Victoria-Water Schellekens R.K. kruideniers vergaderen Haarlem, 30 Juni DRIE WETHOUDERS TE HEEMSTEDE? i LUCHTBESCHERMING HAARLEM-NOORD VRIJDAG 30 JUNI 1939 Bespreking van vervroegde winkel sluiting, den suikerprijs en bedrijfsorganisatie Kruidenier en groot bedrijf PROGRAMMA RADIO CENTRALE Zaterdag 1 Juli Drie aanrijdingen op den Wagenweg Twee ervan gebeurden vrijwel op hetzelfde oogenblik Vereeniging van de Nederlandsche chemische industrie Gaat Heemstede gas van Haarlem be trekken? Mogelijkheid zeer groot geacht DEKEN SONDAAL Hervat binnenkort weer zijn werkzaamheden EEN ZOMERAVONDFEEST Voor Franken's personeel AANBESTEDINGEN BURGERLIJKE STAND Donderdag is de nieuwe kapel bij de pauselijke internuntiatuur aan de Carnegielaan te 's Gravenhage ingewijd. De Nuntius te Brussel, Z. H. Exc. Mgr. Micara, verrichtte te ceremoniën Een katholiek, een christelijke en een vrijzinnige Katholiekendag voor de Haarlemmermeer Op Zondag 16 Juli te Hoofddorp DOODELIJKE AANRIJDING Te Santpoort DE RIJKSVISCHAFSLAG TE 1JMUIDEN Omzet eerste halfjaar 1939 f 251.039 meer dan in 1938 WAARBORG- KLEEDING iüüi WAARBORG KIEEDING Kennedy met de Yankee Clipper naar de V. S. Bespreking met Roosevelt over den toestand in Europa Wang komt een nieuwe regeering vestigen Joodsche vluchtelingen naar Turkije? AGENDA 1 Juli Bioscopen Apotheekdiensten De Haarlemsche Volkstuinen op de Lathyrus-tentoonstelling DE VERJAARDAG VAN PRINS BERNHARD Gelukwenschen van Ned.-Indië (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage) Poolsche versperringen aangebracht Veel S.S.-lieden aanwezig VOETBAL Beslissingswedstrijd ConstantiusR.E.O. STAD In de kleine zaal van Brinkmann aan de Gr. Markt vergaderden gisteren de R.K. Kruideniers onder voorzitterschap van den heer H. van Beek. Allereerst werd aan de orde gesteld de ver vroegde winkelsluiting, zooals die door de be dienden was verzocht. Het bestuur meende afwijzend tegen deze vroegere sluiting te moeten staan, gezien het feit, dat dit groote financieele nadeelen voor de patroons met zich zou brengen. Bovendien zou vervroegde sluiting het kwaad van verkoop per automaat nog meer in de hand werken, terwijl Haarlem des avonds alle gezelligheid van het koopend publiek, en verlichte étalages zou moeten missen. Hoe minder verkooptijd. hoe minder verkoop. Als tweede punt werd de suikerprijs aan een bespreking onderworpen. Gebleken was, dat al jarenlang dcior de kruideniers suiker wordt verkocht, waarop zij pactisch niets verdienen. Er moet echter een redelijke winstmarge zijn. Besloten werd het volgende telegram te zen den aan het Hoofdbestuur van den Ned. R.K. Kruideniersbond „De afdeeling Haarlem in vergadering bijeen verzoekt het Hoofdbestuur, het volgende adres door te geven aan alle afdeelingen, om het daarna met hun adhaesie-betuigingen ter kennis te brengen van het Departement van Economische Zaken: Ondergeteekenden verzoeken Z. Exc. in overweging te nemen, een wettelijken maat regel inzake een vastgestelde verkoopsprijs van suiker, ter waarborging van een redelijke winstmarge, in studie te nemen en in ieder geval zijn medewerking te verleenen, om dit direct verbindend te doen zijn na ver zoek van de gezamenlijke organisaties." De geestelijk-adviseur van de vereeniging, kapelaan J. Oudshoom sprak naar aanleiding van het feest van St. Petrus en St. Paulus over de twee groote eigenschappen van deze