We luisteren naar... FINANCIEN Sport en spel SC HRETLEN t o. Dagfilm W aters tanden VRIJDAG 30 JUNI 1939 Korte vergadering der Tweede Kamer Tot nadere bijeenroeping uiteengegaan Prins Bernhard in den Bosch Bezoek aan de trekpaarden tentoonstelling GEKNOEI BIJ ZIEKENFONDS TE OSS Onderzoek wordt voortgezet PETROLEUMKACHEL VIEL OM Boerderij geheel in de asch gelegd HET STEMPELEN VAN RIJWIELMERKEN Nuttig werk naar twee kanten R.K. BAKKERSPATROONS Rede van Prof Kors over de nieuwe gemeenschap ,WE LUISTEREN NAAR. SAMENWERKING OP ZIEKEN FONDSGEBIED Besprekingen met de Mij. tot be vordering van Geneeskunst Wisseling der golflengten Audiëntie I.V.C.B.-PROGRAMMA VOOR ZONDAG A.S. Duitschland wint met 10 van Estland LAWNTENNIS Het tournooi te Wimbledon Verdere uitslagen van Donderdag WIELRENNEN NEDERLANDERS BLINKEN UIT IN BELGIË Een zege van Middelkamp in Houthem LANDENWEDSTRIJD TE ZÜRICH WATERPOLO Competitie K.N.Z.B. Eindexamen Gymnasium Zaterdag 1 Juli BENDE VAN SCHOPPENAAS" Leider in de val geloopen ITALIAANSCHE OPERA De zangers in ons land aangekomen R.K. M.U.L.O.-examens MARKTEN POSTVLUCHTEN N.V. EFFECTENKANTOOR BELEGGINGSADVIEZEN i. B a S 2 s l 8 B a o-oo 1 -. I (Van onzen parlementairen redacteur). Den Haag, 30 Juni 1939 Duidelijk voelbaar hangt de spanning in de wandelgangen van de Kamer. Een voor een ko men de leden binnen, met elkaar den toestand besprekend. Het duurt ongewoon lang eer de bellen overal in het gebouw den aanvang der vergadering aankondigen. In de vergaderzaal zelf scharen zich alle le den rond het gestoelte van den voorzitter. De ministertafel staat volkomen leeg. Onder de gebruikelijke mededeelingen leest ce voorzitter, mr. Van Schaik, met zijn* altijd monotone stem voor, dat er een missive is bin nengekomen van de leden van het kabinet, dal zi. H. M. de Koning ontheffing uit hun ambt hebben gevraagd en dat H. M. dat verzoek in overweging heeft genomen. En nadat onder eenige hilariteit is aange kondigd, dat een aantal wetsontwerpen betref fende contingenteering van overhemden en dergelijke prozaïsche artikelen in de afdeelin- gen zal worden onderzocht, volgt de mededee- ling var den voorzatte! dat de vergadering tot nadere bijeenroeping zal worden verdaagd. Graaf de Marchant et d'Ansembourg was reeds tevoren de vergadering uitgehold naar de telefoon, blijkbaar om Utrecht het „verheu gende nieuws" mede te deelen. Mogelijk re kent hij op een kans! De vergadering ging na vijf minuten uiteen! Hedenmorgen heeft Z. K. H. Prins Bernhard zijn aangekondigd bezoek ge bracht aan de tweedaagsche trekpaarden tentoonstelling in de Veemarkthallen te Den Bosch. Reeds om acht uur stonden tusschen Orten en Hedel de inwoners in massa's langs den weg opgesteld. Om 8.45 uur kwam de groote Maibach-auto van den Prins over de verkeers- brug bij Hedel en te negen uur arriveerde Z. K. H., voorafgegaan door de motorbrigade der Bossche politie, in de stad. Hij werd overal hartelijk toegejuicht. Z. K. H. was vergezeld van zijn adjudant, kapitein jhr. De Roo van Alderwerelt en van een Russischen gast, ko'.onel Pantschulidzew. De Prins werd bij aankomst begroet door het .dagelijksch bestuur der Vereeniging „Het Ned. Trekpaard", terwijl burgemeester Van Lan dschot Z. K. H. verwelkomde namens het ge meentebestuur van Den Bosch, Verscheidene personen werden den Prins voorgesteld. Deze begaf zich hierna direct naar de Centrale Hallen, waar de jury volop met het keuren bezig was. Met groote belangstelling volgde de Prins dit werk. Z. K. H. gaf uiting aan zijn groote bewon dering voor het prachtige materiaal der Ne- derlandsche fokkers en sprak met groote vol doening over de schitterende veemarkt, die Den Bosch rijk is. Nadat hij ongeveer een uur op de tentoonstelling had vertoefd, nam hij afscheid. Bij den uitgang had zich een groote menigte verzameld om hem uitgeleide te doen. Daarna vertrok