c® NELSON FINANCIEN We luisteren Dagfilm W aterstan den MAANDAG 3 JULI 1939 Minister Van Dijk te Soesterberg Officieel bezoek aan de Lucht vaartaf deeling Gevangen puf niet levensvatbaar Deskundig onderzoek op ver zoek van belanghebbenden wijst het uit H. M. de Koningin naar de Oranje IN S-BOCHT TEGEN PAAL GEREDEN Auto van den dijk gestort en vernield H.H, WIJDINGEN Bij de Sociëteit der Afrikaansche Missiën BESCHERM UW CONSTITUTIE f ROOK 1CENTS -IMPORT VIRGINIA CIGARET Gaat de K.L.M. ook naar Schotland? Dir. Plesman bij opening van de luchthaven Grangemouth DE LUCHTLIJN JAVA— AUSTRALIË Een succes gedurende 't eerste jaar BELGISCHE SOLDATEN GEËERD Signaal „ten velde" klonk over Amersfoort HAND AFGEKNELD Examens H.B.S. R.K. Mulo-examens Kon. Militaire Academie :8lr POSTVLUCHTEN -e -e -e -e -f -e -e •e •e -e •e Dinsdag 4 Juli e- MARKTEN s g 9 B a a s o.co oco -I Vanmorgen heeft de minister van Defensie, dr. J. J. C. van Dijk, een officieel bezoek ge bracht aan de luchtvaartafdeeling te Soester berg in verband met het Zaterdag 1 Juli in werking getreden Koninklijk Besluit, d.d. 22 December 1938, waarbij de militaire luchtmacht tot afzonderlijk wapen werd verheven en hier mede officieel erkend als belangrijk onderdeel van het leger. Na de officieele begroeting en inspectie werd onder het spelen van het Wilhelmus het Ko ninklijk Besluit voorgelezen. Vervolgens nam de minister het woord voor het uitspreken van een rede Spr. herinnerde aan de geschiedenis van onze militaire luchtvaart met haar onaanzienlijk be gin, haar veelvuldige moeilijkheden, de gedwon gen soberheid, waardoor de ontwikkeling werd belemmerd. Hij wees er op. dat nog het vorige jaar hulde werd gebracht aan de mannen, die onder moeilijke omstandigheden hun gaven en krachten hier in dienst hebben gesteld van het land, waarvan velen het offer van hun leven hebben gegeven. Toch mocht reeds worden ge constateerd, dat de verdere opbouw van onze luchtmacht een aanvang had genomen, omdat ook dit belangrijke onderdeel van onze weer macht ook in dit opzicht noodzakelijk verster king en meer oordeelkundige organisatie be hoefde. Sedertdien werd op dien weg voortge gaan. De versterking van het materieel werd voortgezet, de algemeene organisatie van de luchtstrijdkrachten, waarbij de regimenten wer den ingedeeld en in brigadeverband gebracht, heeft haar beslag, het commando luchtverdedi ging werd ingesteld, waardoor de militaire lucht vaart met de overige organen der luchtverdedi ging onder éénhoofdige leiding werd gebracht. Een groot bezwaar bleef nog bestaan. Het aan vullen van het personeel bleef aanvankelijk van de verschillende wapenen. Officieren en onder officieren der militaire luchtvaart konden geen bevordering maken, wanneer zij niet bij het wa pen van herkomst de geschiktheid voor den hoogeren rang hadden verkregen. Dat vormde een remmenden invloed. Alleen het oprichten van een afzonderlijk wapen der militaire lucht vaart kon de bezwaren opheffen. Het behaagde H. M- de Koningin bij besluit van 22 December 1938, dat afzonderlijk wapen in te stellen, waar bij de datum van inwerkingtreding wegens de noodzakelijke voorzieningen aan den minister van Defensie werd overgelaten. Dat tijdstip werd be paald op 1 Juli 1939. Thans herdenken wij, aldus spr., dat èn voor onze weermacht én voor de militaire luchtvaart zoo belangrijke oogenblik. Met een gelukwensch uitte spr. tevens zijn beste wenschen voor. den verderen opbouw van ons luchtmachtapparaat. Onze militaire lucht vaart heeft flinke mannen voortgebracht, die onder moeilijke omstandigheden zich een naam hebben gemaakt, ook buiten ons vaderland. Het nieuwe wapen mag zich gelukkig achten nog verscheidene van hen in Zijn gelederen te tellen. Zij en de jongeren, die er zijn en nog zullen ko men, zullen gezamenlijk met grooten ernst met opbieding van alle krachten hebben mede op te bouwen een belangrijk orgaan van onze lucht verdediging. Spr. besloot met den oproep: „Leve de Ko ningin". Deze uitroep werd door allen herhaald. „Vrijwel al het jonge broed, dat eenmaal in het net is geweest, is ten doode opgeschre ven." aldus de conclusie van het rapport dat dezer dagen door den heer A. 