Apos telen: karaktervastheid en moed. Spr. wees erop, van hoeveel belang deze eigenschappen voor den middenstander in dezen tijd zijn. De heer Hopman, bondspropagandist hield een causerie over bedrijfsorganisatie. De plaats van den middenstand in de maat schappij, aldus spr., wordt momenteel fel be streden. Die strijd is, vooral in het levensmia- delenbedrijf, zoo hevig, dat het voor den mid denstand een groote plicht is, zich te bedienen van een radicaal verdedigingsmiddel tegen het groot-kapitaal en tegen de moderne vormen •van bedrijfsconcentratie, die, ten koste van den middenstand, gericht zijn op zuiver winstbe jag. Wjj, middenstanders, hebben het recht, tegen dat front een veel sterker eenheidsfront te stellen. Onze eenheid is echter nog lang niet vol doende. De grondslagen van onze eenheid zul len moeten zijn: discipline en de bereidwillig heid tot het brengen van persoonlijke offers. Tegenover de geraffineerde methodes van het groot-kapitaal zullen wij een betere methode stellen, de methode van een uiterst geperfectionneerde bedrijfsorganisatie. Alle georganiseerde kruideniers zullen daarin vereenigd werden. Hun administratie en hun boekhouding zullen uniform zijn, er zal één groote inkoop- en één groote ver koopcentrale komen. En er zal een hecht bolwerk ontstaan tegen de aanvallen van het grootbedrijf. Maar dan zullen de krui deniers er hun stem aan moeten geven op het as. Zomercongres in Juli. De kruide niers moeten los van de sfeer van vijftig jaar terug. Tempo moet er komen. Niet praten. Daden!! Technisch is het heele bedrijfsorganisatie plan al uitgewerkt. Het wachten is nu op het Zomercongres. Laat de winkelier deze kwestie bezien met een breeden blik en met het oog op de belangen van den Middenstand. Wanneer wij de egoïsti sche eigenwijzigheid laten varen, kan er nog veel hersteld worden. De gezamenlijke inkoop biedt eveneens zeer veel voordeelen. Het aantal artikelen kan sterk vereenvoudigd worden, en door algemeene administratie kunnen „strop pen" tot een minimum worden beperkt. Zit men b.v. in Groningen met een overschot van een bepaald artikel, dan kan men dat in een an dere provincie wel weer kwijt. De verkoop zal gepaard gaan met grootsche reclame, die provincie- of stadsgewijs wordt geveerd. Vanzelfsprekend zal de discipline bij een der gelijke bedrijfsorganisatie zeer streng moeten zijn, maar het resultaat zal zijn: een econo- misch-weerbare kruideniersstand. De heer Hopman beantwoordde hierna nog enkele vragen en wijdde een kort woord aan het Fonds voor Bijzondere Nooden, dat nog niet veel belangstelling had mogen ondervin den. Na de behandeling van de overige agenda punten werd de vergadering gesloten. JWS Progr. 1: Jaarsveld en Hilversum I. Progr. 2: Hilversum II. Progr. 3: Keulen 8; Radio PTT Nord 10.20; Ned. Brussel 12.20; Keulen 2.20; Parijs Radio 3.50; Ned. Brussel plm. 6.35; Fransch Brussel 7.35; London Regional 7.50; Keulen 8.20; Ned. Brussel 10.20; Fransch Brussel 10.30; Keulen plm. 11 uur. Progr. 4: Ned. Brussel 8; Parijs Radio 9.20; Radio PTT Nord 9.30; Diversen 9.50; London Regional 10.35 Droitwich 1.00; London Regio hal 3.40; Droitwich 5.20; London Regional plm. 6.35; Droitwich 7.05; London Regional 9.50; Droitwich 10.05. Progr. 