Nationale athletiekmeeting te Leiden I De luchtroovers van Hoitika J FRAAIE PRESTATIES VAN PEETERS Het Geheim van de zeven Schoorsteenen MAANDAG 3 JULI 1939 Oosterveer wint de 1000 M. Duyn stoot den kogel 12.90 meter Docos-organisatie klopte uitstekend HONKBAL H.H.C. WINT VAN THE SEAGULLS Haarlem I—V.V.G.A. 1 6—5 (onder protest) E.D.O.Blauw-W it Snapshot van een der estafettenummers tijdens de athletiekwedstrijden, welke door Docos te Leiden waren georganiseerd Overige uitslagen R.K. HAARL. HONKBALBOND m llillilli 2.79 mBm. Uitslagen Zondag 2 Juli WIELRENNEN CLUBONTMOETING EXCEL SIOR—ACHILLES—D.I.K. Achilles wint deze ontmoeting De lijn Haarlem—Zand- voort jubileert H.R.C. Excelsior De lieer P. Besse veertig jaar bij de Tram WATERPOLO „Haarlem" wint Nereus-tournooi R.K. Sportver. Hercules-Winfried DOOR AGATHA CHRISTIE v Op het voor athletiek wel wat kleine doch gezellige R.K. Sportpark aan den Haagweg te Leiden werden Zondag j.l. nationale athletiek- wedstrijden gehouden waarvoor pl.m. 150 athle- ten hadden ingeschreven. Vanzelfsprekend waren de tijden op de loopnummers dezen middag min der fraai, temeer omdat ook de wind vrij krachtig schuin over het veld blies. De 100 M. loopers hadden dezen wind echter in hun voordeel, zoo dat bij het beoordeelen van de zeer goede tijd van den G.D.A.-er Peeters, die in recordtijd van 11 sec. als eerste eindigde, met deze factor rekening gehouden moet worden. Dat Peeters dit seizoen echter als een tegen stander van klasse beschouwd moet worden be wees hü bij het verspringen, waar hij de in jaren niet bereikte afstand van 6.58 sprong. Hoewel bij het kogelstooten de 13 M. niet op nieuw werd overschreden, bewees Chr. Duijn met zijn 12.90 M. dat zijn recordworp van de vorige week niet als een geluksworp gezien moest wor den. Ook Westgeest vertoonde weer zijn constante worpen bij het discuswerpen waar zeker 4 van 6 toegestane kansen rond de 38 M. vielen. Een bijzonder spannend nummer was de 1000 M. omdat de strijd tusschen Oosterveer en Van Rooden eerst op de laatste 5 M. met gering voordeel voor eerstgenoemde werd beslist. Coblens bewees deze middag op de 10.000 M. opnieuw dat hij door zijn in den winter ver waarloosde training niet in de juiste forme steekt. Na zich met de energiek loopende Kee- man van de overige te hebben losgemaakt, moest hü met nog ongeveer 800 M. voor den boeg de baan vroegtijdig verlaten. Op dit ter rein had Smit zich juist van een tijdelijke in zinking hersteld, maar hij kon zijn clubgenoot Keeman niet meer bereiken. De gemaakte tijd, 39 min. 7.4 sec., was vrij hoog. Aan het einde van dezen geslaagden sport middag reikte de heer Castelein, namens de or- ganiseerende vereeniging Docos, aan de navol gende winnaars de prijzen uit: CRACKS. 100 M.: H. Peeters, G.DA... 11 sec.; J. v. Gor- chum, Thor, 11.8 sec.; T. Tervoort, D.E.M. 11.8 sec. 1000 M.: J. Oosterveer. Holland, 2 m. 45.6 sec.; J. v. Rooden. Docos, 2 m. 45.7 sec.; H. Enden burg, Holland, 3 m. 3 see. 10.000 M.: P. Keeman, H.S.V., 39 m. 7.4 sec.; G. Smit, H.S.V., 39 m. 21.16 sec.; H. Vessies D£U., 40 m. 11.8 sec. Olympische estafette: Docos I, Leiden, 4 m. 2 sec.; Docos II, Leiden, 4 m. 14.4 sec.; Docos III, Léïaen, 4 m. 15.6 sec. Discuswerpen: G. Westgeest, Holland, 38,65 M.; A. Biluska, Holland, 35,51 M.; Chr. Duyn, D.EM., 34,69 M. Speerwerpen. J. Oosterveer, Holland, 40.95 M.; Biluska, Holland, 40,40 M.; W. Snep, Jong Leven 39,75 M. Kogelstooten: Chr. Duyn, D.E.M., 12,90 M.; W. Kaptein, D.EM., 11,53 M.; G. Westgeest, Holland, 10.98 M. Hoogspringen A (na loting): J. v. Rooden, Docos, 1.60 M.; W. v. Schoonhoven, VJ.C., 1.60 m.; F. Kallenberg, Docos, 1.50 m. t Verspringen: H. Pejrers, G.D.A., 