H ONS VACANTIESPROOKJE arlem e's klein-metaalindustrie BAZEL, COMQ, MILAAN, PADUA, VENETIE, BUDAPEST. DINSDAG 4 JULI 1939 Apostolische Delegaat te Batavia Vele vooraanstaanden verwel komden Mgr. Panico OPLEIDING ROODE KRUIS- HELPSTERS Tekort is nog zeer groot Bedrijfscommissie ingesteld COMMANDO-OVERDRACHT OP DE „TROMP" Drie schilderijen Een en ander over de fraaie aanwinsten van het Frans- Halsmuseum NIEUWE ONDERZEEBOOT De O. 19 in dienst gesteld Nieuwe burgemeesters Het Spoorwegmuseum in 1937/38 Auto door trein gegrepen Ongeval op onbewaakten overweg Sous-chef Marinestaf HULP AAN BOOM- EN BLOEMKWEEKERS Tegemoetkoming in de vorst- schade van vorig jaar TOEWIJDING DER STAD ROERMOND AAN MARIA onder katholieke deskundige leiding van 7 tot en met 20 Augustus. Prijs slechts f122 alles inbegrepen plus f3 adm.geld Voor 2e klas spoor wordt f 23 toeslag geheven en voor één-persoons kamers heel de reis f8. (De reis is berekend op twee-persoons kamers). Men geve zich ten spoedigste op voor deze unieke en fabelachtig goed- koope vacantiereis aan de „Vereenigde Katholieke Pers" N.Z. Voorburg wal 65—73, Amsterdam, Telefoon 46878 met storting der reissom op postgiro 22884. Vraagt uitvoerig reisprogram aan. Reis mee door Europa in vrede, alles wordt voor U gedaan, U hebt zelfs geen pas noodig. NA VAL VAN EEN TRAP OVERLEDEN TENTOONSTELLING ROTTERDAM-B ATAVIA Geen audiëntie UIT DE STAATSCOURANT Gedelegeerde Burgemeesters Onderscheidingen Eervol ontslag Eervol ontslag en ontheffing Rector-magnificus Het Openluchttheater te Velp Een charmant spel voor vroolijke menschen Lijkje van verdronken jongen aangespoeld Internationaal instituut voor koeltechniek eerste liefde BATAVIA, 3 Juli (Aneta). Vanmiddag onge veer half zes is op het vliegveld Tjililitan aan gekomen de Apostolische Delegaat voor Austra le en Azië, Mgr. Panico. Hij was vergezeld van lUn secretaris. Vele vooraanstaanden waren op het vliegveld aanwezig ter verwelkoming van Mgr. Panico. °.a. Mgr. Willekens, Apostolisch-Vicaris van Batavia, de superior van de Franciscanen, ver tegenwoordigers van verschillende R. K. orga nisaties en de consul-generaal van Italië. Om half zeven werd in de kathedraal aan het Waterlooplein een plechtig Lof gecelebreerd, bijgewoond door vrijwel alle geestelijken te Batavia en Meester Cornelis, de R.K. leden van den Volksraad, leden van den gemeenteraad, Vertegenwoordigers van alle R.K. organisaties Batavia, en vele andere belangstellenden. Mgr. Willekens hield een welkomsttoespraak, waarop Mgr. Panico in het Nederlandsch ant woordde. Naar wij vernemen, is uitgaande van het sat' le Kruis en de vrouwelijke jeugdorgani saties reeds in tal van plaatsen een begin ge- totalCt met de opleidinS van katholieke meisjes j. helpsters voor het Nederlandsche Roode ^rius. in totaal zijn momenteel reeds 19 cursu begonnen met een aantal deelneemsters Vf 600, waaruit wel blijken kan, hoe ju: fin 6n hiitiatief, dat de volledige goedkeu- v heeft van het Roode Kruis en van de Sou- Orde van Malta, was. hei r intusschen het tekort aan Roode Kruis- psters nog zeer groot is, worden in vele plaat- tnet VoorbereidinSen getroffen om in September hiervde opleidlng te beginnen. Meisjes, die zich tot °°r Interesseeren, dienen zich te wenden de plaatselijke besturen van Wit-Gele of Vr_ - Limblirgsche Groene Kruis of van de «wehjke jeugdorganisaties. Er worde nog- 0ntfrsde aandacht op gevestigd, dat de aldus ak ieide meisies dezelfde bevoegdheid hebben gelp rt rechtstreeks door het Roode Kruis op- eestèirf en dat Z'J in tiJd van oorlog te werk teid zullen worden in ziekenhuizen, en wel voorkeur in katholieke ziekenhuizen. ^^enwoordigheid van het bureau van de t» °mmissie tot bestrijding der werkloosheid, Weten de hoeren ir. R. A. Venvey, voorzitter, ^eyer de Vries, secretaris en mej. mr. Th. M. H. ackstroh, adj.-secretaresse, is Maandag op het vpartement van Sociale Zaken een bedrijfs- Stej\missie voor de klein-metaalindustrie inge- drii?