JJoscfi Hoe de Oranje in de Firth Forth een blauwtje liep of Waarschuwingen van Engeland en aan Moskou toont zijn ongeduld AMBITIE Duidelijke taal Van Halifax MAAR EN PASSANT EEN RECORD VESTIGDE Buitenlandsoh Overzicht VRIJDAG 30 JUNI 1939 Touw van gesleepten auto brak af Kind overreden en op slag gedood MAN BIJ OVERSTEKEN DOOR AUTO GEGREPEN R. K. Universiteit EENS PIONIERS EN NOG STEEDS AAN DE SPITS BOUGIES ,n, N.V. WILLEM VAN RIJNg/ Minister Funk naar Nederland Van 1517 Juli Inbraak in R.K. kerk te Maarssen Geldkastjes der boekenstalletjes opengebroken VENTER IN DEN AMSTEL VERDRONKEN Door rukwind overboord geslagen BELEEDIGEND ARTIKEL Redacteur van het Nationale Dagblad veroordeeld BESLAG DUITSCH TANKSCHIP OPGEHEVEN Scheepsaltaar op het M.S. Oranje" Mgr. J. P. Huibers zal er op 19 Juli de eerste H. Mis opdragen Technische proefvaart, die eigen lijk een afspraakje was De run op de gemeten mijl bij Abb's Head Die eeuwige moeheid vergalt Uw leven.... DE KRAKATAU IS THANS RUSTIG ENGELSCHE GEZANT HAD AUTO-ONGELUK Vrij goed afgeloopen mbitie is in het algemeen de zucht om vooruit te komen in het leven, •*- om iets te bereiken. Het is een combinatie van een zeker eergevoel en zelfbewustzijn, van energie en levendige belangstelling, een drang om beteekenis te geven aan leven en persoonlijkheid en een verlangen naar het vervullen van een taak en'naar een bevrediging schen- kenden levensinhoud. Op zichzelf is het hebben van ambitie, zelfs van vele am bities niet verkeerd. Integendeel, het kan een kracht vormen, die tot groote daden en praestaties drijft, een prikkel tot zelfvervolmaking en gewetensvolle plichtsvervulling. Er zijn maar weinig menschen volkomen gespeend van eeni- ge ambitie, maar er zijn ook maar wei nig menschen, die hun ambitie, of am bities volkomen blijven beheerschen en niet at en toe of doorloopend door hun ambitie of ambities beheerscht worden. Met beheerschte ambitie kan men het ver brengen, maar met een onbe- heerschte ambitie komt men vroeg of laat ten val, hoe ver men het ook ge bracht moge hebben. De levens van veel groote mannen bevestigen dit onweder- iegbaar. Het grootste gevaar, dat in een ambitie schuilt, is dat men zichzelf gaat overschatten, dat men de grenzen van zijn vermogens, bekwaamheden en hun mogelijkheden niet meer ziet, dat men meer zichzelf en zijn persoonlijke eer zucht en ijdelheid tracht te bevredigen dan dat men met volledige overgave en het inzetten van geheel zijn persoon een zaak, een doel, een ideaal zoo oprecht en onbevangen en onbaatzuchtig moge lijk tracht te dienen. Het Neder'and- sche spreekwoord zegt: „Het zijn sterke beenen, die de weelde kunnen dragen" en dit spreekwoord geldt ook voor het succes, dat men aan zijn ambitie heeft te danken. Een snel en verrassend succes doet vaak goede ambities omslaan in hoogmoed en zelfzucht, die bereid is te transigeeren met principes als dat noo- aig schijnt om de bereikte positie, het bereikte aanzien voor de kortzichtige wereld te bewaren. Zuiverheid van be doelen en zuiverheid in de keuze der middelen zijn de onmisbare voorwaar den voor het blijvend succes der ambi tie. Hoevelen hebben met de beste be doelingen en het zuiverste idealisme de eerste sporten van de maatschappelijke ladder bestegen en hoe weinigen hebben de hoogste sporten bereikt zonder veel van die innerlijke onzelfzuchtigheid te hebben ingeboet. De arrivisten, de car rièristen, de succes jagers, de werkers met ellebogen, de principieele conces sionarissen en compromissanten zijn talrijk, maar de waarlijk grooten,* die enkel door de kracht en de nobelheid hun karakter en de uitzonderlijk- iieid van hun in dienst van een ideaal, een algemeen en onpersoonlijk belang gestelde gaven van geest en hart om hoog zijn gestegen, zijn zeldzaam. Alleen de waarlijk grooten, die heerschen door te dienen, kunnen zich handhaven op de hoogte, die zij hebben bereikt, om dat zij erkenning