Zoekt gij betrouwbaar Personeel? 1 Cie. Frangaise des Petroles Laatste Nieuws Plaats dan een „Omroeper" j voor 90.000 gezinnen J Reclame-optocht trok door de stad Uitgifte f6 millioen 4 Yi pet. obligaties a 97Yi BRITSCH MEMORANDUM AAN BERLIJN |nil!ll!lll!llllll!!ll!!!ll!millltll!n!lli!timini!lllll!!llllll!l!IIIIII!lllllU!ini!llllllllll!ll!lllinrilll!IIIIIIIIIIlllllinil§ üiimimniniinmiiimimiimiiiuiuimmiiiimiminmimmiiimimmmimiiiiiiiminillinillllHluiuiiulwliil DONDERDAG 29 JUNI 1939 |iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iii!iiiiiiiiiiiiiiniiimmminniniiinTni!n[iniimiiiimiiiiii| Honderden Haarlemmers wc-ren op de been, om het kleurig geheel gade te slaan Stadsvuil maakt den grond vruchtbaar AFSCHEID Dr. L. C. KERS BERGEN Installatie van den nieuwen directeur R.K. ELECTROTECHNISCHE WERKGEVERS Jubeluurtje Reinigingsdirecteuren vergaderen te Haarlem Stadsvuil naar den akker HAARLEMSCHE R.K. DAM- BOND G. Eising kampioen van Haarlem lste klas Eindexamen H.B.S. A Chr. Lyceum afd. Gymnasium Examens Gevonden dieren en voorwerpen HONKBAL Samenstelling Bondsnegental In het hart van Londen heeft een geweldige brand gewoed. Acht gehouwen werden een prooi der vlammen. De brandweer in actie WIELRENNEN H.R.C. De Jonge Kampioen BEVERWIJK MILITAIRENSPORTDAG HALFWEG HEEMSTEDE ZANDVOORT (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage) (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Inzake de eenzijdige opzegging van het vlootverdrag door Berlijn Duitsche opvatting bestreden Academische examens Examen R.K. M.U.L.O. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiniiiiiia STAD Een optocht is en blijft toch altijd voor jong en oud een evenement. Reeds uren van te voren verdringen talrijke kijklustigen zich op de stra ten en pleinen, waarlangs de stoet zal trekken. Het wachten hebben ze er graag voor over. Zoo was het gisteren weer gesteld in Haarlems straten. Honderden en nog eens honderden waren op de been om het bonte schouwspel van een echt Haarlemschen optocht gade te slaan. Voorwaar een echt Haarlemsche optocht, die vooral het woordje „Bloemenstad" hooghield. De Groote Houtstraat-Vereeniging bestaat dertig jaar. Dertig jaar lang heeft deze ver- eeniging de belangen van de straat-béwoners behartigd en de optocht gisteren gehouden heeft ongetwijfeld haar mooi vereeniglngswerk op overtuigende wijze naar voren gebracht. Om half vier verlieten de 75 pijpers en tam boers van het corps „Jubal" uit Dordrecht de Haarlemsche DTeef om met een pittig marschje den tien kilometer langen wandelweg te be ginnen. Zij werden op de hielen gevolgd door het be stuur van de Groote Houtstraat-Vereeniging, dat gezeten was in een open luxe auto. De eerste deelnemende firma was Stoom- wasscherij „Lottgering", met een prachtig met bloemen versierden reclame-wagen. De groote, geel-rood-beschilderde auto van Banketbakkerij Franken was sierlijk „opge maakt." Talrijke bouquetten van roode anjers met gele rozen waren aan den wagen gehan gen, een buitengewoon fraaie combinatie van natuur- en verf-kleuren. Ook de reclame-wagentjes van de Firma de Jager, den stofzuigermaniac Ritsema, van Bas ten en Vermeulen maakten door hun kleurige versiering een zeer goeden indruk. Wisbrun en Liffman nam deel met 'n fraaien auto, met smaakvol gerangschikte veldbouquet- ten. Bat'a, de bekende schoenfirma, gaf den toe schouwers een beeld van het exterieur van de Bat'a Schoenfabrieken in Noord-Brabant. Gerzon en Van Moorsel hadden hun naam met anjers omlijst. Het kleine auto'tje van de Firma