«vIn deze ccmmissie werken samen: de be- de ,ad voor het loodgieters- en fittersbedrijf gevpi 0b0nd' de Nederl- R K- Bond van werk- öe n het electricitelhibedrijf „St. Antonius", ^derlandsche vereeniging van electrotcch- in werkgevers, de bond van smedenpatroons >fe(j ederJand, de Ned. smeden vereeniging, de Ned' R-K- bond van smedenpatroons, de Alg. Werkos utaalbewerkersbond' de Chr- Metaalbe- taair,!. nd in Nederland en de Ned. R.K. Me- A1 ewerkersbond. B >j voorzitter der commissie zal de heer G. B'k ap Jzn-, vertegenwoordiger van den Nederl. bedrijf °nd van werkgevers in het electriciteits- eeniui,, "St' Antonius" en de Nederlandsche ver fden Van electrotechnische werkgevers, op- Houven 6n als secretaris de heer G. van der v°or hpf vertegenwoordiger van den bedrijfsraad Alg nJ',loodSioters- en fittersbedrijf en van den Nam Metaalbewerkersbond. Woorcji6ns d? werkcommissie zullen als vertegen- men ri51rs in de bedrijfscommissie zitting ne- ^linct- heeren ir. E. F. E. Bongaerts, dr. R. van 'mstra Bleeker en L. de Groot. «ï^11 h001^ van Hr' Ms. flottieljeleider de mp 0611 Helder had Maandagmorgen eerst C°mmando*overdracht plaats, waarbij de Pite'6 Commandant van dezen bodem de ka- hrand ter L- A- c- M. Doorman het com- tein °verdroeg aan zijn opvolger, den kapl- dant U^nant ter zee J. W. Termijtelen, adju- Qiens(;Van de KoninSin in buitengewonen Ten sprak 0verstaan van de aangetreden equipage tot <i °IoneI Doorman een woord van afscheid Wensrhfbemanning' dle hii 6611 goede veis toe- comm °verste Termijtelen aanvaardde het interilabdo van zijn voorganger, wijzende op den eischt °nalen Politicken toestand, welke dat <3iV ?at allen aan boord ertoe medewerken, beantw kostbare schip aan zijn bestemming kan de bem°°rden' Spr" deed daarom een beroep op manning van hoog tot laag, om zich door nauwgezette plichtsbetrachting voor haar taak te bekwamen. Na het voorlezen van het Ko ninklijk Besluit van de benoeming van overste Termijtelen tot commandant van de „Tromp" werd de ban gesloten en speelde de scheeps- kapel de eerste vier maten van het ^Wilhel mus". Nadat de nieuwe commandant in gezelschap van kolonel Doorman en den eersten officier de equipage had geïnspecteerd, bracht hij weder om vergezeld van zijn voorganger een bezoek aan den marine-commandant te Willemsoord, Schout-bij-nacht H. Jolles, om rapport inzake de commando-overdracht uit te brengen. De „Tromp" vertrekt binnenkort voor een buitenlandsche reis. Door de Vereeniging tot uitbreiding der ver zameling van Kunst en Oudheden op het Ge meentelijk Museum te Haarlem zijn, ter plaat sing in het Frans Halsmuseum, drie schilderijen aangeboden, te weten: een vrouwenportret van Salomon de Bray, een berglandschap gestoffeerd met herders en vee van Nicalaes Berchem en een landschap met koeien van Dirck van Bergen. Hiertoe is de Vereeniging voor een deel in staat gesteld door de ontvangst van 3500 uit de opbrengst van de Frans Hals-tentoonstelling, haar kort geleden door het gemeentebestuur geschonken. Salomon de Bray, schilder, architect en dich ter, in 1597 te Amsterdam geboren, kwam' reeds vroeg naar Haarlem, waar hij leerling werd v Hendrick Goltzius en Cornelis Cornelisz. var. Haarlem. In 1631 was hij lid van het Sint Lucasgilde. Slechts weinig portretten bestaan er van hem; enkele Bijbelsche voorstellingen liet h;j na. Meer bekend is hij als architect. Als zoodanig werkte hij in 1627 aan de verbouwing van de Zijlpoort. In 1629 ontwierp hij een nieuwen vleugel voor het Stadhuis. Zijn boek ,,Architectura Moder- na", waarin alle werken van Hendrick de Keyser zijn behandeld, verscheen in 1630. Een ontwerp van de Sint Annakerk en een Stadsplan van Haarlem behooren tot zijn werken. Hij stierf in 1664 aan de pest, waaraan zijn vrouw reeds overleden was en welke ook vier zijner kinderen ten grave bracht. Het geschonken schilderij, voluit gesigneerd en 1652 gedateerd, is een der mooiste portretten van zijn hand, dat in de manier van schilderen aan Frans Hals verwant is en in de voordracht