De oorzaak van de kabinetscrisis Onverzettelijke houding der Japansche pers Aanvoer van Duitsche wapens naar Danzig Een invitatie van Engeland In het bijzonder geen overeenstemming inzake werkloosheidspolitiek Italiaansche pers tegen Halifax Het nieuws van heden WILLEKEURIGE KOERSWIJZIGING „ENGELAND MOET ZIJN HOUDING HERZIEN" DE VORMING VAN EEN VRIJWILLIGERSCORPS DE BAROMETER aWiSWtBWW mm VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 1 JULI 1939 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD; HAARLEM DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21865 In aansluiting aan het bericht over het aftreden van het kabinet meldt de Regeeringspersdienst: bij de be sprekingen over het voorontwerp van de begrooting voor 1940, welke ten doel hadden tot een beperking van het te verwachten tekort te geraken, is in het kabinet over de wijze, waarop dat doel ware te berei ken, geen overeenstemming verkregen. In het bijzon der is zulks gebleken bij de beraadslagingen over de wijze, waarop op de kosten ter bestrijding van de werk loosheid en hare gevolgen een grootere vermindering beneden het eindcijfer der begrooting 1939 zou kun nen worden bereikt. Tegenover het door een deel van het kabinet ingenomen standpunt van handhaving in de begrooting-1940 van de tot nog toe gevolgde werk loosheidspolitiek waren andere ministers van oordeel, dat wijziging van de tot nog toe met gemeene instem- ming ter zake getroffen of voorgenomen maatregelen met het oog op hun beoordeeling van den financieelen toestand thans noodzakelijk moest worden geacht en derhalve geoorloofd was. Amerika beschermt de Philippijnen Pe lichting van de Thetis Zondagavond een rede van Chamberlain De Luiksche spionnage- affaire Bestrijding van politieke activiteit van vreemdelingen Het Weer Eén opmerkelijke uitzondering: de Londensche correspondent van de Giornale d'Italia Gunstig oordeel te Parijs Iersche terroristen veroordeeld Tot twintig jaar dwangarbeid Ongeacht de a.s. Japansch-Britsche onderhandelingen wordt de controle te Tientsin verscherpt Militairen willen van geen wijken weten Volgens de Poolsche pers bereiden de nat.-soc. autoriteiten een mobilisatie der bevol king voor Ernstiger provocaties verwacht Britsche en Fransche ambas sadeurs op reis VERTREK VAN KENNEDY TEGENGESPROKEN „Geen compromis!" Japanners bezetten Tenghai Wijziging in Noorsche kabinet Aanp< assen Nederlandsch elftal aangezocht voor een wedstrijd in Londen Uitnoodiging aanvaard NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor B de kleine annonces „Omroeoers" zie de rubriek 11111ininnniniininiiimmmiiminimum Het bovenstaande communiqué over de kabi netscrisis toont duidelijk, dat het kabinet uit eengedaan is niet op grond van eenigen nieu wen eisch der katholieke ministers of van mi nister Romme alleen, noch op grond van hun vasthoudendheid, maar wegens een algemeene koersffüziging, waartoe andere leden van het kabinet geneigd bleken. Met verloochening van de tot nu toe door het geheele kabinet aanvaarde sociale politiek op het stuk der werkloosheidsbestrijding wilde men voortaan de groeiende uitgaven voor De fensie vinden door terugdringing van die voor de werkloosheidsbestrijding. Het communiqué laat verstaan, dat de be grooting voor 1940 van Sociale Zaken geen accrès vertoonde tegenover die voor 1939, maar veeleer reeds een vermindering van uitgaven en dat de minister van Sociale Zaken ook nog tot Verdere offers bereid was. Andere leden van het kabinet, waren echter blijkbaar van zins, de reeds door het geheele kabinet aanvaarde en ten deele reeds in de wetgeving verwerkelijkte sociale maatregelen aan te tasten en de werkloosheidsbestrijding, in beginsel achtergesteld bij de Defensie, aan deze laatste op te offeren. Daarmee zou het kabinet den grondslag van zijn politiek hebben verlaten, die nog bij den aanvang van dit zittingsjaar ijerd omschreven als een drieledige taak, n.l.: Defensie, Werk loosheidsbestrijding en sluitende begrooting. De kabinetscrisis is dus geen