Danzig is uiterlijk kalm, doch de spanning houdt aan EEN HACHELIJK AVONTUUR Dr. H. Colijn confereert De besprekingen te Moskou Dr. A. Zimmerman overleden Familiedrama te Oegstgeest WANDGEDIERTE Het nieuws van heden „SINT PETRUS" ALPH. ELSENBURG TOURISTENSTROOMEN DE STAD BINNEN VADER EN DOCHTER BIJ BOTSING GEDOOD DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Het Weer ,,Wij komen bij Duitsch land", zegt Foerster Fa. H. v. LOON Tel. 23037 WANDGEDIERTE N.V. VÉRZEKERING MAATSCHAPPIJ Levensverzekering - Studieverzekering Lijfrente Collectieve Pensioenverzekering DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESÉAD, HAARLEM MAANDAG 3 JULI 1939 - AVONDBLAD Most up to date firm in all TEXTILE GOODS WHOLESALE ONLY- Completeering op breede basis gezocht? Deze gaan geheel buiten de Neder' landsche regeering om BANDJIR Oud-burgemeester van Dordrecht en Rotterdam en oud-Volken- bonds-gedelegeerde te Weenen PATER GEMELLl ALS PILOOT Het graan wordt reeds gemaaid en op de stoppelvelden worden prikkeldraadversperringen opgericht „Een intimidatie-veldtocht" zegt Rome Poolsche bladen in beslag genomen De „Times" over Hitler's doeleinden Vrouw stak haar man en ver wondde daarna zich zelf ENGELSCHE KONINGSPAAR NAAR EGYPTE? 63STE JAARGANG No. 21868 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN FISK SA FT I-F LIGHT Ernstig verkeersongeluk op den Velperweg te Arnhem Radicale verdelging onder ge heimhouding en schriftelijke gar. Zuivering-ondernem. „Radicaal", MALIEBAAN 50 UTRECHT NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Ankersmit'» Katoenfabrieken, Deventer Marquisettes Voiles Etamines Telegram-adres „Facta" NZ. Voorburgwal 165-167,Tel.32087-49313, A'dam Fancies 1— Silks Lawns Cretonnes Chintzes De befaamde Buffalo Bill, de Wild- west-held van meer dan stoute ruiter- en revolverstukjes, kon zich zooveel permitteeren als het gedul dige papier en de wildste lezersverbeel ding verdroegen. Voor hem was het een Peulschilletje om midden in een zieden den maalstroom, dien hij in het zadel moedig was ingereden, van paard te ver wisselen zonder te verdrinken. Maar kan de thans zeventigjarige Colijn zich een dergelijk waagstuk veroorloven? Hij heeft het gedaan, en men weet niet goed of dit als een bewijs van moed dan Wel van overmoed of van moed der wan hoop moet worden beschouwd. Midden in den maalstroom van kolkende en gisten de internationale tegenstellingen tracht hij van regeeringspaard te wisselen, maar voorloopig ligt hij nog in het water. Deze beeldspraak moge niet zeer eerbiedig schijnen ten aanzien van den ge vierden >>grand old man", zij is niettemin zeer juist en Colijn heeft het uitsluitend aan zichzelf te wijten, dat wij haar moeten gebruiken. Om alle onjuiste en onwaarach tige legendevorming den kop in te drukken, dient voor eens en voor altijd vastgesteld te worden, dat de huidige crisis niet door den onwil der Katholieke ministers veroorzaakt is, maar door den onwil van Dr. Colijn om het regeerings- Program, dat hij in 1937 zelf mede heeft opgesteld en mede heeft onderteekend, gestand te doen en uit te voeren. De Ka tholieke ministers zijn niet zoo licht vaardig geweest om onder de huidige in ternationaal uitermate gevaarlijke ver houdingen en spanningen ons land bloot te stellen aan de impasse van een wel zeer ongewenschte kabinetscrisis en ter wille van een handvol zilverlingen de waarde van een positief Christelijke re- geeringsbasis prijs te geven. Zij hebben