CEBUTO NEDERLANDSCHE LANDBOUWBANK N.V. Haarlem, 29 Juni 1 JULI COUPONS HIMMLER IN DANZIG Hef Geheim van de zeven Schoorsfeenen DONDERDAG 29 JUNI 1939 Gevaarlijke uitspraak Jubileum Groote Houtstraat Vereeniging Weldadigheid naar Vermogen" BURGERLIJKE STAND BU HAAS Haa, De H.O.V. en de zomer- concerten AMSTERDAM GEDEMPTE OUDE GRACHT 29 - HAARLEM Wij contróleeren de uitloting van obligaties, waarvan ons de nummers bekend zijn. WIELERCRITERIUM N.W.U. gaf toestemming voor de organisatie Z A AG VEII EE NI GING „ST. CAE CILIA" R. K. ELECTRO-TECHNISCHE WERKGEVERS ERNSTIG ONGEVAL TE ZANDVOORT Geslaagd Haarl. Voetbalbond Haringvangsten HALFWEG Honderden jonge Duitsche tou risten" aangekomen voor het vrijwilligerscorps Sovjet-zaakgelastigde verlaat Tokio HAARLEMMERMEER SCHAKEN SCHAAKTOURNOOI TE BAD HARZBURG AGENDA Bioscopen 30 Juni Apotheekdiensten RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN V is Uw V acantiereis Inlichtingen en Reisgids bijs JAC. HEEMSKERK, DOOR AGATHA CHRISTIE STAD Wij hebben al eens méér geschreven, dat «len veel van wat er in verkiezingsdagen ge spreken en geschreven wordt, niet al te tra gisch moet opvatten; veel daarvan moet met sen korreltje zout „genoten" worden! Het heeft bovendien over het algemeen ook weinig zin, hierover nog na te kaarten, als üe verkiezingen tot het verleden behooren en de beslissing gevallen is. Op één verkiezingsphrase meenen wij echter hog de aandacht te moeten vestigen; en wel op een uitspraak van den christelijk-historischen wethouder van Bloemendaal, den heer ing. J. Ouwehand; naar „Het Volk" mededeelt, moet de heer Ouwehand zich in het heetst der ver kiezingsactie de uitspraak hebben laten ont vallen, dat hij, als er politiek samengewerkt •noest worden een samenwerking met de NSB zou verkiezen boven die met de SDAP. Wanneer de heer Ouwehand zich aldus heeft Uitgedrukt hij heeft de bewering van „Het Volk, voorzoover ons bekend, nooit tegenge sproken; het zou ons slechts verheugen, indien er alsnog een dementi gegeven zou kunnen wor den dan heeft hij wel een allerongelukkigst oogenblik gehad dan toont hij niet te be seffen het kern-verschil tusscnen 'n SDAP en 'n NSB. Beide partijen staan ons (en naar wij ver onderstellen, óók den heer Ouwehand) in haar poütiek streven oneindig verre; daarover be hoeft niet gesproken te worden: de klove is onoverbrugbaar. Maar met dat al bestaat er tusschen beide partijen toch dit geweldig groote verschil, dat de SDAP de huidige omstandigheden de de mocratie huldigt, d.w.z. ook de rechten der tegenstanders erkent en eerbiedigt, en dat de NSB krachtens haar ideologie deze rechten "iet erkent en dus ook niet wenscht te eer biedigen; krachtens haar beginsel moet zij alleen de regeeringsmacht en de zeggenschap op ieder gebied bezitten en moet zij dus alle andere partijen neerslaan. Streeft zij hiernaar niet, dan verzaakt zij naar „plicht". Samenwerken met de NSB staat dus gelijk met het graven van eigen graf, met het bevor deren van gelijkschakeling, d.w.z. uitschakeling van zichzelf, het prijsgeven (in de praktijk) van het eigen beginsel en van zeggenschap en mede-beslissingsrecht op elk gebied. Wat dit beteekent óók en vooral voor de toepassing der christelijke beginselen (de vrije beleving daarvan zal den christelijk-historischen wethouder toch wel na aan het hart liggen) leert Duitschland., Nulla communio, geen enkele gemeenschap met de nationaal-socialisten! dat moet het wachtwoord zijn van iederen christen. Als