en het clair-obscur aan Rembrandt doet denken. Nicolaes Pietersz- Berchem werd in 1620 in Haarlem geboren als zoon van den beroemden stillevenschilder Pieter Claesz., die waarschijn lijk een zijner leermeesters is geweest. In 1642 deed hij zijn intrede in het Sint Lucasgilde. Vanaf 1677 woonde hij in Amsterdam, waar hy i» 1683 overleed. Een reis naar Italië heeft grooten invloed op zfjn werk gehad, van zijn landschappen zijn vooral de herdersscénes zeer vermaard, zij be zorgden hem een grooten naam en hebben, vooral door de talrijke gravures, welke er naar gemaakt werden, grooten invloed uitgeoefend op de Fransche kunst der 18e eeuw. Reeds bij zijn leven was hij een beroemd man, niet alleen als schilder maar ook als etser, die zelf een groote kunstverzameling aanlegde. Meesters van aanzien als Karei Dujardin en Pieter de Hooch behoorden tot zijn leerlingen. Het aangeboden schilderij stelt voor een Ita- liaanseh aandoend berglandschap bij zonsop gang met een rivier, waardoor een kudde vee en ezels met herders trekken- Het is in goud gelen toon gehouden, prachtig van kleur en bui tengewoon fraai van teekening Dirck van Bergen, volgens Houbraken in 1645 te Haarlem geboren, was leerling van Adriaen van de Velde te Amsterdam. Vincent Lourensz van der Vinne en Jan van der Meer behoorden tot zijn tijdgenooten in de Spaarnestad. Groote verwantschap bestaat er met het werk van zijn leermeester en met dat van Nicolaes Berchem. oe meer men gelijk wil hebben, hoe minder men het krijgt. Omstreeks 1690 overleed hij in kommervolle omstandigheden alhier. Het thans verworven schilderijtje is een uit nemend staal van het oeuvre van dezen meester, dat een zeer goed beeld van zijn kunnen geeft. Van bovengenoemde kunstenaars zijn teeke- ningen aanwezig in Teyler's Museum. De Vereeniging tot uitbreiding heeft met het schenken van deze schilderijen haar naam wel in het bijzonder eer aangedaan, daar zij het bezit van het Museum verrijkt heeft met prach tige werken van Haarlemsche meesters, die nog niet in de verzameling vertegenwoordigd waren. Maandag is op de werf Wilton-Fijenoord te Rotterdam met de gebruikelijke plechtigheid de nieuwste aanwinst van de Nederlandsche marine, de onderzeeboot-mijnenlegger O. 19, in dienst gesteld. Te half elf arriveerde de chef van het bu reau materieel der zeevaart van het ministerie van Defensie, vice-admiraal A. Vos, vergezeld van een der leden van de directie van de werf, ing. C. H. Teschmacher. Een contingent tam boers en pijpers van de mariniers uit Rotterdam bracht het eerbewijs. De bemanningen werden geïnspecteerd en samen met den commandant van de O. 19, luitenant ter zee le klasse K. van Dongen, begaf de vice-admiraal zich vervol gens aan boord om het schip te inspecteeren. Terug aan den wal, nam vice-admiraal Vos het schip van de werf over en gaf het commando aan luitenant Van Dongen, wien hij opdroeg l i schip in dienst te stellen van de Konink- li.i e Marine. Dit geschiedde met een eenvoudig ceremonieel. Daarmee was de O. 19 in dienst gesteld van de Koninklijke Marine. Dit deel der plechtig heid werd besloten met het spelen van het Wil helmus. De commandant hield vervolgens een korte toespraak tot de bemanning. De nieuwe burgemeester van Dinxperlo, de heer J. H. W. Haverkamp, werd 18 October 1900 te Bergh geboren. Hij is thans commies le klas se ter gemeente-secretarie van Doetinchem. De nieuwe burgemeester van Hemmen, de heer J. G. van Eek, werd 21 April 1904 aldaar geboren Hij is thans gemeente-secretaris van Hemmen. Verschenen in het verslag over 1937/38 van het Nederlandsche Spoorwegmuseum te Utrecht. Gedurende de beide jaren 1937 en 1938, waar over het verslag loopt, werd het museum be zocht door onderscheidenlijk 10010 en' 7823 per sonen. De mogelijkheid van een kleine reactie in 1937 op het bezoekersaantal van 1936 heeft zich dus voor 1937 niet verwezenlijkt. Integen deel klom het cijfer in ons eerste verslagjaar tot een buitengewone hoogte en overschreed voor de