hij in de richting Utrecht. De Bossche rechtbank heeft vonnis gewezen in de strafzaak tegen A. J. A. S„ 60 jaar, administra teur te Oss, tegen wien zes maanden gevange nisstraf waren geëischt ter zake, dat hij zich in 1935 opzettelijk f 260— en in 1936 opzette lijk in totaal f 997-50 wederrechtelijk had toe geëigend, welk geld eigendom was van de ver eeniging van het Onderlinge Ziekenfonds te Oss en dat hij als administrateur dier vereeniging onder zich had. Verdediger Mr. Pulles uit Oss had niet ontvankelijk verklaring der dagvaar ding subs, vrijspraak gepleit. De rechtbank oordeelde het onderzoek in deze zaak onvolledig en gelastte hervatting der zaak op 6 Juli, tot nader getuigenverhoor. Door het omvallen van een petroleumkachel is Donderdagmiddag brand ontstaan in de boer derij van de weduwe Koning te Wildervankster- dallen. Aangewakkerd door den krachtigen wind greep het vuur snel om zich heen. Van den inboedel viel niets meer te redden. De boer derij brandde geheel af. Verzekering dekt de schade. zoek kennis genomen: Immers de Maatschappij van Geneeskunst kon naar de meening van deze vijf organisaties volledig bekend geacht worden met de in dezen kring gekoesterde yer- langens, inzake de grondslagen voor een samen werking op ziekenfondsgebied. Een op verzoek van de Maatschappij van Ge neeskunst ingestelde studie-commissie stelde daartoe een ontwerp-overeenkomst vast, die de vijf organisaties aanvaardden, doch welke de Maatschappij van Geneeskunst aanleiding gaf, geheel nieuwe voorstellen in te dienen, welke principieel zeer sterk verschillen van de in on derling overleg tusschen partijen besproken grondslagen. De meer genoemde organisaties hebben in een schrijven het hoofdbestuur van de Maatschap pij van Geneeskunst hieraan herinnerd, met verzoek thans op korten termijn te willen me- dedeelen, of en in hoeverre men bereid is, op voor de vijf organisaties principieel aanvaard bare grondslagen een samenwerking aan te gaan. Men schrijft ons: De Nederlandsche Vereeniging Arbeid voor Onvolwaardigen (de A. V. O.) maakt zich weer gereed om, als over eenige weken de nieuwe rijwielbelastingmerken worden uitgegeven, deze in zoo groot mogelijken getale te kunnen be stempelen met naam en adres van den bezitter. Dat geeft allicht aan een paar honderd lichame lijk gebrekkigen tijdelijk loonenden arbeid en voor het fietsrijdende publiek biedt het de gele genheid zich zoo goed mogelijk te verzekeren tegen diefstal en verlies van het eenmaal be taalde belastingplaatje. Van de door de A. V. O. geboden gelegenheid wordt in toenemende mate gebruik gemaakt. Het aantal stempelingen bedroeg verleden jaar bijna 300.000. Dat is echter nog geen tien pro cent van alle merken, die verkocht worden. Eenerzijds schuilt de oorzaak van dege geringe deelname nog in de onvoldoende bekendheid met deze stempelmogelijkheid. Anderzijds ech ter schuilt de oorzaak in het feit, dat de tijd der openbare stempeling, de tijd dus van het verkrijgbaar stellen der plaatjes, te kort is. Daarom is in overleg met het departement en met de Rijksmunt bepaald, dat reeds van 1 Juli af gelegenheid bestaat om gestempelde rij wielbelastingmerken te bestellen, die dan tijdig, als de postkantoren ook gaan verkoopen, wor den afgeleverd. Nadere inlichtingen verstrekt de A. V. O., Overtoom 187, Amsterdam. Tijdens het voortgezette congres van den R. K. Bakkerspatroonsbond te Breda heeft prof. dr. J. Kors O.P. een rede gehouden over „de nieuwe gemeenschap". Het streven naar een nieuwe gemeenschap aldus spr. omvat sterke beleving van het ge loof en den wil, om de gemeenschap te dienen. De wereld wordt beheerscht door een streven naar winst, beter rendement, waarbij de so ciale liefde en rechtvaardigheid- maar al te vaak miskend worden. Om hierin verandering te brengen en tot een nieuwe gemeenschap te geraken, zal het offer', het