5: 8.007.00 Diversen; 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconeert. Dansmuziek: 1. Go into your dance, Harry Roy; 2. I gotta see a man about a girl, The Masqueraders; 3. Mad about the boy, The Blue Lyres; 4. I love to whistle, Joe Loss; 5. Highland Swing, Henry Hall; 6. Wedding of Pocahontas, The Ramblers; 7. I won 't tell a soul, Brian Lawrence; 8. The red maple leaves, Billy Cotton; 9. The chestnuttree, Jack Hylton; 10. Stop beatin' round the mulberry bush, Tommy Dorsey; 11. About a quarter to nine, Harry Roy; 12. Jump on the wagon, The Masqueraders; 13 The younger generation, The Blue Lyres; 14. OcoohBoom, Joe Loss; 15. Sil ver on the sage, Henry Hall; 16. Broadway Shuffle, The Ramblers; 17. If it rains who cares, Brian Lawrence; 18. Music Maestro Please, Billy Cotton; 19. Love makes the world go round, Jack Hylton; 20. You must have been a beautiful baby, Tommy Dorsey; 8.0012.00 Diversen. Gisterenmorgen om kwart voor elf botste een motorrijder, die geen voorrang verleende, op den Wagenweg tegen een wielrijder, die uit de Schouwtjeslaan kwam. Beiden kwamen te val len. De motorrijder kreeg een lichte hersen schudding en werd na door den Ongevallen Dienst behandeld te zijn, per ziekenauto naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo vervoerd. De wielrijder liep eeniga schaafwonden op aan he*- linkerbeen en klaagde over pijn aan zijn schou der. De fiets werd zwaar beschadigd. Tegen den motorbestuurder is proces-verbaal opgemaakt. Bijna tegelijkertijd gebeurde op den Wagen weg nog een ander ongeluk. Een personenauto, die in de richting stad reed, wilde een anderen wagen passeeren en merkte te laat dat de rich tingaanwijzer van den auto uitstak. Om een aanrijding te voorkomen gooide de bestuurder het stuur naar links, waardoor hij op het te gelpad terecht kwam en daar een 18-jarigen wielrijder aanreed, die kwam te vallen en een wonde aan de knie kreeg. Een passeerende zie kenauto vervoerde den jongen naar het Diako- nessenhuis. Na daar behandeld te zijn kon hij naar huis gebracht worden. Tegen den autobe stuurder is proces-verbaal opgemaakt. Ten slotte reden gisterenavond t>p den hoek WagenwegWilhelmirialaan twee auto's tegen elkaar. Beide voertuigen werden ernstig bescha digd, doch konden op eigen kracht hun weg vervolgen- De oorzaak van de aanrijding was 't feit, dat de bestuurder van den auto, die over den Wagenweg in de richting Heemstede reed, een 18-jarige jongen, die onder toezicht van een 22-jarigen Leidschen chauffeur met een vaart van ongeveer 75 K.M. over den weg snelde, bij het afremmen naar links zwenkte. Pro ces-verbaal werd opgemaakt. Te Haarlem is de jaarlijksche algemeene ledenvergadering gehouden van de vereeniging van de Nederlandsche chemische industrie. De vergadering stond onder leiding van den heer C. H. Buschmann, voorzitter, die een bij zonder woord van welkom richtte tot den als gast aanwezigen secretaris van het verbond van Nederlandsche werkgevers, den heer Rom. Colt- hoff. Staande hoorde de vergadering de woorden aan, die de voorzitter wijdde aan den overleden penningmeester, den heer Schwarz. Verder her dacht spr. den heer L. Schoorl Sr., directeur der N.V. Nederlandsche Raffinaderij van Petro- leumproducten te Haarlem, door wiens over lijden de vereeniging andermaal gevoelig werd getroffen. Voortgaande zei spr., dat het helaas er niet naar uit ziet, dat de toekomst zonder zorgen voor de chemische industrie zal zijn. Steeds tal rijker en ingrijpender worden de maatregelen, die zoowel