gevolg van eenigen door de katholieke ministers gestelden eisch, maar van een principieele wijziging in de kabinetspolitiek, midden in de vierjarige re- geeringsperiode door eenige ministers voorge staan. INDIANAPOLIS, 30 Juni (Reuter). De Ame rika ansche Hooge Commissaris voor de Philip pijnen, MacNutt, heeft te Indianapolis een rede voering uitgesproken, waarin hi) er op aan drong, dat de Vereenigde Staten de contröle over de Philippijnen voor onbepaalden tijd zou den behouden, in plaats van dezen in 1946 on afhankelijkheid te verleenen. Zoolang onze vlag op de eilanden waait zal geen buitenlandsche mogendheid de grenzen overschrijden zonder rekening te houden met de militaire strijdkrachten, die daar gestation eerd zjjn. Wanneer onze vlag neergehaald wordt, aldus MacNutt, komen er moeilijkheden voor minstens een generatie. LONDEN, 30 Juni (Havas). Chamberlain zal Zondagavond een radiotoespraak over den nationalen dienst houden. Het eerste deel van het weekeinde zal hij doorbrengen bij vrienden, niet ver van Londen. Hij blijft in die dagen voortdurend in contact met Whitehall. Zondagmiddag keert hij naar Downingstreet terug, van waaruit hij zijn toespraak zal houden. LUIK, 30 Juni (Belga). Vrijdagochtend heeft de Belgische luitenant Dombret de eerste be kentenissen afgelegd aan den rechter van in structie, die belast is met het onderzoek in de Luiksche spionnage-affaire. De commissie van den Belgischen Senaat voor Justitiezaken heeft het ontwerp van wet tot bestrijding van het politiek optreden van vreem delingen in België aangenomen. VOOR HET GEHEELE LAND: EE Meest zwaar bewolkt met plaatselijke re- gen- of onweersbuien, Jater iets koeler. Aanvankelijk zwakke veranderlijke wind, E§ later matig uit Westelijke richtingen. 1 ALGEMEENE VOORUITZICHTEN: 1 Koeler weer. ROME, 30 Juni (Havas). De Italiaansche bladen leveren slechts in hun corresponden ties uit Londen commentaar op de rede van Halifax. De pers noemt de rede „uit dagend" en spreekt van een „scherpe rede zonder eenigen diplomatieken vorm", een uiting van de „Britsch-Fransche oorlogs psychose". De rede wordt het meest ver oordeeld wegens de toespelingen van Hali fax op den binnenlandschen Duitschen toe stand. Een opmerkelijke uitzondering vormt echter de correspondent van de Giornale d'Italia, die zich zeer welwillend uitlaat over het Britsche memorandum over het vlootverarag met Ber lijn. „Het is duidelijk, aldus schrijft deze cor respondent, dat Engeland nog steeds bereid is om te komen tot een zékere matiging bij de thans bestaande spanning tusschen Duitschland en Engeland. Dit blijkt volkomen uit het ant woord, dat Chamberlain in het Lagerhuis heeft gegeven, waarin hij zeide, dat hij het niet noo- dig achtte diplomatieke protesten in te dienen bij de Duitsche regeering over de anti-Britsche campagne in de Duitsche pers. Wel heeft het Engelsche kabinet besloten een intense actie van propaganda te beginnen om de Duitsche aantijgingen recht te zetten." Verder geeft de correspondent in zijn be schouwing te kennen, dat het duidelijk blijkt, dat Engeland geen politiek van omsingeling voert en zijn garanties alleen van kracht zal laten worden in geval van een agressie. De rede van Halifax wordt in politieke en diplomatieke kringen te Parijs beschouwd als een der belangrijkste redevoeringen, door een leider der Britsche politiek uitgesproken. Ir. gezaghebbende kringen verklaart men dan ook het geheel eens te zijn met het standpunt van Halifax en met voldoening constateert men de gelijkheid van inzicht van Parijs en Londen. Tijdens den burgeroorlog is een groot aantal tramwagens te Madrid verwoest. Passagiers, die groote afstanden moeten afleggen, benutten alle plaatsjes op de weinige nog overgebleven trams LONDEN, 30 Juni (Havas). Vijf personen, die ervan beschuldigd werden in den nacht van 3 op 4 Mei te Londen bomaanslagen te hebben gepleegd, zijn veroordeeld tot twintig jaar dwangarbeid. Een der beklaagden, Keer genaamd, vervaar digde bommen voor het Iersche