terzijde stellen van eigen belang tegenover het algemeen belang, op den voorgrond moeten treden. Daarbij is een grootere beschaving van het gemoed nood zakelijk. Met een oproep om mede te werken aan de herkerstening van de maatschappij be sloot professor Kors zijn rede. Na een dankwoord door den voorzitter, den heer Loose, werden de afdeelingsvoorstellen in behandeling genomen. Uit verschillende voorstellen kwam de dringende wensch naar voren, dat richtprijzen, minimumprijzen voor het brood zullen worden vastgesteld. Met allen aandrang zal op doorvoering hiervan worden aangedrongen. De afdeeling Bergen op Zoom stelde voor, de ondernemersovereenkomsten voor het bakkerijbedrijf vast te stellen. Het hoofdbestuur wil hiertoe slechts overgaan, in- ciien een goede minimumbroodprijs zou kun nen worden vastgesteld. De afdeeling Breda verlangde echter een onmiddellijke oplossing in den wantoestand, die in het Bredasche bak kersbedrijf bestaat, desnoods met lagen prijs. In stemming gebracht is het prae-advies van het hoofdbestuur aangenomen. De afdeeling had eveneens voorgesteld, het cadeau- en kor tingstelsel af te schaffen. Ook het hoofdbe stuur zag het cadeaustelsel gaarne afgeschaft: ten opzichte van het kortingsstelsel meende het echter dat dit ter plaatselijke regeling moet overblijven. Na afloop der vergadering werd gezamenlijk gedineerd. De afdeeling Breda bood een feest avond aan in den schouwburg „Concordia". De congresdag van Donderdag werd ingezet met een H. Mis, door den geestelijken advi seur van den bond opgedragen in de St. An- toniuskerk met assistentie van pastoor Oomen en kapelaan M. Vos, geestelijk adviseur der Bredasche afdeeling. Te 10 uur werd een bloe menhulde gebracht bij het H. Hartbeeld voor het bisschoppelijk paleis. De jubileerende Bre dasche afdeeling recipieerde daarna in „De Poort van Cleef" terwijl des middags in de omgeving van Breda een excursie werd ge maakt. De besturen der samenwerkende partijen op ziekenfondsgebied, t.w. het Christelijk nationaal Vakverbond, het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen, het R.K. Werkliedenverbond, den bond van R.K. Ziekenfondsen, hebben de-si tuatie op ziekenfondsgebied besproken. Hierbij werd mededeeling gedaan van een in gekomen schrijven van het hoofdbestuur van de Nederlandsche maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst, houdende het verzoek te mo gen vernemen, op welke voorwaarden de ge noemde vijf organisaties een samenwerking met de Maatschappij van Geneeskunst meenen te kunnen aangaan. Met eenige verwondering werd van dit ver- Met ingang van 1 Juli zullen de Nederland sche radio-omroepvereenigingen haar golfleng ten weer omwisselen. Met ingang van dien da tum tot 1 October zullen de K.R.O. en de N.C.R.V. hun programma's uitzenden over de 301,5 M. golf, terwijl de A.V.R.O. en de V.A.R.A. van de 1875 M. en de 414.4 M.-zenders gebruik zullen maken. Z'. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week alleen Maandag en Dinsdag audiëntie verleenen. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND KerkradeVosta SpartaanSchijndel PROMOTIE EN DEGRADATIE le klasse Z 1 R.K.B.S.V.Chèvremont AlmaniaR.K.V.V.L. Z 2 BoxmeerS.V.D. DongenMULO O OrionGrol 2e klasse Z 2 H.E.C.Unio Animo G.V.V.—S.P.C. O.S.S.—V.V.L.K. In tegenwoordigheid van 10.000 toeschouwers is Donderdag te Tallinn de Iandenwedstrijd EestlandDuitschland gespeeld. Duitschland won de ontmoeting met 30, nadat de rust reeds met een 10 voorsprong was ingegaan. De Duit- schers domineerden gedurende den geheelen wedstrijd. De voornaamste uitslagen van Donderdag luiden verder: Heeren-enkelspel, derde ronde: E. Smith, (V. S.) si. J. F. Cejnar (Bohemen-Moravië) 6—3, 64, 5—7, 1—6, 61. R. A. Shayes (Enge land) sl. J. Siba (Bohemen-Moravië) 75, 60, 97. Ghaus Mohammed (Britsch-Indië) sl. I. Tloczynski (Polen) 60, 6—3, 64. R. L. Rigs (V. S.) sl. C. E. Malfroy (Nieuw-Zeeland) 86, 11—9, 6—2. H. Henkei (Duitschland) sl. L. R. Shaffi (Engeland) 6—4, 4—6, 6—4, 6—1. H. W. Austin (Engeland) sl. J. Drobny (Bohemen- Moravië) 75, 97, teruggetrokken wegens ver wonden arm. E. Gabory (Hongarije) sl. V- Cana- pele (Italië) 6—4, 6—1, 2—6, 6—1. J. S. Olliff (Engeland) sl. I. G. Collins (Engeland) 86, 5—7, 6—2, 6—4. Dames-dubbelspel: Mej. M. Rollin Couquerque (Nederland) en mej. S. Pannetier (Frankrijk) sl. mej. R. Thomas en mej. M. Trouncer (Enge land) 86, 63. Mej. C. Somogyi (Hongarije) en mej. G. Wheeler (V. S.) sl. mevr. C. P. Brut- ton en mevr. E. G. MacphersonGrant (Enge land) 64, 75. Mevr. D. F. Cartwright en mevr. D. L. TittleRound (Engeland) sl. mevr. D. B. Andrus (V. S.) en mevr. S. Henrotin (Frankrijk) 75, 62. Mej. P. N. Morison en mevr. H. S. Uber (Engeland) sl. mej. A. Florian en mej. H. Kovac (Zuid-Slavië) 97, 62. Gemengd dubbelspel: G. I. Bayley en mevr. D. Roberts (Engeland) sl. G. von Metaxa en mevr. I. Schumann (Duitschland) 46, 86, 75. D. Russell (Argentinië) en mevr. S. H. Hammers- ley (Engeland) sl. H. C. Fisher (Zwitserland) en mej. M. Rollin Couquerque (Nederland) 63, 61. R. K. Tinkler en mej. M. E. Lumb (Enge land) sl. D. W. Butler en mej. V. E. Scott (En geland) 64, 119. D. Mitic en mej. H. Kovac (Zuid-Slavië) sl. B. Butters en mej. M. F. Brace (Engeland) 5—7, 10—8, 6—3. C. E. Malfroy (Nieuw-Zeeland) en mej. B. Nuthall (Engeland) sl. O. Szigeti en "mej. C. Somogyi (Hongarije) 64, 62. E. T. Cooke en mevr. S. Fabyan (V. S.) sl. G. P. Hughes en mevr. D. L. Little (Engeland) 57, 60, 64. R. Goepfert en mevr. A. Ullstein (Duitschland) sl. A. Schmidt en mej. H. Berescu (Roemenië) 62, 36, 61. R. E. Mulliken en mevr. A. T. Kenyon (Engeland) sl. R. A. Shayes en mej. J. Saunders (Engeland) 63, 63. H. Bullington en mej. J. Ingramm (Engeland) sl. J. Brugnon (Frankrijk) en mevr. P. F. Glover (Engeland) 61, 75. Opnieuw hebben de Nederlandsche renners in België enkele fraaie successen geboekt. Middel kamp won op fraaie wijze zijn vierde zege binnen drie weken een 150 K.M.-race te Houthem voor een veld van 62 renners. Demmenie zorgde eveneens voor een uitste kend resultaat door een tweede plaats in Tor hout, achter den Belg Christiaens. Valentijn Werd hier zesde. De N. W. U. heeft ingeschreven om met een ploeg van 4 amateurs deel te nemen aan een internationalen Iandenwedstrijd te Zürich. Deelemende landen zijn Duitschland, Italië, België, Luxemburg, Frankrijk, Zwitserland en Nederland. De sportcommissie heeft de navolgende ama teurs aangewezen om aan dien wedstrijd deel te nemen: J. Engel, Amsterdam, M. Janssen Eindhoven, C. de Groot, Amsterdam en G Saes, Weert. De wedstrijd wordt gehouden op Zondag 16 Juli a.s. te Zürich over een afstand van 100 M. De heer G. Schilling zal als N. W. U.-trainer meegaan. De waterpolowedstrijd, welke tusschen R. Z C. en Maas voor de eerste klasse competi tie van den K. N. Z. B. is gespeeld, werd door R Z. C. met 3—1 gewonnen BREDA (O. L. Vr. Lyceum). Na verlengd examen slaagde voor diploma A de heer A. de Hoog, Oosterhout. BREDA. (Stedelijk gymnasium). Geslaagd voor diploma A mej. M. Th. R. van den Eeden en de heer J. H. F. Sollewijn Gelpke; voor di ploma B mej. M. C. van der Plas. Met 3 can didaten wordt het examen voortgezet. 