de heer Ouwehand er anders over denkt, toont hij, niet te beseffen wat hem en de chris telijkheid thans nog tot vrede strekt. Ter gelegenheid van het jubileum der Groote Houtstraatvereeniging zal de Po- litiemuziekvereeniging Vrijdagavond tus schen half 9 en half 10 een muzikalen om gang maken, welke na een tocht door de Groote Houtstraat op de Groote Markt eindigt Och schenk ons uw gave, 't zij groot of wel klein. Wij zijn met zoo weinig tevreden Er wordt, dat zoudt ge niet denken wellicht, Nog zoo heel veel armoe geleden. Tel. 12255 Sophiastr. 20 Postgiro 212793 Geboren, 28 Juni: M. Kuijpers-Aafjes, d. Overleden, 27 Juni: H. F. Schoen, 65 j., Ju- Hoplantsoen 28 Juni: N. van Beem-Vedder, "<5 j., Hazepaterslaan 28 Juni: D. Schouten Een P<°d"C Haar\e,n aduel van Haarlem PRIJSVRAAG TOT 1 JULI FI. 8000.-PRIJZEN 84 j.. Schotersingel 28 Juni: A. E. Blank - waardt, 74 j., Fuhropstraat. Ondertrouwd, 29 Juni: G. W. Michels en J. H. Beilschmidt W. E. F. Hazebroek en H. L J. van Ravenswaaij W. J. Oosterkamp en E. H. v. d. Sluijs G. J. Westra en M. J. H. Klaas- sen Ch. Ronde en A. M. E. Kooien J. A. M. Pinxteren en W. A. Petri. Getrouwd, 29 Juni: H. B. Hendriks en J. C. Eijskoot P. C. Postma en R. van Baaren H. Vos en J. J. Hagebout A. J. D. van Bee- kum en J. Hoojveld J. Th. Koster en M. J. Flendrie D. Smit en L. Schrama A. v. d. Ree en C. M. Bierenbroodspot M. Groeneveld cn F. J. G. Westervocrde. Men schrijft ons: Ergens staat geschreven: „Een nieuwe zo mer, een nieuw geluid!" De H.O.V. gaat zich daarnaar richten. Indien ooit, sinds de lange jaren van onze vermin derde inkomsten, een nieuw tijdperk verwacht mocht worden, dan is het thans. In het Jubileumboek bij het 125-jarig be staan werd gezegd: „Nu of nooit!" De mogelijk heid, dat het „nu" zal zijn, is groot. Immers, dat de belangstelling beduidend is gestegen, worde slechts in het voorbijgaan herhaald 't is bekend. En, met dankbaarheid erkend. Maar ook, de officieele lichamen: het Rijk, de Provincie, de gemeenten Haarlem en Bloe mendaal hebben een extra steun, verhoogde subsidie of donatie gegeven, waaruit de waar deering voor de H.O.V. wel zeer te bemerken is. Ook particulieren hielpen. Aan allen dank. En nu gaan de zomerconcerten aanvan gen, evenals verleden jaar tweemaal per week, op Maandagen en Donderdagen, uit gezonderd' het openingsconcert op Vrijdag 7 Juli. De zeer groote belangstelling van verleden jaar doet verwachten, dat deze thans niet minder groot zal zijn. Een doel van ons streven is een langere werkperiode, een betere bezoldiging voor onze orkestleden. Het is echter geen klei nigheid dit te bereiken. Moge Haarlem nu eens aan de spits staan, om in dezen tijd, waarin vele orkesten een moeilijk bestaan hebben, een nieuwe, betere, aera in te lui den: Haarlem, een voorbeeld voor andere steden. Mocht gezegd worden, met terug denken aan oude tijden: „van Haarlem be gint de victorie." Daarvoor is noodig: geen schulden méér, in de eerste plaats. Hoe kunnen we uitgeven, als het niet binnen komt? Doch daaraan wordt gewerkt, onze loterij moet ons helpen. We moeten goede muziek maken, uitstekende mu ziek. Daarvoor zijn factoren noodig, waar vow we ook werken. Het vereenigingsjaar loopt officieel vanaf 1 September. Met het winterseizoen openen wij dus ons nieuwe jaar en zullen wij officieel onze dirigenten, Marinus Adam en Toon Ver- hey, aan onze leden voorstellen. Wij verwachten onze leden echter ook op onze zomerconcerten, welke serie wij