eerste maal sinds de oprichting van het mu seum de tienduizend. Binnen de negen jaren verdrievoudigde het aantal van 3385 bezoekers, waarmede in 1929 werd begonnen. In verband met de tegenwoordige huisvesting is opname van nieuwe voorwerpen van eenigen omvang in onze verzameling voorshands niet meer mogelijk. Alle ruimte is meer dan bezet, elk plekje dat maar eenigszins bruikbaar was op den vloer of aan den wand, is benut ge worden. De nu al jarenlang durende stroom van nieuwe aanwinsten, die het museum toevloeien, gaat onverminderd voort. Maandagmiddag drie uur passeerde de onge veer 30-jarige heer F. Mijnhardt, handelaar in auto-onderdeelen, wonende te Groningen, per auto den onbewaakten overweg bij Heiligerlee. Hij werd aangereden door den sneltrein, welke om 14.38 uur uit Groningen naar Winschoten vertrekt. Met zware verwondingen is hij opgenomen en per Groene Kruisauto naar het R.K. Zieken huis te Winschoten overgebracht. Daar het uitzicht ter plaatse goed is, is het ongeluk hoogstwaarschijnlijk aan eigen onop lettendheid te wijten. De auto werd totaal vernield. De kapitein-luitenant ter zee J. W. Ter mijtelen is 3 Juli eervol ontheven van de be trekking van sous-chef van den Marinestaf en met genoemde betrekking is belast de kapitein luitenant ter zee jhr. W. Boreel De kapitein ter zee L. A. C. M Doorman is 3 Juli geplaatst bij het departement van Defensie. De minister van Economische Zaken heeft besloten aan de by de Nederlandsche Sierteelt' centrale aangesloten kweekers van bloemisterij en boomkweekerijgewassen, wier bedrijf van de buitengewoon strenge vorst in December 1938 zoodanig te lijden heeft gehad, dat dientenge volge de bestaansmogelijkheid van dat bedrijf in zeer ernstig gevaar is gebracht, financieele hulp te verleenen ten einde hun in hun moei lijkheden tegemoet te komen. Onder leiding van den regeeringscommissaris voor de groenten-, fruit, en sierteelt wordt bij de uitvoering van deze hulpverleening gebruik gemaakt van de bemiddeling der commissies tot regeling van de vaste lasten in den tuinbouw, bij welke commissies de gegadigden voor dezen bijzonderen steun zich in de afgeloopen weken hebben kunnen aanmelden. Verwacht mag wor den, dat aan hen, die naar het oordeel der regeering voor deze steunregeling in aanmerking komen, binnen korten tijd het hun toegekende steunbedrag zal kunnen worden uitgekeerd. Gevolg gevend aan den wensch van haar bisschop heeft Zondag de stad Roermond, de parochie van St. Christoffel, zich plechtig toe gewijd aan Maria. Andere dekenaten en steden in Limburg zijn Roermond daarin reeds voor gegaan. Deze parochieele toewijding is een schakel in de voorbereiding der toewijding van het dekenaat Roermond op Zondag 9 Juii. Te 1 uur in den middag beierden plechtig de klok ken over de bisschopsstad als sein voor de ge lijktijdige individueele toewijding der huisge zinnen, die geschiedde door het hoofd van het gezin voor het versierde Mariabeeld in de huis kamer. Op het daarvoor bepaalde oogenblik werden de sleutels van het huis na voorafgaand gebed voor de beeltenis neergelegd. Te 5- uur in den namiddag volgde de plechtig heid der toewijding der geheele stad aan Maria. In een enorm grooten stoet trokken al de vereenigingen met hun vaandels en de school kinderen naar de Markt, waar voor het stadhuis op een podium een altaar werd opgeslagen Venetië de stad der gondels Daarboven prijkte tusschen groen en bloemen het beeld der Hemelkoningin. De plechtigheid werd door duizenden personen bijgewoond. De toewijding der vereenigingen had plaats na een voorafgaande predikatie, en werd verricht door den voorzitter van St Adelbert. Dan volgde de gezamenlijke toewijding der kinderen, gevolgd door een imposante bloemenhulde. De Hoogeerw. heer Deken Rhoen sprak zelve de toewijding der geheele parochie van St. Chris toffel aan Maria. De indrukwekkende plechtig heid werd met een plechtig Lof in de open lucht besloten.Mooi zomerweer begunstigde het schoone feest. De toewijding van het ge heele bisdom zal plaats hebben in de Sterrestad Maastricht. De K. L. M.