van Oord torste een enormen luidspreker; een meer spre kende reclame zou waarlijk overbodig geweest zijn. Annie Wiegman hield natuurlijk haar naam als bloemenzaak hoog; het reclame-auto'tje was dan ook verfraaid door een schat van bloem stukken. De Firma de Jong deed de Haarlemmers weer eens denken aan den tijd, dat er nog reuzen leefden, reuzen, die iederen middag trouw hun „kopje thee" dronken. Een enorme kop en schotel prijkte als veelzeggend reclamebeeld op den versierden bestelwagen. De firma Peek en Cloppenburg liet haar grooten auto vooraf gaan door wtee luxe Fords 1938. De eerste wagen was versierd met paarse, blauwe en witte gladiolen, terwijl het tweede wagentje alleen met paarse en blauwe bloemen getooid was. De motorzaak van den heer J. J. van Kooten was weer uitstekend vertegenwoordigd en wel door twee Morris-auto's, een nieuw product van genoemde zaak, alsmede door talrijke motor fietsen, breed-uitgestald op een groote truck. Alba sloot den stoet met luide gramofoon- muziek. Hoewel zoo nu en dan een druppel regen viel, behoefde niemand te schuilen of een jas aan te trekken. De optocht is dan ook volkomen geslaagd en trok in alle wijken der stad de belangstelling, die het bestuur zich droomde. den van bloemen en groen op een origineel schuitje. De afgevaardigde van Amsterdam roemde de „Ausdauer" van den heer Spruyt en eindigde zijn toespraak met „veel geluk en Gods besten zegen". Amsterdam was van plan geweest met een mand spruitjes te komen, maar aangezien het jaargetijde niet mee hielp, bood de afge vaardigde een sigarenaansteker met inscriptie aan. De secretaris verklapte, dat er nog een jubi laris was, n.l. de voorzitter, die precies 5 jaar den hamer zwaaide. Hij ontving een barometer met een keurig gedicht, dat luiden bijval oogstte, Aan het jubelen kwam schier geen einde. Toen de heer Spruyt voor de hulde bedankt had, zette hij een derden feesteling in het zonnetje, n.l. den heer C. Krouwels, die tien jaar penning meester van de afdeeling Haarlem was. Een zilveren potlood viel hem ten deel. Toen gingen de glazen omhoog en toen wilden er nog meer afgevaardigden een woordje zeggen, o.a. die van Rotterdam. Het laatste woord was aan den kok, die de voorgerechten opdiende en zijn soep op tem peratuur gebracht had. Zijn wenk was onweer staanbaar, zoodat het gezelschap naar de diner- zaal trok, waar het ongetwijfeld niet minder gezellig geweest is. Vanmorgen om 10 uur worden de ernstige zaken weer voortgezet. Dr. L. C. Kersbergen zal op Donderdag 6 Juli om 10 uur in de Regentenkamer afscheid nemen als geneesheer-directeur van het Groote Gast huis. Een commissie is gevormd om hem op passende wijze te huldigen. De nieuwe geneesheer-directeur, de heer P. A. Heeres, zal daarna worden geïnstalleerd. Nadat de afgevaardigden der jaarvergadering van den R.K. Bond van Electrotechnische Werkgevers een autotocht naar Zandvoort ge maakt hadden, kwamen zij weer in hotel „De Leeuwerik" bijeen, ten einde een goed verloop van het diner voor te bereiden. Het werd een jubeluurtje met veel „Lang zal hij leven", „Hij leve hoog" en „Hiep hiep hoera". De voorzitter, de heer P. Baars uit Rotter dam, begon met het huldigen van den penning meester, den heer Joh. G. Spruyt, die 12 V, jaar bestuurslid van de afdeeling Haarlem was en tien jaar, van de oprichting af, de kas var den bond beheerde. Tien jaren mogen niet lang lijken, als men beziet hoeveel werk de jubilaris ln dien tijd verzet heeft, zal men moeten erken nen, dat het een mooi jubileum is. Vooral in de crisisjaren, toeii