republikeinsche leger. De vijf veroordeelden zijn resp. 24, 21, 19, 27 en 20 jaar oud. Scotland Yard heeft een speciale bewaking in gesteld voor bekende en verdachte leden van het Iersche republikeinsche leger. Speciale pos ten zijn Vrijdagavond geplaatst bij regeerings- gebouwen en electrische centrales als voorzorgs maatregel tegen eventueele represailles in ver band met de zware vonnissen van heden. TOKIO, 30 Juni. (Reuter) Men verwacht, dat de Britsch-Japansche besprekingen op 6 Juli zullen beginnen. De Japansche bladen melden, dat de Ja pansche consul te Tientsin, een militair vertegenwoordiger uit dezelfde stad en de Britsche consul Herbert zullen onderhan delen over het plaatselijke geschil, terwijl Craigie met Sotomatsoe als vertegenwoor diger van minister Arita over algemeene vraagstukken betreffende China zal spre ken. Sotomatsoe is Japansch gezantschaps- raad te Hsinking. Britsche matrozen, naar men zegt 36, zijn aan land gegaan op het terrein van het Britsche consulaat te Foetsjau, om het leven en de be zittingen der Engelsche onderdanen te be schermen. Verklaard wordt, dat thans 26 Japansche oorlogsschepen voor Foetsjau liggen. Ongeacht de as. onderhandelingen te Tokio tusschen Japan en Engeland over een regeling van de Tientsin-kwestie hebben de militaire Japansche autoriteiten te Tientsin besloten de controle te versterken op het verkeer. Hiermede zal over enkele dagen een aanvang worden gemaakt, met het doel de isolatie van de Britsch-Fransche concessie te vergrooten. De nieuwe bepalingen op de verkeerscontrole zullen op 1 Juli afgekondigd worden en de vol gende punten omvatten: 1. Het verkeer tusschen de Britsch-Fransche LONDEN, 30 Juni (Reuter). Na een uitstel van verscheidene dagen in verband met de slechte weersomstandigheden zijn heden red dingschepen uit de Mersey uitgevaren naar Li verpool Bay, ten einde een begin te maken met het lichten van de Thetis. De zee was heden ■Wak, GDINGEN, 30 Juni (Havas) De Pool sche commissaris-generaal is uit Danzig naar Warschau vertrokken, om aan de Pool sche regeering verslag uit te brengen over de militaire voorbereidingen, die thans worden getroffen en nieuwe instructies te vragen. Uit Poolsche bron wordt vernomen, dat van nacht verscheidene koopvaardijschepen uit Oost- Pruisen in de havens van Danzig en Schihau zijn aangekomen en daar allerlei soorten wa pens, onder meer lucht-afweergeschut, ont scheept hebben. Deze wapens' zijn voor het meerendeel naar -Danzig gebracht. Zij zullen geïnstalleerd worden aan de kust en op de hoogten rondom de vrije stad. De instelling van het vrijwilligerscorps, waar toe vrijwilligers uit alle deelen van Duitschland komen, wordt voortgezet. Zij zullen waarschijn lijk den naam Danziger Heimwehr aannemen, gelijk blijkt uit den armband, dien de nationaal- socialistische militie-manschappen sinds kort in Danzig dragen. De Poolsche autoriteiten in Dan zig zijn op de hoogte gebracht van deze voort schrijdende openlijke militarisatie van de vrije stad met manschappen en materiaal. De Poolsche pers brengt nadere bijzonderhe den over de maatregelen van den Senaat van Danzig, in het bijzonder over het oprichten van een vrijwilligerscorps. In den afgeloopen nacht zijn vier stukken geschut van zwaar kaliber over zee aangevoerd; 32 paarden waren noodig om dit geschut den Bischofsberg op te trekken. Deze is thans voor burgers afgesloten. Verder is een con- vooi paarden door Danzig getrokken, klaarblij kelijk bestemd voor het vrijwilligerscorps. De Poolsche pers bericht bovendien, dat op het gebied van de vrije stad in allerijl wordt ge bouwd aan barakken, waaraan meer dan 3000 werklieden arbeiden. De leden van het vrijwilligerscorps zijn jonge lieden van 19 tot 23 jaar die uit Oost-Pruisen zijn gekomen, alsook leerlingen van de polytech nische schooi te Danzig. Schoen- en kleerma kers hebben opdracht gekregen 4000 uniformen te maken. Hiervoor zijn aanzienlijke sommen besteed. Het leer en de stof werden door natio- naal-socialistische agenten