WAAR GEBROKEN WORDT, MOET GEBOUWD WORDEN fjjten rvokehen Parijs en Londen hijschen het stormsein Danzig weer centrum Van onrust Berlijn ontziet Albion niet meer Uit Vaticaanstad BIEPIBIJ KOPPI KB Buitenlandsch Overzicht SFDE VOORPROEF De Oranjehedenavond voor Scheveningen DONDERDAG 29 JUNI 1939 De verjaardag van Prins Bernhard Geslaagde parade te Batavia IN TOBBE MET WATER GEVALLEN Jongetje aan de gevolgen overleden VELDWACHTER GESCHORST Processen-verbaal achtergehouden LOONCONFLICT DREIGT TE VAASSEN 500 arbeiders er bij betrokken BURGEMEESTER MISHANDELD Werklooze sloeg hem in 't geïicht 10.000 BOETE OPGELEGD Coördinatie van het goederen vervoer DE OVERSTROOMINGSRAMP OP TIMOR 7000 menschen moeten van voedsel worden voorzien HET VLIEGVELD IN ZUID-LIMBURG Handelsbetrekkingen Frankrijk—Ned.-Indië De Achterhoek lokt vacantie- gangers Passagiers zullen het vuurwerk vanaf het verlichte schip gadeslaan HET C.N.V. BESTAAT DERTIG JAAR Ledental sterk gegroeid R. K. Bakkerspatroons Tweedaagsch congres in de Baroniestad NAAR EEN ORGANISCHE LEVENSHOUDING Vier spreekbeurten voor den K.R.O. OVER BOORD GESLAGEN EN VERDRONKEN Commissionnair voorwaardelijk veroordeeld Gids voor de Veluwe Aan verwondingen overleden Naar aanleiding van de door het heengaan van minister De Wilde gebleken tegenstelling in het ka binet een tegenstelling, welke Z. Exc. Colijn nog tracht te overbruggen heeft de Arbeiderspers met een voorba righeid, den wensch eigen, gecomman deerd: „Aftreden!" De nood der tijden, vooral de sociale nood, eischt een sterk en uit overtuiging eensgezind kabinet en niet een kabinet als een met kunst- en vliegwerk gekramde kruik, die nog wat blijft dobberen op de wilde baren, of schoon zij reeds gebarsten is. Voor deze redeneering valt oogenschijnlijk veel te zeggen, maar een gekramde kruik is altijd nog beter dan niet meer te lijmen scherven, vooral als men niet zeker is, dat men een nieuwe en betere kan koo- pen. Wij zouden het betreuren, indien de budgetaire moeilijkheden door gebrek aan durf en inzicht niet in den door de katholieken gewenschten zin zouden worden opgelost, zoodat door gebrek aan aanpassingsvermogen aan de niet straf feloos te miskennen eischen van sociale rechtvaardigheid en bittere militaire noodzaak deze regeering uiteen zou komen te vallen. Noch op militair defen sief terrein noch op sociaal gebied heeft deze regeering stil gezeten en gezien haar vele goede, in vergevorderden staat van voorbereiding verkeerende plannen mag men verwachten, dat zij allerminst van zins zou zijn stil te gaan zitten. Gaat zij heen, dan zou er veel nuttig en verdienstelijk werk vergeefs zijn gedaan en kostbare tijd zijn verlo ren. Maar, hoezeer wij het ook zouden betreuren, indien er geen overeenstem ming in het zittende kabinet te berei ken zou blijken, deze overeenstemming mag niet gekocht worden ten koste van het elementaire sociale welzijn van land en volk en wij verwachten dan ook, dat de katholieken niet bereid zullen blijken zulk een prijs, indien hij gevraagd zou worden, te betalen. Dat deze positief Christelijke regee- ringscombinatie nog zoo slecht niet is als velen zeggen te meenen, heeft de wettelijke kinderbijslagregeling bewezen. Noch de liberalen, noch de Vrijzinnig-democraten de twee groe pen, die beschouwd worden als de meest deugdelijke en bruikbare bouwsteenen voor de zgn. breede, maar in werkelijk heid te smalle basis, welke Colijn bij de jongste kabinetsformatie slechts noode heeft laten