de bond de kinderziekten door maakte, klonk dikwijls de vraag „Hoe komen we er uit?" Maar Spruyt dacht niet aan op houden, liever nam hij nieuwe zorgen op zich Spr. hoopte, dat de jubilaris nog vele jaren het beheer over de financiën zou willen waar nemen en overhandigde hem een som gelds voor het koopen van een nieuwe schrijfmachine Mevrouw Spruyt, die haar man zoo dikwijls voor de goede zaak moest missen, ontving een fraaie bouquet roode anjers. Toen kwamen afgevaardigden en leveranciers aan de beurt. Alkmaar achtte de diensten van den penningmeester onbetaalbaar en bood een aardig geschenk aan: Edammer kaasjes temid- Op de 32ste jaarvergadering van de Neder- landsche Vereeniging van reinigings-directeu- ren, die gisteren in hotel Lion d'Or te Haarlem gehouden werd, heette de voorzitter, de heer A. M. van Noppen, directeur der Reiniging te Amsterdam, o.m. welkom wethouders uit ver schillende gemeenten, het eere-lid, den heer de Groot en de collega's uit Duitschland, Enge land en België. Onze bedrijven, aldus spr., zijn in de laatste jaren sterk gegroeid; en het is vooral in deze tijden noodig, dat zij zoo goed mogelijk zijn uitgerust. Juist als er zorgen zijn, is een gezond volk noodzakelijk. Bovendien ge ven onze bedrijven aan 8000 menschen werk. De heer A. van Driel, directeur der Haarlem sche Gemeentereiniging, hield hierna eenige beschouwingen over dit bedrijf en begon met een kort historisch overzicht. De oudste keur der „vuylnisse" te Haarlem dateert van 1390. Reeds in die tijden werd veel zorg besteed aan het reinigen van straten en grachten. De ge meente nam de reiniging in 1877 in eigen be heer en in 1908 werd besloten tot een gemeente lijken ontsmettingsdienst. Ook het materiaal werd belangrijk verbeterd. De mobilisatiejaren 1914'18 oefenden op de verdere ontwikkeling van het bedrijf een remmenden invloed uit. In verband met de kolenschaarschte werd het ma chinaal baggeren stopgezet, het waterverbruik beperkt, zoodat het sproeien en spoelen der straten niet meer kon geschieden. Door de stij gende prijzen voor papier, lompen enz. hadden de mobilisatiejaren een gunstigen invloed op de ontvangsten. Na den oorlog valt een gezonde ontwikkeling van het bedrijf te constateeren. In 1920 deden de eerste drie 5-tons benzine-automobielen hun intrede. Ook voor de arbeiders traden betere toestanden in. Na de annexatie in 1927 werd de stad in drie secties ingedeeld. Het centraal vervoer werd irigesteld. Het Marktwezen werd onder beheer gesteld van de ambtenaren van den Reinigingsdienst. In 1930 bezat de dienst 39 auto's en 4 paarden ten dienste van het vervoer. In 1931 werd mede dank zij den pogingen van den intusschen op getreden nieuwen wethouder, den heer Van Liemt, het terrein van den Reinigingsdienst verplaatst. De dienst beschikt thans over een goed in gericht kantoorgebouw, magazijn, ruime gara ges, practisch ingerichte werkplaatsen, doel matige silo's voor zand en zout, een verbran dingsoven voor grof vuil, goede bergplaatsen voor klein materieel en frissche wasch- en schaftlokalen voor de arbeiders. Thans zijn ongeveer 28000 uniforme vuilnis emmers uitgezet, die geledigd worden door acht roltrommelvuilnis-auto's. Hopelijk zal in den loop van dit jaar de gansche stad van zulke emmers voorzien zijn, d.w.z. een aantal van ongeveer 35000. Nadat een filmpje was vertoond over het Haarlemsche bedrijf en over zijn materieel was het woord aan den directeur der gemeente- reiniging te Arnhem, den heer S. H. Frederiks, die sprak over: het stadsvuil naar