Vijftienduizend brieven worden in één uur gesorteerd ALLE BANK- EN EFFECTENZAKEN STOFZUIGERS De Sportweek c HET VERNUFTIG WERK VAN DE TRANSORMA U proeft aan ons brood Van der Linden's Bakkerijen $AKKCR'J€tf NEDERLANDSCHE HANDELMAATSCHAPPIJ,N.v. ZATERDAG 1 JULI 1939 Waar Haarlems post behandeld wordt Het postkantoor aan de Baljuwlaan De Transorma dat wij er de beste en fijnste meel- en graansoorten voor gebruiken. BAKENESSERGRACHT 71 HAARLEM - TEL. 13882 UftlH1 Als het eens verkeerd gaat .ZUIGELINGENZORG" Afscheid van Zuster Keus POSTAGENTSCHAP HAARLEM-SCHOTEN Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie De Stofzuiger Centrale Hageman Ged. Oude Gracht 52 - Telef. 12762 CRICKET VAN BAT EN BAL De competitie Programma voor Zondag a.s. VOETBAL Zomeravondwedstrijden PREMIEKEURINGEN TE HAARLEMMERMEER Bijna 2500 sportmenschen zullen meeloopen in den openings optocht De Transormisten behandelen de post NOORD-HOLLANDSCHE PROV. BRANDWEERBOND Jaarvergadering te Zaandam DE „GORREDIJK" De K.F.A. 1 rapporteert DE EERSTE TRAWLHARING BEVERWIJK Van het politieke front De uitslag van 21 Juni Voorlichting en critiek De nieuwe fractie STAD Het is zoo heel, heel eenvoudig!! Wij schrijven 's avonds onzen brief, doen hem in een couvert, plakken er een post zegel van vijf cent op en den volgenden morgen ligt hetzelfde schrijven in de bus hij nicht Klara te Maastricht of bij oom Nieodemus te Roodeschool. Heel, heel eenvoudig!? Zeker, de briefschrijver heeft gemakkelijk praten. Hij gaat naar bed met het veilige gevoel, dat den volgenden morgen zijn brief op zijn bestemming is, doch als hij eens een kijkje heeft genomen in de postaf - deeling van een groot stedelijk postkantoor, als hij eens heeft gestaan voor den berg van 200.000 poststukken, die dagelijks op het postkantoor aan de Baljuwlaan te Haar lem verhandeld worden, dan zal hij zeker anders praten. Vlak achter het station, in een stil laantje, waar vroeger heel weinig verkeer was en rust heerschte dag en nacht, is het nu druk gewor den. Een groote loods van het daar vroeger ge vestigde aankomststation der firma van Gend en Loos (A.T.O.) is door de Posterijen aange kocht. Maanden achtereen hebben de voorbij gangers den troffel van den metselaar hooren schrapen, hebben zij den hamer van den tim merman gehoord. Van buiten is er weinig veranderd, doch van binnen Wij hebben het drie treden hooge stoepje be klommen en staan nu voor den vriendelijken directeur, den heer J. C. Smit, die ons het ge- heele gebouw zal laten zien. „Voeten vegen", waarschuwt een groot emaille bord en wij haasten ons de schoenen grondig te reinigen, bang dat wij zijn, den nog „nieuw ruikenden" grond te besmeuren. Links van ons bevindt zich de Bestel-afdee- ling. „Op de eerste verdieping, gelijkvloers met de spoorbaan," zoo zegt de heer Smit, „komt alle post aan, zoowel de postzakken uit de treinen a]s de aangevoerde „buslichtingen"- uit de stad. Alleen de groote poststukken, welke niet door de Transorma behandeld kunnen worden, en die uitsluitend voor de stad bestemd zijn, wor den in deze afdeeling gesorteerd. Haarlem is in 190 wijken verdeeld; twee a drie bestellers per wijk bezorgen de post. De groote poststukken nu worden hier in de 190 kastjes ondergebracht, waaruit de bestellers 's morgens, 's middags en 's avond de hun toe bedeelde wijkpost halen. Zij gaan naar het betreffende hokje, splitsen de wijk in de verschillende straten