onze eigen regeering als die van de landen, waarheen wij willen exporteeren of waarvan wij onze grondstoffen betrekken, ne men. Zelfs bij de maatregelen, die de regeering van ons eigen land moet nemen ter bescherming van de belangen van het Nederlandsche volk. moet de vereeniging paraat blijven, opdat met de bijzondere belangen van de chemische in dustrie rekening worde gehouden. Juist een zoo bij uitstek veelzijdige en vaak ingewikkelde in dustrie als de chemische eischt dat de regee- ringsorganen bijtijds en deskundig worden voor gelicht over haar bijzondere nooden en behoef ten. De afsluiting van handelsverdragen heeft dit in de laatste jaren aangetoond.. Na de openingsrede werden de notulen der vorige ledenvergadering goedgekeurd, evenals de jaarverslagen van den secretaris-penning- meester en de begrooting voor 1940. Het aftredende bestuurlid, de heer Gips, werd bij acclamatie herkozen. Aan de orde was daar na de verkiezing van een delegatiecommissie. Tot leden der delegatiecommissie werden op voorstel van het bestuur bij acclamatie benoemd de voorzitter, de heer Buschmann, het bestuurs lid, de heer Gips en de heeren Ir. Mees, van de Sickes-Lakfabrieken en Van der Houten, di recteur van „Electro". Na afloop der ochtendvergadering verzamel den de deelnemers zich aan een koffiemaaltijd,1 tijdens welken de voorz., de heer C. H, Busch mann, den heer G. J. Teppema, als vertegen woordiger van den minister van Economische Zaken, in Wiens aanwezigheid spr. opnieuw het bewijs meende te zien, dat onze regeering belang stelt in het werk. der vereeniging, begroette. Verder heette de voorzitter welkom de hee ren Ir. Ingen Housz en Ir. van Delden, verte genwoordigers van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken en de Mekog, waarheen heden middag een excursie zou worden gehouden, en Drs. Ch. Truyen, directeur van het crisis-uitvoer bureau. De gebruikelijke terugblik op wat het afge- loopen jaar ons heeft gebracht, stemt in het algemeen niet vreugdevol. Nederland is een klein land en als zoodanig een klem afzetgebied voor chemische produc ten, bovendien beschikken wij over weinig grondstoffen. Toch kan Nederland een behoor lijke plaats in de wereld-industrie innemen en zal die kunnen behouden, wanneer wij ons voor oogen houden, dat juist een klein land met weinig grondstoffen en een betrekkelijk hoogen levensstandaard is aangewezen op veredelings industrie. Een lichtpunt voor de vereeniging ligt in het voortdurend toenemend aantal aangesloten le den. De moeilijkheden, die de chemische in dustrie op het oogenblik ondervindt, hebben er belangrijk toe bijgedragen, dat zooveel bedrijven GEZOND EN DORSTEESSCHEND het onafwendbare van een goede vak-organi satie hebben ingezien. De heer Buschmann eindigde met het uitspre ken van de hoop, dat in dit jaar de overtuiging meer en meer veld moge winnen, dat oorlog geen geschikte oplossing is van internationale moei lijkheden. In ons avondblad van 13 Juni j.l. wijdden wij eenige beschouwingen aan de kwestie van de gasregeling aan Heemsteedsche burgers. Wij opperden drie mogelijkheden: eigen fabrikaat, gas van Haarlem of hoogovengas. Wij wezen er tevens op, dat de verhouding tusschen de gemeentebesturen van Haarlem en Heemstede dusdanig is, dat aan beide kanten het verlangen domineert, het algemeen belang zoo goed mo gelijk te behartigen. Naar wij thans vernemen, bestaat