's GRAVENHAGE (Ned. lyceum), 4e groep, Geslaagd voor B de heeren L. Asjes, W. D. van Berckel, A. D. E. baron van Heerdt, H. D. Bruns en J. Maier. Afgewezen één candidaat 's GRAVENHAGE (Tweede openbaar gymna- *9 „Fransche beeldhouw- De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft we gens afpersing conform den eisch veroordeeld tot een Jaar en drie maanden gevangenisstraf den 20-jarigen W. van K. uit Uden, werkzaam in een garage te 's-Hertogenbosch- Hij had aan enkele Inwoners van Uden brieven geschreven, onderteekend met „Robert Melville, leider der bende van Schoppenaas'', waarin hij hun beval een bepaald bedrag ergens te deponeeren, met de bedreiging, dat de dood hun wachtte, als zij hét niet deden, en dat zij onmiddellijk zouden sterven, als zij iets aan, de politie mededeelden. Door middel van een le'ege enveloppe, gedepo neerd op de aangewezen plaats onder geheime bewaking der marechaussee, was verdachte erin gevlogen. Met den trein van 12.13 uur is gisterenmid dag de zomergroep van de Italiaansche Opera uit Milaan aan het Staatsspoorstation in Den Haag aangekomen. De president-commissaris van de Opera, de heer van Dorth, en prof. Mekel waren ter begroeting van het gezelschap aanwezig. HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. 8.00—10.00 VARA. 10.20—7.30 VARA 8.00—12.00 VARA 8.00 Gramofoonmuziek. 8.16 Berichten. 10.20 Voor arbeiders. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Berichten. 2.00 Causerie „Een avond ln een Chi- neesch theater". 2.20 Esmeralda. 3.00 Reportage. 3.30 Orgelspel. 4.30 Causerie kunst". 4.50 Gramofoonmuziek. 5.30 Filmland. 6.28 Berichten. Populair solistenconcert. 7.10 Politiek radiojournaal. 8.05 Berichten ANP. 8.30 VARA-orkest. 9.15 En nu.Oké! 10.30 Berichten ANP. 10.40 Radiotooneel. 11.00 VARA-orkest en solist. 11.30 Orgelspel. HILVERSUM II, 301.5 M. KRO-Uitzending 8.009.15 Gramofoonmuziek. 8.15 Berichten. 10.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Godsdienstig halfuur. 11.45 Berichten. 12.00 Reportage. 12.40 Gramofoonmuziek. 12.50 KRO-orkest. 1.15 Berichten. 1.30 Causerie „Luchtbescherming en pere Jeugd". 1.50 Reportage. 2.50 Kinderuur. 3.40 Reportagp. 4.20 Gramofoonmuziek. 4.35 Vervolg kinderuur. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Internationale sportrevue. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Berichten, gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „Volkskracht en volksweer baarheid". 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Meditatie met muzikiale omlijsting. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.45 Gevarieerd programma. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Gramofoonmuziek r«- DROITW1CH, 1500 M. 11.20 Pianovoordracht. 11.50 BBC-Northern Ireland-orkest. "12.50 Gramofoonmuziek. 1.50 Orgelspel. 2.20 Variété. 3.05 Mario de Pietro's Estudiantina. 6.20 Berichten. 7.05 Orgelspel. 7.40 BBC-orkest. 8.20 Music-Hall-programma. 9.20 Berichten. 10.05 BBC-Theater-orkest. 10.50 Grosvenor House Dansorkest. 11.50 Dansmuziek. 12.15 Berichten. RADIO-PARIS, 1648 M 9.00, 10.00, 10.35, 11.20 en 12.00 Gramo foonmuziek. 12.30 Zang. I.00 en 1.25 Gramofoonmuziek. 2.35 Chansons. 3.35 Zang. 3.50 Pianovoordracht. 4.05 Zang. 4.20 Parijsch Philh. orkest, Gouverné- koor én solist. 7.40 Gramofoonmuziek. 7.50 Pianovoordracht. 8.50 Uitzending uit Brazilië. 10.20 Kamermuziek. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.20 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 8.50 Danziger Landesorkest. 12.20 en 1.30 Amusementsorkest en solist. 2.30 Gramofoonmuziek. 4.20 Klelnorkest en solisten. 7.10 Zang. 8.30 Jlan^ Bund's orkest. 11 00 Gramofoonmuziek. 12 20 Gevarieerd concert. 2.20 Concert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Orkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.25 Jazz-planoduetten en accordeonsoll. 4.20 Zang 5.05 Gramofoonmuziek. 6.05 Orkest, soliste. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.20 Harmonie, mannenkoor en solisten. 10 30 Gramofoonmuziek. 10.35 Cabaretprogramma. II.50 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Orkest. 1.50 en 2.55 Gramofoonmuziek. 3.20 Brusselsch lnstr. kwintet. 4.20 Gramofoonmuziek. 5 35 en 5.55 Orkest. 6.35 Koor. 6.50 en 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Waalsch cabaret. 9.05 Gramofoonmuziek. 9.20 Symphonle-orkest. 10.30 Dansmuziek. 11.