't Hart, op verzoek en voor rekening van de Nederiand- sche vereeniging van Belanghebbenden bij de Schar- en Scholvisscherij, werd samen gesteld. Deze deskundige, die reeds in October van het vorig jaar een studiereis heeft meege maakt aan boord van een garnalenvisscher, keerde dezer dagen terug van een vijf- daagsche studiereis aan boord van den log ger K.W. 125. Daar het pufvraagstuk zich thans in een be slissend stadium bevindt, en de uitspraak van de Eerste Kamer spoedig zal volgen, heeft bo vengenoemde vereeniging besloten zelf de gelden te fourneeren om door een deskundige een der gelijk onderzoek te laten instellen. Algemeen wordt betreurd dat de Nederlandsche regeering geen aanleiding heeft kunnen vinden om zelf onderzoekingen te doen of te verrichten en daar bij uitsluitend is afgegaan op de proeven, welke door de Engelschen zijn genomen. Het is niet gemakkelijk te beoordeelen, of het deskundig rapport, dat door een belanghebbende bij de pufvisscherij werd samengesteld voor ons land méér en betere argumenten bevat tot op heffing van een pufaanvoerverbod, dan het En- gelsch rapport heeft verzameld ten gunste van een dergelijk verbod. Daar deze beide rapporten in korten tijd en met beperkt materiaal zijn samengesteld, zou het, gezien de belangrijkheid van dit vraagstuk, voor onze regeering zeker een punt van oveiweging kunnen uitmaken om zelf, voor ons eigen land en belanghebbende bedrijven, een deskundig, onpartijdig en serieus onderzoek te doen instellen. Aan het uitvoerig en in details uitgewerkt rapport van den heer A. 't Hart, waarin hij al lereerst een nauwkeurige specificatie geeft van den inhoud van eiken trek, verdeeld in markt waardige visch en puf, ontleenen wij de resul taten van de genomen proeven: „Bij het binnenhalen der „kuil", welke onge veer drie uur over den zeebodem wordt gesleept, was de eerste in het net gevangen visch dood, hetgeen niet te verwonderen valt, als men be denkt, dat deze visch 3 uur lang tusschen zee schelpen, zeesterren, krabben, zand, soms stuk ken steenkool, door schepen overboord geworpen, wordt voortgesleept. Tijdens het uitzoeken der visch moest enkele keeren eerst het zand worden verwijderd. Het medevangen van zand geschiedt voornamelijk wanneer de zee kalm is en het net dus met meer regelmaat over den grond blijft slepen. Wan neer echter de zee ruw is, wordt minaer zand gevangen. De oorzaak hiervan is, dat het zand grootendeels uit het net wordt gespoeld, door het slingeren van het schip, doch ook dit komt de visch» niet ten goede; door het slingeren van het schip wordt de kuil als het ware tegen den grond gebeukt. Bij het uitstorten van de kuil komt de laatst in het net gevangen visch bovenop te liggen. Deze visch heeft dus minder geleden dan de eerst gevangene. Vele- hiervan liggen dan ook te spartelen op het dek. Hierdoor kreeg ik den indruk, aldus de heer A. 't Hart, dat deze, wanneer zij direct over boord geworpen wordt, voor het vischbestand ge spaard kunnen blijven. Ik wierp direct eenige ondermaatsche schoi en schar overboord, som migen keerden zich resoluut op den rug om en zonken geleidelijk voorbij ons schip in de diepte, andere deden wanhopige slagen in het rond, enkele zwommen langzaam en zichtbaar zonder levenslust van ons schip weg, doch bleven, zoover het oog reikte, aan de oppervlakte van het water. Ik zou daarom niet kunnen verzekeren of deze visch wel of niet in het leven is gebleven. Wél kan worden verklaard, dat visch, welke niet uit haar element is gehaald, direct naar de diepte zwemt. Dit bemerkte ik bij het binnen halen van eiken trek, wanneer de „kuil" bij het halen tegen ons schip in het water lag, ont snapten tientallen kleine schar en schol; deze hadden met de lucht nog geen kennis gemaakt en verdwenen dan ook zwemmend in de diepte. De volgende proef werd genomen nadat de kuil op het dek was leeggestort. Direct werd begonnen met de vangst uit te zoeken. Daartoe werd de vangst met een schop op een bak, liggende