en leggen daarna de „straatpost" op volgorde van de buisnummers. Van de eerste verdieping wordt Pu de stadspost aangevoerd, welke door de Transorma behandeld is. De besteller krijgt het betreffende pakje, dat hij sorteert en bij de grootere poststukken inlascht. Is de geheele wijk nu „gestraat", dan stoppen de twee of drie wijkbezorgers de post in hun leeren bestellerstasschen en anderhalf uur later beeft heel Haarlem, zoowel de meneer op den Rijksstraatweg als de juffrouw in de Wagenma kerslaan de post in de bus. Nu gaan wij de trap op naar boven. Wij bevinden ons op de eerste verdieping, die bijna geheel wordt ingenomen door een tuime, frissche zaal, waar het hart van het ge- beele bedrijf klopt. Hier bevindt zich de beroemde Tran- sorma-machine, een apparaat, dat in staat H, binnen een uur 15.000 poststukken auto- matisch te rangschikken. De brieven, die bier binnenkomen uit de verschillende Plaatsen van het land en die voor het grootste gedeelte bestemd zijn voor de stad, borden heel vlug, met de hand, gesplitst in Poststukken, die wel en die niet voor de Transorma geschikt zijn, daar alleen stukken van ten hoogste 250 m.m. lang, 175 m.m. breed en 8 m.m. dik door deze ma chine verwerkt kunnen worden. He uit de stad komende brieven en kaar ten worden clectrisch gestempeld om te sa men met de „uitsteedsche" naar de transor- misten, (bedieners van de TransormaJ te Worden gevoerd. De Transorma aan de Baljuwlaan bestaat uit 300 vakjes, ook loketten genaamd, waarvan löO s-an iederen kant in dertig rijen van vijf naast elkaar zijn aangebracht. 190 van deze loketten geven de 190 wijken aan. Zij hebben allemaal een nummer (van 1 tot 190), terwijl het de beambte, die deze hokjes De beambte ledigt één der vakjes van de Transorma ledigt, gemakkelijk is gemaakt, door achter ieder nummer den wijknaam aan te geven. De andere 110 vakjes geven de verschillende plaatsen en richtingen aan. De Transormist heeft het echter minder ge makkelijk. Hij meet alle wijk-, stad- en richting nummers uit het hoofd weten. Een brief vcoi Amsterdam moet naar vakje 27, een brief voor Pietersen in de Santpoorterstraat naar 258 enz, Elke Transorma heeft vijf toetsenborden, welke naast elkaar zijn aangebracht. Voor ieder toetsenbord zit een transormist (zie foto). Deze jongeman krijgt nu een stapeltje post. Met zijn rechterhand haalt hij een brief uit den stapel, leest het adres, waarna hij hem laat verdwijnen in de toevoergooc, een gleuf vlak achter het toetsenbord gelegen Hij weet nu dat deze brief, bestemd voor Arnhem, naar vakje 147 moet en hij slaat nu met zijn linkerhand op het toetsenbord nummer 147 aan. Door middel van een wagentrein wordt ieder poststuk in de Transorma op mechanische wijze naar het aangegeven vakje gebracht, zoodat de geheele post op de juiste wijze wordt gesor teerd. Als men eens bedenkt hoeveel straten Haarlem beeft en tevens eens uitrekent hoeveel dorpjes en gehuchten ons landje telt, dan begrijpt men wat er voor komt kijken om transormist te zijn. Precies moet hij weten, dat dat straatje in die v/ijk ligt en dat gehucht in die richting. Soms kan 't gebeuren, dat de transormist per ongeluk een verkeerden toets aanslaat. Onmiddellijk zend hij zulk een stuk 'n blau we kaart na, zoodat de beambte, als hij het betreffende hokje ledigt, weet, dat er een verkeerde tusschen zit. Ook gebeurt het wel eens, dat een te groote brief in de transorma komt. De