geen exorbitante nieuwe budgetaire eischen voor 1940 gesteld, gelijk van po litiek kwaadwillige zijde is gesuggereerd. Degene, die eischen, en wel budgetaire, stelde, was Colijn. Zij zijn aan die bud getaire eischen zooveel tegemoet gekomen als maar eenigszins mogelijk was en. wa ren noodgedwongen bereid ook voor so ciale zaken millioenen onder de begroo ting van 1939 te blijven. Colijn nam echter (Van onzen parlementairen redacteur) hte formateur confereert zoo luidt de eer- ste dagen na het verleenen van de opdracht het gewone nieuws omtrent de vorming van een Uieuw kabinet. Er. Colijn confereert. En merkwaardigerwijze t°t nu toe voor zoover tenminste bekend vo°r het meerendeel met katholieke staatslie den. Afgezien van een onderhoud met jhr. ir. C. a. van Lidth de Jeude, den Minister van Waterstaat uit het vorige kabinet, waar- lr* men een aanwijzing zou kunnen zien, dat ör- Colijn weer naar de zoogenaamde breede basis terug wil, en van een onderhoud, dat hij z°u hebben gehad met minister J. A. N. Patijn sprak hij met mr. Th. Verschuur, mr, dr. L. N. beckers, mr. dr. D. A. P. N. Kooien en mr. J- van Schaik. Hebben deze conferenties ten doel gehad, ge lijk door sommigen wordt beweerd, om zich te 0vertuigen in hoeverre gerekend kan worden °P een neutrale houding van katholieke zijde, Wanneer dr. Colijn er in zou slagen niet-poli- tlek gekwalificeerde katholieke persoonlijkheden bereid te vinden, het Kabinet te completeeren? Indien dit juist is, moet men aannemen, dat hr. Colijn de vorming van een soort zaken kabinet, geheel uit niet-politiek gekwalificeer de persoonlijkheden bestaande, voor den geest staat. Een kabinet, dat slechts t. a. v. de ka tholieke ministers een zakenkabinet zou zijn, kan men zich immers moeilijk indenken, afge ven van de vraag der beschikbaarheid van Qaartoe geneigde persoonlijkheden, een vraag, die wij vooralsnog ontkennend meenen te moe ien beantwoorden. Overigens meenen wij met stelligheid te weten, dat noch een welwillende, noch een neutrale bouding van de katholieke partij kan zijn toe gezegd aan een regeering, die de groote lijn der werkloosheidspolitiek, zooals die door het afgetreden kabinet is uitgestippeld, niet wenscht v°ort te zetten. De opvattingen van die groep b' het demissionnaire kabinet, die blijkens het communiqué de tot dusver gevolgde lijn dei Werkloosheidspolitiek wenscht om te buigen z°uden geen grondslag voor zulk een houding kunnen bieden. In parlementaire kringen acht men een wel slagen van dr. Colijn nog niet verzekerd, om hiet te zeggen niet zeer waarschijnlijk. Een A. N. P.-bericht meldt nog: Dr. H. Colijn heeft Zondagmiddag ten huize Van mr. dr. L. N. Deckers met dezen in zijn boedanigheid van voorzitter der R.K. Kamer fractie informatorische besprekingen gehouden. Hedenmorgen heeft dr. Colijn geen bezoeken afgelegd. met deze zeer ver gaande concessies tot behoud van het positief-Christelijke ka binet en van de juist op snelleren gang komende sociale politiek geen genoegen. Zooals het officieele communiqué ver meldt, staat hij met enkele andere mi nisters op het standpunt, dat de tot nog toe gevolgde werkloosheidspolitiek niet gehandhaafd mocht worden en dat de nog met instemming van geheel het kabinet getroffen en voorgenomen maatregelen op dit gebied gewijzigd dienden te worden met het oog op den financieelen toestand. Colijn, blijkbaar besmet door het liberale negenoog, dat zich indertijd bij somber manifest aan den volke