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.35 Otto Dobrindt's orkest en solisten. 10.40 Fluit en cembalo 11.20 Dansorkest en solisten. sius, 4e groep). Geëxamineerd 5 candidaten voor diploma B; geslaagd D. J Broer, F. B. Busser, Chaja A. van Leeuwen, H. A. Haen- tjens en A. Keuzenkamp. VENRAY (R.K. Gymn. v. jongens) I groep: Geëxamineerd voor A zeven candidaten. Ge slaagd de heeren H. Bernsen uit 's Bosch, J. v. d. Burg uit Delft N. Buur uit A'kmaar, A. v. d. Drift uit Delft en A. v. Kempen uit Malden. Met een candidaat wordt het examen voort gezet. UTRECHT. Geëxamineerd 29 candidaten. Af gewezen voor diploma A 2 candidaten en voor diploma B één candidaat. Geslaagd voor diploma A: C. Böhm, G. v. Dam, P. Dekker,L. van Doorn, J. de Graaf, C. Collard, C. v. Fulpen, H. Koeken en P. Snelder uit Utrecht; H. v. Tiel, J. v. d. Veer en J. Ver meulen uit Culemborg; J. de Jong en F. Schoe- vaars uit den Haag; N. Bouman, F. Faes en J. Letschert uit Amersfoort; B. Elbertse uit Soes- terberg. Geslaagd voor diploma B: J. Bolsius en H. de Groen uit Culemborg; W. Coolen uit Amers foort en P. V. D. Heiden uit Nijkerk. Geslaagd voor het aanvullingsexamen: W. Le- moine uit Utrecht, A. v. d. Linden uit Zuilen, W. Kuiper uit Maartensdijk en B. v. Dijlen uit Baarn. BROEK OP LANGENDIJK, 30 Juni. 6500 kg. Roocle kool 3.804.20, 630 stuks Bloemkool: I 7.908.50, II 4.205.70, 600 bos Peen 2.50, 440.000 kg. aardappelen: Schotsche Muizen 2.503.20, Schotsche Muizen 4—4.60, Drielingen 2.50—3.20, Blauwe Eigenheimers 6.607, kriel 11.60, export aardappelen 33.10, export grove 33.30. 20 kg. Snijboonen 30.00, 320 Kropsla 0.60. 's-HERTOGENBOSCH, 29 Juni. N. C. B. Bos sche Veiling van Land- en Tuinbouwproducten. Op de gehouden blocveiling van Rijsdoperwten werden de volgende prijzen besteed: le soort 8.70 9.40, middenprijs 9.00, 2e soort 5.30, midden- prijs 5.30. Totale aanvoer 12195 kg. NOORDSCHARWOUDE 30 Juni. 171600 kg. aardappelen: bonken 4.00, export 33.20, Schot sche Muizen 44.60, export 3.00, Drielingen 2.50 2 90, kriel 11.30. 100 kg. Zilvernep 9.80. VINKEVEEN, 28 Juni. Coöp. Groenten- en Fruitveiling „Vinkeveen". Peulen 617.50, Dop erwten 8.0011, Capucijners 8.009, Tuinboonen 3.00—4, Kassnijboonen 18.00—32, stek 10.00—14, Stamsperciebóonen 26.0034, Tomaten 14.00 26, Spinazie 2.005, Postelein 3.00, Spitskool 2.20 2.30 per 100 kg. Bloemkool 2.005, Komkom mers 2.003, Kropsla 0.501.50 per 100 stuks. Peen 2.505, Rabarber 3.006, Peterselie 2.00, Selderie 3050 cent per 100 bos. Aardbeien 18.00 23 per 100 pond. HOUTEN, 29 Juni. Middagveiling. Meikersen rijp 1419, rood 1115 cent, Variksche zwarte 1416, Roode bessen 58, Proleficbessen 811, Aardbeien I 22—26, II 14—21, Frambozen 1825, Zwarte bes sen 2025 cent per pond. Avondveiling. Meikersen rijp 1620 cent, rood 1215 cent Per pond. LEEUWARDEN, 30 Juni. Zuivel. Sleutelkaas 15, Nagelkaas 515, Goudakaas 1723, Edammerkaas 1932. Aanvoer 1725 kg. Veilingboter 1.24 per kg. Aanvoer 1/3 vaten. Commissie 75. Eierhandel. 19500 kg. kipeieren 3.25—4.25 cent per stuk, handelsprijs 57.562.5 cent per kg. 200 kg. eendeieren 33.25 cent per stuk, handelsprijs 37.542.5 cent per kg. Pluimvee. 15 slachthanen 5075 cent, 100 slachtkippen 4590 cent, 150 jonge hanen 35 100 cent, 25 piepkuikens 1025 cent per stuk. Vereen, van Zuivelmaatschappijen. Edammer kaas 20 plus 7.508.50, idem 40 plus 14.0015, Goudsche kaas 20 plus 7.508. idem 40 plus 14.00 15, idem volvette 40 plus 19.0020, Broodkaas 40 plus 14.0015, Leidsche kaas 20 plus 88.50 per 100 kg. Stemming kalm. LEEUWARDEN, 30 Juni. De F. N. Z.