6.58 m.; J. v. Nieuwenhoven, V.I.C., 6.25 m.; J. v. Gor- Chum, Thor, 6.22 m. Hink Stap Sprong: M. Al, Swift, 12.60 m.; N. Stikvoort, Docos, 12.22 m.; A. v. Rijt, Docos, 12.10 m. Polshoog: W. Kaptein, D.EM., 3.30 m.; A. Gieske, Docos, 3.20 m. Polsstokverspringen: N. de Zwager, Holland, 823 m.; W. Kaptein, D.E.M., 7.94 m.; A. Gieske, Docos, 7.52 m. N ieuwelingen: 100 M.: N. Witteman, Docos, 12 sec.; M. Vier- garen, G.D.A., 12.2 sec.; C. Schalk, Docos, 12.4 sec. 400 M.: G. Kallenberg, Docos, 55.4 sec.; J. Burger, D.E.M., 59 sec.; J. v. d. Kant, D.I.O., 60 sec. 1500 M.: T. Preijde, H.B.C., 4 min. 40 sec.; F. Kallenberg, Docos; Jac. Kortekaas, Lisse. 3000 M.: G. Rooyakkers, H.B.C., 10 min. 29.8 sec.; J. Kortekaas, Lisse, 10 min. 33.4 sec.; G. Gaal Swift, 10 min. 37.8 sec. 4 x 100 M. est.: Docos, Leiden, 50 sec.; G.D.A., Loosduinen, 51 sec.; D.O.S., Roelof- arendsveen 51.8 sec. Kogelstooten: H. Peters, G.D.A., 9.94 m.; J. Looman, GD.A., 9.65 m.; A. Paardekooper, Docos, 8.86 m. Discuswerpen: C. v. d. Heyden, Den Haag, 29.80 m.; J. v. Gorchum, Thor, 28.25 m.; M. Viergever, G.D.A., 28.10 m. Speerwerpen: G. Rooyakkers, H.B.C., 39.96 m.; A. Bruische, Docos, 37.13 m.; N. de Zwager, Holland, 37.05 m. Hoogspringen? M. Al, Swift, 1.55 m.; G. v. d. Mey, Holland, 1.52 m.; P. Verdel, D.O.S., 1.50 m. (na loting). Verspringen: M. Viergever, G.D.A., 5.89 m.; M. Al, Swift, 5.82 m.; L. Elfrink, R.K.A.V.K., 5.76 m. Polshoogspringen: P. Kortekaas, R.K.A.V.K., 2.60 m.; J. Kortekaas, RKAVK, 2.30 m.; Th. Reizevoort, Docos, 2.30 m. (na loting). Junioren: Hardloopen, 60 m. Jun. A.: F. Dekkers, St. Lod., 8 sec.; K. Matla, G.D.A., 8.2 sec.; S. San ders, St. Lod., 8.4 sec. 4 x 60 m., Jun. A: St. Lodewijk, Rotterdam, 34 sec.; Docos, Leiden, 35.8; W.D.Z., Rijswijk, 36 sec. Hoogspringen, Jun. A: A. Eergers, Docos, 1.35 m.; J. Vlasman, K.D.O., 1.25 m.; W. Trak- sel, H.B.C., 1.20; J. Schonis, W.D.Z., 1.10 m. Verspringen, Jun. A: K. Matla, G.D.A., 4.90 (na loting); v. Leunen, St. Lod., 4.90; A. Ber gers, Docos, 4.26. Hardloopen, 80 m. Jun. B: N. Stikvoort, Docos, 9.9 sec.; J. v. Vonderen, Docos, 10 sec.; Th. Baarten, St. Lod., 10.2 sec. 4 x 80 m. Jun.: Docos, Leiden, 40.8 sec.; St. Lodewijk, Rotterdam, 41.2; G.D.A., Loosduinen, 44.6 sec. Hoogspringen, Jun. B: N. Stikvoort, Docos, 1.50 m.; J. v. Vonderen, Docos, 1.45 m.; P. Schouten, H.B.S., 1.35 m. Verspringen Jun. B: N. Stikvoort, Docos, 5.75 m.; M. Krijbolder, G.D.A., 5.27 m.; C. Broek hof, Docos, 4.75 m. Kogelstooten Jun. B: Van Vonderen, Docos, 9.07 m.; H. Timmers, G.D.A., 8.89 m.; A. Paar- denkooper, Docos, 8.45 m. Propagandaklasse: 100 M.: G. v. Galen, G.D.A., 12.4 sec.; C. v. d. Kant, D.I.O., 12.5 sec.; J. Vergroesen, G.D.A., 12.8 sec.; J. v. Zjjp, Docos. 4 x 100 m.: St. Lodewijk, Rotterdam, 55 sec.; H.B.C., Heemstede, 55.6 sec. 1500 M.: J. Fucks, Indiv., 4 min. 41 sec.; A. Enthoven, G.D.A., 4 min. 51 sec.; J. Overdevest, R.K.A.V.K., 5 min. 3 sec. Verspringen: A. Bouwmeester, St. Lodew. 5.65 m.; A. v. Galen, G.D.A., 5.18 m.; W. Saris,, St. Lodew. 5.07 m. Slaagde H. H. C. er in den thuiswedstrijd in het verschil in score te beperken tot twee runs, in den Zaterdagmiddag op het IJsclubterrein gespeelden uitwedstrijd zijn de rood-witten nog verder gegaan en hebben zjj den Seagulls de eerste nederlaag van dit seizoen toegebracht. Het moet echter gezegd dat de Seagulls door het vertrek van De Haan zeer aan kracht heb ben ingeboet. Nu was het werpen aan Matheus opgedragen, maar op het laatst werd deze zoo veelvuldig geslagen, dat Nelson hem nog ver vangen moest.