en vertrouwen oogsten ook van hen, die misschien op menig punt met hen van meening verschil len. Wie ten koste van anderen zich een weg in het leven wil banen, zal te eeni- ger tijd op onoverkomelijk verzet stui ten, Wie slechts zichzelf zoekt, zal zich zelf verliezen en door anderen worden uitgeworpen. De zuiverste en nobelste en meest be trouwbare en deugdelijke ambitie heeft de heiligen bezield, n.l. de ambitie om God te dienen en het grootst mogelijke succes in de eeuwigheid te bereiken, een succes, waartegen alle welslagen en grootheid en eer in den tijd in het niet verzinken. En het is deze ambitie, die wij allen moeten aankweeken en ver sterken om allen mogelijken anderen ambities de baas te blijven. Vanochtend omstreeks kwart voor negen is een vijfjarig jongetje in de Casembrootstraat te IJmuiden doodgereden. Het kind reed op een autoped naast zijn moe der, mevr. H., die op haar fiets zat met een dochtertje achterop. Van de andere zijde kwam een ijs-auto, die een auto op sleeptouw had. Plotseling brak het touw, met het gevolg, dat de gesleepte auto een zwenking naar links maak te en het jongetje overreed. Het kind was on middellijk dood. Het ongeval verwekte in deze dicht bevolkte wijk groote consternatie. Donderdagavond is op den rijksweg te Sant poort de 58-jarige H. Korthouwer, toen hij per fiets den rijksweg bij den Slaperdijk wilde over steken, door een uit de richting Velsen komen den auto, die met groote snelheid reed, gegre pen. De man werd ongeveer vijftien meter mee gesleurd en zoo ernstig gewond, dat hij korten tijd later overleed. Het bestuur der St. Radboudstichting heeft benoemd tot assistente aan het psychologisch laboratorium der R. K. Universiteit voor het stu diejaar 1939—1940 mej. E. Breukers te Roer mond, die opvolgster is van den heer dr. Wil- lems die indertijd benoemd werd aan het psy chologisch laboratorium der Staatsmijnen te Heerlen. AMSTERDAM (C.) KEIZERSGRACHT 171 TELEFOON 3 13 0 8 (4LUNEN) De Duitsche minister van Economische Za ken, Walter Funk, zal van 1517 Juli een te genbezoek brengen aan ons land. Zooals bekend, heeft onze minister van Eco nomische Zaken, mr. M. Steenberghc, eenigen tijd terug een officieel bezoek gebracht aan Berlijn. In den nacht van Woensdag op Donderdag is in de R.K. kerk te Maarssen ingebroken, 's Morgens om half zeven zag de koster, dat een der ramen bij het St. Antonius-altaar ge broken was en een trap tegen den muur stond opgesteld. Hij qj^ende echter, dat de timmer man de ruit gebroken had en besteedde er ver der geen aandacht aan. Later vond men ach ter in het portaal de opengebroken geldkastjes der boekenstalletjes. De politie werd direct gewaarschuwd en bur gemeester van Haselen stelde, vergezeld van den gemeente-veldwachter en pastoor Rientjes, een onderzoek ter plaatse in. Daarbij bleek, dat de inbrekers zich toegang hadden verschaft door een ladder tegen den muur bij het St. An tonius-altaar te plaatsen. Vermoedelijk heeft de een den ander met een touw laten zakken. Dat het geen beroepsinbrekers zijn geweest blijkt wel uit de omslachtige manier, waarop men de offerblokken heeft trachten te forcee- ren. Het geld uit de boekenstalletjes is verdwe nen. Of er voorts nog iets vermist wordt, heeft men nog niet kunnen nagaan. Zooals later bekend werd, heeft men Woens dagavond om 11 uur een man in de struiken van de pastorie zien rondsluipen. Later is gebleken dat slechts weinig geld ver mist wordt. De blokken waren bovendien kort van tevoren geledigd. Er werd niets uit ver mist Ook de schade aan het gebrandschilderde raam is aanzienlijk. De politie zet haar onderzoek voort, doch heeft nog geen aanwijzingen. Bliikbaar zijn de daders toch in zooverre wel „vakmenschen" ge weest, dat zij het gebruik van handschoenen kenden. Vingerafdrukken heeft men n.l. niet kunnen vinden. Voorts hebben de heeren in alle gemoedsrust een sigaar genoten, waarvan men de