brief kan niet worden weggevoerd en onmiddellijk staat de ge. heele transorma buiten dienst. Boven den tran sormist, waarbij het te groote stuk in den toe- voergoot verdwenen is, gaat nu een lampje branden. Onmiddellijk wordt het toetsenbord opgelicht en het verkeerde poststuk, dat door zijn „grootte" half buiten het treinkarretje steekt, wordt verwijderd. De machine krijgt op nieuw contact en het eeuwig rondrijdend wagen treintje vervolgt weer zijn weg, steeds de post opvangend, steeds de vakjes vullende. Als de vakjes geledigd zijn, worden de hoop jes post gebundeld. Ook dit geschiedt niet met de hand, maar door de bundelmachine, een vernuftig mechanisme, dat in vier seconden het pakje stevig en feilloos aflevert. De „wijkpak- jes" gaan naar beneden om aan den besteller overhandigd te worden. De pakjes, voor de diverste steden en rich tingen bestemd, worden in de postzakken met den trein naar de plaats van bestemming ver voerd. Verder bracht de directeur ons naar de af deeling pakketpost, de kleedkamers, toiletten en cantine, alles naar de eischen des tijds inge richt. Zoo werkt de Transorma, zoo werkt de bun delmachine, zoo werkt de techniek om den mensch tijd uit te sparen en hern van dienst te zijn. Vlug, perfect en goedkoop. Agentschap HAARLEM Groote Houtsfraat/Groofe Markt Telefoon 13990 (3 lijnen) Vrijdagmiddag had in het gebouw van Zuige lingenzorg in den Gem. Geneeskundigen Dienst aan de Nieuwe Gracht met zekere plechtigheid het afscheid van de huisbezoekster, mej. F. Keus, plaats. Te midden van bestuursleden en doktoren, sprak de secretaris-directeur dr. Tj. Halbertsma de vertrekkende zuster met eenige treffende woorden toe, en herinnerde er aan hoe zij 1 Maart 1911 bij de toen nog zeer kleine vereeniging in dienst was getreden, zoodat zij thans een ruim 28-jarige arbeidsperiode ach ter den rug had. Door haar voortreffelijke kwaliteiten was zij bij de Haarlemsche moeders een geziene persoonlijkheid geworden. Namens het bestuur werd haar daarop een zilveren trek pot met inscriptie overhandigd. Ook den vorigen dag was haar in het gebouw in Haarlem-Noord een spontane hulde van een deputatie moeders uit Schoten ten deel geval len, die haar,, na een toespraak van mevr. Tam mer, een fauteuil, een bloemstuk en een oor konde hadden aangeboden. De directeur van het post- en telegraafkan toor te Haarlem brengt ter kennis, dat het postagentschap annex telegraaf- en telefoon station HaarlemSchoten op 6 Juli a.s. voor het publiek voor de drie diensten zal gesloten zijn. Een kerk stichten of haar lasten verlichten zal priester en volk tot dank verplichten. Giro 135198 „Bissehopsfonds" H. Sondaal, pr. Secr.-Penn. Oegstgeest Zaterdag, 1 Juli: Half negen instuif voor de leidsters. Zondag, 2 Juli: Repetitie Elckerlyc. Willen al len zorgen om half 3 in de Leeghwaterstraat te zijn? Je costuum kant en klaar meebrengen. Maandag, 3 Juli: Kwart over 8 generale re petitie Elckerlyc, Kathedraalveld voor allen, ook de dans- en zanggroep. Donderdag, 6 Juli: Half 9 Graalkoor. Na Maandag zullen de verdere repetities voor Elckerlyc afgesproken worden, reken daar dus nog op. Zondag 9 Juli wordt de Elckerlyc opgevoerd. Informeer bijzonderheden bij je leidster. 