- Behalve aan dat slaan waarin de Haar lemmers dezen keer beter waren dan de Ame rikanen heeft H. H. C. het resultaat te dan ken aan het zwakke veldwerk der Seagulls. Vooral Shupe en Bird bezondigden zich aan het maken van fouten. Maar ook aan H. H, C.- zijde werden fouten gemaakt en een enkele was zelfs heel duur! In het begin leek het weer een normale Sea- gulls-overwinning te worden. Na vier innings was de stand 81. Na vijf was hü echter nog maar 86. Toen rook H.H.C. blijkbaar de over winning. Alle krachten werden nog eens extra ingespannen en werkelük het nooit-gedachte gelukte. In de achtste beurt wist H. H. C. ge holpen door Seagull-fouten het totaal der Amerikanen te passeeren en met een voor sprong van twee runs ging de laatste beurt in. Die bracht geen verandering in den stand. Pijnakker wist de Seagulls er onder te houden en aan de andere zijde lukte dit Nelson wei niet, maar nu zorgde Shupe voor twee nullen door een goeden aangooi naar het eerste honk en Jergenson ving ten slotte Mulder uit. De uitslag in innings is: Seagulls: 200601300 12. H.H.C.: 0 0 1 0 5 0 4 4 0 14. Haarlem heeft Zondagmorgen van V. V. G. A. gewonnen, maar het verschil kan niet kleiner dan het is. Zoo'n klein verschil was niet noo- dig geweest als er wat minder fouten in het veldwerk waren gemaakt. Van het V.V. G.A.- totaal van vijf runs zü'n er drie door fouten behaald. In de tweede beurt wierp eerst Hunik zoo hard naar Langereis, dat deze den bal niet kon vasthouden, waardoor Lammers „in" bleef. Meenhorst overleefde eveneens zijp slag, door dat De Man er niet in slaagde den bal te stop pen. Toen wierp Kloos den bal naar Vrugt. Zuiver was de worp echter niet. Vrugt miste hem en de bal schoot zoover door, dat beide genoemde loopers konden scoren. In de achtste beurt zorgde F. Schaly door een honkslag voor twee punten en dank zü een fouten aangooi van Hunik naar het thuishonk kon Schaly zelf ook nog scoren. In het omschreven geval in de vierde innings vond De Man aanleiding om boos te worden en zü'n taak neer te leggen. Ferment volgde hem als werper op, en heeft dit niet zonder succes gedaan. In de door hem geworpen 5V2 innings heeft V. V. G. A. slechts drie runs ge scoord, waarvan nog één door een fout. Haarlem scoorde echter ook maar in een zeer langzaam tempo. Vooral in het begin wierp Meenhorst een keurigen „curve"-bal en dat was den meesten Haarlemmers te machtig. De eer ste run kwam dan ook binnen door een fout van Hoogendijk op het eerste honk. Ook Voe telink kwam door een fout op het eerste honk en daarna door een rij fouten zelfs over de thuisplaats. De driehonkslag van Langereis had weinig resultaat, daar hij de eerste van die beurt was. Hij ging bovendien zelf nog op het derde honk uit. Beets bracht er in die beurt met een honk slag een binnen en Voetelink met een honkslag in de zevende beurt twee. Ook anderen raakten den bal wel eens, maar tot een punt brachten zij het niet. V. V. G. A. was het tweemaal oneens met het honkloopen van Veenhof en diende dan ook na afloop een tweeledig protest in. De uitslag in innings is: V.V.G.A.: 0 0 0 2 0 0 0 3 0 5. Haarlem: 001210200 6. Bovengenoemde negentallen hebben elkaar dit weekeinde tweemaal ontmoet. Eigenaardig heeft ieder den uitwedstrüd gewonnen. Zaterdagmiddag werd in Amsterdam gespeeld. E. D. O. verscheen zonder Van den Baan en zonder KI. Zandstra, zoodat Schüvenaar den geheelen wedstrijd wierp en Augustinus achter- ving. In het begin ging de strüd aardig gelijk, op. Bij E.D.O. gaven Schijvenaar, Hofstra, C. Zandstra, Keiden en KI. Zandstra honkslagen, waarvan enkele een punt opbrachten, zoodat E.D.O. na vier innings in het bezit van drie runs was. Bij Blauw-Wit hadden Ferwerda en Kolijn al wel eens raak geslagen, maar in de derde beurt opende Van Rietbergen met een