-vlieger J. Rose is Zaterdag ten gevolge van een ongeval overleden. Door een val van de trap in hotel Savoy te Scheveningeu. waar hij verbleef, heeft dij dien avand een zware hersenschudding opgeloopen. Eenige uren later is hij in 't ziekenhuis aan de gevolgen overleden. In de met talrijke aanwezigen gevulde statige burgerzaal van het Rotterdamsche raadhuis heeft Maandag de Minister van Koloniën, de heer Ch. J. I. M. Weiter, de tentoonstelling Rot terdamBatavia geópend. Het gezelschap begaf zich hierna naar de ten toonstelling, die is ingericht in een oud school gebouw aan den Schiedamschesingel 55. Met veel belangstelling verwijlden de minister, de burgemeester en hun echtgenooten, benevens de overige genoodigden eenigen tijd in de smaakvol en overzichtelijk ingerichte tentoonstellings ruimte. De tentoonstelling blijft minstens een half jaar geopend. De gewone audiëntie Van den minister van Justitie zal Vrijdag 7 Juli niet gehouden wor den. Benoemd is tot gedelegeerde van de Neder landsche regeering by het 15e internationaal architectencongres, dat van 24 tot 30 Septem ber 1939 te Washington zal worden gehouden' prof. dr. ir. D. Slothouwer b.i.. tp 's Graven- hage Met ingang van 17 Juli 1939 is benoemd tot burgemeester der gemeente Dinxperlo; J. H. W Haverkamp. Met ingang van 10 Juli 1939 is benoemd tot burgemeester der gemeentp Hemmen: J. G. van Eek Benoemd is tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau: L. Krook, voorzitter van de schoon heidscommissie van het „Oversticht" te Zwolle Toegekend is de aan de Orde van Oranje - Nassau verbonden eere-medaille, in goud, aan C. J. Plat, hoofdboekhouder bij de N.V. Werf Gusto, voorheen firma A. F. Smulders, te Schie dam; in zilver, aan P. Besse, te Haarlem, con troleur by de Noord-Zuid-Hollandsche Tram weg Maatschappij N.V.; in brons aan A. J. Nelis, machinist by de firma Gragtmans en Wiesman te Waalwyk; in zilver, aan M. de Jongh, vertegenwoordiger bij de Commanditaire Vennootschap Ijzerhandel onder de firma I. C. Mortier en Zonen, te Gorinchem; aan H. C. Step eerste bediende voor de administratie en de boekhouding der N.V. Manufacturenhande) voorheen S. Wiener en Co., te Middelburg. Benoemd is tot ridder in de orde van Oranje- Nassau J. M. van Roessel, hoofdcommies bij het kabinet der Koningin te 's Gravenhage Aan prof. dr. P. van Romburgh is op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als lid van de pharmacopee-commissie met dankbetuiging voor de belangrijke diensten, door hem als zoodanig bewezen Met ingang van 1 Augustus 1939 is aan ir, C. Ph. Moerlands op zijn verzoek eervol ont slag verleend als rijkstuinbouwconsulent met geiyktijdige ontheffing van de opdracht van het directoraat der rijkstuinbouwschool te Bos koop, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten en is met ingang van 1 Augustus 1939, ir. C. Ph. Moerlands voornoemd, op zijn ver zoek, eervol ontheven van de hem verleende op dracht tot het geven van een cursus in boom teelt aan de Landbouwhoogeschool te Wagenin- gen. Woensdag 19 Juli zal in het Openluchttheater ,De Pinkenberg" worden opgevoerd ,,Een ro mantische liefde", naar het blijspel „Les Roma nesques" van Edmond Rostand en vertaald door Henri Dekking. In een persconferentie heeft de heer Bob Oosthoek, leider van het gezelschap „Arlecchino", dat de opvoering verzorgt, een er. ander medegedeeld over zyn plannen. „Arlecchino" werd opgericht op initiatief va.