD VAN OORLOG Bescherming van levensmiddelen tegen gassen De Oranje" had slecht weer Stemming aan boord had daar onder echter niet te lijden SCHOOLVLIEGTUIGEN NAAR ZUID-AFRIKA Het succes van de F. K. 46 HET A. H. G. FOKKERFONDS De bevordering van opleiding tot vliegtuigbestuurder onder katholieke deskundige leiding van 7 tot en met 20 Augustus, f Prijs slechts f122 alles inbegrepen plus f3 adm.geld Voor 2e klas spoor wordt f23 toeslag geheven en voor één-persoons kamers heel de reis f8. (De reis is berekend op twee-persoons kamers). Men geve zich ten spoedigste op voor deze unieke en fabelachtig goed- koope vacantiereis aan de „Vereenigde Katholieke Pers" N.Z. Voorburg wal 65—73, Amsterdam, Telefoon 46878 met storting der reissom op postgiro 22884. Vraagt uitvoerig reisprogram aan. Reis mee door Europa in vrede, alles wordt voor U gedaan, U hebt zelfs geen pas noodig. R.K. Universiteit Prof. mag. dr. G. Kreling O. P. rector-magnificus OVERTREDING VAN HET MELKBESLUIT Melkventer veroordeeld tot 250 boete MOTORRIJDER GEWOND Tusschen Ede en Lunteren tegen autobus gebotst WORLD'S FAIR TE NEW-YORK Dr. ir. Damme bezocht ons paviljoen Inventarisatie van ingevroren slachtgevogelte Kindje verdronken T arief machtigingswet Voorloopige werking der wijziging verlengd PRINSES ARMGARD OP SOESTDIJK UIT DE STAATSCOURANT Onderscheidingen P. T. T. Rechterlijke macht Onderwijs V er zeker ingskamer Notariaat eerste liefde (Van onzen parlementairen redacteur) DEN HAAG, 28 Juni 1939 Eindelek, na vier volle dagen debat in de Kamer, na een heelen middag replieken, Waarbij de heer Schouten (A.R.) met zijn Zware stem getuigenis aflegde van zijn eerlijke bedoelingen en die des ministers, waarbij de heer Rost van Tonningen (N.S.B.) 2'jn met een hoop dikke woorden als „schan daal", „onverlaten", „plichtvergeten Kamer" en dergelijke naar voren gebrachte „onthullingen" over den inhoud der dossiers tegen de beide geestelijken in het koele water van een ijzige kalmte der Kamer zag vallen, omdat het heele- öiaal geen onthullingen waren, waarbij de heer van Maarsseveen (R.K.) den heer Albarda vroeg waarom hij, die den minister biet uitstel had bedreigd, wanneer hij nieuwe leiten ter tafel zou brengen, zijn partijgenoot van der Goes niet eens op zijn bruine vingers tikte, omdat deze alle mogelijke nieuwe feiten in het geding bracht, die hij zelf niet eens had onderzocht; waarbij de heer van der Goes van Naters (S.D.A.P.) op zijn gewone, slepende, alles bé- klém-tóónende wijze en met een handgebaar, dat hij vermoedelijk van een of ander Thomas van Aquino-beeld heeft afgekeken, zonder daarbij echter de scherpzinnigheid van den wijsgeer méé af te kijken, de Kamer de verzekering gaf an ders zou zij het misschien niet gelooven dat de S.D.A.P. héélemaal geen partijbelang met de behandeling van de zaak-Oss heeft willen die hen; waarbij mevrouw Mackay-Katz (C.H.) van haar verleden week zoo toegejuichte succesrol als tragédienne een kleine reprise gaf nog steeds begrijpend en betreurend natuurlijk; waarbij de heeren van Houten (C.D.) en Zandt (Staatk. Geref.) hun gaf nog eens uitspuwden tegen den Roomschen bewindsman en waarbij minister Goseling de puntjes nog eens op de i zette, nog eens wees op het gevaar, dat op een overgelegd dossier van een gesepo neerde zaak een volksgericht wordt opgebouwd, nog eens nadrukkelijk constateerde, dat alweer niemand in de Kamer zich had geërgerd aan de methode van onderzoek, die de marechaussee volgde, Na dezen heelen middag van zes volle uren replieken tegen zeven uur eerst ging de Kamer uiteen is de conclusie van het rapport-Schou ten, met alleen de katholieken tegen, aangeno men. Hield dit aannemen van de conclusie der com missie een consilium abeundi, een verzoek om heen te gaan, een verkapte motie van wantrou wen