drie honkslag en kort daarna maakte Wilders er een home-run van. Na vier innings bezat Blauw-Wit vier runs. In de vüfde beurt veranderde de achter stand van E. D. O. in een voorsprong. Achter eenvolgens sloegen Keiden driehonkslag, Hofstra tweehonkslag, Van der Putten en C. Zandstra eenhonkslagen. Die serie bracht drie runs op, terwijl Blauw-Wit, ondanks een gemiste vang voor nul aan den kant ging. Zoo was de stand 6—4 voor E.D.O. Hierop ging echter E.D.O. voor nul uit en nu maakte Blauw-Wit drie runs. Daar was alweer een home-run van Wil- ders bij. En nu een eenhonkslag van Allink. Nu stond E.D.O. dus weer achter, al was het maar één punt. Stand 7—6. Was Schijvenaar in die beurt den koers wat kwüt geweest, Wilders was het in de volgende. De honkslagen van Van der Putten en Augusti nus haalden elk twee spelers binnen, waarna Oomen weer voor Augustinus zorgde. Dat was een beurt van vyf runs. Hiermede was de leiding weer veroverd, want Blauw-Wit bracht het tot drie! Met inspanning van alle kracht is E. D. O. er in geslaagd dezen voorsprong te behouden. Honkslagen van Keiden, Hofstra en Augusti nus, benevens een home-run van Schüvenaar, deden de E.D. O.-score nog wat omhoog gaan. Maar ook Blauw-Wit liet zich niet onbetuigd. In de negende beurt wisten de Zebra's, nadat Schüvenaar al twee maal succes had gehad met drieslag, nog drie maal raak te slaan. Mede door een fout van Oomen steeg hun sco re met drie runs en klom zoodoende nog tot veertien. Daarmee kwam er echter een einde aan de groote spanning, waaronder het laatste ge deelte gespeeld werd. De uitslag in innings was: E.D.O.: 1 0 2 0 3 0 5 3 1 15. Blauw-Wit: 103003313 14. Zondagmiddag vond dezelfde ontmoeting in het Noorder Sportpark plaats. Voor E.D.O. stond weer Schijvenaar op de plaat, maar bü Blauw-Wit was het werpen nu aan Van Riet bergen toevertrouwd. Veel kans heeft deze den E. D. O.-ers niet gegeven. Van der Putten wist in de tweede beurt een prachtige home-run te slaan Vreenegoor gaf in de vüfde innings een mooien tweehonkslag, maar overigens zün er nog maar vijf eenhonkslagen losgekomen. En die leidden nog niet eens altijd tot een punt, want ook het veldwerk van Blauw-Wit was goed en ook op tweede en derde honk gingen nog loopers uit. Vooral aangooien van Wilders en Ferwerda hebben heel wat nullen veroor zaakt. Blauw-Wit had in het begin minder moeite met het werpen van Schijvenaar dan Zaterdag. Wilders opende met een tweehonkslag. Door een slechten aangooi van C. Zandstra kon hü een home-run oploopen. Twee beurten later gaf Wilders nogmaals een tweehonkslag en ook Tén Siethoff produceerde er zoo een. Overigens wa ren het slechts eenhonkslagen, die echter door fouten in het veldwerk van E. D. O. meer pun ten opbrachten dan noodig was. Na vüf in nings bezat Blauw-Wit negen runs, maar daar na is het E. D. O.-veldwerk zoo goed geworden, dat er geen run meer bijgekomen is. Ondanks alle inspanning is E.D.O. er niet in geslaagd dit totaal te bereiken of te passeeren. Een beetje pech kwam er wel bü. Een flinke tik ging meermalen fout en de anderen waren telkens dicht in het bereik van een velder. Met een beetje meer geluk hadden dezelfde slagen nog wel wat punten kunnen opbrengen. Nu liep het af met een verdiende overwinning van Blauw-Wit, zoodat de vier punten uit deze twee wedstrüden eerlük gedeeld zijn. De uitslag in innings is: Blauw-Wit: 112230000 E.D.O.: 0 1 0 0 2 0 2 0 0 5. 