den akker. Waarom gaat men vuil storten? aldus vroeg spr. nadat hij eerst gewezen had op het ge vaar van storten op een niet afgedekt en af gerasterd terrein. We kunnen onze „ontginningsziekten" daar mede genezen, de structuur van den bodem in gunstigen zin veranderen en het natuurschoon aanmerkelijk verhoogen, door deze bosschen te onderzaaien met verschillende loofhoutgewassen. Voordat het vuil naar de bosschen werd ge bracht, stortten wij op een laag gelegen ter rein, toebehoorende aan een particuliere maat schappij. De bedoeling van c'eze storting was dit terrein dat 5 a 6 metr beneden den hoog- sten rivierwaterstand lag, watervrij te maken en zoodoende geschikt te maken als opslag plaats voor artikelen, die door de maatschappij in haar industrie worden gebruikt. De maat schappij betaalde aan den Dienst van de Rei niging 30 cent per M3 bezakt vuil, hetgeen jaarlijks een bedrag van ongeveer 5800 be droeg. Aan de voorzijde van het Gemeentezieken huis lag een terrein ter grootte van pl.m. 2 H.A., dat bestemd was voor plantsoenaanleg. Het terrein was nretersdik afgegraven, waardoor een sterk grindhoudende, steriele zandbodem was overgebleven, zoodat aanleg tot plantsoen wegens gebrek aan goede teelaarde onmoge lijk was. Op het terrein werd beslag gelegd door de jeugd, die daar tegen ballen schopte en lawaai maakte, tot groote ergernis van verplegenden en verpleegden. Om deze leelijke vlek in de prachtige omgeving te laten verdwijnen, stel de ik aan B. en W. voor het perceel grond te bedekken volgens de z.g. Controlled Tippin; methode. Het vuil wordt gestort ter dikte van ten hoogste 1.80 M. in sleuven van ten hoogste 6 meter breed. Tijdens het storten moet het vuil flink aangestampt worden, mede om te bereiken, dat de temperatuur vlug en hoog op loopt. lederen dag moet het gestorte en aan gestampte vuil met een laag zand van 30 c.M. worden afgedekt. Te Arnhem werd aldus gehandeld met dien verstande, dat de maten zoowel van de dikte van het gestorte vuil als van de breedte van de sleuven om practische redenen iets afweken. Het is echter strikt noodzakelijk, zooals mr. Dawes ook mededeelt, dat het vuil flink wordt aangetrapt en iederen dag wordt af gedekt. Thans is het woeste en onvruchtbare terreir. verpacht als bouwland gedurende 12 jaren te gen 100 per H.A. Het is een sieraad voor dit stadsdeel en past zich geheel aan in de landelijke omgeving. De boer, die gebrek heeft aan bouw- en wei land, krijgt op deze manier wederom de be schikking over zijn vergraven grond en de be treffende stad vindt een oplossing voor het probleem „hoe kom ik mijn afvalstoffen kwijt." De gemeente Arnhem heeft beslag weten te leggen op deze uitgegraven gronden en vindt hier gedurende minstens dertig jaren 'n stort- gelegenheid, die, mits op de juiste wijze worat gestort, aan niemand overlast bezorgt en haar in de gelegenheid stelt op goedkoope wijze af valstoffen te verwijderen. De 3e beslissingspartij is geëindigd in een over winning voor Eising, zoodat de uitslag is 42. Hiermede heeft Eising zich geplaatst onder de deelnemers van de andere districten om 't kam pioenschap van Nederland. Nog werden gespeeld: G. Zeeuwe 2—0 T. v. Wort; Jac. Bosse 11 M. Herben; G. Zeeuwe 20 P. IJzermans. De stand luidt thans; gesp. gew. rem. verl. punt. 1. G. Eising 10 10 20 2. Jac. Bosse 11 8 2 1 18 3. J. Lucas 11 6 2 3 14 4. C. Heesakkers 9 6 1 2 13 5. M. Herten 11 6 1 4 13 6. G. Kraak 11 4 1 6 9 7. G. Zeeuwe 6 4 2 8 8. L. E. v. Schie 9 3 6 6 9. W. v. Wort 10 3 7 6 10. T. v. Wort 11 3 8 6 11. G. Boxelaar 