tegen den minister van Justitie in? Niemand minder dan de voorzitter der com missie, de heer Schouten ze!f, verzekerde het tegendeel. In deze conclusie, zei hij, ligt niet meer uitgedrukt, dan dat de commissie den op 1 April 1938 tegen de brigade-Oss der Ko ninklijke Marechaussee getroffen maatregel niet juist acht. Dat is een zakelijke afkeuring van 's ministers beleid op dit punt. Een con silium abeundi heeft de commissie niet in haar conclusie willen leggen en de Kamer zou, naar haar oordeel, goed doen bij haar beslissing aan deze conclusie geen ander karakter te geven, dan zij naar het oordeel der commissie zélf heeft. Als zijn persoonlijk oordeel voegde de heer Schouten daaraan toe, dat hij, die den minister als een bekwaam, serieus en stoer- Werkend bewindsman waardeerde, doch juist omdat hij hem zoo hoog achtte, geen andere, dan zakelijke motieven mocht doen gelden in zijn oordeel over het beleid-Oss. De heer De Geer (C. H.) ondersteunde de meening van den heer Schouten ten aanzien van de politieke gevolgen, die de aanvaarding van de conclusie zou meebrengen. Hij had, luisterend naar de rede van gisteren, van minister Goseling den indruk gekregen van een eerlijk man, die zichvergist heeft. En merkwaardig argu ment het sterkst wees daarop, naar zijn oordeel, het feit, dat de zaken van twee gees telijken hierin waren gemoeid. Had de minis ter deze beide zaken in hun vollen omvang overzien, dan had hij, om niet de verdenking van bevoorrechting op zich te laden, niet zóó ingegrepen, als hij gedaan heeft. Hij heeft niet voorzien, dat men hem daarvan zou kun nen beschuldigen. Dat pleit voor zijn eerlijk heid. En hij hoeft óók niet te gaan. De voor beelden, door den heer Van der Goes na tuurlijk hij weer! en den heer Bierema aangehaald ter staving van hun mee ning, dat de minister op grond van de con clusie wél moet heengaan, lieten zich niet vergelijken met de kwestie-Oss. Van de partijen der rechterzijde hoeft de heer Goseling dus geen consilium abeundi te verwachten. Gisteren heeft hij zelf reeds uitgesproken, dat hij de conclusie der commissie niet als zoodanig beschouwt. „De motieven, zei hij, waarom de verschillende leden der Kamer vóór de conclusie zullen stemmen, loopen uit een en ik zou gaarne zien, dat een weg werd gevonden, die dengenen, die door vóór de con clusie te stemmen, wantrouwen in mijn on kreukbaarheid willen te kennen geven, daar toe eerlijk de gelegenheid schenkt". De con- clusie-zoo-als-zij-daar-ligt beschouwt hij dus niet als een blijk van wantrouwen. Wie zou nu den weg openen, om den wan trouwenden de gelegenheid te geven van hun inzicht te doen blijken? Wie zou een motie van wantrouwen indienen of een verscherping der conclusie voorstellen? Ter linkerzijde maakte de een tot den ander een gebaar van „gaat u voor." Niemand wilde, zooals de heer Van Houten het uitdrukte, de kracht van de con clusie der commissie verzwakken door daar naast een motie van wantrouwen te stellen. Eerlijk gezegd: een rondborstige, voor geen twijfel vatbare uitspraak wilde men niet. Een dergelijke uitspraak had geen meerderheid ver worven, dat staat vast. Ter linkerzijde zelfs hadden niet allen tegengestemd. Daarom: geen duidelijk votum; liever een clair-obscur, een uitspraak, waarover men kan twisten, waarop men zich later nog steeds kan beroepen, als men den minister onaangenaam wil zijn. Bij het intieme afscheid van prof. Methorst als directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek hebben de ambtenaren van dit bureau den scheidenden directeur medegedeeld, een som gelds te hebben gedeponeerd als eerste bijdrage voor een „Prof. dr. Methorst-fonds", dat moet dienen voor de tot stand koming en in stand houding van een demografisch laboratorium. Deze stichting zal zijn een centraal punt voor