„Triases föeatn'x" Londen wil rust en orde De krachtproef werd uitgesteld De tegenslag voor Roosevelt Nieuw incident te Tientsin zenuwen IS I N DE VAART Crisis om Danzig weer voorbij „LAAT NIEMAND ZICH IN ENGELAND VERGISSEN Buitenlandsch Overzicht P MAANDAG 3 JULI 1939 GEWAARDEERD DRIESSEN CHOCOLAAD CARROS Nieuwe waarschuwing van Cham berlain tijdens een radio-rede Een boodschap van den Koning Chineezen verijdelen een poging der Japanners om bij Went- sjau troepen aan land te zetten Gevechten aan de grens van Mandsjoekwo Engelschman gearresteerd? Iersche terroristen weer in actie Talrijke bomaanslagen Grootsche plechtigheid te Sens Zevende eeuwfeest van de ont vangst der Doornenkroon De derde ronde van de Hasselt had Zondag onder groote belangstelling te Tübura vlaats. Een kiikie tijdens den start doet men thans zonder last Ook president Lebrun spreekt Frankrijk verzet zich tegen iedere geweldpolitiek Rede van minister Campinchi Middelbare Meisjesschool De Krakatau werkt nog steeds Momenteel is geen gevaar aanwezig Moordenaar ter dood veroordeeld Eerder reeds tot twintig jaar veroordeeld Indië's meening over de kabinetscrisis De pers wijdt er alle aandacht aan Het nieuwe motorschip Motorrijder over den kop geslagen Twee ernstig gewonden naar ziekenhuis ZES GEWONDEN BIJ EEN AANRIJDING Fransche auto in de Haarlemmer meer geramd Met de K.L.M.-vogels naar Finland Nieuwe lijn geopend Paard schrok van een witten muur Motorrijder geraakt en gedood ZILVEREN JUBILARISSEN BIJ PHILIPS Twintig werkers gehuldigd LONDEN, 3 Juli (Beuter) „Wij leren op het oogenblik in een moeil'jken en ge vaarlijken tijd. Engeland is een vreedzaam land en verlangt met niemand te twisten. Niemand moet zich evenwel vergissen en ver onderstellen dat wij niet in staat zijn onze geheele kracht in de schaal te werpen, wan neer dit noodig zou blijken om een aanval, hetzij op onszelf, hetzij op hen, wier onaf hankelijkheid wij beloofd hebben te verdedi gen, af te weren," aldus zeide minister-pre sident Chamberlain gisteren in een radio toespraak tot het Engelsche volk. De minister sprak naar aanleiding van de pa rade van 20.000 vrijwilligers, die gisteren in Hydepark is gehouden. Na de vrijwilligers geprezen te hebben, zeide Chamberlain, dat iedere dag velke voorbijgaat een nieuwe perfectionneering ziet van den natio- nalen dienst. „Ik behoef hieraan niets met eigeD woorden toe te voegen, aldus Chamberlain, want ik heb een boodschap van den Koning voor u en hierin zegt Zijne Majesteit: „Het is een groot genoe gen, zoowel voor mij als voor de koningin, van middag het défilé gade te slaan van de vrij willigers van den nationalen dienst. Het is voor ons een zeer indrukwekkende demonstratie van den geest van dienen, welke thans overal in het land bestaat en welke zich uit in de vast beradenheid om het land in staat te stellen het hoofd te bieden aan iedere noodzaak wat de op offeringen of ongemakken hiervan ook zullen zijn. Onze civiele verdedigingsmacht is thans ge vestigd. De oproep is beantwoord en de vrijwil ligers zijn reeds aan den arbeid. Ik wensch, dat zij weten hoezeer ik hun geest bewonder en ik wensch ook mijn erkentelijkheid te uiten voor de vrouwen, die veel van hun huis houdelijk leven opofferen om hun echtgenooten in staat te stellen hun avonden door de brengen in den- nationalen dienst. Gij weet, dat al onze maatregelen niet ten doel hebben een oorlog uit te lokken, doch om den vrede te bewaren. Nog hopen wij dat de landen mogen leeren te zamen in broederschap en harmonie te leven. Wij zijn evenwel vastbe sloten niets ongedaan te laten om de veiligheid van het land te bewaren en hiertoe dragen