45 bekende merken ook in huurkoop Haarlem Voor Haarlem is Zondag een thuiswedstrijd astgesteld, n.l. tegen HDVS. De Schoterwegclub treft het in zooverre niet, dat HDVS na meer dere nederlagen beter in vorm is gekomen. Het ziet er dan ook wel naar uit, dat Haar'em zijn vijfde nederlaag in successie gaat lijden en wan neer dit werkelijk het geval is, wordt de kans, om niet onderaan te eindigen, steeds geringer. Rood en Wit staat voor de moeilijke opgave om VVV op eigen terrein met succes te bestrij- cien. De Amsterdammers gaan vrij stevig aan den kop en zijn nog steeds ongeslagen. Wan neer hier echter de Haarlemsche batsmen be hoorlijk op dreef zijn is er wel een kansje voor Rood en Wit. Wat de overige wedstrijden betreft, kan men aannemen, dat PW en HCC I elkaar te En schede geen duimbreed zullen toegeven. Mocht de Haagsche hier verliezen, dan stijgt naar onze meening de kampioenskans van VVV aanmer kelijk, wanneer ten minste Rood, en Wit morgen geen roet in het eten gooit bij de VVV-ers. HCC 2 speelt thuis tegen VOC. Van den uit slag valt weinig te zeggen, ook al omdat VOC nu eenmaal een zeer wisselvallige ploeg is. HBS ontvangt bezoek van VRA en zal er wel alles op zetten om de eerste winstpunten in de wacht te sleepen. De kans, dat dit werkelijk zal gebeuren, achten wij zelfs vrij groot. Haarlem komt dan nog meer in moeilijkheden en daar om zullen de Schoterwegmenschen er goed aan doen zich Zondag van hun allerbeste zijde te toonen. Ie klasse P. W.—H. C. C. 1 H. C. C. 2—V. O. C. Haarlem—H. D. V. S. H. B. S—V. R. A. V. V. V—Rood en Wit Overgang P. C. H. C.Excelsior. QuickC. V. H. SpartaH. C. C. 3 2c klasse A Ajax (A.)—U. V. V. V. R., A. 2Hercules KampongV. V. V. 2 2e klasse B R. I. O.—Pi. B. S. 2 Haarlem 2A. C. C. 2 L. C. C.—Ajax L. 3e klasse A V. R. A. 3—V. V. V. 3 A. C. C. 3—S. C. H. C. 2 Hercules 2—Hilversum C. V. H. 2—Haarlem 3 De uitslagen van de deze week gespeelde wed strijden waren: S.A.C.H.K.S.V. 36; Spaar - nestad AMerens 30; Sierkan 1Spaarne- stad B 4—1. Het programma voor de volgende week luidt: Maandag, 3 Juli: Sierkan 1—Merens; Dinsdag, 4 Juli: Sierkan 2—S.A.C.Woensdag, 5 Juli: Spaarnestad BH.KS.V. Donderdag hadden op de gemeentelijke keu- ringsbanen te Hoofddorp de premiekeuringen plaats van merriën van 1 tot 6 jaar van het type tuigpaard en van merrie-veulens in Noord holland. De keuringscommissie bestond uit de heeren L. Zijlmans, Hoofddorp, M. G. v. Baa ien, Asperen en J. C. Colder te Papendrecht (rijkslid en D. Rempt, Nieuwe-Niedorp. Het was een prachtige collectie paarden dat werd voorgebracht. Omstreeks 9 uur werd met de veulens begonnen. Geprimeerd werden: 1. Doortje, eig. J. Ba- De ervaring van het vorige jaar, alsmede de grootere tijd voor voorbereiding, hebben ertoe medegewerkt, dat de sportweek, die Donderdag 6 Juli begint, breeder van opzet en gemakkelij ker van uitwerking is. De deelname van de sportvereenigingen blijkt bovendien belangrijk grooter te zijn. Verleden jaar trokken ongeveer 1500 Haarlem sche sportliefhebbers en -hebsters in den optocht mee, dit jaar zullen het er niet minder dan 2500 zijn. Het behoeft dan ook geen betoog, dat de poli tie op den openingsavond haar handen val zal hebben met de verkeersregeling. De stoet wordt opgesteld aan de Dreef en zal via het Florapark, de Iordensstraat, 't Lorentz- plein, den Raamsingel, de Wilhelminastraat, Zijlvest, Kinderhuisvest, Nieuwe Gracht, Kruis straat en Smedestraat naar de Groote Markt trekken, waar de deelnemers zich opstellen voor het stadhuis. Zooals gemeld, zal de burgemeester een toespraak houden vanaf het bordes. Raads leden, hoofdcomité van de