varen hebben vóór deze wet gestemd. Van een kabinet, waarin zij mede zitting zouden hebben gehad, zou men dus, gelijk de „Standaard" terecht opmerkt, het invoeren van een dergelij- ken belangrijken socialen maatregel niet hebben kunnen verwachten. Al biedt dit resultaat nog geen argument voor een koste wat het kost in standhouden van dit kabinet, het duidt er toch wel op, dat de huidige regeeringsbasis beter is voor land en volk dan een zgn. breede basis met liberalen en vrijzinnig-democraten. Christelijken, katholieken en sociaal democraten hebben door hun stem aan dit wetsontwerp te geven de eer verdiend dit goede werk te hebben helpen tot stand brengen. Een teeken, niet zonder beteekenis in de huidige constellatie. Voor 1 Juli a.s. moeten de ministers het eens zijn geworden over de be grooting van 1940, aldus wil het het ultimatum van Dr. Colijn. Mocht dat niet slagen, dan staat het ernstig te be zien, of de katholieken bereid zullen blijken deel te nemen aan een nieuwe, zgn. breede basis, welke haar ondeugde lijkheid nu reeds bij voorbaat heeft be wezen. Vindt men de christelijke basis van het huidige kabinet te smal, dan moet men niet streven naar een even eens te smalle en zeker niet vruchtbaar der basis. Dan is het consequent, gezien den ernst der tijden, te streven naar een waarlijk breede nationale basis, waaraan de voornaamste groote partijen des lands moeten medewerken. Maar hoevelen van hen, die hopen, dat er een regee- ringscrisis zal uitbreken, of die de bud- getaire eischen van meer belang achten dan die van den „in Mühe und Not" levenden mensch, durven deze conse quentie aanvaarden? Het is eenmaal zóó, dat waar gebroken wordt, de uiterste noodzaak ontstaat om te bouwen. BATAVIA, 29 Juni. (Aneta). Op het Wa- terlooplein werd vanmorgen ter eere van den verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhard een parade gehouden, welke bijzonder is geslaagd. Alle huizen rondom het Waterlooplein waren met- vlaggen versierd. De parade werd besloten met de aanbieding van het geschenk der burgerij van "Batavia aan de bataljons, die kort geleden hun eeuw feest vierden, bestaande uit paradetrommen en tamboermajoorsstaven met oranje-vaantjes. De overdracht geschiedde door den waarnemen- den burgemeester van Batavia, wien kol. Schil ling als regimentscommandant dank bracht. Aan de parade hebben deelgenomen troepen van de garnizoenen te Batavia en Meester - Cornelis en de groep Glenn Martins, welke op Tjililitan is gestationneerd. Te Berlicum is een vierjarig jongetje in een onbewaakt oogenblik in een tobbe met water gevallen. De moeder vond eenigen tijd later haar kind, dat met het hoofd onder water lag. Door kunstmatige ademhaling werden de le vensgeesten weer opgewekt. De kleine is echter in den loop van den dag aan de gevolgen over leden. Pfjnacker is de laatste dagen in beroering gebracht door de schorsing van den gemeen te-veldwachter. Tot voor kort wees niets het publiek er op, dat iets dergelijks zou geschieden. Nog niet zoo heel lang geleden werd de veldwachter hartelijk gehuldigd voor zijn moedig gedrag bij een ongeval, waarbij een paard en wagen te water waren graakt. Sinds zijn schorsing zijn echter plotseling al lerlei geruchten gegaan over handelingen, die van een veldwachter niet verwacht mogen wor den. De voornaamste reden welke den Commis saris der Koningin deed besluiten tot de schorsing, schijnt wel gelegen te zijn in het feit, dat in den laatsten tijd herhaalde malen