op een stelling, geworpen. De marktwaardige visch werd in manden geworpen, zoo ook de puf. Na een half uur was de vangst gesorteerd en werd als proef een mand puf over boord geworpen, waarbij de deskundige constateerde, dat alle visch dood was en langzaam in de diepte wegzin kend, voorbij dreef. Deze laatste proef werd den volgenden dag herhaald, doch toen op voor de levensvatbaarheid der jonge visch eenigszins gunstiger wijze- Direct na het uitstorten der kuil werd nu begonnen met het sorteeren van markt- Visch, puf en vuil. VOOR HET IN LEVEN HOUDEN DER JONGE VISCH werd er dus ZOO VLUG MOGELIJK gewerkt (zooals boven reeds gezegd, behoefde het net niet weder te worden uitgezet, daar het de laatste trek was). Na 35 minuten was alles gesor teerd, t.w. vier manden marktwaardige visch, drie manden puf en vier manden vuil. Weder werd op dezelfde wijze als een dag tevoren een mand puf overboord geworpen, doch ook deze visch gaf geen teeken van leven meer. Deze laatste proef kon voor de opvarenden zonder bedrijfsschade worden genomen, omdat na het binnenhalen van het net, dit niet weder behoefde te worden uitgezet. Immers wanneer men de visch eerst ging uitzoeken en daarna het net overboord werpt, gaat bij eiken trek een half uur verloren. Tijdens deze vijfdaagsche reis zijn 23 trekken gedaan. In totaal zou er dan voor de visschers een kostbare tijd van 23 x y, uur is rond 12 uur of 4 trekken ver loren zijn gegaan. Daar de besomming f 315. was vOor 23 trekken, zou er dan f 54.80 minder zijn besomd." Het rapport besluit: „Nimmer zal dan ook de visscher zijn vangst eerst sorteeren om daarna de puf weg te werpen en 4an uit zetten, ten eerste niet, omdat de puf toch dood is en ten tweede niet omdat hij in zijn toch al zoo moeilijk bestaan zijn werktijd dag en nacht moet uitbuiten." Wanneer men beseft dat de schipper van aezen logger deze reis slechts f 16.50 (dit is incl. f 3. aandeel der puf) verdiende, en de 5 matrozen elk als loon ontvingen f 9.30 en ieder f 3.— als aandeel in de puf, tezamen dus f 12-30, dan kan men de bezorgdheid begrijpen in tallooze visschersgezinnen, indien het Pufaanvoerverbod door de Eerste Kamer zaï worden bekrachtigd. In deze kringen hoopt men dat de Regeering alsnog een onpartijdig onderzoek zal instellen. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling van H. M. de Koningin morgen in den loop van den middag het nieuwe mailschip Oranje, dat aan de Javakade te Amsterdam gemeerd ligt, te komen bezichtigen. Te Wadenoijen op den weg naar Geldermal- sen, welke het vorige jaar werd verbeterd, is Zondagmiddag een personenauto, waarin drie Amsterdammers waren gezeten, in een S-bocht tegen een verkeerspaal gereden, welke uit den grond werd gerukt. De auto reed vervolgens een perenboom omver, sloeg over den kop den Hoogendijk af en kwam in een sloot terecht. De 65-jarige heer Blikslager, die achterin den wa gen zat, werd uit den auto geslingerd en kwam in een suikerbietenveld terecht. Hij liep een sleutelbeenfractuur op en werd bloedend aan het hoofd verwond. De bestuurder geraakte in den auto bekneld. Hij brak een arm en Werd aan het gelaat gewond. Een naast hem zittende dame bleef ongedeerd. De heer Blikslager werd, na ter plaatse te zijn verbonden, naar het ziekenhuis te Tiel vervoerd. De andere gewonde kon naar zijn woning wor den overgebracht. De politie heeft den vernielden auto in be slag genomen. In de St. Georg's kathedraal te Londen heeft Z. H. Exc. Mgr. Dr. Peter Amigo, Aartsbisschop, Bisschop van Southwark de H. Priesterwijding toegediend aan den weleerw. heer G. van Dijck, lid van de Sociëteit der Afrikaansche Missiën van Cadier en Keer. Verder heeft Z. H. Exc. Mgr. William Brown, tit.-bisschop van Pella en coadjutor van Z. H. Exc. Mgr. Dr. Peter Amigo in de kapel van het Groot-Seminarie van de Sociëteit der Afrikaan sche Missiën Ore Place, Hastings (Eng.) de na volgende H. Wijdingen toegediend. Het subdiaconaat aan de eerw. heeren H. van Baarsen, J. Desmond, drs. C. Evers, D. Florack, H. Lemmerling. C. Scheltinga, H. Soushberg en J. Visser. Voorts de twee laatste mindere orden aan de eerw. heeren J. Engelen, A. Hakens, W. de Jong, J. Koenders, C. Ligtvoet, J. Lochtman, J. Oud- heusden, H. Portier, W. Ruikes, M. van Velsen en P. de Vries; de twee eerste mindere orden aan den eerw. heer J. Caffrey, allen theologanten van voornoemd seminarie. 