Sportweek en aned- ren zullen voor de trappen van het stadhuis een plaats krijgen. De stoet trekt na deae plechtigheid door de Groote Houtstraat, Spekstraat, Oude Groen markt Damstraat, Spaarne, Turfmarkt, Kam pervest, Kleine Houtweg, Paviljoenslaan naar de Dreef, waar hij wordt ontbonden. De technische leiding berust bij den heer B. J. Wieland Los, de artistieke verzorging is in handen van den kunstenaar Huib de Ru. De optaocht wordt geopend door den Haarlem- schen Voetbalbond, die zijn veertigjarig jubileum viert Acht muziekcorpsen zullen voor de noo- dige'afwisseling zorgen. Verschillende sportver eenigingen zullen met praalwagens deelnemen, terwijl talrijke groepen het „met bloemen zullen ZGGEGIl" Men moge het al of niet verblijdend achten, feit is, dat de belangstelling voor de krachtsport demonstraties verleden jaar zóó groot was, dat de organisatoren naar een grooter terrein en een uitgebreider programma hebben moeten uitzien. Is het publiek zoo nieuwsgierig of veramerika- niseeren de Haarlemmers zoo? De boschloop dwars door den Hout geschiedt op 8 Juli des avonds om 7 uur. De start is aan de Spanjaardslaan, tegenover het H. F. C.-ter- rein. Er zijn ongeveer honderd deelnemers, die in 3 klassen verdeeld zijn. Het parcours is 800 meter; het moet viermaal geloopen worden, zoodat het publiek volop ge legenheid krijgt om den strijd te volgen De lei ding berust bij de K. N. A. U. Tot 3 Juh is de inschrijving geopend Wilgenstraat 82. Vrijdagavond wordt in de zweminrichting aan de Kleverlaan 'n propaganda-programma uitge voerd door de Haarlemsche zwemverenigin gen en de Reddingsbrigade. Deze demonstraties zijn gratis bij te wonen. Zondagmiddag om 1 uur wordt aan de Kle verlaan het water-polo-tournooi gehouden om den In Memoriam van Leersum-beker. In het officieele programma, dat de volgende week verschijnt, zal men alle festiviteiten op gesomd zien. Op het sluitingsfeest zullen o.a. 500 gymnasten van den Kennemer Turnkring het nummer uit voeren van de Gymnastiekfeesten te Arnhem- waarmede ook de Olympische dag in Amsterdam geopend werd. rendregt, Gr. IJpolder; 2. Veder, eig. W. C. v. Arendonk, Rijk; 3. Veulen, eig. Gebr. Bruyuis, Nieuw-Vennep; 4. Dorette, eig. C. de Kok, Nieuw-Vennep; 5. N.N., eig. D. v. Wieringen, Abbenes; S. Doolster. eig. N. G. Bruynis, Nieuw- Vennep; 7 N.N., eig. A. Buurman, Heemstede; 8. N.N., eig. G. C. v. Arendonk, Rijk; 9. Dartha, eig. J. M. Knoop. Nieuw-Vennep; 10. Dulcinea, eig. Th. J. de Vlieger, Nieuw-Vennep; 11. Do rette, eig. M. W. v. d. Schans, Bovenkerk. 46 jarige merriën met veulens: 1. Wunder eig. D v. Wieringen. Abbenes; 2. Zorka, eig. W. C. v. Arendonk, Rijk; 3. Veternella, eig. M. W v. d. Schans, Bovenkerk (Geldersch ras; 4. Vuurtje II, eig. Gebr. Bruynis. N.-Vennep; 5. Zida, eig. A. Buurman, Heemstede; 6. Weefje, eig. B. ESesheuvel Azn., Spaarndam; 7. Vera, eig. J. Barendregt, Gr. IJpolder; 8. Nomdijka, eig A. Monster. N.-Vennep; 9. Vheronika, eig. A. Buurman, Heemstede; 10. Winova, eig. O. de Kok, N.-Vennep; 11. Wehona, eig. W. C. v. Arendonk, Rijk; 12. Werlinde, eg J. M. Knoop, N.-Vennep; 13. Zeeroos, eig. R. W. Winter, Hoofddorp; 14. N.N., eig. A. Haster, Hoofddorp; 15. Nijntje, eig. A. Monster, N.-Vennep. (Gro- ningsch ras). 1-jarige merriën: 1. Omata, eig. A. C. Pruis- sen, Wzn., N.-Vennep; 2. Cylousie, eig. A. C. Pruissen; 3. Cobara, eig. J. M. Knoop, N.- Vennep; 4. Curda, eig. D. v. Wieringen N.