semi-offi- cieel zullen openen op Vrijdag 7 Juli. Hef uitvoerend comité van de Sportweek heeft toestemming ontvangen van het bestuur van de N.W.U. om het wielercriterium in Haarlem- Noord te organiseeren. Dank zij de medewer king van den consul dezer organisatie te Am sterdam, den heer J. van Gent, zal een groot aantal renners, ook van buiten Haarlem op Maandag 9 Juli a.s. aan den start in de Delft laan verschijnen. Daarnaast zullen vele bekende renners uit Haarlem deelnemen, o.a. de winnaar van het vorig jaar, C. de Best en voorts Drost, Van Halst. Peters, Koelemeijér, Valkman, Duyns e.a. Dit jaar zullen geen adspiranten aan den strijd deelnemen. Voorts wordt nog onderhandeld met renners uit Amsterdam, Beverwijk en Alkmaar. Het is thans reeds zeker, dat in iedere categorie zeker vijftig renners zullen starten. Voor de categorie amateurs en onafhankelij- ken staan reeds meer dan 43 renners ingeschre ven en bij de nieuwelingen staan reeds meer dan 27 namen vermeld. Het uitvoerend corr.it4 van de Sportweek, dat de organisatie van dit wielercriterium verzorgt in samenwerking met eenige wielerdeskundigen te Haarlem, besteedt groote aandacht aan de wijze waarop het publiek den wedstrijd zal kun nen volgen. REPETITIE en OPGAVE VAN LEDEN Kinderkoor op Dinsdag 5.30 u., contr. 5 ct. Mannenzangvereeniging op Dinsdagavond 8 uur, contributie 15 cent Dameszangvereeniging op Woensdagavond 8 uur, contributie 15 ct. De bijeenkomsten hebben plaats in het GEBOUW „ST BAVO", SMEDESTRAAT HET BESTUUR De Bondsdagen, die de Nationale Bond van Eleetro-Ttechnische Werkgevers te Haarlem houden, werden Donderdagmorgen voortgezet met een H. Mis, die de Bondsadviseur, rector Bokeloh, in de Kathedraal opdroeg. Na het ontbijt werd de vergadering heropend en werden de voorstellen der afdeelingen ver der in behandeling genomen. De afdeeling Am sterdam vroeg het hoofdbestuur of het mogelijk is te komen tot het afsluiten van een landelijk collectief arbeidscontract, of, zou dit niet het geval is. tot een contract voor de steden Am sterdam, Rotterdam, Den Haag en Haarlem. Het hoofdbestuur heeft deze kwestie reeds ver scheidene keeren kringsgewijze m bespreking gebracht en behandeld zonder tot op heden tot een positief resultaat te kunnen komen. De aan gelegenheid zal echter opnieuw in de kringen Noord- en Zuid-Holland in bespreking komen. De afdeeling Den Bosch verzocht het hoofd bestuur stappen te doen bij rijks- en gemeente instanties alsmede bij de architectenbonden om fn de bestekken van niet-openbare aanbeste dingen voor electrische installaties een bepaling opgenomen te krijgen, dat van 1 Januari 1940 af of eventueel later, aan de aangevraagde in schrijvers, die de opdracht niet gekregen heb ben, een redelijke vergoeding gegeven wordt voor de gemaakte kosten en moeiten. Richt lijnen zouden hiervoor moeten worden vastge steld. Het voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen, zoodat het hoofdbestuur thans zal trachten den wensch van de vergadering te verwezenlijken. Den Bosch stelde tevens voor om een onder- afdeeling op te richten voor radio-handelaren. In de Noordelijke provincies is reeds een neu trale vereeniging opgericht, zoodat het de hoogste tijd wordt, dat onze katholieke orga nisatie gereed staat en dat de Bond een onder- afdeeling opricht om versnippering te voor komen. Het hoofdbestuur zal onderzoeken of er vol doende animo voor een onderafdeelfng bestaat. Rector Bokeloh sprak Vervolgens cf/er de Nieuwe