1. K a GEGARANDEERD ZUIVERE „Wij zullen de mogelijkheden voor een luchtlijn AmsterdamEdinburghGlasgow ernstig onderzoeken en wanneer de vooruit zichten gunstig zijn, openen wij den volgen den zomer een directe luchtverbinding tus schen Schotland en Nederland". Met deze woorden besloot de directeur der K.L.M., de heer Plesman de rede welke hij uitsprak ter gelegenheid van de officieele opening van Grangemouth Aerodrome, Za terdag te Grangemouth. In het Noorden van Engeland, waar het met het luchtverkeer niet al te best wilde vlotten, koestert men ten aanzien van Grangemouth, de centrale luchthaven van Schotland, groote ver wachtingen. De nieuwe luchthaven, welke voor zien is van startbanen en een zeer moderne tech nische uitrusting, ligt centraal ten opzichte van de steden Edinburgh en Glasgow, de samen voeging van het luchtverkeer op één plaats zal de opneming van Schotland in het Europeesche luchtnet vergemakkelijken. In het stationsgebouw had zich reeds een groote schare belangstellenden verzameld, toen het K.L.M.-vliegtuig, de „Roek" onder comman do van gezagvoerder Frenken op het uitgestrekte grootste vliegveld van Engeland landde. Ter gelegenheid van de opening van Grangemouth voerde de K.L.M. namelijk een extra-vlucht uit, een geste, welke de Schotsche luchtvaart autoriteiten zeer op prijs hebben gesteld. Met de „Roek" arriveerden de heer A. Plesman, de heer I. Aler, chef van den vliegdienst, eenige ver tegenwoordigers der K.L.M. in Engeland en ver der een aantal belangstellenden en passagiers. Lord Trenchard, Marshall of the Royal Air Force uitte in 'n korte toespraak zijn voldoening over de tot stand koming van Grangemouth, de grootste en modernste luchthaven van Engeland. Tijdens de lunch, die de talrijke gasten ver- eenigde, getuigde de heer Plesman van zijn groote waardeering over dit initiatief. Vooral het feit, dat de beide groote steden, Glasgow en Edinburgh hebben samengewerkt, om tot een gemeenschappelijke luchthaven te toornen, achtte hij van veel beteekenis. In Nederland, meende spreker, bestaat een overeenkomstig vliegveldvraagstuk: twee groote steden op betrekkelijk korten afstand van el kaar. Ook daar zal het probleem kunnen worden opgelost, temeer daar tusschen deze beide steden nog een derde groot stad ligt, Den Haag, met een inwonersaantal van 500.000. BATAVIA, 3 Juli. Vandaag, 3 Juli, is het een jaar geleden, dat de officieele opening van den geregelden dienst van de K. N. I. L. M. van Batavia naar Sydney en terug werd geopend. Een jaar geleden werd de mogelijkheid gescha pen om in 2 y, dag van de hoofdstad van Ned.- Indië naar de Oostkust van Australië te reizen en aangezien dé Australië-lijn van de K.N.I.L.M aansluit op de Indië-lijn van de K. L. M. was het daarmede tevens mogelijk, in den luttelen tijdsduur van acht dagen van Amsterdam (Lon den) uit Sydney te bereiken. De dienstregelmaat op de lijn Batavia Sydney bedroeg 97 procent. De lijn heeft een lengte van 6519 kilometer. In totaal is in dit eerste exploitatie-jaar een afstand van 1.355.952 kilometer afgelegd, terwijl 384 passagiers, 7748 kilogram goederen en extra bagage en 5168 kilogram post van Ned.-Indie naar Australië werden vervoerd. Het vervoer van Australië naar Ned.