asch heeft -gevonden. Donderdagmiddag is de 40-jarige venter in galanterieën T. de Vries uit Hilversum, die eenige dagen met zijn woonschuitje in den Am- stel te Baambrugge had gelegen en die Donder dag wilde vertrekken, door een rukwind over boord geslagen en verdronken. Zijn lichaam werd later opgehaald. Twee doktoren pasten kunstmatige ademhaling toe. doch dit mocht niet meer baten. De politie heeft het lijk in beslag genomen De Haagsche rechtbank legde den 32-jarigen H. J. O., redacteur van het Nationale Dagblad, in welk blad In het nummer van 12 April een artikel verscheen „Naar de hel van Oss", welk artikel beleedigend geacht werd voor het bur gerlijk armbestuur van Nistelrode, een geld boete op van f 25 subs. 25 dagen hechtenis. Het Duitsche tankschip „Koenigsberg", waar op begin Juni, toen het zich op weg bevond van Antwerpen naar Straatsburg, wegens de zich aan boord van het schip bevindende lading Mexicaansche benzine door de rivierpolitie op de Waal voor. Nijmegen beslag was gelegd, zal heden weder kunnen vertrekken. Het schip zal naar Arnhem varen, waar de Bataafsche Import Mij. de benzine zal overla- öcn en opslaan. Vervolgens vertrekt het schip naar de reederij te Bochüm. Ook op het nieuwe motormailschip „Oranje" is op voortreffelijke wijze zorg gedragen, dat reizende priester-missionarissen dagelijks de H. Mis kunnen lezen en kloosterlingen, katho lieke passagiers en opvarenden hun godsdienst plichten kunnen vervullen. De bibliotheek eerste klasse kan daartoe ir, een kapel worden herschappen. Een der wand kasten bevat een uitschuifbaar altaar van avodiré met eenvoudige motieven, voorstellen de korenaren en druiventrossen versierd. Het altaar draagt een fraai kruisbeeld en kandela- bres van vuur-verguld brons met ivoor ingelegn naar ontwerp van W. Harzing te Driebergen. Naar -wij vernemen zal op 19 Juli a.s. Z. R. Exc. Mgr. J. P. Huibers, de kapel inzegenen en aan het altaar de eerste H. Mis opdragen, een plechtigheid, waartoe vertegenwoordigers van alle missioneerende orden in Nederland zullen worden uitgenoodigd. De proeftocht van de „Oranje" is ten volle geslaagd. De autoriteiten technische proefvaart op de brug tijdens de (Van onzen specialen verslaggever) Het was nu werkelijk zóó, alsof de „Oranje" vermetele, sterke jongeling onder de schepen der Nederlandsche koopvaardijvloot al voor den eersten den besten keer, dat hij zijn neus buiten de deur stak, een afspraakje had gemaakt. Een afspraakje bij St. Abb's Head in de Firth of Forth, dat hij prompt ging nakomen, maar dat al dadelijk op een ontgoocheling is uitgeloopen. Want toen de „Oranje" met al het optimisme en de volharding van zijn jeugd een ganschen langen dag, van den leigrijzen ochtend tot den violetten avondschemer, daar langs- de sombere rotskust van Schotland had geijsbeerd, wel dertig maal heen en weer, moest hij het opgeven en in arren moede den steven wenden, homeward bound en zijn eerste illusie armer. Wij hadden werkelijk te doen met het schip. Het had zoo monter en .overmoedig den neus in het zilte water gestoken, listig in zijn ver liefdheid niet dadelijk buitengaats de breeveer tien kiezend, wat wellicht achterdocht zou hebben gewekt, maar heel argeloos opvarend tot bij Terschellingerbank, om, eenmaal uit het zicht van de kust, links uit de flank in een hurrie naar Schotland te spurten. Wat daar wel wachten zou? Wij stelden ons voor een aardig rank blauwpijpertje, voor een belangrijken knaap als de „Oranje" feitelijk niet van zijn stand, maar wie let daar op als men jong en verliefd is. Mis schien ook een welbezeild jacht, dat ooit de Amsterdamsche haven bezocht en daar bij de werf de jonge „Oranje" ontmoette, flink uit de kluiten gewassen en wel ge soigneerd. Dat werd toen een liefde op het eerste gezicht, een knipoogje met de kluis gaten, waarbij de „Oranje" nog wel wat roestig bloosde onder zijn eerste verf, maar ondernemend als