de vrijwilligers van den nationalen dienst bij, waar voor zij al onze dankbaarheid verdienen." WASHINGTON, 1 Juli (Reuter). De aanhangers van president Roosevelt zijn ernstig verstoord over de tegenstanders in het Congres, die in een paar uur tijds de twee voornaamste onderwerpen van de voor stellen der regeering hebben verworpen. Zij voorspellen, dat de president de „obstruc tie-voerders", die verantwoordelijk zijn voor het verwerpen van het uitvoerverbod van automa tische wapenen in het Huis van Afgevaardigden en de „vrijbuiters" in den Senaat, die de mone taire wet hebben doen vallen, thans het leven moeilijk zal maken. Zij veronderstellen, dat het antwoord van den president een radiorede zal zijn, waarin hij een beroep zal doen op het land. Cordell Huil heeft een krachtige verklaring afgelegd, waarin hij zeide, dat het optreden van het Congres een reden van droefheid en teleur stelling is, indien men het beziet uit het stand punt van den vreee. Huil zeide verder, dat hij nog steeds vast overtuigd is, dat het pro gramma voor vrede en neutraliteit, dat hij in zes punten heeft uiteengezet in zijn brieven aan de senatoren Pittman en Bloom op 27 Mei ji„ veel doeltreffender zou zijn voor het hand haven van den vrede en het houden van de Vereenigde Staten buiten een oorlog, dan de huidige embargo-wet of iets dergelijks. Hij hoopte, dat, al zou dit voorstel niet alles om vatten, wat door ieder lid van het congres of iedere officieele tak van de regeering zou ge- wenscht worden, het toch door de meerderheid van het Congres in de huidige internationale omstandigheden als wenschelijk zou worden beschouwd. Het voorstel was niet alleen erop berekend de Vereenigde Staten buiten een oor log te houden, voor het geval deze mocht ko men, doch, en dit is het belangrijkste, het meest geschikt om het uitbreken van een oor log tegen te gaan. Hiermede werden regeering en land volkomen binnen de grenzen van de algemeen erkende internationale wet gehouden. Huil spoorde daarom nogmaals aan het voorstel te aanvaarden. TIENTSIN, 3 Juli (Havas). Zondag is de door de Japanners aangekondigde ver scherpte blokkade Ingesteld. Zij werd ge kenmerkt door een nieuw incident. Een En- gelsch onderdaan, John Anderson, werd bijna geheel ontkleed, waarna men hem met zijn paspoort in het gezicht sloeg. Het toezicht bij de versperringen is aanzienlijk verscherpt. De Chineezen worden streng gecontroleerd. Velen moesten twaalf uur lang. wachten, voordat men hen doorliet. De voorloopige Chineesche regeering te Pe king en de Japansche militaire autoriteiten in Noord-China hebben gelijktijdig verklaringen gepubliceerd inzake Tientsin. In de verklaring van de voorloopige regeering worden de vragen, welke onlangs aan de Britsche en Fransche autoriteiten van de nederzetting zijn gesteld, gepubliceerd. Het voornaamste verzoek is sa menwerking in de financieele politiek, het recht van toezicht op de banken en zakenhuizen in de nederzetting door de voorloopige regeering en een krachtige contröle op de publicaties van organisaties, welke zich tegen de voorloopige regeering verzetten. De Japanners hebben, gesteund door zeven oorlogsschepen, geprobeerd bij Wentsjau troepen te ontschepen. Deze poging werd door Chineesche troepen verijdeld, evenals later gedane pogingen. De Chineesche troepen deden tegenaanvallen op het eiland Yoehoean, dat tegenover Wentsjau is gelegen. De gevechten duren voort. Twaalf Japansche oorlogsbodems zijn voor Wentsjau voor anker gegaan. Gisterenochtend hebben zij de kust gebombardeerd. De dichte mist heeft de operaties der Japanners bij Foetsjau, waar twin tig oorlogsschepen liggen, belemmerd. In