er een groote mogelijkheid, dat Haar lem het pleit zal winnen boven hoogovengas en gas van een eigen fabriek. De voorstellen die Haarlem aan Heemstede heeft gedaan, vormen althans een grondslag, die tot een overeenkomst kan leiden. De Hoogeerwaarde Heer H. C. J. Sondaal, Deken van Haarlem, die, zooals men weet, lan gen tijd ziek was, is thans in zooverre hersteld, dat hij over een maand zijn werkzaamheden hoopt te hervatten. Gisteravond werd door Franken's Personeels- vereeniging een zomeravondfeest gegeven in het gebouw van den H-K.B., waaraan de vier Van Tholen en van Lier hun medewerking gaven. Hun tintelende humor had een electrificee- rende uitwerking op de „zaal." De sketches en levensliedjes, welke zij gaven en welke in zeer snel tempo elkander opvolgden, ontlokten aan het publiek een applaus, dat aan de wanden van de zaal zeer zware eischen stel de. Na afloop van den werkelijk pp zeer hoog peil staanden cabaret- en revue-avond werd een ge animeerd bal gehouden, waaraan de band der Marinucci's zijn medewerking verleende. 't Was een zeer geslaagde avond. De hoofdingenieur-directeur van den Rijks waterstaat alhier heeft heden aanbesteed het uitvoeren van grondwerken en het aanbrengen van een verharding van cement-beton met kantstrooken van klinkerkeien op de rijbaan van een vak van weg nr. 9, gedeelte Alkmaar-Stolpen en van weg nr. 10, Stolpenden Helder, bene vens het maken van parkeerplaatsen met een verharding van cement-beton langs enkele vak ken van deze wegen. Laagste inschrijfster was de N.V. Nederland sche Bazalt Maatschappij te Zaandam voor f 131.850. Voorts heeft de hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat alhier vandaag aanbesteed het aanbrengen van een deklaag van asphalt- beton op een gedeelte van de rijbaan van weg nr. 9, gedeelte VelsenAlkmaar onder de ge meente Heiloo en op eenige vakken van de rijwielpaden van dat weggedeelte onder de ge meenten Heemskerk, Castricum, Limmen en Heiloo met bijkomende werken. Laagste inschrijfster was de N.V. Asphalt en Wegenbouw Bedrijf „Neuchatel" te Amsterdam voor f 29.750. Geboren: 28 Juni: Th. van Gennip-Wester- man, d. 29 Juni: A. K. Bcuman-Voetelink, c!. 28 Juni: M. Kuijpers-Aafjes, d. 27 Juni: M. van der Wekken-Amperse, z. 29 Juni: C. van Kleef-Plaat, d. 29 Juni: M. J. Bakker- Tielenburg, z. Ondertrouwd. 29 Juni: N. L. Koehorst en J. Boeree J- Huijssen en M. Bax. Ondertrouwd, 30 Juni: G. de Mon en hT. A. van Burgh. Overleden, 29 Juni: A. J. Bouwman 22 j., Bro- mostraat. ■t;BgHJK&s. Foto: dr. E. Salomon Naar wij vernemen wordt in raadskringen te Heemstede ernstig de vraag overwogen óf het niet wenschelijk zou zijn in de raadsvergadering, die de nieuwe raad op den eersten Dinsdag in September zal houden, drie, in plaats van twee wethouders te benoemen. De verdeeling zou dan worden als volgt: één Katholiek, één Christe lijke en één Vrijzinnige. Wil de raad daartoe overgaan, dan zal hij echter, conform art. 86 der gemeentewet spe ciale goedkeuring van Ged. Staten moeten vra gen. Genoemd artikel bepaalt immers o.a., „in gemeenten van 20.000 zielen en daar bene den zijn twee, in die van 20.000 doch niet meer dan 100.000 zielen, naar goedvinden van den raad drie of vier, in die van meer dan 100.000 zielen, naar goedvinden van den raad vier, vijf of zes wethouders." Heemstede telde per 1 Mei j.l. 17.571 inwo ners. droeg ƒ3.560.387.tegen ƒ3.309.348.in het eerste halfjaar van 1938. De omzet in dit halfjaar is dus ƒ251.039.