Gemeenschap en hij spoorde de aan wezigen aan de actie ook in hun bedrijven vol ledig te laten doorwerken. De heer Th. Hooy, voorzitter der R.K. Mid- denstandsvereeniging te Haarlem, wees op het nut van de vakorganisatie en trok eenige gees tige paralellen naar aanleiding van de initialen op het vaandel. Voor de rondvraag bleek een enorme belang stelling te bestaan. Talrijke interne of tech nische kwestie kwamen daardoor op het tapijt. Hierna werd het congres gesloten. Hedenmorgen te ongeveer half 12 is de schil der v. d. H. uit Nijmegen, die bezig was met werkzaamheden aan de stations-overkapping te Zandvoort; van een steiger gevallen. Hij liep ernstige inwendige kneuzingen op en is op last van dr. C. A. van Fraassen per zieken auto naar het St. Joannes-de-Deo Ziekenhuis te Haarlem overgebracht. Omtrent de oorzaak van het ongeval wordt een onderzoek ingesteld. Bij het eindexamen Gymnasium aan het St. Ignatius-college te Amsterdam slaagde voor di ploma B de heer Jos. de Ridder en voor diplo ma A de heer Jacq. Geukers, alhier. Aan de Universiteit te Amsterdam is bevor derd tot medisch-arts de heer F. J. A. Paesi te Haarlem. De R.K. Bond van Electro-Technici viert zijn 10-jarig bestaan in Haarlem.. De afgevaardigden hebben zich gisteravond met vele Haarlemsche leden, waaronder eenige jubilarissen waren, aan een j eestelijken disch vereenigd Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van den Haarl. Voetbalbond wordt Zondag a.s. op de terreinen van R.C.H. te Heemstede een zevenkampdag gehouden. Hieraan wordt deel genomen door leden van den H.V.B. Tot slot van dezen dag wordt de 4 x 100 M. estafette geloopen voor de vereenigingen. De „zevenkamp" bestaat uit 80 M. hard- loopen, verspringen, doelschieten en werpen, vertrappen. 100 M. baldribbelen en „Raak den paal". Te Scheveningen waren hedenochtend geen haringvisschers binnengekomen. Volgens radiografische berichten uit zee waren de vangsten van onderstaande schepen vanmor gen als volgt: Gay 262 1 k; Sch. 285 2 k; 135 11 k; 50 20 k; 89 2 k; 95 1 k; 103 4 k; 342 4 k; 254 4 k; 361 1 k; 120 2 k; 79 3 k; 261 4 k 6 20 k; 16 10 k; 223 2 k; 332 6 k: 87 1 k; 104 7 k; Kw. 151 25 k; 29 15 k; 68 15 k; VI. 216 1 k; 70 lk; 14 9 k; IJm. 490 14 k; 283 4 k. Te Vlaardingen kwam binnen van de haring- visscherij, C. v. O. met 76 kantjes eigen vangt. Voor de haringvisscherij vertrokken: VI. 83, VI. 84, VI. 16 en VI. 14. Verder Kw 26, Kw. 43 en Kw. 149. Zanguitvoering In het St. Josephgebouw is een zanguitvoering gehouden door de zang- en kleuterklasse van mevr. A. Boschvan Zutphen. Het gevarieerde programma is op vlotte wijze afgewerkt. Er is door de kinderen met veel ani mo gezongen. Een viertal debutantjes, op een of ander onderdeel van het programma gespeciali seerd, alsook de dames Weterings, Galbicska en Muder brachten hun kunnen op verdienstelijke wijze ten gehoore. Tot zelfs bij de kleuters viel de beschaafde uitspraak op en maakte hierdoor het gebodene aantrekkelijker. Half September zullen de zanglessen worden hervat en om aan veler wensch tegemoet te ko men zal bij voldoende deelname door mevr. A. Boschv. Zutphen te Halfweg eveneens zangles gegeven worden. en doordat één hunner omkeek, waardoor hij op het linker weggedeelte kwam, tegen de lin kerzijde van den auto botste. De renner werd met een slag tegen het wegdek geworpen. De bestuürder, de heer K. uit Amsterdam, die kalm reed, stopte onmiddellijk en aan diens voorzichtig rijden is het te danken, dat