geleverd. De ,,Wieczor Warszawski", het orgaan van het Poolsche ministerie van Financiën, schrijft, dat er twee mogelijkheden zijn, ofwel een „Putsch" oiwel een chantage met oorlog. Het tweede schijnt het meest waarschijnlijk, doch is niet het minst gevaarlijke. Het blad vervolgt met de mededeeling, dat de nationaal-socialistische autoriteiten te Danzig een mobilisatie van de bevolking voorbereiden. Opmerkelijk hierbij is, dat tot nu toe de Duitschers bij het voorbereiden van 'n „Putsch" ir. het geheim te werk gingen, zooals bij Oosten rijk en Tsjecho-Slowakije is geschied. Het gerucht, dat thans gemaakt wordt rond de voorbereidingen te Danzig, doet veronderstel len, dat dit een onderdeel is van de taktiek van enerveering, welke sedert eenigen tijd door de Duitschers wordt toegepast. Men moet derhalve voorbereid zijn op provocaties, welke grooter zijn, dan tot nu toe het geval was. In verband met de moeilijkheden, welke door de Duitsche consulaten in den weg worden ge legd aan Poolsche reizigers, hebben de meeste Poolsche reisbureaux besloten hun reizen naar bet Westen van Europa over zee te maken. De Britsche ambassadeur te Warschau, Ken- nard, is Vrijdagavond te Londen per vliegtuig aangekomen. Er wordt geen bijzondere beteekenis gehecht aan dit bezoek. Men wijst er n.l. op, dat Kennard uit War schau js vertrokken voor zijn normale vacantie, waarvoor reeds eenigen tijd geleden regelingen zijn getroffen. De Fransche ambassadeur in Warschau, Noel, brengt een kort bezoek aan Parijs. Hij is door den Franschen minister van Buitenlandsche Zaken, Bonnet, ontvangen. LONDEN, 30 Juni (Havas). Het bericht, als zou de Amerikaansche ambassadeur, Kennedy, naar de Vereenigde Staten vertrokken, wordt op de ambassade der Ver. Staten te Londen tegen gesproken. concessies en de buitenwereld, dat tot dusverre geoorloofd was tusschen 6 uur des morgens en 10 uur des avonds, zal nog slechts toegestaan worden tot half negen des avonds, uitgezon derd langs de internationale brug, waar het verkeer toegestaan zal zijn tot 12 uur des nachts. 2. Het verkeer langs de Yanaguchi naar de concessie zal geheel geschorst worden. 3. Het verkeer langs de Asahi naar de Fran sche concessie zal eenrichtingsverkeer worden, waarbij alleen het verkeer uit de Fransche concessie langs dien weg zal zijn toegestaan. 4. Het verkeer langs de Fuyo zal beperkt wor den tot voertuigen. 5. Schepen, die de Pei stroomopwaarts van de internationale brug bevaren en schepen, die de rivier afvaren bij de Japansche brug, zul len worden aangehouden en doorzocht bij het Japansche wachtstation op den Yamaguchi- weg. Terwijl aanvankelijk de aankondiging van de besprekingen te Tokio tot een zekere ontspanning scheen te leiden, kan men thans in militaire kringen te Tokio en in een deel der Japansche pers een groeiende onverzettelijkheid waarnemen. De woordvoerder van het leger heeft in een onderhoud met de „Japan Times" verklaard: „Als het blijkt, dat het incident te Tientsin niet geregeld kan worden, kan het tot een se rie dergelijke incidenten in China komen. Het incident te Tientsin zal nooit geregeld worden, noch plaatselijk noch te Tokio, als Engeland niet afziet van zijn onvriendelijke houding je gens Japan, de vergissingen van zijn politiek in het Verre Oosten niet inziet en de Japansche actie niet in haar geheel steunt." De „Asahi" en de „Kokoemin" melden, dat de militaire autoriteiten te Tientsin als minimum eischen, dat Engeland geheel afziet van een po litiek, die Tsjang-Kai-Sjek gunstig gezind is. De Mandchuria Daily News publiceert een scherp gestelde verklaring van het Japansche opperbevel in Tientsin. Verwijzend naar de in Tokio verwachte Engelsch-Japansche onderhen- delingen, wordt het parool uitgegeven, geen stap terug te wijken. In de verklaring wordt er op gewezen, dat men geen reden heeft tot optimisme. Door tegemoetkomendheid van Ja pan wordt de toestand eerder verscherpt dan verzacht. Het oppercommando geeft in de ver klaring uitdrukking aan de hoop, dat de re geering