Wordt Spartaan kampioen van Nederland? he.efKdort^lfo/ /(éts hrtetk/ TE HUUR N A A R D E N H. G. J. KORT - RIJSWIJK Z.H. Het mysteriespel „Sint Willibrord" Tfyi/iet {JMCÖlremmen CENTRALE VERWARMING ERKENDE KWALITEIT ZUINIGE PRIJSBEREKENING ER ZIJN NOG KAPERS OP DE KUST N.V. Chemigrafische Kunstinrichting „Polygraph" Foiosiudio - Teekenkamer - Reiouche-aielier BOKSEN Beb van Klaveren schrijft in voor Europeesch kampioenschap WATERPOLO Competitie K.N.Z.B. AMERSFOORTSCHE STRAATWEG hoek HUIZER STRAATWEG, naast nieuwe zwembad: PRACHTIGE VRIJE HUIZEN voor en achler blijvend vrij uitzicht, 5 kamers, keuken, badkamer, groote zolder en grooie tuin mei tuinhuis, mei en zonder garage. Direct bij tram- en busverbinding. Huurprijs f 40.p. m. Te bevragen op hei werk en bij J. L. VAN ELMPT - Nierssiraai 1 Amsterdam-Zuid - Telef. 91076 Technische en vakkundige aanleg Mei en zonder automatische regeling Rembrandikade 12 - Tel. 118206 NEDERLANDSE ORNAMENTEN FABRIEK ZATERDAG 1 JULI 1939 In gezelschap van auteur, compo nist en regisseur in de K.R.O.-stud io Academische examens VAN HET KATHOLIEKE KAMP Vosta en Kerkrade kunnen het echter door onderlinge con currentie den Rotterdam mers gemakkelijk maken Grol definitief uitgeschakeld SsS VERLICHTING HAARLEM, Schouwtjeslaan 23, Telefoon 10892 17843 AMSTERDAM, N. Z. Voorburgwal 78 Telefoon 47574 TILBURG, Hoefstraat 219 Telefoon 381 'ï-GRAVENHAGE, Bleijenburg 33 Telefoon 112473 terdammers, ofmisschien zelfs nog beter, want men kan toch nooit weten wat Schijndel in de Maasstad voor streken gaat uithalen. Voetbal is immers zoo'n raar spel! R.K.V.V.L. heeft in de Zuidelijke promotie- competitie met één punt de leiding voor Al- mania, maar deze ploeg moet nog twee wed strijden spelen, tegen de eerste klassers één, zoodat hun kansen zeker niet geringer zijn. Nu de grootmachten van deze competitie mor gen tegen elkaar uitkomen, achten we de mo gelijkheid zeer groot dat de beslissing zal vallen. Zulks £s het geval wanneer een van beide wint, maar we hebben er een hard hoofd in om te voorspellen wie dat zal zijn, daar beide clubs in goeden vorm zijn. Mogelijk dat Al- mania met het terreinvoordeel een kleine meerderheid op zijn gasten heeft, maar zeker zijn we daar nog lang niet van. Trouwens ook een gelijk spel zou den tweede klassers welkom zijn, want dan hebben ze het heft nog vrij ge makkelijk in eigen hand. In Zuid n zijn de kansen van S.VX). door de zege op Mulo beduidend verbeterd. We houden het er maar op, dat de Bosschenaren deze te gen Boxmeer met succes zullen verdedigen, al dienen de heeren erop te rekenen: dat deze pittige ploeg lang geen katje is, om zonder handschoenen aan te pakken. Zoo moet Mulo nog voorzichtig zijn oir. zijn laatste kansje nier te verspelen bij Dongen. Maar dat zou ons van de eerste klassers al heel erg tegenvallen. In het Oosten is Grol definitief uitgeschakeld, wanneer het Zondag bij Orion verliest. Met den besten wil van de wereld kunnen wij den Groen- loërs weinig anders voorspellen. Misschien dat ze nog voor een verrassing weten te zorgen. Beb van Klaveren heeft heden via de N.B.U. bij de I.B.U. ingeschreven voor den vacanten Europeeschen middengewicht-titel. Waar schijnlijk zal het comité van de I.B.U. een keu ze doen tusschen Tenet, Van Klaveren en Christoforides. Op 8 Juli zal een beslissing wor den genomen. De waterpólowedstrijd A.D.Z.H.Z. en P.C., welke voor de eerste klasse dames competitie van den K.N.Z.B. is gespeeld, eindigde in een 1—1 gelijk spel. De sterke wijkt niet voor tegen- I wind, slechts de zwakke waait mee. Aan hetzelfde adres eenige gebruikte ketels af te geven FOTO REPORTAG E IHEDERLATIDSE STOFZUIGER FABRIEK DEO HAAG, f. JP Amusement op het sportdek van het m.s. Oranje", dat met talrijke genoodigden deze week zijn proefvaart maakte Snelheids-impressie bij de training voor de T.T.-races op het circuit van Drente. Een der rijders in actie. Reeds bij de training werden zeer hooge snelheden genoteerd „Kom, dames en heeren, wij gaan weer hard aan 't werk!" Pierre Bernards, de energieke K.R.O.-orkest- dirigent heeft zich zijn ochtendpauze-koffie in de groote K.R.O.