— meer dan die in 1938. De Katholiekendag voor de Haarlemmermeer zal dit jaar gehouden worden op Zondag 16 Juli as. te Hoofddorp. Lag het oorspronkelijk in de bedoeling successievelijk alle plaatsen in den Haarlemmermeer voor het houden van den Ka tholiekendag in aanmerking te doen komen, hiervan heeft men af moeten zien. De meest daarvoor in aanmerking komende plaats is Hoofddorp. Ten eerste ligt Hoofddorp in het centrum en ten tweede bezit deze plaats een uiterst geschikt terrein voor een massale bij eenkomst. Als sprekers zullen optreden de Zeer eer w. Heer W. v. Alphen, pastoor te Badhoevedorp en de heer H. J. Kuiper, 2de voorzitter van het R. K. W. V. in Nederland. Gisteravond om ongeveer negen uur heeft, zooals wij elders reeds in 't kort meldden, op het kruispunt SlaperdijkRijksstraatweg te Santpoort wederom een ernstige aanrijding plaats gehad. De heer H. Korthouwer, parkwachter in het burg. Rijkenspark, begaf zich per fiets vanuit Santpoort in de richting Spaarndam. Op het moment, dat hij de kruising SlaperdijkRijks straatweg passeerde, naderde vanuit de rich ting Velsen een personenauto. Hoewel het uit zicht van den kant, waar de heer Korthouwer reed, niet slecht is, scheen de fietser den auto niet op te merken, zoodat bij het oversteken van den Rijksstraatweg hij door den zeer snel rijdenden auto gegrepen werd. De bestuurder van den auto trachtte nog door uit alle macht te remmen en door het omgooien van het stuur een aanrijding te voorkomen, maar kon dit niet verhinderen. De heer Korthouwer werd tegen den grond geslagen en bleef hevig bloedend met ingedrukte borstkas liggen. Ooggetuigen waar schuwden onmiddellijk dr. Mak, die spoedig ter plaatse was. Na het slachtoffer verbonden te hebben werd deze met een ziekenauto naar het St. Anto- niusziekenhuis vervoerd, waar het ongeveer om elf uur is overleden. Tijdens het onderzoek der verkeerspolitie werd het verkeer omgeleid. De omzet op den Rijksvischafslag te IJmui- den bedroeg over Juni 1939 404.293.— tegen Juni 1938 455.734.—. De omzet in het eerste halfjaar van 1939 be- Alle vakkenners roe men de kwaliteit van zoo chic is er geen. Gisteren werd de eerste vergadering belegd van het Wijkcomité van de wijken 17, 18 en 19 afdeeling Haarlem van de Nederlandsche ver eeniging voor Luchtbescherming, in het café „Suisse", gelegen aan den Rijksstraatweg. Bij de opening werd door den voorzitter de taak en de werkwijze van bovengenoemd comité op duidelijke wijze uiteengezet. Door hem werd er opgewezen. dat bij volle medewerking van de bewoners, speciaal in een wijk als Haarlem- Noord, de gevolgen van luchtaanvallen tot een minimum beperkt kunnen worden. Deze taak zal zich in hoofdzaak bewegen in het verstrekken van advies voor de maatrege len, die genomen moeten worden door de bur gers in geval van luchtaanvallen en wel: le. Afdoende afscherming van lichtuitstraling naar buiten van woonhuizen. 2e. Het bestrijden van brandgevaar in geval de huizen door brandbommen getroffen worden. 