-Indië bedroeg 244 passagiers en 2468 kilogram goederen en extra bagage. Post mag de K. N. I. L. M. van Australië naar Indiè niet vervoeren. Deze cijfers houden in, dat in het eerste half jaar van het bestaan van de luchtlijn de bezettingsgraad 50, in het tweede halfjaar 60 procent bedroeg, hetgeen zeer gun stig voor een nieuwe luchtlijn mag worden ge noemd. Zondagmiddag hebben leden van het Ver bond van Belgische in Nederland geïnterneer de militairen, die een bezoek aan ons laad brengen, bloemen gelegd op het graf van de Belgische soldaten op het kerkhof te Soester berg. Na afloop hiervan hebben zij zich naar Amersfoort begeven, waar zij bij monde van den heer A. Suru, voorzitter van den bond, den burgemeester van Amersfoort, mr. J. C. Graaf van Randwijck, een palmtak voor het Belgische monument hebben aangeboden. Bij het monument is het signaal „ten velde" geblazen door den hoornblazer Desmet, die tij dens den wereldoorlog in Amersfoort de over gave van Antwerpen heeft geblazen. De burgemeester beantwoordde deze toe spraak met een hartelijk woord. Toen de fabrikant M. Laurensse van de car tonnageiabriek gebrs. Laurensse te Venray bezig was met het herstellen van een defect aan een der machines, geraakte hij met zijn hand be kneld. Voordat men den ongelukkige hulp kon verleenen, bleek zijn hand zoodanig gekwetst dat zij in het ziekenhuis direct moest geampu teerd worden. HILVERSUM Gem. H.B.S. Eindexamen B, 4e, laatste groep. Geslaagd: Greta Helsdin- gen, B. A. v. Houten, Antje v. Iddekinge. A. Maks, H. S. Mom, Dolly Mook, C. F- v. Mourik, W. G. Mulder, J. H. Scheltema, J. C M Stemp. BREDA Geslaagd voor diploma A: C. Jong, Breda; J. v. Keep, Ginneken; W. Klemans, Gin- neken, G. Leij, J. Lymbach, L- Overgoor. A. Moll, J. Söder, J. v. Meel, allen Breda; P. Maas, A. v. Oevelen, J. Reinen, J. Roelandt. allen Ginneken; M. Grosfeld, J. Hoefnagels, L. Jongstra, F. v. Nassau Ph. Roovers, J. de Rooij, A. Dekkers, C. v. d- Schoot, P. Tolhuizen, allen te Roosendaal; G. Franken, M- v. Heek te Zun- dert; J. Rondel P. Rijnaarts, L. Soeterbeek, C. Tonnaer, allen Breda; J. Verdiesen, Ginneken; B. Weiten, H. Willemsen en W. Cantrijn, Bre da; G- Beckers, M. Kolk, P. Lammers en J. Spitters, Moerdijk; A. Adriaansen, K. Bakx, A. Franken, L. Piasmans en A. van Hertom, Steen bergen; J. Hopmans, Wouw; H. v. d. Meer, Steenbergen; P. v, d. Riet, Dinteloord; R. Schepers, de Heen; A. Geppaert, Leur; Th. Hendrik, Princenhage; J. Kennis, Rijsbergen; Th. Kuijpers, Breda. Voor diploma B: M- van Meer, Moerdijk; M. Hermans, Breda; B. P- Baart, Ginneken; J. v. d. Boom, L. Oomens, P. Swinkels, allen Breda; A- Gielen, A. de Kroon, C. Stevens, Princenhage; J. de Baat, Oud-Beijerland; C. Ceelen. A. Duyvestijn, W. v. Es, J. Steenman, allen Oudenbosch; H. de Jong, G. v- d. Weert, beiden te Dordrecht. NIJMEGEN Geslaagd F. Lijesen, C. Gel- sing, A. van Gemert, J. Glatz, M. van Goe- them, allen Nijmegen; H. Hendriksen, Hervela; J. v. d. Heijden, A- Hubers, J. Peulings, M. Poldermans, T. Schoonwater, J. Wilms, M. Lauran, allen te Nijmegen; J. v. d. Eertwegh, Tiel; A. Jacobs, H. Janssen, E. Kerdijk, J. van Kesteren, A. Knippenburg, allen te Nijmegen; A. Koks, te Weurt; M. Lintsen, M. Mèurkens, J. Overmeer, E. Peeters, G. Remers, H. de Reus en A. van Rijswijk, allen Nijmegen- 'TTPP'~"TTr'i. mfirfl(P" Het Journal Official" bevat een decreet waarbij ingaande 1 Juli j.l. de uitgifte van de nationale defensiebons, twee jaar loo- pende, wordt gestaakt. Hiervoor in de plaats wordt de Caisse Autonome de la Défense National gemachtigd, bewapeningsbons uit te geven met een rente van 3Vz pCt.. twee jaar loopende. De goudprijs te Londen steeg met Va d. tot 148/6'A. 390.000 werd aan goud omgezet. Nadat de monetaire volmachten van pre sident Roosevelt door den Senaat met her- nieuiod werden en naast de monetaire be voegdheden van den president ook het sta bilisatiefonds van twee milliard dollar komt te vervallen heeft de „Attorney general" een brief geschreven aan den leider van den Senaat, waarin iverd uiteengezet, dat door de houding van den Senaat de rechtskracht van de wet alleen maar onderbroken is en niet verdwenen. Woensdag a.s. zal de Se naat over het compromis-voorstel stemmen. De Amerikaansche begrooting wordt over het op 30 Juni geëindigde fiscale jaar be rekend met een tekort van 3530 mïllioen. Dit is het negende opeenvolgende tekort. Het totaal der 9 tekorten bedraagt 26.37 milliard. Op 27 Juni j.l. bedroeg de staats schuld 40.37 milliard tegen 37.12 milliard per 27 Juni 1938. De automobiel-productie over de afgeloo- pen week wordt op 70.663 personen- en vrachtauto's geraamd