klachten van particulieren waren ontvangen omtrent het niet opmaken van proces-verbaal wanneer dit noodig was. De NieuVe Rijksweg RotterdamDen Haag loopt voor een groot gedeelte ook over grond gebied van Pijnacker. Vaak gebeuren daar on gevallen, waaromtrent dan proces-verbaal moet worden opgmaakt. Zoo is eenigen tijd geleden een ernstig ongeval op genoemden weg gebeurd, waarin veldwachter S. werd gemoeid. Tot groote verwondering van de betrokke nen bij dit ongeval bemerkte men niets van een strafvervolging. Toen hierover werd geïn formeerd bij justitioneele autoriteiten bleek, dat S. geen verbaal had doorgezonden. Dit moet ook bij andere gevallen niet zijn gebeurd. Welke motieven S. daarvoor had, is nog niet bekend. Voorts zou het zijn voorgekomen, dat aan een landbouwer wiens vergunning voor het be zitten van een vuurwapen was ingetrokken, door bemiddeling van S. op onrechtmatige wijze een ander was verstrekt. Het optreden van S. zou wel eerder aanlei ding tot moeilijkheden hebben gegeven. Zoo had hij een oud-rijksveldwachter met wien hij een woordenwisseling had, waarbij eerstge noemde S. had beleedigd, in de cel ingesloten. Als gevolg van een en ander is de veld wachter thans geschorst terwijl tegen hem een vervolging wegens het verduisteren van de ver balen is opgemaakt. Het gebeurde heeft in Pijnacker nogal sen satie gewekt, vooral omdat S. bekend stond als een zeer actief politieman, die veel goed werk heeft verricht. Aan de fabrieken der „Industrie" te Vaassen (Gld.), waar 500 arbeiders werken, is een loon- conflict ontstaan. Reeds geruimen tijd waren onderhandelingen gaande tusschen de samen werkende arbeidersorganisaties in de metaalnij verheid en de directie dier fabrieken betreffende de verbetering der loonen. De voorstellen der directie werden niet voldoende geacht. In een vergadering met de arbeiders dezer vereenigin- gen zijn de besturen gemachtigd, de directie een ultimatum te stellen. Toen Dinsdagavond de burgemeester van Oudenbosch, de heer Hoeks, per auto aan zijn woning arriveerde, werd hij opgewacht door een van zijn werklooze gemeentenaren, die een onderhoud 'met hem verlangde en toen dit blijk baar niet al te best vlotte, hem eenige klappen in het gezicht gaf, waardoor de burgemeester aan het gelaat gewond werd en zijn bril stuk geslagen werd. Nadat de burgemeester was ontzet, was spoe dig ook de marechaussee ter plaatse, die den aanvaller arresteerde en in bewaring stelde. Het bleek te zijn de werklooze P. U., die ver leden week uit zijn woning was gezet. De in boedel is tot nu toe op straat blijven staan, terwijl U. vergeefsche pogingen had aangewend daarvoor een nieuw onderdak te vinden. Blijkbaar had hij den burgemeester opge wacht om een oplossing in deze kwestie af te dwingen met het hiervoren gemeld gevolg. Wegens onjuiste belasting aangifte Wegens het doen van onjuiste aangifte voor de vermogens- en inkomstenbelasting heeft de officier van justitie bij de Haagsche rechtbank tegen mr. J. A. V. R. v. d. K. een gevangenis straf van zes maanden geëischt. De rechtbank legde verdachte thans een geld boete van f 10.000, subs, zes maanden hechte nis op. Het S.D. Tweede Kamerlid Van Braambeek ca. heeft een amendement ingediend op het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de wettelijke grondslagen voor de coördinatie van het goederenvervoer, zoomede regeling van de intrekking der wet van 5 Mei 1933. Van dit amendement is de strekking, dat schadelijke vergunningen