-noteering voor Friesche kaassoorten is heden als volgt vast gesteld (in centen per kg.): Goudsche 20 plus 1516, idem 40 plus 2829, idem volvet 3840, Edammer 20 plus 1617, idem 40 plus 2830, Broodkaas 40 plus 2829, Leidsche kaas 20 plus 1718. Stemming kalm. WOERDEN, 28 Juni-, Veilingsver. Woerden en Omstreken. Eierenveiling. Kipeieren: wit 3.10 3.60, gemengd 3.20—3.50, bruin 340—3.70, eend eieren 2.802.90, alles per 100 st. Kalkoeneieren 4.805.20 per 100 stuks. Aanvoer 41726 stuks. Boter 5863 cent. Kaas 1525 cent per pond. ZWOLLE, 30 Juni. Boter. Aanvoer 4 1/8 vaten, 1 1/16 vaten en 256 stukken van een pond. Prijs 1.401.50 per kg., per 1/8 vat van 20 kg. prima 26.50—27, per 1/16 vat van 10 kg. 13.50. 90 000 kipeieren 3.254 per 100 stuks. Veemarkt. Men- besteedde voor: neurende en versch gekalfde koeien 125.00225, dito vaarzen en schotten 115.00190, gustekoeien voor de vet- weide of stal 80.00170, dito vaarzen 100.00160, voorjaarskalvende koeien 70.00145, 1% -jarige springstieren 60.00115, 1(4-jarige pinken 70.00— 140, jonge fokkalveren 20.0065, nuchtere kalve ren 5.0010, vette koeien en ossen aan bouten 4862 cent, dito stieren 4654. dito kalveren 50 70 cent, dito schapen 10.0020, lammeren 3.00 10, 6-weeksche biggen 1516.50, 14-weeltsche dito 1719.50, drachtige varkens 60.0095, magere dito 48.0080 per stuk, vette dito 4248 cent per kg. Overzicht. Neurende versch gekalfde koelen en vaarzen redelijk, prijzen niet hooger. Vetvee iets beter, stieren redelijk, kalveren eveneens, guste koeien, vaarzen en pinken zeer kalm, nuchtere prijshoudend, schapen en lammeren goedkoop. LEEUWARDEN, 30 Juni. Veemarkt. 115 Enterstie ren 100.00220, 204 Twenterstieren220.00355, 255 vette koeien 120.00255 per stuk, 3864 ct. per kg. 425 melk- en kalfkoeien 115.00—250, 25 pinken 60.00—140, 34 vette kalveren 20.00—60, 273 graskalveren 15.0045, 346 nuchtere kalveren 3.00 —7, 270 vette schapen 10.0023, 83 weideschapen 7.0015, 230 lammeren 3.008. 160 vette varkens 45.00155 per stuk, 4050 cent per kg. 42 magere varkens 16.0045, 240 kleine biggen 6.0014. 30 bokken en geiten, 41 paarden. Totaal-aanvoer 2773 stuks. Overzicht. De aanvoer nam iets toe. handel in stieren was wegens buitengewoon grooten aanvoer slecht, prijzen lager. Vette koeien eerste soort misschien nog prijshoudend, overigens handel tra ger en prijzen iets lager. Melk- en kalfkoeien en pinken handelsstemming gedrukt. Vette kalveren en graskalveren grootere aanvoer, handel Iets flauwer en prijzen iets lager. Nuchtere kalveren handel iets vlugger, prijzen vaster. Varkens tame lijk vlug en ruim prijshoudend. Kleine biggen -iets minder, wolvee gedrukt. Gisteren nam de N. V. C. 131 varkens over. ALKMAAR, 30 Juni. Kaasmarkt. Aanvoer 41 sta pels. 118000 kg. 29 fabr. kl. 18.00. 7 boeren kï 20.00 5 boeren comm. 20.50. Handel goed. HEEN TERUG Driemaal per week luchtpost naar Indië AMSTERDAM LEIPZIG..' BOEDAPEST. ATHENE RHODES ALEXANDRIë. LYDDA BAGDAD BASRAH DJ ASK KARACHI JODHPUR ALLAHABAD. CALCUTTA. RANGOON BANGKOK.... PENANG MEDAN SINGAPORE.. BANDOENG... Juni Juni Dir.: A. M. J. v. Pampus E. P. C. Slaghek N. Z. Voorburgwal 326/28 - Amsterdam VERHUUR VAN SAFE-LOKETTEN IN HET REIS SEIZOEN vanaf f 1.— P. MAAND De Indische bladen melden, dat van den Suikeroogst 1939 ongeveer 835.000 ton suiker is verkocht, waaronder begrepen zijn de ■partijen, welke volgens contract aan de Nederlandsche raffinaderijen zijn geleverd en verkoopen van consumptiesuiker voor het binnenland. Het quotum, dat voor het tweede conventiejaar vereischt wordt, is ruimschoots bereikt, terwijl de afzet van het restant van oogst 1939 op circa 300.000 ton vrijwel is verzekerd. De Nivas raamde den suikeroogst 1939 op 1.539.850 ton. De goudprijs te Londen bleef op 148/6 V2 onveranderd. 