-zaal heerlijk doen smaken en noodigt zijn gasten uit, naar de concert-studio te komen. Tot de gasten behoorden ditmaal de heeren Jan Engelman, Wouter Paap en Anton Sweers. resp. auteur, componist en regisseur van het eerstdaags te Utrecht op te voeren Willibrord- spel; alsmede een dame, die tijdens de uitvoe ring van een grooten dans heksengeluiden zal laten hooren; benevens de persoon, wien de onderscheiding is ten deel gevallen, Gods stem te doen klinken. „Wacht u nog even, dan praten wij ook nog wat samen", zoo zette de heer W. d'Ablaing. muzikaal adviseur van den K.B.O., zieh aan ons tafeltje in de groote koffie-kamer. En aangezien de „zakelijke" aangelegenheid reeds elders was afgewikkeld, konden wij na een kwartiertje ongestoord den werk-dag in de di verse K.R.O.-compartimenten gaan meemaken. De muziek, welke Wouter Paap bij enkele onderdeelen van het Willibrordspel geschreven heeft, zal bij de uitvoering mechanisch, d.w.z. „op platen" worden gereproduceerd. Het was dus noodig, alle muzikale tafereelen zóó door- en uit te werken, dat een zoo volmaakt-mogelijte klankbeeld het kijkspel en het gesproken woord zal inleiden of begeleiden. Aan de goede zorgen van het K.R.O.- orkest, dat deze reproductie op zich nam, heeft het geen enkele minuut van den vol len werkdag ontbroken. Met voorbeeldige discipline, welke nog meer op groote liefde voor het werk dan op amb telijke plichtsbetrachting lijkt, heeft het uit knappe musici bestaande ensemble stuk voor stuk bestudeerd, afgewerkt en tenslotte zóó laten hooren, dat een vast-leggen-op-de-plaat volkomen verantwoord mocht geacht worden. Van niet weinig belang was hierbij, dat de werkzame dirigent Reinards den litJterairen auteur van het sp®l, Jan Engelman, door een op tijd komende geste In de gelegenheid stelde, een verklarende oriëhteering te geven omtrent den inhoud van het spel en de taak van de muziek. Aldus behoefde het orkest niet enkel noten te spelen, doch kon het ook aanvoelen en begrijpen, waartoe de muziek diende en in welke sfeer ze het best tot haar recht kon komen. Niets werd ons verder onthouden van wat men de huishoudelijke keuken eener Radio-in richting zou kunnen noemen: wij waren bij de repetitie in de groote concert-studio en we" wer den toegelaten in de contröle-kamer, evenals ons gastvrijheid verleend werd in de opname- afdeelingen, waar de eenmaal gemaakte plaat precies beluisterd en streng beoordeeld rr.ag en kan worden. Wouter Paap, wiens gulle lach-gezicht tijdens het spelen van zijn muziek even open straalde als de prachtige klinkers, welke in zijn naam voorkomen, voelde zich bij zulk een voortref felijke uitvoering waarschijnlijk in een even gelukzalige stemming als hij zich blijkens de orkestrale inleiding voorstelde van degenen, die reeds bovenaardsche vfeügde genieten. Met juistbedoelde inleiding, waarin een zeer voorname sfeer getroffen is door de fijnzinnige bewerking van een schoon, doch sober motief, heeft Paap o.i. een ouverture gebracht, welke zeker ook wel eens los van dit Willibrord spel in een concertzaal op haar plaats zal zijn; bijv. op een avond met religieus of pieus karakter. Dat Paap intusschen ook fantasie genoeg bezit, om een ballet van heksen, witte wijven en boschgoden te schrijven en in een minimum aantal maten een helle-stemming te suggereeren, pleit voor het vakmanschap van dezen scribent-musicus. Het spreekt vanzelf, dat de altijd bezige figuur, die Anton Sweers is, temidden van zoo veel activiteit en klinkend leven menige frissche gedachte opdeed en velerlei onverwachte in vallen door evenzoovele enthousiaste uitvallen deed volgen. Voor nog meer afwisseling werd gezorgd: doordat het eenige vrouwelijke lid uit ons ge zelschap van tijd tot tijd althans wat haar geluidsorganen betreft metamorphoses tot „heks" moest ondergaan, welke des te beter slaagden, naarmate de muziek Innerlijk meer „geladen" werd. Voor herstel van het evenwicht in de sfeer zorgde dan weer de „Stem van God" als deze, gedragen door de declamatorium-muziek in het begin van het spel, volgens de intenties van den componist en met assistentie van den diri gent, zijn opdracht aan Gabriël ultzegde. En als men tijdens de groote middagpauze een oogenblik ongedwongen converseert in een nabij gelegen restauratiegelegenheid, constateert een uit de club met groote voldoening, dat „ae ruzie" welke gewoonte schijnt te zijn Dij zulke pogingen tot samenwerking hier toch nog niet is uitgebroken! Het ziet er trouwens naar uit, dat