zijn Maatschappij, in de taal der schepen, die menschen niet ver staan, al dadelijk een afspraakje smeedde, tegen 28 Juni in de Firth of Forth, waar het rustig varen is en vrijwel onbespied. Met zeehondentrouw heeft de „Oranje" zich aan zijn eerste woord gehouden en als een zilt- water-Adonis verscheen hij groot en blinkend in de dien dag wel bijzonder grauwe en vreugde- looze Schotsche wateren. Overmoedige gang zat er in die eerste vaart. Het was een zon-over- goten zee, in kleuren wisselend van teer trans parant groen tot staalblauw, waarin de nijver ploegende steven twee als bewegenloos witte scljuimwallen sneed. En achter het schip trok heel ver de blanke zogbaan vol feilen schichten en dolle werveling; meeuwen hingen er boven, roerloos, als bedwelmd door dien roes van snel heid. En daarbij was het ruischen en bruisen van de boeggolf, het langs de breede scheeps- flank wegglippende water, dat saamvloeiend weer, werd vermalen door de kracht der drie sterke schroeven, als een aanhoudende mach tige orgeltoon. Daar bovenuit verhief de wind zijn stem, ook al vol lust en ondernemingszin, bolderend over de dekken, flappend in uitge spannen tochtdoek, boosaardig grommend, hoog om schoorsteen en sloepen, of neuriënd door den kier van een patrijspoort. Zoo was het dien eersten dag, maar den vol- En nu weer Lord Halifax. De rede, die de Britsche minister van Buitenlandsche Zaken gisteren in het instituut van „Internationa! Affairs" te Londen heeft uitgesproken, ligt vol komen in de lijn, die Daladier en Churchill begin dezer week getrokken hebben; zij is zelfs bijna nadrukkelijker te noemen. Nieuwe ge zichtspunten zijn in deze rede niet naar voren gekomen; de weerlegging van sommige Duitsche opvattingen kan men elders reeds vinden, doen de toon van deze rede is geheel nieuw. Tot dus ver was het gebruik, dat een minister van het Britsche rijk een vergaande reserve aan den dag legt, wanneer hij in het openbaar optreedt; die reserve heeft Lord Halifax gisteren afgelegd, en hij heeft den Duitschen leiders bijna botweg- doen wfeten, hoe er in Downingstreet over hen gedacht wordt. Er is geen spoor van veront schuldiging of toegeeflijkheid in deze rede te ontdekken; tegenover de Duitsche jeremiades over „Einkreisung" staat Halifax' schouderop halend: „uw eigen schuld"; tegenover het Duit sche wantrouwen stelt hij het Britsche wantrou wen, de spies omkeerend: „inderdaad, begint met daden". En bovenal laat hij Berlijn weten, dat het zich geen illusies moet maken over Engelands vastbeslotenheid: daarover mag geen twijfel meer bestaan, wijl zulk een twijfel het grootste gevaar is voor den vrede. Lord Halifax richtte zich bijna uitsluitend tot Duitschland; slechts een enkele uitlating is voor Japan bedoeld. Dat bewijst, dat Londen zich niet door rumoer in het Verre Oosten laat afleiden,, en bijna programmatisch te werk gaat. Het weet, dat de vredeswil onder de vol keren sterk is, en dat niemand in Europa ge neigd is een oorlog te riskeeren. Niemand alleen van Duitschland is men niet zeker. Den laatsten tijd voert de extremistische richting in het Derde Rijk weer .den boventoon, en nie mand weet, waartoe dit kan leiden. Het is daar om goed, dat van de meest officieele zijde een w'aarschuwing aan de leiders van het Derde Rijk gericht werd, opdat zij zich bezinnen. Doch ook aan het adres van Engeland werd een waarschuwing gericht. Zjdanof, lid van den oppersten raad der Sovjets, publiceerde in de officieuze „Prawda" een artikel, dat men aldus zou kunnen samenvatten: nóg gelooven wij u, maar dat zal niet lang meer duren. Dat Zjdanof deze publicatie deed in overleg met zijn mede leden en zelfs met de hoogste Sovjet-leiding, staat buiten twijfel; ook hier is de inhoud min der belangrijk, dan de wijze, waarop die naar voren wordt gebracht. Het is een bijna officieele bevestiging van de berichten, dat de onderhan delingen te Moskou in een critiek