- enkele vereenigingen voor vreemdelingenverkeer met de bedoeling om, onder auspiciën van zglke vereeniging, in diverse plaatsen een opvoering te geven, waarvan men dan een toenemen van het vreemdelingenverkeer verwacht. Het stuk hier voor moest dus een vacantiestuk zijr vroolijk, luchtig, niet zwaar op de hand en niet ingewik keld: toch moest het ook weer zijn literaire waarde hebben. De keuze was dus niet gemak kelijk en na een nauwkeurige selectie heeft men deze dan ook bepaald op Edmond Rostand's „Les Romanesques", dat in het Hollandsch rs vertaald onder den titel „Een romantische liefde". De spelers zijn gekozen uit de jong» krachten van de diverse Nederlandsche too- neelgezelschappen, gediplomeerden van de too- neelschool. Slechts één oudere is er onder hen en wel Anton Roemer van het Nederlandsch Tooneel. De overigen zijn: Mieke van Oorschot, van het Nederlandsch Tooneel, die het vorig jaar met zooveel succes de titelrol vervulde in „Mariken van Nieumeghen", opgevoerd in het theater op den Pinkenberg, Han Bentz van den Berg, eveneens van het Nederl. Tooneel, Henk Rigters van „Het Masker" en Bob Oosthoek, van „Het Residentietooneel". Wat het stuk zelf betreft, dit bestaat uit drie bedryven en speelt zich af in twee tuinen. Deze tuinen zyn gescheiden door een muur, welke muur. naast de liefde, een zeer belangryke rol speelt in het verhaal, en waaromheen zich de geheele intrigue weeft. De inhoud spreekt voor zich zelf en naast het luchtig en vroolyk gege ven, den sprankelenden geest en fijnen humor, is het de buitengewone sfeer, waarin alles zich afspeelt, die aan het spel zyn groote charme verleent. Een vroolyk geval, echt voor men schen, die in vacantiestemming zyn, die zich willen ontspannen. Het stelt geen ingewikkelde problemen, die een groote concentratie en in spanning des geestes vereischen. Daarom is het zoo bij uitstek geschikt voor vacantiestuk en daarom was het succes van een opvoering, en kele jaren geleden, op het landgoed „Duynrell" by Wassenaar zoo overweldigend, alle vier malen, dat het daar werd gegeven. En daarom zal het ook thans weer volle natuurtheaters trekken als deze zomertournée van „Arlecchino" met de première van 6 Juli in Utrecht wordt geopend. En ook ons theater, dat zoo uniek gelegen is temidden van de bosschen en dat helaas nog te weinig wordt bespeeld, zal aan een opvoering van „Een romantische liefde" een onvergete lijke charme verleenen. De décors voor het spel werden ontworpen door Wim Beuning. die twee jaar geleden op de Farysche tentoonstelling den internationalen prys voor schilderkunst ver wierf, en worden uitgevoerd door de leden van het gezelschap. Het stylvolle, in frissche kleuren gehouden affiche werd vervaardigd door Bas van Bekum. De figuranten voor het st.uk wor den gerecruteerd uit leden van de plaatselyke vereeniging „Mulo". Ons lykt het succes van „Een romantische liefde" voor Velp niet twyfel- achtig. Vacantieganeer zoowel als inwoner zul len deze gelegenheid niet willen verzuimen zich te vermeien in dit fyn-geestige spel. Moge het aan het gezelschap het succes brengen, dat er van verwacht wordt en dat het bewezen heeft inderdaad te kunnen brengen en moge dan de datum van 19 Juli voor de volijverige Velpsche V.V.V. den inzet vormen van een succesvolle er dankbare actie. Voor het studiejaar 1939—1940 is benoemd tot rector-magnificus der Landbouwhoogeschool te Wageningen de hoogleeraar dr. E. Reinders, aldaar. Maandagmiddag is by den mond van het Ver- verschingskanaal in Scheveningen het in staat van ontbinding verkeerend lijkje aangespoeld van den negenjarigen Tonny Hofmans, die Don derdag bij het zwemmen in zee door den stroom was meegesleurd en verdronken. Het stoffelyk overschot is overgebracht naar het lykenhuis op de algemeene begraafplaats. Blykens het verslag van de Tweede Kamer over het ontwerp van wet, houdende goedkeu ring van het op 31 Mei 1937 te Parijs gesloten herziene internationale verdrag van 21 Juni 1920 tot oprichting te Parys van een interna tionaal instituut voor koeltechniek, stelden, hoewel over de totstandkoming van het ver drag waardeering werd uitgesproken, verschei dene leden de vraag, waarom er twee Jaren moesten verloopen, voordat het wetsontwerp werd ingediend. Zij verloren daarbij niet uit het oog, dat het ontwerp om advies is toegezonden aan den Volksraad. Daarvan behoeft echter geen vertraging van zeer groote beteekenis het gevolg te zijn geweest. Door Dora Niemann letle en<% stonden