een hedenochtend door den staf van het Kwantoengleger uitgegeven communiqué wordt medegedeeld dat dit leger gisteren in samen werking met Mandsjoerijsche strijdkrachten een uitgebreid offensief is begonnen tegen de Bui- ten-Mongoolsche troepen, die de rivier Khalha, welke de grens vormt tusschen Mandsjoekwo en Buiten-Mongolië, hadden overschreden. Een telegram van het gevechtsterrein meldt, dat de Japansch-Mandsjoerijsche strijdkrachten de Sovjet-Russische en Buiten-Mongoolsche troepen, die in Nomonhan waren binnengedron gen, omsingeld hébben en naar de Khalha-rivier terugdrijven. Naar men gelooft, is gisteravond in het door de Japanners bezette deel van Tientsin de tweede officier van het Britsche s.s. „Yochow", Edward Griffiths, gearresteerd. De woordvoer der der Japanners heeft toegegeven, dat een buitenlander, wiens naam niet genoemd werd, in hechtenis is genomen. LONDEN, 2 Juli (Havas). In den afge- loopen nacht zijn verscheidene bommen ont ploft in de steden Birmingham, Derby, Leices- ter, Stafford, Nottingham en Coventry. Al deze bommen waren afgegeven in de vestiaires van de stations der London Midland Scottish spoor wegmaatschappij. Er zijn geen slechtoffers ge vallen, maar de schade is vrij aanzienlijk. Naar men gelooft zijn al deze aanslagen wederom door Iersche terroristen gepleegd. SENS, 2 Juli (Havas). Vandaag is het ze vende eeuwfeest gevierd van de ontvangst van de Doornenkroon door koning Lodewijk den Heiligen in 1239. Voor deze gelegenheid was de doornenkroon uit de Notre Dame te Parijs naar de kathedraal van Sens gebracht, waar zij in ontvangst werd genomen door de kardinalen Verdier en Gerlier, den Apostolischen Nuntius, Mgr. Valeri en tal rijke aartsbisschoppen, bisschoppen en prelaten, in tegenwoordigheid van een enthousiaste me nigte. De schrijn met de kostbare reliquie werd voor afgegaan door een historischen optocht. De plechtigheid werd bijgewoond door minister Champetiers de Ribes. PARIJS, 3 Juli (Havas). President Lebrun heeft gisteren, vergezeld van verscheidene mi nisters een bezoek gebracht aan Beziers, Mont- pellier en de wijngaarden van Languedoc. In Montpellier hield hij een redevoering, waarin hij verklaarde, dat Frankrijk zijn standpunt be paald heeft: ten gunste van eerbiediging van het recht en de internationale verdragen, tegen iedere geweldpolitiek, grensschending en schen ding van de onafhankelijkheid van zwakke lan den. Het is alsof wij wederom de dagen van Juli 1914 doormaken, en ieder stelt zich de vraag of het mogelijk is, dat ergens ter wereld iemand is, die niet terugschrikt voor de misdaad van den oorlog, zoo zeide de minister van Marine, Campinchi, in een te Annecy gehouden rede. Na gewezen te hebben op Italië's pogingen om Frankrijk te intimideeren, waarvoor het te vergeefs veel geld, waaraan Italië toch al niet rijk is, heeft uitgegeven, zeide de Fransche be windsman, dat de minste onvoorzichtigheid het geheele Europeesche vasteland in vuur en vlam kan zetten. De minister verklaarde verder, dat Frankrijk zich opofferingen heeft getroost, om den vrede te bewaren. Men moet begrijpen, dat de leuzen: zelfbeschikkingsrecht der volken, anti-semitis- me en strijd tegen de komintern slechts dienen om de geweldoperaties te verhullen. „Lebensraum" wil zeggen: hegemonie van Duitschland over Europa. Zal Europa Duitsch zijn? Dat is het probleem in werkelijkheid. Het gaat niet slechts om Danzig, het gaat om de orde in Europa. De democratieën hebben thans een grens gesteld, die zij niet kunnen laten overschrijden zonder eerverlies. LEEUWARDEN. Geslaagd A. Bruinsma, C. J. Huisinga, G. H. de