vertoonde, wil dus zichzelf en de sinds 1937 onder zijn leiding gevoerde werkloosheidspolitiek verloochenen en eischte, dat de katholieke ministers het zelfde zouden doen. Maar voor zulk een principieele zelfverloochening en verloo chening van hun sociale minimumpro gram bleken de katholieke ministers ge lukkig niet te vinden. Minister Colijn moge dan al verkla ren, dat hij niet bereid is de lichtvaardigheid te begaan van het voeren van een budgetaire politiek met als maar tekorten, hij blijkt wel lichtvaardig genoeg om de positief Christelijke regeering, die hij zelf ge vormd en geleid heeft, en het regeerings- program, dat voor vier jaren was vast gesteld, prijs te geven. Waarom? Waar voor? Is hij weer teruggevallen in de smalle breede-basis-illusies, waarvan hij zoo moeilijk afstand heeft gedaan? Acht hij de zorg voor defensie zóo overheer- schend, dat de werkloosheidszorg geheel naar het tweede of derde plan moet worden geschoven, ofschoon hij deze zorg nog in het voorjaar op één lijn stelde met die voor defensie en budget? Zijn het tempo en de doortastendheid van de jonge katholieke vier hem te machtig geworden? Het gemak, om niet te zeggen de lichtvaardigheid, waarmee Dr. Colijn van idee verandert en van kabinet ver wisselt, doet ons geen hooge verwach tingen koesteren van deduurzaamheid van een nieuwe combinatie onder zijn leiding, indien zulk een combinatie ten minste tot stand zou komen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiii| VERWACHTING geldig van hedenavond S tot morgenavond ongeveer 19 uur: 1 VOOR HET GEHEELE LAND: E afwisselend bewolkt met plaatselijk eeni- H gen regen. Iets warmer overdag. Zwakke H tot matige, Westelijke tot Zuidelijke H wind. E Zo-n op 4.42 onder 21.25 - Licht op 21.55 E Maan op 21.59 onder 6.47 9 Juli L.K. Naar aanleiding van de berichten, volgens welke Nederland zou zijn ge noemd in de onderhandelingen, welke dezer dagen te Moskou zijn gevoerd tusschen afgevaardigden der Engel- sche en Fransche regeeringen met de Sovjet-Unie, doet de Regeeringspers- dienst ons de volgende officieele ver klaring toekomen: De Nederlandsche regeering is in deze onderhandelingen op geenerlei wijze gekend en heeft de betreffende berichten eerst uit de bladen verno men. De regeering heeft hierin aanlei ding gevonden het traditioneele Ne derlandsche standpunt, zich afzijdig te houden van de tegenstellingen, die op dit oogenblik in Europa bestaan, opnieuw te bevestigen. DJEMBER, 3 Juli (Aneta) Zaterdagavond heeft een bandjir van de Laharkali Moedjoer de baan van de Staatsspoor bij kunstwerk n2, tusschen Temjeh en Moedjoer, vernield. Een correspondeerende hangbrug van de B. O. W. werd eveneens vernield. De Limburgsche bedevaart naar Lourdes. De plechtige zegening der zieken op het Rozenkransplein te Lourdes door Z. H. Exc. Mgr. Dr. J. ff. G. hemmens In den ouderdom van zeventig jaar is Zon dagmiddag op zijn buitenverblijf aan den bou levard te Velp, waar hij juist Zaterdag was te ruggekeerd, plotseling overleden dr. A R. Zim merman, oud-burgemeester van Dordrecht en Rotterdam en oud-Volkenbondscommissaris voor Oostenrijk. Alfred Rudolf Zimmerman werd 19 Januari 1869 te Amsterdam geboren. Na het gymnasium aldaar te hebben doorlocpen, studeerde hij aan de Universiteit te Leiden in de rechts- en staats wetenschappen. In 1894 promoveerde hij op een dissertatie „over internationale arbitrage" tot doctor, waarna hij gedurende twee jaren als commies werkzaam was ter