tegen 81.070 wagens in de voorafgaande week. De staal-productie in het Pittsburgh- district wordt thans op 36 pCt. der capaci teit geraamd tegen 45 pCt. de vorige week. BREDA. Voor het officiersexamen aan K.M.A. slaagden: Atr. h. t. 1.: K. P. Bloema, A. A. Blijdoi E. W. J. Bruins, H. B. Evers, T. V. G Gouln W. W. van der Hoek, T. C. D. van Noord, R. Pieters. J. P. de Pont, C. Ros, J. M. Schoenm ker, A. Schouten, A. L. Stadhouders, A. Tresling, M. Vermeer, P. J. Visser, J. Wage voorde. Genie h. t. 1.: M. J. T. K. van Akkerveeki J. R. Hubert van Blijenburgh, G. A. Brouw E. Jongkamp, W. G. J. Mennis, S. A. W. I J. G. Nolen, H. O. Tesing, T. A. Vonk, C. J. de Wit. Mil Adm. h. t. 1.: A. H. Hoogenboom, Meeuwsen, L. H. M. Verhoef. P. J. A. Woute H. W. Zoomers. Infanterie in N. I.: P. A. C. Benjamins, Jhr. R. H. Boreel, W. H. E. J. van Daalen, J. Davijt, B. Diepe ring, J. N. Droog, A. K. Drijver, W. D. A. Eekhout, R. A. M. E. Engels, J. J. S. Fetter, C. A. Heshusius, F. Hyronymus, D. de Iongh, H. M. Jager, A. G. W. Kleimeer. F. H. Kriekhaus, C. A. Langputh Steuerwald, J. W. van Lingen, L. W. van Oyen, J. G. Palm, Raden Mas Poerbo Soemitro, W. Pon, J. P. Scheltens, M. Siegmund, R. A. Sleeuw, Raden Mas Soejasro, W. van der Steen, G. Treffers, A. van der Waag, S. Westra, C. P. A. van Wijk, H. van Zanten. Cavalerie in N. I.: J. D."Backer, F. Rüskert, A. J. Weber. Artillerie N. I.: C. G. P. Dietz, A. van Dijk, T. M. Koene, W. W. Mooy, F. van Pelt, H. R. F. von Seydlitz Kurzbach, J. W. Storm van Leeuwen, A. Weiffenbach. Genie N. I.: G. A. G. Kuys. Mil. Adm. N. I.: J. Krames, H. A. F. Smaling, C. van Spronsen. Infanterie h. t. 1.: G. J. Smink. Cavalerie h. t. 1.: J. L. Koch. De tweede luitenants der genie, leerlingen van den applicatiecursus hebben voldaan aan het dezer dagen gehouden eindexamen, te weten: Hier te lande: A. Verzwijveren, H. Fieskens en B, E. Nijjeh en Ned. Indië: A. Hillen en A. Breet. sche Muizen 4—4.70. export 3.00. Drielingen 2.50 3, kriel 11.30, Blauwe Eigenh. 6.70. DEVENTER, 3 Juli. Paardenmarkt. De prijzen waren als volgt: Luxe paarden 320.00440, le s. werkpaarden 300.00—425 2e soort werkpaarden 1(30.00—300. enters 150.00—275, ponnies 140.00— 220, sLichtpaarden 80.00140. Handel tamelijk. Aanvoer 96 paarden, waaronder 1 veulen. HOORN, 1 Juli. Veemarkt. Geen aanvoer. LEIDEN. 1 Juli. Botermarkt. Prima fabrieksbo- ter (contr.) 1.43. prima boerenboter 1.251.31 per kg. Aanvoer 1245 kg. Handel kalm. LEIDEN. Turfmarkt van 26 Junitot 1 Juli 100.000 lange turven 7.008, 10.000 fabriekstur- iven 8.009 per 1000 stuks. WESTLAND. 1 Juli. Mlddenprijs v. d. Westl. eibngen. Export. Alicante druiven 6468, v "Champion 70—95 cent per kg. Netmeloenen 20— 24. II 15—18. Bloemkool 35 cent per stuk. To- Wnaten: A 15—16, B 15—18. C 11—16, CC 9—11 ycent per kg. Komkommers 2.102.30 per 100. HEEN TERUG -8 -8 -6 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -6 -8 -8 -8 -8 -8 •8 •8 -8 -8 -8 -8 -8 •8 -8 -8 -8 -8 •8 •6 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 •8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -6 •8 -8 -8 -8 •8 -8 -8 •8 •8 -8 -8 -8 -8 •8 •8 •8 •8 -8 -8 -8 ■8 HILVERSUM I, 1875 en 414.4 M. AVRO-Uitzending 8.00 8.15 9.00 10.00 10.15 10.30 10.35 11.00 11.10 11.35 12.15 12.45 1.15 1.30 2.15 3.00 4.30 5.00 5.30 6.28 7.00 7.40 8.00 8 20 9.00 9.15 10.00 10.25 11.00 11.40 Orgelspel. Berichten. Gramofoonmuziek. Omroeporkest en solist. Morgenwijding. Gramofoonmuziek. Voor de vrouw. Viool en piano. Causerie „De vrouw en het wereld beeld". Huishoudelijke wenken. AVRO-Aeolian-orkest. Berichten. Gramofoonmuziek. AVRO-Amusementsorkest. Gramofoonmuziek. Lyra-Trio. Cantor en decla- Orgel en zang. Ensemble Jetty ma tie. Kinderkoor. Kinderhalfuur. Omroeporkest. Berichten. Gramofoonmuziek met toelichting. Causerie „Een meisje wil danseres worden". Berichten ANP, radiojournaal. Omroeporkest en soliste. „De onderwijzer in de strafgevan genis", vraaggesprek. AVRO-Amusementsorkest en solist. Radiotooneel. Gramofoonmuziek. Berichten ANP, AVRO-Dance-Band. Orgelspel. HILVERSUM II, 301.5 M. KRO-Uitzending 8.00 Gramofoonmuziek. 