- Niedorp; 5. Clusta, eig. J. Parlevliet, N.-Ven nep; 6. Oclaria, eig. O. de Kok, N.-Vennep; 7. Ciedelda, eg. J. Parlevliet. N.-Vennep; 8. Ca- thrien, eig. Gebr. Bruynis, N.-Vennep; 9. Car- tada, eig. J. M. Knoop, N.-Vennep; 10. Corda te, eig. M. W. v. d. Schans, Bovenkerk; 11. Cu- chie, eig. D. v. Wieringen, Abbenes. Omstreeks twee uur nam de keuring weer een aanvang met de 2-jarige merriën: 1. Bramora, eig. O. de Kok, N.-Vennep; 2. Brio, eig. O. de Kok, N.-Vennep; 3. Bestekind, eig. M. W. v. d. Schans, Bovenkerk; 4. Ftaronel, eig. Jb. de Zeeuw, N.-Vennep; 5. Bransje, eig. M. v. d. Schans, Bovenkerk; 6. Baria, eig. A. T. v. d. Sluys, Hoofddorp; 7. Windia, eig. R. W. Winter, Hoofddorp; 8. Beliaatje, eig. A. Buurman, Heemstede; 9. Banca, eig. W. C. v. Arendonk, Rijk; 10. Bea, eig. W. L. Nanninga, Vijfhuizen; 11. Bantje. eig. J. Barendregt, Gr. IJpolder; 12. Beatrijs, eig. A. Huurman, Heemstede. 3-jarige merriën: 1. Ardente, eig. B. Bies heuvel Azn., Spaarndam; 2. Apranel, eig. Gebr. Bruynis, N.-Vennep; 3. Axierma, eig. D. v. Wie ringen, Abbenes; 4. Arida, eig. N. G. Bruynis, N.-Vennep; 5. Antje, eig. J. Barendregt, Gr. IJpolder; 6. Alona, eig. B. R. de Breuk, N.- Vennep; 7. Atlanta, eig. P. K. Kistemaker, Hoofddorp; 8. Adeela, eig. A. de Groot, N.- Vennep; 9. Augusta, eig. J. M. Knoop, N.-Ven nep; 10. Azalia, eig. J. M. Knoop, N.-Vennep; 11. Anella, eig. A. Knibbe Dzn., Badhoevedorp; 12. Ajansa, eig. Jb. de Zeeuw, N.-Vennep; 13. Aprieda, eig. W. C. v. Arendonk, Rijk; 14. Adel- da, eig. J. Parlevliet, N.-Vennep; 15. Adorette, eig. A. Buurman, Heemstede; 16. Akka, eig. R. W. Winter, Hoofddorp; 17. Arette, eig. A. Knib be Dzn., Badhoevedorp. 46-jarige merriën: 1. Vondeling, eig. M. W. v. d. Schans, iDvenkerk; 2. Zanella, eig. P. M. Visser, Nieuwer-Amstel; 3. Wiaka, eig. A. Mon ster, N.-Vennep; 4. Zevenvlek, eig. G. Klaasse Bos, Bovenkerk; 5. Zendria, eig. O. de Kok, N.- Vennep; 6. Zera, eig. L. N. Enthoven, N.-Ven nep; 7. Verena, eig. Gebr. Bruynis, N.-Vennep. Na de plaatsing werden de Groningers nos. 5 en 6 resp. als eerste en tweede geklasseerd. Van de Gelderschen werden achtereenvolgens geklasseerd no. 7, 1, 3, 2 en 4. Uitgeloofd werden voor de merrie-veulens een bedrag van 184.voor de 1-jarige mer riën 350.2-jarige dito, voor de 3-jarige ƒ200.en voor de 4-6 jarige in total ƒ730.—; over alle rubrieken dus 1314. De bezoekers we herkenden velen van de vaste bezoekers uit het Noorden hebben een mooien dag gehad en veel genoten. De Noordhollandsche Provinciale Brandweer Bond heeft te Zaandam, in „Het Wapen van Zaandam", zijn algemeene jaarvergadering ge houden. De waarnemend voorzitter, de heer C. J. van der Broek uit Haarlem, deelde direct na de ope. ring der vergadering mede, dat de voorzitter, jhr. J. P. W. van Doorn uit Heemstede, zich genoodzaakt had gezien wegens gezondheids redenen als voorzitter van den bond af te treden. Op voorstel van het bestuur werd besloten thans nog niet te voorzien in de vacature van voorzitter. De heer C. J. van der Broek werd als be stuurslid herkozen, terwijl in de vacature, ont staan door het wegens gezondheidsredenen oe- danken van den heer B. T. Deenik uit Naarden, na een uitvoerige bespreking als vertegenwoor diger van de plattelandsgemeenten de heer M. Honyk, burgemeester van Venhuizen, werd be noemd. De rekening 1938 en de begrooting 1939 wer den na eenige besprekingen goedgekeurd en vastgesteld. Na