deze uren weer voor Mar- haar'T°t gedempt spreken om haar heen Zaal ®edachten naar het heden terugbracht. De ljC(_ ^as volgeloopen, geen plaats geen onbezet. Werq dbliek keelc V°1 verwachting. De ruimte slank nker- Op het podium trad de groote, en qae ^lo°lvirtuoos, groette met lachende oogen appla, e met een buiging voor het stormachtig b°gm da' bem welkom heette. Mariene wierp Ven-PaaIs een blik op het programma. Beetho- daarn°nCert voor vi001 en orkest in d-dur op. 61, dit otf volgden Sonaten van Bach, Brahms. Op aanda §ifnblik zette het orkest in: ernstige, de hoopo eischende muziek weerklonk door de Marlet?0* ruimte.... De pi,?6 bllkte omhoog naar haar jeugdvriend, hen e -Van zi'n donkere oogen scheen naar bin- den icbt, zijn sprekende, slanke hand voerde teit K 0k met ongewone, technische virtuosi- de La t beele spel was van een bezieling, die in arten der toehoorders drong. Na de pauze volgden Mozart, Schumann, teere melodieën van Schubert, Tschaikowski's „Lied zonder woorden" en tenslotte een romance van Faganini. Toen bracht de kunstenaar, soms alleen met pianobegeleiding, zijn eigen werk. Eigenaardige klankfantasieën, die hij wonderlijk levendig wist te maken. Solostukken, een thema met verschillende variaties Mariene, overstroomd door melodieuze klan ken, door muziek, die zy zoolang ontbeerd had, ging geheel en al op in de betoovering van dit uur. Zij kwam pas weer tot de werkelijkheid terug, toen de geestdriftige bijval van de toehoorders inzette. Brokstukken van zinnen troffen haar oor: „Een werkelijk scheppend musicus" „Be genadigd kunstenaar". „Zeldzame elegance in de weergave." Enthousiast klapten de menschen. Mariene werd meegetrokken door jonge men schen, die naar het podium opdrongen. Niels' donkere oogen zochten haar, lichtten op, toen zyn blik den haren ontmoette. Sven zat stil, in zichzelf verzonken. Hij ge loofde de betoovering van muziek nog nooit in die mate te hebben ondergaan als vanavond. Het was ook de eerste keer sinds langen tijd, dat hij vergat, hoe het heden hem bezwaarde, en hoe moeilijk zijn leven was. Een vroolijk te vreden gevoel doortrok zijn hart, en het geloof ontwaakte in hem, dat het hem in het va derland zou lukke.i, weer omhoog te komen, weer een man te worden die schept en werkt en het tot iets brengt, tot nut van zichzelf en van an deren. De laatste toon had geklonken en trilde nog na in de ruimte, ging toen verloren in het zwij gen der menschen. Toen pas barstte het applaus los. Sven stond vol verwachting tusschen de me nigte, die hem formeel naar den vriend uit zyn jeugd toe duwde. Na veel gedrang kwam hij dicht bij het podium. De kunstenaar keek nu naar een vrouw op de eerste rij. Deze knikte hem toe. Zou Niels getrouwd zijn? dacht Sven. De vrouw liep met vlugge passen naar een zij deur en verdween daarachter. Ook Niels, die al vele malen dankend gebogen had, ging weg. Sven overlegde hoe hij bij zijn vriend zou kun nen komen. Voor de deur stond een portier, om de jeugdige enthousiasten tegen te houden. Sven trad op hem toe. „Wilt u mij doorlaten? Ik ben een vriend van Niels Barden. „Is dat waar?" De borstelige wenkbrauwen van den kolos gingen wantrouwend omhoog. Sven lachte en met nadruk herhaalde hij het nog eens. De man liet hem binnen. In het kleine vertrek dat in het felle licht van een groote lamp baadde, zag Sven het allereerst slechts één ding: een grooten, slanken, donkeren man in het zwart met zijn gezicht naar de deur gewend. De oogen in dit gezicht waren echter gericht op een vrouw, die voor hem stond. Sven zag alleen den smallen rug, de slanke gestalte in pauwblauwe zijde. De uitdrukking van Niel's trekken, gespannen en vol liefde, deed Sven stil staan. Het kwam hem voor, alsof hij op een heel ongelegen oogenblik bij zijn vriend was geko men. Maar daar hief Niels het hoofd op, keek hem aan, zyn oogen gingen verder open, toen trad hy vlug by de vrouw vandaan en.... „Sven," riep hij, „beste oude Sven, ben je het werkelijk?" By deze woorden