stadium zijn gekomen, en dat Engeland spoedig zal moeten toegeven, wanneer het nog eenig resultaat van die besprekingen wenscht. Dat deze publicatie geschiedde op het oogenblik, waarop Seeds en Strang wederom een onderhoud zouden hebben met Molotof, kan nauwelijks toevallig zijn. Mos kou oefent zwaren druk uit op Londen om zijn oude plaats in de Europeesche politiek te her winnen. En na hetgeen Lord Halifax gisteren zeide, is het moeilijk aan te nemen, dat Londen niet alles zal doen, om den sluitsteen van het anti-agressiefront aan te l rengen; hoeveel be zwaren het in zijn hart ook tegen de Russische eischen moge koesteren.- Tenslotte: de naam van ons land gaat den laatsten tijd geregeld over de tong. Wij kunnen uiteraard niet verhinderen, dat men onze gren zen over het hoofd der Nederlandsche regee ring heen garandeert; voor de goede bedoelin gen kunnen wij zelfs erkentelijk zijn. Doch lie ver was het ons, wanneer men ons land maar verzweeg; het eenige, wat men ermee bereikt, is, dat onze strikte neutraliteit in een verdacht licht komt te staan. En juist daarover mag geen twijfel bestaan. Eén aangeboden garantie is door Den Haag reeds afgewezen; een andere zal ongetwijfeld hetzelfde lot ondergaan. Neder land mag geen speelbal worden van de kibbe lende mogendheden. genden morgen, op de plaats van bestemming, in het zicht van de Schotsche kust, stond de lucht zoo droevig en was de zee onder de buien zoo vol stuivende koppen, dat zelfs de „Oranje" huiverde in zijn hechte plunje en zichzelf be kennen moest, dat dit eigenlijk geen weer was een idyllisch spelemeien ergens op de Dog- gersbank. Maar een welgebouwd schip, jong, sterk en vol illusies, is geen kniesoor en zoo wachtte de „Oranje" trouwhartig op het groote oogenblik, dat ergens uit het horizonwaas „de andere" zou opdagen. Maar het waren slechts pekelnuchtere visschersschuiten en een ploe terend vrachtbootje, die zich vertoonden en wel andere zorgen hadden op dit uur dan de „Oranje". En zelfs het vliegtuigmoederschip, dat moederziel alleen voor de kust te domme len lag, toonde geen belangstelling; waarschijn lijk had de norsche matrone genoeg te stellen met haar eigen uithuizig kroost. Voorloopig, in den jongen dag. was de „Oranje" nog vol goeden moed, keerde nu eens zijn bakboord, dan weer stuurboord naar de kust, voer er eens dichter langs, zoodat de ruige rots, steil uit zee oprijzend, met boven naar de kruin glooienden weidegrond, omzoomd door bosschages, goed zichtbaar werd, om dan weer breed zwaaiend dieper zee in te gaan. Maar met het verstrijken der uren sloop toch onmerkbaar het ongeduld in het ruime rustig kloppende hart van het schip, een lichte wrevel en nervositeit kregen de over hand; sneller en sneller begon het schip te loopen, telkens draaiend met breeden zwaai, om weer zijn weg te nemen, de kust langs, waarvan de details, de witte vuurtoren, het radiostation van Lloyds met zijn antenne masten opdoemden en weer vervaagden, keer op keer. Het was of een onzichtbare, reus achtige ruiter het schip telkens weer de sporen gaf. Dan groeide het reppend gerucht der machines, waarvan de zachte gonstoon een octaaf hooger sprong, een nerveuze trilling voer door het reusachtige schecpslichaam, sneller en sneller werd de cadans der jagende motoren, als een mes sneed de neus van het schip door de golven, water cascades schoten op, verstuivend in den trek van den wind. De „Oranje" liep volle kracht als in gramstorig uitleven van alle kracht en energie, die in hem waren vergaard. Hooger en hooger werd het tempo opgevoerd, driftig schoot het schip vooruit, het splijtend water sis send en schuimend, wervelend en kol kend, een melkwitte baan in cindclooze voren achteruit. In deze oogenblikken, dat de „Oranje" mis moedig en verstoord zijn groeiende teleurstel ling om dit schijnbaar doelloos zwaaien en draaien in de troostelooze verlatenheid van de Firth of Forth trachtte