behandeling van het jaarverslag, van den secretaris, den heer A. de Bruyn uit Bussum, waaruit bleek, dat de Provinciale Bond thans 53 leden telt, werd uitvoerig gesproken over 't plan-Gordijn tot reorganisatie van de Kon Nederl. Brandweer Vereeniging en besloten m de a.s. algemeene vergadering op verwezenlijking van dit plan aan te dringen. Als afgevaardigde voor de te 's-Gravenhage te houden algemeene vergadering van de Kon. Ned. Brandweer Vereeniging werden benoemd de heeren A. de Bruyn, Bussum en Joh. Overtoom, Zaandam. Des middags is het gezelschap door het Zaan- damsch gemeentebestuur op het gemeentehuis ontvangen, waar burgemeester mr. dr. J. in 't Veld een toespraak hield en er zijn waardeering over uitsprak dat men Zaandam als plaats had uitgekozen voor de algemeene vergadering. De heer C. J. van der Broek beantwoordde de rede van den burgemeester en bracht daaroij dank aan het gemeentebestuur voor de ont vangst. Nadat thee en Zaansche molenwiekjes geser veerd waren, bezichtigde het gezelschap net grootere Zaandamsche brandweer-materiaal, waarna men tot slot nog een boottocht maakte langs de verschillende Zaangemeenten. De stoomlegger „Gorredijk" is voor de Maan- dagmarkt thuisstoomende met niet minder dan 511 kantjes nieuwe Hollandsche maatjes, Hoe wel dit een vangst is van zeven loggers blijkt wel, dat de vangsten gunstig zijn. \^>i hristus heeft aan Zijn Kerk voor- speld, dat zij om Zijnentwille vervol- gingen zou moeten verduren. Zalig zij, 1 die vervolging lijdén om de Gerechtig- heid, want hunner ls het Koninkrijk der Hemelen. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimimiiimiiiiiiiimi^ „OM 30.000 DOLLAR"een charmante film, speciaal voor den zomer, in het Rembrandt-Theater (alle leeftijden) „LUCHT DU IV ELS DER MARI- NE", een interessante demonstratie van luchtvaart en marine voor 1 iederen leeftijd in Palace Familie Cinema. „IK EISCH GERECHTIGHEID" een aardige, spannende film voor volwassenen in het Luxor-Theater niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii? Maandag' wordt aan den Rijksafslag te IJmuiden verwacht de stoomtrawler „Haarlem", die als eerste in dit seizoen op de trawiharing is uitgevaren. Het schip ving op den Fladen 500 kistjes haring van circa 70 pond. Indien de prijs gunstig is zullen spoedig meerdere trawlers ter haringvisscherij uitvaren. iMiiiiuiuMiiamuaMutuiiiiiimtiMiHiiiauttiiitMnaasimi Velen van onze kiezers hebben reeds uit gezien naar een korte beschouwing over de gehouden raadsverkiezing. Daarom een enkel woord er over. Allereerst moet dank gebracht worden aan allen, die zoo trouw op lijst 1 hebben gestemd. En dan vooral aan hen, die, hoewel hulp behoevend, zich toch de inspanning hebben ge troost, den gang naar de stembus te maken. Dat is toewijding; dat is wat over hebben voor zijn beginselen Daarnaast aan allen, die hebben megeholpen, in welken vorm dan ook, om het behaalde re sultaat te bereiken. Dat resultaat is wel niet geweest, wat 't had kunnen wezen, maar.... we mogen tevreden zijn. We handhaafden ons en ons stemmenaantal is, vergeleken bij de vorige raadsverkiezing be langrijk vooruitgegaan. Zeker, we zeiden het vroeger reeds, als de verkiezing voor de Staten een verkiezing voor den Raad was geweest, dan hadden de toen uitgebrachte 4384 stemmen ons 8 zetels be zorgd. Maar in de maand Maart schreven we ook reeds, dat we bij de verkiezing voor den Raad rekening moesten houden met stemmenverlies door: 1) groepen die met een eigen lijst uitkomen; 2) teleurstelling over de keuze van de can- didaten; 3) voorkeur voor personen op andere lijsten. 