Jong, J. Koopmans, J. M. Melot, M. Naberman, S. Nauta, L. Osinga, allen te Leeuwarden en W. Wierda te Groningen. Afgewezen geen. BATAVIA, 3 Juli. (Aneta A. N. P.)De waar nemingen van de Krakatau toonen aan, dat Zaterdag van ongeveer 10.30 uur tot 17.00 uur 44 erupties voorkwamen, die echter niet hoo- ger kwamen dan ongeveer 300 meter. Gisteren werden slechts rookdampen gecon stateerd. De waarnemers blijven echter nog altijd op hun post. 17 Juli zullen zij een bezoek brengen aan Lang Eiland. De bevolking kreeg intusschen van het binnenlandsch bestuur bericht, dat momenteel geen gevaar aanwezig is. MENADO, 3 Juli (Aneta)De landraad ver oordeelde den vroegeren Inlandschen onderwijzer wegens moord op zijn vader ter dood. Hij was reeds eerder veroordeeld tot twintig jaar ge vangenisstraf, wegens moord op een Europeaan in het Makassarsche. BATAVIA, 3 Juli (Aneta). Ook de In dische pers wijdt groote aandacht aan de kabinetscrisis in Nederland. Omtrent de daarover verschenen artikelen wordt het vol gende geseind: „De Koerier" (R.K.), meent, dat samenwerking met katholieken in een nieuw kabinet-Colijn onmogelijk lijkt. Het beste zal zijn, dat dr. Colijn het zonder Katholieke ministers probeert. De „Java-bode" verwacht, dat de Roomsch- katholieken hun standpunt niet zullen prijsge ven. Het blad spreekt de vrees uit, dat in het niet-uitvoeren van de vlootplannen ruimte zal moeten worden verschaft op financieel gebied, voor de doorvoering van sociale maatregelen. Het „Nieuws van den Dag van Ned. Indië" hoopt, dat de nood ten laatste zal drijven in de richting van een nationale regeering. De taak, welke aan dr. Colijn is opgedragen, is uitermate voor den DAGDIENST VLISSINGEN—HARWICH v.v. der MAATSCHAPPIJ „ZEELAND" Chamberlain heeft, mede namens koning George VI, de rij sprekers gesloten, die de af- geloopen week Duitschland gewaarschuwd hebben voor een avontuur; in Frankrijk heeft president Lebrun het zijne daaraan toegevoegd. De lijst is overigens niet klein geweest. Eden legde nog eens den nadruk cp den ernst van den toestand, doch achtte de situatie nog niet hopeloos een toestand, waaraan het veront ruste Europa langzaam aan gewend is geraakt, al lijdt de internationale handel ten zeerste onder de voortdurende spanning. En al schijnt het, dat men weer een crisis te boven is ge komen pessimisten hadden het ergste voor J.l. Zaterdag voorspeld de onrust houdt aan. Te Danzig heeft gouwleider Förster medege deeld, dat de Vrije Stad bij Duitschland zal komen, en de ervaring heeft geleerd, dat zulke beloften niet spoedig opgegeven worden. Eden beging de fout, den Duitschen propa gandaleiders een uitgebreide verzameling uit spraken te verstrekken, waarover zij zich kun nen opwinden. Hij sprak over internationale goede trouw en rechten der kleine volkeren, verdraagzaamheid en zulke fraaie dingen meer, die echter, helaas, niet alleen door het Derde Rijk geschonden zijn. De overdracht van Ha- tay aan Turkije, de garanties, die kleine staten nolens volens opgedrongen krijgen zonder dat men zelfs naar hun meening luistert, het be schikken over protectoraten als waren het particuliere eigendommen zijn nu ook niet be paald even zoovele bewijzen van goede trouw en erkenning van anderer rechten, en wan neer de heer Goebbels zich daarover gaat amu seeren, kan men hem geen ongelijk geven. Simon en Burgin zeiden het korter, duide lijker en beter: „Wij hebben er genoeg van". Het Britsche imperium, hoe er ook aan ver schillende kanten duchtig aan geknaagd mag worden, is nog altijd een wereldmacht; en het is waarschijnlijk waar, wat de Britsche minis ter voor de Voorraden, Burgin, zeide; wie het aanvalt, teekent zijn eigen