in Tokio een standpunt zonder com promis zal innemen, aangezien het besluit van net oppercommando onveranderlijk is. Deze verklaring is door het oppercommando in Tientsin gegeven aan talrijke Japansche militaire en civiele instanties. Reuter verneemt te Tokio, dat de Japanners Tenghai, ruim dertig kilometer ten Noorden van Swatau, zonder bloedvergieten hebben bezet. Verder wordt gemeld, dat de blokkade van Foetsjau op verzoek van de Engelschen enkele dagen is uitgesteld. Zooals de Japansche mari ne-autoriteiten hadden aangeraden, zijn de Britsche torpedojagers gistermiddag uit Foet sjau vertrokken. De Britsche autoriteiten heb ben evenwel den Japanschen autoriteiten ver zocht nog eenige dagen te wachten met het leggen van een versperring, aangezien de lor- pedojagers terug moeten keeren om nog een aantal Engelschen aan boord te nemen. Dit geschiedt thans en de Japanners zullen de na ven blokkeeren, zoodra de Britsche oorlogsbo dems zijn vertrokken. Te Wentsjau is thans de blokkade voltooid; geen buitenlandsch schip ligt meer in de haven. Vrijdag is een directe telefoonlijn tusschen Peking en Tokio in gebruik genomen. Deze lijn is ruim drieduizend kilometer lang en wordt de langste ter wereld genoemd. OSLO, 30 Juni (Havas). De ministers van Financiën en Handel, Bergsvik en Madsen, zijn om particuliere redenen afgetreden. De minister van Arbeid, Torp, is derhalve benoemd tot mi nister van Financiën en Stoestad, de voorzitter van het Odelsting (de Tweede Kamer), is be noemd tot minister van Arbeid. De minister van Justitie, Lie, is benoemd tot minister van Handel en wordt op het ministerie van Justitie opgevolgd door Juge Wold. Bergsvik is benoemd tot prefect van de pro vincie Telemark. COMMUNIQUé VAN DEN REGEE RINGSPERSDIENST OVER DE OOR ZAAK VAN DE KABINETSCRISIS. De Japansche militaire autoriteiten te Tientsin storen zich niet aan .de a.s. on derhandelingen met Engeland. In Danzig worden voortdurend wapens aangevoerd uit Oost-Pruisen- Commentaren op de rede van Halifax. Zondagavond zal minister-president Chamberlain een rede houden voor den nationalen dienst. Persstemmen over het aftreden van het ministerie. Bijzonderheden over de tentoonstelling ,,Ons Leger", te 's-Gravenhage. Ontwerp van nieuw mijnreglement heeft het departement van Waterstaat ver laten. Nieuwe Noorsche gezant bij het Neder- Iandsche Hof benoemd. Twee motorrijders onder Hooghalen (Dr.) gedood bij verkeersongeval. Het Nederlandsch voetbal-elftal is uit- genoodigd voor een wedstrijd te Londen. New-Yorksche beurs: betere stemming; slot prijshoudend. O Aanpassen is een rekbaar begrip. Er wordt in de laatste jaren veel over aanpassen geschreven en gesproken. Natuurlijk moeten we ons aanpassen aan veranderde tijdsomstandigheden. We moeten nieuwe toestanden weten te zien en we moeten onze levenswijze daarmede regelen. Menigeen kan niet meer op den ouden voet blijven voort leven. Aanpassen is de boodschap. Maar aan alles is een grens en met honger en ellende past men zich moei lijk aan. Aanpassen is een rekbaar begrip. We moeten ons geestelijk aan nieuwe gewoonten en nieuwe vormen aanpassen. Doch ook hier is een grens. We kunnen noch mogen ons bij alles aanpassen. Er is veel in de moderne wereld waartegenover we afwijzend moeten staan. Waar het geen princi pieele zaken betreft is het goed met z'n tijd mee te gaan, maar nooit-of- te-nimmer kunnen we met een tijd meegaan welke ons zou dwingen te doen wat tegen onze overtuiging in gaat. Aanpassen? Goed! Maar er zijn grenzen. Naar wij van officieele zijde ver nemen heeft het bestuur van den En gelschen Voetbalbond een uitnoodi ging gericht tot den Koninklijken Nederlandschen Voetbalbond voor het spelen van een officieelen inter landwedstrijd EngelandNederland- De KNVB heeft deze uitnoodiging aanvaard. De wedstrijd zal gespeeld worden te Londen en wel op 8 No vember a.s- li"0 l k l unnminmiiiiHMUJD i r i/r? Stand op Zaterdag 1 uur v.m.: 759.1 Vorige stand: 759.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1