moeten kunnen wor den ingetrokken, te meer wijl uit het wetsont werp niet blijkt, dat het in de bedoeling ligt om de vergunningen voor bepaalden tijd te verlee- nen en men dus voor altijd met dit nadeel zou moeten blijven zitten. Het komt intusschen billijk voor in dit ge val van intrekking der vergunning de daardoor geleden schade te vergoeden. KOEPANG, 29 Juni. (Aneta). De resident, de assistent-resident en de heer Privé van het departement van Verkeer en Waterstaat keerden terug van een tournée door het district, dat door de jongste overstroomingsramp werd ge teisterd. Zij verklaarden aldaar een ernstige situatie te hebben geconstateerd. Volgens op de boomen aanwezige sporen heeft het water op sommige plaatsen ongeveer 20 meter hoog gestaan. Ongeveer 7000 mannen, vrouwen en kinderen moeten gedurende verscheidene maan den van voedsel worden voorzien. Het overstroomingswater voerde slechts op enkele plaatsen zand mede, op de meeste plaat sen echter modder, zoodat de grond daar over eenigen tijd weer zal kunnen worden beplant. Uit Dilly wordt vernomen, dat ook Portu- geesch Timor door een watersnood is geteis terd. Een groote brug in de nabijheid van Dilly is weggeslagen. Honderden menschenlevens zijn verloren gegaan, duizenden stuks vee zijn ge dood en zeer veel koffie-heesters zijn wegge spoeld. Alle bruggen en wegen in het binnen land zijn vernield, doch de juiste omvang van de schade is nog niet bekend. In verband met nieuwe plannen voor de fi nanciering van een luchtvaartterrein in Zuid- Limburg en voor het beheer daarvan stellen Gedeputeerde Staten van Limburg thans aan Provinciale Staten voor, het vroeger door Pro vinciale Staten genomen besluit, om voor den aanleg van een luchtvaartterrein een bedrag van 25.000 a, fonds perdu beschikbaar te stellen, te doen vervallen en thans in beginsel te besluiten tot het nemen van aandeelen in de op te richten N.V., echter tot een maximum van 100.000. 'n Prachtige NOORDZEETOCHT met het luxe dubbel- schroef-stoomschip „R. van Hasselt", Brengt U ook eens een dag door met heerlijk luieren. Een dag die U de illusie geeft van een echte zeereis - met alle gemakken en prettig comfort. Afvaart: Steiger 11 - de Ruyterkade - Uitg. IJ-xijde CS Vertrek i 10.15 en terug 5 uur. Passage vanaf Amsterdam 1e klasse ft. 2.75 en 2e klasse fl. 1.75. Prima buffetten en ruime eetzaal aan boord. Profiteert van de extra goedkoope gecombineerde Treinbootkaarten. Vraagt dienstregeling en folder aan de voornaamste Stations der N.S. of de Ruylerkade, Steiger 5, Amsterdam, Tel. 44400 (4 lijnen) Prins Boudewijn heeft dezer dagen een bezoek, gébracht aan het werk van de „Ibis" te Ostende, waar kinderen, wier vader den dood op zee hébben gevonden, zijn ondergebracht. Prins Boudewijn volgt met belang stelling den cursus in navigatie, welke den jeugdigen leerlingen wordt gegeven Reeds een overeenkomst t. a. V. het tourisme Onder voorzitterschap van Z. Exc. M. Pila, Fransch gezant, heeft te Parijs de plechtige in stallatie plaats gehad van de Nederlandsch- Indische afdeelihg van de Fransch-Aziatische Kamer van Koophandel, 97 rue Saint Lazare, aldaar. Tot voorzitter werd bij acclamatie ge kozen de bekende jurist, mr. J. G. Schurmann. tot vice-president de heer P. Bourgeois, direc teur-generaal van de Aluminium Francais, ter wijl de heer Henry A. Th. testurgeon als secre taris zal optreden. De enorme ontwikkeling in den laatsten tijd van de handelsbetrekkingen tusschen Frankrijk en