9. Ajax IA. F. C. I 305; KinheimCatchers 9—13; D.W.S. I—R.C.H. I 8—26; S.D.O. II— Blauw-Wit II 18—6; R.C.H. II—Quick I 7—36; HerculesSpaamevogels I 1515; T. H. B. I— S.D.O. IV 13—29; S.D.O. III—Schoten II 24—13; Spaamevogels I—Hercules 748; S. D O. IV—R.C.H. III 31—12; Schoten III—T.H B. II 1422; H.H.C. III—Haarlem III 33—15 16—25 32—15 Na een grooten zwaai door de lucht kwam hü met een plof op iets hards neer. De kisten werden in het ruim van een schip neergelaten en daar Piet in de bovenste kist gekropen was, kwam hü nu onderaan te staan. Als hij niet bütijds een plank opzij had losgemaakt, had hü het leelijk benauwd kunnen krügen. Hü keek door de smalle opening in het ruim, dat hoe langer hoe donkerder werd. Het was een geloop en gedraaf van Je welste en allerlei taaltjes klonken door elkaar. Eindelük stak de boot van wal en Piet trapte net zoolang, tot hü een plank opzü kon wringen en kroop toen door de grootere opening uit de kist. Uitslagen Zondag 2 Juli 1939: Alliance BAlliance A T.Y.B.B. B—B.S.M. Programma Zondag 9 Juli 1939: B.S.M.Alliance A, 2.30 uur Scheidsrechter H. Heemskerk T.Y.B.B. BT.Y.B.B. A, 2.30 uur Scheidsrechter H. Zoet. Competitiestand gesp. gew. gel. verl. pnt. v.t. Alliance A T.Y.B.B. B T.Y.B.B. A Alliance B B.S.M. 3 1 3 1 2 1 1 3 6 93—59 6 82—49 4 51—42 2 69—77 3 32—100 Bovengenoemde ontmoeting vond Zondag plaats over 60 K.M. Van iedere vereeniging na men twee peletons deel. De uitslag werd als volgt: 1. Achilles, tüd van 2 peletons 3 uur 8 min. 42 sec.; 2. „Excel sior", 3 uur 12 min. 28 sec.; 3. De Jonge Kam pioen. Een persoonlüke wedstrüd voor renners die niet in het peleton reden, bracht den volgenden uitslag: A: Kl. 1 L. Schelfhout, 2 K. Verbeek, beiden Excelsior; 3 Van Roode (Achilles); 4 Boersma; 5 Kleef, beiden Excelsior; 6. Hilter man (Achilles); 7. Taverne (Excelsior); 8. Van ZÜx, Achilles; 9. Schelfhaut. Excelsior; 10 Bok Achilles. Uitslag Junioren: 1. C. Boersma. Excelsior; 2. Van Es; 3. Kabel, Achilles; 4 Boudewijn, Excel sior; 5 Züde; 6 Koopman, beiden Achilles; 7. Van Tongeren. Excelsior; 8. Donkersloot, Achil les; 9. Keüzer, DJK; 10. Markenstein; 11 Droog, DJK; 12 Tholen, Excelsior; 13. Woning, Excel- siof. Bovengenoemde vereeniging hield Donderdag avond een trainingsrit voor A en B-klasse over een afstand van 38 K.M. De uitslag werd als volgt: 1. J. Lasschuit; 2. J. Westbroek; 3. R. Taverne; 4. W. Kleef; 5. H. v. Dijk; 6. G. v. Dyk; 7. K. Verbeek; 8. J. Jas. Uitslag junioren: 1. Ch. Schelfaut; 2. Woo ning; 3. H. Jas; 4. Bontewijn; 5. Tholen. Vrijdagavond vond er eveneens een traningsrit plaats. Na veel spanning werd de uitslag als volgt (A en B-k.): 1. W. Kleef op 4 min.; 2. Ch. Schelfaut; 3. R. Taverne; 4. Ko Verbeek; 5. M. Taverne; 6. H. v. Dijk. Het is vandaag veertig jaar geleden, dat des morgens om 7 uur de eerste Nederlandsche electrische tram het Heerenhek, nabij den Hout, verliet, om over het smalle paadje langs de Leidsche Vaart en dwars door de duinen heen naar Zandvoort te rijden. En nu; veertig jaar later, rijden nog steeds, dag in dag uit, trams naar Zandvoort en te rug; nog steeds loeit de lucht-fluit door de stille duinen en maken dagelijks honderden en honderden menschen gebruik van deze ver- voersgelegenheid. Er is echter veel veranderd in de jaren. Het traject werd geperfectionneerd, kleine, moeilijk begaanbare voetpaden groeiden uit tot breede asphaltwegen, terwül ook het beheer van de E. N. E. T. in de handen van de N. Z. H. overging. Ook in conducteur-kringen is er veel ver anderd. Van de 70 employees, die in 1899 in dienst traden, zün er nog maar twee in actief dienst verband. De heer Leurs vierde op 26 Juni j.l. zün jubileum, terwijl heden de controleur, de heer P. Besse, den dag herdenkt, dat hü voor 40 jaar bij de Tramwegen in dienst trad. Op 3 Juli 1899 verliet de heer Besse 's mor gens om 9 uur de zaak van Peek en Cloppen- burg, waaraan hü jaren lang verbonden was geweest, om twee uren