8.15 Berichten. 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.30 KRO-orkest. 4.15 KRO-Melodisten en solist. 5.45 Felicitaties. 6.30 Berichten. 6.35 Sportpraatje. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie ..Adel en nood van het handwerk". 7.35 Gramofoonmuziek. 7.45 Zwemcursus. 8.00 Berichten ANP. 8.15 „Saskia". opera. 9.20 Causerie „Schokland, 80 jaar geleden ontruimd" 10.50 Gramofoonmuziek. 11.00 Berichten ANP. 11.10 Willy Rockin's orkest. ll.gO Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Avalon-vocaal kwartet. 11.50 Alfred van Dam's orkest. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.50 Dansmuziek. 2.35 Cabaret-programma. 2.50 De Wessex Players. 3.20 Gramofoonmuziek. 4.05 Orgelspel. 4.35 Blech-Strijkkwartet. 5.30 Gragiofoonmuziek. 6.20 Berichten. 7.05 Orgelspel. 8.05 BBC-Zangers. 9.20 Berichten. 10.10 BBC-Theaterorkest. m. m. v. solist. 11.05 Billy Bissett's Canadians. 11.50 Gramofoonmuziek. 12.15 Berichten. RADIO-PARIS, 1648 M. 9.00 Gramofoonmuziek. 12.30 Zang. 1.25 Gramofoonmuziek. 2.35 Zang. 3.50 Vioolvoordracht. 5.05 Pianosoli. 5.25 Bailly-orkest. 6.35 Viool en piano. 7.20 Derveaux-orkest. 8.50 Hamelin-Klarinetkwartet en solis ten. KEULEN, 456 M. 8.50 Schrammel-ensemble en solist. 12.20 Hans Bund's orkest. 2.30 Populair concert. 4.20 Militair concert. 6.50 Cello en piano. 8.50 Fritz Weber's dansorkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Orkest. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.30 Vervolg concert. 1.50, 5.20, 6.50 en 730 Gramofoonmuziek. 8.20 Orkest. 10.30 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Orkest. 1.50, 5.20, 7.10 en 7.35 Gramofoonmuz. 8.20 Orkest en koor. 9.35 Orkest. 10.30 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.35 Weensch Symphonie-orkest en so liste. 10.55 Gramofoonmuziek. 11.20 Fritz Weber's dansorkest. j.:, s:' 4c Etten te Boxtel, E. H. Covers te Oss, A. A M van Helmond te Vught, J Heys te Mill, P. J. A. Kooymans te Dreumel, F. v. d. Ligt te Boxtel, P. J. J. Mercjs te Den Bosch. LEEUW AR DENRijkskweekschool. Geslaagd de dames M. Bos, H. G. Kuik, A. R. Meester, G. Visser, allen te Leeuwarden. J. v. d. Heide te Oenkerk, R. Roosma te Buitenpost, J. C. Tamsma te Beetgumermolen en de heeren K. de Bruin te Holwerd, R. Halbesma te Akkerwou- de, K. Sixma en P. Talsma te Warga en F. v. d. Sluis te Leeuwarden. Afgewezen 2 candida- ten. HEERLEN R. K. Kweekschool voor On derwijzeressen. Geslaagd: Zr. Arnolda, Valken burg; K. Franssen, Kerkrade; T. Goffin, KunradeVoerendaalA. Jaspar, Treebeek; M. van Koolwijk, Dreumel; M. Lemmens, Heer len; W. Mulder, IJsselsïein; J. Rathkrantz, Sch'aesberg, Zr. Supplicia, Valkenburg; M. Stalfoort, Heerlen; Tr. Steeghs, Horst; Zr. Albina, Valkenburg; Z. Ummels, Heerlen. Hiermede zijn de examens beëindigd. ROTTERDAM, 3 Juli. Veemarkt. Aanvoer totaal 2143 stuks, t.w. 600 vette runderen, 420 vette kalveren, 14 nuchtere kalveren, 484 scha pen en lammeren, 622 varkens, 1 big en 2 bok jes. Prijzen per kg.: Vette koeien le kw. 76, 2e kw. 62, 3e kw. 34—48; vette ossen le kw. 68, 2e kw. 62, 3e kw. 36—48; vette kalveren le kw. 105 2e kw. 85, 3e kw. 55—65; varkens (levend gewicht) le kw. 50, 2e kw. 49, 3e kw. 48; scha pen le kw. 48, 2e kw. 42, 3e kw. 30; lammeren le kw. 50, 2e kw. 45, 3e kw. 40. Prijzen per stuk: Schapen le kw. 20, 2e kw. 17, 3e kw. 14; lammeren le kw. 11, 2e kw. 9, 3e kw. 7. Vette koeien en ossen: aanvoer korter, han del kalm, prijzen als vorige week Dinsdag, pri ma koeien 81 et., prima ossen 74 ct. Vette kal veren: aanvoer groot, handel matig, le en 2e kw. prijshoudend, 3e kw. iets lager, prima tot 1.15; schapen en lammeren: aanvoer als vorige week, handel levendig, prijzen schapen iets stij ver, lammeren onveranderd; varkens: aanvoer iets minder, handel vlot, prijzen iets hooger, prima tot 51 cent. Eenige partijtjes schapen voor export ver kocht. ROTTERDAM, 3 Juli. Vlasmarkt. Aange voerd werd: 2800 kg. blauw, schoon 70—80 ct., 8980 kg. Hollandsch geel 6776 ct., 750 kg. dauwroot 6068 ct. per kg. Overzicht. Vraag heden beperkt, waardoor eenige partijen onverkocht; op het land vorige week ook minder handel; door de kleine pro ductie blijven de prijzen vrijwel onveranderd. ALKMAAR, 3 Juli Veemarkt. 