3e. De organisatie der blokwachten en hulp diensten. Verder werd besloten door huisbezoek leden en vrijwilligers voor de hulpdiensten te werven en boden alle aanwezige comitéleden zich spon taan aan deze taak op zich te zullen nemen. De actie zal worden ingeleid met het rond zenden van een circulaire aan alle inwoners van de wijken 17, 18 en 19, d. i. Haarlem-Noord benoorden ZaanenlaanZaanenstraat tot en met Spaarndam. Dames en heeren, die zich geroepen voelen mede te werken tot het vormen van deze hulp diensten, resp. zich als lid wenschen op te geven, worden verzocht zich te melden tot de onderstaande adressen de heeren Broertjes en Leijdekker, resp. Gijs- brecht van Aemstelstraat 130 en Vondelweg 488, voor het Vondelkwartier. Mej. Kuipers en den heer C. J. Koppen, resp 5'laasstraat 54 en Rijnstraat 34, voor de Ri- ierenbuurt. De heeren P. J. Tuijten en P. G. Bannink, lesp. Zaanenlaan 154 en Herculesstraat 15, voor Zaanenlaan, Delftlaan en Junoplantsoen. De heeren W. H. Selter en J. Th. de Groot, lesp. Reigerstraat' 140 en Vinkenstraat 20, voor de Vogelenbuurt. De heeren H. Mensink en J. H. Busch, resp. Korteweg 23 en Rijksstraatweg 191, Haarlem- Noord tusschen Van Nesstraat, Spaarnhoven- straat en Jan Gijzenkade. Mevr. MeylisHartman, Oosterstraat 30, voor het gedeelte tusschen Zaanenstraat en Spaam- bovenstraat. De heer Bonfrer, Marsstraat 64, voor de Pla- netenbuurt. WASHINGTON, 30 Juni (Havas). De Amerikaansche ambassadeur te Londen, Ken nedy, heeft oen plaats besproken aan boord van de „Yankee Clipper", die vanmiddag van Southampton vertrekt en Zaterdag te New York aankomt. Op het departement van Buitenlandsche Za ken verklaarde men het motief van de reis van Kennedy niet te kennen. Het gerucht doet ech ter de ronde, dat de ambassadeur door presi dent Roosevelt ontboden zou zijn voor een con ferentie over den toestand in Europa. PETPING, 29 Juni. (Reuter) In welingelich te Cliineesche kringen wordt gemeld, dat tij dens het bezoek van Wang Tsjing Wei rege lingen zijn getroffen voor de vestiging van een nieuwe regeering onder Japansche voogdij. Het régime, waarover overeenstemming zou zijn be reikt, zou in de plaats komen van de onder Japansche controle staande hervormde regee ring ts Nanking, doch niet in de plaats van de Peiping-regeering, die half onafhankelijk zou functionneeren van het nieuwe régime, waarvan Wang Tsjing Wei president zou zijn. Het Ja pansche leger zou Chineesche troepen opleiden voor de nieuwe regeering. BOEKAREST, 29 Juni (Havas). Men zal zich herinneren, dat het vertrek van Constanza van het stoomschip „Rim", dat Joodsche vluch telingen vervoerde, onlangs aanleiding heeft ge geven tot incidenten, doordat vele vluchtelingen uit Tsjecho-Slowakije, die niet aan boord wer den toegelaten, zich uit protest in zee wierpen. Uit Istanboel wordt thans vernomen, dat bij aankomst van het schip 115 clandestiene opva renden aan boord waren. Zij hadden het schip zwemmende of met kleine bootjes bereikt. Zij verscheurden hun papieren om niet naar hun land van herkomst teruggezonden te worden. De Turksche autoriteiten hebben thans geïnfor meerd, of de Roemeensche autoriteiten dezen menschen paspoorten willen verschaffen. In dien dit niet geschiedt, zuilen de vluchtelingen van boord gaan en waarschijnlijk in Turkije ge ïnterneerd worden. I zijn de groote mode van de New York World fair. Bij Schellekens vindt U een uitgebreide keus van deze nieuwste Amerikaansche modelletjes. In de modetinten: wit, blauw, zwart en suède Voor elegante modeschoenen HAARLEM, GROOTE HOUTSTRAAT 12 AMSTERDAM, KALVERSTRAAT h. Heiligeweg DEN HAAG, SPUI naast Asta WEIMARSTR. tegenover Regentes Gebouw St. Bavo: Schaakclub, 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Gr. Kerk: C. O. V.