Ned. Oost-Indië maakte zulk een instelling, welke zich ten doel stelt de handelsbetrek kingen te verbeteren en te vergemakkelijken noodzakelijk en zoowel van Fransche als van Nederlandsche zijde kwamen tallooze handels instellingen, fabrieken en scheepvaartmaat schappijen zich inschrijven. Op de zeer druk bezochte vergadering kon reeds mededeeling worden gedaan van het feit dat een overeen komst wordt bewerkstelligd voor het ontwik kelen van wederzijdsch tourisme, waartoe de hoogste Fransche instantfes haar medewerking verleenen. Evenals vorig jaar ontvingen we dezer dagen een goed uitgevoerd boekwerk over het natuur schoon van den Gelderschen Achterhoek, een prachtig gedeelte van ons land, dat thans zeker geen „achterhoek" meer is. Fraaie foto's, die deze uitgave rijkelijk ver sieren, toonen duidelijk, dat ook ons land den vacantieganger, zelf den verwenden toerist, nog wel iets bieden kan, dat hem interesseeren zal. De autobussen der G.T.M. doorkruisen het heele gebied en bieden in de vacantie talrijke faciliteiten. Daladier eerst, en nu weer Churchill; het is weinig opwekkende taal, die we hooren en de feiten, die daarmee gepaard gaan, dragen al evenmin bij tot een meer optimistische stem ming. Juli, Augustus en September noemde het enfant terrible uit de Britsche regeeringspartij als critieke maanden, en hij deed het met zoo veel nadruk, dat het laatste restje hoop op een vreedzaam verloop van dezen zomer vervlogen schijnt. Winston Cchurchill is geen lid van de Brit sche regeeriv.g, en men zou derhalve geneigd zijn de rede, die hij gisteren gehouden heeft, als particuliere stemmingmakerij te beschouwen ware het niet, dat er verschillende redenen zijn om zijn woorden ernstiger op te vatten. Van verbeten opposant na München is deze leider van de oppositie-groep binnen de conservatieve partij een trouw regeeringsaanhanger geworden, zooals hij nog onlangs verklaard heeft, en zijn relaties met de hoogste kringen, waar hij, on danks zijn loslippigheid, immer persona grata gebleven is, geven grond voor de veronderstel ling, dat hij meer dan „goed ingelicht" is. Het ligt niet in den aard van Chamberlain of Lord Halifax, om de dingen zoo houtig en scherp te zeggen als Churchill; Britsche regeeringsperso- nen plegen een zekere reserve te bewaren, die aan de andere zijde wei eens voor vreesachtig heid kan worden aangezien. Churchill nu w'as de aangewezen man om in naam van het Brit sche publiek, dat met den dag geprikkelder wordt, de meening van Engeland te zeggen; en na de duister-dreigende woorden, die de Fran sche premier Dinsdag bij het sluiten van de parlementszitting heeft gesproken, krijgt de rede van den Britschen oud-minister een drei genden klank. Men maakt zich geen illusies meer. Danzig, de twistappel van Europa, komt weer op den voorgrond. De chef van de Gestapo, de geheimzinnige figuur Himmler, is daar ver schenen, en de berichten over een stroom van Duitsche „toeristen", die in de Vrije Stad weinig toeristische allures aannemen, nemen een steeds duidelijker vorm aan. Het „heim ins Reich", dat vorig jaar zooveel onrust over de wereld gebracht heeft, klinkt weer luid, en alles wijst erop, dat de agitatoren in het Derde Rijk hun kans weer willen w'agen. Den naam van den rijkspropagandaleider, Goebbels, die niet tot de meest gematigde elementen behoort, kan men weer bijna dagelijks in de Duitsche pers lezen; die van een bezadigder figuur als Goring raakt bijna in het vergeetboek. Stijgt