verzameling en bestudeering van gegevens van physischen, psychischenen sociologischen aard betreffende de Nederlandsche bevolking. De minister van Economische Zaken heeft, uit overweging dat het gewenscht is, dat een commissie van advies van voorlichting dient bij de uitvoering der zee- en luchtvaartverzeke ringswet 1939, dat de herverzekeringen en verze keringen worden gesloten door tusschenkomst van gemachtigden der regeering en dat de ad ministratie centraal beheerd wordt, benoemd tot voorzitter, tevens lid der commissie: mr. K. P. van der Mandele, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken Rotterdam, te Rotter dam. Tot leden zijn benoemd de heeren A. Hartog, directeur der N. V. Unilever te Rotterdam, M. P. Voüte, directeur der N.V. Mirandolle, Voute en Co., te Amsterdam, J. Frensel Wegener, lid der firma Tollenaar en Wegener, te Amsterdam, mr. J. R. Goddard, lid van de firma M. van Marle te Rotterdam, A. J. M. Goudriaan, voor zitter van den raad van beheer van de N.V. van Nievelt, Goudriaan en Co.'s Stoomvaart Mij. te Rotterdam, J. F. van Hengel, directeur van de N.V. Stoomvaartmaatschappij Nederland te Am sterdam, mr. H. Albarda, hoofd der afdeeling geldwezen van de generale thesaurie bij het de partement van Financiën. Tot secretaris is be noemd de heer J. F. Wesseling, chef van het bureau scheepvaart van de directie van handel en nijverheid van het departement van Econo mische Zaken; tot regeeringsgemachtigden zijn aangewezen de heeren Jan ter Meulen en Co., te Amsterdam, F. Mees en Zoonen te Rotterdam. Tot centraalbeheerster der administratie de coö peratieve vereeniging „Centraal Beheer", G. A., te Amsterdam. Woensdagavond omstreeks zes uur is op den Amersfoortschen straatweg onder Nijkerk een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarbij een motorrijder om het leven kwam en een 7-jarig meisje gewond werd. Twee motorrijders uit Hilversum, de heeren L. C. de Frenne en A. Huigen, waren op weg naar de T. T.-races te Assen. Ter hoogte van den Laakweg moest de heer De Frenne plotseling uitwijken voor het doch tertje van de familie Van der Bunt te Nijkerk dat daar fietste. Nog juist raakte de motor fiets het rijwiel van het meisje, waardoor de motorrijder de macht over het stuur verloor en aan den linkerkant van den weg tegen een boom reed. Hij werd zwaar aan het hoofd ge wond en overleed eenige oogenblikken na het ongeluk. Het meisje sloeg tegen den grond en brak een been. Na verbonden te zijn, werd het kind naar de ouderlijke woning vervoerd. Het stoffelijk overschot van den motorrijder is naar het Hjkenhuisje te Nijkerk overgebracht. Het Rijksbureau voorbereiding voedselvoor ziening in oorlogstijd, ressorteerende onder den minister van Economische Zaken, heeft een commissie gevormd, welke tot taak heeft van advies te dienen inzake de bescherming van levensmiddelen tegen oorlogsgassen. Als resultaat van den arbeid dezer commis sie, waarin o.a. vertegenwoordigers van den dienst van Volksgezondheid en de inspectie voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen zitting hebben, is thans een algemeene circulaire gereed gekomen, betrek king hebbende op voorbereidende maatregelen ter bescherming van levensmiddelen tegen be smetting met strijdgassen, welke zonder veel bezwaar reeds in vredestijd kunnen worden getroffen. Deze circulaire verspreidt het Rijksbureaa voorbereiding voedselvoorziening in oorlogstijd onder een groot aantal ondernemingen op het gebied der voedselvoorziening, waarbij zooveel mogelijk in aanmerking zijn genomen bedrijven, welke naar mag worden verondersteld regelmatig over voorraden van eenigen om vang beschikken. Belanghebbenden, die meenen tot deze cate gorie te kunnen worden gerekend en de cir culaire op 10 Juli nog niet hebben ontvangen, kunnen alsdan