deze nog wel lang op zich zal laten wachten, want men verstaat elkaar in deze Willibrordspel-votor- bereiding opperbest en de samenwerking is uniek van toewijding. Dit kwam het aardigst tot uiting, toen in den namiddag, vol belangstelling en begrijpelijke nieuwsgierigheid, werd afgewacht, wat het re sultaat werd van de diverse opnamen. Elke plaat werd door allen te zamen en ieder af zonderlijk beluisterd, alsof ieder apart daar voor 100 pCt. aan medegewerkt had Zoo kregen wij als van zelf diverse stadia van een Radiobedrijf te toeleven, zoo zagen en hoorden wij een voortreffelijke samenwerking van geïnteresseerden en belangstellenden; zoo deden wij de overtuiging op, dat de opvoeringen van het Willibrordspel een succes moeten wor den. J. W. AMSTERDAM. Geslaagd voor het candidaats- examen geneeskunde (tweede gedeelte) de da mes P. J. M. Meijer, H. van Gelder, R. Vromen, C. Wessel, A. J. Buffinga en M. C. Gilliéron- van Hartingsvelt, en de heeren J. M. A. A. Begheyn, D. I. Jacobs, P. A. H. Smeets, E. M. Th. M. Jaspers en H. J. de Jongh. AMSTERDAM. Geslaagd voor het doctoraal examen pharmacie mej. V. Speleers en voor het doctoraal examen geneeskunde de heeren D. Westerman, J. B. van Deinse, W. A. M. Ter- windt en H. Huddleston Slater. ROTTERDAM. Geslaagd voor het economisch examen in de economische wetenschappen de heer B. Wilms en voor het doctoraal examen in de economische wetenschappen de heer C. D, Jongman, H. M. de Koningin bezocht Vrijdag de tentoonstelling van de ver- eeniging „Het Nederlandsche Trekpaard" te Den Bosch. De vorstin reikte den eersten prijs, een gouden medaille, uit voor de kampioens merrie „Contessa" met veulen De tentoon stelling „Het Leger" is in de Houtruslhal-, len te Den Haag geopend. Een overzicht van de expo sitie In het Noorden der Belgische provincie Brabant, het Zuiden der provincie Antwerpen en een gedeelte van Bel gisch Limburg is het Boerenlront in staking gegaan, waardoor gebrek aan melk heerscht. De bevolking is genood zaakt op primitieve wijze in de melk- verstrekking en de bereiding van melk producten te voorzien Z. K. H. Prins Bernhard bracht Vrijdag een bezoek aan de jubileum-tentoonstelling van „Het Nederlandsche Trekpaard" in de veemarkthallen te 's Hertogenbosch Onopvallend is de Rotterdamsche ploeg haar weg in de kampioenscompetitie gegaan. Een viertal gelijke spelen in de 7 wedstrijden ge tuigt wel heel duidelijk, dat de Rotterdammers geen groote figuren waren en dat ze zoo'n beetje tot de middelmatigen behoorden. Maar toen de „koploopers" ook niet onverslaanbaar bleken en de moeilijke wedstrijden kregen, welke Spar taan reeds eerder te verwerken had, bleek plots dat ook de kampioenen van West II, nog iets in het vat hadden en zoowaar is een beslis sende strijd van Zondag j.l. hiermede geëin digd, dat de gastheeren door een zege op V.V.A. te zamen met Vosta de leiding wisten te nemen. En nu hebben ze zelfs nog de beste kansen op den titel gekregen. Natuurlijk bestaat de mo gelijkheid, dat ze morgen op eigen veld tegen Schijndel een misstap begaan, maar logischer wijze dat zal eenieder" met ons eens zijn mogen we toch op een Rotterdamsche zege rekenen. Voor Vosta zou er in dat geval niets anders opzitten dan ook te winnen, maar het treft niet bijster voor de Oosterlingen, dat Kerkrade bij een eventueele fout van de Rotterdammers óók nog een kansje heeft. We onderschatten de kracht van de vertegenwoordigers uit het Oos ten niet, maar met zooveel zware wedstrijden in de beenen, kon het best eens mogelijk zijn, dat hun krachten voor morgen in Kerkrade te kort schieten. Weten de Enschedeërs het desniettemin toch tot een overwinning'te bren gen en dat zou zeker niet hun eerste helden feit in dit seizoen beteekenen dan staan hun kansen minstens weer gelijk aan die der Rot- IJs en weer dienende kunnen we dus mor gen ook den I.V.O.B.-kampioen begroeten. Er bestaat weliswaar nog een redelijke kans, dat twee candidaten met een gelijk aantal punten eindigen, maar wanneer we zoo het programma eens bekijken, gaan we het voor morgen toch hoe langer hoe meer op een beslissing houden. En als de groote favoriet noemen we daarbij andermaal de ploeg, die vanuit de achterhoede plotseling onweer staanbaar naar voren kwam; Spartaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4