8 116 3 12. P. IJzermans 11 2 9 2 Geslaagd: mej. Janna M. L. W. Barcht, E. Daemen, B. van Gorselen, mej. Lucia A. Hen driks, O. van Heuven, G. Jongert, F. W. Koster, R. A. van der Laaken, mej. Magdalena Phen- ning, mej. Maria v. d. Putten, P. K. F. Schuh- macher, J. W. Schutte, mej. Annie C. Smit, P. H. Sprokkreeff, C. H. R. Veldhuisen, H. Vos, Z. van Waart, mej. Anna Zanen. Na verlengd examen zijn geslaagd voor di ploma A. de heeren A. J. R. Brussaard, J. C. Kuypcr en P. K. van der Waals. „Da Costa Kweekschool". Ter rectificatie van een vroeger geplaatst be richt geven wij hier alsnog de lijst van geslaag den: Voor het examen nuttige handwerken aan de Da Costa Kweekschool zijn geslaagd de dames: J. Kaper, D. de Wijs, P. Schreuder te Haarlem, M. M. Boelhouwer en A. M. van Zon te Bloe- mendaal; A. van der Sluijs te Heemstede; M. A. Hellema en M. E. Oderkerk te IJmuiden. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Autoped, v. Straten, 2e Vooruitgangstraat 9; ,idem, Mentjoks, Zomervaart 12 B; bril, Stam, Lijsterstraat 10; bankbiljet, Sprik, Santpoorter- plein 22; dop van tank, Plattel, Schoterweg 51; duif, Koning, Pieter Kiesstraat 49 rd.; arm bandhorloge, Hooy, Spaarnelaan 23; halsketting, SmitsHonkoff, Leidschevaart 532; ketting m. slotje, v. d. Geest, Kleine Houtstraat 107; ket ting, Donselaar, Spijkermanslaan 2 A; lampe- kap, Sutorius, Zeeweg 356, Driehuizen (Velsen) mat, De Jong, Verspronckweg 36; kinderporte- monnaie, Huizing, KI. Heiligland 38; pullover, Pater, Cremerplein 19; pakje inh. bretelles, Leuveman, Ten Ka testraat 1; rijwielbelasting- plaatje, Hoekstra, Lange Margarethastraat 18; jongensrijwiel, Tonnissen, Ted. v. Eerkhout- straat 53; baal stroo, v. d. PolKok, Korte Dijk 13; gymnastiekschoen, Handgraaf, Papaver straat 1; taschje met inhoud en zadeltaschje, Bureau van Politie, Smedestraat; actentasch m. inhoud, Hoffies, Meeuwenstraat 58. Ter eere van het feit dat 100 jaar geleden voor het eerst honkbal gespeeld werd in Amerika heeft de uit Amerikanen bestaande club „The Seagulls" een wedstrijd georgani seerd, waarin een bondsnegental als tegenpartij zal fungeeren. De negental-commissie heeft daarvoor een negental opgesteld, dat niet als Nederlandsch negental, doch als bondsnegental zal optreden en dan ook niet op volle sterkte is gebracht. Opgesteld zijn de volgende spelers: Pijnakker en Mulder (H.H.C.), Wulfhorst (Haarlem), Van der Putten (S.D.O.), Ter Heide en Beumer (Aja), Wilders (Blauw-Wit), Lammers (V.V.G. A.) en C. Holewijn (Quick). Reserves zijn: Geurts (Schoten), Beets (A.F.C.) en P. Holewijn (Quick). De wedstrijd vindt plaats op 4 Juli in het Stadion te Amsterdam. Wij zjjn de bouwers aau een nieuwen tjjd en stapelen steen op steen, maar in 't bestek schreef Gods beleid: „gebed en werk zij één!" Giro 135198 „Bisschopsfonds" H. Sondaal, pr. Secr.-Penn. Oegstgeest I# I Ovengenoemde vereeniging hield voor haar leden een trainingswedstrijd bestaande uit een peletonrit voor A-klasse 37% K.M., C-klasse 37% K.M. Junioren 25 K.M. Uitslag A-klasse: 1 G. Peters, A. de Vries, tijd 58 min. 2e. S. Holst, H. Rovers, tijd over 25 K.M. 48 min. 40 sec. C-klasse 37% K.M.: K. Neijt, J. Keizers, tijd 1 uur 5 min. 50 sec. Junioren 25 K.M.: 1 A. Keizers, 2 Keizer- waard, 3 H. Droog. Ter gelegenheid van den verjaardag van Prins Bernhard organiseert de militairencom missie voor ontspanning heden op het terrein van Hoogovens-Station aan den Grooten Hout- of Koningsweg te Velsen-Noord een militairen sportdag. Het programma luidt als volgt: 8 uur opening door den commandant van de positie IJmuiden. 