later bü de E. N. E. T. in dienst te treden. Tot 1917 bleef de jubilaris conducteur bü genoemde maatschappij (in 1904 E. S. M. ge worden), om op 11 October van dat zelfde jaar tot aspirant-halte-chef benoemd te worden. Op 1 Februari 1918 werd de heer Besse halte chef te Zandvoort; in 1925 halte-chef bü de Bloemententoonstelling; in 1926 controleur, waarna hij in 1928 tot controleur 1ste klasse werd aangesteld. Als zoodanig doet de heer Besse nog steeds dienst en viert hij vandaag het uitzonderlijk jubileum. Vanmorgen tegen elf uur werd de jubilaris in zün woning aan de Thomsonlaan no. 78 per soonlijk gelukgewenscht door den directeur van de Mü„ ir. W. J. Burgersdijk, door den plaats- vervangenden directeur, mr. D. A. E. Immink, den chef van de exploitatie, ir. B. Nugteren, en door den chef van den uitvoerenden dienst, den heer P. M. Gieske. De directeur overhandigde den heer Besse de eere-medaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau en een gouden draagpenning geschonken door de Mij. van Nij verheid. Tevens ontving de jubilaris de gebrui kelijke enveloppe met oorkonde. In den middag werd de heer Besse bezocht door het jubileumfonds, dat hem een fraai ge schenk overhandigde. Talrijke employés van de N. Z. H. kwamen in den loop van den dag hun beminden controleur feliciteeren en veel aardige herinneringen zijn weer eens opgehaald. Wü twüfelen er niet aan, of deze dag zal den heer Besse lang in herinnering blüven. Gisteren werd in Zaandijk door Nereus een waterpolo-tournooi gehouden om een speciaal daarvoor beschikbaar gestelden wisselbéker. Aan dit tournooi namen behalve de organiseerende ,17 vereeniging Nereus deel; De Otter (Hilversum), H. P. C.-combinatie (Heemstede) en de Zwem- club „Haarlem". Nadat in de eerste ronde Nereus met 62 had gezegevierd over De Otter en „Haarlem" met 31 over de H. P. C.-comb., kwamen eerst de verliezers in de tweede ronde tegen elkaar. H. P. C. zag een aanvankelüke 20-voorsprong in de tweede helf omgezet in gelijkspel (22), waarna de wedstrijd verlengd werd. In de tweede verlenging slaagde De Otter er in het winnende doelpunt te scoren. Hierop gingen Nereus en „Haarlem" te water. „Haarlem" liep zeer hard van stal en had zeer spoedig een 30-voorsprong, welke voor de rust nog ver kleind werd (31). Na de rust slaagde Nereus er in door energiek spel den stand op gelüken voet te brengen, waarmede het einde aanbrak. Onder luide aanmoedigingen van het talrüke publiek begon de eerste verlenging, die doelpunt loos verliep. In de tweede verlenging evenwel wist Jan van Hemsbergen aan zün scher.pe be waking te ontsnappen en het beslissende doel punt te scoren. Haarlem won hiermede den wisselbeker, die definitief toegewezen wordt, indien tweemaal achtereen of driemaal in totaal gewonnen. Aan het uitstekend georganiseerde tournooi was verder een kamp verbonden tusschen de reserveploegen van de deelnemende vereenigin- gen. De uitslagen hierbü luiden: le ronde Nereus 2—Haarlem 2 (3—2), De Otter 2—H. P. C. 2-comb. (15)2e ronde Haarlem 2De Otter 2 (2—1), Nereus 2—H. P. C. 2-comb. 4—3. A.s. Dinsdag 4 Juli worden de adspiranten en de heeren van de Gymnastiek- en Tafeltennis- afd. verwacht aan de Ooster de Bruinstraat, om daar onder leiding van den heer C. Thys- sen athletiek te gaan beoefenen. Op Zondag 9 Juli zal de jaarlijksche auto tocht plaats vinden en wel naar Spankenburg, Bunschoten, Amersfoort en Austerlitz. De deel nemers moeten zich zoo spoedig mogelük hier voor opgeven op Jansstraat 16. Woensdagavond om 8.30 uur bestuursverga dering der Gymnastiekafd. aan bovengenoemd adres. 