doodvonnis. Welnu, die wereldmacht begint de nu reeds jaren du rende onrust, die zijn handel bemoeilijkt, wel letjes te vinden, en zij wenscht rust en orde op dit ondermaansche. Is men het daarmee niet eens, dan is Londen bereid 't bovenst onder te keeren. En waar het geheele Engelsche volk achter deze meening staat, is deze waarschu wing een feit, waarmede de „realpolitici", waarvoor de leiders der totalitaire staten zich immer hebben uitgegeven, danig rekening zul len moeten houden. En het Hikt erop, dé,t zij er rekening mee houden. Het wordt iets stiller om Danzig, en alles wijst er. op, dat de waarschuwingen, de vorige week zoo overvloedig gegeven, bedoeld waren* om een crisis te voorkomen. In zooverre hebben zij succes gehad; Berlijn heeft waar schijnlijk ingezien, dat het goede moment voor een actie nog niet gekomen was en het heeft zijn plannen uitgesteld. Hetgeen nog geen af stel beteekent; de „strijd om de zenuwen" duurt voort; Hitier heeft een belofte gedaan, en het niet-inlossen van die belofte zou zijn pres tige een geduchten knak geven. Doch voor- loopig trekt het Derde Rijk terug; de berichten omtrent de nazi-toeristen in Danzig en de wa penzendingen worden tegengesproken, hetgeen bewijst, dat de as voor het oogenblik capitu leert. Niettemin blijft de situatie ernstig. Berlijn zal zijn tactiek wellicht wijzigen, doch het einddoel blijft gesteld. De hoop, dat het niet zal komen tot het ergste, is slechts gevestigd op de verwachting, dat het Derde Rijk ervoor terugdeinst zich te pletter te loopen op den Britschen muur. Beiden riskeeren veel: één ver gissing van den een, één weifeling van den ander kan een ramp ontketenen. Doch de krachtproef is uitgesteld, tot over eenigen tijd. W'3&.WoMW&fc Minister J. A N. Patijn in gesprek met den Portugeeschen gezant op de receptie welke Z. H. Exc. Mgr. Paolo Giobbe Zaterdag heeft gehouden voor de buitcnland- sche vertegenwoordigers in de nieuwe Pauselijke Internuntiatuur aan de Carnegie- laan te 's-Gravenhage (Foto dr. B. Salomon) moeilijk en zal ten slotte blijken niet vervulbaar te zijn. Het „Bat. Nieuwsblad" is van meening, dat er onder de tegenstanders van den heer Colijn meer dan een is, die, wanneer hij maar niet de verantwoordelijkheid behoeft te dragen, met ge noegen het „vuile werk" n.I. een zoover mogelijk gaande financieele gezondmaking zal zien op knappen De weg daartoe kan geopend worden door een koninklijk extra-parlementair kabinet, onder leiding van dr. Colijn. Het „A.I.D. de Preangerbode" wijst op de be- teekenis van decrisis voor Nederlandsch-Indië. Deze beteekenis culmineert in de vraag, of tot versterking van de maritieme weermacht zal worden overgegaan. Iedere oplossing, welke de bestaande plannen in gevaar brengt, of de uit voering daarvan vertraagt, zou èn voor Indië èn voor Nederland weinig minder zijn dan een ramp. „De Locomotief" is van oordeel, dat de kansen voor een kabinet op breede basis, die in 1937 al niet bijster gunstig waren, thans practisch ge heel afwezig geacht kunnen worden. Ook dit blad spreekt de bezorgdheid uit, dat „de verster king van de Indische maritieme defensie in de draaikolk van deze politieke crisis zal onder gaan." Het „Soer. Handelsblad" acht het volkomen duister wat er gebeuren moet, als de heer Colijn niet slaagt. De Roomsch-katholieken houden den sleutel. De „Indische Courant" constateert, dat dit rechtsche kabinet-op-smalle-basis een finale mislukking is geworden. Wij kunnen slechts ho pen, zegt het blad, dat in dezen tijd van inter nationale spanningen deze nationale crisis van korten duur zal zijn. Zondagmiddag om vier uur wilde de auto bestuurder A. van der