eenerzijds de anti-Duitsche stemming in Engeland zelfs de Times, die tijdens het drei gend conflict van het vorige jaar zoo gematigd sprak, zegt thans harde woorden aan het adres van Berlijn in Duitschland doet men zelfs geen poging meer om Albion te ontzien. De rus tige nota, die Engeland gisteren naar Berlijn zond ter beantwoordnng van het opzeggen van het vlootverdrag, werd' onmiddellijk gecommen tarieerd op een wijze, die weinig meer met de gebruikelijke diplomatieke reserve gemeen heeft. Het verzet der Britten maakt Berlijn, in stee van gematigd, verontwaardigd, en het steekt dat niet onder stoelen of banken. Gelooft men te Berlijn ernstig aan dit verzet? Churchill gebruikte een zwaarwegend argument, toen hij zeide, dat Londen en Parijs niet meer terug kunnen; de Parijsche „Ordre" zegt het nog duidelijker: als Polen valt, kunnen Frankrijk en Engeland slechts ontwapenen en Hitler's bevel enafwachten. Of moet men aannemen, dat de man, die Europa's noodlot in handen houdt bereid is tot het uiterste? De ervaring, vorig jaar opgedaan, maakt den beoordeelaar van den toestand voorzichtig; de kwestie is in een nog te vroeg voorstadium om definitieve voorspellingen te kunnen doen. Maar de uiterste gematigdheid, waarmede Engeland in het Verte Oosten optreedt Churchill ver klapte er het geheim van wijst erop, dat het al zijn krachten op Europa concentreert. De voorboden van een ^panning gaan komen, en te Parijs en Londen zijn de stormseinen reeds gcheschcn. Om te voorkomen dat Berlijn de eerste is? IIIIIIIIIIH ij Onze Heeren Kamerleden H Hadden 't gisteren niet zoo slecht g s (Afgezien dan, vanzelfsprekend, H Van het taaie Oss-gerecht) Want het was iets van den bakker, g Dat men aan de Heeren bood: Gratis proeven van 't toekomstig H Nederlandsche oorlogsbrood. E Zoo gebeurde 't niet in 'veertien, s Nee, toen viel het heusch niet mee, |j Plotseling aan d' eenheidsworst en H Aan de lindebloesemthee! g Maar deez' broodproef was toch ook weer Niet voldoende, naar ik meen, =j Waar blijft nu de and're „Ersatz"? g 'n Mensch leeft niet van brood alleen! g Kan men niet een voorproef geven g g Van den oorlog aan elkeen, g Die de wereld weer wil drijven g Naar een nieuwen oorlog heen? g Dat men 't bij het brood niet late, g g Geef ook kogels, geef ook lood, g g Geef ook vuur, vergif, verwoesting, g Geef een voorproef van den dood! g g Zulk een voorproef is misschien nog g g d'Allerbeste medicijn g g Voor degenen, die in waanzin g Nu weer oorlogshitsers zijn! g I HERMAN KRAMER illlllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinillllllll^ Een draadloos telegram van boord van het m.s. „Oranje", dat zich op den derden en laat sten dag van den technischen proeftocht op de Noordzee bevindt, meldt, dat hedenavond het verlichte schip voor de kust van Scheveningen zal verschijnen om daar tijdens het vuurwerk, dat in verband met den verjaardag van Prins Bernhard een bijzonder karakter draagt, voor anker te gaan. Dit zal niet alleen een verrassing voor de opvarenden zijn, doch tevens een buitengewone attractie voor degenen, die op den boulevard 't feërieke schouwspel zullen volgen. Vandaag en morgen wordt in Utrecht de 19e Algemeene Vergadering van het Christelijk Nationaal Vakverbond gehouden, waarin te vens-het dertigjarig bestaan van het Verbond wordt herdacht. De voorzitter van het Verbond, de heer A. Stapelkamp, te Utrecht, heeft bij de opening een rede uitgesproken, waarin hij allereerst stilstond bij de zorgelijke