niet meer ongelukken zijn gebeurd. De wielrijder bleek een schouderwond en eenige verwondin gen aan handen en beenen te hebben bekomen. Dr. Oli, wiens hulp was ingeroepen, heeft den wielrijder verbonden, waarna deze met een auto naar zijn woning te Amsterdam is vervoerd. Op reis De Ouden van Dagen uit Nieuw Vennep maakten Woensdag een reisje naar Noordwijk. De stoet werd door den politieauto begeleid in de richting Heemstede. De oudjes hebben een mooien dag gehad, waarop zij veel genoten. Omstreeks half negen kwamen zij van het viaduct te Abbenes binnen. De 47 auto's, waaronder twee autobussen, werden door een schare van belangstellenden opgewacht. (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage) WARSCHAU, 28 Juni Uit Danzig wordt gemeld, dat Himmler vanmorgen daar zou zijn aangekomen. Hij zou de nat. soc forma ties der vrije stad inspecteeren. Poolsche kringen in Danzig verklaren, dat het minder gaat om een inspectie dan wel om een zuivering, die het verwijderen van twijfelachtige elementen ten doel heeft. De Czas, het conservatieve Poolsche orgaan, voegt hieraan toe, dat gouwleider Forster inder daad een begin heeft gemaakt met de reorgani satie van de S. A.-eenheden van het gebied onder toezicht van talrijke S.S.-lieden, die uit Duitschland zijn gekomen. In Danzig zijn wederom convooien auto's aan gekomen uit Oost-Pruisen met verscheidene honderden jonge touristen, die bestejnd zijn voor het vrijwilligerscorps. Deze jongelieden worden verdeeld over barakken in Matzkau, Wieben en Langfuhr. Voorts zouden de nat. soc. autoriteiten een groot aantal paarden hebben gerequireerd, be stemd voor het vrijcorps Het rechtsche Pool sche orgaan Goniec Warszawski verklaart te dien aanzien, dat oorlogsmateriaal heimelijk uit Oost-Pruisen de vrije stad wordt binnenge bracht. Tevens meldt het blad, dat de aanwezig heid der vrijwilligers in Danzig te zamen met den invoer van oorlogstuig een schakel meer vormt in den keten van provocaties die deel uit maken van den door Duitschland verklaarden zenuwoorlog. De provocaties kunnen echter noch de Polen in Danzig noch elders enerveeren. Iedere formatie van militaire organisaties in Danzig zal stuiten op categorisch verzet van de Poolsche regeering. De Kurjer Polski bevestigt, dat ploegen arbei ders begonnen zijn met den bouw van een brug over den Nogat, aan de grens tusschen Danzig en Oost-Pruisen. Het blad wijst op het strategi sche belang daarvan. TOKIO, 28 Juni. (Domei) De Russische zaakgelastigde te Tokio, Smetanin, die, sedert den terugkeer van den Russischen ambassadeur Slavoetsky naar Moskou op 5 Mei 1938, opgetreden is b(j de onderhan delingen over verschillende problemen, o.m. de visscherijkwestie, is thans plotseling ont boden door de regeering te Moskou. Hij vertrekt op 5 Juli a.s. naar Tsoeroega, vanwaar hij den volgenden dag naar Wladi- wostok vertrekt op weg naar Moskou. Met het vertrek van Smetanin naar Moskou is de Russische ambassade in Tokio practisch gesloten, aangezien er slechts een paar leden van den staf pijn, o. w. Nicolai Generaloff, de tweede secretaris. Ook wordt gemeld, dat het naambord, dat in het Japansch en het Rus sisch gesteld was, reeds van de deur is wegge nomen. Renner tegen een auto Woensdagmiddag had op den Oostelijken afrit van het viaduct in den Rijksweg nabij den Kruisweg een ver keersongeluk plaats, doordat eenige wielren ners, die op den afrit een auto tegenkwamen De uitslagen van de vierde ronde van het internationaal schaaktournooi te Bad Harzburg luiden; Poalsen (Denemarken)Zollner (Duitschland) 0—1. Ahues (Duitschland)Rellstab (Duitsch land) y2—y2. Reinhardt (Duitschland)dr. Lange (Duitsch land) afgebroken. Cortlever (Nederland)Stahlberg (Zwe den) afgebroken. Eiiskases (Duitschland)Saemisch (Duitsch land) afgebroken. Gebouw St. Bavo: Gr.