een of meer exemplaren bij voornoemd Rijksbureau (Lange Voorhout 3, 's Gravenhage) aanvragen. Volledigheidshalve worde vermeld, dat om practische redenen de detaillisten uitsluitend in hun organisaties bij de verspreiding wor den betrokken. Een draadloos telegram van boord van de „Oranje" meldt: In tegenstelling tot den eersten dag van den technischen proeftocht van de „Oranje", welke door fraai weer begunstigd werd, was het den tweeden dag van de proefvaart slecht weer. Er stond een krachtige zuidwesten wind, welke van tijd tot tijd gepaard ging met regenbuien. De stemming onder de vijfhonderd opva renden had evenwel door het minder gunstige weer geenszins te lijden. De positie van het schip was Woensdagavond zes uur: 55 graden, 56 minuten, 30 seconder Noorderbreedte. De snelheid van de „Oranje", welke bij het varen op de gemeten mijl werd bereikt, bedroeg 26.30 mijl per uur. Zooals bekend, bedraagt de berekende dienst- snelheid 21 mijl per uur. Naar wij vernemen zal dezer dagen de N.V. Koolhoven-vliegtuigen een van haar bekende F. K. 46 schoolvliegtuigen naar Zuid-Afrika verschepen, teneinde dit vliegtuig ter plaatse te laten beproeven, waarna een serie dezer machines, door de Zuid-Afrikaansche vlieg- scholen besteld, zullen volgen Dit schoolvliegtuig zal worden geïntrodu ceerd bij de Zuid-Afrikaansche vliegclubs en vliegscholen. Het toestel zal daar te lande worden gede monstreerd door een der fabrieksinvliegers den heer W. Noordink. Zooals bekend heeft de N. L. S. met dit type schoolvliegtuig groote successen geboekt. De huidige generatie van sportvliegers in Ne derland heeft vrijwel zonder uitzondering op de Koolhoven F. K. 46 de beginselen der avia tiek geleerd, doch ook de adspirant militaire vliegers van Nederlandsch-Indië de zgn. hou ders van het M-brevet, hebben hun lessen op dit Koolhoven-product ontvangen, evenals de jeugdige verkeers-vliegers van de rijksopleiding De goede resultaten met deze schoolmachine in Europa bereikt, hebben de belangstelling van het stamverwante Zuid-Afrika gewekt en zoo zal dan, als resultaat van deze belangstelling, voor de eerste maal in de historie een viieg- tuigproduct van de Nederlandsche industrie boven de Zuid-Afrikaansche kopjes demon- streeren. Aan het jaarverslag 1938 van het „Fokker fonds" het eerste ontleenen we, dat sinds de stichting van het fonds, 16 Mei 1936 tot 31 December 1938 hebben totaal 152 aspiranten steun voor de vliegersopleiding verkregen. Aan 50 aspiranten werd steun verleend (60100 pCt.) voor de zweefvliegopleiding. Voorts ont vingen 33 gebreveteerden (vliegbewijs Al steun (50 pCt.) voor het onderhouden hunner vliegvaardigheid. Uit de balans en rekening en verantwoording vanaf het eerste jaar 1936 blijkt, dat het fonds, oorspronkelijk f 100.000.groot zijnde, tot f 66.872.18 is geslonken, waarvan 40 mille is be legd in obligaties 33% pCt. Nederland 1938. Ten slotte vermeldt het verslag, dat er, voor al doordat het Nederlanösch Instituut voor Zweefvliegen ingaande 1 Januari 1939 tijdelijk zijn bedrijf heeft gestaakt, bezwaren zijn ge rezen tegen den eisch van een zelf te bekos tigen voor-opleiding tot het Zweefvliegbrevet B. Mitsdien is besloten er voorloopig ook ge noegen mede te nemen, dat de aspirant zijn vliegaanleg bewijst door op eigen kosten of met eventueelen financieelen steun gedurende minstens twee vlieguren bij de Nationale Luchtvaart School vlieglessen te ontvangen, op grond waarvan de Nationale Luchtvaart School een rapport doet toekomen. Voorts zijn er bezwaren gerezen betreffende de aspiranten, die op grond van een school opleiding van minstens 5-jarigen cursus H.B8. in aanmerking komen voor de officiersoplei ding. Het standpunt van Defensie is, dat zij, die een officiersopleiding hebben genoten of er mede zijn aangevangen, reeds