internationale om standigheden. Hij gaf hierbij een verklaring van hartelijk medeleven met hen, die reeds maanden aan de grenzen moeten staan. Ten principale vinden de huidige spanningen hun oorzaak in het niet erkennen van Gods wet, waardoor het recht hoe langer hoe meer plaats moet maken voor de macht. Van men- schelijken kant bezien moet dit op een ca tastrophe uitloópen. Gelukkig te weten, dat God regeert. Spr. ging verder de economisch kwetsbare positie van Nederland na. Dat desondanks de werkloosheidscijfers een gunstiger beeld gaan vertoonen, stemt tot dank. De werkloosheid is echter nog steeds zeer groot. De strijd er tegen zal, in samenwerking tusschen regeering en bedrijven, onverzwakt voortgezet worden. Spr. roept op, om hier alle krachten in te spannen, om hulp te bieden. Ook aan de moreele zijde van het werkloos heidsvraagstuk heeft het Verbond zijn volle aandacht geschonken. Met dankbaarheid memoreerde spr. den groei van het C. N. V., dat op 1 April 117.400 leden telde en waarschijnlijk per 1 Juli het hoogste punt van 118.517 leden weer zal hebben be reikt. Tenslotte wijdde spr. aandacht aan het 30- jarig bestaan van het Verbond, waarbij hij er op wees, hoeveel er in 30 jaar in het bedrijfs leven veranderd is. Dankbaar maakte hij er hierbij gewag van, dat de ontwikkeling niet ge gaan is in de richting van den strijd der klas sen, doch van de samenwerking der bedrijfsge- nooten, die het ideaal is van de christelijke vakbeweging. Tot slot wees spr. er op, dat naast het pro bleem der werkloosheid aandacht moet worden gegeven aan een goede ouderdomsvoorziening. Onze Romeinsche correspondent seint ons djd. 28 Juni: De Congregatie van het H. Officie heeft op den index geplaatst het werk ,,Solus ad solam" van Gabriele d'Annunzio. Bij decreet van 1938 werden alle werken van d'Annunzio op den index geplaatst. Solus ad solam is na den dood van den schrijver in luxe uitgave verschenen. De H. Vader ontving hedenmorgen in particu liere audiëntie den Kardinaal Staatssecretaris Z. Em. Kardinaal Maglione, die vergezeld was door Mgr. Giulio Giudetti, secretaris van de Kardinaalscommissie voor de administratie van de goederen van den H. Stoel en den pauselijken beeldhouwer Mistruzzi. Zij hebben den H. Vader exemplaren aange boden In goud, zilver en brons van de traditio- neele medailles, die jaarlijks op het feest van St. Petrus en Paulus worden gedistribueerd. De medailles vertoonen aan de eene zijde de beel tenis en aan de andere zijde het wapen van Z. H. Paus Pius XII. Heden heeft Z. Em. Kardinaal Canali, presi dent van de pauselijke Kardinaalscommissie voor den staat Vaticaanstad zijn eerste bezoek gebracht op het Vaticaansche gouvernements paleis. In een toespraak, welke hij tot de ver schillende functionarissen en beambten hield, zeide Kardinaal Canali dat de instelling van een Kardinaalscommissie tot nog toe niets werke lijk nieuws had gebracht in de organische orde van den staat en in zijn wetten. Slechts werden enkele voorzieningen getroffen, welke betrek king hadden op de uitvoering van wetten en reglementen. De R.K. Bakkerspatroonsbond heeft Woensdag zijn jaarvergadering gehouden te Breda. Dinsdagmiddag was in „Concordia" een vak tentoonstelling voor bakkers geïnstalleerd, welke door wethouder J. Kroone van Breda werd ge opend. Woensdagmorgen werden de leden van het hoofdbestuur, het bestuur van de afdeeling Breda en de congrescommissie ten stadhuize ontvan gen. Burgemeester van Slobbe