provinciale griffie van Zuid-Holland. Van 1896 tot 1899 was dr. Zimmerman gemeente-secretaris van Dordrecht en vervolgens tot 1906 burgemeester van deze stad. In dat jaar volgde zijn benoeming tot bur gemeester van Rotterdam, in welke gemeente hij tevens curator was van de Nederlandsche handelshocgeschool. Rotterdam heeft aan dr. Zimmerman veel te danken. Hij nam o.a. het initiatief tot den bouw van het nieuwe stadhuis, tot. een belangrijke uitbreiding der havenwerken en tot den aanleg van villawijken, die het wonen in de Maasstad aantrekkelijk zouden maken. In 1921 werd dr. Zimmerman afgevaardigd om Nederland te vertegenwoordigen op de finan- cieele conferentie te Brussel. Kort daarop was hij bemiddelaar tusschen Oostenrijk en Honga rije inzake financieele geschillen ten aanzien van de afscheiding van het Burgenland. Aan het einde van 1922 werd dr. Zimmerman benoemd tot commissaris-generaal van den Vol kenbond te Weenen, waar hii tot taak had de Dr. A. Zimmerman De Bijzondere Vrijwillige Landstorm hield Zaterdag te Zandvoort een intergewestelij- ken landdag. Het défilé op den boulevard poor de autoriteiten ry Oostenrijksche financiën te saneeren. In April 1923, toen hij deze functie definitief aanvaard de, vroeg hij tevens ontslag als burgemeester van Rotterdam. In 1926 verviel dit ambt, daar de Volkenbonds bemoeiingen met Oostenrijk in dat jaar aflie pen. In 1927 vertrok dr. Zimmerman naar Vera Cruz, zulks als voorzitter van de Anglo-Mexican Claims commission voor de regering der Engel- sche aanspraken in Mexico, welke dateerden uit de jaren 19101920. Als Nederlandsche afgevaardigde nam dr. Zimmerman daarop zitting in de controle-com missie der garantiestaten voor de Oostenrijk sche opbouwleening. In 1930 werd hij benoemd tot voorzitter der Fransch-Zweedsche verzoe ningscommissie. Van zijn hand zijn o.a. publi caties verschenen over Amerika, Italië en over ons land. De bekende Rector van de Universiteit van Milaan, Prof. Dr. Augusto Gemelli O.F.M. die ook voorzitter is van de Pauselijke Academie van Wetenschappen, heeft zijn brevet gehaald als piloot. LONDEN, 3 Juli. (Reuter). De di plomatieke correspondent van Reuter verneemt, dat de toestand te Danzig niet is gewijzigd in de afgeloopen 24 uur, hoewel de spanning blijft. Nog steeds komen in grooten getale Duit- sche „touristen" de stad binnen. Verder wordt gemeld, dat op Duitsch gebied langs den corridor 't graan rijp of onrijp wordt gemaaid en dat in allerijl prikkeldraadversper ringen worden opgericht. Iedereen neemt nauw keurig de bevelen welke zoowel aan Duitsche als aan Poolsche zijde zijn gegeven tot het ver mijden van ook de kleinste incidenten, in acht. Te Danzig is de toestand uiterlijk kalm, doch de spanning blijkt uit de massa in de kazernes samengepakte mannen en net drillen van de nieuw aangekomenen, het opstellen van lucht doelgeschut op den bisschopsheuvel, het koorts achtig bouwen aan barakken en versterkingen en het in het geheim gedurende den nacht aan brengen van munitie. In Poolsche kringen be weert men evenwel, dat men alles weet en met vertrouwen af kan wachten De nationaal-so- cialisten verklaren, dat zij geen duistere bedoe lingen hebben. De Britsche zaakgelastigde te Warschau, Kenneth Norton, heeft Zondag een bezoek ge bracht aan het ministerie van buitenlandsche zaken en heeft een onderhoud gehad met den secretaris van Beek, Lubienski ter bespreking van den toestand inzake Dazig. Verder doet het gerucht