- en Fr.-handel., 8 u.; R.K. Bevolkingsbureau, 8 u.; Donateurs Thalia, 8 uur. Brinkmann, Gr. Markt: R.K. Kruideniers, 8.15 uur. Rembrandt: „Ultimatum" (boven 14 jaar) 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „Heldenbrigade" en „Mother Ca rey's chickens" (boven 14 jaar) 2 en 8.15 uur. Luxor: ,,'n Stel om te stelen" (boven 18 jaar) 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De onzichtbare man" (boven 14 jaar). 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Bruisend bloed" (eiken leeftijd) 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: Schaakclub, 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Gr. Kerk: C. Oi V.-Conccrt, 8.15 uur. Teyler-museumExpositie 114 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 105 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Frans Hals-museum: Expositie 105 uur. De Zondag- en avonddiensten van de apo theken zullen tot en met Vrijdagavond worden waargenomen door: C. G. Loomeijer en Zn., Barteljorisstraat 11; Park-apotheek, Klever parkweg 18; Teyler-apotheek. Teylerplein 79. Steeds geopend zijn: C. E. Schotman, Bin nenweg 206208; Elswout-apotheek, Bloemen- daalscheweg 341; Apotheek Aerdenhout, Zand- voortschelaan, tel. 26772; Heemsteedsche Apo theek, Binnenweg 98, tel. 28197; de Bloemen- daalsche Apotheek, Bloemendaalscheweg 85, tel. 22181. IJMUIDEN, 29 Juni. Versche visch. Tarbot 40 50 cent. Tong 82108 cent per kg. Griet 15— 22.50, Zetschol 21.00—23, kleine Schol 8.50—18, Bot 3.2016, Schar 2.809, Poontjes 9.0014, groote Schelvisch 9.0014, middel Schelvisch 1011.50, kleine middel Schelvisch 6.109.10, kleine Schel visch 4.306.10, groote Gullen 6.3012, kleine Gullen 1.308.50, Wijting 1.30—3.10. Makreel 7.00 per 50 kg. Kabeljauw 26.0050 per 125 kg. Vleet 1.20 per stuk. van de heden aangekomen T^EILERS Gloria IJm. 37 490 manden 2300.Isabel IJm. 14 155 manden 1160.Maria IJm. 95 270 manden 1400.Limburgia IJm. 54 270 manden 1760. KOTTER E. 142 550.—. LOGGERS Sch. 121 1500.—, Sch. 118 1520.—, K.W. 138 630.—, K.W. 27 160.—, K.W, 5 830.—, K.W. 31 610.—. WATERSTANDEN TE IJMUIDEN 29 Juni 2.12 10.12 2.40 10.40 30 Juni 3.05 11.04 3.26 11.26 1 Juni 3.46 11.46 4.07 0.07 2 Juni 4.25 4.44 12.25 3 Juli 5.02 0.44 5.19 1.02 4 Juli 5.36 1.19 5.54 1.36 5 Juli 6.11 1.54 6.28 2.11 die dit jaar mooier moet worden dan ooit. Maak nu vast Uw plannen, vraag een Cebuto Reisgids bij één van onze reisbureaux. Uit de Cebuto Massakeus: 3 dg. Belgische Ardennen 23.50 4 dg. Luxemburg 32.50 5 dg. Rijn 38.50 6 dg. Harzgebergte 47.— 10 dg. Zwitserland, Interlaken 89.— 13 dg. Praag-Weenen-Budapest „112.— Ook voor privéreizen, vlieg- en bootpas sages, chèques, en verzekeringen CEBUTO HOUTPLEIN 34 - HAARLEM TEL 16448 Agenten Spaas, Rijksstraatw. 