riep den congres sisten een hartelijk welkom in de Baroniestad toe. Spr. uitte den wensch, dat spoedig het bak kersbedrijf geheel zal zijn gesaneerd. Tenslotte wenschte burgemeester van Slobbe de afdeeling Breda geluk met haar vierde lustrum. De heer J. Loose, bondvoorzitter, heeft met enkele woorden den burgemeester dank gebracht voor de vriendelijke ontvangst, terwijl hij tevens den wensch uitsprak, dat spoedig een oplossing mag worden gevonden voor de moordende con currentie, die nog steeds onder bakkers-bedrijfs- genooten wordt gevoerd. Na een dankwoord van den heer Emmelkamp, voorzitter der plaatselijke afdeeling, werd het stadhuis bezichtigd. In Concordia begon daarop de jaarvergadering onder leiding van den heer J. Loose uit Bergen op Zoom, bondsvoorzitter. Na diens openings woord verwelkomde de voorzitter van de afdee ling Breda, de heer Emmelkamp, de congressis ten. De voorzitster der damesvereeniging: „Door eendracht saamverbonden", mevr. Jansen, bood de afdeeling Breda een vaandel aan. In zijn jaaroverzicht constateert de bondsvoor zitter, dat de Nederlandsche Bakkerijstichting veel goeds heeft kunnen bereiken, vooral bij de regeering. De bakkerscursussen mochten een groot succes oogsten, terwijl als een der eerste wenschen nog overblijft een gunstige werktijden regeling. Vervolgens deelde de heer Loose mede, dat hij wegens drukke werkzaamheden zich ge noodzaakt ziet, om als voorzitter af te treden. Tot leden van 't hoofdbestuur worden gekozen en herkozen de heeren A. C. Schulte, Th. van Leeuwen en N. Wester. De heer A. C. Schulte werd benoemd tot nieuwen bondsvoorzitter, ter wijl de heer J. van Oosterom, die als hoofdbe stuurslid aftrad, tot eerelid werd benoemd. Na dat de oud-bondsvoorzitter zijn opvolger aan de vergadering had voorgesteld, sprak deze een dankwoord. Daarna werd de vergadering geschorst voor het gebruiken van den koffiemaaltijd. Des mid dags werd een excursie gemaakt in de fraaie om geving van Breda. Het congres wordt vandaag voortgezet. De Algemeene Katholieke Kunstenaarsver - eeniging heeft een viertal spreekbeurten voor den K.R.O. geregeld, waarin het belang van den bloei eener organische kunst zal worden be sproken. De spreektijden zijn van 19.1519.35 uur en wel op 4 Juli; „Adel en nood van het handwerk" door Wies Moens; op 11 Juli: „Handwerk en machine in de meubelkunst" door P. van Kessel; op 1 Augustus: „Handwerk en machine in de smeedkunst" door ir. J. den Boer en op 8 Augustus: „Handwerk en machine in de paramentiek" door Jan Beerends. Woensdagmiddag is de 48-jarige schipper M. Lagarde aan boord van kraan no. 10 van de N.V. Stuwadoorsmaatschappij Neptunus tijdens werk zaamheden in de Waalhaven te Rotterdam over boord geslagen en verdronken. Het lijk is later door personeel van de „Politie 3" opgehaald. De Haagsche rechtb. veroordeelde den commis sionnair in effecten, H, C. A. C., die onder valsche voorwendsels een bedrag van ruim f 2.000 voor aankoop van een aandeel van een zijner cliën ten los heeft gekregen, tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden. Wederom is verschenen een gratis gidsje voor de Veluwe. Hst boekje bevat o.m. een dienst regeling voor boot, bus en trein, welke deze gids bijna onmisbaar maakt voor de velen, die jaar lijks dit mooie gedeelte van ons land bezoeken. Het kindje van de familie G. uit Berlicum, dat door een auto werd aangereden, is in het ziekenhuis overleden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9