de ronde, dat een krachtige nota zal worden gezonden door de Poolsche regeering aan den se naat van Danzig waarin opheldering zal worden gevraagd. Verder wordt vernomen, dat binnenkort de Poolsche commissaris- generaal Chodacki naar Danzig terug zal keeren. In de Poolsche pers wordt ten slotte mede gedeeld, dat de huiseigenaren in Warschau onmiddellijk moeten beginnen met het bouwen van schuilkelders, welke over twee maanden gereed moeten zijn. „De actie der democratieën tegen den vrede is in vollen gang, zij heeft in de laatste 24 uur tot een verdere verscherping van den in ternationalen toestand geleid en zal noodzake lijkerwijze een wereldbrand ontketenen", al dus de Zondagsbladen, die te Rome verschijnen, en schrijven over de met de verklaringen van Daladier begonnen hoogspanningsphase. Zij wijzen er op, dat men zich in Rome evenmin als in Berlijn over de gevolgen van dezen mateloozen opruiings- er. intimidatie- veldtocht illusies maakt. De „Giomale d'Ita- lia" ziet in de Fransch-Engelsehe alarmge ruchten betreffende Danzig het voorwendsel tot een nieuwe intimidatiepogmg tegen Duitsch land en legt in dit verband den nadruk op het vastbesloten standpunt van de Duitsche open bare meening, waarmede men het in Italië volkomen eens is. Gouwleider Foerster heeft Zondag een rede gehouden in het stadje Tiegenhof „De omsingelingsmogendheden zijn bereid' aldus Foerster „tegen alle vroeger door haar zelf opgestelde theorieën omtrent het zelfbeschikkingsrecht der volkeren in oorlog te voeren, opdat recht geen recht moge worden, doch onrecht blijve, Zij z'ijn eerder bereid, Danzig aan Polen uit te leveren dan, volgens den wensch der geheele Danzigsche bevolking, toe te stemmen in den verlangden terugkeer naar het Rijk. De Danzigers en alle Duitschers in het Duitsche rijk hebben daaruit de con clusie getrokken, dat niets anders overblijft dan zich op het standpunt van geweld in te stellen, dat Engeland en zijn bondgenooten innemen. „Wij in Danzig constateeren", zoo riep Foer ster onder stijgenden bijval zijner toehoorders uit: „Wij willen naar Duitschland. Wij stellen verder vast: Wij zullen bij Duitschland komen. Eén woord van den Führer heeft bij ons in Danzig duizend maal meer beteekenis dan al het oorlogsgeschreeuw én alle leugens en laster in de wereld bij elkaar. „Te Danzig behoeft niemand zich ongerust te maken," zoo voer hij voort. „Geen dreiging van Polen kan Danzig schrik aanjagen. Wan neer de Führer Danzig de vrijheid brengt, dan zal deze Duitsche bevolking als één man uiting geven aan haar trouw aan den Frührer en aan Duitschland. Zij zal tot ieder offer bereid zijn, dat de Führer van haar moge verlangen; niet slechts een offer van haar goed, doch ook van haar bloed en leven." De politie van Danzig heeft in de afgeloopen vier dagen 41 Poolsche bladen in beslag geno men wegens het brengen van onjuiste berichten over Danzig en den toestand in het protectoraat Bohemen en Moravië, alsmede het publiceeren van caricaturen van zekere Duitsche persoon lijkheden. De Times verklaart in een hoofdartikel, dat de rede van Halifax geschiedenis heeft ge maakt. Sedert den oorlog heeft geen uitspraak tot zulk een algemeene instemming geleid. Het zijn niet de vrijheden in Danzig, doch de vrij heid en onafhankelijkheid van Polen en alle kleinere landen in Midden- en Oost-Europa waar het om gaat. Het is volkomen duidelijk, dat de oogmerken van Hitler ten aanzien van Danzig niet racistisch, doch