812 uur: Volksspelen: zakloopen, kuipste- ken op fietsen, hardloopen met hindernissen, mastklimmen, boegsprietloopen, hindemisfiet- sen. 12—12.30: Rust. 12.3014.30Touwtrekken. 14.3015.30: Gecostumeerde voetbalwedstrijd. 15.3016 uur: Prijsuitdeeling. 16 uur: Sluiting door den garnizoenscom mandant. Concert. Ter gelegenheid van den verjaar dag' van Z. K. H. Prins Bernhard geeft de mu- ziekvereeniging „Eensgezindheid" hedenavond een concert in de muziektent aan de Schools straat. Aanvang 8 uur Koperen jubüé. Zaterdag 1 Juli hoopt zus ter v. d. Wielen den dag te herdenken dat zij voor 121/, jaar in dienst trad als wijkzuster" van „Het Witte Kruis" afdeeling Halfweg en Om streken. Personalia Met ingang van 1 Juli a.s. wordt de gemeente-veldwachter Colignon ter stand plaats Halfweg overgeplaatst naar het deel dei- gemeente Spaarnwoude ter vervanging van den onlangs gepensionneerden veldwachter Vervloed. Muzikale rondgang ter gelegenheid van Prins Bcrnhard's verjaardag Ter gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhard zullen de drie plaatselijke muziekkorpsen, „Eens gezindheid", „st. Michaël" en „Excelsior" he den (Donderdag) avond gezamenlijk een muzi- kalen rondgang houden door een deel van de gemeente. Om acht uur zal vertrokken worden van het R. K. Vereenigingsgebouw aan den Heerenweg, waarna de volgende route wordt gevolgd: Hee renweg, Zandvoortschelaan, Willem Klooslaan, Frederik van Eedenplein, Herman Heijermans- iaan, Boute nskade, Zandvoortschelaan, Roemer Visschersplein, Constantijn Huygenslaan, Bre- derodelaan, Tesselschadelaan, P. C. Hooftkade, Vondelkade, Zandvoortschelaan, Orchideeënlaan, Rhododendronplein, Asterkade, Chrysanthemum- laan, Zandvoorter Allée, Hortensialaan, Clivia laan, Laan van Rozenburg, Adr. Pauwlaan, Pau- lus Buyslaan, Lonckhorstlaan, v. d. Spiegellaan. Koediefslaan, -.leekersvaartweg, Kerklaan, Bur gemeester van Lenneplaan en Oude Posthuislaan naar het R. K. Vereenigingsgebouw, alwaar de rondgang, die ongeveer twee uur duurt, eindigt. Examens E.H.B.O. Op 't gehouden examen voor het eenheidsdiploma van de Nederlandsche Vereeniging, dat afgenomen werd door de doc toren Feenstra en Hubert, slaagden o.m. van de dames mevr. De JongWitzand en mej. v. d Jagt, en de heeren H. Hessels, J. J. van Nes, C. Schouten, J. Draijer, D. Vos, P. Fray en J. de Jong, allen leden van de Eerste Heemsteed- sche hulpbrigade. programma van het vuurwerk. Het pro gramma van het Zee-Vuurwerk, dat he denavond voor het Noorderbad ter gelegen heid van den verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhard zal worden afgestoken, is als volgt samengesteld 1. Openingsprogramma, 2. Feestverlichting door Oranjemagnesium, 3. Salvo van luchtvuur- werk, 4. Groot drievoudig magnesiumwonderfront met verlichting Giroscoopzon, 5. Salvo van luchtvuurwerk, 6. Brillant decoratie front. Chi- neesche Pronkwaaier, 7. Salvo van luchtvuur werk, 8. Mechanisch nummer „Een ruiter te paard", 9. Salvo van luchtvuurwerk, 10. Tele- gravennummer, 11. Salvo van luchtvuurwerk, 12. Bengaalsche verlichting, 13. Salvo van lucht vuurwerk, 14. Kleurenspel: Zig-zag lichtkogel- spel met Gloriazon, 15. Salvo van luchtvuurwerk, 16. Groot hoofdnummer: Japansch Excelsior- front, 17. Salvo van luchtvuurwerk, 18. Stijgende bloemkorf, 19. Salvo van luchtvuurwerk, 20. Groote electrische Niagarawaterval, 21 Salvo van luchtvuurwerk, 22. Buitengewone Feestverlich ting door Rozet van manesiumlicht, met een in terne floodlightverlichting over