21. Haarlem N. Tel. 16531 Fa. Bruynzeel, bij Velserp., Velsen-N Tel. 3064 „Ja. Wel, daarmee was de zaak voor het oogenblik uit. Ik ging naar Afrika terug en dacht er niet meer aan.... tot twee weken ge leden, toen ik op een goèien ochtend een eigenaardig, pakketje kreeg, 't Ding had me al maanden nagezworven. Ik had in de een of andere krant gelezen, dat graaf Stylptitch te Parijs gestorven was. Dat pakketje bevatte zijn mémoires en er was een brief bij en en in dien brief stond, dat als ik het manuscript vóór den 13den October bij een uitgeversfirma te Londen bezorgde, genoêmde uitgeversfirma mij dan duizend pond zou uitbetalen." „Duizend ponl! Vergis je je niet, Jimmy?" „Nee, jongmensch. Ik ben alleen zoo nu en dan bang, dat 't een soort van Aprilgrap is. Stel geen vertrouwen in prinsen en staatslieden en dege nen, di? over u gesteld zijn! Maar nu in ernst, 't Ding had me zoo lang nagereisd, dat lk eigenlijk geen oogenblik meer te verliezen had. Maar 't was jammer. Ik had juist den heelen boel voor m'n reis naar de binnenlan den voor elkaar en ik had me er op gespitst, om te gaan. En een gelegenheid als die komt niet zoo gauw weer terug." „Je bent onverbeterlijk, Jimmy. Duizend pond in de hand is toch meer waard dan een heele goudmijn in de lucht!" „Maar gesteld, dat 't een flauwe grap Is? De zaak staat dus zoo.... hier sta ik, met mijn passage en alles in mijn zak, op weg naar Kaapstad en daar sta jij, vertegenwoordiger van Caste Co, een baantje, waaraan je het land hebt." Anthony stond op en haalde zijn sigaretten koker te voorschijn. „Ik begin te begrijpen, waar je op afstuurt, James. Jij gaat op de goudjacht en ik naar Londen om die duizend pond voor je te incas- seeren.... Hoeveel zit er voor mij aan?" „Een vierde." „Tweehonderd vijftig pond, vrij van rechten, enz., enz." „Ja."- „Goed. En om je nu even op stang te jagen, wil ik je vertellen, dat ik 't ook voor honderd pond gedaan zou hebben. Jij wordt nooit rijk, Jimmy McGrath, als je op die onzakelijke manier doorgaat." „Kan me niet schelen. De hoofdzaak is nu: je doet 't?" „Ik doe 't. Hier, op je gezondheid. Dat Castle's rondreis de luxe grondig in de war moge loopen." Met gepast-ernstige gezichten werd die toast gedronken. HOOFDSTUK II EEN JONKVROUW IN NOOD „Zoo, dat is dat," zei Anthony, terwijl hij zijn glas op tafel neerzette. „Met welke boot was jij van plan te gaan?" „Met de Granarth Castle." „Passage natuurlijk op je eigen naam geno men. Dan doe ik het beste, maar als Jimmy McGrath te gaan. De paspoort-misère-tijd is toch achter den rug, niet?" „Ook al was 't niet zoo! We lijken geen steek op elkaar en toch zouden we op zoo'n ding dezelfde beschrijving krijgen. Groot 1.78, haar bruin, oogen blauw, neus gewoon, kin ge woon „Zegj 't kon wel een beetje complimenteuzer! Als je nagaat dat Castle uit meer dan. honderd sollicitanten mij gekozen heeftom mijn aangenaam uiterlijk en dito manieren." Jimmy grinnikte. „Van die aangename manieren heb ik van morgen een staaltje gezien." „Loop naar debinnenlanden." Anthony stond weer op en begon de kamer op en neer te loopen. Zijn wenkbrauwen waren licht-gefronst en het duurde wel een paar minu ten, vóór hij begon te spreken. „Zeg Jimmy," zei hij toen, „Stylptitch is te Parijs gestorven. Waarom worden zijn mémoi res via Afrika van Parijs naar Londen ge stuurd?" Jimmy schudde hulpeloos zijn hoofd. „Dat weet ik niet." „Waarom hebben ze 't niet netjes ingepakt en per post verzonden?" „Dat heb ik me ook al afgevraagd, 't Zou heel wat normaler geweest zijn." „Natuurlijk weet ik wel," ging Anthony voort, „dat het koningen en koninginnen en verderen hoogwaardigheidsbekleeders bij de wet o nee, bij de etiquette, verboden is, iets op de eenvoudigste, meest logische manier te doen. Daarom had je vroeger de heeren „Boodschap pers des Konings". Die kregen dan, bij wijze van Sesam, open u, een