zooveel aan het Rijk hebben gekost, dat niet bovendien nog kosten als M-vlieger kunnen worden toege staan. Deze personen worden daarom later niet door het Rijk overgenomen als M-vlieger van het Luchtverdedigingsfonds, ten gevolge waarvan dit fonds eventueel genoodzaakt zou zijn zelf de kosten te blijven dragen voor het onderhouden der vliegvaardigheid van deze gebreveteerde M-vliegers. Waar dientengevolge het Fokkerfonds in het algemeen slechts aspiranten kan aantrekken met een schoolopleiding minder dan het eind diploma 5-jarigen cursus H.B.S. zal dit den M-vliegers niet ten goede komen. Dit is voor het luchtverdedigingsfonds een reden geweest deze aangelegenheid met den Minister van Defensie op te nemen en afgewacht moet worden of een gunstige oplossing wordt ver kregen. Het bestuur van de St. Radboud-stichting te Utrecht heeft benoemd tot rector-magnificus der R. K. Universiteit te Nijmegen voor het studiejaar 1939—1940 prof. mag. dr. G. Kre ling O. P. Een melkverkooper uit Nootdorp heeft voor den kantonrechter te Delft terecht gestaan we gens overtreding van het melkbesluit. Hij had n.l. op zijn wagen twee bussen gehad met voor consumptie bestemde melk, waaraan water was toegevoegd. De verdachte was voor dergelijke overtredingen reeds zesmaal veroordeeld. Het O.M., waargenomen door mr. F. Hollan der, eischte een principale hechtenis van drie dagen. De verdediger mr. Maurer, uit Delft, be pleitte een geldboete. Na. re- en dupliek veroordeelde de kanton rechter, mr. H. W. Nieuwhuis. verdachte tot f 250 subs, twee maanden hechtenis. Woensdagmiddag half vier is de ongeveer 30-jarige motorrijder Van der Kaa uit 's Gra venhage, die van de richting De Klomp kwam, op het kruispunt Kernhem, tusschen Ede en Lunteren, tegen een autobus van den dienst HarderwijkArnhem gereden. De motorrijder sloeg tegen den betonnen straatweg. Hij liep ernstige verwondingen aan het hoofd op, terwijl hij verder den pols brak en aan de knie werd geblesseerd. Het slachtoffer werd naar het Julianazieken- huis te Ede vervoerd. Zijn toestand is ernstig Tot de autoriteiten, die het Nederlandsche paviljoen op de wereldtentoonstelling te New York hebben bezocht, behooren de directeur-ge neraal der Nederlandsche P.T.T., dr. ir. M. H Damme en de Belgische minister De Vleesch- houwer. Beide heeren zijn oficieel rondgeleid en brachten geruimen tijd in het paviljoen door. Venetië de stad der gondels Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zal met ingang van 1 Juli de mogelijkheid worden open gesteld de door exporteurs van slachtgevogelte ingevroren voorraden te doen registreeren. Deze registratie zal geschieden door bemiddeling van de Nederlandsche Centrale voor eieren en pluim vee, gevestigd te Beekbergen. Naar verwacht mag worden, zal door dezen maatregel, welke voor eieren reeds geruimen tijd bestaat, de opslag in Nederlandsche koel huizen worden bevorderd. Woensdagmiddag is het 3-jarig zoontje van den tuinder P. Bot, te Grootebroek, spelender wijze in een achter het ouderlijk huis gelegen sloot geraakt en verdronken. De Tweede Kamer kwam hedenmiddag bijeen, onder voorzitterschap van mr. J. R. H. van Schaik. In afwijking met het reglement van orde kwam het wetsontwerp Afwijking van den in art. 1 der Tariefmachtigingswet 1934 opgenomen termijn dadelijk in openbare behandeling, nadat blanco eindverslag was uitgebracht. Het ontwerp werd zonder debat en zhst. aangenomen. Deze wijziging der Tariefmachtigingswet heeft ten doel den termijn, binnen welke de Staten- Generaal de inmiddels bij voorbaat ingevoerde wijziging der Tariefwet moeten goedkeuren, te verlengen, daar de behandeling der Tariefwet binnen den gestelden termijn van zes maanden niet meer mogelijk was. Naar wij vernemen, vertoeft Prinses Armgard thans, in verband met den