Graaff uit Rotterdam, komende uit de richting Apeldoorn en rijdende naar Ede, op het kruispunt Rijksweg—Otterlo- scheweg bij Eede den rijksweg, die 'n voorrang-s weg is, oversteken, hoewel hij zag, dat een motorfiets met zijspan in de onmiddellijke na bijheid uit de richting Arnhem naderde. Het gevolg was, dat de motor met zijspan tegen den auto botste, vervolgens tegen een steenen paal reed en over den kop sloeg. De motorrijder, de heer A. Gruil, uit Amsterdam, brak een sleu telbeen en een paar ribben. Zijn echtgenoote, die in een zijspan was gezeten, liep een sche- delbasisfractuur op, alsmede verwoningen aan het hoofd. Beiden zijn naar het Julianazieken- huis te Ede vervoerd. De auto werd licht, het motorrijwiel ern stig beschadigd. Zaterdagmiddag zijn op den provincialen Kruisweg nabij het museum de Cruquius in de Haarlemmermeer twee personenauto's tegen el kaar gebotst,waarbij niet minder dan zes per sonen zijn gewond, van wie een zeer ernstig. Een bekende paardensportman, de ruim 70- jarige H. F. B. uit Heemstede reed met zijn echtgenoote en schoonzuster in zijn auto over den provincialen Kruisweg van Heemstede naar Hoofddorp. Zijn echtgenoote zat achter het stuur. Door tot nog toe onbekende oorzaak kwam de auto in aanraking met een in den berm staand reflectorpaaltje, juist waar de Kruisweg nabij den ouden Kruisweg een flauwe bocht maakt- Tengevolge daarvan bracht de bestuurster het stuurrad naar links, doch bij deze manoeuvre heeft zij zeer vermoedelijk te veel gas gegeven, waardoor de auto plotseling naar de linkerzijde van den weg schoot en daar in botsing kwam met een uit de richting Hoofddorp naderenden Franschen personenauto, waarin een Indisch verlofganger uit Frankrijk, twee Fransche dames en een kind gezeten waren. De bestuurder van dezen auto, zelf van Hol- landschen afkomst, bleek zeer ernstig gewond te zijn en lag bewusteloos in de zwaar gehaven- den auto. De andere inzittenden liepen tenge volge van het versplinterde glas lichtere snij- wonden op. ook mevr. B. en haar zuster kregen lichte verwondingen, beiden klaagden over pijn in de borst. Dr. H- D. Nanninga, wiens hulp was inge roepen, was spoedig aanwezig en constateerde bü den bestuurder van den Franschen auto een zeer ernstige hersenschudddlng, zoodat opne ming in een ziekenhuis noodzakelijk was. Met den gemeentelijken ziekenauto is de man naar het ziekenhuis St- Joannes de Deo te Haarlem vervoerd. De overige gewonden zijn per luxe auto naar hun woning en verblijfplaats ge bracht. De zwaar beschadigde auto's zijn door de rijkspolitie uit Haarlemmermeer in beslag ge nomen en naar Hoofddorp gesleept. De Officier van Justitie, Mr. Sikkei uit Haar lem, heeft zich persoonlijk op de hoogte gesteld omtrent de toedracht van dit ongeval. Zaterdagmiddag te ruim zeven uur is te Hel sinki het K. L. M.-vliegtuig „Ibis", bestuurd door gezagvoerder Parmentier, aangekomen, waarmede de eerste vlucht van de nieuwe K. L. M.-lijn Amsterdam—Helsinki voltooid was. Er bestond op het fraai gelegen vliegveld der Finsche hoofdstad groote belangstelling voor deze aankomst, niet alleen omdat men deze uitbreiding van de luchtverbindingen met het overige Europa zeer op prijs stelde, maar tevens omdat het de eerste keer was, dat een Douglas D. C. 3-vliegtuig hier kwam landen. Aanwezig waren vertegenwoordigers van het Finsche ministerie van Verkeerswezen en van de Finsche Luchtvaartmaatschappij Aero O. Y., alsmede vertegenwoordigers van de pers en be langstellenden. Des avonds bood de K. L. M. een aantal Fin sche autoriteiten en vooraanstaande personen op luchtvaartgebied een banket aan, waarbij te vens aanzaten de Nederlandsche gezant te Stockholm, mr. J. E. H. baron van Nagell, die met de „Ibis" was meegekomen en de Neder landsche zaakgelastigde te Helsinki, mr. L. A. Gastmann. Tijdens den maaltijd heeft de heer D. J. de Vries, chef van de afdeeling handel der K. L. M., een rede gehouden, waarin hij zijn bijzon deren dank uitsprak voor de bemoeiingen van de Finsche regeering, die na jarenlange sa menwerking met de Finsche luchtvaartmaat schappij het thans mogelijk had gemaakt, dat de K. L. M.