zegelring mee, 's konings ring! U kunt doorgaan, edele heer! En meestal was die edele heer dan de bandiet, die den ring gestolen had. Ik heb me er altijd over verwonderd, waarom de een of andere ver lichte geest er in die dagen niet op gekomen is, een stelletje duplicaten te maken een dozijn of een half dozijn, en die dan aan den meestbiedende te verkoopen. Ze hebben in de Middeleeuwen deksels weinig initiatief gehad." Jimmy gaapte. „Mijn opmerkingen over de Middeleeuwen schijnen je maar matig te interesseeren. Laten we het dan maar weer over graaf Stylptitch hebben. Als die je duizend pond cadeau had willen doen, had hij ze je in zijn testament kunnen vermaken. Godlof zijn we nog niet te trotsch om een erfenisje te accepteeren. De man moet niet goed in zijn bovenkamer ge weest zijn." „Tjadaar lijkt het tenminste op Anthony fronste zijn wenkbrauwen nog ster ker en zette zijn wandeling door de kamer voort. „Heb je 't ding gelezen?" vroeg hij opeens, „Welk ding?" ,,'t Manuscript natuurlijk." „Beware me, nee! Waarom zou ifr iemand als ik! iets dergelijks gaan lezen?" Anthony glimlachte even. „Ik wou 't alleen weten, anders niet. Je weet toch ook wel, dat mémoires dikwijls lioopen moeilijkheden veroorzaken. Indiscrete onthul lingen en dat soort dingen meer. Je hebt van die menschen, die er een soort van genoegen in scheppen, nadat ze eerst hun heele leven lang zoo gesloten als een bus geweest zijn, na hun dood de lont in het kruit te gooien. Van te voren zitten ze dan zeker bij die gedachte te gnuiven! Wat voor soort man was die graaf Stylptitch, Jimmy? Jij hebt 'm gezien en Jij hebt 'm gesproken en je hebt nogal menschen kennis. Zou 't. kunnen zijn, dat hij er een van die stiekeme soort was?" Jimmy haalde zijn schouders op. „Moeilijk te zeggen. Den eersten keer had hij hem, wat je noemt, óm en den tweeden keer was hij op end' op de gedistingeerde oude heer, die me kwam bedanken en die me compli mentjes stond te maken tot ik me geen raad meer wist." ,En heeft hij niets gezegd, toen hij dronken was.... iets interessants, bedoel ik?" Jimmy zocht, met gefronste wenkbrauwen, in zijn herinnering rond. „Tja, dat hij wist, waar de Koh-i-noor was," diepte hij toen weifelend op. „Dat weten we allemaal," zei Anthony. „In den Tower, als ik 't wel heb. Achter dik spiegel glas en tralies en met een half dozijn heeren in bal-masqué-pakjes er omheen om op te passen, dat je niets wegpakt." „Zoo is 't," stemde Jimmy toe. „Heeft hij nog iets meer dan dien nonsens gezegd? Bij voorbeeld dat hij wist in welk museum de Wallace-collectie ondergebracht was?" Jimmy schudde van neen. „Hm!" zei "Anthony. Hij stak zijn derde sigaret op en begon weer de kamer op en neer te loopen. „Je leest zeker zelden of nooit een krant, hè?" vroeg hij na een paar minuten. „Nee, tenminste zoowat nooit," bekende McGrath nederig. „D'r staat gewoonlijk niets in dat mij, barbaar, interesseert." „Gelukkig dan 'dat ik wat geciviliseerder ben. In den laatsten tijd wordt Herzo-Slowakije tel kens genoemd. Allerlei beweringen over een herstel van het koningschap." „Hm. Nikolaas IV zelf had geen kinderen," zei Jimmy. „Maar daarom hoeft de Oboïo- vitch-dynastie niet uitgestorven te zijn. Er zijn waarschijnlijk hoopen en hoopen jonge exem plaren, neefjes en nichtjes in den eersten of tweeden of zooveelsten graad." „Dus 't zou niet bepaald moeilijk zijn, een presentabelen koning te vinden, wil je zeggen?" (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5