te vermannen in dol driftig spurten met inzet van al zijn krachten, was er op de brug van het schip een tevreden en goedkeurend hoofdknikken van een groep deskundige mannen met gezagvoerder Potjer aan het hoofd. Dit waren vertegenwoordigers der Stoomvaart Maatschappij Nederland, van de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij, de scheepvaartinspectie, van het bureau Veritas, de technici der verschillende ondernemingen, die de onderdeelen leverden, welke op voortbeweging en navigatie betrekking hebben. Want varende op de reede van den zuide lijken oever van de Firth of Forth maakte de „Oranje" keer op keer zijn run op de gemeten mijl. Hier op de kust bij Abb's Head, waar de zee voor deze proefnemingen de vereischte diepte heeft, zijn twee maal twee bakens geplaatst op een afstand van één Engelsche zeemijl (1852 meter) van elkander. Varend op volle kracht langs de kust kan dus de tijd, die verloopt tusschen het oogenblik, dat men de eerste bakens in één lijn peilt en het moment dat men één mijl verder het tweede stel bakens in één lijn krijgt te zien, nauwkeurig worden na gegaan. Hieruit valt dan af te leiden hoe snel het schip loopt. Deze proef wordt keer op keer herhaald, on der andere omstandigheden, met gewijzigd toe rental der motoren, telkens weer de aanloop, de run op het vastgestelde toerental door de 's Morgens op het laatste oogenblik uit bed. Al moe als U opstaat. U haat de gedachte aan het werk dat wacht. Een zwaar gevoel in Uw hoofd. U is prikkelbaar en snauwt. Dat alles wijst op onzuiver bloed. Waarom zoudt U blijven doorsukkelen? Neem Kruschen Salts! Kruschen reinigt Uw bloed door Uw lever, nieren en inge wanden aan te sporen tot krachtiger wer king. Zuiver bloed zal weer door Uw aderen stroomen, het werken zal U weer een vreugde, het leven een feest zijn. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 (extra groot pak). Fabrikanten: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (En geland). Opgericht 1756. RANGKASBETOENG, 30 Juni. (Aneta). Donderdagavond werd het volgende rapport uitgebracht omtrent de werking van den Kra- katau: De Krakatau is thans rustig, de vulkaan ver toont alleen zeer zwakke erupties. mijl, den tijd van het oogenblik dat men de eerste bakens peilt tot men het tweede stel passeert, nauwkeurig op de stopwatch gecon troleerd. Het resultaat de luttele minuten en seconden wordt aan de hand van tabellen herleid en de uursnelheid, die het schip heeft bereikt, is daarmee vastgesteld. Zoo werd het dus telkenmale een run tusschen schip en horloge, tusschen driftig jagende zuigers der motoren, wentelende assen, malende schroeven en de fijne, lang zaam, maar onverbiddelijk draaiende rader tjes van de scherp afgestelde stopwatch. Welke vaart zou de „Oranje" loopen? De regelmatig voortschokkende secondewijeer, de nauw merkbaar verder schuivende minuten wijzer gaven het antwoord: de „Oranje" bereikte bij een toerental van 145 per minuut een snelheid van 26,25 mijl, waarmee het schip zich classificeerde als de snelste bodem der Nederlandsche koop vaardijvloot en het record brak dat nog maar kort met 24 mijl ten name van de Nieuwe Zeelandbooten stond. Bovendien was de „Oranje" hiermee het snelste motor mailschip ter wereld. En dat, terwijl de „Oranje", om ons verhaal te vervolgen, eigenlijk een blauwtje liep. Op zich zelf is dit al niet prettig, maar de „Oranje" liep een blauwtje met een vaart van 26,25 knoopen, dat zijn welgenjeten 48,7 landkilometers. Dat daarbij en passant een record werd gevestigd mocht een reden tot vreugde en voldoening zijn voor de deelnemers aan deze technische proef vaart, voor het goede schip zelf was het al met al een treurig avontuur. 