verjaardag van Prins Bernhard, op het paleis Soestdijk. An de na te noemen personen is verlof ver leend tot het aannemen van de achter hunne namen vermelde vreemde eereteekenen Jhr. ir. C. C. Th. Six, kamerheer in buiten gewonen dienst van H.M. de Koningin, te Am sterdam, dat van grootofficier der kroonorde van België; mr. B. M. Eerger, burgemeester van Venlo, te Venlo, dat van officier der kroon orde van België; ir. J. F. van Hoytema, hoofd ingenieur-adviseur der gemeente 's Graven hage, te 's Gravenhage, dat van officier der kroonorde van België; H. Dekking, voorzitter van den Ned. Journalistenkring te Rotterdam, dat van commandeur der orde van Leopold II van België; J. J. van der Heijden, administra teur van het Koninklijk paleis, te Amsterdam, dat van ridder der orde van Leopold II van België; G. L. van den Berg, P. J. A. van Ber- kum en P. Volland, brigadiers van politie, te Amsterdam, de gouden medaille der kroonorde van België. Benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Na^sau: jhr. mr. H. C. M. van Nispen tot Pannerden, lid van Gedeputeerde Staten van Gelderland, wonende te Arnhem. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau J. H. Kauffmann te Nieuwer-Amstel, voorzitter van de vaste-keuringscommissie der Kon. Ned. Mij. voor tuinbouw en plantkunde. Aan mr. A. baron van Harinxma thoe Sloo- ten, procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam, is verlof verleend tot het aanne men van de hem geschonken onderscheiding van grootofficier der orde van de kroon van België. Met 1 Aug. 1939 is aangewezen als beheerder van het bijpost-, telegraaf- en telefoonkantoor te Leidschendam J. van Zalinge, commies bij den P.-, T.- en T.-dienst te 's Gravenhage, di rectie T.D. Met 16 Aug. benoemd tot hoofdcommies der P.T. en T. G. Kok, thans commies bij den P.-, T.- en T.-dienst, aangewezen als directeur van het P.-, T.- en T.-kantoor te Boxmeer. Met 1 Aug. is benoemd tot hoofdcommies der P.T. en T. L. J. Hulsman, thans commies bij den P.-, T.- en T.-dienst, aangewezen als di recteur van het P.-, T.- en T.-kantoor te Uden. Met 1 Aug. is benoemd tot hoofdcommies der P.T. en T. W. Jans, thans commies bij den P.-, T.- en T.-dienst, aangewezen als beheerder van het bijpost-, T.- en T.-kantoor Willem de Zwij gerlaan te 's Gravenhage. Benoemd tot rechter-plaatsvervanger in de arr. rechtbank te Almeloo mr. L. L. J. Dons. agent der Nederlandsche Bank te- Almeloo. Benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de constitutioneele geschiedenis van het Koninkrijk in Europa en overzee: dr. F. O. Gerretson, bijzonder hoogleeraar aan deze uni versiteit. Wederom tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R.H.PI.S. te Hoorn H. Meyling; tijdelijk be noemd als zoodanig D. Reiding. Met 1 Juli is benoemd tot adjunct-commies bij de Verzekeringskamer te Amsterdam, in tijd. dienst M. Dubbeld, thans op arbeidsovereen komst bij voorm. kamer werkz. Benoemd tot notaris binntn het arr. Alk maar, ter standplaats Bergen (N.H.) C. Knook, notaris te Apeldoorn. Aan C. Knook voorn, is op verzoek, met ingang van het tijdstip van indiensttreding als notaris te Bergen, eervol ontslag verleend als notaris te Apeldoorn. Door Dora Niemann 20 Hij belde om den bediende en verzocht hem senorita Dolores bij hem te sturen. Binnen enkele minuten opende zij de deur van zijn ka mer, en kwam naar buiten op het balkon. Zij kwam naast hem staan en gaf hem een hand. „Dolores," zei Sven op zachten, innigen toon, „pas vandaag heb ik gehoord dat je goede va der. „Ach ja," snikte zij, „is het niet vreeselijk?" Zij ging in een rieten stoel tegenover hem zit ten. Er glinsterden tranen op haar wangen, haar lippen beefden. Na een minuut hief zij het hoofd op, haar blik was weer helder, haar trekken kalm. „Vandaag maak je het