6 Lord Caterham begon zich voorzichtig los te Wringen. Hü voelde duidelijk, dat hü alles liever zou doen, dat hij, büvoorbeeld, liever tien jachtbüeenkomsten zou houden, dan het rustig te moeten aanhooren, dat, George Lomax ge deelten uit zijn eigen speeches ging reciteeren. Hij wist bij ondervinding, dat hij dan de eerste twintig minuten nog niet klaar was. „Goed," zei hij daarom haastig. „Ga je gang maar. Jü zorgt dan wel, dat alles voor elkaar komt, wat?" „Maar nüjn waarde heer, er valt niets te zor gen! De Zeven Schoorsteenen, zün renommée als historisch bouwwerk daargelaten, is voor d^t soort dingen ideaal! Ik ben Zaterdag en Zondag op de Abbey, geen tien kilometer er vandaan, 't Zou in dit geval natuurlijk niet in orde zijn, als ik deel uitmaakte van jullie ge zelschap." „Neen, natuurlük niet," zei Lord Caterham met overtuiging. In werkelijkheid begreep hü absoluut niet. waarom dit niet in orde zou zün, maar hü was niet bepaald nieuwsgierig naar de reden. „Misschien wil je Bill Eversleigh dan ook inviteeren. Dat is zoo handig als er boodschap pen overgebracht moeten worden." „Met het meeste genoegen," zei Lord Cater ham met een klein sprankje animo. „Bill is een uitstekend schutter. Bundie heeft een hoogen dunk van hem." „Maar dat is van geen belang, 't Schieten is maar camouflage." Het geanimeerde licht in de flets-blauwe oogen van Lord Caterham stierf weer weg. „Anders niemand, als ik me niet vergis. Laat eens.zien: de prins, zün gevolg. Bill Eversleigh, Herman Isaacstein „Wie?" „Herman Isaacstein. De vertegenwoordiger van de vennootschap waarover we het zooeven ge had hebben. En dan natuurlük nog een paar buitenstaanders om de zaak een bona fide tintje te geven. Daar kan Lady Eileen voor zorgen kennissen van haar bijvoorbeeld, jonge menschen, die andere belangen hebben dan politiek." „Dat kunnen we aan Bundie overlaten, die speelt dat wel klaar." „Ik hoop 't." Opeens was het, of Lomax zich iets herinnerde. „Zeg, wat die kwestie aan gaat, waaroverik 't zoo even gehad heb." „Je hebt 't over zoo véél dingen gehad." „Neenee.... ik bedoel dat buitengewoon onaangename contretemps," hij dempte zün stem, tot er niets dan een schor gefluister over bleef „die mémoires die mémoires van graaf Stylptitch." „Ik geloof niet dat je het, wat dat betreft, bü het rechte eind hebt," zei Lord Caterham met een half onderdrukten geeuw. „De men schen houden van schandaaltjes. Te drommel, kerel, als ik zelf een dagboek of herinneringen te pakken kan krügen, lees ik ze met het meeste genoegen „De kwestie is hier niet, of die mémoires wel of niet gelezen zullen worden.... ik voor mü ben er van overtuigd dat de menschen ze wèl zullen lezenmaar dat hun publicatie op dit kritieke oogenblik alles, zegge alles, zou kunnen bederven. Het Herzo-Slowaküsche volk wenscht het koningshuis in eere hersteld te zien en is bereid de kroon aan prins Michaël aan te bieden. Prins Michaël, die den steun en aan moediging van Züner Majesteits regeering be zit." „En die zich bereid verklaard heeft zekere concessies te doen aan mr. Skey Her- manstein Co., in ruil voor een leening van een millioentje als 't niet meer is om de goede zaak te steunen." „Caterham! Caterham!" smeekte Lomax met een van ontzetting trillende fluisterstem. „Dis cretie asjeblieft. Vóór alles en boven alles discretie!" „En nu gaat het erom," ging Lord Caterham, voor zün doen geanimeerd, voort, „dat het on tijdig publiceeren van de mémoires van Stylp titch roet in het eten zou kunnen gooien. Tyrannie en wangedrag van de geheele familie Obolovitch, hè? Weg met de regeering! Leve die en die.... Is 't zoo niet?" Lomax knikte. „En dat is nog niet eens het ergste." fluis terde hü met een geheimzinnig gezicht. „Ge steldgesteld, dat er op dieop die ge heimzinnige verdwijning gedoeld werd.... je begrijpt toch wel wat ik bedoel?" Lord Caterham staarde hem in-verbaasd aan. „Neen, dat begrijp ik niet. Over welke ver dwijning heb je 't?" „Maar daar heb je toch wel over gehoord? Kom, 't is gebeurd, toen ze op De Zeven Schoor steenen waren. Henry was er verschrikkelük van in de war. 