het terrein, 23. Grootsch opgezet slotnummer, uit een „verras sing" bestaande. Geslaagden voor middelbaar onderwijs Van de Mariaschool alhier slaagden voor het toe latingsexamen aan de R.K. middelbare meisjes school te Haarlem en het Triniteitslyceum aan den Zijlweg alle leerlingen, die van deze school het examen aflegden. Het waren Ida Hoogen- bosch, Tony Lindeman, Thea Smits en Jan Vossen. De heeren Mendelssohn Co. Amsterdam, de Nederlandsche Handel-Maatschappij, N.V., de Banque de Paris et des Pays-Bas en Amsterdam- sche Bank N.V., berichten dat zij de inschrijving op f 6.000.000 is Zw. frs. 14.280.000 4% pet. 20- jarige obligatiën, in stukken groot f 1000.is Zw. frs. 2380 aan toonder, ten laste van de Compagnie Frangaise dés Pétroles, Société Ano- nyme, gevestigd te Parijs, openstellen op Dins dag, 4 Juli 1939, van des voormbiddags 9 uur tot des namiddags 4 uur, aan hun kantoren te Am sterdam, Den Haag en Rotterdam, tot den koers van 97% pCt. De betaling der toegewezn obligatiën moet geschieden op Vrijdag 14 Juli 1939. De noteering der geheele leening ter beurze van Amsterdam zal worden aangevraagd. De uitgifte is groot f 12.000.000 is Zw.frs. 28.560.000 4% pet. 20-jarige obligatiën, (waar van f 6.000.000 is Zw. frs. 14.280.000 reeds in het buitenland geplaatst). De obligatiën zijn nominaal groot f 1000 is Zw. frs. 2380 en luiden aan toonder. Coupons betaalbaar 15 Juni en 15 December. De leening is aflosbaar in uiterlijk 20 jaar door uitloting a pari of door inkoop onder pari. De eerste aflossing vindt plaats op 15 Juni 1940. Vervroegde algeheele of gedeeltelijke aflossing kan van 15 Juni 1942 af te allen tijde geschieden. Hoofdsom en rente der obligatiën zijn, naar keuze van den obligatiehouder, betaalbaar in Ne derland ten kantore van emittenten in Neder landsche guldens of in Zwitserland bij de Schweizerische Kreditanstalt, Zurich, in Zwitser- sche francs, tot den vasten omrekeningskoers van 1000 gulden is 2380 Zwitsersche francs. De betaling van hoofdsom en rente der obliga tiën zal buiten Frankrijk geschieden zonder eeni- gen aftrek van tegenwoordige of toekomstige Fransche belastingen. Als trustee treedt op de Maatschappij tot be heer van het Administratiekantoor opgericht door Hubrccht, van Harencarspel Vas Visser N.V., gevestigd te Amsterdam. LONDEN, 28 Juni (Reuter). Het Fo reign Office heeft Woensdagavond den tekst gepubliceerd van een memorandum in zake de opzegging van het Britsch-Duit- sche vlootverdrag. Dit memorandum is door de Britsche ambassade te Berlijn aan von Ribbentrop overhandigd. Hierin wordt o.m. gezegd, dat het onjuist is te meenen, 'dat, in welk deel van Europa Duitschland ook in een oorlog zou worden be trokken, Engeland altijd een Duitsch-vijandige houding zou moeten aannemen. Engeland zou slechts dan een vijandige houding kunnen aannemen, als Duitschland een daad van agressie tegenover een ander land zou begaan. Verklaard wordt, dat de in het memorandum der Duitsche regeering gegeven beschrijving van de Britsche politiek als een politiek van om singeling volkomen ongemotiveerd is. Enge land heeft niet den wensch, de ontwikkeling van den Duitschen handel te belemmeren. Het memorandum wijst erop, dat reeds een aan zienlijk bedrag aan vrije valuta ter beschikking van Duitschland is gesteld voor de aanschaf fing van grondstoffen. De Britsche regeering ziet uit naar een bespreking over een verdere verbetering van Duitschlands economische positie, zoo slechts wederzijdsch vertrouwen en goede wil geschapen kunnen worden. De vaste