immers al goed, Sven. Wil je niet mee naar beneden gaan naar den tuin?" Zij glimlachte opgewekt, als weggevaagd scheen alle smart. Wat is ze toch vlug over het het verlies van haar vader heen! dacht Sven met een bitter gevoel in zijn hart. „Dolores," antwoordde hij met bedrukte stem, „vandaag wil ik nog niet naar beueden gaan. Ik heb nog zooveel aan mijn hoofd, ik denk aan mijn vaderland. Sven liet zijn hoofd op de hand rusten. „Daar weten ze immers niets van het vreeselijke, dat hier gebeurd is, maar zij hebben mij toch zeker geschreven, ook al eerder. Heb je alles wel goed bewaard, Dolores. Wil je me nu de post geven, die voor mij gekomen is?" Dolores stond onmiddellijk op; op haar gezicht lag de raadselachtige uitdrukking van een sphinx. Ten zij terugkwam, legde zij twee kaar ten op het tafeltje naast Sven. „Wat?" Sven's stem klonk bedrukt en kwam er heel benepen uit, „is dat alles? Is er anders niets gekomen? Heusch niet?" Ongeloovig keken zijn oogen het meisje aan. „Neen, neen," Dolores, achterover geleund in haar stoel, greep naar het sigarettendoosje, dat Sven altijd bij zich had liggen. „Mijn hemel, je hebt toch ook zoolang aan niemand iets ge schreven „Ja, ja," Sven vloog de kaarten door. In het eerste oogenblik nadat Dolores ze had gebracht, had hij al gezien, van wie ze waren. De eene met een gezicht van de Hamburgsche haven, had zijn vader geschreven, de andere, een foto van het vliegveld Tempelhof, was een groet var, zijn Berlljnsche collega's. Van Mariene niets! Sven had een erbarmelijk gevoel in zijn hart. Hoe kon zoo iets mogelijk zijn? Hij was zoo ver ward, dat hij er niet aan dacht, het meisje vuur voor haar sigaret te geven. Een wensch brandde plotseling in hem. Tc kunnen schrijven, alles schrijven wat hij had meegemaakt! En om ant woord eindelijk antwoord van Mariene te vragen. Dolores keek peinzend de rookwolkjes na. Zoo nu en dan wierp zij een blik op Sven. Zij stoor de hem met geen enkele vraag. Toen wendde hij zich tot haar. „Dolores, kan ik schrijfgereed schap krijgen, ik moet dringend een paar brie ven schrijven.' „Zeker, mijn vriend," antwoordde zij glim lachend. „zooveel als je wilt; ik zal het je direct laten brengen." Zij drukte haar half opgerookte sigaret in den aschbak uit en stond op. In het voorbijgaan raakte haar hand een oógenblik zijn schouder aan. „Als Je mij niet noodig hebt, ga ik maar lie ver naar Rodriguez terug, iemand die altijd vol verlangen op mij wacht. Hij zit al geduldig een uur in het salon, dus, addio." Sven doopte de pen in den inkt, keek naar 't witte blad papier, dat voor hem lag en begon toen vlug te schrijven. De eerste brief moest voor Mariene zijn. In bewogen woorden deelde hij haar mee, wat er gebeurd was, sprak van zijn zieletoestand, van den angst, dien hij om haar uitstondEn verzocht haar eindelijk, hem per keerende post mede te deelen, hoe het haar ging. Want, als zij weer niet schreef, voegde hij eraan toe, moest hij wel denken, dat zij dien anderen man gekozen had en van hem niets meer wilde weten Sven liet dezen brief direct door den bediende posten. De dagen gingen voorbij cn de dagen werden weken. Sven was de eerste, die 's morgens den brievenbesteller tegemoet ging, en 's middags stond hij op het balkon van zijn kamer, als het tijd was, dat er weer post bezorgd werd. Van boven informeerde hij reeds, of er iets voor hem bij was. Hij ontving een paar kennis gevingen, maar er was niets van Mariene bij. Hij hoorde niets van het meisje, dat zoovee voor hem beteekende. Het is een raadsel, dacht hij, en er lag een trek van teleurstelling en zorg op zijn scherp geworden gezicht. Een raadsel en toch weer niet. Want hijzelf was het, die haar geschreven had: Als ik verder niets van je hoor, dan weet ik, dat je besloten hebt, dien ander te nemen, Wat