't Heeft hem büna zijn carrière gekost." „Daar hoor ik van op," zei Lord Caterham. „Maar wie of wat is dan verdwenen?" Lomax boog zich naar Lord Caterham toe en bracht zün mond dicht bü diens oor. De oude heer deed een stap achteruit. „Maar meneer! Blaas me niet in m'n oor!" „Heb je gehoord wat ik zei?" „Ja," gaf Lord Caterham onwillig toe. „Nu herinner ik me ook, dat ik er toentertüd 't een en ander over gehoord heb. Een eigenaardige geschiedenis. Ik zou wel eens willen weten, wie het gedaan heeft. Enze zijn nooit terug gevonden?" „Neen, nooit! We moeten natuurlük, wat het naspeuren betreft, met de grootste discretie te werk gaan. Gesteld, dat er iets van uitgelekt was! Maar Stylptitch maakte deel uit van het gezelschap. En die wist iets. Niet alles, maar iets. En telkens botsingen met hem over de Turksche kwestie. Gesteld, dat hü uit een soort van wraak de heele geschiedenis gepubliceerd heeft! 't Schandaal.... èn de verstrekkende ge volgen! Iedereen zou zeggen: waarom hebben ze dat stilgehouden?" „Natuurlük. En ze zouden groot gelük hebben," zei Lord Caterham met een tikje leedvermaak. Lomax' was in zün opwinding al luider en luider gaan spreken. Bü die opmerking van zijn metgezel deed hij een uiterste poging zich te beheerschen. „Ik moet me kalm houden," mompelde hü. „Ik moet me kalm houden. Maar dit moet je me toch nog eerst vertellen, waarde heer. Als Stylptitch er niets mee voor had waarom dan dat manuscript op die omslachtige manier naar Londen gestuurd?" ,,'t Is eigenaardig, daar heb je gelijk in. Ben je zeker dat de feiten juist zijn?" „Absoluut zeker. We.... eh hebben in Parijs onze agenten. De mémoires zijn een paar weken vóór zün dood in het gehéim verzonden." „Ja, dan zou je zeggen, dat er wat achter zat," zei Lord Caterham, voor zün doen buiten gewoon levendig. „Het is ons gelukt te weten te komen waar ze naar toe gestuurd zün. Ze zü'n ver zonden aan een zekeren Jimmy, of James McGrath, een Canadees, die op het oogenblik in Afrika is." „Een heerlük-geheimzinnige geschiedenis, wat?" zei Lord Caterham opgeruimd. „James McGrath arriveert morgen, Donder dag hier, met de Granarth Castle." „En wat ben jü nu van plan te doen?" „We zullen onmiddellük een onderhoud met hem aanvragen. We zullen hem op de ernstige gevolgen wijzen, en hem verzoeken, ten eerste de publicatie van de mémoires nog een maand uit te stellen en ten tweede, te wil len goedkeuren, dat ze zorgvuldig gecensureerd worden." „En als hij nou zegt: Neen mijixheer, of je kan voor mijn part naar de maan loopen, of iets soortgelük kernachtigs.wat doe je dan?" vroeg Lord Caterham nieuwsgierig. „Daar ben ik juist zoo bang voor," zei Lomax openhartig. „Daarom leek het mü een goed ding als je hem eveneens een uitnoodiging voor het bewuste week-end op De Zeven Schoorsteenen stuurde. Hij is natuurlijk ten zeerste gestreeld, als hü tegelük met prins Michaël uitgenoodlgd wordt en allicht is hü dan handelbaarder." „Ja maar, zeg, dat doe ik niet," protesteerde Lord Caterham geërgerd. „Ik kan niet goed op schieten met Canadeezen.... nooit gekund, vooral niet met de exemplaren, die in Zuid- Af rika geweest zün." „Alle kans, dat je hem een buitengewoon ge- schikten kerel vindt een ruwen diamant „Nee, Lomax. Wat dat betreft, dat moet iemand anders maar opknappen." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2