wensch der Britsche regeering is, wel verre van bevordering van een oorlog met Duitsch land, het scheppen van Britsch-Duitsche betrekkingen op den grondslag van weder- keerige erkenning van de behoeften van de beide landen, natuurlijk met behoorlijke in achtneming van de rechten van andere lan den. Het voornaamste doel van' het vlootverdrag was het invoeren van een element van stabili teit ter vermijding van een onnoodigen bewa peningswedloop. Vandaar dat de accoorden geen bepaling inzake eenzijdige opzegging bevatten, doch duidelijk alleen maar rekening hielden met beëindiging of wijziging door gemeenschap pelijk overleg. Het accoord van 1935 was, naar uitdrukkelijk wordt verklaard, van permanen ten aard. De eenige bepaling, afgezien van de bijzondere bepalingen ten aanzien der duik- booten, welke de mogelijkheid eener wijziging insloot, had betrekking op het geval van een krachtige verstoring van het algemeen even wicht in de bewapening ter zee en zelfs dan diende een wijziging alleen nog maar te ge schieden in overleg met de Britsche regeering. De Duitsche regeering voert niet aan, dat zulk een toestand in feite bestaat. Nog minder heeft zij de Britsche regeering uitgenoodigd, den toe stand te bestudeeren, alvorens haar stappen te doen. In het memorandum wordt verder verklaard, dat de vroegere voorafgaande aankondiging van de vlootsterkte, die de Britsche regeering aan Duitschland heeft verstrekt, uitsluitend gege ven werd met het doel, de bepalingen van het accoord van 1935 na te komen. Geen ver dere voorafgaande aankondigingen zullen noo dig zijn, aangezien zij slechts beoogden, Duitsch land in staat te stellen, ten volle gebruik te maken van de quota van 1935. Doch als Duitschland niet langer gebonden is aan de in het accoord vastgelegde limiet van 35 pet., kan de Britsche regeering zich niet langer gebonden achten aan haar vroegere aankondigingen, welke derhalve als vervallen moeten worden beschouwd. Zoo Duitschland bereid mocht zijn, over een ander accoord te onderhandelen, zal de Brit sche regeering gaarne aanwijzingen ontvangen omtrent omvang en doel, welke de Duitsche regeering voor zulk een accoord geschikt aou achten. De Britsche regeering zou in het bij zonder willen weten: le. Wanneer naar de meening van Duitsch land de besprekingen zouden moeten plaats vinden. 2e. Hoe de Duitsche regeering zich voorstelt te garandeeren, dat iedere handeling in de» vorm van een opzegging of wijziging van het nieuwe accoord gedurende den geldigheidsduur de goedkeuring van beide partijen wegdraagt- AMSTERDAM. Bevorderd tot arts mej. M- R» H. Stoppelman, Amsterdam en de heeren S. de Jong, Amsterdam; F. Reus, Grootebroek en f- J. A. Paesi, Haarlem. Geslaagd voor het artsexamen eerste gedcei- tu mevr. R. Gerding—Kroon, Amsterdam en heeren H. K. Lanting. Tholen; R. Holthuis- Amsterdam en B. Th. Meyers, Amsterdam. AMSTERDAM. Geslaagd voor diploma A: G' Haenen, L. Huurdeman, W. Janssen, J. v- Klaauw, M. Moerkens, A. Put, A. v. Scherpen" seel, H. Sibbel, G. Smit, H. Sprengers, J. Hoviu G. v. d. Moolen, C. Castelijn, A. Dirks, A. Eek, A. Fernantzen, G. Hamer, H. Heube H. Bakker, W. Bleeker, G. Braakman, Emond, A. Bogers, W. v. Grasstek. Afgewez» 3 candidaten. Geslaagd voor diploma B: J. Maas, E Ra maker. UTRECHT. Geëxamineerd 26 candidate^- Afgewezen: 3 candidaten. Geslaagd voor uip- A: J. Bartman, J. v. d. Berg. H. Biekmah, Bus, P. Hogestijn, M. Jansen, S. Laaper, Majoor, J. Titulaer, allen Bussum; J- Stokkum, Naarden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4