was er dus voor raadselach tigs aan? en tochSven peinsde, dacht, tot hij geloofde, dat hij heelemaal niet meer denken kon. En steeds weer kwam hij tot de slotsom: het is uit, alles is uit! Onherroepelijk! Mariene, dacht hij, jij mijn lentedroom aan de Alster, Je bent uitgedroomd! Sven beheerschte zich, hij klemde de kaken opeen, hij moest er overheen zien te komen. Hij probeerde er niet meer aan te denken. Groote, andere zorgen lieten zich gelden en drukten hem zwaar. Zijn verlof, de verlenging ervan, die hij van Berlijn had los gekregen, liep ten einde. Vandaag had hij den dokter gedwongen, hem een duidelijke verklaring te geven. De arts was slechts in het voorbijgaan even binnen gekomen, Sven had hem naar den uitgang begeleid. De oude man wilde vlug naar buiten gaan, maar Sven had hem bij den arm teruggehouden. „Beste dokter," had hij gevraagd, „u moet me nog zeggen, hoc he met mijn arm staat. Ik kan geen dag langer wachten; mijn bestaan, mijn toekomst hangt er van af. Begrijpt u toch, ik ben vlieger, ik moet zoo vlug mogelijk naar Ber lijn terug, als ik mijn beroep niet wil verliezen." De dokter wendde zich af, keek hem daarna in de oogen en was met hem in den tuin terug gegaan. En in deze vreeselijke tien minuten, die Sven zich zijn leven lang zou herinneren, had de dokter hem het gewenschte antwoord gege ven. Al gebeurde het ook in verzachtende woor den, het was Sven, alsof hij een klap had ge kregen, die hem deed wankelen. De stijfheid van zijn arm zou waarschijnlijk pas na vele Ja ren indien dat al gebeurde, verdwijnen. En is er niets tegen te doen? had Sven met bijna on hoorbare stem gevraagd.... Helaas niet. heele maal niets, was het antwoord geweest. Hij had direct toen Sven buiten kennis was geweest, spe cialisten erbij gehaald en een consult gehouden, men had alles gedaan, niets was er verzuimd. Neen, neen, had Sven geantwoord daarvan was hy overtuigd. Met een troosteloozen blik had hij den dokter nagestaard, toen deze eindelijk moest gaan. De woorden, die hij gehoord had. dwongen hem tot het opgeven van zijn beroep, dat was hem op hetzelfde oogenblik, dat ze wer den uitgesproken duidelijk geworden. Met afwe zige blikken keerde hij in het huis terug en ging naar zijn kamer. Dolores had bezoek gekregen. Rodriguez hij verscheen bijna om den anderen dag wachtte in het salon. Het meisje dat hem vroe ger amusant had gevonden, had sinds dc komst van den jongen Duitscher geen plezier meer in zijn gezelschap. Verveeld liet zij zich in een die pen stoel vallen. De man keek haar met bran dende oogen aan. Hierdoor voelde zij zich noch tans gevleid, die vereering dat was toch wel aardig. Zij gaf zijn blik koket terug. „Don Juan, u mag thee met me drinken." De man, verrukt door deze uitnoodiging, ging vol geestdrift zitten. Hij was den laatsten tijd niet bepaald verwend, daarom voelde hij deze vrien delijkheid dubbel. Hij klemde de monocle in zijn oog, en wendde zijn blik niet van het meisje af. Dolores nam de zwaar zilveren theepot op en vulde zijn kopje. Rodriguez boog zich naar haar toe en drukte een kus op haar blanken onder arm. „Laat dat!" Haar oogen schoten vuur. Zi) zette den pot op tafel. „U weet, dat ik dat niet hebben wil!" „Dolores begrijp je dan niet, wat ik voor je voel?" Op dit oogenblik werd er aan de deur ge klopt. Voor het meisje was dit een. welkome on derbreking van het gesprek: „Ja, binnen!" De bediende opende de deur en liet Sven Heibrink passeeren. „Pardon, ik wist niet, dat je bezoek had. Ik kom nog wel eens terug." Met deze woorden wilde hjj de kamer weer uitgaan, maar Dolores voorkwam het. „Neen, neen, blijf hier. Kom maar aan mijn rechterhand zitten. Nog een kopje voor mijn heer Heibrink!" riep zij den wachtenden be diende toe. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 3