26, 25 mijl: het is ongetwijfeld een prach tig resultaat, dat de reeds hooggestemde verwachtingen nog heeft overtroffen. Deze snelheid werd bereikt in onbeladen* toe stand. Men neemt aan, dat onder alle om standigheden zoo mogelijk een dienstrege ling te handhaven zal zijn, gebaseerd op een vaart van 21 mijl, hetgeen beteekent, dat eventueele achterstand door ongunsti ge weersomstandigheden of anderszins, steeds zal kunnen worden ingeloopen. Toen de avond viel over de Firth of Forth, een mooie avond na den buiïgen dag, welke nog met late zon de rotskust in gloed zette, wendde de „Oranje" den steven voor de thuis vaart naar de vaderlandsche kust. De volgen de dag, 's Prinsen verjaardag, bracht een feestelijke zee vol uitbundige kleuren. De vroo- lijk spoelende golven hadden keurig witte befjes voor, zon en schaduw streken over den wijden cirkel van 't water, hoog stond de hemel met statige jacht van wolken boven de „Oranje", die er weer zoo monter bijliep, alsof hjj heel de booze ervaring van den vorigen dag vergeten was. De verschillende proefnemingen werden ook dezen dag voortgezet, zooals het toetsen van de bestuurbaarheid van het schip; het uitvoe ren van allerlei manoeuvres en de controle der allernieuwste instrumenten, waarmee het schip is uitgerust. Wat daarbij den technici nog voor verbetering vatbaar is gebleken, zeiden zij na tuurlijk niet; slechts op één euvel werd onze aandacht gevestigd, het feit, dat de bakboord- schroef een z.g. zingende schroef bleek te zijn, die bij haar stagen arbeid het hoogste lied uit galmt, een ietwat monotoon lied, dat vooral voor de bewoners van den „Kraton", dat is de afdeeling der Javaansche bedienden, die er pal boven hun kooien hebben, op den duur erg hinderlijk zou worden. De verjaardag van Prins Bernhard ging aan boord van de „Oranje" natuurlijk niet zonder feestelijkheid voorbij. De directies van de Ned. Scheepsbouw Mij. en de Stoomvaart Mij. Ne derland zonden Prins Bernhard een telegrafi- schen gelukwensch, die nog denzelfden dag tele grafisch door Z. K. H. werd beantwoord. Des middags, in volle zee, klonk uit de radio zoo wonderlijk helder en vertrouwd het carillon- spel van Meester Vincent in den koepel van het Kon. Paleis te Amsterdam. Dit klokkenspel, de vaderlandsche melodieën, het geruisch van de zee om het schip, het was de schoonste harmonie die zich denken liet. De thuisvaart op den laatsten dag bracht de „Oranje" ter hoogte van Terschellinger bank weer onder de Hollandsche kust. wel ke nu verder gevolgd werd, in den middag tot den avond toe. Zoo zag men het laat ste zonlicht eerst Zandvoort, dan Noordwijk in gloed zetten en toen de schemer viel an kerde de „Oranje" buiten Scheveningen, om zich door de Hagenaars te doen bewonderen en op zijn beurt de opvarenden te laten ge nieten van het uitzicht op de avondlijke badplaats met haar neon-contouren, duizen den trillende lichtjes en de felle schicht van den vuurtoren, die wiekte over zee. Nog fantastischer werd de aanblik, toen het vuurwerk ter eere van 's Prinsen verjaardag op het Scheveningsche strand werd ontstoken, maar het schoonst van alles was tenslotte toch weer het zilveren maanlicht op de rustig gol vende zee, waarnaar men niet moe wordt te kijken. Hedenmorgen tusschen acht en negen uur is de „Oranje" weer voor Amsterdam op hetIJ verschenen, waar het schip de groote belang stelling trok van de duizenden, die zich op dit uur met ponten en havenbootjes naar hun werk begaven. Met bewondering begroette Am sterdam het snelste motormailschip ter wereld, van nu af meer dan ooit de trots van de haven van Neerlands hoofdstad. De Engelsche gezant Sir Nevile Bland, die Donderdagavond met zijn auto van Amsterdam naar 's-Gravenhage terugkeerde, heeft nabij Aals meer een ongeluk gehad, dat vrij goed is afge loopen. Waarschijnlijk heeft de gezant niets ge broken. Hij heeft zijn knie pijnlijk bezeerd en is deswege bedlegerig. Ook de militaire attaché, majoor W. L. Gib son, die in zijn gezelschap was, en de chauffeur zijn er goed afgekomen. Zij hebben geen noe menswaardig letsel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 10