strategisch zijn. Alle betrokken landen weten precies waar zij aan toe zijn, ook de Duitsche regeering. zal geen conflict zijn, tenzij Duitschland het uit lokt. Het moet den Duitschers duidelijk zijn, dat Engeland als één man de wapens zal opne men om zich te verzetten tegen eeh mogend heid, die Europa militair tracht te overheer- schen. Zondagmiddag heeft te Oegstgeest een vrouw haar man tijdens een twist in hun woning met een aardappelmesje een steek in den rug toe gebracht. De man is tengevolge hiervan neer gevallen, waarna de vrouw, die in zeer over spannen toestand verkeerde, naar de woning van den chef-veldwachter is geloopen met de mededeeling, dat zij haar man vermoord had. De chef-veldwachter was niet thuis, doch werd spoedig van het gebeurde op de hoogte gesteld. Toen hij zich naar de woning, waar de twist was geweest, had begeven, vond hij daar ook de vrouw op den grond liggen. Zij had getracht de hand aan zich zelf te slaan en zich met een mes een ernstige snede aan den hals toege bracht. De man en vrouw, die beiden veel bloed verloren hadden, werden nadat de artsen Hugenholtz en Leemhuis uit Oegstgeest en dr. Niemer uit Leiden hen voorloopig hadden ver bonden naar het Academisch Ziekenhuis en het St. Elisabeths-Ziekenhuis te Leiden overge bracht. De toestand van beiden was vanmorgen be vredigend. Men gelooft niet, dat er levensge vaar bestaat. LONDEN, 2 Juli (Havas). De „Sunday Times" verklaart, dat diplomatieke kringen in Londen de mogelijkheid overwegen van een reis van het Britsche koningspaar naar Egypte in 1940. GEGARANDEERD TOTALE UITROEIING MARNIXSTRAAT No. 116 - HAARLEM Zuiveraars v. Rijks- en Gemeentegebouwen Een nieuwe waarschuwing van Chamber lain. Danzig is uiterlijk kalm, doch de span ning duurt onverminderd voort. Weer talrijke bomaanslagen in Engeland. Blokkade te Tientsin verscherpt. De besprekingen te Moskou gaan geheel buiten de Nederlandsche regeering om. Familiedrama te Oegstgeest. Plannen voor een directe luchtverbinding tusschen Nederland en Schotland- Dr. A. Zimmerman, oud-burgemeester van Rotterdam en Dordrecht en oud- Volkenbondscommissaris van Oostenrijk, overleden. Verschillende ernstige verkeersongeluk ken tijdens het weekeind. H.H- Wijdingen bij de Sociëteit der Afrikaansche Missiën. Nieuwe K. L. M.-verbinding met Fin land geopend. Derksen verovert den Grand Prix de Paris; Ooms tweede. Duitschland wint den landenwedstrijd van het concours hippique te Amsterdam. Spartaan kampioen van den I. V. C- B. O Voor reizen en irekken in verre landen behoefi U beirouwbare autobanden. De band waarop U veilig rtfdt is de vermaarde Op den Velperweg te Arnhem is Zondag middag om zes uur een verkeersongeluk gebeurd, waarbij een vader met zijn twaalfjarig dochtertje het leven hebben verloren. De 50-jarige wielrijder F. J. Osterop uit Arnhem, die zijn 12-jarig dochtertje achter op de fiets had, werd op het kruispunt Oude Vel- perweg-Velperweg bij het oversteken dooreen autobus van de Geldersche Tramweg-Maat schappij gegrepen en tegen den grond ge smakt. Zoowel de vader als zijn dochter liepen ernstige verwondingen aan het hoofd op en werden in bewusteloozen toestand per zieken auto naar het gemeente ziekenhuis te Arnhem overgebracht. Eenige uren na aankomst zijn beiden daar overleden. Gen. Cronjéstraat 135 Tel. 11657 Haarlem Waar anderen faalden» slaagden w\| Stand op Maandag 1 uur n.m.: 766.1 Vorige stand: 765.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1