389.000 werd aan goud om gezet. De Steaua Romana heeft de beslissing omtrent het interim-dividend uitgesteld, nadat zij reeds verscheidene jaren een inte rim-dividend van 2 pet. heeft uitgekeerd en een slotdividend van 2 pet. De Bank van Engeland boekte einde Maart een goudreserve van 594 millioen, bji een waarde van 7.8.6 per ounce. Dit bedrag was 96 mill, minder dan per einde September en 241 mill, minder dan per einde Maart 1938. De Canadian Pacific boekte in Mei aan ontvangsten 11.99 mill., tegen 10.56 mill- in Mei 1938. De netto-ontvangsten beliepen 1.906.956 tegen 422.19. De American Car and Foundry boekte in het jaar per einde April een verlies van 1.62 mill., tegen een winst van 153.000 of 2.60 per aandeel het vorig jaar. In het laatste half jaar werd echter uiinst gemaakt. Volgens opgave van de Federal Reserve Bank of New York werd gisteren 6.717.000 goud uit Engeland ingevoerd en 3.18 mill- uit Japan. In de week per 28 Juni 24.3 mill, uit Engeland, 8.12 mill, uit Nederland, 2.77 mill, uit Canada, 1.04 mill, uit Mexico, 380.000 uit Britsch-Indië en 8-7 mill, uit Japan. Dc Amerikaansche Senaat heeft de Relief- Bill aangenomen, krachtens welke 180 millioen voor steun-uitgaven na 30 Juni zal worden verstrekt. De groothandelsomzetten in de Vereen. Staten bedroegen in Mei 213.14 mill., het geen 8.8 pet. meer is dan in April en 11.8 pet. meer dan in Mei 1938. De Amerikaansche wagon-verladingen zijn in de af geloopen week met 5100 wagons ge stegen en ten opzichte van dezelfde week in het vorig jaar met 54.100 wagons geste- aen. De leden van het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden kunnen zich meerendeels niet vereenigen met het besluit van den Senaat, waarbij Roosevelt's monetaire vol machten als geëindigd moeten worden be schouwd. De Amerikaansche minister van de schat kist, Morgenthau, verklaarde, dat de af schaffing van Roosevelt's volmacht den dollar te devalueeren, gevaar oplevert voor het monetair accoord met Engeland en Frankrijk. 4 De American Celanese boekte in het tweede ktvartaal een winst van 1 per aan deel. Het eerste half jaar is beter geweest dan venvacht werd. De orders waren vol komen in overeenstemming met de produc tie-capaciteit. De Studebaker zal naar raming in het tweede kwartaal een netto-winst behalen van ongeveer 600.000 of 0.25 a 0.30 per aandeel, tegen een verlies van 368.000 in het tweede kwartaal 1938. De United Gas Corporation boekte in het tweede kwartaal 'n nettowinst van 933.000 of 0.16 per 2e pref. aandeel, tegen 1.707.000 of 1.04 per 2e pref. aandeel in het tweede kwartaal 1938. VRIJDAG 30 Juni Torenvalk Zilverreiger Gier Emoe Uil Valk Buizerd COMMANDANTEN Smirnoff. Moll. Viruly. Von Weyrother Früns. Van Dijk. Hulsebos. <^CpCp<^CpCpCpCpC|3I^Cjltf)t^Cp<^CpCj5<jJC^C|Jl^CpCptf>t}3CpCJ3CpCpCpiy<yCplp<yCpCpCp<|><!>CjXf>Cpcp[J?<j3CpCpCf>C$3t|}Cf><f>Cp<J3<j3Cf>CpCf)Cptp Wide Wadi BOtll, fl <D •P rH Sedert aS p, bO Gisteren Watert 8 u. 1 gem. z< 1921 hooger <0 B0 09 w* Keulen 6 u. 39 56 38 94 0.07 0.00 Lobith 13 10 11.43 0.09 0.00 Nijmegen 10 75 905 0.10 0.00 Kampen 5 56 3.70 0.16 0.00 Westervoort 10.52 8.98 0.08 0.00 Deventer 3.00 0 89 0.18 0.00 St. Andr. W. 11.11 9 58 0 07 0.00 Belfeld 5.16 3.01 0.06 0.00 Venlo 0.13 001 000 Grave 0.53 0.00 0.00 000 2) Sluis 43.17 40.80 0.00 0.09 Arnhem 14.23 10.95 0.03 0.00 Vreeswijk 1. w. 13.70 000 0.00 Maastr. H.s. 0.00 1) Borgh. 7,61 4.43 0.00 0.02 Lith 0.82 1.34 0.40 0.00 Beneden de sluis. 1) De waterstand aan de hoofdsluis wordt ge acht 0.40 M. hooger te zjjn bij geheel geopend® stuw. 2) De waterstand aan de peilschaal te Grave (stad) wordt geacht 0.10 M. hooger te zijn bi) geopende stuw. Hoogste stand te Keulen tot dusver 43.22. AMSTERDAM Kanaalwater 8 u 0.42— AP 12 u 0.39— AP 2 u 0.40— AP Stadswater 8 u 0.42— AP 12 u 0.39— AP 2 u 0.40— -AP Amstelwater 8 u 0.42— AP 12 u 0,39- AP 2 u 0.42— AP IJselm. water 8 u 0.05+ AP 12 u 0.02— AP 2 u 0.04— AP WATERSTAND OP DEN RIJN 30 Juni 29 Juni 30 Juni Rheinf. 3.40 3.44 Ems 0 Breisach 3 53 3.62 Caub 3.29 Keh) 3.93 4.04 Coblenz 3 05 Maxau 5 63 5.75 Trier 0 69 Mannh. 486 4.91 Keulen 3.00 Strassb. Dusseld 2 34 Diedesh. 3.91 3.87 Ruhrort l 40 Mainz 2.82 2 80 Wesel 1.28 Lohr Emmerik 2.54 3.19 3.00 0 75 2 93 2 24 1 .29 1.18 243

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5