wendde ook de vrouw zich om, plotseling alsof zij door een magneet werd getrokken. De oogen in het witte gezicht keken als verschrikt door iets onvatbaars, iets onmo gelijks. Sven, die nog steeds Niels hand in de zijne hield, kwam dichter op haar toe. „Zoo, Leni," zyn stem klonk vreemd bevan gen, „ken je je ouden speelmakker niet meer?" Mariene stond onbeweeglijk, alleen aan haar sprekende oogen kon men haar diepe gemoeds beweging bemerken. Niels, verrast door de plotseling ingetreden stilte, wendde zich bezorgd tot Mariene. Maar voor een van de drie menschen woorden had ge vonden, werd de deur nogmaals geopend, dezen keer luidruchtig en allesbehalve kalm. Haastig trad een welgedane, oude heer binnen, met een rond, vriendelijk gezicht boven een kort lichaam. Met levendige gebaren trad hy op Niels toe. „Waarde Maestro, onze pianist vraagt met u te mogen soupeeren. Mijn nietig persoontje zal er ook by zijn, als u 't goed vindt enZyn blik viel plotseling op de twee menschen, die nog in de kamer waren. „Pardon, mevrouw, mijnheer, Meester, stelt u mij alstublieft voor!" „Lieve Mariene, die is mijnheer Holzberger. de verdienstelyke impressario die voor mijn con certen zorgt." „O, toe, de verdiensten komen geheel van uw kant." „Mevrouw Hansen, myn jeugdvriendin, en mijnheer Heibrink, een oud vriend zullen ons, naar ik hoop, vergezellen," voegde Niels eraan toe. „Heel aangenaam," de kleine man boog. Een kwartier later zaten allen in de groote eetzaal van het hotel „Vier Jahreszeiten". Niels had het aan zijn manager overgelaten, 't souper samen te stellen. Hij zat een oogenblik stil, ter wijl hij nadacht over het laatste uur. Mariene had hem met zooveel geestdrift geluk gewenscht met zijn spel, dat hy, overstelpt door de zacht heid van haar wezen, een vraag tot haar richt te. Diep had hij haar in de oogen gezien, die hem tegemoet straalden als nog nooit tevoren. Of je wel bij elk van mijn concerten zou willen zyn, Leni, voor altijd naast mij, had hy haar ge vraagd. Laat mij tijd, lieve, was ,'t antwoord ge weest. Opkijkend had hij toen Sven bij de deur zien staan. Niels wierp een vluchtlgen blik op de menschen aan de andere tafeltjes, toen wend de hij zich tot Mariene. „Het zou mooier zijn geweest, als ik met jou alleen myn weinigen vryen tijd had kunnen doorbrengen." „Nu, misschien een anderen keer," antwoordde zij, terwijl haar verwarde blik naar Sven dwaal de. Niels zag het en herinnerde zich plotseling zijn vriend. „Ja, Sven, vergeef me, er is zooveel om aan te denken. Ik ben erg blij, dat je gekomen bent Maar zeg eens, wat voer je uit in ons oude Eu ropa?" Sven wende zyn gezicht naar hem toe. ,,Ik ben teruggekomen, Niels, omdat hy liet zyn stem dalen en boog zich wat dichter tot den an der, „omdat me daarginds niets meer bindt. Ik wil hier een nieuw leven beginnen." Niels keek hem verrast aan. „En je vrouw?" vroeg hij aan Sven's oor. „Is dood," zei Sven even zacht. „Ik zal het je wel eens uitleggen, als je wat meer tijd voor me hebt." Niels voelde hartelijke deelname in het lot van zyn vriend, maar toch kon hy zich niet vrij maken van een onrustig gevoel, dat hem plot seling bekroop. Sven was intusschen wat onhan dig bezig met zyn bestek. Twee vingers van zyn linkerhand hielden met moeite de vork vast, ter wijl hij met het mes in de andere hand het vleesch sneed. Mariene moest het als eerste be merkt hebben, want zy wendde zich tot Niels en verzocht hem, Sven behulpzaam te zijn. Een dankbare blik uit Sven's oogen troffen haar. „Ja," zei hij, „ik heb het destijds al geschreven, van dat ongeval heb ik een stijven arm overge houden, en ofschoon het al jaren geleden is, doe ik nog steeds onbeholpen." Er trokken schadu wen over zijn gezicht, terwijl hij zijn bord te rugschoot en naar zijn glas greep. Holzberger en de pianist onderbraken hun vak-gesprek en keken naar Sven. „Vertel daar eens alles van, ik weet heelemaal geen byzonderheden?' vroeg Niels. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 3