-Conccrt, 8.15 uur. St. Elisabethsvereeniging', Jansstraat: Jaar- verg. Wit-Gele Kruis, 8 uur. Gebouw St. Bavo; Gewone zittingen, 4 en 7 uur Geel-Wit, 6.30 uur. Teyler-museum: Expositie 114 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 105 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Frans Hals-museum 105 uur. Rembrandt: „Accord final" (alle leeftijden), 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „Luchtduivels" en „Paniek in Holly wood" (boven 14 jaar), 2 en 8.15 uur. Luxor: „Ik eisch gerechtigheid" (boven 18 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Alaska" (boven 18 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Mo viae: „Bruisend Bloed" (alle leeftijden),1 2.30, 7.15 en 9.15 uur. De Zondag- en avonddiensten van de apo theken zullen tot en met Vrijdagavond worden waargenomen door; C. G. Loomeijer en Zn., Barteljorisstraat 11; Park-apotheek, Klever parkweg 18; Teyler-apotheek, Teylerplein 79. Steeds geopend zijn: C. E. Schotman, Bin nenweg 206208; Elswout-apotheek, Bloemen- daalscheweg 341; Apotheek Aerdenhout, Zand- voortschelaan,tel. 26772; Heemsteedsche Apo theek, Binnenweg 98, tel. 28197; de Bloemen- daalsche Apotheek, Bloemendaalscheweg 85, tel. 22181. Op de 12de Nat. Lathyrus-tentoonstelling, welke gehouden wordt op 2930 Juni en 1 Juli te Baam, zijn de volgende inzendingen der Haarlemsche Volkstuinvereenigingen bekroond: „Ons Buiten" kl. gouden medaille, tevens eere- prijs verguld zilveren medaille der Gem. Baarn. „Zonder werken Niets," kl. gouden medaille. „Eigen Tuin", kl. gouden mdalie.. BUITENZORG, 30 Juni. (Aneta). De Gouver neur-Generaal seinde ter gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhard. Ter gelegenheid van haren verjaardag moee :k Uwer Kon Hoogheid mede namens ingeze tenen Ned.-Indië eerbiedig gelukwenschen aar> bieden Starkenborgh". Hierop werd het volgende antwoord on! vangen: „Betuig Uwe Excellentie en ingezetenen Ned.-Indië welgemeenden dank gewaardeerde gelukwenschen Bernhard". DANZIG, 29 Juni (Havas). In den afgeloo- pen nacht en ook vandaag hebben de Poolsche militaire autoriteiten op een tweetal plaatsen in den weg van Gdynia naar Danzig versper ringen tegen gevechtswagens opgericht. De „Danziger Vorposten" noemt deze voor zorgsmaatregelen „kinderlijke demonstraties", bestemd, om den door de oorlogscampagne der Poolsche pers opgewekten angst der Poolsche bevolking te kalmeeren. Omtrent het vrijwilli gerskorps verklaart dit blad, dat het onjuist is, te beweren, dat zich „Duitsche soldaten" te Danzig bevinden, terwijl het met betrekking tot den bouw van een pontonbrug over de Nogat slechts herhaalt: „Wij hebben niets te verber gen voor de openbare meening, want er ge schiedt niets, wat onwettig is." Op het raadhuis heeft gouwleider Forster vanmiddag een langdurig onderhoud met zijn medewerkers gevoerd. In de stad ziet men een ongewoon groot aantal S.S.-lieden met arm banden, waarop de woorden „Danziger Heim- wehr". Zondag as. zal op het terrein van G.V.O. te -irommenie bovengenoemde beslissingswedstrijd om een plaats in de 2e klasse va# den I.V.C.B.. worden gespeeld. Aanvang 2 30 uur. Scheidsrech ter is de heer D. Muusers, bijgestaan door de grensrechters J. H. Grol en P. A. Buys.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 11