't Is precies zoo uitgekomen! De vrije lijst van de Kath. Volkspartij met 75 stemmen, de tegenslag te Wijk aan Zee, waar van de 421 stemmen bij de Statenverkie zing er nu maar 382 op de Kath. lijst kwamen en de lijst Visser, waarop zich de katholiek Meurs had laten plaatsen en zoo katholieke stemmen naar die lijst overhevelde dat alles bij elkaar heeft ons zooveel stemmen gekost, dat we aan winst niet zijn toegekomen. De deserteurs hebben de twijfelachtige eer, de katholieke lijst schade te hebben gedaan, zonder dat hun stem de partij, die zij kozen, ook maar iets heeft geholpen. Voor de leiding valt er uit 't gebeurde zeker een en ander te leeren. Ten eerste moet in de kringen, waaruit de verdwaalde stemmen voortkomen, propaganda gemaakt worden voor beter inzicht en voor de overtuiging, dat men om het tiende' deel, dat men niet kan bereiken, de overige negen tiende niet moet wegwerpen. Vervolgens zal er rekening mee gehouden moeten worden, dat bij 't gewichtige werk van de candidaatstelling de kiezers tijdig worden wakker geschud. Wakker geschud, ja! De gewone man, in beslag genomen door zijn dagelijksch werk, denkt er niet tijdig aan, dat bij de candidaatstelling met anderen moet ge raadpleegd worden en dan moet op 't laatste oogenblik nog gedacht, overlegd en behandeld worden: de groepsinstanties hebben hier zeker een taak. Wenschelijk is, dat een paar maanden te voren in de krant de zaak wordt ingeleid en. de aandacht op de verschillende mogelijkheden wordt gevestigd. En ten slotte zal 't goed zijn 't reglement ter voorbereiding van de verkiezing nog eens on der handen te nemen, om allerlei moeilijkheden te ondervangen of te voorkomen. Het bestuur behoeft in elk geval niet om werk verlegen te zitten. 't Zou, om niet in te slapen, wellicht goed zijn, dat onder „Van het politieke front" voor taan ook een en ander werd gezegd over de zaken in den Raad aanhangig en de wijze, waarop zij worden behandeld. Dat is niet alleen inlichtend en interessant voor de kiezers, maar heeft ook groote propa gandistische waarde, omdat het meermalen voorkomt, dat in andere bladen verslagen wor den aangetroffen, die op z'n zachtst gezegd aan- onze menschen in den Raad geen recht doen wedervaren. Daardoor worden ook onder ons verkeerde meeningen gevormd, waarvan we bij de verkiezingen de wrange vruchten plukken. Op tijd zout op zulke slakken is goed. 't Resultaat van de verkiezingen is een nieu we fractie. We heeten haar van harte welkom aan 't poli tieke front. We missen er in den heer Tervoort, dien we dank brengen voor alles, wat" hij voor de goede zaak heeft gedaan en dien we prijzen om de correcte houding door hem en zijn kie zers tegenover reglementaire beslissingen aan genomen. We begroeten den heer Post van wiens kun dig en tactisch optreden we veel verwachten. De fractie wacht veel arbeid! Zich inwerken in de kwesties, die aan de orde zijn, door algemeene en theoretische studie van de gevallen en de concrete toepassing er van op onze gemeentezaken. Raadslid zijn is geen sinecure! We wenschen de fractie bovenal wijsheid toe in de komende beslissingen over samenwerking in den Raad en de Wethouderskeuze die al spoedig aan de orde komt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5