18 paarden 3648 cent per kilo; 102 vette koeien f 120— 260, matig; 26 graskalveren f 3052, vette kal veren per stuk f 70—85, vette kalveren per kilo f 0.80—0.95, 86 nuchtere kalv. per stuk 16— 15, 44 vette schapen per stuk f 1622, 256 vette varkens zw. p. kilo f 0.470.52. Handel redelijk. BROEK OP LANGENDIJjC, 3 Juli. 16000 kg Roode kool 3.90—5.10, 900 stuks Bloemkool: I 8.30—8.60, II 5.20—5.50, 11000 kg. Tomaten: A 10 6011.50, B 13.10, O 8.4010.70, CC 6.10 730, 550 bos Peen 3.30—3.50, 356000 kg. aardap pelen: Schotsche Muizen 44.70, Drielingen 2.50 3 kriel 11.40, Blauwe Eigenh. 6.707.30, 450 kg. vroege Witte kool 2.60, 25 kg. Snijboonen 27.00, 240 kroppen Sla 5070 cent. AMSTERDAM, 3 Juli. Veemarkt. 435 vette koeien: le kwal. 7280, 2e kw. 62 70, 3e kw. 4858 cent per kg slachtgewicht. 20 stieren 48.0054. 88 molk- en kalfkoeien 180.00260 per stuk. 82 vette kalveren: 2e kwal. 4856, 3e kwal. 4046 cent per kg. levend gew. 64 nuch tere -alveren 7.00—10 79 schapen 14.00—21, 15 lammeren 7.00—14 per stuk. 380 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90110 kg. 61—62, zvrare varkens 60—-61, vette varkens 58 59 ct. per kg. slachtgew. Aangevoerd 2 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht. Slachtrunderen matige aanvoer, handel stug, vaste prijzen doch le kwaliteit Iets lager. Melkkoeien matige aanvoer, vlugge han del, prijzen iets lager. Nuchtere kalveren matige aanvoer, vlugge handel, prijzen iets hooger. Schapen matige aanvoer, stugge handel, hoogere prijzen. Lammeren aanvoer onbeteekenend, var kens zeer matige aanvoer, stugge handel, hoo gere prijzen. OUDEWATER, 3 Juli. Kaasmarkt. Aanvoer bz partijen. 2790 stuks. 13950 kg. le soort met R.M. 22.0024, 2e soort met R.M. 20.0021, zware met R.M. tot 24.50. Handel matig. AMSTERDAM, 3 Juli. Aardappelmarkt. Aan voer 194.000 kg. Groote Muizen 4.55, kleine Muizen 3.54, Blauwe Eigenheimers 8. Malta 12 12.5 cent per kg. NOORDSCHARWOUDE, 3 Juli. 112100 kg. aardappelen: bonken 4.00, export 3—3.20. Schot- Driemaal per week luchtpost naar Indië AMSTERDAM LEIPZIG BOEDAPEST. ATHENE RHODES ALEXANDRIë. LYDDA BAGDAD BASRAH DJ ASK KARACHI JODHPUR ALLAHABAD. CALCUTTA. RANGOON.... BANGKOK.... PENANG MEDAN SINGAPORE. BANDOENG... Juni/Juli 1 29 29 30 42 O O G h a faJ Juni/Juli 1 30 29 1 28 30 27 29 1 27 29 1 COMMANDANTEN Torenvalk Smirnoff. Pelikaan Van Veenendaal. Valk Van Dijk. Buizerd Hulsebos. Uil Frijns. Emoe Von Weyrother. Nandoc Steinbeck. Gier Viruly. MAANDAG 3 Juli G O) CD 43 H Ui CO Sedert 4-3 i G Gisteren h 1=5 CTJ q, ctf ui 3 rj CD G Water 8 u. PU CNJ O» jhooger M <D bfl GS Keulen 6 u. 39 56 38 94 0.00 0.01 Lobith 13 10 11.59 0.00 0.02 Nijmegen 10 75 921 0 00 0.01 Kampen 5 56 3.90 0 02 0.00 Westervoort 10.52 9.12 0.00 0.00 Deventer 3.00 095 0.00 0.05 St. Andr. W 11.11 9.74 000 0.00 Belfeld 5.16 3.20 0.03 0.00 Venlo 0.20 0 00 0C4 Grave 0.53 0.00 0.00 0 00 2) Sluis 43.1 40.65 0.00 0.41 Arnhem 14.23 11.15 0.10 0.00 Vreeswijk 1. w. 13.70 0 00 0.00 Maastr. H.s. 0.00 000 1) Borgh 7,61 4.54 0.08 Lith 0.82 1.02 0.10 Beneden de sluis. 1) De waterstand aan de hoofdsluis wordt ge acht 0.40 M. hooger te zijn bij geheel geopende stuw. 2) De waterstand aan de peilschaal te Grave (stad) wordt geacht 0.10 M. hooger te zijn bij geopende stuw. Hoogste stand te Keulen tot dusver 43.22. AMSTERDAM Kanaalwater 8 u 0.42— AP 12 u 0.39- AP 2 u 0.40— AP Stadswater 8 u 0.42— AP 12 u 0,39— AP 2 u 0.40— AP Amstelwater 8 u 0.42— AP 12 u 0,39— AP 2 u 0.42— AP IJselm. water 8 u 0,05+ AP 12 u 0,02— AP 2 u 0.04— AP WATERSTAND OP DEN RIJN 3 Juli 1 Juli 3 Juli 1 Juli Rheinf 3.71 3.51 Ems 0 Breisach 3.91 3 59 Caub 3.39 3.26 Kehl 4.39 3.98 Coblenz 305 3.03 Maxau 6.12 5.58 Trier 0 81 0 46 Marmh 5.15 4.71 Keulen 3.00 3.04 Strassb. Dusseld. 2 34 238 Diedesh. 402 3.91 Ruhrort 1.51 1.50 Mainz 2.91 2,80 Wesel 1.40 1.37 Lohr Emmerik 2.70 2»62

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 12