-lijn naar Stockholm verlengd kon worden tot Helsinki. De resultaten, die door de internationale luchtvaart bereikt konden wor den, waren het gevolg van een intense samen werking in de afgeloopen twintig jaar. Spreker had juist het congres van de Internationale Kamer van Koophandel te Kopenhagen bijge woond, waar telkens opnieuw pogingen tot sa menwerking afstuitten op het op den voor grond brengen van eigen belangen. Het had spr. daarbij bijzonder verheugd, dat men van verschillende zijden op dit congres had gewezen op de resultaten, die in de luchtvaartwereld door samenwerking bereikt waren. Hij achtte het verheugend, dat dit jongste verkeersmiddel juist dit goede voorbeeld mocht geven. Hij dronk tenslotte op de verdere ontwikke ling van het luchtverkeer tusschen Nederland en Finland en verklaarde dat, wanneer de Finnen naar Nederland zouden gaan vliegen, zij even hartelijk verwelkomd zouden worden in ons land als de Nederlanders in Finland. Deze rede werd beantwoord door den direc teur-generaal van het Finsche ministerie van verkeerswezen, den heer Salovius, die zijn vreugde er over uitsprak, dat de K. L. M. thans ook naar Finland kwam, omdat de K. L. M. niet alleen binnen Europa was gebleven, maar haar vleugels nog verder had uitgestrekt naar verre werelddeelen. Vooral de kleine landen zijn op samenwerking met elkander aangewe zen, waardoor zij resultaten kunnen bereiken, die grooter zijn dan bij individueel optreden mogelijk zou zijn. Ook hij dronk tenslotte op de vriendschap tusschen beide landen en de goede samenwerking tusschen de Finsche en de Nederlandsche luchtvaartmaatschappij. Zondagmiddag werd den Nederlandschen gas ten een lunch aangeboden namens de Finsche regeering door den directeur van den, onder 't ministerie van verkeerswezen ressorteerenden luchtvaartdienst, den heer Koskenkylae. Ook aan deze lunch werden vriendelijke woorden gewisseld, waarna de Nederlanders den verde ren dag de gasten waren van den directeur der Finsche luchtvaartmaatschappij Aero O. Y., de- heer Stohle. Zondagmiddag om half vier reed op het Zuid einde te Hoogwoud een met een paard bespan nen wagen. Het dier, dat blijkbaar schrok van een witten muur, maakte hierbij een zijsprong, met het gevolg, dat een passeerende motor rijder, de 23-jarige timmerman D. Wiedijk, uit Aartswoud, door een der lemoenen van de kar werd getroffen, waardoor hij van zijn voertuig werd geslingerd en met het hoofd tegen een hek vloog. De man bleef bewusteloos liggen. Twee dokters, die spoedig ter plaatse waren, constateerden een schedelfractuur en een bloeduitstorting in de hersenen. Het slachtoffer werd onmiddellijk naar het ziekenhuis te Hoorn vervoerd. Daar achtte men zijn toestand hope loos. In den loop van den avond is hij over leden. In verband met hun 25-jarig dienstjubileum bij de Philipsfabrieken heeft dr. A. F. Philips twintig jubilarissen gehuldigd. Hij dankte hen voor den grooten ijver en toewijding, die zij gedu rende die jaren getoond hebben, waarna hij hun als blijvend aandenken een gouden horloge, een diploma, alsmede een enveloppe met inhoud ter hand stelde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6